Brokopondo-project opent wijde perspectieven voor Suriname Leer goochelen; een hobby die bovendien nog geld opbrengt... RESA-HILVERSUM Mooi en Gezond! ROMANTIEK AAN HOF VAN SIAM MET YUL BRUNNER „BESTEVAER", EEN BOEIEND BOEK VAN K. NOREL Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 28 FEBRUARI 1957 PROVINCIAL B IBBOWBB COURANT 18 GUNSTIGE OVEREENKOMST MET ALUMINIUM- MAATSCHAPPIJ (Advertentie) Waterkracht Surinamerivier benut voor de industrie Zoals gemeld hebben de regering van Suriname en de Aluminium Com pany of America (Alcoa) te Paramaribo een overeenkomst getekend, waarin Suriname en de Alcoa verklaren, dat zij een gemeenschappelijk belang zien in de ontwikkeling van het waterkrachtpotentieel van Surina me, in de mogelijkheid de winning van bauxiet in Suriname in belangrijke mate uit te breiden en de verwerking van ruwe bauxiet tot aluminium binnen Suriname te doen geschieden. Gelijk bekend, bestaat er een plan (waarvoor de voorbereidende werk zaamheden vrijwel voltooid zijn) om in de Surinamerivier een groot stuw meer aan te leggen (het z.g. Brokopondo-project), voor de levering van elektrische stroom. Dit werk en bijkomende werken zal het mogelijk ma ken, dat de in Suriname uit de bodem gewonnen bauxiet in 't land zelf wordt verwerkt tot aluminium. De Alcoa, die tot nu toe de Surinaamse bauxiet wint en ter verwerking exporteert naar de V.S., heeft zich thans bereid verklaard, de stroom af te nemen en heeft daartoe met de Surinaamse regering een „richtlijnen overeenkomst" geparafeerd, waarvan de belangrijkste bepalingen hier vol gen. Het primaire doel van het Broko- pondoplan is de opwekking van elek trische energie voor industriële doel einden, in hoofdzaak de aluminium- fabricage. Als een deel van de Su rinaamse bauxiet in Suriname zelf tot aluminium zou kunnen worden verwerkt zou dit zeer bijdragen tot de zozeer gewenste verbreding van de economische basis van het land. Bijkomende voordelen zijn o.m. de openlegging van het binnenland, de mogelijkheid van bosexploitatie langs de oevers van het stuwmeer, de regularisatie van de waterafvoer van de Surinamerivier, waardoor de verziltingsgrens zal worden terugge drongen, het water voor irrigatie doeleinden zal kunnen worden ge bruikt en het vervoer te water ver gemakkelijkt wordt. Wanneer tot de aanleg van de dam wordt overgegaan, zal er bij 'n dam- hoogte van 50 meter een stuwmeer ontstaan van ongeveer de grootte van de provincie Utrecht. Het geïn stalleerde vermogen van de elektri sche centrale zal zijn 120.000 kw, terwijl de jaarproduktie wordt ge schat op 1 miljard kwh. Wanneer ook het stroomgebied van de Tapa- nahony bij het stuwmeer wordt ge trokken zal de jaarproduktie kun nen stijgen tot 2,5 miljard kwh. Een aluminumfabriek met een ca paciteit van ongeveer 50.000 ton per jaar zal door de centrale van elek triciteit worden voorzien. Via het stuwmeer zal toegang kunnen wor den verkregen tot de 15 miljoen ton chemisch bijna zuivere bauxiet van het Nassaugebergte. De constructie van het water- krachtwerk, waai'onder zal wor den verstaan de hoofddam, hulp- dammen en dijken, de overlaat, de wekking en bijbehorende installa ties, de werken ter regularisatie van de achter-waterstand, het transformatorstation en de scha kelinstallatie in het krachtsta tion en te Paranam de transmis sie-leiding van het krachtstation naar het onderstation te Para- nam, het onderstation te Para- nam, 't etablissement met dienst woningen in de nabijheid van het krachtstation en de wegen die speciaal gebouwd zijn voor het waterkrachtwerk, en die niet opengesteld zijn voor openbaar verkeer, dit alles zal gefinan- cieerd worden door middel van 'n lening of leningen. Deze objecten zullen het eigendom zijn van Su riname. De uitvoering van het Brokodon- plan zal voor de schatkist geen fi nanciële lasten met zich meebren gen. De jaarlijkse kosten zullen tussen Suriname en Alcoa worden verdeeld naar rato van gereserveerde capaci teit en afgenomen energie. Alcoa heeft de toezegging gedaan een aluminiumreductiebedrgf te bou wen dat de stroom van Brokopondo zal afnemen, dit zal worden geves tigd aan de westelijke oever van de Surinamerivier nabg Paranam. Daar komt ook een aluinaardefabriek van tenminste zodanige omvang, dat de ze fabriek de smelterij van voldoen de grondstoffen kan voorzien. Het is te verwachten, dat zowel in de smel terij als in de aluinaardefabriek elk 700 800 personen emplooi zullen kunnen vinden, in totaal derhalve 1400 1800 personen, terwijl ook bij de bouw van de dam ongeveer 1800 personen te werk gesteld kunnen worden. De voordelen voor Suriname van het Brokopondoproject zullen dus zijn: fflllinillllllllllllllllllltlllllllllllllllllllM Grote voordelen H Het Brokopondo-plan in Su- riname, waarover kortgeleden de eerste bijzonderheden be- kend werden, en waarop in ne- s venstaand artikel meer bijzon- derheden worden meegedeeld, opent voor Suriname wjjde perspectieven. Wij noemen: a. VOOR DE INDUSTRIE: het beschikbaar komen van goedkope stroom; verbetering van het economische klimaat. b. LANDBOUW: terugdringen van de zoutgrens in de Surinamerivier; betere mogelijkheid van waterbeheer sing in het gebied van de Suri namerivier; door openlegging van het oerwoud wordt de be schikking gekregen over vruchtbaar land. c. MIJNBOUW: de bauxietvindplaatsen in het Nassaugebergte zullen beter bereikbaar zyn. d. VERVOER: betere bevaarbaarheid in het stuwmeer en in de beneden-Su- rinamerivier. e. SOCLALE SECTOR: betere levensvoorwaarden voor de boslandbevolking, o.a. de zorg voor onderwijs, hygiëne- verzorging, intensivering, land bouw, stadsvorming te Para nam. f. RECREATIE EN TOERISME: langs de rand van het meer en aangrenzende gebergten. (Advertentie) PRAKTIJKEXAMEN Boekh, Ned, Fr, Duits, Eng en Spaans De kortste cn voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Onderzoek naar moord op Hans Schreuder gaat door. Bij het onderzoek, dat de justitie instelt naar de moord op Hans Schreuder, wiens lijk op 25 januari j.l. in de bossen van de gemeente Huizen werd gevonden, worden da verklaringen, die de hospita van het logement op de Gelderse Kade 80 3e etage, waar Schreuder de laatste tijd voor zijn verdwijning een kamer had gehuurd onder de naam Bakker, van froot belang geacht. Uit haar mede- elingen is namelijk gebleken, dat op een avond in de loop van augustus van het vorige jaar een onbekend man, gekleed in een lederen jas, alle bezittingen van Hans Schreuder heeft weggehaald uit diens zolderkamer. De man beweerde een vriend van Hans Schreuder te zgn en in diens op dracht te komen. Voorts blijkt Schreuder omgang te hebben gehad met een meisje, van wie tot nu toe alleen de voornaam Dinie bekend is. Zij bezocht hem re- felmatig te Heiloo en schreef hem aarheen brieven. In het belang van het onderzoek vraagt de politie haar zich bekend te willen maken. De of ficier van justitie verzoekt ieder, die inlichtingen kan geven over de goe deren, die de onbekende man uit het logement op de Gelderse Kade heeft weggehaald zich te vervoegen bij de politie te Huizen of bij het dichtst bijzijnde politiebureau. Men acht het niet onmogelijk, dat de man met deze goederen door iemand is gezien, of heeft getracht ze te verkopen of op andere wyze zich er van te ontdoen. HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAMEA-Crème: fria gezonde huid. 95 ct Het la de Hamamelis die het 'm doet ^^TQfQzaBnygHï* FILMS IN ZEELAND Komen Nederlands-Duitse kwesties tot oplossing? .Frankfurter Allgemeine Zei- schrijft in haar nummer van vryaag in een commentaar op het overleg ln maart a.s. tussen de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, en zijn Westdultse collega, Von Brentano, dat welinge lichte kringen in Bonn verwachten, dat het bezoek van minister Luns de Inleiding zou kunnen worden tot aan sluitende onderhandelingen om alle tussen belde landen nog bestaande open kwesties op te lossen. Men houdt het in Bonn voor mogelijk, dat Neder land de eventuele teruggave van de geannexeerde grensgebieden aan een volksstemming zal onderwerpen. Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken wilde desgevraagd hier op geen commentaar leveren. In de Bondsrepubliek is men van mening, dat een volksstemming slechts tot onnodige spanningen aanleiding zou kunnen geven. Wat de door Neder land voorgestane onbeperkte vrfle scheepvaart op de Rijn betreft, oor deelt men in West-Duitsland dat deze kwestie zich bezwaarlijk bilateraal Iaat regelen. Voorts heeft de bonds staat Nedersaksen met grote be zorgdheid kennis genomen van de Nederlandse plannen om grote delen van de Dollart in te polderen, aange zien de haven van Emden daarvan schade zou kunnen ondervinden. Drie vrouwen in conflict op het Geiteneiland. De Cinemascope-film „The King and I" (Grand, Goes) toont ona ln een overdaad aan kleurenpracht en romantische taferelen de barbaar»® gebruiken aan het Siamese hof in de negentiende eeuw. In al zjjn wreed heid komt de heerszuchtige koning Mongkut in deze rolprent naar vo ren. Ook de charmante gouvernante, die hy in dienst genomen heeft om zün vrouwen en kinderen te onder wijzen kr(jgt goed gestalte. De film ia gebaseerd op de ware geschiedenis van een jonge Engelse weduwe, die het aandurfde om in het laar 1872 met haar zoontje naar Siam te reizen om aan het hof van de despoot Mongkut te gaan lesge ven aan een talrijke kinderschaar. Yul Brunner en Deborah Kerr spe len de hoofdfiguren in deze film op bewonderenswaardige wyze. Deborah Kerr speelt gracieus en vol charme en Yul Brunner speelt in een menge ling van trots, barbarisme en warm te zijn rol. Door een geraffineerd ge bruik van kleur en muziek 1* een on derhoudend werk vol romantiek ont staan. Zondagmiddag draait Grand (Goes) een spannende Indianen-film, waarin Richard Widmark de hoofdrol speelt: „Comanche Todd, de blanke In diaan", verhaalt van de avonturen van een bij de Indianen opgevoed blank ventje, dat, opgegroeid, on danks zijn bewondering voor de In- FRISSE KIJK OP DE RUYTER Boek begint bij loopbaan als admiraal. Als Michiel Adrlaanszoon de Ruy- ter zyn eigen zin had kunnen door drijven, als hy daarbij kans had gezien zyn verlangen naar het zilte nat on dergeschikt te maken aan de aan- trekkeiykheid van een gezellig thuis en een verzekerd bestaan, dan was hy waarschijnlijk een vergeten burger man geworden. Mogelyk had hij zich voor langere tijd nog in V'lïssingen naam verworven als fid van de vroed schap, maar tenslotte zou zyn naam toch nog slechts een notitie op ver geelde folianten gebleven zyn. Nu ls zyn naam voor elke Neder lander voor altijd verbonden aan be grippen van adeldom, wijsheid en moed en aan de meest roemruchte episoden uit onze vaderlandse ge schiedenis. Bij de moeilyke keus, die de Ruy- ter moest maken, toen de Zeeuwse admiraliteit hem aanzocht voor de functie van vice-vlootvoogd onder de beruchte „dubbel Wit* begint het boek, dat K. Norel in dit De Ruyter-herdenkingsjaar over on ze grootste vlootvoogd het licht heeft doen zien. Norel heeft zich beperkingen op legd. De jeugd en de „koopvaardij-ja- ren" van De Ruyter roert hg slechts met enkele regels aan. Hij tekent De Ruyter als admiraal en als mens, als menselijk admiraal ln zyn grootheid, zijn glorie en zijn godsvertrouwen. Norel laat Da Ruyter zien, zoals de Engelsman hem tekende, toen hy uit riep: „Is dat een admiraal? Dat is een admiraal, een kapitein, een stuur man, een matroos en een soldaat. Die man, die held, ls ailes tegeiyk". Het is een boek geworden, zoals we dat van Norel mochten verwachten. Ongemeen boelend, zonder frazering vertelt hy over „Bestevaer". Een boek dat weer eens en dat is misschien wel de voornaamste verdienste een frisse kyk op de helangrykste periode in 't leven van De Ruyter geeft. Een boek ook dat stellig niet alleen voor de jeugd bestemd Is, keurig verzorgd uitgegeven by La Rivière en Voorhoe ve Zwolle. HYPNOTISEREN IN DRIE LESSEN Uitgebreide prospectus uit Duitsland onthult mysteries Geloof ons gerust, als wij geen twee linkerhanden hadden dan zou dit artikeltje nooit onder de ogen van onze jeugdige lezers zijn geko men. Om de eenvoudige reden, dat wij de opwekking in de kop van deze bijdrage vermeld, dan reeds lang in de praktijk gebracht zouden hebben. Wij zouden de kip, die de gouden eieren legt aan onze borst koesteren, er zorgvuldig voor wakend, haar te slachten. Kortomwy zouden beroemd zijn. Bovenal zouden wij een gelukkig mens zijn. Immers zou het ons zijn gelukt onze hobby tot ons beroep te ver heffen, een kunst, die wij ondanks ons moeizaam pogen sedert ons derde levensjaar ons nog steeds niet eigen hebben gemaakt. Daarom zij hierbij herhaald de oproep tot hen, die het wel in de mouwen hebben; Leer goochelen! Het is een prettige hobby en het legt de beoefenaar van deze edele duivelskunst heus geen wind eieren. Wil men het uitgebreide pros pectus geloven dat ons dezer dagen uit Lippe Detmold gewerd, dan is het heus geen kunst. Mits men handig is. En er een paar tientjes in wil investeren onder het be faamde motto van de Amsterdam se Beurs: de cost gaet voor de baet uyt. Men oordele zelf. Voor de prijs van nog geen 14 kan men nu het fantastische toverkonijn Cherry kopen. Het kunstkonijn Cherry zo heet het in de nieuwe lijst van onze tovercatalogus bestaat uit echt konijnenvel. Het is opvouw baar en als men het aan de oren uit de hoed haalt, ontvouwt het zich tot zijn ware grootte, het spar telt en ontlokt lachsalvo's. (Die ons als muziek in de oren klinken De kunstenaar ja ja, zover zijn we al, verbrandt een strookje papier. Plotseling verandert dit brandende stuk papier zich in een konijn, dat zich precies zo gedraagt als een le vend exemplaar en het is goedkoop in de kost: slechts twee tot drie mot. tenballen per jaar. KAMELEON. Colour-Silk heet het kameleondoek je, waar men al zolang naar heeft uitgekeken. Men strijkt eenvoudig over het doekje en het verandert van grasgroen in pioenrood. Ohne Schwindel, ohne dubbele bodem. Daar bij het gebruik van dit van kleur veranderende doekje geen vin gervlugheid of hulpmiddel in het ge ding is, moet dit wel het trucje zijn voor de beginneling om mee te starten. En dat voor enkele guldens werkelijk geen geld. En wat te zeggen van de Carta Magnetica! Het werken niet dit magische kaartspel zal zelfs de vakman tot verbazing brengen, i zo schrijft de goochelfabriek uit Detmold. De kaart, die door de toeschouwer uit het spel is ge trokken, wordt er weer tussen gestoken en even later komt hij „vanzelf" weer uit het spel te voorschijn Hij, die een gulden of twaalf wil neertellen, kan in het bezit komen van Samba, de zwevende kogel (doorsnee 14 cm). De ko gel zit eerst achter een doek verborgen, stijgt dan plotseling boven de doek uit en rolt zelfs over het hoofd van de gooche laar heen, waarna hij in het niet verdwijnt. WONDERGLAS. Zo kunnen wij doorgaan. Wij wil len hier nog slechts ais klap op de vuurpijl noemen, het glas genaamd Milk-Wonder-Perfect. Dit was het grote wonder van het goochelaars congres te Neurenberg, waar 800 goochelaars en tovenaars verschenen. Mogen wij althans onze catalogus geloven. Zo fantastisch is deze truc, dat de klanten op het eerste aanbod niet ingingen, daar ze het niet kon den geloven. Er waren er, die zelfs persoonlijk naar Detmold kwamen om zich te overtuigen van de waar heid. De goochelaar giet het glas vol melk leeg in zijn tot vuist gebalde hand. Hij ontsluit de hand en weg melk. Het glas echter is inmid dels weer vol. Nog sterker: De wonderman rolt een krant ineen tot een puntzak en vult deze met water. Hij giet er uit het wonderglas ook nog melk bij. Hij houdt de krantenzak op de kop en er blijkt niets meer in te zitten. Uit het niets haalt hij eerst het water en daarna de melk te voorschijn en het glas is weer gevuld. En na af loop van leder onderdeel der goocheltoer drinkt de tovenaar het glas melk leeg, dat onmiddellijk weer tot de rand toe wordt gevuld zodra hij het op zijn tovertafel heeft geplaatst. En dat alles voor nog geen 25 mark. Tenslotte: Er is nog meer. In Det- J mold leert men degene die dit wil, I Schilder Wim Wouters overleden- De schilder Wllm Wouters is don derdagnacht te Amsterdam overleden. Wouters, die op 6 februari j.l. zgn 70ste verjaardag vierde, ls leerling geweest van de rijksacademie van Beeldende kunsten te Amsterdam. Ja renlang heeft hy te Volendam ge woond, omdat zyn geleifkoosde onder werp was het schifikren van vissers en vissersvrouwen in Volendammer dracht Daarnaast schilderde h« ook bloemen en portretten. In 1930 Beeft Wilm Wouters e enprijs gewonnen uit het Willink van Collenfond3. Hy was lid van de maatschappy „Arti et Amicitiae". dianen, een vieital van deze mensen meent te moeten vermoorden. Sensatie en spanning zijn de ele menten van de kleurige circus-sohw „Het circus speelt toch" (Electro, Middelburg). Behalve van gewaagde stunts en scènes met wilde dieren kunnen liefhebbers in dezs rolprent ook genieten van clowneske humor. De romantiek van zand en zaagsel blijkt nog altyd t© kunnen boeien. Alg drie vrouwen één man begeren ontstaan er vreemde situaties en on gelukken ln een dergelijk geval moeten niet als onwaarschijnlijk be schouwd worden. Op het „Eiland der verleiding" (Alhambni, Vlissingen) nu ls dit net geval. Agatha, de wedu we van een professor, die in de oor logsjaren gesneuveld is, Pia de zus ter van de professor en Sylvia, «yn en Agatha's dochtertje. zHn de 3 da mes, die op 't Geiteneiland ruzie krij gen. alg er een knappe man (Raf Vaikme) ten tonele verachynt. De jongedame, die in do rolprent „Ik stierf duizend doden" (Schouw burg, Middelburg die ik-figuur speelt is Shelley Winters. Haar angst, die in de titel van de film héél duide- üjk tot uiting komt. betreft haar echtgenoot (Jack Palance), die in 'n hoteloverval betrokken is. Natuuriyk ia het slot de bezoeker bil voorbaat reeds bekend, maar desondanks is 'n spannende thriller te zien, in Cine mascope opgenomen en tegen een kleurige achtergrond. „Contrabande en moord" schildert nauwkeurig de bezigheden van de bezighheden van de Pargse onder- Paryse onderwereld. Een weelderige nachtclub vormt de frivole achtergrond van de ze film, waarin heroïnesmokkel en misdaad aan de orde komen, op een wijze, zoals alleen de Fransen dat kunnen verfilmen. Een spannende misdadigersfilm. Zaterdagavond geeft Badpaviljoen (Domburg) een heropvoering van ,.Les Diabobliques", waarin Vera Clouzot en Slmone Signoret de hoofdrollen spelen, zy beelden twee vrouwen uit, die in vereniging hun echtgenoot, respectleveiyk minnaar, vermoorden en in angst voor de ont dekking allerlei vreemde dingen gaan aoen. Een- voortreffelijke film ovor liefhebbers van een fiks party- tje griezelen. Japan vreest discriminatie van Euromarkt Tegenmaatregelen In kringen van het Japanse bedrijfs leven verwacht men, dat de gemeen schappeiyke Europese markt op de duur nadelige gevolgen zal hebben voor de Japanse uitvoer naar Europa en Zuid-Oost-Azië. Volgens deze krin gen zal de vorming van een gemeen schappelijke markt, die ongeveer 160 miljoen Europeanen omvat, leiden tot discriminerende tarieven tegenover de niet-deelnemende landen. Indien de landen van de gemeenschappeiyke markt goedkoop grondstoffen van elkaar kunnen verkrijgen, dan zullen zij op de markten in het Nabye en Midden-Oosten en Zuid-Oost-Azië kunnen doordringen met goedkope goederen scherpe concurrentie zullen aandoen, zo wordt van de zgde van het Japanse bedryfsleven opgemerkt. Groepen uit het Japanse bedryfsleven zullen binnenkort de regering verzoe ken tegenmaatregelen tegen de lan den van de gemeenschappeiyke markt uit te werken. Ajinenkerk 20 «80 m. z.w. Sabang Amerskerk p. 11 Mozambique naar Las Palmaj. Ai loth 23 Montevideo. Alcor p. 21 St. Vincent n. Rio de Janeiro Aaisdlj k 19 Kaapstad naar Bedwan Appingedam 21 te Antwerpen Ameland 20 370 m. o.t.z. Mombasa Alphacca 20 220 m. z. Bahia Alamak 21 Hamburg naar Antwerpen Amstelstad 20 245 m. o. Cape San Rogue Andijk 20 Brownsville Arendsdijk 20 v. R'dam n. New Orleans Arendskerk IS Zanzibar Bali 20 875 m. z.w. Belawan Bloemfontein 21 East Londen Caltex „The Hague" p. 21 Ouessant naar Port Arthur Caltex Nederland p. 21 Ouessant n. Sidon Cottica 21 Paramaribo Delft 20 230 m. n.n.o. Barbados Drente 22 Makassar Grootekerk 20 100 m. w. Port Elisabeth Groote Beer 20 New York n. R'dara Guineekust 20 Kopenhagen- Heelsum 20 320 n.w. Fayal Hers lila 22 Morrlsville Hoogkerk 21 v. Marseille naar Dakar ook hypnotiseren. In drie uur. Door middel van de nieuwe Toga/R Me thode 53. Dit is de moderne snelhypnotiseer- methode voor beginnelingen. Eniger lei kennis op dit gebied is niet ver eist. De methode bestaat uit drie les sen en kan in drie uur doorgewerkt worden. „Men leert er moderne test methoden door kennen, waardoor men kan vaststellen, welke mensen vatbaar zijn voor hypnose en welke niet." En voorts is er een serie „interes sante en imponerende experimenten" aan deze methode verbonden, die de slachtoffers snel en zeker in slaap zal brengen. En ook hoe men ze weer moet wekken dat staat er geluk kig ter geruststelling bij. Voor een belachelijk laag bedrag kan men zo doende een „sterk zelfvertrouwen aankweken, een beheerst en zeker optreden en men zal de principes van de praktische psychologie kun nen begrijpen en daardoor een ander mens worden." Wie wil dat niet? Dat er naast „nepnotiseurs" ook echte hypnotiseurs zijn. is ons be kend. We wisten echter niet, dat men zo snel en zo goedkoop al kunstjes op dit gebied kon leren..— Ivoorkust 20 15 m. w. Pinisterre Jagersfontein 21 Bremen Japara 20 750 m. z.w. Sabang Johan van Oidenbarnevelt 20 100 m. n. Dakar Kabylia p. 20 Mona Passage Kaiinga 19 Cabimas Kalydon 19 Cabimas Kateiysia 21 Philadelphia Kerm Ta p. 21 Guadeloupe n. S. Lorenzo Kinderdijk 21 Rotterdam Korenia p 21 Duivelseiland n. B. Aires Korovina 21 120 m. w. Sharpsbay Langkoeas 22 Penang Leto 20 10 m. z. Wight Lekkerkerk 21 Zanzibar Lemsterkerk p 21 Mozambique naar Mombasa Leopoldsierk p. 20 Lissabon Limburg 20 35 m. z. Madagascar Leersum 21 v. New. Orleans naar Jacksonville Lombok 20 250 m. zw. Ascension Maasdam 21 v. Southampton naar Cock Maashaven 21 Hamburg naar Z. Amerika Mariekerk 21 Calicut Mijdrecht p. 22 Dakar n. Las Palmas Modjokerto 20 20 m. z.w. Start Point Molenkerk 20 390 m. n.o. St. Helena Nlas 22 Manilla Nieuw Amsterdam 22 San Thomas Oldekerk 21 Genua Ondina 20 1800 m. w. Dakar Ouwerkerk 21 300 m. o. Albany Parkhaven 23 Amsterdam Peperkust p. 21 Ouessant naar Dakar Roepat 20 Port Sudan Rijndam 22 Nassau Rotula 22 Curasao Saroena 22 Tj. Priok Schiedijk 21 New York Slbajak 21 v. Soerabaja naar TJ. Prtok Schelpwijk 21 220 m. n.z.w! Oeelong Scherpendrecht p. 21 Kreta Stad Arnhem 20 580 m. z.w. Azoren Stad Schiedam 22 Gibraltar Stad Schiedam 22 Gibraltar Stad Leiden 20 330 m. z.w. Las Palmas Straat Banka 21 Hobart naar Adelaide Sumatra 20 500 m. o.Lz. St. Helena Tabian 22 Cheribon Theobald!us 21 v. Kaapstad n. Las Pairnaa Tjipanas 21 Osaka Triton 20 New Orleans naar Uaracalbo Urmajo 20 Bilbao naar Dordrecht. Uranus 19 Plymouth van Noort 20 Shanghai naar Hongkong Vasum 21 Las Palmas W. Alton Jones 2! 320 m. o.z.o. Zanzibar Waterman 6 mrt. Rotterdam verwacht Woensdrecht 21 Geelong Wieidrecht 21 Sidon Zuiderkruis 20 740 m. o. Kp. Race

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9