Overleg „achter de schermen" ter oplossing kwestie Midden-Oosten Gespannen toestand in Djakarta KLANKBORD ALGERIJNSE LEIDERS IN PARIJS GEARRESTEERD KOOPVAARDIJ MOET TONNAGE STEEDS KUNNEN VERVANGEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1657 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN SPREKERS IN V.N.-ASSEMBLEE Tegenstrijdige berichten over standpunt Verenigde Staten De vier Arabische staatshoofden die drie dagen te Caïro hebben ge confereerd hebben woensdagavond, na de laatste vergadering van de conferentie, onder meer bekendgemaakt, dat zi( zich zullen inspannen voor „een onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugtocht van Israël ach ter de bestandslijnen", zo heeft radio-Caïro gisteravond gemeld. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jordanië, president SJoe- krl el Koewatli van Syrië en president Nasser van Egypte kwamen maan dag In de Egyptische hoofdstad bijeen om te trachten een gemeenschap pelijke politiek uit te werken. Het standpunt van de Verenigde Staten werd nog onduidelijker toen United Press gisteravond bericht te, dat Amerika zich opnieuw tot de Israëlische regering heeft ge wend met het dringende verzoek om spoedig en onvoorwaardelijk zijn troepen uit Egyptisch gebied terug te trekken. Het Amerikaan se verzoek werd, aldus U.P., door de minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, overge bracht tijdens een onderhoud met de Israëlische ambassadeur, Abba Eban. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Gol- da Meir, was bij dit onderhoud aanwezig. De algemene vergadering van de Verenigde Naties kon gisteren het debat over het Midden-Oosten niet voortzetten. Er waren name lijk geen afgevaardigden die over de kwestie het woord wilden voe ren. De onderbreking was een ge volg van de afwachtende houding die de delegaties aannamen in ver band met een Amerikaans voorne men om een resolutie in te dienen waarin volgens diverse berichten zou worden gevraagd om tijdelijk V.N.-bestuur voor de strook van Gaza en vrije vaart door de Golf van Alcaba, in overeenstemming met een verklaring, welke de Ca nadese minister van buitenlandse zaken Pearson, zaterdag heeft af gelegd. De Verenigde Staten zouden hier aan nog een tijdslimiet voor terug trekking der Israëlische troepen wil len toevoegen en bedreiging met ver dere maatregelen als een tijdslimiet overschreden zou worden. Eerste vereiste.... Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft echter meegedeeld, dat de Verenigde Staten in geen enkel» opzicht him standpunt, Bestedingsnota in de Kamer (Slot van pag. 1) van de kostprjjsverhogende belastin gen een tijdelijk karakter behoort te dragen. Mr. Van Leeuwen (v.v.d.) wijdde een uitvoerige financiële beschou wing aan de bestedingsnota, waarin hij vooral de aandacht vestigde aan de overlnvestering, als gevolg o.a. van een beloningsinflatie. Daarin zag hij de voornaamste oorzaken van de huidige moeilijkheden. De kapitaal markt is ontwricht, de spanning op de arbeidsmarkt is gebleven. De politiek van minister Zrjlstra, zo meende mr. Van Leeuwen, heeft tot de moeilijkhe den geleid. Die politiek voert ons te rug tot het dirigisme, dat we onder minister v. d. Brink waren kwijtge raakt De huurverhoging had hij in etap pes Ingevoerd willen zien. Bij de over heid kon hij geen reële bezuiniging ontdekken. Zeer nadrukkelijk waarschuwde de heer v. d. Ploeg (k.v.p.) tegen de stijging van de kosten van net levensonderhoud. De vakbeweging is bereid een verhoging van 6,4 procent zonder looncompensatie te aanvaarden. Volgens de regering zal de staging aan het eind van het jaar echter al 6.8 procent bedragen en dat is vermoedelijk nog te opti mistisch geschat. Hij keurde de verhoging van de melkprijs met ineens tien cent per liter af en bepleitte verhoging van de kinderbijslag en voortgang met de voorbereiding van de weduwen- en wezenverzekering. Met de heer v. d. Mei (c.h.) waarschuwde hij tegen de vermin dering van de bijdrage voor aan vullende werken. OM DE GASTEN John C. Murray (64) en Ruth D. Mohor (55) huwden te Arlington, met als bijzonderheid het feit, dat de bruid vijf gebroken ribben, een ge broken been en een blauw oog had en de bruidegom in het gips zat. Verder was alles tamelijk gewoon, met inbegrip van de taart en de gas ten. Bruid en bruidegom hadden een stevig auto-ongeluk achter de rug. Maar de uitnodigingen waren al ver stuurd, en aangezien ze niemand vulden teleurstellen, lieten ze het feest dus maar doorgaan. Plannen voor de huwelijksreis: voorlopig ka mer 201-a in het ziekenhuis, waar 't huwelijk voltrokken werd en het echtpaar verpleegd wordt. VREEMD SMEERSEL. Viljo Autio werd onlangs in de kraag gevat omdat zijn auto, toen hij die bestuurde te Helsinki, vreemde capriolen maakte zo vreemd dat men de heer Autio ervan verdacht, dronken te zijn. Een bloedproef toonde aan dat de gearresteerde een niet te verwaar lozen hoeveelheid alcohol in 't bloed had, en op grond daarvan werd gis teren door een officier van justitie in Helsinki vijf maanden gevange nisstraf tegen hem geëist. „Die alcohol gebruik ik om me mee in te smeren, tegen de reuma tiek. Ik snap niet ho'e ze in mijn bloed gekomen is", voerde de man tot zijn verdediging aan. Maar het bleef vijf maanden. Dit nu vindt de heer Autio vreemd... zoals dat door president Eisenhower op 20 februari werd uiteengezet, heb ben gewijzigd. Het bleef een eerste vereiste, dat Israël gehoor gaf aan de aanbevelingen van de algemene ver gadering om zich terug te trekken. Lincoln White zeide voorts, dat de Verenigde Staten binnen de Verenig de Naties van gedachten wisselen met Brazilië. Columbia, India, Indonesië, Noorwegen en Joego-Slavië. De Ame rikaanse delegatieleider Cabot Lodge had ook een onderhoud met de verte- Ëenwoordigers van Australië en 'ieuw-Zeeland. Het Amerikaanse f»lan zou het midden houden een maar een beroep op Israël en het afkondigen van sancties tegen het land. Mr. en mevrouw Bouman terug naar Nederland Mr. Bouman en mevr. Mleke Bouman zullen zaterdag met de K. L. M. van New York vertrekken en hopen zondagmorgen te ongeveer 9 uur op Schiphol aan te komen. van bevrijdingsfront. De Franse contra-spionage dienst heeft de leiders in Frank rijk van het Nationale Bevrij dingsfront, een organisatie van Algerynse opstandelingen, gear resteerd, aldus heeft de Parijse po litie woensdag bekendgemaakt. In Parijs bevinden zich minstens vier leiders in hechtenis. Volgens Paris-Presse zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in Parijs twaalf arrestaties verricht en gelden ten bedrage van 23 miljoen frank, alsook belangrijke documenten en foto's in beslag genomen. TER HANDHAVING VAN POSITIE: Vermindering faciliteiten maakt reders bezorgd. „Een al of niet gezonde welvaren de koopvaardij voor de Nederlandse gemeenschap betekent, of ook in de toekomst onze boterham wel of niet belegd zal zijn. De zeescheepvaart is een conjunctnur-gevoelig bedrijf en zij is zeer afhankelijk van het aan bieden der goederen, die zij door ac tiviteit daarheen brengt waar deze een hoger nut kunnen afwerpen. Aan gezien de scheepvaart op de produk- tie van deze goederen geen invloed kan uitoefenen, ondervindt zij van conjunctuurschommelingen de direo- te invloed en onmiddellijke moeilijk heden bij een recessie. Met dit alles dient de overheid wat betreft de fis cale faciliteiten, waarvan met de be stedingsbeperking een vermindering wordt beoogd, terdege rekening te houden." Dit was de kern van een rede, die mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Redersvereni ging gistermiddag heeft gehouden voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spreker schetste aan de hand van cijfers de groei van de Nederlandse koopvaardijvloot, die thans 3,8 pro cent van het tonnage der wereldvloot uitmaakt, De lijnvaart, die thans 60 procent vormt van de Nederlandse tonnage, neemt af tengevolge van de toeneming der tankvaart, die nu 25 procent uitmaakt van de totale ton nage der Nederlandse vloot. „Wil de Nederlandse koopvaardij haar positie in de wereld met moeite verkregen behouden, dan is zij genoodzaakt haar tonnage gere geld te vervangen om niet in de we- reldconcurrentie met verouderde ton nage de strijd te moeten leveren", zo betoogde hij. Een vermindering van de fiscale faciliteiten, die de regering op dit moment beoogt, vervult de Nederlandse rederswereld met zorg. Een achteruitgang van de positie der Nederlandse scheep vaart acht men zeer betreurens waardig, temeer omdat in deze bedrijfstak volgens spreker de investeringsaftrek geen beperking van bestedingen op korte ter mijn met zich meebrengt. Wor den nu de bestellingen voor op levering over 5 jaar belemmerd, dan zullen de buitenlandse con currenten maar al te gretig van deze openvallende kansen ge bruik maken. Men zal moeten afwachten, in welke richting de volksvertegenwoordiging over de nota tot beperking van de be steding zich zal uitspreken. Uit politiekringen is vernomen, dat in Parijs en Algiers in het geheel 73 miljoen frank door de politie In be slag is genomen. De leiding van het nationale bevrijdingsfront in Frank rijk zou geheel gedesorganiseerd zijn. Onder de arrestanten bevinden zich twee Europese vrouwen. Do cumenten, die bij huiszoekingen waren gevonden, bevatten de na men van vooraanstaande Fransen, aldus is in politiekringen gezegd. Twaalf mensen werden verhoord en vier werden beschouwd als in vloedrijke leden van de leiding van het Nationale Bevrijdingsfront in Frankrijk. Waterbouwkundige werken West-Europa opgericht. Met het doel het ontwerpen en uitvoeren van waterbouwkundige bouwwerken enz. is opgericht de wa terbouwkundige werken West Euro pa n.v. te Den Haag. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 10.000, v"3 2.500. verdeeld in 100 aande len, elk groot 25.000. Geplaatst zijn 20 aandelen en wel 4 aandelen serie A bij de n.v. Hollandsch Aannemers bedrijf Zanen Verstoep, Den Haag, 4 aandelen B bij de n.v. Bataafsche Aanneming Maatschappij v.h. fa. J. van der Wal en Zoon, Den Haag; 4 aandelen C bij de n.v. Aannemersbe drijf voorheen J. P. Broekhoven, Arnhem; 4 aandelen D b# de n.v. tot aanneming van werken voorheen H. J. Nederhorst, Gouda en 4 aandelen E bij de n.v. Nederlandsche Aanne ming Maatschappij voorheen firma H. F. Boersma, Den Haag. Alle ge plaatste aandelen zijn in contanten volgestort. Bovengenoemde aanne- mingsmaatschappijen voeren tevens de directie. Volgens het Westberlijnse socialis tische blad Nachtdepesche, bezit de Sowjet-Unie vier raketbases in Tsje- cho-Slowakije die Londen en Parijs bestrijken. Het terrein rondom de bases zou ontruimd en van de bui tenwereld afgesloten zijn. Het HJM.S, Hornetdat gestationeerd op de marine' H 'kustwachtbasis te Gosport, ia =h uitgerust met een patrouille- eenheid, bestaande uit drie Dark-klasboten. Deze lichte kustboten, die ook als motor- torpedoboten kunnen morden n gebruikt, zijn voorzien van H Napier Deltic motoren. Op de H foto ziet men de Dark Adven- ee lure, Dark Agressor en de n H Dark, Biter tijdens snelheids. M oefeningen ter hoogte van H Portsmouth. iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiniiiifiniiniiimiinmiiinüininniiniiiiüI Professoren tegen Speidels benoeming Een vijftigtal Nederlandse hoogle raren van allerlei politieke en gods dienstige overtuiging, heeft naar aan leiding van de benoeming van de Duitse generaal Speidcl tot N.A.V.O.- commandant in Midden-Europa, aan de minister-president- de volgende brief geschreven. „Ondergetekenden, hoogleraren aan Nederlandse universiteiten en hoge scholen, zien zich genoodzaakt uiting te geven aan hun diepe teleurstelling en bezorgdheid over de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot commandant van de N.A.V.O.-troepen in Midden-Enropa, en met name over het uitblijven van een openlijk pro test van de Nederlandse regering te gen deze benoeming." Het is naar de mening van de brief schrijvers dan ook onaanvaardbaar Nederlandse soldaten direct of in direct onder het bevel van generaal Speidel te stellen." Zij spreken de hoop uit, dat de Nederlandse regering alsnog bij de N.A.V.O. zal aandringen op intrekking van de benoeming van generaal Speidel of, zo dit niet meer mogelijk zou blijken, althans onomwonden zal uitspre- "ken, dat Nederlandse troepen nimmer direct of indirect onder de bevelen van genoemde Duitse generaal zullen worden gesteld. Een groep van 300 Franse intellec tuelen onder wie hoogleraren en se natoren heeft in een brief aan pre sident Coty eveneens geprotesteerd tegen de benoeming van generaal Speidel tot bevelhebber van de N.A. V.O.-strijdkrachten in de Midden- enropese sector. VANDAAG DEMONSTRATIES VERWACHT Amerikanen: Zo gingen communisten ook in Tsjecho-Slowakije te werk De Amerikaanse en Britse ambassades te Djakarta hebben gisteren een formeel protest bij de Indonesische regering ingediend tegen het feit dat nationalistische en communistische elementen nu reeds drie dagen lang steeds weer de muren van de ambassadegebouwen met anti-westerse leuzen in rode, druipende verf, bekladden. De westerse „kolonie" in Djakarta leeft echter in angst, daar de campagne eerder heviger wordt dan afneemt. Voor heden is door de Indonesiërs een massavergadering georgani seerd, welke zou kunnen ontaarden in een gewelddadige aanval op eigendommen en personen van vreemdelingen, zo vreest men. De vergadering die met een demonstratie voor het paleis van Soe- karno begint, zal naar men verwacht door grote menigten worden be zocht. De communisten hebben reeds aangekondigd „ploegen" te zullen opstellen bij de ingangen van Soe- karno's paleis wanneer de politie ke leiders vandaag hun medewer king of afwijzing zullen komen be tuigen voor Soekarno's geleide de mocratie. Een zegsman van de Britse ambas sade deelde mede dat een groep man nen in een jeep dinsdag het ambassa depersoneel had bedreigd dat bezig was de muren schoon te maken van de rode verf. Huizen van Amerikaanse ambassa defunctionarissen werden eveneens rood geschilderd. De leuzen die men overal kan aantreffen luiden: „Hoedt U voor buitenlandse subversie", „Weg met het kapitalisme", en „Nederlan ders verdwijn uit Indonesië" In het Lancaster te Londen is dins dag de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de lan den van de Westeuropese Unie, on der presidium van de Engelse minis ter van buitenlandse zakenSelwyn Lloyd, begonnen. De meeste leuzen echter eisen steun voor Soekarno's plan. Men verwacht dat de „periode van gevaar" minstens tot het weekeinde zal duren. Diplomaten en particulie ren in de buitenlandse kolonie waren het erover eens dat er van de politie geen steun te verwachten viel, en dat het leger evenmin betrouwbaar was. Dit laatste zou zelfs tegen de buiten landers kunnen optreden, of deelne men aan eventueele straatgevechten tussen communisten en anti-commu nisten. Nederlandse gezinnen hielden gisteren hun kinderen thuis uit school. Er was weinig verkeer op de straten. Anti-communistische groepen zijn een tegenactie begonnen, ook met verfpot en verfkwast. Op de muren van het kantoor van de Standard Vacuum Oil Company was te lezen: „Weg met het Britse. Amerikaanse en Nederlandse im perialisme". Daaraan werd door een andere hand toegevoegd: „En ook met het Russische". Elders stond de oproep: „Steunt de con ceptie van president Soekarno". Hieraan had een tegenstander het woord „niet" toegevoegd. De ontwikkelingen in Indonesië worden door Amerikaanse diploma ten met grote zorg gadegeslagen. Er is speciaal de vrees dat Soekar no door Het vormen van een coalitie waaraan ook communisten deelne men. de stoot zal geven aan uiteinde lijke communistische overheersing. Men vreest in diplomatieke kringen I dat Soekarno krachten heeft opgeroe- pen die hy misschien niet kan oeteu- gelen en dat hg de communistische drijfveren onderschat. De diplomaten wjjzen in dit verband op de gebeurte nissen van de afgelopen dagen waar bij communisten gebruik gemaakt hebben van het plan van Soekarno om anti-westerse en anti-Amerikaanse demonstraties te organiseren. Dit is de manier zeggen deze waar nemers, waarop de communisten In Tsjecho-Slowakije en andere Oosteu- ropese landen te werk zijn gegaan. Men verklaart In Washington dat de ontwikkelingen in Indonesië op II, IS en 13 maart op de Seato-conferen- tle ln Canberra zullen worden hespro- ben. Het Wereldgebeuren Dreiging wegnemen John Foster Dulles, maandag69 lear geworden, begon zijn jiolitiekc loopbaan al op 19-jarige leeftijd. Als secretaris van zijn grootvader John Watson Foster toog hy toen im mers naar de Tweede Haagse Vredes conferentie. En z(jn grootvader be kleedde een hoog ambt: die was mi nister van buitenlandse zaken in de Verenigde Staten. Men kim dus zeg gen, dat John Foster Dullea de poli tiek min of meer van hui* uit mee kreeg. Aan persoonlijke inspanning heeft het hem daarbij overigens niet ontbroken. Hij studeerde rechten en was vele jaren lid van dc zeer inter nationaal georiënteerde advocaten- ftrma Sullivan Cromwell. Dulles droeg als advocaat op internationaal niveau zijn aandeel bij tot de oplos sing van financiële problemen die na dc eerste wereldoorlog om afdoening vroegen. Niet minder dan negen lan den heeft hij zo uit het financiële moe ras gehaald. Sinds 1953, toen Dwight D. Eisen hower president van de Verenig de Staten werd, is Dulles nu zelf minister van buitenlandse zaken. Er worden nu geen vredesconferenties gehouden, maar de vrede is wel voort durend in gevaar. En aan conferen ties ontbreekt het evenmin ais ln de tijd van zijn grootvader. Zelfs mag men aannemen, dat er op internatio naal niveau veel meer gepraat wordt dan vroeger. Er bestaat nu immers 'n druk delibererende volkerenorganisa tie onder de naam „Verenigde Na ties". In artikel I vun het Handvest der Verenigde Naties staat dat één der doeleinden is: „Internationale vre de en veiligheid te handhaven en te dien einde doeltreffende gemeen schappelijke maatregelen te nemen tot het voorkomen en wegnemen van vredesbedreigingea en tot het onder drukken van aanvalsdaden of andere inbreuken op de vrede, en door vreed zame middelen en in overeenstem ming met de beginselen van gerech tigheid en internationaal recht, rege ling of beslechting van international» geschillen of toestanden, die tot een inbreuk op de vrede zouden kunnen leiden, tot stand te brengen". Dit moet allemaal prettig klinken de oren van een deskundige op in ternationaal juridisch gebied, zoals John Foster Dulles is. Misschien heeft het ook daarmee iets te maken, dat de Verenigde Staten tot nu toe grote pleitbezorgers zijn geweest voor d» zaak van de Verenigde Naties. De Verenigde Naties zijn druk doende met pogingen om in het Midden-Oosten „de internatio nale vrede en veiligheid te handha ven". Maar de Israëli's weigeren tot nu toe zich terug te trekken uit de landstrook bij de Golf van Akaba. vanwaar de Egyptenaren vroeger alle scheepvaart naar hun nieuwe haven plaats Eilath onmogelijk maakten, en uit het gebied van Gaza, voorheen ba sis van Egyptische zelfmoordcom mando's. Dulles heeft tot dusversteeds betoogd, dat de Israëli's die im mers vorig jaar met hun invasie de aanvallende partij waren niet het recht hadden om garanties te eisen alvorens zich volgens de eis van de Verenigde Naties uit die gebieden te rug te trekken. Alles zou later wel in orde komen. Maar de Israëli's herin neren zich duidelijk, dat Nasser ge wend is om uitspraken van de V.N. naast zich neer te leggen. Daarom moeten er volgens hen eerst met macht gefundeerde garanties komen om Egypte in het gareel te houden. En inderdaad is het zaak dat de Ver enigde Naties niet alleen de Israëli sche invasie onder de loep nemen, maar ook de omstandigheden die daartoe leidden en die voor een goed deel op rekening van Nasser staan met zijn agressieve woorden en bond genootschappen, zijn blokkades en zijn overvalgroepen. In het Handvest wordt immers gesproken over het „wegnemen van vredesbedreigingen". Begint John Foster Dulles nu ook voor 'n bredere aanpak te voelen? Gistermorgen werd bekendgemaakt, dat Amerika in de Verenigde Naties een resolutie zal steunen met het doei, de Gazastrook en het gebied aan de Golf van Akaba onder internationaal beheer te stellen. Dit zou ongetwijfeld een moedige stap zijn op weg naar een rustiger Midden-Oosten. Het nieuws van gisteravond doet echter vermoeden, dat er in de Ame rikaanse regeringsopvattingen nog niets van betekenis is veranderd. En toch zal het zover moeten komen, wil de internationale jurist Dulles inder daad „doeltreffende gemeenschappe lijke maatregelen" aanbevelen. JOHN FOSTER DL'LLES ..advocaat, wat nu?... Dr. E. Emmen is naar Zuid-Afrika vertrokken In opdracht van de Generale Sy- noae is gisteren dr. E. Emmen, se cretaris-generaal der Ned. herv. kerk, naar Zuid-Afrika vertrokken voor een bezoek aan en besprekin gen met de verschillende protestant se (gereformeerde) kerken aldaar en met de Bantoekerk. Hij hoopt voorts een aantal lezingen te kun nen houden in universitair verband. Dr. Emmen zal in de loop van mei in ons land terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5