PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister wil Nationale Reserve re taak ontheffen van huidigi Israël komt heden met plannen tot terugtrekking van troepen Met baggerslib wordt 38 ha grond voor de landbouw gewonnen BILT V.N.-ASSEMBLEE VERWERPT NIEUW-GUINEA-RESOLUTIE 200e jaargang - no. 51 DagbUdultgava *#n de firma Provinciale Zeeuwse Courent. DirectieF. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 oent per week: 50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 maart 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Min lm. p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. regels) 23 cent p. regel mei een minimum van ..Brieven of adres bureau d. blad" 85 cent meer. Giro no. JWMO P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vltaslngen, Walstr. 68—«0, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. M« of 804); Middelburg, Markt M, tel. 8841; Goes, Lange Vorstrtr. W. tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nieuwstraat 48, tel. 20, Terneuzen, Brou werljitr. 2; Zlertkzee: N. Bogerdstraat 24, ALS ONDERDEEL VAN TERRITORIALE VERDEDIGING TE GERING Geen organisatie van bewapend volksverzet Tot zijn leedwezen moet minister Staf thans verklaren dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat de Nationale Reserve onvoldoende in het Nederlandse volk „leeft", als gevolg waarvan zowel de aanmel ding tot dit instituut onvoldoende is gebleven, alsook de bereidheid om de geoefenheid te bereiken, welke nodig is om de Nationale Re serve tot een volwaardig onderdeel van de territoriale verdediging te doen zijn, te gering is gebleken. Hij heeft steeds de grootste waarde ring gehad voor de diepe overtuiging en de offervaardigheid van vele duizenden vrijwilligers, die zich wèl geheel van hnn vrijwillig aan vaarde verplichtingen hebben gekweten, doch hun aantal ls verre ge bleven beneden dat hetwelk tenminste nodig was en is om het insti tuut aan zyn doel te kunnen doen beantwoorden. Onder deze omstan digheden meent de minister te moeten overwegen, de Nationale Re serve in haar huidige vorm binnen enige tijd, nadat ten aanzien van de territoriale verdediging de noodzakelijke voorzieningen zijn ge troffen, van haar tegenwoodige taak te kunnen ontheffen. Hy heeft het voornemen om met zijn meest betrokken ambtgenoten overleg te plegen, in hoeverre de weerbaarheidsgedachte van het Nederlandse volk levendig kan worden gehouden. Dit deelt de bewindsman mede In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1957 van de departementen van oor log en marine. De minister meent niet te moeten overwegen, een bewapend volksver zet te organiseren. Zonder iets te wil len afdoen aan de grote moed van het Hongaarse volk, waarvoor hjj zelf de grootste bewondering heeft, noch aan hel door dit volk in verschillende ge vallen bereikte succes met de bestrij ding van tanks in de straten van Boedapest, meent hjj toch er op te moeten wjjzen dat tenslotte het volks verzet, ondanks de grootst mogelyke persoonlijke opofferingsgezindheid, niet in staat ls gebleken reële weer stand te bieden aan massaal ingezette militaire macht. Het primaire en alles overheersen de doel van onze verdedigingsinspan ning ls, ln samenwerking met onze bondgenoten te pogen te voorkomen dat ooit het moment aanbreekt dat communistische tanks ons land bin nenrollen om de twijfelachtige zege ningen van het communisme te bren gen. Persoonlijke inspanning Aan dit voorkomen dat alleen ge realiseerd kan worden door opbouw van een sterke militaire verdedigings macht. moet iedere cent van het geld dat ons volk voor zijn verdediging of fert en iedere persoonlijke inspanning gewijd zijn en blijven. Ons volk mag, naar 's ministers oordeel, daar niet van worden afgeleid voor een onder neming, die toch slechts nauwelijks meer baat kan brengen wanneer een maal de militaire bestrijding van de aanvaller door onvoldoende kracht heeft gefaald. Het moge denkbaar zyn, dat een vastberaden volk reeds niet eenvou dige middelen bewapend kan worden, de grote hoeveelheden van die een- Vandaag: ook kerftabak duurder geworden. Wegens de stijging van de prijzen op de wereldmarkt van hier te lande verwerkte soorten ruwe tabak heeft de Nederlandse kerftabakindustrie de minister van economische zaken ver zocht de prijzen van kerftabak te mo gen verhogen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van economische zaken thans medegedeeld, geen bezwaar te heb ben tegen een verhoging van de prij zen van kerftabak met ten hoogste tien cent per pakje van 50 gram, met ingang van heden. Als gevolg van deze beslissing zullen de goedkopere soorten kerftabak in het algemeen met vijf cent per pakje van 50 gram in prijs stijgen, terwijl de middel soorten met tien cent per pakje om hoog zullen gaan. voudige middelen die dan benodigd zullen zjjn en de organisatie van een dergeljjk verzet, zouden een zo grote financiële en personele inspanning vereisen, dat daardoor in ernstige mate aan onze strijdkrachten afbreuk zou worden gedaan. De minister onderstreept de stel ling, dat de landen van West-Europa tot aan de grens van hun financiële draagkracht aan de gezamenlyke verdediging van de vrije wereld die nen bij te dragen en dat er naar ge streefd zal moeten worden deze draagkracht door bevordering van de bloei der Europese economie te ver hogen. '^Illllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll H Donderdagochtend is in Rot- terdemi de onderzeebootjager Rotterdam" officieel overge- H dragen en in dienst gesteld. Op deze foto, die tijdens de p indienststelling werd gemaakt H ziet men op de achtergrond in het midden de commandant van de bodem, kapitein-luite- he nant ter zee W. P. Jansentij- dens het driewerf „hoera". Rechts van hem de stafoffi- ff cier materieel, schout bij H nacht W. J. Kruys, met naast deze de commandant zeemacht ef Nederland, schout by nacht B. B. Fortuyn. Illlllllülllllll Adenauer: „Laat de Oostduitsers vrij" De Westdultse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft een persoon lijk beroep gedaan op de Kussische premier Boelganln, en verzocht om vrijlating van de 17 miljoen Duitsers in do Oostelijke sector. Deze „vrij lating" zou volgen* Adenauer de eer ste stap moeten zijn op de weg naar een blijvende vrede in Europa. Tegelijkertijd verzocht Adenauer Boelganin. te bewerkstelligen dat de Duitse burgers die nog krijgsgevan gen worden gehouden in de Sowjet- Unie, tn vrijheid worden gesteld. De brief van de Westduitse bonds kanselier is het antwoord op de nota van Boelganin van 5 februari. Ade nauer heeft het voorstel terzake van de handelsbetrekkingen (Boelganin vroeg om een handelsverdrag) niet rechtstreeks verworpen. In plaats van het Russische voorstel te accepteren vroeg; hij om bespre kingen over het uitbreiden van de handel tussen de beide landen die de politieke atmosfeer zouden kunnen verbeteren. Geen fraude bij leveringen aan Kon. Landmacht. Het door de Kon. Marechaussee in gestelde onderzoek naar de wijze, waarop door de Haagse n.v. „Euro pa op Wielen" leveringscontracten voor onderdelen van militaire voer tuigen voor de Kon. Landmacht zyn uitgevoerd, Is thans zover gevorderd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen óplichtingszaak betreft. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is bij het onderzoek geenszins gebleken, dat de vroegere directeur van de genoemde n.v. zich aan fraude zou hebben schuldig ge maakt. Grot-onderzoekers bevrijd. De vijf speleogen die sinds zondag in de grotten van het Muota-dal te Zwitserland opgesloten zijn geweest, zijn bevrijd. Een boodschapper heeft deze melding vanuit de grot naar de buitenwereld overgebracht. Hij zei dat de vijf grot-onderzoe kers er bleek uitzagen, maar verder in uitstekende conditie verkeerden. Een resolutie, waarin wordt aangedrongen op vorming van een Commis sie van Goede Diensten voor het bevorderen van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, heeft in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties niet de vereiste meerderheid van tweederde gekregen. Veertig landen stemden voor de resolutie, vijfentwintig tegen en twaalf onthielden zich van stemming. Tevoren had de politieke commissie van de V.N. aanbevolen, dat een uit drie leden bestaande Commissie van Goede Diensten zou worden be noemd, doch de stemverhouding 39 tegen 25 met 9 onthoudingen, wees er reeds op, dat de aanbeveling er niet in zou slagen, de uiteindelijke goedkeu ring van de Assemblee te verkrijgen. Twee landen waren bij de stemming niet aanwezig. Voor stemden (40): Afghanistan, Albanië, Bolivia, Bulgarije, Birma, Wit-Rusland, Ceylon, Costa Rica, Tsjecho-Slowakije, Ecuador, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Griekenland, Guatemala, Haïti, India, Indonesië, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Libanon, Liberia, Lybië, Marokko, Nepal, Pa kistan, de Philippijnen, Polen, Roe menië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Oekraine, de Sow- jet-U'nie, Jemen en Zuid-Slavië. Tegen stemden (25): Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, China, Cuba, Denemarken, San Do mingo, Frankrijk, Honduras, IJsland. Ierland, Israël, Italië, Luxemburg. Nederland, Nieuw-Zeeland, Nicara gua, Noorwegen, Peru. Portugal, Zwe den, Zuid-Afrika en Groot-Brittannie Zich onthouden hebben (13): Ar- gentinië, Cambodja, Chili, Finland. Laos, Mexico, Panama, Paraguay, Spanje, Turkije, de Verenigde Sla- ten. Uruguay en Venezuela. Niet aanwezig waren: Colombia en Hongarije. VERRASSING VOOR VERENIGDE NATIES „Frankrijk heeft een nuttige rol gespeeld in huidige problemen Israël heeft de algemene assemblee der Verenigde Naties te New-York gisteravond om half elf medegedeeld, dat het de assemblee vandaag op de hoogte zal stellen van zyn plannen voor de terugtrekking der Israëlische troepen uit de gebieden van Gaza en de Golf van Afeaba. Deze mededeling werd gedaan door de Israëlische gezant, Mordecal R. Kidron, toen de assemblee In zitting bijeenkwam onder voorzitterschap van V, K. Krisjna Menon, vice-president van de algemene vergadering. Kidron, die de eerste spreker was, onthulde niets over de inhoud van de verklaring, die vandaag zal worden afgelegd. Aangenomen wordt dat de verklaring het resultaat ls van de besprekingen die deze week in Washing ton zjjn gevoerd. Tezelfdertijd verklaarde de Israëli sche ambassadeur te Washington, Ab ba Eban, na een onderhoud met minis ter Dulles, dat hij deze „uit hoffelijk heid" op de hoogte had gebracht van de bewoordingen, waarin Israël van daag zijn plan voor het terugtrekken van zijn troepen uit Gaza en het ge bied langs de Golf van Akaba zal ont vouwen. Op de vraag, of het Israëlische plan aanvaardbaar zal zijn voor de Arabie ren antwoordde Eban: „Eerlyk ge zegd hebben wij het van die kant hele maal niet bekeken". Over de Ameri kaanse reactie op zijn plan wilde hij zich niet uitlaten. Hij maakte de in druk, opgelucht te zijn. Op de vraag, of de besprekingen tussen president Eisenhower en pre mier Mollet te Washington hebben bijgedragen tot het maken van vorde ringen ten aanzien van de kwestie van het Midden-Oosten, antwoordde Eban: ..Wij zijn steeds van oordeel geweest, dat Frankrijk een nuttige rol inzake de toestand in het Midden-Oosten 'erft gespeeld". De Amerikaanse president en de Franse premier hadden donderdag in een communiqué, dat na hun bespre kingen werd uitgegeven, onder meer de overtuiging uitgesproken dat voor de vraagstukken van net Midden-Oos- IN POLDERS KRUININGEN EN WAARDE Boeren enthousiast over resultaat Een „lintworm" van enkele honderdén meters buisleiding heeft zich de laatste maanden door het oostelyke deel van de Kruiningse polder geslin gerd. Een vettige, zwarte massa stortte zich uit deze leiding over de lande rijen uit en nadat het overtollige water was afgevoerd, bleef een kostbare laag zeeslib achter. Acht en dertig hectares landbouwgronden in de polders Kruiningen en Waarde, die in de ramp van 1953 door de woeste stroom van hun bouwvoor werden beroofd en tot practisch waardeloze vlaktes werden gedenatureerd, kregen nu nieuwe waarde door dit slib, dat by het onderhoud van de buitenhaven van Hansweert en de Kruiningse veerhaven werd opge baggerd en anders maar ergens op de Westerschelde wordt gestort. De laat ste van de totaal elf vakken worden thans bevloeid, waarmee tegelyk een eind komt aan een wel unieke en spectaculaire vorm van Iandbouwherstel, zoals deze hier werd „uitgedokterd" en voor het eerst ook werd toegepast. Als er één ding is, waarover de boe ren in de Kruiningse polder enthou siast zijn, dan is het zeker wel over de opgespoten gronden. Zoals men weet, werd hiermee eind 1954 als een proef genomen bij Hansweert-Oost. De technisch ambtenaar van Rijkswater staat, de heer J. van Goor in Hans- weert had de idee hiervoor eens geop perd tegenover de heer W. A. van Bree, technisch ambtenaar van de cultuurtechnische dienst. De laatste rustte niet voordat hy toestemming had gekregen om een proef te nemen. Er werden toen over een oppervlakte van ongeveer 19 ha, een groot aantal met kades omringde vloeivelden ge maakt, waarin de specie werd gespo ten Zandvlaktes werden weer vrucht bare grond, waarop in het afgelopen jaar voor de eerste maal werd ge oogst. Door het droge voorjaar waren de resultaten wel niet zo gunstig als men had mogen verwachten, doch zo als de grond er nu voor ligt, geeft dit alle moed voor de toekomst. Het ls daarom ook niet zo verwon derlijk, dat de agrarische herstel commissie alles in het werk heeft gesteld om gedaan te krijgen, dat Landbouwherstel het niet bij dit experiment liet, men wilde dat ook de andere afgeslagen gronden In deze omgeving op dezelfde wy- ten een vreedzame oplossing gevonden kan worden. Volgens te Cairo ontvangen berich ten staan eenheden van de Internatio nale politiemacht, die nabjj de kust strook van Gaza zjjn gelegerd, gereed om direct de plaats In te nemen van de Israëli's als dezen zich uit dit ge bied terugtrekken. Israëlische strijd krachten zouden bezig zijn militaire Installaties te vernielen. Koehandel In de algemene vergadering der Verenigde Naties kwam na de Is raëlische afgevaardigde de Egyp tische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, aan het woord. Hij zei dat het debat nu werd hervat, nadat het zevenmaal was verdaagd tengevolge van „Is raels misbruik van het ogenschijn lijk onuitputtelijke geduld van de assemblee, in het bijzonder van eni ge van haar machtige leden". Dr. Fawzi betoogde dat de terugtrek king van de Israëli's niet het re sultaat moet zijn van een koehan del en in ruil voor een prijs, welke Israël wellicht beloofd Is door mensen, die geen enkele bevoegd heid bezitten en geen enkel recht hebben te vergeven". Een dergelijk compromis zouden de V.N. en Egypte zijns Inziens niet kun nen erkennen. „De resoluties van de algemene vergadering zijn volkomen duidelijk en dat ls ook het geval met de rechten van Egypte. Wy zullen, overeenkomstig de letter en de geest van het Handvest, aan deze resoluties en onze rechten blijven vasthouden", aldus Fawzi. ze werden bewerkt. Over enkele dagen zullen de laatste van de honderd veertig duizend kubieke meters slib doo rde perszuiger in de Kruiningse veerhaven naar de velden achter de dyk worden ge transporteerd. Met de heer Van Bree, die wegens overplaatsing naar Assen, met dit object wel zo ongeveer zijn laatste bijdrage aan bet landbouwkundig herstel van Zeeland heeft geleverd, brachten we dezer dagen een bezoek aan dit werk. We troffen daar ook opzichter Meevis van de Heide mij, die zich met zorg aan de dagelijkse leiding heeft gewijd. „Sawahs" Met de opgedane ervaring bij het proefobject in 1954 en in verband met een andere ondergrond dan in Hans weert-Oost. kon het werk ditmaal op nóg groter schaal worden aangepakt. De elf „sawahs", omwald door kades van klei en zand, konden thans veel groter worden gemaakt. Daar de slib- laag dunner behoefde te zijn na het inklinken zal er een bouwvoor van 15 k 20 cm overblijven kon er met de beschikbare hoeveelheid specie nu ook een grotere oppervlakte behan deld worden. In de polder Waarde, tegen de Ka- dijk, werd aan 8 hectare van het be drijf van de heer Kersten, een behan deling gegeven, terwijl aansluitend daaraan in de Kruiningse polder, en kele percelen van het voormalige be drijf van de heer Kostense. werden bevloeid. Voorts werden een paar (Vervolg op pag. 5) Leider der Algerijnse rebellen gevat De Franse overheid heeft de feite lijke leider van de Algerijnse opstan delingen, Ben Mhidi Larbi, gevangen genomen, aldus kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Franse minister met standplaats Al giers. Ook een van Larbi's voornaamste politieke helpers is aangehouden. Tot nog toe ls slechts de arrestatie van de helper, de 35-jarige Sjorgoei Brahim, alias Hamida, officieel be kendgemaakt. Ben Mhidi behoorde evenals Ben Bella een van de opstandelingen leiders die rn oktober jl. op een vlieg reis werden onderschept tot de vijf oprichters van het zg. revolutio naire comité voor gemeenschappelijk optreden, dat eind 1954 de opstand tegen het Franse gezag begon. Regeringscrisis in Finland. De zes ministers van de boerenpar tij in de Finse regering zijn donder dag afgetreden om een geschil met de andere ministers over de boter- en margarineprijzen. Donderdagochtend vertrok van Schiphol naar Frankfort het Neder landse team, dat deel zal nemen aan de finale van het internationale song- festival, dat over de Eurovisie wordt uitgezonden. Voor de machine v.l.n.r. P. te Nuyl jr., Sem Nijveen, Corrie Brokken, daarachter Dolf van der Linden en Guus Jansen (met bril) en Willy van Hemert. De twee laatst genoemden gaan niet meer naar Frankfort. Zij zijn de componist en tekstdichter van de Nederlandse bij drage voor het festival: ,JJet als toen DE VERWACHT... OOSTELIJKE WIND. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 2 maart Zon op Maag op 7.27 7.15 onder 18.23 onder 19.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1