KAPPIE HOEDEKENSKERKE KRIJGT EEN RIANT GEMEENTEHUIS paul WALCHEREN DE NIEUWE STRATEN IN SAS VAN GENT KREGEN EEN NAAM en de geheime vlootmanoeuvre VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 PROV IN 01 ALB ZEEUWSE OOORANT 0 OVER EEN MAAND Raadszaal: iets aparts Over een maand zal de lang: ge koesterde wens van de gemeente Hoedekenskerke in vervulling gaan! Burgemeester rar. H. J. M. Stieger en secretaris P. Harthoorn met zi jn per soneel zullen dan uit hun oude do mein aan de Kerkstraat kunnen ver huizen naar een splinternieuw ge meentehuis, In de Havenstraat. Er staat hen daar een helder, licht en fris geschilderd gebouw te wachten, waarin vooral het begrip ruimte dat in do huidige behuizing juist ont breekt weldadig zal aandoen. Om het evenwicht met de omlig gende huizen niet te verbreken, is t grootste deel van het gebouw laag gehouden, terwijl alleen de raadszaal de „representatieve" vleugel hoger is opgetrokken. Een gang, aan beide zijden met aantrekkelijke be- tonramen afgeschermd, vormt de verbinding tussen het werkterrein van het secretarie-personeel en de vergaderzaal van de vroede vaderen. Een grote deur aan de zijkant, met een luifel er boven, waarvan bij feestdagen de driekleur zal wappe ren, brengt de bezoeker in een ruime hal, waar hij eerst aan zijn rechter hand de burgemeesterskamer vindt.' Grenzend aan dit vertrek, dat wordt betimmerd met zebrano-triplex, treft men de kamer van de secretaris, die door een glazen wand de gehele se cretarie kan overzien. Dit kantoorlokaal, dat evenals de beide andere, uitzicht op de Haven straat geeft, zal in vergelijking met thans, een „zee" van ruimte bieden. Een vertrek van 40 m2, waar de gro te kluis en de wachtgelegenheid voor het publiek achter de balie, nog niet eens bij gerekend zijn, zal het secre tarie-personeel daar ten dienste staan. Op de vloer komt een naadloze plasticbedekking, terwijl passende gordijnen voor de ramen het inte rieur nog verder een gezellige en smaakvolle aanblik zullen geven. De raadszaal is werkelijk iets aparts! Bij 't binnentreden wordt reeds dadelijk het oog getroffen door een veelkleurig mozaïek op de achterwand. In ait kunstwerk van mevrouw L. Messer uit Vlis- singen, zijn de torens van Hoede kenskerke en Kwadendamme ver werkt, terwijl de zee en een aan tal vissen de ligging van deze ge meente aan de Schelde symboli seren. Boven de ingang van de raadszaal is een zogenaamde „commissieka mer" gebouwd, die met vier open slaande ramen uitziet op de royale zaal, waar reliefwerk in kalk de een tonigheid van de wanden verbreekt. Voor belangstellenden bij een huwe lijksvoltrekking en bij de raadsverga deringen kan deze commissiekamer als „tribune" dienst doen. In donker coromandelhout uitgevoerd, met als contrast de ahorn witte kleur van 't meubilair is de uitvoering hiervan ook zeer geslaagd. De verlichting is geheel in het nla- Jaarlijkse uitvoering buurtvereniging In „De Gouden Poorte" te Middel burg hield de buurtvereniging van Klein Vlaanderen, Seisbolwerk, Vol- derijlaagte en Volderijstraat haar jaarlijkse uitvoering, waaraan dit jaar medewerking werd verleend door de accordeonvereniging „Con Brio" en de toneel- en cabaretvereni ging „Avedo". Dé nog jonge vereni ging „Con Brio" bracht onder leiding van dé directeur, de heer J. de Schrij ver, op verdienstelijke wijze een aan tal nummertjes ten gehore en ook de tonelisten van „Avedo" lieten zich van hun beste zijde zien. Baby den Toonder zorgde voor de pianobegelei ding .en Arend Honsmerck beproefde tussen de bedrijven door de lachspie ren van het talrijke publiek. De heer J. Langedqk, de voorzitter van de vereniging, sprak een openingswoord en een slotwoord. Na afloop was er een gezellig samenzijn. „Het verzwegen huwelijk" Op zijn tournee door Zeeland gaf 't opera-gezelschap „Forum" donder dagavond in de Middelburgse Schouwburg die jammer genoeg niet geheel bezet was een uitste kende opvoering van de komische opera „II matrimonio segreto" of wel „Het verzwegen huwelijk". Evenals in andere Zeeuwse plaatsen werd ook hier deze luchtige huwelijksgeschie- denis op noten op bijzondere char- mante wijze onder regie Pella gebracht. De Nederlandse Orkestvereniging onder leiding van Max van Doom die tekst en muziek bewerkte zorgde voor een goede en inspireren de begeleiding. Met een langdurig applaus dankte het Middelburgs pu bliek het gezelschap, dat optrad on der auspiciën van de Z.V.U. Een vol ledige recensie plaatsten wij in ons nummer van dinsdag j.l. VLISSINGEN Lezing voor K.A.V.-afdeling. Tijdens de culturele bijeenkomst van de afdeling Vlissingen van de Katholieke Arbeiders Vrouwen in het Arlënsgebouw onder presidium van mevrouw C. A. M. Kint-Picavet sprak de districtsbestuurster, mejuffrouw C. Stringa over het onderwerp „Op bezoek bij de vrouwen in Europa". Mevrouw Stringa, die reeds meer dan tien jaar door de verschillende lan den van Europa reist vanwege haar functies in de katholieke internatio nale organisaties, besprak aan de van een landkaart de verschillende eigenschappen, zeden en gewoonten der Europese volkeren en in het bij zonder de eigenschappen der Europe se vrouwen. Spreekster belichtte ook de geleidelijke kerstening van Europa. Nadat in de vergadering nog enkele onderwerpen van huishoudelijke aard waren behandeld sloot de presidente deze geanimeerde bijeenkomst. fond weggewerkt, terwijl tussen de raYnen een viertal muurlampen, vol ledig naar ontwerp van de architect van dit bouwwerk, de heer J. H. Valk, een aparte opluistering vor men. Ook wat het exterieur betreft, Is dit nieuwe gemeentehuls een fraaie aanwinst voor Hoedekenskerke. Rechts boven de ingang hangt het wapen van het dorp. Om een verbin ding te maken met het nieuwe ge bouw en het huis van de burgemees ter heeft men tussen belde een zo genaamde pergola gebouwd, waarop in de zomer bloembakken zullen prij ken, Wat er nu met het oude gemeen tehuis gebeurt? Waarschijnlijk zal de B.B., die in Hoedekenskerke met ruimtegebrek kampt, een deel hier van ter beschikking krijgen. Ook het comité van ouden van dagen heeft het oog reeds op het vrijkomende ge bouw aan de Kerkstraat geslagen, voor e.en op te richten bejaardenso ciëteit. Voor dit laatste wil men nog even afwachten in hoeverre de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk bij een dergelijk initiatief in de kosten zal bijdragen. Coöperatieve Beetwortel- Suikerfabriek te Sas van Gent Algemene vergadering te Kloosterzande In hotel „Van Leuven" te Klooster zande werd gistermiddag de algemene vergadering gehouden van de coöpe ratieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. In zq'n openingswoord herinnerde de voorzitter, baron H. A. A, Collotd'Escury aan de verdien sten van de heer O. van Waes en aan die van de oud-secretaris, de heer J. de Feljter te Terneuzen. Verder wer den de rekening en de verantwoording over het boekjaar 19551956 goedge keurd, evenals de balans voor dat jaar. Het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, ontmoette even eens geen bezwaren en werd ook goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren I. de Feyter Hzn. te Axe), W. de Feljter Czn., J. Koster Wzn. te Vo gelwaarde en J. W, Scheele eveneens te Vogelwaarde werden allen herko zen. Tot lid van de financiële commis sie voor 1957 werden door de vergade ring gekozen de heren Jac. Haak— Dees en L. Huyssende Feijter Tot plaatsvervangend lid van deze com missie werd benoemd de heer D Dek kerde Kraker te Zaamslag. Verder werd nog uitvoerig gediscussieerd over het aangaan van een geldlening by de coöperatieve boerenleenbank, waartoe uiteindelijk werd besloten. De rondvraag leverde verder niets be- langryks op. Leden van „Oranje Nassau" gaven fraaie uitvoering De christelijke gymnastiekvereni ging „Oranje Nassau" te Vlissingen gaf donderdagavond in het Concert gebouw een leden- en adspiranten- uitvoering. Het programma werd ge opend door de drumband van „Oran- ie-Nassau", waarna alle leden ach tereenvolgens het toneel opmarcheer den. Na deze opening sprak de pre sidente van de vereniging, mevrouw J. KemelingVan Noorden een wel komstwoord. In het bijzonder riep zij een welkom toe tot de dlstricts-voor- zitter van de N.C.G.V., de heer J. Lobbezoo. Zij deelde mede, dat de nieuwe instrumenten van de drum band, die onder de bekwame leiding van de heer A. Gijzeis staat, aange schaft konden worden dank zij de gehouden verloting in het afgelopen jaar. Vervolgens gaf zij een overzicht van de prestaties van „Oranje-Nas- sau" in het afgelopen jaar. Tevoren hadden de uitvoerende leden en ad- spiranten staande op het toneel ge zamenlijk het bondslied van het N?C. G.V. gezongen. Het resultaat van het intensief oefenen onder de algehele leiding van de heer P. Limberg, bleek hierna de vele bezoekers in een vro lijk en afwisselend programma van vrije oefeningen en oefeningen met behulp van toestellen. Vooral de da mes A toonden op de laagbrug een grote dosis souplesse en sierlijkheid; de adspirant-leaen gaven in de vrije oefeningen beheerst en sierlijk blijk van hun lenigheid. Na dë pauze, waarin een verloting gehouden werd ten bate van het toestéllenfonds, ver schenen speciaal de oudere dames en heren ten tonele, die aan de hand van evenwichtsbalken, bruggen en knot sen een fraaie indruk gaven van hun kunnen. Zowel individueel als geza menlijk hebben de leden van „Oran- je-Nassau" op deskundige wijze blijk gegeven van hun kunnen. Hetzelfde programma wordt hedenavond (vrij dag) herhaald. KOUDEKERKE Ring Walcheren hervormde vrouwenverenigingen bijeen De ring-Walcheren van de Her vormde vrouwenverenigingen „In Dienst der Kerk" hiëld een ring-bij- eenkomst in het verenigingsgebouw te Koudekerke. Na 'n openingswoord van de presidente, mevrouw Oost hoek te westkapelle, bracht de ring- secretaresse mevr. Hoogesteger van Vlissingen verslag uit van de werk zaamheden van het afgelopen jaar en van de vorige ring-bijeenkomst. Uit het door mevrouw Harms en te Mid delburg, penningrneesteresse, uitge brachte financiële verslag, bleek, dat er een batig saldo was. Mej. Neeling, vicaris van de hervormde gemeente van Zuidzandei sprak vervolgens over „De vrouw in het ambt." In een interessante rede noemde de spreekster de bqbelse- en andere argumenten, welke h.i. voor de mogelijkheid van benoeming van de vrouw tot de ambten in de Hervorm de Kerk, pleiten. Zij wekte de aan wezigen op het werk in de gemeente niet aan de man over te laten, doch zelf daadwerkelijk aan het kerkelijk leven deel te nemen. Op deze rede volgde een discussie. Na de pauze sprak mej. M. A. Teunissen, jeugdleidster te Middel burg, over Johan Sebastian Bach, toegelicht met gramofoonplaten, o.m. van 't slotkoor van de Matthauspas- sion. Een toneelstuk kon niet worden opgevoerd, aangezien de hoofdver tolkster wegens ziekte verhinderd was. V.C. Vlissingen wil eigen terreinencomplex. Woensdagavond heeft de VC Vlis singen in de koffiekamer van het Con certgebouw een halfjaariykse leden vergadering gehouden, waarvoor maar weinig belangstelling was. In zqn openingswoord deelde de heer A. W. Levering mee, dat de VC Vlissin gen reeds meer dan 900 leden telt, waarvan ongeveer 200 junioren. „Wy gaan nu op naar de duizend", aldus spreker. De heer Levering sprak de geruchten tegen, dat Vlissingen een rijke vereniging zou zijn. Tegenover de recettes bq' de wedstrijden staan hoge uitgaven. De begroting moest gewijzigd worden. Aanvankelijk sloot deze begroting met een bedrag van 30.250, maar nu is het totaalbedrag 43.955. Het nadelig saldo liep op van 1500 tot 1650/De verhouding met de Stichting Sportbelangen is goed te noemen. „Wel hebben wij sterke kri tiek op de 15 die geëist wordt van de donatiegelden", aldus spreker. De moeilijkheden met de terreinen noem de de heer Levering schrikbarend. Een stad als Vlissingen moet naast het hoofdveld over tenminste tien vel den beschikken. Spreker vroeg zich af hoe het moet worden in de a.s. compe titie als Vlissingen met vijf zes elf tallen meer uitkomt. „Wat we willen is een eigen terreinencomplex, waar we zelf verantwoordelijkheid voor hebben, maar waar we ook eigen baas zijn", betoogde de heer Levering. Hij noemde dit een levensbelang voor de eerste klasser Vlissingen. De heer Levering reikte aan de heer Daan van Belzen de speld van waar dering uit voor diens bemoeiienlssen met het jeugdwerk. Het zomerprogramma van de VC Vlissingen is thans vrijwel gereed. Het naseizoen begint op 5 mei met de traditionale wedstrqd Vlissingen Middelburg ten bate van Sport Steunt Zonneveld. Mocht er nog competitie- bezwaar zijn, dan zal deze wedstrijd worden gespeeld op woensdag 8 mei. Op 19 mei zal een versterkt Vlissin gen waarschijniyk te Middelburg spe len tegen een Duitse amateur eerste klasser. Op 1 juni spelen Vlissingen en Middelburg een erewedstryd te St.- Annaland. Het voorseizoen begint op 11 augus tus. Op die datum speelt Vlissingen ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportveld te Groede een wedstrijd tegen de ASO uit Oostende, de club van internationaal-doelman Gernay. Van 23 tot 27 augustus ver toeven de roodwitten in Engeland, waar zij zowel tegen Bromley als te gen Dulwich Hamlet zullen spelen. Als sluitstuk volgt dan op 15 sep tember het toernooi als revanche van het amateurkampioenschap van Ne derland te Vlissingen. Meisje in auto meegenomen Bij de Vlissingse politie kwam gis termiddag een huismoeder, die vol schrik kwam vertellen, dat een on bekende haar achtjarig dochtertje en een even oud vriendinnetje na school tijd in een auto had meegenomen. Onmiddellijk werd per mobilofoon de politiepatrouille gealarmeerd. Inmiddels waren de meisjes weer terecht en het bleek, dat de onbeken de, vermoedelijk een inwoner uit Den Haag, niet bepaald eerbare be doelingen had toen hij de meisjse meenam. Gelukkig heeft zich niets ernstigs voorgedaan. Het nummer van de wagen is bekend en de man zal zijn straf niet ontgaan. Dit voor val moge een waarschuwing zijn voor de jeugd om niet zomaar op uitnodi gingen in te gaan. Waar zijn onze schepen? Afloth 20 van Santos naar Montevideo Amstelslad 19 60 m. n.n.o Cape San Roque Alpharel 19 Antwerpen Alcor 19 220 m. w. Las Palmas Aagtekerk 19 Singapore naar Bangkok Aalsdljk 19 Kaapstad naar Belawan Albtreo 20 Rotterdam Alphacca 19 Vlttorla naar New York Amatelslot 19 Bombay n. Fremantle Arendsdljk 20 van R'dam naar N. Orleans Ball 19 525 m. z.w. Sabang Banka 19 330 m. n. St. Helena Bloemfontein 21 East Londen Beninkust 20 Port Harcourt Caltex „The Hague" p. 19 Skagen Caltex „Pernis" p. 20 Malta Calamares 20 Balboa Congokust 20 Dakar naar Rotterdam Cottlca 19 Trinidad Friesland 20 Singapore Gaasterkerk 19 Antwerpen Gleasenkerk 10 400 m. w.n.w. Walvisbaai Godila 21 Hobart naar Gladstone Grootekerk 19 Kaapstad naar Colombo Groote Beer 20 New York n. R'dam Hulst 27 Rotterdam verwacht Heelsum 19 420 m. w.n.w. Flores (Azoren) Hera 19 960 m. z.w. Fayal Hestia 10 490 m. w.z.w. Madeira Hoogkerk 20 Marseille Houtman 18 Hongkong naar Shanghai Ivoorkust 19 130 m. w. Bordeaux Joseph Frerlng 20 Monrovia Kabylla 19 240 m. z. Mona Passage Katelysla 21 Philadelphia Kenia 20 1020 m. z.z.o. Cocos Eilanden Kermla 23 San Lorenzo verwaoht Kinderdijk 21 Rotterdam verwacht Korenla 19 50 m. o. Trinldèd Korovlna 19 200 m. z.o. Kp. Leeuwin Kota Baroe 19 Semarang Kryptos 20 Portland Langkoeas 13 Belawan Leuvekerk 19 840 m. z.t.o. Monrovia Leopoldskerk 24 Le Havre Leto p. 20 Dungeness Limburg 19 270 m. z.w. Kaap St. Mary Loenerkerk 20 Karachi Lombok 19 420 m. w. Ascension Maasdam 21 Havre Mariekerk 21 Calicut Mijdrecht 19 380 m. z. Freetown Modjokerto 18 Hamburg n. Hampton Roads Nestor 21 Hamburg Nieuw-Amsterdam 39 New York naar St Thomas. Nlas 22 Manilla Oldekerk 21 Genua Ondina 19 539 m. z.o. Guadeloupe Ootmarsum 20 Amsterdam Ouwerkerk 10 Fremantle n. Adelaide Parkhaven 19 160 ra. Kaap St. Vincent. Peperkust 20 Antw. naar Dakar Phrontls 19 360 m. n.o. St. Helena Prins Willem V 19 Sonde n. Sarpsborg Roepat 19 Aden naar Port Said Reyniersz. 20 Padang Rijndam 20 Port au Prince n. Nassau Rotula p. 20 Martinique naar Curagao Schiedijk 19 700 m. o. New York Scherpendrecht 19 Napels naar Sidon Schelpwljk 20 Geelong naar Mirl Slbigo 19 100 m. w. Madoera Slgll 16 Sydney Sliedrecht 20 90 m. z.z.o. Kaap Corrientes Stad Schiedam p. 19 Kp. Flnisterre Stad Leiden 19 200 m. n. Kp. Verdlsche Eilanden Straat Torres 19 Penang n. Colombo Sumatra 19 400 m. w. Walvisbaai Sunetta 19 250 m. o. Straat Torres Telamon 21 Gonaive n. Cape Haltien Tablnta 20 Abadan Tarn 20 Bremen naar Antwerpen Theobaldius 19 S m. o. van East Londen TJitjalengka 19 Hongkong naar Kobé Tjinegara 19 560 m. n.t.w. Tristan da Cunha Tjlpanas 19 160 m o.z.o. Okanawa Triton 20 New Orleans n. Maracaïbo Tyro 20 Amsterdam Utrecht 18 Laboean Uranus 18 Plymouth Vasum p. 19 Oporto Woensdrecht 21 Geelong W. Alton Jones 19 100 m. o.n.o. Mozambique Waterman 20 v. Walvisbaai naar Tenerife Weltevreden 20 Rotterdam Willem Ruys 20 Belawan Willemstad 20 Madeira Zuiderkruis 19 640 m. n.o. Azoren Dader inbraak op Tholen aangehouden? Vernomen wordt dat de rijkspolitie on Tholen de inwoner J. P. van deze plaats heeft aangehouden. Hij wordt verdacht van de inbraak „op zondag avond bij de bejaarde H. van Dijke, wonend aan de Wals treat in Tholen, waar 400 gulden werd ontvreemd. Nadere bijzonderheden ontbreken thans nog. Officiële publikaties MIDDELBURG DRANKWET Aanvraag vergunning. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door C.F.L.J. Jes- pers een verlof B ls aangevraagd voor perceel Nieuwe Burg no. 12. alhier. Binnen twee weken na heden kunnen tegen inwilliging van dit verzoek bij hun College schriftelijke bezwaren worden in gediend. Middelburg, 20 februari 1957. Marktberichten HERINNERING AAN KAREL V LEEFT VOORT Gemeentebestuur zocht het in het verleden Het geven van een naam aan een nieuwe straat Is voor bet befttour van een gemeente welhaast een even gewichtige zaak als voo. de oudere van een pasgeboren kind het verzinnen van een voornaam het geval Is. Zo mag een straatnaam niet te lang zUn; moeliyke namen dienen eveneen* vermeden te worden, omdat deze voor het overgrote deel foutief geschreven worden en de mogeiykbeld van verwarring moet uitgesloten zijn. Voor straatnamen geldt dan nog de bUzondere bepaling, dat men moet proberen oude namen te handhaven. De gemeenteraad van Sas van Gent zag zich In haar jongste vergadering tot taak gesteld om verschillende nieuw aangelegde straten van een naam te voorzien, zulks op voorstel van B. en W. De raad bleek zich unaniem met de voorstellen van dit dageiyks bestuur te kunnen verenigen. In de omgeving van het Bolwerk kent Sas van Gent al de Watermolen straat, Flankstraat. Dykstraat, Rave- lqn en Bolwerk, alle namen, die ont leend werden aan de voormalige ves tingwerken. Voorgesteld werd op de ingeslagen weg voort te gaan, zodat deze wyk geheel een herinnering wordt aan de vestingwerken, die voor een groot deel daar ter plaatse gele gen hebben. De straat, die is aange legd achter het Raveiyn en de verbin ding tot stand brengt met het Bol werk en de Paul Krugersdreef werd „Glacisstraat" genoemd. Een „glacis" was de aardgloollng op het vóórter rein van een fort. Als later de nieuwe verbindingen tot stand zyn gebracht, dan zal het „glacis" wel altijd zo on geveer de eerste kennismaking zyn met het oudere gedeelte van Sas van Gent. De straat, die in de richting oost west langs het terrein van de coöpera tieve beetwortelsuikerfabrlek loopt Een veiling per week in Sint-Annaland De voorraad uien in Sint-Annaland is de laatste tyd behoorigk geslon ken, terwyi ook de pry3 is gedaald. De nog aanwezige voorraad zal slechts eenmaal per week geveild worden en wel op dinsdag. Dit geldt ook voor de groep Scherpenisse. piiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiini Bankrovers bekogeld met rode kolen Een groentenboer in Frankfurt heeft gisteren zyn best gedaan om een stel bankrovers onscha- delqk te maken. Het kostte hem de gehele winkelvoorraad aan rode kool, en het droefste is dat het allemaal niet hielp... De twee rovers hadden een De- drag van ongeveer 2200 mark in ae wacht gesleept, onder be dreiging met pistolen. Toen ze de deur uitkwamen trokken zy de aandacht van de groente- man die naast de bank zqn negotie dryft. De groenteman vuurde onmid- dellqk met ferme gebaren een salvo rode kolen op de bank rovers af. Hq gooide door, tot de bankrovers, in het wilde weg om zich heen schietend, buiten het bereik van zijn ro de kolen gekomen waren. En toen is hq zyn munitie maar gaan oprapen. Want ro de kolen zqn hard. Ze kunnen een stootje hebben. En dë poli tie zoekt intussen naar twee bankrovers, van wie zeker één in onzachte aanraking is ge weest met een volwassen rode kool. Kroonprinses geïnstalleerd als beschermvrouwe landelijke rijverenigingen Prinses Beatrix Is gistermiddag te Utrecht tydens een buitengewone al gemene vergadering van de koninklH- ke federatie van landelijke rqvereni- ringen tot beschermvrouwe van deze ederatie geïnstalleerd. De plechtig heid werd door ongeveer 1060 leden uit het gehele land bijgewoond. In zijn installatietoespraak heette voorzitter Klstemaker prinses Beatrix welkom in de kring van plattelanders die hun harten aan het paard hebben verpand en die de hun soms schaars toegemeten tijd besteden aan die sport, die in hun ogen de schoonste is, namelijk de landelnke ruitersport. De federatie, aldus de heer Klste maker, heeft een duidelqk doel voor ogen. Het gaat erom, door middel van de edelste sport die er bestaat, en die voor tienduizenden bereikbaar is, om dat de paarden op de bedryven aanwe zig zyn, de jonge boeren en boerinnen zowel geestelijk als lichamelijk te be schaven. De landeiyke ruitersport heeft, volgens de heer Kistemaker, een beiangrqk aandeel gehad in de ontwikkeling van de boerenjeugd in Nederland. De federatie, zo zei de heer Kiste- maker, beschouwt prinses Beatrix on danks haar hoge positie als een der hunnen. 27. De heer Justus Iks, ver. momd als de Maat, frontste nadenkend de wenkbrau wen. Niet dat het tele gram dat hij zoeven had onderschept hem voor raadsels had geplaatst: zqn gedegen vakkennis had hem onmiddellijk doen be- selfen dat de boodschap In code was gesteld. De ont cijfering was voor hem kin derwerk; hq wist nu dat het gevaarlijke plan. waar. aan hq medewerkte, tij dens de komende nacht zou worden uitgevoerdI Nee, de ontstemming van de heer Iks had een ande re reden: zq gold de Maat. „Als Ik er niet net op tqd was bq geweest" mom pelde hij, „had die sukkel het telegram aan de boots man gegeven! Het gehele plan zou in duigen zqn ge vallen. Het zou voor de In- Uchtlngendienst van de Marine slechts een kwestie MOET weg. zo snel mogelijk Hq werd in zqn overpeinzingen gestoord door schout-bij-dag Jonkheer Patee de Mqzon, die zqn ochtendwandeling over de Zlelerust maakte. De hoge zeeman knikte voldaan toen de matroos keu rig in de houding sprong. „Modelwerk!" sprak nij glimlachend. „Plaats rust. matroos eh. „Duizendschoon. TJeerd: vulde de ar,der afge meten aan. „Tot uw orders, admiraal!" „Een voorbeeld van marinedisclpllne. die Dui zendschoon", mompelde de edelman, zijn wandeling voortzettend. Het staat zeer te bezien of bootsman Satein deze mening van zqn commandant zou hebben gedeeld De qverige onderofficier, die zoeven het commando ,.L:r.k uit de flank!" had gegeven, keek vol af schuw naar de wijze, waarop kanonnier Duizend schoon dit bevel ten uitvoer bracht. heet voortaan „Buitenweg'". In de oudheid vonden de Sassennren. die buiten de vesting wilden gaan, tn de omgeving van de tegenwoordige sui kerfabriek over de vestingwerken hun weg. Op een tekening uit 1780 ls nog te zien. dat de verschillende bolwerken en andere onderdelen van de vesting een naam hadden. De vier straten, die zyn aangelegd tussen het Bolwerk en de Buitenweg zijn nu naar enkele van deze oude bolwerken genoemd, name- lhk „Oranlestraat". „Nassauötraat", „zeelandlastraat" en „Hollandla- atraat". G ener aliteits park De naam „Generaliteit" houdt de herinnering levendig aan de „Genera liteitslanden" onder de republiek der Verenigde Nederlanden. Tot deze lan den behoorde ook Zeeuwsch-Vlaande ren en dus ook de gemeente Sas van Gent. Het park. dat op het ogenblik Jn aanleg is zal de naam „Generalitelta- park'^krijgen. De straat, die loopt vanaf de aan sluiting by de oostkaae over het voor malige spulkanaal tot aan de aanslui ting met de Kanaalstraat werd „Ste vensstraat" gedoopt, waarmee de her innering bewaard bleef aan een oude familie, die een buitenhuis in het Ste vens bos bewoonde. Sas van Gent dankt zyn ont staan aan Keizer Karei dc vyfdc, daar deze vorst de Gentenaars In 1547 toestemming verleende een kanaal te graven, dat Gent ver bond met de zee. Het gemeentebe stuur vindt, dat er geen betere ge legenheid is om Karei de vyfde te eren. dan het plein, dat de gemeen te wil aanleggen op het te dempen deel van het kanaal de naam te ge ven van „Keizer Karei V-plein' Dit plein kon.; te liggen In het cen trum van de plaats. Er 1» nog een an dere figuur uit de geschiedenis waar aan Sas van Gent dank verschuldigd is: Prins Frederlk Hendrik, die In 1644 de toen zo vermaarde en machti ge vesting Sas van Gent op de Span jaarden veroverde en deze daarmee In het bezit bracht van het huidige Ne derland. Momenteel kan hiervoor Seen keuze worden gedaan en men wil aarom wachten, tot zich een ge schikte gelegenheid voordoet ook naar FrederiU Hendrik een straat te noemen, omdat de tyd toch niet meer zo ver is, dat zal moeten worden be sloten tot verdere stadsuitbreiding. UT DE ETHER ZATERDAG 23 FEBRUARI. HILVERSUM I. 492 m 746 kef*. 7.N VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1SJS VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbqtclub, 9.00 Voor do vrouw. VPRO; 10.00 Tqdelljk uitgescha keld. caus. 10.05 Morgenwqdlng. VARA: 10.» Dansmuz. 10.50 Buite.nl weekover2. 11.05 Het huls is te klein, hoorsp. 11.35 Blaaskwart. 12.00 Dansmuz. 12J0 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Nieuwe gram. 13.09 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.43 Sportpraatje. 24.00 Voor de Jeugd. 14.35 Zanggroep 14.55 Gram. 15.20 Westfries progr. 15.45 Kamerork. en soliste. 16.30 Onderwqs volkszaak!, caus. 16.45 Lich te muz_ 17.10 Act. 17.40 Instr. kwint, met soliste. 18.00 Nws. en comm. 18.» Lichte muz. 18.45 Regeringsultz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bq het Atlantisch Pact. 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19 30 Passe partout. caus. 19.40 Het evangelie van Jo hannes. caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22 00 Socialistisch comm. 22.15 Latqnse klan ken. 22.45 De onberaden wedder, hoorsp. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Opsporing verzocht. HILVERSUM IL 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De Zin. gende kerk. 7.45 Morgengebed en ut. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8 15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? II .00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-ork. en soliste. 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Dans muz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.» Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Fanfare-ork. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Jongedames koor. 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans. 16.30 Voor de Jeugd. 17 10 Muset- te-ork. 17.35 Lichte mu2. 17.55 Idem. 18.15 Journ, overz. 18.25 Gram.. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Jazzmuz 19,00 Nws. 19.10 Omr. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, 20 30 Act. 20.45 De gewone man 2050 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 wq lulden de zondag ln. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Stoephuisterwoude. TV- spel. 20.55 Filmverz.-progr. 21.30 Saint Germain des Prés. (Nagekomen advertentie) Met blijdschap en dank- oaarheid geven wy kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje FOORT. J. DEKKER. A. DEKER—SANDEE. JOHAN. Aagtekerke. 21 febr. 1957. Frelaatweg 15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3