PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met Indonesië is niet te praten over de kwestie Nieuw-Guinea Vliegen over de Pool besparing van 20 uur Belgen maken geen haast met nieuwe weg Hulst-Antwerpen BIL) LOONEISEN, ALS NIET GAUW GUNSTIGE WENDING KOMT 200e jaargang - no. 47 Dagbladultgrave van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunot: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 26 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. I regel») 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adre» bureau v. d. blad" 35 cent maer. Giro no. 359100 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3641; Goes, Lange Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 30; Terneuzen, Brouwe. u«v;Zlerlkzee: N. Bof er MR. SCHUERMANN IN VERENIGDE NATIES: Voorgestelde Commissie van Goede Diensten zou nutteloos zijn De afgevaardigden in de politieke commissie der Verenigde Naties vonden zaterdag, toen de discussie over Nieuw-Guinea een aanvang nam, een ontwerp-resolutie op hun bureau. Deze resolutie, ondertekend door Bolivia, Birma, Ceylon, Costa Rica, Ecuador, Ethiopië, India, Irak, Pakistan, Saoedi-Arabië, de Soedan, Syrië en Joego-Slavië, behelsde het voorstel aan de voorzitter van de algemene vergadering, een commissie van goede diensten te benoemen, bestaande uit drie leden, met het doel bijstand te verlenen in onderhandelingen tussen de regeringen van Indo nesië en Nederland, opdat een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het geschil zal kunnen worden bereikt, In overeenstemming met de principes en bedoeling van het Handvest der Verenigde Naties. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schuermann, zei over deze ontwerp-resolutie terloops on der meer, dat zij dezelfde elementen bevat als een resolutie, die Indone sië in 1954 indiende en die toen zelfs niet in stemming werd ge bracht. Wij hebben reeds een commissie van goede diensten gehad, zo betoogde spr., die tot taak nad „toe te zien op de uitvoering van de ter Ronde Tafel Conferentie bereikte overeenkomsten. Die commissie had de gelegenheid, op basis van algemene inlichtingen de ontwikkelingen gedurende de speciale Unie-conferentie over de toekomstige status van Nederlands Nieuw-Guinea, welke op 4 december 1950 te Den Haag begon, te volgen. Die commissie kon slechts rapporteren, dat de be sprekingen tussen de betrokken par tijen eindidgen zonder dat enige over eenkomst was bereikt De nieuwe resolutie werd zater dag echter nog niet officieel inge diend. Wegens de lange duur van de redevoeringen van de Indonesi sche en de Nederlandse vertegen woordigers kon de afgevaardigde van Ceylon, die haar aan de orde zou stellen, niet meer aan het woord komen. De vergadering van de politieke commissie is verdaagd tot een nader te bepalen datum. De Indonesische afgevaardigde, Tjondronegoro Soedjarwo, had Neder land ervan beschuldigd, Nieuw-Gui nea „in koloniale slavernij te houden, met alle daaraan verbonden en ken merkende eigenschappen van koloni ale onderdrukking, die noodzakelijk is om deze te handhaven". Hij verzocht de Verenigde Naties, het reeds zeven jaar oude geschil op te lossen. „Het schenkt voldoening, dat er. hoe zwak ook, tekenen zijn onder het Neder landse volk, die de veranderingen van onze tijd weerspiegelen". Soedjarwo citeerde uit de Nederlandse pers, voorts een Nederlandse hoogleraar en de besprekingen van de Generale Sy node der Nederlands Hervormde Kerk. Hij beriep zich voorts op het eerste artikel van het handvest der soeverei niteitsoverdracht. Ontwikkeling Papoea!'s Nederlands permanente vertegen woordiger mr. Schuermann stelde daartegenover dat de Indonesische houding het voor Nederland onmoge lijk maakte, met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Gui nea te onderhandelen. De Nederlandse regering gebruikt alle middelen, die zij in haar macht beeft, om de ontwikkeling van de Pa poea's te versnellen en de dag nader te brengen, waarop zij over eigen lot zou kunnen beslissen. „Daar Indone sië het charter van de soevereiniteits overdracht heeft verscheurd en heeft verklaard dat het van nul en gener waarde is wat Indonesië betreft, kan het dit charter niet langer gebruiken als basis voor zijn eisen en verlan gens". De heer Schuermann herinnerde voorts aan het feit, dat de Indonesi sche regering heeft geweigerd om in te gaan op het Nederlandse voorstel, een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie in het geschil te vra gen. Het is voor Nederland onmoge lijk om te onderhandelen, zolang Indo nesië vasthoudt aan het standpunt, dat Nieuw-Guinea een integraal deel uitmaakt van zijn grondgebied, aldus spr. Subsidie voor uitvoer van aardappelen Op uitvoer van consumptie-aard appelen na 24 februari zal in het al gemeen een subsidie van 2.50 per 100 kg uit het consumplie-egalisatie- fonds van het produktschap voor aardappelen worden verstrekt. Bovendien zullen de aardappelmeel fabrieken zo spoedig mogelijk begin nen met aankoop en verwerking van een belangrijk kwantum klei- en zandaardappelen. Op de verwerking zal een zodanig subsidie worden ge geven, dat voor de telers hetzelfde re sultaat kan worden bereikt als bij verkoop voor gesubsidieerde uitvoer. Men is tot het subsidiëren van de uitvoer overgegaan, omdat de tot nu toe geringe uitvoer van aardappe len irn toenemende mate beconcur reerd wordt door gesubsidieerde uit voer van surplussen uit andere lan den. Men hoopt hiermede *de vooral in Zeeland en West-Brabant aanwezige voorraden aardappelen, die zelfs in koelhuizen van de hoge buitentem peraturen te lijden hebben, spruiten en daardoor aan sneller bederf onder hevig zijn, goeddeels te kunnen rui men. N.V.V. OVER PRIJSONTWIKKELING over de bestedingsnota „Wij zijn ernstig bezorgd over de prijsontwikkeling die aan dc gang is, want wij vrezen dat de vakbe weging, indien in deze gang van za ken niet spoedig een gunstige wen ding komt, zal moeten grijpen naar het enige verweermiddel dat haar ten dienste staat: het aan de orde stellen van een loonsverhoging." Dit zei voorzitter O. W. van Wingerden naar aanleiding van de regerings nota inzake de bestedingsbeperking zaterdagochtend in de buitengewone hoofdbesturenvergadcring van het N.V.V. te Utrecht. Spreker zeide, dat het wel duide lijk is, dat de plannen van de rege ring inzake het te voeren landbouw beleid hun stempel hebben gedrukt op het complex van voorgenomen maatregelen, zoals thans gepubli ceerd. De bestedingsnota vertoont een aanzienlijk verschil met het ad vies van de S.E.R., waarin het advies inzake de voor de landbouw te tref fen maatregelen ontbrak, maar dat geschraagd werd door een paar be langrijke steunpunten, namelijk de eenstemmigheid waarmee het werd vastgesteld, de uitspraak dat de voorgestelde maatregelen als één ge heel moesten worden beschouwd en het centraal stellen van het prijssta- bilisatiebeleid. „Wij moeten vaststel len, dat wat nu uit de bus is geko men ons in ernstige mate veront rust", aldus de heer Van Wingerden. Spreker zeide, dat het program ma van de regering hepaalde conse quenties heeft, die in de kringen van het N.V.V. hoogst bedenkelijk worden gevonden en waarvan zij grote moeilijkheden vrezen. Hij noemde in dit verband de stijging van de melkprijs met in totaal 10 cent per liter, waartegen het N.V.V. meent ernstig te moeten protesteren. Ten aanzien van de huurverhoging zeide spreker, dat er geen onderzoek voor nodig is om vast te stellen, dat vooral in de grote steden een loons verhoging van 2 procent beslist on voldoende is om een huurverhoging van 25 procent te compenseren. De algemeen secretaris van het N.V.V., de heer H. de Korte jr., heeft later in een inleiding over het ad vies voor de weduwen, en wezen voorziening ondermeer opgemerkt, dat het N.V.V. gaarne gezien zou hebben, dat de leeftijdsgrens voor permanente uitkering ingevolge de regeling voor weduwen zou zijn ge steld op 45 jaar. Terecht naar de mening van het N.V.V., aldus de heer De Korte, heeft de S.E.R. het niet aangedurfd om voor de nieuwe invaliditeitswet ook een volksverzekering te adviseren. mil iiiniiiiiiniiii In Bentham, in de buurt van de Engelse stad Lancaster, is H een demonstratie gegeven van j§ vuurvaste brandweer kleding. De pakken op deze foto wegen H sleclits vijf kilo en zijn ge- H maakt uit twee lagen glasft- ber, waartussen nog een an- s dcre hitte- en vuur bestendige laag zit. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vuur verwoestte acht R.T.M.-bussen Gistermorgen omstreeks zeven uur is te Krooswijk onder de gemeente Mijnshcerenland brand ontstaan in een garage van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij waarin zich acht autobussen en een vrachtwagen be vonden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat slechts de vrachtauto gered kon worden. De autobussen werden geheel vernield en ook de garage brandde vrijwel geheel uit. De brand werd bestreden door de brand weer - van Mijnsheerenland, Oud- Beierland, Westmaas en de B.B-brand weer van Greup. De oorzaak van de brand' is nog niet bekend. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 500.000.—. Nederland: Geen druk op Israël Volgens een verklaring van een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken, zal de Ne derlandse delegatie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties te New York zich uitspreken tegen het aanbevelen van sancties tegen Israël. (De landen van het Azlatisch-Afri- kaanse blok hebben zulke sancties voorgesteld). By herhaling is van Nederlandse zijde uiteengezet dat een verdere druk tot het terugtrekken van Israëlische troepen uit de laatste bezette stroken, onverantwoord is, indien de. Verenigde Naties niet te- geiykertyd haar plicht vervullen door Israël garanties te bieden, voor de vrije doorvaart door internationale waterwegen en tegen de hervatting der commando-activiteit vanuit 't Ga- za-gebied, aldus de w oordvoerder. Koningin Juliana bij Baden-Powell-herdenkmg Ruim 1200 leidsters en leiders van Ü*VNederlandse Padvindersheweging hebben gistermiddag in dé Utrechtse Domkerk het feit herdacht, dat de stichter van de Padvindersbeweging, lord Robert Baden-Powel of Gilwell, 100 jaar geleden werd geboren en het spel van verkennen 50 jaar bestaat. Aan deze plechtigheid werd bijzon dere luister bijgezet door de aanwe zigheid van Koningin Juliana, de mo- vavedo (moeder van vele dochters), zoals de padvindstersnaam van de koningin luidt. De koningin was ge kleed in padvindstersuniform. Kustvaartuig „Jan" op mijn gelopen. Zaterdag is het kustvaartuig „Jan" nabij Ameland op een mijn gelopen. Dit ongeluk is tamelijk goed afge lopen. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Het schip werd echter ernstig beschadigd, vooral het interieur. De Duitse kustvaarder „Prerow" die in de buurt was, brcaht de „Jan", die geen water maakte, naar de loodsboot. Vandaar is het schip door de sleepboot „Watergeus" naar Delfzijl gesleept. Hoge autoriteiten gasten van S.A.S. Zondagmorgen om vijf minuten voor één vertrok van het vliegveld Kastrup te Kopenhagen een Dc-7c van de Scandinavian Airlines Sys tem (S.A.S.) voor de eerste offi ciële vlucht over de Noordpool naar Tokio. Om kwart over één in alle vroeg te zondagmorgen vertrok uit Tokio eveneens een toestel van de S.A.S. De toestellen zonden elkaar in de omgeving van de Noordpool pas seren. Beide toestellen hebben autoriteiten aan boord. Van Stockholm uit reizen prins Axel van Denemarken, premier Con rad Hansen van Noorwegen, minister Halvard Lange van Noorwegen, Thor Heyerdahl, de Kontiki-ontdekker, en majoor generaal Riiser-Larsen, de di recteur van de S.A.S., die in 1926 sa men met Amundsen in de „Norge" reeds over de pool vloog. Van Tokio uit reizen prins Mikasa, de jongste broer van keizer Hirohito, en prinses Mikasa, en hoge persoon lijkheden uit het Japanse openbare leven. Beide toestellen zijn verder frevuld met een groot aantal journa- isten, persfotografen, radiomannen en televisie- en film-operateurs. Duizend gasten en tienduizend an dere belangstellenden waren op het Kopenhaagse vliegveld aanwezig, toen daar het vliegtuig startte, het geen gepaard ging met redevoerin gen, muziek een Japanse balletdans, Japanse meisjes in kimono deelden Drie mannen zwommen naar de Zwarte Zee. Drie Nederlandse zeelieden, die hun schip, de sleepboot „Zwarte Zee" zaterdag de Ge- nuese haven voor een reis naar Argentinië zagen uitvaren, dachten er niet lang over na wat hun te doen stond. Ze na men een duik en zwommen ge kleed de boot, die zich nog slechts een vijftig meter van de Kade had verwijderd, ach- erna. Het touwladders werden de laatkomers binnen boord ge- haald. Dodelijke ongelukken Te Haaksbergen is zondag de 68- jarige H. B. onder een autobus ge raakt. Hij werd ongeveer 30 meter door de bus, die met grote snelheid reed, meegesleurd en bleek direct na de aanrijding te zijn overleden. Bij het oversteken van de rijks weg UtrechtDen Bosch is zondag de 57-jarige bromfietser N. van der M. uit Meteren gegrepen door een personenauto en op slag gedood. Zijn echtgenote, die bij hem achterop zat, werd levensgevaarlijk gewond. Minister Algera heeft reeds bij herhaling als de uiteindelijke ver binding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland de weg Hulst Antwerpen aangewezen. Daardoor zouden de veren ontlast worden en zou een vaste verbinding overbodig worden. Dit althans is de bedoeling, maar toch moet men er zich niet al te veel van voor stellen. De bewindsman betoogde, dat in de verbinding redelijk zal worden voorzien door de voltooiing van de vroeger gedeeltelijk aan gelegde weg Vrasene Antwerpen. Maar is dit wel zo? De meeste Zeeuws-Vlaamse automobilisten kennen deze weg en zeker niet tot hun genoegen! Dezer dagen hebben wij de door de minister bedoelde weg een gedeelte moeten de Belgen nog aanleggen gereden en de bezwaren die er aan kleven zijn legio. Onze conclusie was: De verbinding zoals de bewindsman bedoelt, is beslist onvoldoende om het hedendaagse snelverkeer te kannen verwerken en voldoet niet aan de eisen die tegenwoordig worden gesteld. waaiers en programma's uit. En bo ven de Noordpool zou een speciale poolcocktail worden geserveerd die was samengesteld door een Belgische barkeeperskampioen. In een radiouitzending van boven de Noordpool heeft de Noorse pre mier Hansen de pioniers gehuldigd die onder de zwaarste omstandighe den de kennis vergaard hebben waar door de S.A.S. nu over dc Fooi kan vliegen. Slechts dertig uur met één tus senlanding te Anchorage duurt de vlucht van Kopenhagen naar To kio of in omgekeerde richting. Tot nu toe deed men er via de Philip- pijnen, Bangkok. Karatsji, Cairo en Rome 50 uur over, hetgeen dus wil zeggen, dat de pooïioute een tijd van niet minder dan twintig uur bespaart of een afstand van 2300 mijl. Het vliegtuig dat gisteren in Ko penhagen startte en vandaag in To kio aankomt, zou heden zyn weg vervolgen, over de gebruikelijke, hiervóór genoemde route. Dit bete kende dat de tocht „rond de aarde" met een geregelde passagierslijn tot tachtig vlieguren werd terugge bracht. En dan te bedenken dat de tijd van Phileas Fogg, die in Jules Verne's boek een weddenschap had aangegaan om in tachtig dagen rond de aarde te reizen, nog niet eens zo ver achter ons ligt.... Boven de Noordpool Gisteravond om 22.40 uur. Ne- h? derlandse tijd, passeerden de beide Vikings elkaar boven de M Noordpool. Via elektronische weg vloog uit de machine, M welke uit Kopenhagen was vertrokken, een koker, welke 1 onder de romp was bevestigd, naar beneden. In de koker zat een vlag van de Verenigde Naties en een microfilm van M de voorpagina's van niet min- der dan ?00 dagbladen uit de H f;ehele wereld. Bij deze micro- ilm waren ook afdrukken van zes Nederlandse dagbladen. (Telegraaf, Vrije Volk Pa- |j rooi. Algemeen Handelsblad, Volkskrant en De Tijd). s Toen de beide machines elkaar boven de Noordpool passeer- den vloog de „Guttorn Viking" Kopenhagenop 35Ö0 r en de „Reidai (van i meter en de „Reidar Viking" (van Tokio) op 4500 meter, een veilig hoogteverschil dus van 1000 meter. De Vikings vlogen in de duis ternis van het Poolgebied, maar de sterren twinkelden aan de heldere hemel en de passagiers, die zich voor de raampjes verdrongen in beide vliegtuigen, kwamen sterk on der de indruk van dit gebeu ren in de grootse natuur. Beide marconisten seinden: „Het is prachtig vliegweer en er zijn geen wolken". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllinil. De weg van Hulst naar Antwerpen, zoals men die tegenwoordig rijdt, gaat via Nieuw-Namen. Kieldrecht, Verrebroek, Vrasene, Beveren-Waas. Zwijndercht naar de tunnel, aanslui tend op de grote wegen naar Breda en Bergen op Zoom. Van Hulst tot Nieuw-Namen liggen tertiaire we ren, in onderhoud bij de polders en Ie gemeenten, piet vrij veel bochten en geen fietspaden. Op een intensief snelverkeer zgn deze wegen zeker niet berekend. De doorgang Nieuw- Namen-Kieldrecht, twee aan elkaar gegroeide plaatsen, vergt met drie in gewikkelde bochten het uiterste van de chauffeur en daar komt dan nog bij. dat het douanekantoor midden in het dorp staatt Men is zich terdege bewust van de verkeersmoeilijkheden daar ter plaatse en hij rijkswater staat bestaan plannen de weg om het dorp heen te projecteren. Voorlopig bljjft het echter by plannen. Tussen Kieldrecht en Vrasene ligt een nieu- Dit is niet de juiste oplossing! we zes meter brede betonbaan, met langs één kant van de weg een rij wielpad. Tussen Vrasene en Beveren- Waas kronkelt een bochtige weg tus sen de huizen door bestraat met de in België zo bekende kasseien. Laatst genoemde plaats ligt aan de grote weg Gent-Antwerpen. Minister Algera nu heeft medege deeld, dat een nieuwe weg aangelegd zal worden van de tunnel in Antwer pen naar een punt op de weg tussen Vrasene- en \errebroek. Reeds voor de oorlog bestond in België het plan een oost-west verbinding van Ant werpen naar de Belgische kust aan te leggen. Een deel van de aarden baan voor deze weg kwam gereed. Dat deel loopt yan Antwerpen tot een punt op de weg St.-Niklaas-Kieldrecht, dus tussen Vrasene en Verrebroek. Ty- dens de overstromingsramp in fe- brua 1953 werd het zwaar bescha digd. De laatste jaren zijn er in België stemmen opgegaan om geen weg van Antwerpen naar de kust, maar een In jïieuw Namen lujt het douane- I kantoor midden ui het dorp. Bepaald j geen ideale situatie om een vlotte I gang van zaken bij het (grens) ver- keer te bevorderen (Fofo P.Z.CJ snelweg Antwerpen-Gent-Rijssel aan te leggen. Door net vervallen van de vroegere opzet verdwenen ook gro tendeels de mogelijkheden voor bete re verbindingen van Zeeuwsch-Vlaan deren met het Belgische autowegen net. In België is men bezig aan de uitvoering van een groots opgezet wegenplan, waarbii het merkwaardi ge is. dat praktisch geen wegen in noordelgke richting zijn geprojec teerd. In maart is het een jaar gele den, dat minister Algera een gesprek (Vervobr op pag. 2) VE ■■ACHT... PLAATSELIJK ENIGE REGEN Overwegend zwaar bewolkt met plaatseiyk enige regen en in de och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind voornameiyk tussen oost en zuid. Over het algemeen dezelfde tempe raturen als gisteren. ZON EN MAAN 26 februari Zon op 7.35 onder 18.16 Maan op 5.48 onder 15.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1