G Rosenthal maar ook porselein: voor ons, voor Sjah van Perzië fi BB ïi msc vrouw is werKj&Am m vele veroepew VLUGI VLUG! VLUG! CremePufF' max Factor Crème PÜFF ƒ4,95 JO FIBBE VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 PROVINCIALS E B BÜW 8 B COURANT T ~Ozcun)<in/paqiv\a D» h*rtojln van Kent 1a naar men z»gt de beate kient ven een klein win keltje In de blrweneted ven Londen, weer men „echerteartikelen" ala iclepetgeren. Jeukpoeder enzovoort» verkoopt. I>e her togin heeft er alweer: near men reft! bij zonder veel pleüer ln om op haar par tijtje» de gaaten uit de plooi te brengen met het aoort grapjea dat men met der gelijke achertsartlkelen kan uithalen BLANK EN DOORSCHIJNEND ALS EIERSCHALEN Materiaal moet eerst „rijpen" Blank en doorschijnend als een eierschaal, met een gouden rand van fijn gegraveerde arabesken, en in het midden een grimmige gouden leeuw, zo zag het ser vies er uit, dat Sorava uitzocht toen ze haar huishouden op ging zetten met de sjah-in-sjali, de kei zer der keizers van Perzië. Een sérviesje dat een wit gedekte tafel doet schitteren van rijdom, maar keizerin Soraya was natuurlijk bang voor het breken en daarom bestelde ze nóg een servies, voor dagelijks gebruik, en dat is dan zonder gouden randen en gouden leeuwen; het is gewoon een ser vies dat U en wij zouden kunnen kopen. Liefhebbers zouden overigens ook kunnen sparen voor het gala- servies van de sjah, als ze er door onze beschrijving verlekkerd op ge worden zijn. Of voor het servies van onze koningin, met in de gou den rand haar persoonlijk wapen, of dat van de kiezer van Ethiopië, de malia radja van Indore, de ko ningin van Griekenland, president Eisenhower, of zelfs de paus. Want al deze borden kan men ook in ons land kopen voor honderdtwin tig gulden per bord Deze gala-borden kan men bezich tigen bij de goede porseleinwinkels, die Rosenthal-porselein verkopen. Het overdadigst waren de bordjes van keizer Haile Selassie, met meer goud dan op elk ander bord dat ooit gemaakt was. Bij Rosenthal ontvangt men graag zulke orders, want ze zijn goed voor reclame, doch de jonge Philip Rosen thal dc Tweede is eigenlijk veel trot ser op de moderne serviezen die hij heeft laten creëren door grote kunstenaars, het servies „,2000" en het servies „E" en het servies „Rhyt- mus" bijvoorbeeld, alle drie van de beroemde Amerikaanse ontwerper Raymond Loewy. Het zijn prachtige serviezen van schone vorm en deco ratie en ze zijn praktischer dan ooit tevoren serviezen waren. Loewy's ontwerpen werden be kroond door het New-Yorkse mu seum voor Moderne Kunst. En na hem gingen de Fransman Peynet van de geestige tekeningetjes van Les Amoureux de Twee Verlief den en de Fin Wirkkala porselein ontwerpen, de een sierschaaltjes en vaasjes, de ander serviezen van strakke en zuivere vorm. Zij zijn de voorgangers in de nieuwe ontwikke ling van porselein en hun werk is bij kenners al even beroemd als de vazen van de Chinese Ming dynastie, en het Europese porcelein van Meissen en Sèvres. Porselein wordt gemaakt van een mengsel van kwarts, veld spaat en kaolin, vrij zeldzame Dit is het moderne Servies-2000'1 met het „Gouden stralen decor". Een dergelylc servies bezitten keizerin So raya en de Sjah van Perzië voor da gelijks gebruik. bodemsoorten, die men moet men gen en net als goede wijn moet laten „rijpen". De legende wil, dat veertienhonderd jaar geleden het porselein ontdekt werd door een arme Chinese schaapherder, die tegen de gure stormen die over de Aziatische steppe bliezen be schutting had gezocht in een kuil, en er een vuurtje stookte. Zijn voetstappen in die kuil hadden de witte kaolin met de klei vermengd en toen het vuurtje was opge brand waren die voetstappen ver- stold tot prachtige witte, porse leinen vormen. Dat was het begin van het kunst zinnig handwerk "der Chinezen: het maken van vazen en schalen en pot ten van porselein. Marco Polo, de Ve- netiaanse ontdekkingsreiziger die tot het hof van de grote Khan in Peking doordrong,, bracht van die vazen mee naar huis, samen met wat vuurwerk en de spaghetti, toen in China en thans in Italië het volksvoedsel. Maar het geheim van het porselein bakken bewaarden de Chinezen. Het moest nog eens ontdekt worden door de Berlijnse alchemist Friedrich Bött- ger, die het paleis van de koning van Saksen tot de eerste Europese porse lein-fabriek maakte. Madame de Pompadour, de geliefde van Lodewijk de Vijftiende, koning van Frankrijk, stichtte later in Sèvres in Frankrijk een concurrerende porseleinfabriek. Porselein bleef het vaatwerk van de zeer rijken, tot in 1880 Philip Ro senthal met een paar dollar op zak uit Amerika terugkwam in Duits land. Hij was in Amerika van alles geweest, onder andere bordenwasser en wellicht bracht dat baantje hem ertoe zich met serviesgoed te gaan bemoeien. Hij was het, die eenvopdig wit porselein het enig betaalbare eigenhandig van decoraties ging voorzien. Dat was zijn eerste nieuwtje. Het tweede was dat hij de tot dan toe altijd ronde borden eens een ander vormpje ging geven: twaalf zijdij. Rosenthal richtte een groot diner aan in Berlijn, braent zijn gasten met een voor treffelijke maaltijd in de goede stemming en zei na afloop tor zijn gasten: hoe vond U uw bord? Ze vonden het zo mooi, dat dit eerste revolutionaire bord thans, zeven tig jaar later, nog altijd over heel de wereld wordt verkocht. Het servies heet „Maria", naar de vróuw van Philips Rosenthal en om dat dit servies wit is, werd het Ma ria Weiss genoemd. Compleet be staat het per persoon uit 276 delen, maar men kan het per bord, per schaal, per kop of schotel kopen en dus het servies bijeen sparen. Tegelijkertijd bracht men het ser vies Sanssouci: zeer barok, met veel kleur en bloemranken en veel goud. Iedereen die in die tijd heel chic wil de zijn koos tussen deze twee ser viezen, want het mooi verzorgen van de tafel behoorde toen tot de foede toon en dat gaat weer zo wor- en. Porselein immers is niet zó duur meer, ofschoon prijzig. En minstens even belangrijk is, dat porselein serk is veel sterker dan aardewerk, al is het dunner. Deze illustratie geeft twee voorbeelden van de modelijnen, wélke deze winter in Italië gelden. De Italianen hebben besloten, dat de vrouw de win termaanden moet trotseren in kostuums en mantels, die in voorjaarstinten uitgevoerd zijn. Linies op de tekening ziet U er een exemplaar van: een mantel in prinsesselijn, uitgevoerd, in zachte, hemelsblauwe wollen stof en gegarneerd met Afrikaans lam. Merkwaardig is de diepe halslijn, die ons hier in het noorden alleen bij de aanblik al doet huiveren, maar die in de Italiaanse collecties veelvuldig voorkomt. Een dergelijke mantel kan eigen lijk alleen gedragen worden met een warme halsdoek of over een hoog gesloten wollen japon. Rechts een voorbeeld van Italiaanse sportkleding: een gestreepte pantalon in turqoise en zwart, waarover een zwarte anoraq welke in de rug diepe rode plooien heeft. Het kraagje is gebreid van dikke wol. (e (jé Finland het land van de mid- dernachtszon is groter dan Dene marken, WestDuitsland, Luxemburg en Zwitserland samen. Toch heeft het niet meer dan circa 4 miljoen inwoners. Opmerkelijk is, dat 60 pro cent van de kiesgerechtigden vrou wen zijn en dat zodoende alle par tijen erop bedacht zijn, een groot getal vrouwen onder haar vertegen woordigers op te nemen. Bovendien nemen in weinig landen de vrouwen zo sterk aan het beroepsleven deel als in Finland, en het grondprincipe van gelijke rechten wordt hier ook praktisch ten volle doorgevoerd. Het Advertentie Vleugje CremePufF' en klaar Mooi zijn, betóverend mooi zijn en toch maar enkele seconden per dag aan make-up besteden Dat kan, met Max Factor's Creme Puff. Weldadige lanollnerjjke crème en het fijnste poe der zijn in Creme Puff op meesterlijke wijze tot één geheel gemaakt. Een complete make-up brengt u nu in nog geen twintig tellen met een poederdonsje aan. En uw make-up „bijwerken" is met Creme Puff in amper vijf seconden ge beurd! Deze lichte, heerlijk luchtige make-up verkleurt niet, droogt uw huid niet uit Schaf nu de tijdrovende make-up af - begin vandaag nog met Creme Puff. HOllVWOOO Crème make-np basis en poeder in één! Imp. Marfac. N.V., Huddestraat 5, Amsterdam. Cxara» Pufl (hindeUmsrk) Max Factor Hollywood creamy powder make-up grote verlies aan mannen in de drie laatste oorlogen (1918, 19391940 en 19411944) had tot gevolg, dat thans een zevende deel der vrouwen weduwe ls en de helft aller vrou wen boven de 17 jaar ongehuwd blijft. De drang naar zelfstandigheid van de Finse vrouw in deze omstandig heden leidde ertoe, dat men thans de vrouw zowel bij de wegenaanleg en het handwerksleven, als in het verkeerswezen en de industrie werk zaam vindt. Van de Finse tandart sen is 77 procent vrouwelijk, van het onderwijzend personeel der volks scholen 72 procent. De universiteit te Helsinki telt 5000 vrouwelijke en 4500 mannelijke studenten. Vrouwelijke architecten, ingenieurs en industriëlen zijn tegenwoordig een vanzelfsprekendheid. Het zal ook niet lang meer duren, of in de Finse kerken preken vrouwelijke geestelijken. „Sisu", de onbuigzame vrouwelijke wil, zet door! De ar beidswetgeving belemmert deze uit zetting van de vrouwelijke beroeps- 'n Schoonheidstip van Gabriëlle Gabrielle d'Estrees, bijgenaamd „la belle Gabrielle", was de naam zegt het al een grote schoonheid. Zij ontmoette Hfenarik IV, toen deze eens aan het jagen was op het landgoed van haar vader. Hendrik IV, die toen gehuwd was met koningin Margot en zo vertélt men er niet minder dan 28 minnaressen op nahield, was zo verrukt van het mooie meisje, dat hij alleen voor haar nog belangstelling had. Hjj liet zich van koningin Margot scheiden om met „la belle Gabrielle" te kunnen huwen. Gabrielle had haar gehele uitzet reeds klaar, toen zij overvallen werd door een geheimzin nige ziekte, waaraan zij binnen enige uren overleed. Men zei, dat zij vergif tigd werd. Zij werd in haar bruids kleed bijgezet. De koning, die later om politieke redenen gedwongen was, een huwelijk te sluiten met Maria de Me dici, verloor ha de dood van Gabrielle ieder plezier in het leven. Ofschoon Gabrielle reeds door de natuur met een prachtige teint begif tigd was, gebruikte zij vele schoon heidsmiddelen, waarvan de recepten in oude „medische" boeken zijn te vin den. Een van de bekendste is een crème, welke als volgt wordt samen- ?esteld: Verse, ongezouten boter mei-boter, zegt het oorspronkelijke recept) wordt in de zon gesmolten. Een kopje fijngehakte weegbreewor tel wordt in twee kopjes water zo lang gekookt tot de helft van de vloeistof verdampt is. Deze brei wordt nu met een gelijke hoeveelheid gesmolten bo ter gemengd en geklopt tot een witte. Sneeuwachtige massa is verkregen. Hieraan kan nog een weinig oranje bloesemwater worden toegevoegd. arbeid slechts zeer weinig. De enige beperkingen zijn, dat het ambt van staatspresident voor een man gere serveerd is, dat vrouwen geen onder gronds werk in de mijnen mogen doen en dat ze bij de wegenaanleg eerst vanaf hun 21e jaar werkzaam mogen zijn. Corruptie bij de bestuurscolle ges is even zeldzaam als dief stal op het platteland. Hoewel de boerenhoeven bijvoorbeeld tijdens de kerkgang niet geslo ten plegen te worden, wordt er nooit ingebroken. Bij deze vaak zeer eenzame hoeven treft men In Finland steeds het hete sau nabadhuisje aan, waarin naar oeroude zede de mens geboren wordt en ook sterft. De Finse zomer is kort. Een voor- en naseizoen kent men niet. Zaken en kantoren sluiten vroeg in de na middag. Fabrieken, bedrijven en bio scopen geven steeds een paar weken vakantie, die de arbeiders de gele genheid schenen om de korte zomer dagen grondig uit te buiten. De schoolvakanties duren drie maanden. Wie in de stad woont, bezit beslist een huisje in de idyllische omgeving, waar hij zijn vakantie doorbrengen kan. Verse groente is tamelijk duur, ofschoon ze onder de middernachts- zon tweemaal zo groot wordt als bij ons. De sociale inrichtingen der bedrijven zijn voortreffelijk; kinder speelplaatsen, rusthuizen enz. vindt men overal. Iedere Finse moeder ontvangt van de staat voor ieder kind een baby- uitzet ter waarde van 4500 Finse marken (circa 55 gulden). In de lan ge wintermaanden, als sneeuwstor men het verkeer tussen de ver uit- eenliggende gehuchten moeilijk ma ken, is de radio met haar volkshoge schooluitzendingen een zeer op prijs gestelde verbinding met de buiten wereld. De drang naar ontwikkeling is groot en vele Finnen spreken be halve hun moedertaal ook Zweeds, Russisch, Duits of Engels. I Advertentie/ koopt U reeds voor bij de MAX FACTOR- specialist Ylissingen Middelburg. ~Oan ozotiH) C toiOZÓtUV Het is dus niet waar. BIJ rechter lijk vonnis is het uitgemaakt, er is geen hoger beroep meer mogelijk en wij moeten het nu maar op het allerhoogste gezag aannemen. Er ligt een „ongetwijfeld lijvig" dos sier boordevol wetenschappelijke verklaringen van antropologen en genealogen, die als hun deskundige mening poneren, dat de eenzame, mensenschuwe, ziekelijke en verval len oudere vrouw in de houten nood woning ergens aan de rand van het Zwarte Woud niét Anastosia Nicola- Jevna Romanof is. maarMaar wie of wat dan wèl? Dat zal waarschijnlijk niet in de uitspraak vermeld staan, en dat was ook. letterlijk, niet in het geding. De rechtbank had alleen maar haar aanspraken op die prinsessetltel gel dig of ongeldig te verklaren. Zal het zeifs de belanghebbende, die nu openlijk voor bedriegster is uitgemaakt, ten aanhore van dc ge hele wereld, nog interesseren? Het lijkt haast belachelijk: deze mensen schuwe zonderlinge, die altijd als een speelbal van de ene baatzuchtige hand naar de andere is gekaatst, schijnt Immers allang alle belang stelling in wat ter wereld ook ver loren te hebben. Wat er van haar levensloop, sedert zij in 1920 in Berlijn opdook, bekend en controleerbaar is, zou ook genoeg zijn om de gehardste persoonlijkheid tot een verbitterd kluizenaar te ma ken. Haar eerste bekende daad ls een sprong in het water: toch wel een zonderling gebaar voor een be driegster. Zij wordt weer opgevist, naar een ziekenhuis gebracht, onder vraagd. Zij zwijgt. Zwijgt vijf weken lang op alle vragen. Verhuist vervolgens naar een krankzinnigengesticht, waar zij eveneens met het gezicht naar de muur, in een koppig zwijgen vol hardt. Onder hypnose spreekt zij Russisch en Frans b(J bewustzijn alleen, hoogst zelden, een schoolsoort Duits. Aan de ondervragende artsen, en dat enkel onder vier ogen, zegt zij. kortaf de enige overlevende dochter van de czaar te zijn Er verschijnt een krantenbericht en dan is zij publiek bezit geworden. Bovendien beweert een van de an dere patiënten, een gewezen modiste van de keizerin-moeder, haar te her kennen. Zij laat niets los bulten die schaarse mededelingen aan de dok ters eerst na maanden krijgt e,en Russische verpleegster des nachts het gehele verhaal te horen. De onbekende beschrijft de ver schrikkelijke moordnacht in de kel der te Jekaterinenburg. met ver- buffende details .en haar dubieuze redding, haar vlucht. Wat heeft zij tenslotte gewonnen met haar, nu juridisch als verzinsel gebrandmerkt verhaal? Niets. Als marionet naar voren geschoven door een heterogeen gezelschap van erfe nisjagers. patriotten, snobs en emi granten vol nobele of duistere bedoe lingen, pertinent herkend door het ene familielid, geschouderd en ge schuwd door het andere, zwerft zij van de ene eastfamilie naar de an dere. van Duitsland naar Amerika, waar zij eindelijk weer in een sana torium terechtkomt. En het slot is die schamele barak in de stilte van het Zwarte Woud. be hangen met ikonen, foto's en kran tenknipsels. wasr bijna niemand meer binnentreedt. Is nn met d!t vonnis werkelijk alles ten einde? Voor deze vrouw ls dat einde er allang zij leeft nog omdat zij nog niet sterven kan, zevenendertig jaar nadat men het haar met geweld heeft belet. Zij heeft zichzelf een naam gegeven, niet eens die welke zij nn wettelijk niet voeren mag. Zij heeft nimmer een cent ontvangen van de miljoenen waarop zij. als deze bereikbaar wa ren, nn nooit meer aanspraak mag maken. Haar gehele verhaal, heeft haar alleen maar onrust, verdriet en el lende gebracht maar het heeft anderen aan ruime honoraria gehol pen voor bestsellers, een toneelstuk en twee films rondom haar omstre den figuur. Er blijft ook na deze zorgvuldig overwogen rechterlijke uitspraak, iets vreemds en onbevredigends aan deze hele uitzonderlijke historie. Is dit het gedrag van een fantaste die zich voor een vorstendochter uit geeft Had zo een haar vermeende positie niet uitgebuit, zich laten fêteren en huldigen, publiciteit gezocht en de wereld voortdurend van nieuwe ont hullingen en details doen smullen Het is alles even onverklaarbaar: het enige dat werkelijk klopt is haar verhaal met haar gedrag. Als een jong vorstelijk kind opgegroeid in haast middeleeuwse verhevenheid en isolement, plotseling in het harde le ven wordt gestoten, temidden van louter vijanden, en dat na de helse verschrikking van een nachtelijke slachting onder haar familie hoe zal die zich gedragen? Juist zoals deze vrouw heeft gedaan. I Je rechterlijke uitspraak zegt: Zij is Anastasia niet. Maar de legende, die angstvallig elk schuch ter vlammetje romantiek aanblaast, zal blijven fluisteren: Zij is het wèl. Het zal niemand schaden en schuilt er ook niet iets aantrekke lijks in? Want de mens, met al zijn slechte eigenschappen, weet toch altijd weer het mededogen op te brengen om te dromen van een luik je, waardoor de deerlijk bloedende duif ontsnappen kon. SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7