Soekarno zet zijn plannen voor een absolute regering door Mr. Kolfschotenvoor gemeenten is investeringsbeperking funest AANDEELHOUDERS VAR DE JEUGD0RDERREM1RG BIJEER mmoRD 1 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE SEMVW0E OOÜRANT S WESTERSE DEMOCRATIE IS NIETS VOOR ONS. Hij zou zelf aan het hoofd staan van op te richten Nationale Raad In zijn aangekondigde toespraak over de regeringsvorm voor Indo nesië heeft president Soekarno donderdagavond verklaard „dat de Westerse democratie niet past bij de Indonesische republiek". De Westerse vorm van parlementaire democratie, zoals deze door Indo nesië is aanvaard bij de proclamatie van de onafhankelijkheid, thans elf jaar geleden, is, aldus Soekarno, „geïmporteerde democratie en niet een ware Indonesische democratie". President Soekarno zeide dit toen hij in zijn palels te Djakarta, In een bijeenkomst met politieke leiders, een uiteenzetting gaf van zijn „conceptie ter redding van de democratie ln Indonesië". Hij verklaarde verder, dat Indonesië een regeringssysteem op nieu we grondslagen nodig heeft. Tot deze slotsom was Soekarno, zeide hjj, gekomen na elf jaren van onstabiele regeringen, die alle faalden by gebrek aan gezag. De Westerse opvatting van parle mentaire opposite is met het juiste systeem voor Indonesië, daar zij in druist tegen de geest van het Indo nesische voik, aldus Soekarno, die zijn volk uitnodigde „de voorlopige grondwet te herzien" en instemming te betuigen met zijn conceptie. Communisten in kabinet. Deze conceptie, aldus zette de pre sident nader uiteen, voorziet in de vorming van een nieuw kabinet en de Instelling van een „nationale raad". Alle partijen, die thans in het parle ment zitting hebben, moeten aan het nieuwe kabmet deelnemen op de ba sis van hun huidige vertegenwoordi ging in het parlement. Indien deze conceptie van Soekar no wordt aanvaard, betekent zulks, dat de communisten zullen deelnemen aan de regering. De communisten hebben thans 39 van de 260 zetels in het parlement en zijn in grootte de vierde fractie. Soekarno zeide voorts te wensen „dat alle leden van ons gezin aan onze werktafel zullen zitten". Doordat alle partijen in het kabi net zouden zijn vertegenwoordigd, zou oppositie niet meer kunnen voor komen, aldus president Soekarno, die tevens aankondigde, dat hij in de door hem gedachte constellatie voor zitter zou zijn van de „nationale raad", een lichaam, dat dan zal wor den ingesteld naast het kabinet en waarin alle lagen van de Indonesi sche samenleving zouden worden ver tegenwoordigd. Hij deelde voorts mede, dat de vol gende groepen, organisaties en auto riteiten zouden worden uitgenodigd, in deze raad zitting te nemen: ver tegenwoordigers van de arbeiders en van de boeren, Intellectuelen, „natio nale" ondernemers, protestanten, ka tholieken, Islamietische schriftge leerden, vrouwenorganisaties, de „ge neratie van de eerste uren der repu bliek", regionale vertegenwoordigers en de stafchefs van leger, vloot en luchtmacht, het hoofd van de staats politie, de procureur-generaal en de voornaamste ministers van het kabi net. De mededeling van Soekarno, dat hij zal optreden als leider van de na tionale raad, kwam als een verras sing. Enige dagen geleden hadden paleiskringen laten doorschemeren, dat Soekarno was afgestapt van zijn aanvankelijke voornemen om voor zitter van deze raad te worden. De voormalige vice-president, dr. Mohammed Hatta, was op de bijeen komst in het paleis aanwezig. Zijn naam is echter door Soekarno niet genoemd. Een woordvoerder van de Masjoemi heeft heden de wens van zijn partij herhaald, dat Soekarno en Hatta wederom zullen samenwerken „opdat een nationale catastrofe zal worden voorkomen". De leiders van godsdienstige par tijen, zowel Mohammedaanse als christelijke, hebben de laatste dagen bekendgemaakt, dat zij het deelne men van de communisten aan een nieuw kabinet van de hand wijzen. Gisteren «-aren er echter aanwijzin gen, dat de Mohammedaanse, aan de regering deelnemende partijen, de Nahdatoel-oelama en de P.S.I.I., wat dit betreft nog geen definitief stand punt hebben ingenomen. In Warschau hebben de gekozen afgevaardigden van de Poolse regering'tijdens de eerste zitting van de nieuwe Seym, het Poolse parlement, de s H eed afgelegd. Van links naar n rechts: premier Joseph Cyran- kiewicz, Wladislaw Gomoelka, n s de leider van de Poolse com- munistische arbeiderspartij, en A. Zawadski. minister van ar- eee beid en maatschappelijk wel- H zijn. f§ JUVENTUS GRAFICA N.V. Pas op het eind werd van regels afgeweken (Van een speciale verslaggever) Overeenkomstig het voorstel van directie en commissarissen, heeft de aandeelhoudersvergadering van de Eerste Nederlandse Jeugdonderne- ming „Juventus Grafica N.V." beslo ten een dividend van 20 proeent uit te keren, zynde een bedrag van tien cent per dividendbewijs, zowel van de preferente als gewone aandelen. Alvorens hij volledig gedechar- cheerd werd voor het gevoerde beleid, hebben de aandeelhouders het de 17- jarige directeur Van Rosenberg van deze eerste Nederlandse miniatuur onderneming niet gemakkelijk ge maakt. Men confronteerde hem met de ern stige vraag, of de fiscus wel accoord zou gaan met een toevoeging van niet minder dan 10 procent van de debi- teurenpost aan de reserve-debiteuren en vroeg hem voorts te willen toelich ten, welke prioriteiten wel aan de preferente aandeelhouders gegeven zjjn. De jonge graficus Tom Rosenberg, sinds, kort met de-directie belast van deze jeugdondernemlng, wist zich met. verrassende antwoorden uit de fnoeilyke situatie te redden. En zo droeg ook deze eerste aandeelhou dersvergadering van Juventus Grafi ca N.V. het stempel van echtheid, dat de jongelui van de Grafische School en van de chr. h.b.s. en -handelsschool er in de afgelopen maanden met hun werk al aan hadden gegeven. Met enige voldoening kon dan ook van tal van kanten worden geconsta teerd. dat dit experiment een succes is geworden. Heeft het in de grafische sector te Utrecht al navolging gevonden en zal dit Nederlandse initiatief straks ook worden overgenomen in een bepaalde bedrijfstak in Venetië (Italië), in deze vergadering werd nog de hoop uitge sproken, dat tal van andere bedrijfs takken in ons land dit initiatief ook zullen volgen. Sinds een dertigtal jaren werken de jeugdondernemingen reeds in Amerika. Er zijn er thans zo'n drie duizend en het succes er van slaat alle verwachtingen. Op laag niveau wordt er een brug mee geslagen tus sen het praktijkwerk en de theoreti sche vorming op de scholen, waarvan Belgische senator over het Deltaplan Bij de behandeling in de Belgische senaat van een ontwerp tot verbete ring van de Belgische waterwegen heeft het C.V.P.-lïd Segors gesproken over „het gevaar van het Deltaplan voor het Belgische bedrijfsleven". Hij betreurde het dat de technici onder ling van mening verschillen over de middelen om dit gevaar te bezweren en ook dat de minister het belang van de Maas als verbindingsweg heeft on derschat. Hij wees op Franse initia tieven op dit gebied. De socialist De Block merkte op. dat de Maas gekanaliseerd moet wor den om haar bevaarbaar te maken voor schepen van tweeduizend ton en dat getracht moet worden van Frankrijk gedaan te krijgen dat het kanaliseringswerken van Givet tot in Lotharingen voortzet. Juwelendievensloegen slag in Den Haag en Utrecht Een man en een vrouw hebben, zo wel in Utrecht als ln Den Haag bjj grote juwelierszaken een kostbare ring ontvreemd. De politie vermoedt dat zjj Internationaal juwelendlefstal- len plegen, en van Hongaarse natio naliteit zijn. Hun systeem is. zich uit te geven voor kopers, vele kostbare sieraden te laten tonen en hieruit on gemerkt een greep te doen. Woensdag brachten zij een bezoek aan een grote juwelier in de Hoog straat te Den Haag, vanwaar zij zon der te betalen een platina, met bril janten ingezette ring ter waarde van ongeveer 1800 gulden meenamen. Daarna ontvreemdden zij in Utrecht bp 'n juwelier op het Vredenburgh 'n diamanten ring ter waarde van ƒ900. de betekenis nauwelijks hoog genoeg kan worden geschat. Aandeelhouders van de Eerste Nederlandse Jeugd- ondememing „Juventus Grafica N. V." ernstige mensen uit het be- drp'fs- en organisatieieven hebben in hun eerste vergadering in de Gra fische School het spel volledig mee gespeeld en dus ook deze aandeelhou dersvergadering gemaakt tot een leerzame samenkomst, waarvan ue tien jongelui, die er aan deelnamen, veel nut zullen kunnen hebben. Balans en verlies- en winstrekening werden overeenkomstig de bepalin gen uit de statuten goedgekeurd. Aan het slot van de avond zou tegen overlegging van coupon no. 1 een dubbel dividend worden uitgekeerd. „Wel, laten we dat bedrag een to taalsom van f 4,80, de jongelui schen ken als extra tantième", stelde een van de aandeelhouders voor. En aldus werd natuurlyk besloten. Het was de enige afwijking van de spelregel, die bij de echte onderne mingsvorm geldt. Donderdag bleek, dat het water door het bezwijken van een waterdichte deur en door tal van luchtpijpen zelfs tot in de piek van de Vittangiwas doorgedrongen. Pas nadat de ber gers ijlings enkele gaten, waardoor juist een man naar binnen kon krui- pen, in de tussenschotten hadden ge brand, was het mogelijk een pomp- slang aan te brengen om het water weg te zuigen. De bergers, die met moeite in deze afgesloten ruimte doordrongen, konden tevens een daar opgestelde pompmotor op gang bren gen. Duidelijk is op de foto 'te zien hoe het water door kleine gaatjes door de tussenwand geperst wordt. (FOTO P.Z.C.) BUKKEN VERGETEN. „Sluit je ogen en zwaai je vuist", zei de thea ter-directeur John Lloyd in Halifax (Engeland) tot acteur Jack Brad ley, de man voor de sterke-kerel- rollen. „Bukken" zei hij tegen Eddie Da- ve.V> die in hetzelfde toneelstuk speelt. Bradley zwaaide maar Davey vergat te bukken. Het algemeen zie kenhuis te Halifax zegt, dat hij het goed maakt na zijn kaakfractuur. HARTJES. Toen koningin Elizabeth van Groot-Brittannië deze week bij aankomst in Lissabon door prins Philip begroet werd, droeg de prins, volgens sommige berichten een das met hartjes. Een Britse dassen- fabrikant, die daarna overstroomd werd met orders voor dassen met hartjesmotieven. zette onmiddellijk de produktie van rock-en-roll-dassen stop om aan de vele nieuwe aanvra gen te voldoen. Hij heeft echter deze produktie moeten staken. Uit latere berichten bleek namelijk, dat de prins geen das met hartjes, maar met rendierkoppen droeg Enige ongerustheid over Eisenhowers gezondheid In de Verenigde Staten heerst op het ogenblik enige ongerustheid over de gezondheidstoestand van president Eisenhower. Hy Ijjdt al weken aan 'n zeer hinderlijke hoest, die hy maar niet kwyt kan raken. Gisteravond heeft lip het Walter Reed hospitaal in Washington be zocht, het ziekenhuis, waar hij ook tijdens zijn laatste ziektes vertoefde. Van de zijde van het Witte Huis werd meegedeeld, dat het onderzoek van de president in het ziekenhuis niet lang zal duren. "foen Eisenhower dezer dagen zpn vakantie afbrak en naar de hoofdstad terugkeerde in verband met de ern stige toestand in het Midden-Oosten, viel het een ieder op, dat hij er oud en moe uitzag. Kennelijk viel het ne men van een beslissing in de kwestie met Israël hem moeilijk. Voor hij woensdagavond zijn televisie-bood schap uitsprak verontschuldigde hp zich voor eventueel hoesten Voorzitter van Veiligheidsraad naar India en Pakistan Met 10 tegen 0 stemmen en één onthouding (Rusland) besloot de Veiligheidsraad der Ver. Naties, dat zijn voorzitter naar India en Paki stan zal reizen om een poging te doen, tussen India en Pakistan te be middelen inzake Kasjmir. De voorzitter is op het ogenblik de Zweedse ambassadeur Gunnar V. Jarring. Levensmiddelen-distributie in Oost-Duitsland blijft In Oost-Berlpn is bekend geworden, dat de rantsoenering van levensmid delen in Oost-Duitsland in 1957 niet kan worden opgeheven. CONGRES VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN Kapitaalvoorziening baart zorg De burgemeester van Den Haag, mr. II. A. 31. T. Kolfschoten, acht het noodlottig voor de gemeente, dat juist op dit moment een investerings beperking moest worden aangekondigd. De heer Kolfschoten betoogde dit in de rede, waarmee hy gisteren als voorzitter van dit lichaam de algemene vergadering en congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opende. Spreker kwam tot deze conclusie, nadat hij had belicht, hoe de taak van de gemeenten zich in de laatste jaren steeds meer heeft verdiept en verbreed. Er is nu bij de ge meenten, zo zei de heer Kolfschoten, een bewustwording, die heeft geleid tot liet stimuleren van de zeer wenselijke uitvoering van vele taken, en een uit noodzaak gegroeide behoefte tot optrekking van het verzorgingspeil van de kleinere gemeenten: dit alles heeft tot gevolg een noodzakelijkerwijs sterke toeneming van de investering en der gemeenten. Schier noodlottig is het, dat juist op dit moment een investeringsbeper- king moet worden aangekondigd. En nog noodlottiger is de gedachte, dat in de gemeentelijke sector by uitstek geschikte objecten voor bestedings beperking te vinden zouden zyn immers de gemeentelijke uitgaven zijn niet het gevolg van een zucht tot groot doen, maar van een maatschap pelijke ontwikkeling, die door ons allen en met name ook door de centrale regering is voorbereid en aangemoedigd. De gemeenten zyn be reid mede te werken aan het beleid van de regering, doch wensen niet een onevenredig deel van de noodzakelp- ke beperkingen op haar te zien afge wenteld, aldus mr. Kolfschoten. De burgemeester van Den Haag gei verder, dat de kapltaalvoorziening van de gemeenten grote zorgen baart. Hoezeer de toezegging van een be drag van minstens 400 miljoen gul den voor de financiering van de wo ningbouw door de gezamenlpke le- vensverzekeringsmaatschappyen tot verheuging stemt een oplossing voor het probleem geeft dit nog bij lange na niet. Op de regering wordt een beroep gedaan de lagere organen steun te verlenen bij hun pogingen tot het verkrijgen van kapitaal, o.a. door het beschikbaar stellen van de reser ve van het Gemeentefonds als finan cieringsmiddel, het vergroten van het gemeentelpk aandeel bp de beleggin gen van het pensioenfonds, het ver strekken van voorschotten krachtens artikel 56 -der Woningwet en het op ruimere schaal in disconto nemen va;, gemeentelpk credietpapier door rl. Nederlandse Bank. Met betrekking tot het rentegan, ma wordt liet onjuist geoordeeld dt gemeenten in een ongunstige concur rentiepositie te brengen ten opzichte van particuliere, doch zeker van semi- overheidsbedrpven. Spreker bepleitte voorts een spoe dige tot standkoming en in werking- treding van de nieuwe Woningwet n de Ruimtewet. Hij vond het gewenst, dat de ge- meenten met betreking tot het vraag stuk „het Westen en overig Neder land" zo spoedig mogelijk met de riehting vun liet regeringsbeleid wor den bekendgemaakt, dat met de nauw bij deze zaak betrokken gemeenten overleg wordt gepleegd en dat even tuele maatregelen zoveel mogelijk zullen gaan in de richting van een harmonische ontwikkeling van het land door positieve maatregelen. By de woningbouw, aldus mr. Kolfscho ten, dient te worden gewaakt, dat zulks niet ten koste gaat van andere essentiële voorzieningen: er zou zo'n achterstand ontstaan en een nieuw probleem gropien, die de bestuurders even bittere verwpten zouden bezor gen als zij thans door de woning nood te incasseren krygen. Naar sprekers mening moet gewaarschuwd worden tegen het gevaar dat de „af remming" leidt tot inmenging in het beleid van lagere organen. Het Wereldgebeuren Spanningen Lyndon Baines Johnson is een goed voorzltteiDegenen, die i daarvan profileren, zijn de Amerikaanse Democraten. Hij leidt namelijk hun fractie in de Senaat der Verenigde Staten. En ln die hoc- I danigheid geeft hij herhaaldelijk I blijk, een goed luisteraar te zijn. Als voorzitter weet hij tenslotte de moge lijke gedragslijnen van de fractie I wel zodanig te formuleren, dat men in het algemeen er mee akkoord kan gaan. Johnson, die zich bij tijden i graag terugtrekt op zijn runen In I l'exas, wordt dan ook, met zijn acht enveertig levensjaren, als een succes vol politicus beschouwd. Men noemt hem wel „een jonge man met haast", maar bij alle haastigheid die uit zijn carrière zou kunnen blijken, ont breekt hem een zekere wijsheid niet Hij verspilt namelijk woorden noch moeiten. Het is ln dit verband karak teristiek, dat in zijn kantoor een spreuk hangt met dit opschrift: „Terwijl men praat kan men niets leren". Als Lyndon Johnson uit de hoek komt om iets te zeggen, mag dan ook worden aangenomen, dat hij het dubbel en dwars de moei te waard vindt. Woensdagavond heeft hij dat gedaan. Hij'kritiseerde op een bijeenkomst met journalisten presi dent Eisenhouwers radio- en telcvisie- I verklaring van dezelfde avond, dat de Verenigde Naties geen andere keus is gelaten dan druk uit te oefe nen op Israël. Op die manier zou men volgens de president de Israëli's er toe moeten brengen, zich te houden aan de resolutie van de Verenigde Naties inzake terugtrekking van de I Israëlische troepen uit Egyptisch grondgebied. Men dient er, volgens de president niet van uit te gaan, dat Egypte de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaai en dc Golf van Akaba zal verhinderen, als de Israëlische troe- ë»n uit Egypte verdwenen zijn. „Al* gypte na ae terugtrekking dc be- I stóndsovereenkomst of andere inter nationale verplichtingen zou schen den. zouden de Verenigde Natie* krachtige maatregelen moeten ne- I men." Iohnson heeft nu gezegd, het er mee eens te zijn, dat Israël zich uit Egvpte moet terugtrekken. Maat een terugtrekking moet gepaard gaan met maatregelen van ae Ver enigde Naties om te voorkomen, dat Israël zonder verdediging wordt ge laten. Er zijn nog veel mogelijk heden, die eerst dienen te worden onderzocht, aldus de Democratische leider. En klaarblijkelijk is hij niet de enige Amerikaan, die dc wenkbrauwen heeft gefronst toen Eisenhower zijn rede voor radio en televisie hield. Dal gefrons was er bij hem trouwens al eerder: en wel 's middags tijdens een onderhoud tussen Eisenhower en een twintigtal Congresleiders. Men zegt, dat het bij dat gesprek warmpjes toe ging en dat ondanks de uiteenzettin gen van de president en van diens mi nister van buitenlandse zaken John Foster Dulles het merendeel van deze leiders in de Amerikaanse volksver tegenwoordiging zich uitsprak tegen sanctjes van de Verenigde Naties ten opzichte van Israël. En het waren niet alleen Democra tische afgevaardigden, die stelling namen tegen sancties. Dc invloedrijke leider van de Republikeinse fractie in de senaat, Knowland, partijgenoot van Eisenhower, had zich al eerder er tegen gekeerd. Waarnemers me nen, dat Eisenhower door niet te spreken over bepaalde vormen van sancties, doch alleen van „druk", een openlijke botsing met Knowland heeft voorkomen. Het zit Eisenhower niet mee met zijn doctrine voor het Midden- Oosten. Diverse naties, zoals die van het Bagdadpact, de Libanon. Sa- oedi-Arabië en Jordanië hebben zich al zeer belangstellend getoond voor militaire garanties en economische i steun van de Verenigde Staten. Egyp- I te en Syrië blijven nog een weigerende houding aannemen, maar die verdwa len op deze manier in het moeras van een soort isolement, dat hun als van zelf zal noodzaken, een minder hefti ge toon aan te slaan en minder pro vocerend op te treden. Om de vriend- schap van de Arabieren blijvend te j winnen staat Eisenhower nu echter j op terugtrekking van de Israëlische I troepen uit Egypte. Hi; meent, dat Egypte in toom gehouden kan wor den. wanneer de Israëli'.- eenmaal zijn teruggekeerd achter de bestandsgren- zen. Maar het is op dat punt, dat de Is raëli's nu niet bepaald overtuigd zijn. Egypte heeft vaker dan zijzelf reso luties van de V.N. naast zich neerge- legd zonder dat dictator Nasser met J sancties werd bedreigd... En deze op vatting heerst blijkbaar ook ln brede kring in de Verenigde Staten. Het I blijkt, dat daar nu door de mcfelltik- j heden in het Midden-Oosten, ook bin- nenlandse spanningen ontstaan. LYNDON BAINES JOHNSON liever leren dan praten Jongetje verdronken Gistermorgen is het tweejarig zoon tje van J. S. uit Ouddorp in een dicht bij de ouderlyke woning gelegen sloo* verdronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5