PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ISRAËL ONTRUIMT EGYPTISCH GEBIED Voorwaarde: V.N. besturen Gaza; Vrije doorvaart Golf van Akaba Mr. Luns tot Duitsers streep onder verleden Euromarkt bedreigt Zeeuwse vlasindustrie 200e jaargang - no. 52 Dagtoladultgsv# van de flrm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS «1 cent per week; 6 50 p. kw.i fr. p.p. 6.TB per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 maart 1957 Ing. mededelingen drl Kiel advertent. egel») 33 cent p. regel mei een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" S3 cent meer. Giro no J59MO P.r.C.Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 88—«0. tel. S3» 4 lijnen (b*^. #48 of *H>; Middelburg, Markt M, tel. SMI; Goes, Lange Vorstrtr. «3, tel. 3473 (b.g.g. MM; Ooetbur*. Nieuwst raat 43. tel. SO, tel Onmiddellijke bijeenkomst stafchefs voorgesteld De Israëlische minister van buitenlandse zaken, me vrouw Myer, heeft vrijdag In de algemene vergadering van de Verenigde Naties bekendgemaakt, dat Israël bereid is zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba en de Strook van Gaza terug te trekken. Zij stelde een onmiddellijke bijeenkomst voor van de stafchef van het Israëlische leger en de bevelhebber van de V.N.-troepen om maatregelen te treffen voor het overnemen van deze gebieden door de troepen der Verenigde Naties. Israël vertrouwt er op, zo verklaarde zij, dat de vrije vaart, ook voor Israëlische schepen, door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran verzekerd zal zijn. Het gebied van Gaza zal snel en algeheel ontruimd worden, op voorwaarde dat de V.N.-troepen dit ge bied zullen bezetten en dat de Verenigde Naties de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de politie, het verzekeren van een deugdelijk burgerlijk bestuur, de hulp aan de vluchtelingen en de economische ont wikkeling van het gebied. Amerika waarschuwt tegen nieuwe vijandelijkheden na aftocht Israël behoudt zich evenwel de vrijheid voor, om zijn rechten te verdedigen als de toestand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij voor de Israëli sche bezetting was. Ook acht Israël zich gerechtigd gebruik te maken van zUn recht op zelf verdediging, volgens het V.N.-handvest, als de vaart van Israëlische sche pen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran belemmerd wordt, aldus mevrouw Myer. De Verenigde Staten hopen, aldus verklaarde de Amerikaanse afgevaar digde, Cabot Lodge, hierna, dat deze verklaring van mevrouw Myer bete kent dat de Israëlische troepen zich onmiddellijk zullen terugtrekken. De Verenigde Naties en de V.N.-or- ganen kunnen nu verder nuttig werk doen tot een uiteindelijke regeling voor Gaza en een algemene regeling van de geschillen tussen de partijen is bereikt. Lodge verklaarde, dat voor de Ver enigde Staten de Golf van Akaba In ternationaal vaarwater Is en dat geen enkel land het recht heeft de vreedza me vaart door deze golf te belemme ren. De Amerikaanse afgevaardigde wees nog eens op de noodzaak, dat beide partyen de bestandsovereen komst nakomen. Indien na de Israëli sche terugtocht de vijandelijkheden worden hervat, zullen de Ver. Staten niet andere leden van de Verenigde Naties overleggen over maatregelen tot herstel van de vrede. Lodge verzocht tenslotte Egypte „door te blijven gaan met het oefenen van geduld, zoals het had gedaan in de weken van beproeving die het ach ter de rug heeft". Verder drong hij er bij de regering te Cairo op aan, met de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties samen te werken bij het Mr. Gieben secr.-generaal verkeer en waterstaat Met ingang van 1 mei 1957 is be noemd tot secretaris-generaal van liet ministerie van Vorkeer en Water staat mr. A. II. C. Gieben, geboren 8 .juni 1898 te Mcdcmblik. Mr. Gieben bezocht het gymna sium te Middelburg en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. nemen van maatregelen ter verzeke ring van de vrede na het vertrek van de Israëli's. Troepen klaar Generaal-majoor E. L. M. Burns, bevelhebber van de politiemacht der Verenigde Naties, verklaarde vrijdag in Cairo dat zijn troepen fereeastaan Gaza en Sjarm es jeik binnen te trekken zodra de Israëlische troepen deze gebieden hebben ontruimd. Burns had zich van zijn hoofd kwartier in El Ballah naar de Egyptische hoofdstad begeven. Brj het gebied van Gaza staan reeds Zweedse, Deense, Noorse en Columbiaanse troepen, die ge bruikt zullen worden om de land- strook te bezetten. Toch sancties vragen? „Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen wij aandringen In de Ver. Na ties op sancties tegen Israël", zo heeft de Syrische ambassadeur in Washing ton, Farid Zeineddin, vrydag ver klaard na een bespreking van de di plomatieke vertegenwoordigers van negen Arabische landen met minister John Foster Dulles. Dulles had de diplomatieke verte genwoordigers van Soedan, Irak, Je men, Libanon. Syrië, Libië, Jordanië, Egypte en Saoedi-Arabië, vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden en hen op de hoogte ge bracht van de Israëlische plannen voor het gebied van Gaza cn de Golf van Akaba, die later op de dag ln de algemene vergadering van de Ver. Naties bekendgemaakt werden. Oplossing kwesties gecompliceerd werk Minister Luns heeft gisteren te Bonn verklaard dat de in voorbe reiding zijnde Duits-Nederlandse onderhandelingen over nog niet opgeloste kwesties tussen de twee landen, „een streep onder het ver leden" moeten zetten. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken gaf als zijn me ning dat het afwikkelen van deze nog uitstaande zaken een gecom pliceerd werk zal zijn, dat verschei dene maanden kan duren, Beide landen hadden zich echter al een voorstelling gemaakt van wat de afloop der onderhandelingen zou moeten worden, verklaarde hij. Vrijdagmiddag is minister Luns voor een bezoek van twee dagen in Bonn aangekomen. In zijn verklaring voor de pers zei minister Luns, dat de suggestie, dat de tijd rijp was voor de oplossing van de DuitsNederlandse vraagstuk ken, in de loop der voorbereidende onderhandelingen bewaarheid bleek. Hij zeide niet gekomen te zijn om het overleg te openenalleen om het Nederlandse standpunt ie benadruk ken dat men bereid is „direct met deze onderhandelingen te beginnen". De praktische uitvoering van dit DuitsNederlands voornemen had hij wel besproken. Minister Luns deelde mede, dat hij een langdurige en zeer aan gename bespreking heeft gehad met de minister van buitenland se zaken, Von Brentano, en de staatssecretaris voor buitenland se zaken, Walter Hallstein. „De gedachtenwisseling met mijn vriend Von Brentano stemt mij tot optimisme", verklaarde de minister. Schadevergoeding Minister Luns heeft tijdens de pers conferentie erop gewezen, dat ook het vraagstuk van de schadevergoeding aan slachtoffers van het nazi-regiem in Nederland, de zg, Wiedergut- maehnng tot de agendapunten zal be horen. Hij heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat Nederland zich niet kan neerleggen bij het afwijzende antwoord, dat de bondsregering on langs heeft gegeven op de over deze Jlllllllllllllllllllllilllllll!llililillllllllllllllllflllllllllllllll!llll!illllllilllllll|l 1 Weekeinde met zon j (Van onze weerkundige M medewerker) Ij Dit eerste weekeinde van de j§ lentemaand zal ons lenteweer brengen. De temperatuur zal weliswaar nog niet veel hoger f§ dan tot 10 a 12 graden Celsius ee s kunnen oplopen, maar het is 1| vooral het zonnige karakter =e van het weer, dat het aange- H naam maakt. Dit alles hebben wij te danken aan een sterk hogedrukgebied, |f H waarvan het centrum langzaam naar Polen gaat. Hierdoor zal de zuid-oostelijke wind iets s sterker worden en wat zach- §j tere lucht aanvoeren. Vrijdag- middag steeg de temperatuur in onze omgeving al tot 8 gra- li den Celsius en in Zuid-Limburg werd al 12 graden Celsius ge- meten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Probeerden Israëliërs in Brussel Egyptische documenten te stelen? De Egyptische ambassadeur ln Bel gië, Ahmed Kamzy, heeft geprotes teerd tegen de vrijlating van vtyf Is raëliërs. die een poging zouden heb ben ondernomen diplomatieke post van de ambassade te stelen. Zaterdag vroegen de Egyptische militaire attaché en zUn assistent po litiebescherming aan, toen bleek dat zy door vijf Israëliërs, sier mannen en een Nederlandse vrouw, werden gevolgd in twee gehuurde automobie len. De politie volgde daarop geruime tijd de huurauto s. De inzittenden van de twee auto's werden gevangen ge nomen, doch op vertoon van diploma tieke paspoorten, volgens welke zjj aan de Israëlische legaties en ambas sades van Parijs, Wenen en Bern werkzaam waren, weer vrijgelaten. Egypte heeft geprotesteerd tegen 't feit,"dat de vHf betrokkenen niet vol- 'JtMg zijn ondervraagd, ondanks hun diplomatieke status. De Nederlandse vrouw bezat bovendien niet de diplo matieke status. De vrjf Israëliërs kwamen begin vorige week afzonderlijk in Brussel aan. Zij namen hun intrek in ver schillende hotels. De Belgische politie heeft gewei gerd commentaar te leveren op de ze zaak. Het semi-öfficiële Egyptische nieuwsagentschap voor het Midden- Oosten publiceerde maandag een be richt, dat een moordaanslag was ge pleegd op de Egy taché in Brussel. Wiedergutmachung door de westelij ke regeringen gezamenlijk opgestelde nota. Wat het vraagstuk der grenscor recties betreft heeft minister Luns er voor de Duitse pers op gewezen, dat dit vraagstuk in Nederland ge- compliceerdce ligt dan in andere landen aangezien een wijziging van de bestaande toestand door de wet gevende organen moet worden ge sanctioneerd. Toen hem gevraagd werd wat hij dacht van een volksstemming im de correctiegebieden, ant woordde minister Luns: „Een volksstemming is Ln een demo cratie een populair middel, doch dat wil niet zeggen dat wij er al toe besloten zouden hebben deze kwestie door een volksstemming op te lossen. Er is namelijk ook zo iets als een overdreven toe passing van het zelfbeschikkings recht. Waar het om slechts enkele dui zenden mensen gaat zou men ook tot de slotsom kunnen ko men. dat een volksstemming overbodig is. In elk geval is daarover nog geen beslissing genomen. 1| De mannen, die begin deze H week in de Ilellochgrotten m |j Zwitserland afdaalden voor n s onderzoekingen en daar wer. den verrast door een plotselin- j| ge stijging van het water waardoor de terugweg werd afgesloten, zjjn gered. Zij heb- H ben rustig in een rubberboot- §1 je gewacht tot het waterpeil H weer van dien aard xoas, dat zij de grotten konden veria- H ten. Op de foto ziet men de §1 vijf mannen, (v.l.n.r.) Alfred s Steffen, Heinz Kuhn, Walter Gut, Josef Erni en Heinz Huwyler. IiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiifiiiiimininiinniiiDuiuiiniiRniffnif Echtpaar bij verkeersongeval omgekomen Te Weert is vrijdag het echtpaar L. uit Amsterdam om het ieven geko men, toen de door de 26-jarige R. A. L. bestuurde motor bij het passeren van een auto met deze auto in aan raking kwam. De motor kwam op de grond terecht. De bestuurder en zijn 29-jarige echtgenote werden door een tegenligger overreden. Militair getroffen bij ontvluchtingspoging De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. H. Ruiter, behorende tot de staf en stafcompagnie van 1 L.K. ver bindingsbataljon. is woensdagavond, toen hy als arrestant in de leger plaats „De Wittenberg" een ont- vluchtingspoging ondernam, door een kogel uit het geweer van de hem begeleidende schildwacht getroffen. Hy is overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn. De toestand van soldaat R-. die ongehuwd is, en woonachtig te Amsterdam, is ernstig. Soldaat R., die zich wegens dienst weigering in de legerplaats „De Wit tenberg" in voorarrest bevond, zei op een gegeven ogenblik op het ka zerneterrein tegen de hem vergezel lende schildwacht, dat hij een ont vluchtingspoging zou wagen, waar op deze hem erop wees, dat hij dan zijn consignes zou opvolgen, en schieten. Soldaat R. voegde toch de daad bij het woord, zo vernemen wij van de legervoorlichtingsdienst. De schildwacht sommeerde hem tot driemaal toe. te blijven staan, waaraan hij echter geen gevolg gaf. Hierop loste de schildwacht twee schoten, waarvan er een de soldaat R. trof. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. In het voormalige Nederlandsch- Indië heeft hij van 1923 tot 1941 ver schillende rechterlijke functies ver vuld, Na verblijf in Japanse kampen, werd mr. Gieben in 1946 benoemd tot directeur van justitie, welke functie hij in 1948 verwisselde voor die van adviseur-generaal van justitie. Na de souvereiniteitsoverdracht werd hij plaatsvervangend Hoge Commissaris te Djakarta. In het jaar 1951 was hij vertegen woordiger bij de U.N.C.U.R.K. (Uni ted Nations commission for the uni- "cat*on and rehabilitation of Korea) met ae titel van buitengewoon gevol machtigd ambassadeur. Na terugkeer uit Korea trad mr. Grnben op als chef van de afdeling politie van het directoraat-generaal van openbare orde en veiligheid bij het ministerie van buitenlandse za ken. Mr. Gieben is ridder in de Orde van de Nederla'ndse Leeuw, comman deur in de Orde van Oranje Nassau en commandeur in de Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk. Het is een merkwaardig feit, dat de gemiddelde Nederlander meer interesse heeft voor het al of niet blokkeren van de komende huur verhoging dan voor de gevolgen van de Euromarkt. Het is op het eerste gezicht klaar en duidelijk, dat de gemeenschappelijke markt met de naar Engeland lopende vrijhandelszone een veel grotere in vloed op ons land zullen hebben dan het eerstgenoemde twistpunt. Kennelijk is ons volk nog niet werkelijk ingesteld op het Europese denken, heeft het meer belangstelling voor wat dicht bij huis ligt. I gelijk buitentaVief zullen invoeren, bijvoorbeeld ten opzichte van grond stoffen die van buiten het gebied wor den betrokken. In het grondstoffen-arme Neder land kan dit de kostprijs van onze In dustrieën ongunstig beïnvloeden. Het lykt niet waarschijnlijk, dat de Zeeuw se industrie daardoor sterk wordt ge- Toch gaat ook de Euromarkt ons allen direct aan. Er zou een brochure te vullen zijn met het thema Zeeland en de gemeenschappelijke markt. Zo'n markt betekent immers in principe het wegvallen van beschermingen van de nationale markten. Waar de eco nomische grenzen wegvallen, worden uiteraard de sterkere bedrijfstakken begunstigd en de zwakkere benadeeld. Op deze wijze gezien heeft elk land voor- en nadelen van een gemeen schappelijke markt, maar totaliter profiteren wij er allen van, omdat de wegvallende bescherming de produk- tie in alle branches daar doet geschie den, waar zy het goedkoopst is. Helaas is de praktijk anders, voor al door de houding van Frankrijk, dat ten behoeve van vele bedrijfstakken een protectiepolitiek voert. Op deze wijze is bijvoorbeeld de landbouw, die in Nederland veel economischer wordt bedreven, voor een deel buiten de markt gehouden, o.m. door middel van een systeem van minimumprijzen. Aldus wordt onze ook de Zeeuwse landbouw in zijn concurrentiever mogen beknot. Een tweede punt ls dat alle deelnemers een zogenaamd {AWWVWWVWVWMVWW troffen, waar zU. zoals in Zeeuwsch- Vlaanderen, sterk Westeuropees ge oriënteerd is of waar zij evenals de buitenlandse concurrenten toch over zeese of eigen grondstoffen verwerkt. Alleen wellicht de yzer- en staalver- bruikende bedrijven zouden voor zo ver zij geen „Euro-staal" gebruiken, op hun tellen moeten passen. Het duidelijkst en bepaald nadelig liggen de zaken voor de Zeeuwse vlas industrie. Ondanks alle gunstige con- junctuurberichten. ook in de textiel nijverheid, bljjft de vlasvezelmarkt in een slechte situatie. Ten dele valt dit te verklaren door het heroptreden van de Russen op dit gebied. Maar voor een groot deel valt de schuld hiervan terug op de Fransen, die hun vlasuit zaai sedert enige jaren kunstmatig met staatssubsidies hebben opge voerd en anderzijds hun vlasverwer- kende industrie door overheidssteun hebben uitgebreid. De mindere Franse uitvoer van strovlas heeft de uitzaai in Nederland en België gestimuleerd, zodat de eindproduktie van vlaslint aanmerkelijk is vergroot, maar de be hoefte niet. De alweer kunstmatig ge steunde afzet van het Franse vlaslint maakt de moeilijkheden nog groter. Nu zou men kunnen menen, dat de ze Franse politiek door de Euromarkt wordt afgebroken. De Fransen zyn er echter in geslaagd aan het begrip (Vervolg op pag. 10) KORTE PREDIKATIE LIJDENSWEKEN. De lijdensweken beginnen. Dat ver meldt mijn zakagenda naast postta- rieven, verkeersborden en spreuken wijsheid voor de dag. Een vreemde zaak eigenlijk. Een visserij-week, een „veilig-verkeer" week, een vakantieweek, 'dat is nog wat; maar wat moet je nu met lij densweken f En als zovele dingen die ons wat vreemd zijn zouden we dit ook het liefst willen laten passe ren zonder aandacht. Worden we bovendien al niet genoeg betrokken bij het lijden f Myn eigen lijden, of het zo nauw betrokken zijn bij het lijden van mtfn liefsten. of in elk geval twijn eigen bange vrees voor alles wat nog komen kan. Daarvoor zijn toch waarachtig geen speciale weken nodig om nog eens aandacht te schenken aan deze toch al zo onverteerbare brok in myn leven! Toch gaat de christen met grote ernst cn aandacht de lijdensweken vieren. Niet omdat hij behagen heeft in het lijden, of omdat h\j zo sterk is dat hij geen lijden vreest. Maar enkel en alleen hierom dat het bij 't lijden en sterven van Jezus Christus langzaam of plotseling, maar steeds zekerder voor hem duidelijkt wordt, dat hier iets nieuws, iets ongekends heeft plaatsgevonden; namelijk dat niet alleen Christus door het lijden verteerd werd, maar dat God ja God.' bij wijze van spreken het lijden verteerd heeft. Het lijden is bij ons een onver klaarbare en onaanvaardbare, en dus onverteerbare bittere brok in ons leven. Wat wij in de lijdensweken tiu wil len gedenken is hoe God, door zelf de lijdensweg te gaan. de verborgen wortel, de geheime schuld van ólle lijden, niet alleen blootlegt, maar bovenal wegneemt en uitrukt. We roeren hiermee de diepste gronden aan van ons leven cn geloven. Zo eenvoudig is het dus zeker niet. Daarom zijn dus de lijdensweken die voor christenen soms ook wel vastenweken zijn, zeker niet overbo dig. Men wil nu de vastengewoonten aanpassen aan de moderne tijd en dat betekent dat er minder strenge eise,, fipftif]d icorden. Daar zullen wel geen bezwaren tegen zijn. Maar om in deze (yd dit heilsgeheim van het anddelijk lijden en sterven te doordenken en te geloven kon wel ruist eens een strengere aandacht voor deze dingen gevraagd moeten wordenwil men in de verstrooiing cn verslapping niet ten onder gaan .Deer tui», o Heer, uw lijden recht betrachten." Biervliet. Evenhuis. Eindexamen lagere school nu ook in Apeldoorn Evenals in Amersfoort zullen ook in Apeldoorn de leerlingen van de lagere scholen dit jaar bij wijze van proef een eindexamen moeten afleg gen. dat niet alleen in de plaats komt van een toelatingsexamen voor het v.h.m.o., maar ook zal moeten worden afgelegd door de leer lingen die niet naar een Inrichting voor voortgezet onderwijs gaan. DE VERWACHT... DROOG EN ZONNIG Droog en .-rij zonnig weer. Tijde lijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vrijdag, of iets hogere. ZON EN MAAN 3 maart 7.24 onder 18.25 7.35 onder 20.47 Zon op Maan op 4 maart Zon op Maan op 7.22 7.56 onder 18.27 onder 21.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1