Leiders religieuze partijen zeiden officieel „neen" tot Soekamo Zonder radar zou de „slag Engeland" verloren zijn om AMERIKANEN BELETTEN ONS DOLLARS TE VERDIENEN VRUDAG 1 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Advertentie) Mening VARA: samenwerking bij televisie gunstig Jaarverslag over 1956 BiyUens bet jurvenllf vu de V. A.R.A. over 1956 I» deze omroepver eniging tevreden over de samenwer king tussea de omroepverenigingen op liet gebied der teJevisie. Men I» vin mening, dat bet besef U gegroeid, dat de televisie zodanig programmatisch* organisatorische en financiële vraag stukken oproept, dut slechts een gro- te mate san praktische samenwer king der omroepverenigingen M tot een oplossing kan brengen. De V.A.R.A. wil da zwakheid der j verdeeldheid opheffen door «en atei - i kere federatieve samenwerking der omroepverenigingen binnen de N.T.S. In het afgelopen jaar kon de V.A.R. A. 42.544 nieuwe leden boeken, zodat I het aantal leden thans 421.740 be- draagt. Btf de programma-afdelingen t van de V.A.R.A. zijn voor geluldsom- j roep en televisie in totaal 59 mensen j in aienst. bij de administratieve afde- lingen 58, in totaal dus 117. In het .jaarverslag 'spreekt de V.A.R.A. voorts als hagr mening uit. dat de i kansen op commerciële televisie, die naast de N.T.S. de zender te L^pik zou moeten gebruiken, steeds kleiner zijn. Ook de noodzaak tot bestedings- beperking zal by de regering weinig j animo wekken tot het invoeren van een commerciëeel televisiesysteem, al dus het jaarverslag. In dit verslag i zijn verder uitvoerige overzichten van de televisie- en van de radioprogram- ma's in 1956 opgenemen. alsmede f enige statistieken. Uit een der laatste blijkt, dat de V.A.R.A., in 1956 van I haar zendtijd 16.9' besteedde aan I ernstige muziek. 39.2% aan lichte i muziek, 5.5% aan cabaret- en gevs- i rieerde programma's en 38.4% aan gesproken woord, hoorspelen en i klankbeelden. In liet jaarverslag her- Innert de V.A.R.A. er nog eens asn. idat deze omroepvereniging na de oor log in alle duidelijkheid neeft laten blijken, de voorkeur te geven asn ge- zameniyke «tudiobouw in «en groot radiodorp. Voor dit standpunt neeft I men geen Instemming kunnen vinden. Een Poolse vrouw, die ï2 Jaar aan een stuk heeft geslapen, is drie weken nadat zij was ontwaakt, overleden, aldus heeft l Pi-uv*» hiart „Zycte Warszway** ge- DREIGENDE MENIGTE GETROTSEERD Beslissing over conceptie wordt in „niet te verre toekomst" genomen De leiders van de Islamietische, christelijke en katholieke par tijen hebben president Soekarno donderdagmorgen medegedeeld, dat zij zijn plannen „tot redding van het land" met daaraan gepaard gaande deelneming van de communisten aan een nieuw Indonesisch kabinet, niet kunnen aanvaarden. Gehelmde militairen met de bajonet op het geweer, bewaakten het presidentiële paleis, toen Indonesië's politieke leiders zich naar binnen begaven om het hoofd van de staat in kennis te stellen van hun inzichten over zijn plan voor een regering-nieuwe-stijl, in de plaats van de tot dusver gevolgde westerse democratie. Voor het paleis had zich een enorme menigte verzameld. Groepen arbeiders, die voor deze gelegenheid vrijaf hadden gekregen, stroomden over Djakarta's voornaam ste plein en voerden spandoeken mee, waarop de onmiddellijke inwerking treding van Soekarno's conceptie werd geëist. Alle Nederlandse scholen en tal van Nederlandse en Engelse bedrij ven waren gisteren gesloten en in de straten, die naar het Merdekaplein waar ook het paleis gelegen is leidden, waren slechts weinig Euro peanen te zien. De studio's van Radio Republik In donesia, en ook de vlakbij het paleis gelegen Engelse ambassade 6tonden onder bewaking van mariniers en met automatische vuurwapens uitgeruste speciale politietroepen Een „comité van actie tot steun aan de presidentiële conceptie" verzocht aan de verschillende partijleiders om voor de microfoon hun standpunt te genover Soekarno's conceptie te wil len bekendmaken doch alleen de ver tegenwoordigers van de nationalis tische en communistische partijen, die het plan steunen, waren bereid aan dit verzoek te voldoen. Na hun onderhoud met de pre sident, verlieten de leiders van de religieuze partijen ongestoord het paleis. De voorzitter van de nationalistische partij, P.N.I., Soewirjo, en de secretaris-gene raal van de communistische par tij P.K.I. werden luid toege juicht, toen zij voor het paleis Verwisselingstermijn van ingetrokken tientjes De Nederlandsche Bank maakt be kend dat zij de gelegenheid tot verwis ling van de opgeroepen bankbiljetten van 10, model 1945 en model 1949, bij haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar correspon dentschappen heeft verlengd, en wel tot en met 31 mei 1957. Van 1 juni '57 af zullen bedoelde bankbiljetten al leen nog maar bij haar hoofdbank te Amsterdam (kantoor Herengracht 461-463) worden verwisseld. De bankbiljetten van model 1945e zijn gedateerd 7 mei 1945" en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en verto nen aan de achterzijde een reproduk- tie van het schilderij van Jacob van Ruisdael, getiteld „Molen bij Wijk bij Duurstede". aan de daar samengedrongen menigte zeiden Soekarno's plan nen ten volle te steunen. Hun partijen hebben 96 van de 260 zetels in het parlement, ter wijl de religieuze partijen 108 stemmen vertegenwoordigen. Nadat hij kennis had genomen van de inzichten van de verschillende partijleiders, reide Soekarno, dat de beslissing over zijn conceptie „in de niet te verro toekomst" zal worden genomen. In een toespraak tot de voor het paleis verzamelde menigte zeide hij, dat de partijleiders ver< schillende standpunten hadden ken baar gemaakt, variërend van verwer ping tot goedkeuring van zijn plan. Hij zou nu trachten al deze verschil lende inzichten „samen op te koken" en betoogde verder, dat de huidige binnenlandse crisis niet lang meer kan duren. Na deze toespraak verspreidde de menigte zich rustig. Een nieuw wapen tegen onderzee- bootaanvallen op de kust van de Verenigde Staten is een uiterst klei ne onderzeeboot, de Tiny X-l. Op de foto ziet 'men het scheepje in zyn element in de buurt van New Lon don, in de staat Connecticut. Magnus Viking" via pool op weg naar Kopenhagen De „Magnus Viking", het viermoto rige vliegtuig van de Noorse lucht vaartmaatschappij „S.A.S.", dat de eerste vlucht Kopenhagen-Tokio over de Noordpool heeft volbracht, is woensdagochtend voor de terugvlucht uit Tokio vertrokken. Onder de 47 passagiers van de „Mag nus Viking" bevindt zich een ploeg Japanse tafeltennissers, die deel zul len nemen aan de te Stockholm te houden wereldkampioenschappen, Ja panse skilopers, die uit zullen komen in wedstrijden te Holmenkollen, nabij de Noorse hoofdstad Oslo en een aan tal Amerikaanse journalisten, die met „S.A.S."-vliegtuigen een wereldreis maken. Uitkeringsregeling bij nijverheidsonderwijs In het staatsblad is gisteren gepu bliceerd het Koninklijk Besluit van 5 februari 1957 houdende regeling van uitkeringen by ontslag van personeel by het nyverheldsoxHlerwys. Sommige categorieën van het per soneel bij het ngverheidsonderwys hebben na ontslag geen recht op wachtgeld naar aanleiding van het bepaalde hieromtrent in het rechts positiebesluit n.o. 1935. Dit personeel kan ©ok geen aanspraken ontlenen aan een andere regeling, die voorziet in de gevolgen van onvrywillige werkloosheid. De werkloosheidswet met name is op dit personeel niet van toepassing. Voor tijdelijke ambtenaren en ar beidscontractanten in dienst van het rijk, die eveneens door de werkloos heidswet worden uitgesloten, respec tievelijk aan de werking van deze wet zgn onttrokken, bestaat echter de uitkeringsregeling 1952, die kan wor den gezien als een verlengstuk van het rykswachtgeldbesluit. De thans vastgestelde uitkerings regeling n.o. draagt eenzelfde karak ter als de zoeven genoemde ultkerlngs regeling 1952 en is grotendeels daar aan gelijk. Slechts op enkele punten is hiervan afgeweken met het oog op de specifieke omstandigheden van het nijverheidsonderwijs. ONZE VRIENDSCHAP MET DE V.S. Diepe teleurstelling over luchtvaartbesprekingen De regering neemt er herhaalde lijk stelling tegen, dat men van Amerikaanse zijde Nederland en dit geldt natuurlijk ook voor andere Westeuropese landen de gelegen heid ontneemt om dollars te verdie nen. Dit wordt meegedeeld in ant woord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsont werp ter goedkeuring van het ge sloten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart met de Ver. Staten. De regering heeft er met genoe gen kennis van genomen, dat de al gemene mening was, dat het ver drag moet worden aanvaard. Wat betreft de klacht der kamerleden, dat de Amerikaanse politiek vervalt HOE ENGELAND ZICH IN DE LUCHT STAANDE KON HOUDEN in het najagen van niet te verwezen lijken vriendschapsverhoudingen en dat in een aantal gevallen maar heel weinig rekening wordt gehouden met de wensen en gerechtvaardigde verlangens van de bondgenoten in Europa en Azië .merkt de regering op, dat zij inderdaad in een aantal gevallen aanleiding heeft gehad blijk te geven van een afwijzende zienswijze, maar dat ondanks all© verschillen van inzicht het goed is zich af te vragen waar de werkelij ke vrienden van Nederland zich bevinden en waar de vijanden. Tot haar leedwezen heeft de re gering moeten vaststellen, dat de onderhandelingen om te komen tot een luchtvaartovereenkomst tot nu toe bemoeilijkt zijn door oroteetio- nisme van Amerikaanse zijde. Van Nederlandse zijde is herhaaldelijk aangedrongen op uitbreiding van 't bestaande schema betreffende het verkeer tussen beide landen tot de luchtvaart- Steeds hebben de Ameri kanen de Nederlandse verlangens echter van de hand gewezen. De re gering deelt de diepe teleurstelling over de Amerikaanse houding in de I luchtvaartonderhandelingen ten op- zichte van de redelijke Nederlandse verlangens. In maart worden de onderhande- lingen hervat. De regering hoopt dan begrip te vinden voor het Xe- derlandse verlangen dat op zoveel i andere gebieden algemeen goed in i de V.S. is ook in de luchtvaart Ie j komen tot vrije mededinging. Een klein defect maakte de V 1 bijzonder kwetsbaar Te Londen is een nieuw deel verschenen van liet standaardwerk „De ge schiedenis van de Tweede Wereldoorlog", getiteld „De verdediging van het Verenigd Koninkryk", en geschreven door Basil Colier. In dit werk poneert de Engelse sehryver enkele interessante stellingen, wel ke hij baseert op gegevens uit de meest gezaghebbende bron. Ten eerste toont hy aan dat de „slag om Engeland" verloren zou zijn, wanneer de En gelse luchtmacht niet over radar had beschikt. Ten tweede waren de V-I projectielen door jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie bestrydbaar, dank zy een klein defect dat de snelheid van de projectielen nadelig beïnvloedde. Dat de Engelse radar, ontworpen door Robert Watson-Watts van liet nationaal natuurkundig laboratorium, effectief kon zijn, is te danken aan het inzicht van sir Hugh Dowding. de chef van de Engelse luchtmachtstaf. In 1935 wist hij namelijk toestemming te verkrijgen om een aanzienlijke som gelds meer dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen te spende ren aan het onderzoekingswerk van Robert Watson-Watts. Deze geleerde werkte op verzoek van de R.A.F. aan een methode van vlieg- tuig-bestryding door middel van elek- tro-magnettsche stralen. Dr. Watson- Watts kwam tot de conclusie dat een dergelijke aanvalsmethode niet kon worden ontwikkeld, maar ontdekte in de loon van zijn studie dat vliegtui gen met radio-golven konden worden gepeild. Robert Watson-Watts gaf een de monstratie met zijn vinding, wel ke werd bijgewoond door Dowding. Die zag er veel in, en gebruikte zijn invloed om grote fondsen ter beschikking te stellen van de ge leerde. Het gevolg was dat de veel- belovende vinding met grote spoed verder uitgewerkt werd. „Ware het systeem verwaarloosd of ware de vinding te onbelangrijk geweest voor snelle en krachtige ontwikke ling, dan zou er verder niet veel aan gebeurd zijn. Wij mogen der halve vaststellen", zo merkt Col lier in zijn boek op, „dat de radar een van de beste projecten is ge weest die de Engelse industrie ooit heeft uitgewerkt. Want dank zij de radar beschikte de Engelse luchtmacht over vroege waar schuwing van de zich formerende, en aanvliegende Duitse eskaders. Dit feit gaf de R.A.F. een groot tegen wicht voor de numerieke overmacht van de ..Luftwaffe", omdat de R.A.F. zich tydig in een gunstige aanvalspo sitie kon opstellen, en de slag, die de invasie van Engeland met de operatie „Zeeleeuw" had moeten inluiden, kon winnen. Terzake van de V-l, het eerste ..vergeldingswapen", verklaart de schrijver van ..de verdediging van het Verenigd Koninkrijk" dat in 't voort stuwingsmechanisme van dit projec tiel een constructiefout-zat. die jacht vliegtuigen en luchtdoelartillerie in staat stelde het wapen met een grote kans op succes te bestrijden. De fout was veroorzaakt door de te snelle afwerking van de prototypen. Sigarenwinkeliers niet tevreden over winstmarges Op een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering, heeft het be stuur van de Federatie van vak organisaties van sigarenwinkeliers in Utrecht besloten aan de minister van economische zaken en aan de staatssecretaris voor de middenstand een telegram te zenden, waarin het van zijn verontrusting blgk geeft voor de toekomst van de sigaren winkeliers bij de gewijzigde winst marges op tabaksartikelen. op bevel van het Duitse opperkom- mando. Dr. Fitqslau, van de Argus- motorenfabrik. waar de motoren voor de V-l gemaakt werden, heeft na de oorlog verklaard dat de fout spoedig bekend was, en gemakkelijk verholpen had kunnen worden. Er waren kringen in het Duitse op perbevel die er tegen waren. Ook wa ren er voorstanders van een ingrepen. Maar om onnaspeurbare redenen i» het bekende defect nooit verholpen. Dientengevolge waren de V-l projec tielen een betrekkelijk gemakkelijk doel voor de Spitfires en de luchtdoel artillerie. Hun werkzaamheid bleef desondanks enorm, en zij richtten grote schade aan. Ware het defect echter verholpen, dan zouden de R.A.F. en de luchtver dediging vrijwel hulpeloos tegenover de V-l gestaan hebben, aldus Collier, tenvyl zy door de nalatigheid van de Duitse technici in staat waren het ..vergeldingswapen" van Hitier effec tief te bestrijden. f A a ver rentte f Uk t zeil met HfEDO'MEX Trml,mnt( Umiak Product Til Ceta-Bever

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11