Internationale Landbouwsalon te Brussel nu grootser dan ooit HOUTVESTER NIEUWE TRACTIERIJTUIGEN VOOR TRANS-EUROP.-EXPRES jL\e$r{a DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 AL STAAT BELGISCHE LANDBOUW ER SLECHT VOOR: Universele machine heeft veel bekijks (Van een Brusselse medewerker.) Bij de behandeling van zijn budget in de senaat heeft de Belgische minister van landbouw een uiterst somber beeld opgehangen van Ae situatie, waarin de Belgische landbouw verkeert. In deskundige krin gen heeft men gegist waarom de minister en dan nog juist voor de opening van de landbouwsalon, zulk een pessimistisch geluid heeft laten horen. Het zou kunnen zyn, zegt men, om zjjn collega van econo mische zaken de lust te ontnemen de landbouwers nog hogere lasten op te leggen. Ook zou men het kunnen opvatten als een bedekte ken nisgeving, dat de door de regering voorgenomen maatregelen om een komende inflatie te ontgaan, niet op de landbouw van toepassing zouden zijn. Hoe het ook zij, de minister heeft in ieder geval te kennen gegeven dat het zeer slecht gaat met de Belgische landbouw. In genoemde rede heeft de minister er o.a. op gewezen, dat het netto inkomen van de land- en tuinbouw, dat in 1950 nog 9,44 procent van het nationaal inkomen bedroeg, in 1955 was verminderd tot 7.99 pro cent. Voor de landbouw alleen bleef het inkomen gedurende de periode 1951'55 ongewijzigd, ter wijl het nationaal inkomen met 54 miljard steeg! De landbouwprijzen, af hoeve, ondergingen geen verho ging, terwijl de prijzen, welke de landbouwers moesten betalen voor de produktiekosten, met inbegrip van de sociale lasten, aanhoudend stegen. Een der hoofdoorzaken van de hui dige moeilijkheden kan als volgt ge zien worden: „De modernisering en de mechanisatie eisen nieuwe beleg gingen of een verhoging van de nor male interesten van het eigen kapi taal. Het inkomen van de bedrijven gaat achteruit en het deel dat de be zoldiging van de gezinsarbeid en de arbeid van de leider vertegenwoor digt daalt derhalve". Uit een onder zoek van het Rijksstation voor Land- bouwhnishoudkunde te Gent, gedaan in de categorie van landbouwbedrij ven van minder dan 10 ha, bleek dat het nettoresultaat (rendementsver- schil) een tekort aanwijst ran 5602 fr per hectare. De Belgische minister ziet op dit moment de enige redding in de ge- meensrhanneliike markt G.A.T.T., O.E.E.S., Benelux en in de toekomst de gemeensohapoelijke markt van de landen der E G K S. al wijst hij er op dat men er voor dient te zorgen, dat de binnenlandse markt zo wordt ingericht, dat de voornaamste land bouwbelangen. gevrijwaard blijven. „Ik wijs nu reeds op het feit," zei de ministér, „dat een buitenlandse markt van meer dan 150 miljoen inwoners van méér belang zal zijn, dan onze na tionale markt van 8 milioen 800.000 inwoners en zelfs dan de Benelux- markt met zijn 20 miljoen inwoners. Mechanisatie De modernisering en de mechani satie van de landbouw, door de Bel gische minister van Landbouw in de senaat uitdrukkelijk genoemd, ko men dit jaar in de „37ste Internatio nale Salon van Machines en Produk- ten voor de Landbouw" wel heel sterk tot uitdrukking. Maaidorsers, pikbinders, aardappelplanters, in- Advertentie) manchester 'n SCHÜITÉRSVELD PRODUCT kuil machines, schoffelmachines, sehovenoptrekkers enz. enz., men vindt ze nier in zeer groten getale en van de allernieuwste verbeteringen voorzien. Het aantal deelnemende tractoren-fabrikanten of importeurs beloopt b.v. 61 en het is in dit ver band zeker interessant aan te teke nen dat het aantal tractoren in gebruik bij de Belgische landbouw gedurende de jaren 19471955 steeg van 1873 tot 24.494. De Brusselse Landbouwsalon wordt sedert jaren door insiders, niet ten onrechte, als een der belangrijkste der wereld beschouwd en in grootte slechts overtroffen door die in Vero na. Men diende dit jaar ruimte te ge ven aan 434 deelnemers. Hieronder bevinden zich 21 Nederlandse expo santen, bij welk getal natuurlijk niet zijn meegerekend, de Nederlandse ar tikelen en fabrikaten, welke door Belgische importeurs worden ten toongesteld. Naast België zelf zijn de overige deelnemende landen Cana da, Denemarken, Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slo- wakije, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Van de prachtige Eeuwfeestpalei zen zijn al de hallen in gebruik, ook het enorme paleis no. 11, dat juist, ten dienste van de komende Wereld tentoonstelling, gereed is gekomen. Het geheel beslaat een oppervlakte van 72.500 m2, terwijl de waarde van het tentoongestelde materiaal op meer dan 130 miljoen francs wordt geschat. Het is begrijpelijk dat het bij ijk grootf tentoonstelling onmoj jelijk groots opgezette :elling onmogelijk is, de meest opvallende inzendingen, ja zelfs alleen de noviteiten bij name te noemen of te bespreken. Zon der de vele deelnemers tekort te doen, willen wij dan ook slechts nog wijzen op de zeer instructieve stand van Melotte van een „Hof- cultural Expériment Station", Ma dison, Wisconsin U.S.A. In een grote ruimte staan, gescheiden door een verplaatsbaar weide- afrasteringsapparaat, de te mel ken koeien en de reeds gemolken koeien, daarnaast bevinden zich de ruimte voor de droge koeien, de vaarzen en de kalveren. In een speciaal iets vertrek staan waar de koeien zijdelings instap- fien om volautomatisch gemolken e worden. In plaats daarvan kan ook een doorstapmelkbox gebezigd worden. Het melken omvat het vervoer onder vacuüm, het afkoe len, uitstorten in kannen en bewa ren. Universele machine Veel bekijks heeft in hal m de „Almak", een universele machine, die niet alleen stalmest verspreidt, mols hopen en koedrek openwerpt, bieten en distels vernielt, hooi wendt en rijft, en mai8stengels afhakt, maar tevens ook nog hooi-oppers openwerpt, groenvoeders tijdens het maaien in ruggen rijft, stoppelland afrijft, aardappelloof afslaat en samenrijft, afgesneden bietenkoppen verzamelt en merg- en stamkolen afhakt, ter wijl deze machine, waaraan nog steeds verbeteringen worden aange bracht, ook nog als sneeuwruimer dienst kan doen! Naast de nieuwste types vlaspluk- machines en zeer moderne verplaats bare silo's noemen wij verder nog „Le Rapide". een installatie, waar mede men in 1 uur tijds 400 kg aardappelen zacht kan stomen, van belang voor de varkensfokkers, de „Panag-weidepomp", waarmede op zeer simpele wijze het vee zelf zijn drinkwater pompt en de „Ratak". een bietenontkopper, waarbij een draaien de schijf de hoogte van het mes regelt en waarbij de bieten vast in de grond blijven steken. De stichting „Coge- potasse" vertoont hier verder docu mentaire films ter pronagering van de potasmeststoffen. te-wijl inge nieurs op deze afdeling alle gewenste inlichtingen geven. C. D. jr. t Advertentie Papegaaien mogen nog niet naar Amsterdam- De vier van de zeven uit Artis ge stolen papegaaien een edel-papegaal en drie loeri's die in Duitsland zijn achterhaald en naar Artis zouden worden teruggezonden, zijn nog mat in ons land gearriveerd. De kriminal- polizei van Wiesbaden heeft namelijk nog geen toestemming gegeven de vo gels, die een onderkomen hebben ge kregen m de dierentuin van München, naar Amsterdam te vervoeren. i Toen de film daar was zijn we binnengekomen. Zullen we nu nog een keer blijven om de FILM te zien Rock 'o Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blij! waar voor uw geld kiezen, du$... Lexington van America's Best Tobaccoa Raket kan in 400 dagen Mars bereiken. De uit Duitsland afkomstige dr. Ernst Stuhlinger heeft dinsdag te San Diego verklaard, dat men met de huidige kennis met behulp van een ionenraket in vierhonderd dagen Mars kan bereiken. De terugreis zou ongeveer 320 dagen duren. Dr. Stuhlinger, die sprak op een symposion over de ruimtevaart dat georganiseerd is door de speurafde- ling van de Amerikaanse luchtmacht en de „Convair"-fabriek, deelde mee, dat men ook over een nog sneller ruimtevaartuig, een met behulp van het licht voortbewogen fotonraket, heeft gedacht, maar dat dit denk beeld nog niet te verwezenlijken is. De geleerde was van oordeel, dat een ionenraket van zeshonderd ton met een nuttige last van honderd vijftig ton een tocht naar Mars kan maken en terug. Het zou honderd dagen duren, voordat de raket ge noeg snelheid heeft om in een ellips vormige baan van de aarde naar Mars te vliegen. Bij de terugreis zou men de energiebron moeten gebrui ken om de snelheid af te remmen. Nationaal plan bestrijding abortus Bang (Van een onzer redacteuren) Het Landbouwschap heeft de hoofdlijnen bekendgemaakt van een ontwerp nationaal plan tot bestrij ding van de abortus-Bang onder het rundvee. Het dagelijks bestuur stelt voor om dit plan zo snel mogelijk aan de orde te stellen, opdat het kan ingaan met ingang van 1 mei 1958. Volgens dit plan zullen houders van rundveebeslagen, die door de ge zondheidsdiensten niet als abortus- vrij of A,B.R.-vriJ zijn aangemerkt, ieder kwartaal aan een bijzondere heffing van het Landbouwschap wor den onderworpen. Na 1 mei 1959 zullen alleen houders van abortus- vrije rundveebeslagen niet onder de heffing vallen. Veehouders, die hun vee door de gezondheidsdienst laten onderzoeken krijgen tot 1 mei 1963, dus vijf jaar de tijd om hun veestapel vrij te ma ken. Als zij binnen vijf jaar vrij zijn krijgen ze de heffing van fl.25 per kwartaal en per rund terugbetaald. Veehouders, die niet aan het onder zoek meedoen, moeten binnen drie jaar hun veestapel vrij maken, wil len ze de heffing van f 2,50 per kwartaal en per rund terugkrijgen. Een veehouder, die na 1 mei 1958 een rundveebeslag gaat exploiteren, dient zorg te dragen voor een abor tus-vrij beslag, wil hij niet onder de heffing vallen, Zo hij onder de hef fing valt, zal deze niet aan hem wor den terugbetaald. PROEFRITTEN VAN RODE KOLOS Werkspoor - vervaardigt modern materieel (Van een speciale verslaggever) In de montagehallen van Werkspoor Utrecht wordt op het ogenblik de laatste hond gelegd aan het eerste van de V(jf diesel-elektrische tractie- rijtuigen, die elk samengevoegd met drie comfortabele in Zwitserland ver vaardigde personenrijtuigen, met In gang van de zomerdienst op 3 Juni ais Trans-Europ-Expres de dienst Amsterdam-Zürich zullen onderhou den. Zodra het Zwitserse materieel in ons land is gearriveerd en ls samen gevoegd met het motorrijtuig, kan de proefrit In ons land beginnen. Weldra (Advertentie) Stijve nek j Wrijven met de verwarmende. I lenigmakende Kloosterbalsem I heeft een weldadige werking. Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J LEZERS SCHRIJVEN Steigerende tractor Met verwondering en deelneming las ik in uw blad van 9 februari j.L over het ongeluk van de heer Elen- baas te Sint Annaland met zijn trac tor, dat gelukkig goed is afgelopen. Hij is de enige niet, die op een der gelijke wijze een ongeluk meemaakt. Jaren geleden gebeurde eenzelfde ongeluk in de Haarlemmermeer, hier met dodelijke afloop. De tractor steigerde, viel achterover, terwijl de chauffeur er onder kwam. Verleden jaar gebeurde in Berg-Ambacnt een zelfde geval. Ik kocht in 1924 een tractor, waar mee ik twaalf jaar gewerkt heb. Dit voertuig steigerde ook dikwijls, wan. neer de last te zwaar was. Als de voorwielen ongeveer 10 cm van de grond verwijderd zijn, is het zaak snel te ontkoppelen. Dan valt de tractor weer naar voren (niet ach terover). Maak hem dan los van de vracht, rij enkele meters door en probeer het dan weer. Ik heb het zo honderden malen gedaan en met succes. P. SCHOE, oud-loondorser. Dordrecht. zal dus op het terrein van Werkspoor waar nu de bekende stroomlijn elek trische treinstellen voor de fc. S. met hun hardgroene kleur domineren de montage van deze grotendeels in rood uitgevoerde kolos te zien zjjn en als U hem ergens in ons land tegenkomt dan is de proefrit begonnen. Behalve de kleur, zal de T.E.E., zo als hij in vaktermen heet, geen ab normale verschijning zijn. Evenals in onze laatste serie stroomlijn mate rieel en in de locomotieven van de se rie 1200 is aan belde zijden van de vierwagentrein een verhoogde en achteruitgelegen cabine gebouwd, zo dat de bestuurder achter de forse neus beschermd zit. Het motorrijtuig bevindt zich, dit in afwijking van ons type elektrisch materieel, aan het einde van de trein. Dit wil echter niet zeggen, dat de trein niet achteruit zou kunnen rH- den. Dat is zeer wel mogelijk, dit blijkt ook uit de bestuurderecabina aan weerszijden van de trein. De trans-Europ-Expres wordt gezamen lijk geëxploiteerd door België. Frank rijk, Italië. Zwitserland, Luxemburg en Duitsland. Hiertoe is gestandaardiseerd ma terieel in een pool ondergebracht. Er zijn niettemin vier types T.E. E.'s ontworpen. Er is een Franse conseptie, een Duitse conseptie, een Italiaans ontwerp en een Ne derlands-Zwitsers ontwerp. Dit laatste nu is gedeeltelijk bij Werk spoor in uitvoering De in Zwitser land vervaardigde personenrijtui gen geven een maximum aan com fort. Zij bieden plaats aan 120 rei zigers. Voorts is er een restaura tie, die plaats biedt aan 30 reizi gers. In een deel van de trein kun nen complete maaltijden op de ta feltjes bij de normale zitplaatsen worden geserveerd. De trein zal air-conditioned zijn. T.L.-verlich- ting hebben en leeslampjes boven de zitplaatsen. De tremen zullen met een gemiddelde snelheid van 100 km per uur door Europa den deren, de maximum-snelheid is 140 km. per uur. (Advertentie) ff Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! FEUILLETON 51 „O, neen, helemaal niet", verzeker de Erica haastig. „Ik woon samen met Carol... je weet wel: juffrouw Shawn, Herinner je je haar Je hebt haar ont moet bij ons huwelijk". „Ja, ik herinner mij haar heel goed". „Nu, we hebben samen een flat. Ik werk in een kinderklimek, dus kan ik Bunny meenemen. Bunny is mijn zoontje", legde ze uit en zc zag, dat de manier waarop ze dit zei hem ont roerde. „Waarom?" vroeg ze zich af. „Juist", zei Lamm andermaal. „En hoe oud isBunny?" „Vier en een halve maand. Wil je hein soms zien?" Ze had het nauwelijks gezegd, of ze begreep zelf niet waarom, maar Lamm gaf haar geen kans, erop terug te komen. „Graag", verzekerde hij snel. „Be doel je heus. dat ik nu met je mee zal gaan „Alsals je er zin in hebt". „Dat heb ikheel veel zelfs". „Maar moet je niet naar een feest- souper of zo vroeg Erica weifelend. dooi MARY BURCHELL „Ik dacht dat er op 'n concert altjjd zo iets volgde". „Lieve hemel, neen", lachte hij. „Waar zie je mij voor aan Voor een beroemde tenor?" Onwillekeurig glimlachte Erica nu ook. En tot de taxi stilhield zwegen ze beiden. „Is het hier?" vroeg Lwimni, die van haar het adres had gekregen. „Ja". Ze stapten uit, hij betaalde de taxi en volgde haar door het kleine ijzeren hekje, dat altijd piepte, hoe dikwijls het ook werd gesmeerd. Erica dacht er plotseling aan, dat ze tijdens haar verloving eigenlijk nooit Oliver op hun oude flat had uit genodigd, maar met Lamm was het iets anders. Zodra ze Erica's sleutel in het slot hoorde, verscheen Carol in de hal. „Zo, ben jij daar? Bunny is heel zoet geweest. Heeft geen ge'.uid gege ven. OZe zweeg eensklaps, toen ze Lamm's rijzige gestalte ontdekte. „Ik heb meneer Lamm meege bracht", legde Erica kalm uit, alsof Carol dit kon hebben verwacht. „Neen, maar heus...", begon Lamm, „Wat betekent, dat hij erge trek heeft en dan Bunny wil zien, neem ik aan", viel Carol hem glimlachend in de rede, terwijl ze de bezoeker de hand gaf. „Maar", liet ze er in alle onschuld op volgen: „Ik dacht, dat je niet achter de coulissen zou gaan, Erica". ..Dat heb ik ook niet gedaan", zei Erica vlug, terwijl ze zien een beetje schuldig voelde. „Ik heb „We hebben elkaar toevallig bui ten de concertzaal ontmoet", verze kerde Lamm koeltjes. „Ik wilde dat mevrouw Leyne met me ging soupe ren, maar ze weigerde omdat ze naar huis. naar haar baby moest Toen heb ik natuurlijk een wenk ge geven, dat ikBunny graag eens zou zien. En zo ben ik nu hier". „Mooi" hernam Carol. „Nu, Eriea. laat hem eerst maar eens naar Bun ny kijken, terwijl ik zie wat er te eten is. Ik hoop, dat U van eieren houdt, meneer Lamm, want ik ver moed, dat U ze in de een of andere vorm krijgt voorgezet". „Ik ben dol op eieren, in welke vorm dan ook", verklaarde Lamm plechtig, waarna Carol lachend naar de keuken toog. „Zou je Bunny willen zien terwijl hij slaapt vroeg Erica verlegen. .Graag", antwoordde Lamm. En ze bracht hem naar Bunny's kamer- ëe. Het kind lag daar heel genoeg- jk te slapen, met een rose kleurtje pige kastanjebruine krullen in krin gen over zijn hoofdje verspreid. Lamm keek naar hem met sym pathieke belangstelling, die Erica lichtelijk ontroerde. „Ik heb niet veel verstand van kinderen, maar hij ziet er lief uit", fluisterde hij. Op dat ogenblik opende Bunny al geeuwend zijn grote donkere ogen. „Lieve help, heb ik hem wakker ge maakt?" vroeg Lamm alsof hij zich schuldig voelde en liet er, toen Erica glimlachend verzekerde, dat Bunny nu toch wakker moest worden, on willekeurig op volgen: „Hij heeft de ogen van Oliver", „Ja, dat weet ik", zei Erica kalm. „Ik constateer het elke keer als hij me aankijkt". Lamm ging niet op deze woorden in. maar riep even later: „Neem je hem misschien op, zodat ik hem eens góed kan bekijken?" Erica voldeed lachend aan zijn verzoek en tilde de baby uit bed. Bunny keek vol aandacht naar de grote vreemde man. Hij hieid van vreemden, die hem immers altijd be wonderden! En weldra glimlachte hij de bezoeker vriendelijk toe. „Wel wel, hij Is erg bij de pinken, nietwaar?" riep Lamm zo geestdrif tig, dat hij er zelf een beetje van ontstelde. „Natuurlijk is hij dat?" zei Carol, die zich op de drempel vertoonde „Wat dacnt U dan anders?" Lamm wendde zich lachend om en Erica kwam tot de conclusie, dat hil de familiaire manier waarop Carol sprong. ncw de. Ze veronderstelde, dat het voor hefn een aangename afwisseling was na de uitroepen van bewondering, die hij had moeten doorstaan. Toen hij met veel animo was inge gaan op Carol's verzoek om het voor hem klaargemaakte maal eens te komen keuren, vroeg Erica zich dan ook af, of Bunny soms niet het enige motief was geweest, dat hem vo gre tig haar invitatie had doen aanvaar den. In elk geval talmde ze zo lang mo gelijk met zich weer bij de anderen te voegen en t.oen ze tenslotte weer in de zitkamer kwam. zat het twee tal heel gezellig en luchtig over al les en nog wat te praten. Zodra hij Erica zag, stond Lamm hoffelijk op en zei glimlachend: „Juffrouw Shawn beweert, dat ik alleen mag terug komen als jij daar in toestemt. Wil je dus zo vriéndelijk zijn, me gauw uit de brand te hel pen?" „Natuurlijk mag je terug komen" zei Erica dadelijk, hoewel ze zich af vroeg wat daarvan op de duur de gevolgen zouden zijn. Per slot van re kening zou Lamm van tijd tot tijd Öliver wel eens ontmoeten en zij van haar kant was na deze avond opge dane ervaringen allesbehalve verlan gend naar een herhaling. „Nu. laat ons er maar geen doek jes omwinden", kwam Carol met haar gewone gezonde verstand en recht- op-de-man-afgaan tussenbeide. En ofschoon Erica er eerst even van schrok, was ze haar vriendin ten slotte toch dankbaar voor haar open hartigheid. Intussen scheen Lamm wat uit het veld geslagen, zodat Erica besloot, liever zelf tekst en uitleg te geven. De schrik van het weerzien, vooral van Oliver's samenzijn met Dreda. benauwde haar nog enigszins, maar ze was nu volkomen kalm. „Zie je, het gaat om Oliver", zei ze langzaam. Ik weet niet wat Je ge hoord hebt „Heel weinig" verzekerde Lamm haastig. „Alleen, dat jullie niet meer samen bent". „Ja, maar feitelijk ben !kben ik van hem weggegaan. Hij weet niet waar ik ben en ook niet van Bunny. Och, ik bedoel niet er een mysterie van te maken, maar wil evenmin al les opnieuw beginnen". O. als ze hem maar niet, na het concert, met Dreda samen had ge zien, hoe geheel anders zou de herin nering aan hem dan zijn geweest! „Ik begrijp het", hernam Lamm uiterst vriendelijk, want hij wist na tuurlijk opperbest, wat haar die avond was overkomen. „Ontmoet je Oliver dikwijls?" vroeg Erica. „Neen. niet heel dikwijls". „Hij is zeker meestal in het noor den". merkte Carol onverschillig op. Erica en Lamm wisselden een blik maar geen van beiden zei, dat Oliver zich juist nu te Londen ophield. (Wordt vervold)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9