Kwestie doorberekening eigenaars- lasten in beginstadium Gierende stroom houdt gezonken „Fendel 134" nog in zijn macht Zeeuwse Almanak VOORJAARSVERGADERING ZLM WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Zelfslijtende veehouders moeten bedrijf kunnen blijven uitoefenen Het dageiyks bestuur van de Zeeuwse Landbouw heeft, zoals reeds In het kort gemeld, een zeer voorlopige mening over de bestedingsnota uitgespro ken. Het werd toegejuicht, dat nu eindelek een regeringsbeslissing is ge vormd, wanrby o.a. de bedryfsleldersvergoeding wordt doorberekend. Of schoon de kwestie van de doorberekening van de elgenaarsiasten lang niet voldoet aan de door het Landbouwschap gestelde wensen, betekent de voor gestelde regeling toch een betrekkeiyke verbetering, omdat voor het on derhoud van de gebouwen nu elndeiyk een bedrag ln de kostprijsberekening zal worden opgenomen. De regeling biedt echter als zodanig, volgens de me ning van het dag. bestuur, niets aantrekkeiyks en is zelfs onjuist en onge wenst. Het zo hoogst noodzakeiyke onderhoud en de verbetering van de be- dryfsgebouwen zullen nu nog weer langer achterwege biyven, omdat men pas na 1959 deblokkering zal kunnen verkrygen. Da mening van de regering, dat by het vaststellen van een minimum ga rantie ook een minimale grondrente moet worden berekend, wordt als een verkeerd uitgangspunt gezien. De kostprijsberekeningen dienen op een verantwoorde basis te worden opge steld, onverminderd de bevoegdheid van de overheid, dan een bepaald mi nimum niveau in afwyking van de werkeiyke uitkomst aan te nemen. In ieder geval is het bestuur van mening, dat de kwestie van de doorberekening van de eigenaars- lasten door de huidige beslissing van de regering nog slechts in een beginstadium verkeert. De bezwa ren inzake het onvoldoende optrek ken van de landarbeidersionen en de plotselinge afschaffing van de consumentensubsidies, werden reeds ln ons verslag van de Kring vergadering te Kortgene, ln ons nummer van donderdag, vermeld. Melk-problemen Ir. J. D. Dorst deelde ln de vergade ring mede, dat in het Produktschap voor Zeeland zoals bekend be sloten is Zeeland te brengen onder de verplichte standaardisatie van de cortsumptiemelk. Dit punt houdt gro te consequenties in, vooral ten aan zien van de zelfsiyters. Het Z.L.M.- bestuur is van mening, dat deze zaak op korte termijn besproken dient te worden. Daarom werd besloten een schreven tot de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap te richten, in dien zin, dat de zelfsiytende vee houder zyn bedrijfsuitoefening moet kunnen bestendigen. Tevens vroeg men zich af, op welke basis het gehe le zuivelvraagstuk in ons land zal komen te staan, in verband met de prijsverhogingen die 't gevolg zullen zyn van de regeringsmaatregelen. De heer W. Koster deelde mede, dat op de vergadering van de afdeling werkgeversbelangen van het K.N.L. C. uitvoerig is gesproken over een eventuele verhoging van de premie voor 't bedrijfspensioenfonds. Het K. N.L.C. zal eenter ten sterkste aandrin fen op een onderzoek of door de no- ige bezuinigingen in 't apparaat van dit fonds, een dergeiyke verhoging Verbouw wintergewassen liep terug. Het C.B.S. heeft de uitkomsten be kend gemaakt van de landbouwtelling van december 1956. Hieruit blijkt dat het areaal van de wintergewassen is teruggelopen tot 218.709 ha, tegen 255,429 ha in december 1955 en 225.560 ha in mei 1956. Het areaal wintertarwe beliep per december jl. 40.496 ha, (dec. '55: 55 785 ha, mei '56: 32.100 ha.), winterrogge resp. 157.723 ha (172.031 en 169.860), win- tergerst 7.413 ha (10.236 en 8.519 koolzaad 7.214 ha. (12.535 en 10.180) karwijzaad 5.863 (4.842 en 4.901). zou kunnen worden vermeden. Met name wordt daarby gedacht aan de buitendienst. De voorzitter, Ir. M. A. Geuze deed ook enige mededelingen over de uit- gifte van tuinbouwbedryven ln de raakman- en de Quarlespolder. Deze zullen zeer binnenkort worden gepu bliceerd. Het bestuur was van mening dat In verband met de zeer hoge be dragen die door de pachters van de f ruitteel tbedryven moeten worden op gebracht voor eigen bebouwing, een Knstige financieringsregeling in het ren geroepen dient te worden. In de commissie streekverbete- ringsplan Zak van Zuid-Beveland werden benoemd de heren D. J. Dees en W. N. van Liere. Voorts werden aangewezen voor het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk, mr. J, F. G. Schlingemann en in het algemeen be stuur van de Stichting Zeeuws Stu diefonds de heer B. Meyers. Verder deed het bestuur een aantal benoemingen voor de door het Land bouwschap in te stellen commissie van Taxateurs en voor de Vee-advies commissie. Doordat de heer J. J. van Maldegem een bedrijf in Kortgene heeft aanvaard, heeft hij als lid van het dageiyks bestuur der Z.L.M., zit-- ting hebbende voor O.Z. Beveland, be dankt. De voorzitter sprak woorden van dank voor hetgeen de scheidende als bestuurslid voor de Zeeuwse land bouw heeft gedaan. Ook werden woorden van afscheid en dank gericht tot lr. L. Appelman, die zoals bekend, benoemd is tot hoofdingenieur-direc teur van de C.O. in Noord-Brabant. Uitgebracht werd nog het rapport „De beïnvloeding van de becirijfs- rootte en het welzyn ten plattelan- e". wyzigingen werden hierin niet meer aangebracht. Schouwen: Teveel wijzigingen bij Cult-technische dienst In. verband met de overplaatsing van ir. L. Appelman en ir. L. Eelkema, heeft de heer A. M. Geluk ln de jong ste vergadering van het dagelijks be stuur der Z.LM., verklaard, dat deze wijzigingen in de directie van de Cul tuur Technische Dienst door het be drijfsleven worden betreurd. De on rust met name in Schouwen en. Dui- veland neemt hierdoor toe. j Liever tweede boot j dan vrije veren. H Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschap- py heeft in zijn jongste verga- derlng als zijn mening uitge- y sproken, dat de noodzaak van een tweede nieuwe veerboot y voor de dienst Vlissingen-Brcs- y sens, prevaleert hoven het ab- jolute vasthouden aan zgn. y s «"Ue veren. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Restauratie kerk Dreischor besproken Veel geld nodig uit particuliere actie In de consistoriekamer van de Ned- lands hervormde kerk werd een ge meenteavond belegd, waarop de heer 3L J. J. van Beveren, architect te Middelburg, sprak over de voorge stelde restauratie van de kerk. Op een plattegrond wees spreker aan hoe de kerk en de gemeentezaal er' uit zullen zien, terwijl ook de vroe gere consistoriekamer in ere zal wor den hersteld. Afgezien van het ge deelte dat ten laste komt van de bur- geriyke gemeente (de toren en een zaal), vertoont de begroting reeds 'n bedrag van rond f 480.000. Getracht zal worgden de hoogst mogelijke sub sidies te verkrijgen. Toch zal nog veel geld door het dorp zelf bijeenge bracht moeten worden. De predikant, ds. Duijvendak, deelde ln dit verband mede, dat'naast de reeds bestaande maandelijkse restauratiecollecte, nu ook zeer binnenkort een restauratie- verjaardagsfonds zal starten, zodat alle inwoners van het dorp, jong en oud, kerkelijk meelevend of niet, ln de gelegenheid zullen zijn hun bydra- ge voor de restauratie te geVen. Nadat de predikant spreker had bedankt voor zrjn interessante inlei ding en hem uitgeleide had gedaan, ging hy over tot het volgende pro grammapunt: de begroting van de kerkvoogdij, die op een bedrag van bijna f 10.000 een tekort van f 2000 Vertoont. De aanwezigen bleken in te stemmen met het plan van de kerk- vpogdy te trachten deze f 2000 bijeen te brengen. Als vergelijkingsmate riaal diene de hoofdelijke omslag t 3500 Men wil de hoofdelijke omslag niet verhogen, echter ook niet laten vervallen. De predikant zag zelf deze vrijwillige bijdrage als de eerste stap op weg naar volledige vrijheid'en als een beroep op het verantwoordelijk heidsbesef bij de bepaling van de bij drage voor de kerk. Ondertussen komen reeds de eerste bijdragen binnen, de eerste zelfs van iemand, die een andere geloofsover tuiging ls toegedaan. De Kerkvoogdij wil dit geld apart houden om na te kunnen gaan of het benodigde bedrag bereikt wordt. Losse giften met ver melding van het doel zijn dus zeer welkom. De kerkvoogdy stelt daar naast voor-om bij het formulier voor de hoofdelijke omslag een biljet te voegen, waarop men kan Invullen welk aandeel men in deze actie wil dragen. Dit bedrag kan dan gelijk met de hoofdelijke omslag worden betaald. De wens werd uitgesproken of niet desgewenst het geld in twee termijnen kan worden afgedragen. De kerkvoogdij zal zich op verschil lende punten nog beraden. Aan de band van een filmstrook liet ds. Duyvendak vervolgens zien, wat het werk van de diaconie tegen woordig zoal kan omvatten. BIJEENKOMST IN OOSTBURG Causerie over „Deltaplan" In hotel Mabesoone te Oostburg werd vrijdagmiddag de algemene voorjaars ledenvergadering gehouden van de kring west Zeeuwsch-Vlaande- ren der Zeeuwse Landbouw Mnat- schappy. Tydens deze byeenkomst, die door een groot aantal leden uit. de kring bygewoond werd hield de heer H. J. Stuvel een gefundeerde uiteen zetting aan de hand van lichtbeelden en films over „Het Deltaplan". Voorzitter M. de Bruijne, die de ver gadering opende, sprak zijn bezorgd heid uit over het beleid van de rege ring inzake de landbouw. Hij schetste de nadelige gevolgen, die de huurver hoging, de Tandbouwnormalisatie en de bestedingsbeperking voor de land bouwers zullen hebben. Spreker zou het als een novum in de geschiedenis beschouwen, wanneer het Nederland se volk zijn landbouwers zou laten verpauperen. „Laten wy echter met blijmoedigheid ons werk voortzetten en spreken wij de wens uit, dat onze arbeid met zegen bekroond worde", zo besloot de kringvoorzitter zyn openingsrede. Nadat de secretaris de heer J. J. Rosseel de notulen nad voorge lezen van de najaarsvergadering werd met algemene stemmen be sloten een gelukwenstelegram te zenden aan de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze te Poortvliet, die zijn veertigste ver jaardag vierde. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat de Z.L. M. een voorbeeldbedrijf toegewe zen heeft gekregen ln de Braak manpolder ter grootte van 23,5 ha. De penningmeester, de heer I. de HulluBasting, deed vervolgens re kening en verantwoording over het afgelopen jaar. De ontvangsten be droegen 1491,41, waarbij een batig saldo over het jaar 1955 van 8753,39 komt. zodat een debetsaldo ontstaat van 10.244,80. De uitgaven bedroe gen in 1956 955,57. Er is dus een ba tig saldo per 1 lanuari 1957 van 9289,23 en een Kasvermeerdering van 535,84. Na een korte pauze, waarin de tweede adjunct-secretaris der Z.L.M., de heer C. P. J. van Iwaarden even eens ter vergadering verscheen, sprak de heer H. J. Stuvel over de geschie denis en de problemen van het Delta plan. Spreker begon met de aanwezi gen er op te wijzen, dat de ramp in 1953 gewerkt heeft als een katalysa tor. die de ontwikkeling van het Del taplan heeft bevorderd. Voortdurend legde spreker de nadruk er op, dat men lange fyd voor het di lemma gestaan heeft, of de dyken te verzwaren, èf de zeearmen af te slui ten. Eerst enige jaren geleden het Deltaplan ls reeds meer dan 25 jaar in voorbereiding besloot men tot het tweede, aldus de heer Stuvel. „Wy moeten het Deltaplan zien als een aanvaardbaar risico, ook al ls het risi co klein geworden", zo vervolgde spre ker. Hierna behandelde spreker de ver schillende fasen van net Deltaplan, waarby hy in aansluiting het belang van de drooglegging der Zuiderzee aantoonde. Als bezwaren van een eventuele ingrypende dykverhoging zag de heer Stuvel het te zwaar wor den van de dijk, het verloren gaan van kostbare bouwgrond en het niet meer kunnen herstellen van verborgen ge- S5 Een kleins „vloot" van Van der g Tak is ter hoogte van Walsoor- M H den benig met het lichten van y de wrakstukken van het in no- y vember gezonken Duitse sleep- s schip pendel lSJj". Vrijdag- y middag werd een eerste po- y y ging gedaan om het IS meter y lange voorschip te lichten en te verslepen. De snel stromen y de rivier hield echter voorlopig y zijn prooi nog gevangen (FOTO P.Z.C.) y iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiil VAN w TOT JUBILEUM In Anna Jacobapolder is het maan dag 25 februari feest. Dan her denkt de muziekvereniging „Concor dia" het 55-jarig bestaan. Men heeft in verband met de grote belangstel ling Voor dit heuglijk gebeuren ae ju bileum-uitvoering gesplitst. Maan dagavond komen de genodigden en donateurs byeen en dinsdagavond de andere belangstellenden, beide malen in hotel „De Druiventros" in SSnt- Philipsland. Men organiseert een bazaar, waar van de baten worden bestemd voor het Instrumentarium. Er worden drie jubilarissen gehuldigd, namelijk de POLDERKWESTIE... In de Reigersberghsepolder op Zuid-Bevéland staat het polder water bij zware regenval aan de ene kant van de spoorlijn altijd hoger dan aan de andere kant. Dat is in polderkrin gen naar het schijnt een weinig ge waardeerde situatie en toen onlangs de ingelanden van de polder in ver gadering bijeen waren, kwam deze kwestie dan ook ter sprake. De voorzitter was van mening, dat er een duiker onder de spoorlijn gelegd zou moeten worden. Maar daar is medewerking voor nodig van de Ne derlandse Spoorwegen. ,J2n", sprak de voorzitter, meneer De Haas werkt niet meer in dit district". Dat was klaarblijkelijk een enorm bezwaar, want de vergadering slaak te massaal een meewarige zucht. Behalve één man. Dat was een op timist. Want hij riep opgetogen: Mischien komt ér in de plaats van de heer De Haas wél ene Konijn. Dan hebben we nog meer kans op suc ces tegenwoordige voorzitter, de heer F. P. Peleus, die 50 j^ar lid is, de eerste tuba-blazer, de heer A. M. Everaers en de eerste trombone-blazer, de heer M. A. Stols, die beiden 25 jaar lid zijn. Ondanks het feit dus, dat „Concor dia" al oudere leden heeft, is men vol activiteit. VOOR DE HONGAREN In Axel heeft men een comité op gericht, dat in samenwerking met het .Admiraal de Ruyterfonds' pakketten met geschenkzendingen zal samen stellen voor verzending naar Honga rije. Deze pakketten, die kleding, voedsel, enz. mogen bevatten, kunnen op verschillende adressen in de stad worden ingeleverd. Natuurlijk zyn ook kleinere gaven welkom. Men vertrouwt, dat de bevolking de gaven van 23 tot en met 27 februari a.s. zal inleveren. AL WEER EEN JAAR Volgende week is het al weer een jaar geleden, dat de bejaardensocië teit in het Torenlokaal der Ned. herv. kerk in Axel werd geopend. Al bij de oprichting bleek dat de sociëteit in een behoefte voorzag en gedurende dit jaar is de belangstelling nimmer verflauwd. De leider van de sociëteit, vicaris S. den Blaauwen, wil deze dag enigszins feesteiyk herdenken. „ZAKKEN VOL EN NÓG GAAT HET NIET Moeilijk bergingskarwei onder Walsoorden „NOG NOOIT heb ik zo'n moeilijke karwei gehad als hier", zegt de gryze Chris van Breugel, bokkenschlpper van de „Kolossus", die met 7.yn zes en dertig dienstjaren toch niet bepaald een „broekje" in het bergings vak genoemd kan worden. Hy ligt nu drie weken met zUn machtige dry- vende bok bij het Konynenschor onder Walsoorden. De mannen van Van der Tak zyn daar al sinds november aan het ploeteren en sjouwen om te trach ten het 965 ton grote Duitse sleepschip „Fendel 134" t© lichten, dat daar op de ankerketting van het Russische zeeschip „Kolomna" liep en in een paar minuten tyd zestien meter diep in de vaargeul wegzonk. Er loopt een gierende stroom om byna bang van te worden, waardoor er maar krap een half uur per getjj gelegenheid is voor de bergers om te kunnen werken. Tegenslag op tegenslag heeft men te incasseren gekregen, sinds de ber gingswerkzaamheden zijn- begonnen* Eerst werd gedacht het 69 meter lange schip, dat met ongeveer 900 ton ijzererts was geladen, in zyn ge heel te kunnen lichten. Daarom werd een poging gedaan om de lading te lossen, maar dat bleek al gauw een onbegonnen werk te zijn. Daar het wrak gevaarlijk voor de scheepvaart is, omdat er maar een smalle vaargeul is overgebleven, moesten er dus andere maatregelen worden genomen. Dan maar in stuk ken eruit, was de conclusie. Ook al in verband met de scheuren welke er in het schip zitten, wil men het in vijf gedeelten naar boven halen. De mannen vertellen er niet by, dat ze soms in een hele dag maar een meter Advertentie opschoten. Voor bergers is dat eigen lijk ook niets bijzonders, want nun vak is nu eenmaal een geduldwerk. Vrijdagmiddag was het dan toch eindelijk zover, dat de mannen van Van der Talc het voorschip van de „Fendel 134" hoopten te lichten. Ver op de rivier lag daar een kleine vloot van bergingsmateriaal, zoals het daar al weken heeft gelegen, dag en nacht op post, gevaarlijk dicht langs de vaarroute. Behalve de „Kolossus" die 240 ton kan „tillen", was er de kleinere bok „Meeuw" met 80 ton, de bergings vaartuigen „Schollevaar en Meer min", terwyl voor het verslepen de sleepboten „En Avant X" en „Leen" klaar lagen. Sein om te lichten Zo rond half drie gaf Martien Sperling, die de leiding van dit werk vol risico's heeft, het sein om met 't lichten te beginnen. Voorzichtig aan, „want we hebben hier voor een paar miljoen aan materialen liggen", merkte Van Breugel die trots is op zyn „Kolossus", langs zijn neus weg op. Terwijl de zware staaldraden zich knarsend om de machtige winches spoelden, draaide de wijzer van de „klok" die de belasting van de bok aangeeft, langzaam, maar zeker ver der. Honderdtachtig, honderdnegen tig, tweehonderd twintigde „Ko lossus" begon reeds flink voorover te hellen, zodat het water byna aan dek spoelde. „Stop" werd gecomman deerd. Er moest nog een zesde strop bykomen, die In het blQk van de „Ko lossus" moest komen te hangen, want het voorst© gedeelt© van het wrak, dat door de „Meeuw" werd opgeta keld, kwam wat hoger te liggen. Weer begon het zwoegen. Al ver liep het dan vlot, er ging een groc - - - ty w£ uur mee heen. Het afgaande tg" was tot stilstand gekomen en de vloed kwam langzaam en daarna met steeds heviger kracht weer opzetten. Nog werden de machines een keer bij gezet, de draden spanden zich, doch ae 320 ton hefvermogen waren niet toereikend om het wrak, waarop de vloed ook weer reeds zijn druk uit oefende, te lichten. „Zakken maar", verordineerde Sperling. „Allebei de bokken hebben (le broekzakken vol en je ziet het Morgenochtend maar weer eens op nieuw proberen." Als het dan lukt, is het de bedoeling het voorschip on der water slepend, zo hoog mogelijk tegen de zandplaat in het Oude Schaar van Waarde to zetten. Daar zal het dan worden gelost, om vervol gens naar Hansweert te worden ge bracht. Wanneer dat allemaal goed gaat, zullen op dezelfde manier de vier andere stukken moeten volgen. Maar dan zijn we Intussen een paar maanden verder. Maar dat deert de mannen niet. Bergen is een geduld werk Paarden in een sloot en onder de wagen. Een t\Veetal paarden van de land bouwer Van de Velde te Yerseke, dat voor een bandenwagen gespannen was, kwam in een langs de Steeweg lopende sloot terecht. Hierbij kwa men de paarden onder de wagen. Na dat eerst de wagen op de weg was gebracht, kon men aan de dieren be ginnen. Een paard was vry spoedig weer op de bggane grond, maar het andere leverde grotere moeilijkheden op, doordat het diep in de modder was weggezakt. Er moest een takelwagen uit Goes aan te pas komen, alvorens het dier uit zijn benarde positie kon worden verlost. breken ln de dijken. Spreker gaf ten slotte een indruk van de wijze, waar op de zeegaten afgesloten zullen wor den en een overzicht van de verschil lende soorten caissons, die hiervoor gebruikt zullen worden. „Wy moeten de grote nationale voordelen meer en meer afwegen tegen de kleine locale nadelen", aldus de heer Stuvel. De vertoning van een viertal films, die de heer Stuvel van een toelichting voorzag, besloot het programma. Achtereenvolgens werden gedraaid „Delta-iournaal no. 1", waarin de eer ste werkzaamheden aan de afsluiting der zeearmen naar voren kwamen „Realiteit in miniatuur" over het werk van het Waterloopkundig labo ratorium; „Ryshout en Stenen" over de arbeid der rijswerker en „Zwarte Dhk", waarin het asfalt-procédé toe gelicht werd. Provinciaal bestuur kocht werken Zeeuwse schilders Behalve een werk van de VHssing- se schilder A. S. T. Pihl, voorstellen de „Dorpsgezicht op Zoutelande", heeft het provinciaal bestuur van Zeeland door bemiddeling van de stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk tevens van vijf andere Zeeuwse schilders wer ken aangekocht. Van Hans Heeren werd „Werfje te Vlissingen" aangekocht, van Ray mond Kimpe „Koperen Ko", van Andries Minderhout „Viool", van Jac. Prince „Schepen bii ondergaande zon" en van Piet Rijken „Dom bij Veere". Zestig jaar getrouwd. Dinsdag a.s. hoopt het echtpaar A. Laport en P. J. Laport-Koolwyk in Vlissingen, Anjelierenlaan 125, het feit te herdenken dat het voor 60 jaar in de echt verbonden werd. KUNST Conservatoriumleerlin gen speelden in Vlissingen HET departement Vlissingen van 't Nut heeft vrijdagavond een concert doen geven door leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Nu is het woord „concert" ei genlijk te geladen, te officieel voor een dergelijke avond, want men denkt dan te veel aan het plechtige en zéér stijlvolle optreden van superieure da- mes-in-het-lang en heren-in-rok, ter wyl het hier meer ging om een on gedwongen byeenkomst, waarin jon gelui zonder veel podium-vertoon voor publiek en voor zichzelf plezie rig muziek maakten. Wie deze sfeer begreep en accepteerde, zal dit Nuts- experiment van gisteravond zeker ge slaagd noemen, niet alleen overigens omdat de jongelui er in slaagden zulk een genoeglijke sfeer in de grote zaal van „Britannia" te scheppen, maar ook omdat zij de muze bekwaam dienden. Er waren acht conservatorium- leerlingen en zij speelden en zongen werken van Vitali, Telemann, Mozart, Saint Saëns, Pyper, Handel, Vivaldi en Poulenc. De namen van de exce- cutanten volgen hieronder met een summiere aanduiding van hun kwa liteiten, voor zover die althans gis teravond waren vast te stellen. Hang Dusowa, viool: mooie toon, zekere stokvoering moet echter min der bescheiden of meer persoonlyker worden. Heinz Friesen, hobo: de enige exe cutant van de avond in rok. Mocht dit „ambtsgewaad" van de podium musicus evenwel met era dragen. Goede en muzikale voordracht. Huib Quispel, bas: Zanger, wiens stem veel belooft voor de toekomst. Mimische kwaliteiten overtreffen thans nog de vocale. René Rakier, piano: Bescheiden en rustig begeleider, daarentegen vir tuoos solist, die met name Mozart markant maar niet al te gracieus speelde. Elly Verhagen, sopraan. Voor de stem geldt dezelfde opmerking als die by Huib Quispel werd gemaakt. Haar programma was zéér hoog ge grepen. Ton Hartsuiker, piano: Zeer zelf bewust en virtuoos pianist, by wie de bescheidenheid in veel mindere mate aanwezig is dan by zijn collega Ra kier. René van Ast, cello: Bekwaam, mu zikaal, fraaie toon, doch ook by hem mag in de toekomst meer persoonlijk heid worden vernacht. Tenslotte moet nog worden, ge noemd Ru van der Meer, die met Heinz Friessen een werk voor twee hobo's speelde en die daarbij een waardig partner van de laatste bleek. Er was een redelijke belangstelling. de K. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het circus speelt toch", (a.l.). 10 cn 21.15 uur; Schouw burg: „Ik stierf duizend doden", <18 jr.), 20 uur; Schuttershof: filmavond Ne derlandse Reisvereniging, 20 uur; De Gouden Poorte: uitvoering ulo, 20 uur Vlissingen Alhambra: „Het eiland der verleiding", (18 jr.), 10 en 21 uur: Luxor: „Contrabande en moord", (18 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „The king and I", (a.l.), 19 en 21 uur. Schuttershof: Uitvoering Goese Ly ceumvereniging „Vlam", 19.30 uur; „De Prins van Oranje": Feestavond K.A.B., 20.00 uur. Domburg Badpaviljoen: „Les dtaboll- ques", (18 jr.), 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 e 21 i; Goes Grand: „Comanche Todd, de blanke indiaan", (14 jr.), 15 uur; als vandaag, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2