PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verhoging melkprijs met 10 cent vond geen genade bij Kamerleden Zeeuwse Bescherming Bevolking toonde in 1956 opgaande lijn de BILT PALESTIJNSE ARABIEREN VIELEN EGYPTENAREN AAN TIEN SPAANSE MINISTERS DOOR ANDEREN VERVANGEN 200e jaargang - no. 49 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 1 6.50 p. kw.; Ir. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 febr. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. In*, mede' Kleine adi 23 cent p. nrtentles (max. regels) „Brieven of adres d. blad" 25 cent meer. «00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen. Walstr 53-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51. tel. M41; Goes, Lange Vorstatr. 63. teL 2476 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, teL 20: Terneuien. Brouwerijs'.:. 24. TWEEDE KAMER BESPRAK BESTEDINGSNOTA „Voorbeeld van Rijk bij beperking van bestedingen is onvoldoende" (Van onze parlementaire redacteur) De regeringsnota over de beperking van de bestedingen, waarover dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een breed opgezet debat begonnen is, munt niet uit door helderheid en overzichtelijkheid. Enige kamerleden voelden zich geroepen dit uitdrukkelijk te constateren. Aan deze gebrek kige opzet zal het waarschijnlijk te wijten zijn, dat ook de beraadslagin gen geen grote lijn toonden. Dat had echter ook nog een andere oorzaak. Er was niemand in de Kamer, die twijfelde aan de noodzaak om te bezuinigen. Inderdaad „be zuinigen" in de eigenlijke zin van het woord. De anti-revolutionaire drs. Hazenbosch gebruikte dit woord liever dan „bestedingsbeperking" en wel omdat men door gewichtig van bestedingsbeperking te spreken de zaak niet minder moeilijk en minder pijnlijk maakt. Het ging er voor de afgevaardig den alleen maar om, op welke wijze men moet bezuinigen en of men hier bij de wensen van de regering be hoort te volgen. Men oordeelde daarover uiteraard verschillend. We! sputterden sommige kamerleden wat tegen, doch ook zij konden niet ont komen aan de noodzaak van aan passing van de gezamenlijke uitga ven aan het nationale inkomen. Van socialistische kant wilde men der werknemers zoveel mogelijk on- het levensniveau van de grote massa aangetast laten en verlangde men dus dat voorzichtig met de consumptie beperking zou worden omgesprongen. Anderen voelden het als een bezwaar, dat de ondernemingen getroffen worden door een vermindering van de investeringen, de verhoging van de vennootschapsbelasting en de op schorting van de investeringsaftrek. Ook door de verscheidenheid van opvattingen viel dus geen grote lijn in het debat te onderkennen. Waar over men het wel algemeen eens was, dat was de late indiening van de no ta en het bescheiden aandeel, dat de overheid zelf in de bezuinigingen le vert. Ook het prijsbeleid van de regering achtte men een zwak punt en met na me de verhoging van de melkprijs met tien cent per liter kon geen ge nade vinden. De eerste middag voerden de heren Janssen (k.v.p.). Roemers (p.v.d.a.), Peters (k.v.p.) en Hazenbosch (a,r.) het woord. De K.V.P.. zo bleek uit de redevoe ringen van de heren Janssen en Pe ters, is bereid mede de verantwoorde lijkheid voor de gevraagde offers te aanvaarden, doch wel hecht zij bijzon der aan de toepassing van een verde lende rechtvaardigheid. Deze afge vaardigden achtten de drukverhoging voor de grote gezinnen bezwaarlijk. De heer Janssen behield zich zelfs het recht voor hieromtrent een uitspraak van de Kamer te vragen. Bezitsvorming Het prijsbeleid wenste de K.V.P. te steunen, doch de heer Janssen waarschuwde tegen vertraging en ondoelmatigheid. Deze afge vaardigde betreurde, dat de rege ring de bestedingsbeperking niet tevens dienstbaar heeft gemaakt aan de verwerving van duurzaam bezit. Ook speelt het hem, dat op 5 sep tember 1956 geen advies aan de S.E.R. gevraagd is over de herzie ning van het landbouwbeleid. De bestedingsbeperking, die de overheid toepast by haar eigen dien sten vonden de afgevaardigden van Een overzicht van de Tweede Kamer tijdens het debat. de K.V.P. maar magertjes. De heer Janssen meende, dat by oorlog en ma rine en bjj O.K. en W. zonder schade kan worden bezuinigd en de heer Pe ters wees erop, dat van de in totaal 197 miljoen, die de rijksoverheid denkt te schrappen slechts 41 miljoen in de consumptieve sfeer valt. Wat is nu 41 miljoen op het totaal bedrag der begroting...? In elk geval geeft hefc Rijk, zo vond hjj, een wéinig Im ponerend voorbeeld aan de gemeenten en de provincies. De socialistische heer Roemers wiidde vooral aandacht aan het prijs beleid van de regering. Hij voorspel de,. dat de 2 procent loonsverhoging als compensatie voor de huurverho ging onvoldoende zal blijken te zijn. Hij vroeg, of het niet nuttig zou zijn de prijzencommissies te doen herle ven en hij waarschuwde, dat de werknemersorganisaties wel bereid zijn een verzwaring van de kosten van het levensonderhoud te aanvaar den, doch dat zij niet akkoord zullen gaan met een overschrijding van een redelijk geachte grens. Steun vond hrj by de heer Hazen bosch, die zelfs van mening was, dat de regering met vuur speelt. Deze af gevaardigde deed een dringend be roep op net kabinet om de prijsstij- Vervolg op pagina 3' Brabantse schone vond „goedkoop" armbandje... Op 3 februari vond de huis- |1 houdster P. van den B. te Hoo- f| gerheide in het dorp een arm- bandje. Zij schonk er niet veel aandacht aan, omdat zij dacht, dat het een bazaarprodukt was. Toen zij zaterdag jl. bij fami- f| He in Rotterdam vertoefde en daar de armband liet zien, was men van mening, dat het toch wel een armband van waarde kon zijn. Een jong meisje werd g naar een juwelier gezonden om de vondst te laten taxeren. Een juwelier aan De Meent taxeerde de armband op f 5000. maar kreeg argwaan en waar- schuwde de politie. Deze stel- de een onderzoek in en kreeg te horen, dat men niet veel waarde aan het sieraad had ge- schonken, waardoor geen aan- gifte bij de politie in Hooger- heide was gedaan. Het bleek de recherche, dat de echtgenote van een Rotterdams zakenman op de bewuste ie- j= bruaridag onderweg in Hoo- gerheide de armband had ver- loren. Zij was zeer verheugd over de vondst en zelde, dat zij het komende weekeinde naar Hoogerheide zou komen om de vindster een beloning ter hand te stellen. Filmster beroofd van een fortuin aan juwelen In hét Baldome-hote! te Mexico- City hebben dieven de 25-jarige Franse filmactrice de gravin Fran ceses de Caffa van juwelen ter waarde van 1,2 miljoen gulden be roofd. Politieautoriteiten noemen dit de belangrijkste juwelendiefstal van de afgelopen vijftig jaar. Onder de ge stolen juwelen is de grootste topaas ter wereld, een diamanten halssnoer en een zeer kostbare armband. De gravin de Caffa kwam enkele weken geleden in Mexico-City aan om scheiding te verkrijgen van de Amerikaanse filmacteur Bruce Ca bot. De dieven, waarschijnlijk leden van een internationale bende, moe ten de actrice naar Mexico-City heb ben gevolgd. NA INCIDENT IN KAMP: Acht mensen gedood bij rel in Cairo. Een bataljon Palestijnse vrijwil ligers heeft gisteren te Maadi, een deel van de Egyptische hoofdstad Cairo, een commissariaat van po litie aangevallen en schoten uitge wisseld met Egyptische troepen en militaire politie die in allerijl toe gesneld waren om hen de baas te worden. Volgens niet-officiële berichten zouden er vjjf Palestijnen en drie Egyptenaren zijn gedood. Arrestaties bij westelijke legaties in Boedapest. Oostenrijk protesteert. Oostenrijk heeft dinsdag geprotes teerd tegen omsingeling van de Oos tenrijkse legatie te Boedapest, waar bij Hongaren, die Visa wilden verkrij gen, werden aangehouden door de Hongaarse politie. Ook wordt gepro testeerd tegen een onlangs gedane poging om de Oostenrijkse gezant in zijn bewegingsvrijheid te hinderen. Ook de Britse en Franse gezant schappen worderr door de politie van de regering Kadar zwaar bewaakt. Alle bezoekers van Hongaarse natio naliteit worden dadelijk nadat zij de legatie verlaten hebben aangehouden en in politietrucks weggevoerd. Vrijwel alle 150 Hongaren die maan dag na een bezoek aan westelijke le gaties in de Hongaarse hoofdstad door de politie aangehouden waren, zijn na een ondervraging weer vrijge laten. zo is in westelijke kringen ver nomen. Alleen een jongeman van 18 jaar. die de Britse legatie had bezocht, en twee bezoekers van de Franse legatie, zouden gevangen gehouden zijn. NA TEKENEN VAN ONTEVREDENHEID: Voert Franco plannen tot liberalisatie uit? De vijfde Spaanse regering se dert Franco aan het bewind kwam. is dinsdag in het Prado in Madrid beëdigd. Waarnemers zien in de rege ringswijziging een poging om het bewind te liberaliseren. Franco heeft tien ministers vervangen en VOLGENS DE STATISTIEKEN Maar in teveel gemeenten ontbreken de blokploegen nog In het afgelopen jaar vertoonde de Bescherming Bevolking In Zeeland evenals in 1955 een opgaande lijn, hoewel er in verscheiden gebieden en ge meenten nog wensen blyven. Ook hier geldt, dat de laatste loodjes nog al tijd het zwaarst wegen. Maar er bestaat in elk geval pen tendens in de goe de richting. In die delen van de provincie, waar de in 1956 genomen maatre gelen een styging van het aantal onderdelen ten gevolge had, heeft men goe de hoop op nog betere resultaten gedurende 1957. Toch zyn er nog teveel gemeenten, waar de onderscheidene diensten een te weinig aantal leden krijgen of zelfs in het geheel niet bezet zyn. Deze gemeenten vormen voor het provinciaal commando tezamen nog een groot probleem, daar men niet geheel begrijpt, waarom hier niets te bereiken is. Niettemin wordt herhaal delijk de werving in deze gemeenten aangepakt, zodat een kleine vooruit gang wel te bespeuren is. In de haven van Vlissingen arriveer de in de nacht van maandag op dinsdag de kustvaarder Henry Den ny". Dit koelschip voerde 170 ton geslacht vee aan voor de in Duits land gelegerde Amerikaanse troepen. Een beeld van het overladen van het diepvriesvleesin een koelauto. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag. 2). ingrijpende administratieve en eco nomische wijzigingen aangekon digd. De waarnemers hechten bijzon der veel betekenis aan de tekenen die erop wijzen dat Franco wel licht van plan is. een deel van zijn macht over te dragen aan een pre- Ook acht men het opnemen van vertegenwoordigers van een rooms- katholieke groepering, die bewijzen wil dat zij de oplossing van een aan tal moderne vraagstukken kent, van grote betekenis. De bevolking van Barcelona, die onlangs met boycot acties protesteerde tegen de hoge kos ten van levensonderhoud, heeft Fran co vermoedelijk willen bevredigen door de benoeming van Villalbi, een vooraanstaande econoom uit Barce lona, tot minister zonder portefeuille en voorzitter van de Nationale Eco nomische Raad. Zowel in monarchistische als in rooms-katholieke kringen is men te vreden. fn deze kringen gelooft men dat men nu zijn invloed kan laten gelden voor een grotere liberalisatie- De ministers werden dinsdag, in het bijzijn van Franco, door de minister van justitie, Iturmendi, beëdigd. Franco staat nu voor een periode waarin hij niet alleen economi sche maatregelen moet uitvoe ren, doch ook politieke besluiten moet nemen en toepassen om de geleidelijke overgang van zijn eenmansbewind naar een doel matig en permanent politiek stelsel mogelijk te maken. nal Broadc Palestijnse een opleid; dent uiting het recht van de Palestijnse vluchte lingen, oaar hun land terug te keren. De correspondent van Belga in Egypte seinde dat het bataljon tegen Israël wenste te worden ingezet. De vluchtelingen had den auto's aangevallen, ruiten in gegooid en mensen afgeranseld. United Press berichtte, dat Egyp tische soldaten gedurende de morgen- oefeningen bij ongeluk een Palestijn se soldaat met zijn bajonet hadden gestoken. De Palestijnse Arabier over leed later en zijn landgenoten werden toen zo wild. dat zij de Egyptische soldaten in bet kamp begonnen aan te vallen. Van het kamp gingen toen de Palestijnse soldaten naar de voor stad en vielen agenten op bun weg daarheen aan. De Zeeuwse BB heeft het jaar 1956 afgesloten met een totale bezetting van ruim 5300 noodwachters en nood- waehtsters: om precies te zyn 5366. Zo blijkt uit de statistieken, die thans bekend z(jn geworden. Dat 5300 is een verheugend getal, maar daarmee is Zeeland er echter nog lang niet. Er zijn aanzienlijk meer dan 5366 BB'ers nodig, namelijk 7279, dit alles volgens de gegevens van 31 december 1.1. In alle kringen was er in het laatste kwartaal van 1956 een stijging waar te nemen, maar „genoeg" heeft men er uiteraard nooit, temeer omdat er immers steeds een verloop is. Maar gemiddeld is er thans circa 75 procent van het benodigde aantal aanwezig, tegen circa 72 van het vorige jaar Het jaar 1955 kon men afsluiten met een totaal aantal van 5059 BB'er3, terwijl er toen 7232 nodig waren. Het beste figuur in de kringei slaat de kring ZII, de Bevelander Van de 1575 benodigde noodwach ters en iioodwachtsters zijn er hie 1378 aanwezig, dat is ongeveer 8' procent. Z III (Oost Zeeuwsch Vlaanderen) volgt dan met 80 pc' en Z I (Walcheren) met 79 pet Van de A-gemeenten bezit Terneu zen er 83 pet, terwijl Vlissinger wat achteraan komt met 58 pet 853 van de 1467. Weer ingehaald Schouwen-Duiveland, dat door dc ramp wat achtergebleven was, heeft deze „schade" voor een belangrijk deel weer ingehaald, vooral wat be treft Duiveland De Duinstreek. Drei- schor en Zierikzee zijn hier nog <je (Vervolg op pag. 5) Toch herziening van proces-Van der Lubbe? Volgns hef Westberljjnse blad ,.B. Z." (Berliner Zeitung) is het moge lijk dat het proces tegen de Neder lander Van der Lubbe. die begin ja nuari 1934 als vermeende aanstich ter van de brand in het Kyksdagge- bouw terecht werd gesteld toch wordt herzien. Het blad meldde dinsdag dat het openbaar ministerie ln Berlijn-Moabit op geheimzinnige wijze in het bezit is gekomen van de processtukken waar t op aan komst. Rechterlijke functionarissen in West- Berlijn hebben deze verklaring H-ven- tigd. Het openbaar ministerie heeft van niet nader genoemde zyde de volledi ge, op schrift gestelde aanklacht te gen van der Lubbe toegezonden ge kregen, aldus B.Z. Zoals bekend tracht de in Nederland wonende broer van Van der Lubbe al sinds 1953 re habilitatie van de dode en schadever goeding te krijgen. Volgens het blad waren de processtukken aanvankelijk volkomen zoek. Na lang speuren ont dekte men daarna in de nalatenschap van een rechter uit Leipzig het volle dige stenografische verslag van de rechtszittingen. Daar de broer van Van der Lubbe alleen nietigverklaring van het vonnis en geen herhaling van het proces heeft gevraagd, zal men 't proces niet opnieuw voeren. De rechtbank zal in een zitting, die niet openbaar is. over het geval uitspraak doen. aldus het blad. Gearresteerde maioor thans op vrije voeten. De krijgsraad in ten Haag heeft gisteren, na in raadkamer te zijn ge weest, het verzoek om de in novem ber van het vorige jaar in arrest ge stelde majoor K uit het arrest te ont slaan. ingewilligd. Majoor K. bevond zich >n arrest omdat hij ervan wordt verdacht in zijn functie van hoofd van de sectie aankoop buitenland van het directo raat materieel van de landmacht steekpenningen te hebben aangeno men van een EngeUe firma. Hij ont kent. De verdediger van majoor K., mr. W. J. van Es, had donderdag jl. bij de krijgsraad een verzoekschrift tot vrij lating van zijn client uit het arrest ingediend. Vijf speleologen in een Zwitserse grot opgesloten. Sinds zondag zitten vijf Zwitserse speleologen opgesloten in de grotten van HöUoch. in het Zwitserse Muota- thal. De vijf grotonderzoekers gin gen de onderaardse wereld zaterdag binnen. Zondag, toen een zware re genval grote watertoevioed ten ge- volge had. werden zij van de buiten wereld afgesloten. Professor dr. Alfred W. H. BögJi. die vele expedities door de grotten van ..Höll-loeh" („hellegat") geleid heeft, verklaarde gisteren dat een reddingsexpeditie klaar staat om zich in de grotten te begeven De expeditie kan echter pas ver trekken wanneer het waterpeil in de grotten gedaald is. De gangen heb ben een lengte van ruim 65 kilometer. VERWACHT... IETS KOUDER Nu en dan opklaringen met hier en daar een bui. In de ochtend plaatse lijk mist en temperatuur om 't vries punt. In de middag iets lagere tempe raturen dan gisteren. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen west •n noord. ZON EN MAAN 28 februari Zon op 7.31 onder 18.19 Maan op 6.35 onder 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1