Nescafé kan! Loonsverhoging in de Zeeuwse landbouw Endocil EINDLES „BEDRIJFSECONOMIE" CHR. L.W.S. IN MIDDELBURG WIN ZO'N PRACHTIGE POLITIE-AUTO MET LOEIENDE SIRENE GAAT ALTIJD VOOR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 .1 1957 GEWESTELIJKE RAAD LANDBOUWSCHAP Akkoord met voorstellen De gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft In zijn woensdag te Goes gehouden vergadering besloten, akkoord te gaan met een tussentijdse loons verhoging, op basis van de door het Landbouwschap by de rege ring ingediende voorstellen. De lo nen zullen dan, behoudens goed keuring door het college van ryks- bemiddelaars, met ingang van 4 maart a.s. voor vaste arbeiders van 23 jaar en ouder f 1,28 per uur bedragen. Verder fl,25 per uur voor losse arbeiders van 23 jaar en ouder en f 75,12 per week voor paardenknechts van 23 jaar en ouder. In deze lonen zyn de pre mies voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering en de alge mene ouderdomswet verdiscon teerd. Voor de tweede zittingsduur van 1 februari 1957—31 december 1958, benoemde de raad tot voorzitter de heer W. Koster te Axel en tot plaats vervangend voorzitter, de heer M. D. den Hollander te Goes. Besloten werd aan het bestuur van het Landbouwschap een schrijven te richten over het in de toekomst te voeren beleid ten aanzien van de ga rantieprijzen voor bepaalde produk- ten. Het prijsverloop van de consumptie aardappelen werd zeer teleurstellend Prijsstop voor melk blijft nog bestaan. De staatssecretaris van economische zaken heeft in antwoord op een brief van het produktschap voor zuivel, meegedeeld dat ook bij de minister van landbouw, en bij hem de wens leeft, de prijsstop voor consumptie- melk en mclkprodukten niet langer te doen voortbestaan dan strikt nood zakelijk is. Deze prijsstop zal echter pas kunnen worden ingetrokken wan neer waarborgen zijn geschapen dat aan de eisen van de prijsstabilisatie- Solitiek ook in deze sector op bcvre- igende wijze wordt voldaan. Twee aankochten tegen directeur van internaat Van twee kanten hebben de offi cier van justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, thans klachten be reikt over het optreden van de heer W., directeur van een internaat te Leeuwarden, waar jongens, die in deze stad middelbare scholen bezoe ken, onder toezicht hun huiswerk maken. De ouders van de vijftienjari- fe jongen De H. uit Amsterdam de en aangifte van ernstige mishande ling van hun zoon door de heer W. Over het optreden van de heer W. tegen deze Jongen had een andere leerling van het internaat uit Den Haag z\jn misnoegen te kennen ge geven. Hij werd daarop door de heer W. van het instituut verwijderd. De Haagse psycholoog dr. J. Schouten, op wiens aam-aden de jongen inder tijd naar het instituut is gezonden, heeft zich, naar aanleiding van de mededelingen der ouders, eveneens met de officier van justitie in ver binding gesteld. Deze heeft de poli tie te Leeuwarden opgedragen een onderzoek in te stellen. Advertentie) 'nimm/uM m enkele weken* J Zo fris cn gaaf als de kinderhuid kan ook uw huid weer zijn. Endocil hor- mooncrême geeft uw huid nieuwe jeugd en schoonheidrimpels en on gaafheden verdwijnen Dehormoonwerkingvan Endocilgaat dag en nacht door. Gebruik dus ook overdag Endocil als basis voor poeder en make-up. Ontsluier uw" schoonheid met - - - - v If- t^-K-h ithïiwhI»»- hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2.90 geacht; het nemen van nadere maat regelen is noodzakelijk. Ten aanzien van de consumptie- melk in Zeeland, stelde de raad zich op het standpunt, dat, bij volledige afschaffing van alle subsidies op consumptiemelk, er geen bezwaren bestaan tegen invoering van verplich te standaardisatie en pasteurisatie, mits er voor de zelfslijtende veehou ders een zodanige regeling kan wor den getroffen, dat deze groep bij de aflevering aan de consument blijft ingeschakeld. Besloten werd een schrijven te rich ten aan de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, met het ver zoek te willen bevorderen, dat ook aan erkende castreurs toestemming zal worden verleend tot het castreren van vrouwelijke varkens. Ingevolge de nieuwe wet op de uitoefening van de dierengeneeskunde is dit sinds 1 december 1956 slechts toegestaan, in dien het geschiedt door een dieren arts. In verband met de bestrijding van de aardappelmoeheid, zullen in de loop van 1957 ook van alle particu liere tuinen waarin aardappelen wor den geteeld schetsen worden gemaakt, opdat controle op een juiste vrucht- wisseling kan plaatshebben. Gezien de moeilijkheden op het ter rein van de arbeidsvoorziening in de landbouw, zal een enquête worden gehouden naar dc behoefte aan vaste arbeiders en seizoenarbeiders. In nau we samenwerking met de landarbei dersorganisaties, zal hierna worden getracht zoveel mogelijk landarbei ders voor een langere periode op de bedrijven te plaatsen en de werk gelegenheid in dc landbouw zo hoog mogelijk op te voeren. Vissershayen verliest de oude aanblik. (Slot van pax ljjk wel gevoel voor stedeschoon en voor een mooi oud plekje. „De Abdy ln Middelburg vind ik prachtig", zegt htf „en ik kan goed be grijpen, dat die Abdij gerestaureerd moet wordenmaar in een stads deel waar gewerkt wordt moet men meegaan met de tijddaar heeft restauratie en vasthouden aan het oude weinig zinVlissingen heeft bedrijvigheid nodiger moet geld verdiend worden". Toerisme Dat is de nuchtere kijk van de heer Visser op het probleem van een mo derne kleine scheepswerf in een oud stadsdeel. Hij weet, dat de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te vlissingen ijvert voor het doortrekken van de boulevard naar het station en dat met het doortrekken van die boulevard en met een brug over de toegang tot de Vissershaven de ruimte voor zijn werf wel erg benauwd wordt. Hij weet ook dat bedrijvigheid dikwijls lawaai be tekent voor de omwonenden. Als goed zakenman ls hij bedacht op uitbrei ding van zijn bedrijf, maar verplaat sing naar een plek buiten de bebouw de kombijvoorbeeld naar de Oost zijde van de buitenhaven zou toch een hele opgaaf zijn. Het zou een kwestie van heel veel geld worden en wie zou dat betalen? Naar wij vernemen heeft de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer zich tot net gemeentebestuur van Vlissin gen gewend om aandacht te vragen voor de bezwaren, die aan de uitbrei ding van de Zeehondenwerf verbonden zyn. Ongetwijfeld zal het gemeentebe stuur deze kwestie grondig bestude ren, maar het vinden van een oplos sing zal moeiiyk zijn, tenzij men tot een radicale oplossing besluit en dat is dan het verlenen van medewerking aan het overbrengen van dc werf naar een terrein buiten de bebouwde kom van Vlissingen. Dan alleen kunnen het boulevard-plan en het karakteristieke (rustige) stadsbeeld de vreugde blij ven van vele Vlissingers en van talry- ke toeristen! Een karakteristiek beeld van de Vlissingse vissershaven (Foto P.Z.C.) Israëli's en Egyptenaren slaags in Rotterdam. Zeven Egyptenaren en dertien Is raëli's, allen opvarenden van in de haven van Rotterdam liggende sche pen, zijn gisternacht voor een dan cing met elkaar slaags geraakt, waarbij de 27-jarige mess-bediende A. B. S. een steek in de borst op liep. HU moest naar het ziekenhuis Coolsiirgel worden gebracht. De oor zaak is waarschijnlijk de recente ont wikkeling in het. Midden-Oosten. OUD-LEERLINGEN SLAAGDEN Er komen nog meer van dergelijke cursussen. Woensdagmiddag werd in een der lokalen van de christelijke landbouw- winterschool te Middelburg de eind- les gehouden van een vervolgcursus (Advertentie) Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kant* De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans! Doe als volgt; Maak deze limerick afl Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkojfie makent zegt: „Ze wordt altijd goed als je 't met Nescafé doet, Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- lettere plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957. Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart a.s. bericht Junior bui f 1.43 Normale bua f 2.55 Familie bui f 9.20 Coffclnevrij Normale bui 2.90 Familie bua f 10.45 "Neictrt la bot gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan ia ontwerpe» KANTONGERECHT MIDDELBURG Aan boord van vissersboot sloeg een stop door.. Het is in Vlissingen algemeen bekend, dat de Paul Krugerstraat een voorrangsweg is en voor de inwoners van de Scheldestad zijn de straten, die met deze voorrangsweg een kruising vormen, beruchte plaatsen; voor al het punt, waar de Scheldestraat door de Paul Krugerstraat in tweeën wordt gedeeld. Op 21 januari j.l. reed de chauffeur W. B. uit Vlissingen met zyn vrachtauto over de Paul Kurgerstraat en tot zyn grote verwon dering verleende de politie-auto, die uit de Scheldestraat kwam gereden, hem geen voorrang'. Er ontstond een lichte aanrijding, waarhy geen noe menswaardige schade werd aangericht. Rijdende op een voorrangsweg had B. zich oppermachtig gevoeld ten op zichte van de politiewagen. Maar wat B. uiet gehoord had, was het ge luid, dat de sirene van deze auto pro duceerde! De inzittende agenten wa ren met spoed op weg naar de plaats, waar een ongeval was gebeurd en zij hadden de sirene in werking gesteld. Hierdoor hadden zij te allen tyde voorrang, dus ook bij het kruisen van de Paul Krugerstraat! Voor het kantongerecht te Middel burg kwam deze zaak woensdagmid dag in behandeling. Tegenover mr. J. Moolenburgh, de kantonrechter, ver klaarde B. de sirene niet gehoord te hebben, hetgeen hij toeschreef aan het lawaai, dat de motor van zyn auto maakt. De bestuurder van de politie wagen, een hoofdagent der Vlissingse gemeentepolitie die als getuige op trad, achtte het niet aannemelijk, dat iemand het geluid van de sirene niet hoort. Hij had echter niet het idee gehad, dat verdachte voorgaf niets gehoord te hebben. De subsituut-officier van justitie, mr. Th. Lebret, kon zich voorstellen, dat men in de cabine van een vracht auto dit geluid niet waarneemt. Hij eiste f 15 of 3 dagen. De kantonrech ter hield vast aan het feit, dat de hoofdagent de indruk had gekregen, dat B. naar waarheid had gesproken. Hij achtte B. wel schuldig, maar leg de hem geen straf op. Schip zonder licht De „K.P. 18" een vaartuig van de rijkspolitie te water, koerste in de nacht van 29 mei 195G in het Veerse Gat, juist op het moment, dat de vissersvloot de haven van Veere verliet. De bemanning van de politieboot werd een schip ge waar. dat geen lichten voerde. Dit was de „Arn 18" met de in Veere wonende zetschipper J. T. aan het roer. Tegen de katnonrechter zei T., dat er een zekering was doorgeslagen, waardoor de verlichting uitviel. Hij had enkele onervaren mensen aan boord, zodat het wat langer duurde dan normaal om de verlichting weer in orde te brengen. De verbalisant. een bootsman- wachtmeester van de rykspolitie te water, was de mening toegedaan, dat beter ewoon door- verdachte eigenlijk niet veel had kunnen doen, dan gewooi varen, zoals hy deed. Was T. ten an ker gegaan, dan was misschien een ander schip van de vloot met de „Arn 1 13" in aanvaring gekomen. „Wij hebben hier ongeveer met hot- zelfde geval te maken als bij de auto- mobilist, wiens achterlichtje door- i slaat", zei mr. Lebret, „maar het I blijft een overtreding". De officier eiste voor beide boordlichten twee maal f 10 (subs, tweemaal twee da- fen) en voor het toplicht f 15 subs. dagen. „Hoewel er geen sprake is van overmacht, kon U er toch niet veel aan doen", zo zei de kantonrechter te gen T. Alleen het feit, dat T. ondes kundig personeel aan boord had, vond hy niet geheel juist. Het vonnis van de kantonrechter luidde: driemaal f 7,50, of vier dagen voor iedere boete. Op 't kruispunt Koudekerkseweg Hogeweg te Vlissingen verleende de 65-jarige wielrijder W. W. in november van het vorige jaar geen voorrang aan een motorrij der, waardoor een aanrnding ont stond. Er werd schade toege bracht aan de kleding van de mo torrijder en van de duopassagier. De eis tot schadevergoeding van laatstgenoemde verklaarde de kan tonrechter voorlopig niet ontvanke lijk. maar de civiele vordering van f 10 voor de broek van de motorrijder werd toegewezen. Voor zyn overtre ding werd W. veroordeeld tot f 15 of zes dagen. Bruno Walter trok zich terug uit muziekleven Met een concert in Carnegie Hall te New-York heeft dr. Bruno Wal-1 ter afscheid genomen van het open- J bare leven, ftjj dirigeerde het New York Philharmonic Orchestra in een j Beethoven programma, waarbij Myra Hess soliste was in het vierde piano concert. Onder de talloze aanwezigen was mevrouw Eleanor Roosevelt. Het pu- I bliek gaf de scheidende dirigent ova- j tie na ovatie. Bruno Walter werd in 1876 in Duits- land geboren. In 1893 werd hij be- j noema tot dirigent van de opera in Keulen, in 1898 te Riga. Van 1901 1912 dirigeerde liij de Weense Opera. Van 1913 tot 1922 leidde hy een or kest in München, van 19251933 het Gewandhaus-orkest te Leipzig. Na het aan de macht komen van Hitier verliet Walter Duitsland en dirigeer de overal ter wereld, onder meer in Londen (Covent Garden), New-York en in Salzburg tot ook Oostenrijk door de nazi's onder de voet werd ge lopen. In 1938 werd Walter tot Frans staatsburger genationaliseerd, maar in 1940 moest hij opnieuw uitwijken voor de Duitse bezet ter die hem zijn Joodse afkomst niet vergaf. In 1946 werd hij Amerikaan. Bruno Walter ver kreeg grote bekendheid door zyn Mozart- en Mahler- vertolkingen. Walter is drager van het Legioen van Eer. en groot officier in de Or de van Oranje-Nassau. Ut Vlissingse drummer, Kluns Adri aanse, vierde deze week zyn 48st.e verjaardag. Tegelijk hiermede her dacht hij zijn 40-jarig jubileum als drummer. Acht jaar was Klaas, toen hij zyn drummersloopbaan begon in de zaak van zijn vader, waar hij als slagwerker zijn broer Jan begeleidde op de piano en zo de bezoekers aan- genaam bezighield. Toen Adriaanse achttien werd, maakte hij deel uit van de band van Justus Jesajes. In 1940 werd deze band ontbonden, maar dadelijk na de bevrijding kwam Klaas Adriaanse in de band van Baby den Toonder. Momenteel speelt hij zowel in de Babytonband als in het hammondkwartel van Jan Groe- newoud en met beide muziekgezel schappen heeft hij zich als drummer grote populariteit verworven. Huis- en grondeigenaren zonden adres aan Kamer De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de Tweede Kamerleden een adres gezonden, waarin zy de kamer verzoeken het wetsontwerp tot wyziging van de huurwet aan te nemen en het wets ontwerp grootboekwoningverbctering te verwerpen. Hiermee zal tevens het daarmede samenhangende wetsont werp fiscale voorzieningen zyn bete kenis verliezen, aldus de bond. De bezwaren van de bond gelden voornameiyk het voorstel om de helft van de voorgestelde huurverhoging aan het vrye beschikkingsrecht van de voorgestelde huurverhoging aan aan 't vrrie beschikkingsrecTit van de exploitanten van vooroorlogse ver huurwoningen te ontrekkei en dit ook bij e.v.t. volgende huurverhogingen toe te passen. De argumentatie, die de ministers van volkshuisvesting en bouwnyverheid en van financiën hier voor gebruikten: „het gevaar van de sedert jaren veelvuldig optredende verwaarlozing van het onderhoud", poogt het adres te weerleggen met te verwijzen naar de resultaten van een door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid in 1956 ingcsteli onderzoek inzake de ervaringen van de huurcommissie in Nederland. Daaruit, kan aldus het adres, bepaal delijk niet de bewijskracht worden ge put voor de juistheid van het door de ministers genoemde gevaar. Een militair gerechtshof in Anka ra heeft Wilfried Herbrecht tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie. Herbrecht. een Duitser van geboorte, werd in 1955 in Istanboel gearresteerd. Hij werd er van beschuldigd zich meester te heb ben gemaakt van geheime plannen betreffende de N.A.T.O. en het pact van Bagdad. van middelbaar karakter in de be drijfseconomie voor oud-leerlingen. Tevens werd op deze bijeenkomst het bewijs uitgereikt a3n de leerlingen, die deze cursus met goed resultaat gevolgd badden. Dc bedrijfseconomie is een onderwerp, dat ook in land- bouwkringen steeds meer de aandacht begint te trekken. Dc cursus duurde in totaal 10 weken, waarbij eenmaal per week les gegeven werd. Naast de eigen leerkracht voor de economische vakken werd door verschillende spe cialisten les gegeven in arbeidseffi- ciency, grond- en pachtzaken, afzet- en prijsproblemen en bedrijfseconomi sche boekhouding, bedrijfsvergelij- king, bedrijfsbegroting enz. De heer L. Nieuwenhuyzen, hoofd assistent bij het landbouwconsulent- schap, gaf eerst een inleiding over hetgeen in deze cursus zoal behan deld was. Nadat twee films vertoond waren over de mechanisatie, hield jr. C. M. Hupkes uit Den Haag. rijks- landbouwconsulent voor bedrijfseco nomische aangelegenheden, een inte ressant betoog over het landbouwbe leid, waarop een geanimeerde bespre king volgde. Door het volgen van deze cursus wordt de mogelijkheid benut om na de schooltijd de opgedane kennis te verbreden en te ver diepen, waarbij tevens de stof meer op de praktijk gericht wordt en de nieuwste gegevens van het landbouwkundig onder zoek kunnen worden doorgege ven. Een groot aantal oud-leer lingen heeft het belang van een dergelijke ervaring ingezien door deze cursus te volgen. Het is de bedoeling om meer van deze cursussen te geven. De bijeenkomst werd tevens bijge woond door de heer P. Ton, bestuurs lid, en oud-burgemeester J. Bosselaar en de heer J. Besuijen, beiden lid van de commissie van toezicht. De heer Ton sprak aan het eind zijn vol doening erover uit, dat zovele oud leerlingen door hun belangstelling er blijk van hebben gegeven, dat zij het belang van het genoten schoolonder wijs en van de cursus op de juiste wijze hebben weten te waarderen. Een der cursisten, de heer J. Francke uit Gapinge, sprak een dankwoord tot de docenten en het bestuur, waar bij hij aan enkele docenten een boe- kenbon overhandigde. DE GESLAAGDEN. De namen der geslaagden zijn: J. de Buck. Domburg. H. J. Hanse, Noordwelle; M. den Herder en D. J. de Jonge te 's-Keer Arendskerke; I. G. de Jager te Steenbergen: P. Lam- pert, A. Lampert en L. Kodde te Big- gekerke; A. Maljaars te Serooskerke (W M. Traas te Nieuwdorp; W. Balkenende, J. Marcusse en M. A. Filius te Kamperland; J. Cornehsse te KleverskerkeJ. Francke en J. Kwekkeboom te Gapinge; C J. Han se te Bruinisse; A. G. Karelse en M. Karelse te Koudekerke; K. Janse te Oostkapelle: F Verpoorte te Zaam- slag: A. Dalebout te Noordgouwe; W. Verhage te Zouteiande; S. de Vis ser en J. Poppe te Rilthem; D. J. Verhage te Westkapelle. (Advertentie) HOOG EN LAAG WATER 1 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.-j-N.A.P. U.+N.A.P. 2.02 2.32 3.05 3.33 3.49 2.12 2.26 1.26 1.52 14.24 14.49 15.32 15.57 16.07 2.08 2.22 2.40 1.44 1.71 832 9.01 9.09 9.22 2.13 2.26 2.43 1.76 2.04 20.35 21.05 21.40 21.18 21.37 1.93 2.10 1.48 1.71

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8