PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER KRITISEERT LANDBOUWBELEID Landarbeidersionen teveel achter Geen „goede diensten" nodig voor Nw-Guinea De Vlissingse vissershaven verliest de oude aanblik BILT Hoog water in West-Europa 200e jaargang - no. 50 Dagbladultgave van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 febr. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlntm. p. advertentie f 4.—. Ir.s mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max regels) 2) cent p- regel met een minimum van f Iv—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer- Giro no. tSMOO P Z C. Middelburg. Bureaus: VUsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Voratatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43. teL 20; Terr N Bfl 24. i Discussies over bestedingsnota voortgezet (Van onze parlementaire redacteur) Als volgende week de begroting van landbouw, vis serij en voedselvoorziening in de Tweede Kamer aan de orde komt, zullen de vele agrarische deskundigen, die de Kamer telt, zich niet onbetuigd laten over de moeilijke positie, waarin de landbouw is geraakt en over het beleid, dat op agrarisch terrein in de toekomst ral moeten worden gevoerd. Een voorproefje daarvan was te beleven, toen woensdagmiddag in de Tweede Kamer de debatten over de regeringsnota betreffende de beperking van de bestedingen werden voortgezet. De antirevolutio naire afgevaardigde Biewenga hing een somber beeld op van de toestand waarin de landbouw In ons land en zij, die daarin hun broodwinning vinden, zijn ge raakt. Op het gehele platteland, zo verzekerde hij, heerst een gevoel van onbehagen en van matheid als gevolg van het geringe perspectief. Er woont een ach teruitgaande bevolking, die tevens een verouderde be volking is. Er staan niet-gemoderniseerde en slecht on derhouden bedrijfsgebouwen. De gronden zijn veelal niet voldoende onderhouden en vele wegen verkeren in een slechte staat. Van de regering gaat geen stimu lerende invloed uit tot verbetering van de situatie. Ook niet in de nota. De landbouwbevolking, die toch al aan het kortste eind trekt, heeft het gevoel, aldus de heer Biewenga, dat zij de beperking van de bestedin gen ten volle zal moeten meedragen. Eigenaarslasten en pachten zijn zwakke punten in de voorstellen Tegen deze donkere achtergrond plaatste de antirevolutionaire afgevaar digde de maatregelen, die de regering voor de lanbouiv denkt te treffen. De landarbeidersionen worden met 5 procent verhoogd, doch In de nota rept het kabinet niet van de grote achterstand ln die lonen. De heer Biewen ga verlangde, dat ze relatief gelijk gesteld worden met die in andere be drijfstakken. Hoe staat gU, regering hier tegenover? vroeg h|J. En hoe staat gy tegen over de doorvoering van de werkclassificatle ln de landbouw H|j herinnerde er verder aan, dat er verschillen bestaan over de wijze, waarop de beloning van dg boer be hoort te worden berekend. De belo ning van de handenarbeid van de boer is afgestemd op de lonen van de land arbeiders, zij wordt vermeerderd met een beloning voor de bedrijfsvoering. De heer Biewenga was met deze me thode niet tevreden en zeide af te wachten, hoe de regering te dien aan zien zal handelen. Uitvoerig de eigenaarslasten en de grondrente besprekend, ves tigde de heer Biewenga er de aan dacht op, dat de regering van me ning is, dat ondanks het nog onvol doende onderzoek van het Land- bouw-Economisch Instituut naar de lasten, die aan de instandhou ding van grond en gebouwen ver bonden zijn, aan de hand van deze gegevens een wijziging in de kost prijsberekening kan worden aan gebracht. Zij wenst zich daarbij te baseren op een rentepercentage van drie en een half procent en de door het L.E.I. berekende algeme ne vervangingswaarde. De heer Biewenga kon zich nog net met deze drie en een half procent ver enigen. Zodra het algemene per centage stijgt, achtte hij echter een nieuwe berekening noodzakelijk. Mogelijk is niet alleen afschrijving op de algemene vervangingswaarde, maar ook op de specifieke vervan gingswaarde van gebouwen. De rege- Mr. Luns vreest kettingreactie De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Luns, heeft woens dag bij zijn vertrek uit Londen ver klaard, dat de Britse bezuinigings plannen nog steeds gaan in de rich ting van een ..nogal ernstige beknot ting" van de kracht der N.A.V.O. Hij meende, dat er wellicht wijzigin gen voor de Britse plannen voorge steld kunnen worden, die de bezui niging meer aanvaardbaar zouden maken. De minister meende, dat het gevaar van de Britse politiek schuilt in het psychologische effect, in de mogelijk heid dat er een kettingreactie zal ontstaan en ook andere landen hun defensie-inspanning zullen willen ver minderen. Ook in Nederland zijn er „nogal wat mensen die menen, dat onze defensielast te zwaar wordt", zo voegde minister Luns hieraan toe. ring heeft voor de eerstgenoemde me thode gekozen. De heer Biewenga wenste te weten, welke motieven haar daarbij geleid hebben. Over net door de regering te volgen pachtbeleid verkeert de Kamer in net onzekere. In elk geval maken de pachten het thans in vele gevallen on mogelijk gronden te verbeteren. De regering acht het niet mogelijk de gevolgen van de verhoging van de normen, voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen op directe wij ze te financieren. De bedragen, die in totaal ongeveer 50 miljoen beiopen, zullen voorlopig worden geblokkeerd. De heer Biewenga was het hiermede niet eens en kondigde aan, dat hij hierover een uitspraak van de Kamer zou vragen. Overigens pleitte h|j voor een be vordering van de produktiviteit in de landbouw. Eensgezindheid Wat de landarbelderslonen betreft, waren de heren v. d. Ploeg (k.v.p.), Borst (c.p.n.) en de De Ruiter (clh.) het geheel met hem eens. Evenals de heer Biewenga dit ge daan had, gebruikte ook de heer De Ruiter (c.h.), die zich overigens in grote l|jnen bij ziin antirevolutionaire collega aansloot, donkere kleuren om de situatie in de landbouw te schilde ren. Er is nood op het platteland zei- de hij. Er z|jn veel bedrijfsschulden. Zelfs moet men koelen verkopen, als men betalen wil. De landbouw heeft recht op verwezenlijking van de ver langens van het Landbouwschap, vond hij. Deze eisen zijn niet overdreven. OVERHEID MOET BEZUINIGEN. Het was niet uitsluitend de land bouw, die woensdagmiddag de aan dacht genoot. Ook de overige aange kondigde regeringsmaatregelen z|jn Dodelijke ongelukken. Bij het passeren van een vracht auto is woensdag te Geldermalsen een personenauto met drie inzitten den, de 70-jarige De K. uit Ophemert en twee ongeveer 40-jarige zoons, in volle vaart tegen een uit tegenover gestelde richting komende vracht auto gereden. De 70-jarige vader werd gedood, de bestuurder ernstig en de andere inzittende licht gewond. Een tragische bijzonderheid is, dat de vrouw van De K. op sterven ligt in het ziekenhuis te Tiel. In het Westerziekenhuis te Rotter dam is de 53-jarige machinist H. van L. overleden. Deze is dinsdagavond met zijn bromfiets tegen een trottoir band gereden, waardoor hij kwam te vallen. aan kritische beschouwingen onder worpen. Zo vond de heer v. d. Wete ring (c.h.), dat de overheid zelf niet genoeg bezuinigt. Met enkele voor beelden toonde h|j dit aan. H|j ver langde concrete gegevens over de ver hoging van de P.T.T.-tarieven en keurde het af, dat wat de te verwach ten hogere opbrengst van de persone le belasting betreft, de regering doet, alsof de huurverhoging van 25 pro cent al Is aangenomen..... Tenslotte dreigde h|j met een motie die zal uitspreken, dat de verhoging (Vervolg op pag. 3) Twee sleepbootopvarenden door kolendamp vergiftigd. Waarschijnlijk tengevolge van ko lendampvergiftiging z|jn aan boord van een Rotterdamse sleepboot de kapitein en z|jn dekknecht om het leven gekomen. De sleepboot „Tonny" lag gister morgen in de Parkhaven en de brug wachter van de Parksluizen ver moedde, dat het scheepje zou gaan schutten. Daar hij geen leven aan boord bemerkte en aacht, dat de op varenden zich versliepen het was kwart over acht ging hij een kijk je nemen. Beide opvarenden lagen nog te kooi in een slaapvertrek, dat zich achter de roef bevond. De dek knecht bleek te z|jn overleden, maar r Rhone, buiten buurt door hele streken onder water staan. Op de luchtfoto ziet de kapitein, de 25-jarige H. A. M., die aan boord van het schip woont, vertoonde nog tekenen van leven. De direct gealarmeerde politie consta teerde ae dood van de dekknecht T. Men heeft urenlang kunstmatige ademhaling op de kapitein toegepast, doch helaas zonder resultaat. Men denkt dat de slecht brandende kachel, die ln de roef stond, kolendamp heeft ontwikkeld, die naar het slaapver trek is getrokken. Voor de tweede maal dit jaar stroomt het Maaswater door het Lim burgse plaatsje Itteren. De weg naar Meerssen staat weer gedeeltelijk blank. De was van Maas en Rijn wordt veroorzaakt door de grote neerslag en dooi In Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland. De Maas heeft gis teren te Maastricht haar topstand be reikt, nl. 44,95 meter plus N.A.P. De Rijn was nog stijgende. Rijkswaterstaat verwacht, indien zich geen nieuwe grote neerslag voor doet, een topstand te Keulen van om- -. reeks zéven meter plus N.A.P. en - - i het einde van de week een top- sir, nd te Lobith van omstreeks vijf tien meter plus N.A.P. In een tientaL Franse steden, en dorpen moest men woensdag van bootjes gebruik maken door dat de straten overstroomd zijn. In verscheidene streken van Frankrijk waren rivieren buiten hun oevers getreden. In Givors aan de Rhóne moesten veertig gezinnen geëvacueerd worden. In Parijs steeg het water van de Seine met ongeveer een meter per dag. De kaden stonden reeds onder water en men verwacht te dat het verkeer erover stop gezet zou moeten worden. In West-Duitsland kwamen drie mensen'door verdrinking om het leven. In Oostenrijk één. Nederlands houding vindt veel begrip Nederland heeft woensdag sterk geprotesteerd tegen het voorstel tot instelling van een commissie van goe de diensten der Verenigde Naties om een oplossing voor het geschil inzake westelijk Nieuw-Guinea te helpen vinden. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schuermann, zei. dat de aan vaarding van een dergelijke resolutie geen enkel resultaat zou kunnen ver krijgen. De ontwerp-resolutie verwees naar onderhandelingen tussen de Neder landse en de Indonesische regering, maar, zo vroeg hij, „onderhandelin gen waarover?" Is het over de soeve reiniteit van Nederlands Nieuw-Gui- nea? In dat geval is mijn regering ALS DE KLINKHAMERS RATELEN Eeuwenoude scheepswerf werd gemoderniseerd en uitgebreid We een mooi plekje van de stad VUsslngen in z|jn oude glorie wil zien, moet op een zonnige namiddag eens van het Roeiershoofd kyken over de vissershaven in de richting van de Nieuwendyk. Als h|j geluk heeft ziet hy dan de vissersschepen liggen met de drogende netten aan de masten en op de achtergrond staan de gevels en geveltjes van de huizen aan de Nieuwen dyk als stille getuigen van het grootse Vlissingse verleden. Nog altijd vormt die Nieuwendyk met het Bellamypark en omgeving het hart van het oude Vlissingen. Toeristen weten dat wel te waarderen en zy vertoeven er dan ook gaarne, temeer omdat er ook goede hotels en restau rants zyn, waar zij zich kunnen verpozen. Het karakteristieke beeld van de Vissershaven werd bovendien nog ver levendigd door de aanwezigheid van de eeuwenoude Zeehondenwerf. waar reparaties aan merendeels houten schepen werden uitgevoerd. Thans echter heeft het de minnaars van het oud-Vlissingse stedeschoon getroffen, dat de oude Zeehondenwerf een grote verandering ondergaat, die een grondige wijziging van het stads beeld betekent. Zij hadden zich voor gesteld, dat dit plekje ongerept be waard zou blijven. Wel hoopte men, dat te enigertijd de toegang tot de Vissershaven overbrugd en dat de boulevard dan verlengd zou worden tot aan de sluizen naDij het station, maar wat er nog restte van het oude Vlissingen had men willen bewaren. IJzeren schepen Het ziet er thans niet rooskleurig uit voor deze wensen. Op de Zeehon denwerf is men overgegaan tot het bouwen van grote ijzeren schepen. Er 'atelt al een klinkhamer en straks Op de Zeehondenwerf worden thans grote ijzeren schepen gebouwd. (Foto P.Z.C.) als er twee nieuwe schepen tegelijk op de hellingen staan, zullen er waar schijnlijk vnf klinkhamers in bedrijf zijn. Naast het gerucht van het klin ken is er het lawaai van het uithak ken der lasnaden. Over enige tijd zal bovendien een torenkraan in bedrijf worden genomen en dan zal er weinig meer over zijn van de karakteristieke aanblik, die het vroegere werfje aan de Vissershaven bood. De omwonenden hebben aan de heer C. J. Visser die de eigenaar van deze werf is, al gevraagd of het zo blijft met dat lawaai van klinken en hak ken en met zijn plannen voor het bou wen van ijzeren kustvaarders. De heer Visser heeft rustig geglim lacht en daarop ja gezegd, want hij wil zijn bedrijf vooruitbrengen en dat kan niet als men zijn werf beschouwt als een soort museumstuk. Hij kent de houten scheepsbouw door en door, want hij is er In opgegroeid. Maar de ijzeren schepen zijn aan de winnende hand en men moet daarmee rekening houden. „Wanneer U". zo zegt hij ..een mooi oud werfje wil zien, dan moet U naar het Openluchtmuseum in Arnhem gaan. Daar ligt het werfje van Visser uit MarkenIk heb dat werfje nog gekend toen het in bedrijf was Zelf komt de heer Visser van de Zui derzee en de mensen uit de oude stad jes rond de Zuiderzee hebben werke- Vervolg or> nag 8) Tyfusepidemie in Brazilië eist 31 slachtoffers Veelal jonge kinderen Naar thans blijkt wordt de Brazi liaanse stad Quixada niet door chole ra, maar door een kwaadaardig soort typhus geteisterd. Tot op heden zijn 31 personen, veelal zeer jonge kinde ren, gestorven. De symptomen van de typhus komen overeen met die van cholera. niet bereid te onderhandelen. Met In donesië onderhandelen over annexa tie van dat gebied zou in strijd zijn met onze verplichtingen volgens het handvest, zo voegde hij eraan toe. Mr. Schuermann zei, dat, indien werd voorgesteld te onderhandelen over een andere oplossing, dan zou den noch de onderhandelingen zelf, noch de commissie van goede dien sten aanvaardbaar zijn voor Indone sië, dat beweerde, dat het gebied deel van Indonesië was. Hij las de commissie een af schrift voor van een telegram, dat negen Papoealeiders, die in Hollandia in vergadering bijeen kwamen, eerder deze maand aan de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammars- kjöïd, hadden gezonden. De leiders zeiden, dat de aan wezigheid van het Nederlands bestuur in Nieuw-Gumea in overeenstemming was met de wensen van 98 procent van de Papoeabevolkmg. Mr. Schuermann zef, dat dit be wees, dat een volksstemming nodig was en zou worden gehouden zodra de bevolking in staat was haar stand punt kenbaar te maken. Steun voor de overdracht van het gebied zonder zulk een volksstemming zou niet in overeenstemming met het handvest zijn. De Britse afgevaardigde, Allan No ble, zeide onder meer: „Engeland meent, dat het verkeerd zou zijn een commissie van goede diensten in te stellen om te helpen de soevereiniteit van een lid over te dragen aan een ander en dat het in strijd met letter en geest van het handvest zou zijn." De Noorse afgevaardigde. Dag Bryo, constateerde dat de Indonesische zaak in dit geval niet sterk staat, de Nieuw-Zeelandse Leslie Munro be treurde de Indonesische stappen in deze kwestie. Frans auteur Vercel in Dinan overleden De Franse auteur Roger Vercel is in zijn woning te Dinan. 63 jaar oud. aan een hartaanval overleden. Vercel. afkomstig uit Bretagne, won in 1934 de Prix Concourt voor zijn novelle „Capitalne Conan". Hij was bekend om zijn levendige en gemakkelijke wijze van schrijven, en zijn hardnek kig weigeren over iets te schrijven, dat hij niet zelf had meegemaakt. Zijn eerste publikatie was een bun del verhalen ln „Le Journal". Deze werden goed ontvangen en Vercel pu bliceerde nadien .,En Derive" en „Au Large de l'Eden", dat met de Prix Femina en de Franse Amerikaanse onderscheiding „Literary Award" in 1932, werd bekroond. DE VERWACHT... RUSTIG WEER. Droog weer met zonnige perioden en weinig wind. In de ochtend plaat selijk mist. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 1 maart Zon op 7.29 onder 18.21 Maan op 6.56 onder 18.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1