Zendamateurisme nog steeds een boeiend avontuur Warenhuis-organisatie zorgt voor Amerikaanse soldaten in Europa N0RSTAD„VERDEDIGING IS SPOEDIG VOLDOENDE STERK" PROVINCIALE ZEEUWSE C O U (4. 4. N T DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 PERSOONLIJK CONTACT MINIMAAL Jacht op Q.S.L.-kaarten reikt tot over het IJzeren Gordijn (Van een speciale verslaggever) „TT lconit toch zeker niet over de etherpiraten praten", zegt de man van de P.T.T., die ons alles over zenders en zendamatenrlsme lean vertellen, die zelf de overtreders opspoort maar tegelijkertijd ook een van de ongeveer 1000 officiële Nederlandse zendamateurs is. „Nee, dat weten we zo langza merhand wel. Maar hoe zit het nu met Rusland en de satellietlanden achter het Uzeren gordijn? Bestaan daar contacten mee? Vertellen ze daar wel eens wat in die contacten, dis die er tenminste z\jn Eigenlijk komt deze vraag neer op een open deur intrappen. Want natuurlijk vertellen die Rus sen en Roeanenen en Hongaren niets. „Er zijn radiozendamateurs in de oostelijke landen, net als bjj ons", vertelt ons deze P.T.T.-man. „Maar w(j krjjgen uit de contacten de indruk dat de zenders daar steeds toebeho ren aan clubs of verenigingen. Niet, zoals hier veelal, aan particulieren. Er zit niet steeds dezelfde man aan de zender. En we veronderstellen, dat het allemaal partijmensen zijn. In jaren is er geen contact geweest. Pas vorig jaar mochten de Russische amateurs weer beginnen met zenden. En toen begon voor alle amateurs ter wereld, dus ook voor de Nederlandse de jacht op Q.S.L -kaarten, die we uit die landen zo lang hadden moeten missen". De Q.S.L.-kaart is het ont- vangstbericht. En de sport van de radiozendamateur is, dat hjj zo veel mogelijk van die kaarten verzamelt en probeert zo ver mogelijk contac ten te maken. Wat nu het contact met de com munistisch geregeerde landen be treft, dit is strikt technisch. Men wisselt gegevens uit over de sterkte, oe Kwaliteit van de ont vangst. En daar blijft het bil. Maar dat is óók zo in liet contact, of dit nu telefonisch of telegra fisch is, met de amateurs in de andere, de vrije landen. Want om te beginnen zijn gesprekken over de algemene toestand strikt ver boden. En verder mag men ook geen berichten uitzenden, welke men ook per brief of telefoon zou kun nen doen overbrengen. Er is wel eens tussen twee amateurs, die ai vaak verbinding hebben gehad met elkaar, een „menselijk con tact", maar dat ligt dan in het zuiver prlvévlak. Men weet soms van elkaar de leeftijd, het beroep, hoeveel kinderen er zijn, maar daar blijft het toch bij. Én met de Russen is hiervan geen sprake. Met hen wordt alleen telegra fisch en in het Engels-contact op genomen „om de sport". Controle in eigen belang Maar ook zonder de landen achter het Ijzeren gordijn, die hoogstens bij dragen tot net bereiken van een ho gere „landenscore", zit er in het ra dioamateurisme nog genoeg muziek. Dat bewijst wel het nog steeds groeiend aantal dat nu in ons land ligt tussen de 900 en 1000. Er zijn nu en dan ook enkele klandestine ama teurs hij, maar dan toch van een an der soort dan de asociale elementen, die in het oosten en noorden van het land iedere keer weer hun voor Cora Canne Meijer zong voor de Britse vorstin. De Nederlandse sopraan Cora Canne Meyer heeft dinsdagavond te Lissabon voor koningin Elizabeth van Engeland gezongen en een dave rend succes geboekt. De 27-jarige zangeres zong de rol van Volpino in Haydns zelden gespeelde „Der Apotheker" tijdens een gala-voorstel ling ter ere van de Britse vorstin. „Het was een grote eer om geko zen te worden voor Hare Majesteit zeide de zangeres na af- te zingen' loop tegenover United Press. Cora Canna Meyer zong voor het eerst voor de Britse vorstin tijdens hel muziekfestival van Glyndebourne verleden zomer, in de Figaro. Zij zong de rol van Cherublno. De opera in Lissabon was dinsdag gevuld met een publiek van juwelen dragende dames. De koningin was vergezeld van de Portugese presi dent Craveiro Lopes, premier Olivei- ra Saiazar. en haar gemaal de her tog van Edinburg. TEVEEL STOELEN. Op het Britse Ministerie van Oorlog heeft men niet te klagen over zitplaatsen. De voor raad stoelen bedraagt 346.568 stuks; meer dan voldoende om elk lid van de Britse strijdkrachten een zetel te verschaffen. Onderminister Amery verklaarde dinsdag in het Lagerhuis dat er 80 tot 90.000 stoelen teveel zijn. TELEFOON. Te Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee is dinsdag een staaf dynamiet ontploft bij een theater waar Louis Arm strong speelde voor een gehoor van 2000 blanken en 1000 negers. Er werd geen schade aangericht door de ontploffing en niemand werd ge wond. De staaf dynamiet werd door onbekende daders uit een auto naar het theater geworpen. Armstrong riep. toen hjj ae ontploffing hoorde: ,,'t Is niets, mensen de telefoon gaat". SNOEP VOOR DE TANDEN. Aan de schooljeugd van de Westduitse - aal Hessen zal gratis snoep ver- s rekt worden. Hessen zal namelijk r t fluoride doordrenkte snoep beta- ^,1 voor ongeveer 45.000 schoolkinde ren tussen de 6 en 10 jaarter be- ïtrljding van gebitsverval. scheepvaart en luchtvaart misdadig gevaarlijk bedrijf uitoefenen. Deze amateurs z(jn de mensen, die zich net zo gedragen als de officiële amateurs, vaak ook over goede appa ratuur beschikken, maar géén zend vergunning hebben. zy worden door de Bijzondere Ra diodienst van de P.T.T. net zo goed opgespoord. En dat moet ook welDe hele ether is propvol. De wereld zit te springen om de amateurbanden en de goodwill van het zendamateurisme wordt geschaad door amateurs, die de rana van hun band bezetten. Daar om is er controle nodig. De zenders moeten gekeurd zijn en de amateur moet telefonisch bereikbaar zijn, op dat de PTT, die voortdurend luistert onmiddellijk kan waarschuwen, als een amateur van zijn band afwijkt. Dat is in het belang van de amateurs zelf. De beoefenaars van de zendsport komen er meestal met een boete af, maarhun apparatuur zjjn zij kwht. En dat is zuur. Het examen is werkelijk niet zo moeilijk, dat men <ilt behoeft te riskeren. Deze „sport" blijft boeien. Ze zit ten daar midden in de nacht op hun kamertje en hebben dan in eens contact met iemand in Zuid- Amerlka of nog verderDat is eem belevenis, een technisch avon tuur, dat nog niets van zijn aan trekkingskracht heeft Ingeboet. En het hoeft geen dure sport te zijn. Vooral onder topcondities, zoals in het zonnevlekkenjaar '57,. kunnen met een paar Watt enor me afstanden overbrugd worden. En voor die paar Watt is niet veel nodig. De overtollige lggervoorra- den leveren goedkoop de onderde len en de ontvanger is vaak kost baarder dan de zender! Vooral in de Verenigde Staten is het amateurisme zeer verbreid. Als er bijvoorbeeld een expeditie gaat naar 'n land waar na geen amateurs zitten gaat gewoonlijk een erkend amateur mee. En daarmee worden dan de amateurs over de gehele aarde in staat gesteld, hun landenscore weer met eén nieuw land te verhogen. Ze zitten er soms weken lang iedere nacht voor op, tot ze hun collega er gens in de een of andere rimboe te pakken hebben! De internationale or ganisatie van zendamateurs zorgt er voor, dat overal ter wereld aan de le den bericht gezonden wordt, als zo'n expeditie er op uit trekt. En de ama teur, die dan meegaat, heeft het zwaar, want zijn collega's staan als het ware in queue op hem te wachten. Engeland stuurt 65.000 verzekering worden gegeven dat de man naar huis De opperbevelhebber van de Navo- strydkrachten in Europa, generaal Lauris Nor stad, heeft in een toe spraak tot te Utrecht in jaarcongres bijeen zijnde leden van het Neder lands genootschap voor public rela tions gezegd dat er in Europa en in de Verenigde Staten nog een verba zingwekkende onkunde bestaat over taak en doel van de Navo, Het begrip moet groeien dat wjj, Europa en Amerika, onderling afhan kelijk van elkaar zijn. Hiervan zijn de mensen helaas nog niet overtuigd. Met gezamenlijke kracht aileen kun nen wjj vrede en vrijheid bewaken en bewaren, aldus de generaal. Norstad refereerde daarbij aan een kaart van het noordelijke halfrond, welke het 24-uurs systeem van radar- waarschuwingsposten (gereed in '58) van Europa, Canada en de Verenigde Staten toont. Waar een eventuele vijand, met na me Rusland, ook zou aanvallen, aldus generaal Norstad, overal zal hij stui ten op dit waarschuwingsnet, waar door meteen ieder Navogebied ge waarschuwd zou zijn. Generaal Norstad zeide voorts dat het oorspronkelijke verdedigingssy steem van Europa door de toenemen de vuurkracht (inclusief atomische wapens) kon worden teruggebracht van 65 a 69 op 30 divisies. Er blijft altijd echter een noodzakelijke ver houding tussen mankracht en vuur kracht bestaan. Met minder dan 30 divisies kan het verdedigingssysteem niet behoorlyk fuctioneren. In Europa beschikt de Navo over 150 a 160 bruikbare internationale vliegvelden. In tijd van nood wordt dit aantal door inschakeling van na tionale bases verdubbeld. Honderden vliegtuigen, gemaakt voor de atomische oorlogvoering, staan voor verdediging gereed. De bemanningen zijn op basis van pa raatheid getraind. Dit geldt ook voor de vlooteenheden, zowel als voor de landstrijdkrachten. „Wanneer ons programma totaal is uitgevoerd, heb ik het absolute ver trouwen dat wij behoren tot de meest effectieve strijdkrachten ter wereld", zo zeide generaal Norstad. Daar te genover staat een Sowjetbedreiging met 175 divisies en circa 20.000 vliegtuigen. In de satellietstaten be vinden zich ongeveer 36 Sowjet- en 65 satellietdivisies, alsmede 2o00 sa- tellietvliegtuigi „In de zeer verzekering worden gegeven Navo-volkeren een voldoende verde diging hebben. Ons grootste wapen echter moet de eenheid van wil der vgftien landen en volkeren zijn", al dus generaal Lauris Norstad. Groot-Brittannië zal het personeel van zyn strijdkrachten in het belas tingjaar, dat in april a.s. begint, met 65.500 man verminderen. Dit blijkt uit de voorlopige begroting voor vier of vijf maanden, die de regering woensdag heeft ingediend met t oog op het feit. dat de jaarlijkse begro ting pas omstreeks vyftien april wordt voorgelegd aan het parlement, dat zich er vaak niet voor juli defini tief over uitspreekt. Het personeel van het leger wordt met 42.000 man tot 443.000 man ver minderd, het personeel van de lucht macht met 17.000 man tot 240.000 man en dat van de marine niet 6500 man tot 121.500 man. H Het gehele gezin van mevrouw Sun, dat op het ogenblik op- m M treedt in een Hamburgs va- H rièté theater, hangt figuurlijk, maar meer nog letterlijk, aan p p ma. Mevrouw laat zich name- p p lijk aan heur lange haren op- r_ takelen, waarna de vierjarige p H zoon Tsenj Hai op haar rug p klimt, de tweejarige dochter May Kwey een plaatsje op p H haar schoot zoekt en pa Sun aan de handen van zijn vrome p gaat hangen. In totaal draagt p p de haardos van mevrouw Sun dan een gewicht van 160 kg. p De foto geeft een beeld van H deze sterke prestatie. De toer p heeft de Suns en vooral me- f| vrouio Sun veel hoofdpijn ge- p p kost, niet alleen door het han- H gen, maar ook door het pieke- ren over de juiste methode om n 2= de haren zo te knopen, dat het geioiclit volkomen gelijkmatig p wórdt verdeeld.... !lll!IIIIII!l!IIlllllllllllll!lll!lllllllllll[||llllllllll!lllllllllllllll!lllllllllllllll!lllll De nalatenschap van G. B. Shaw Het hooggerechtshof te Londen heeft woensdag de bepaling in het testament van George Bernard Shaw, dat het grootste deel van zijn na latenschap gebruikt moet worden om een nieuw Engels alfabet van -40 letters te ontwerpen, ongeldig ver klaard. Shaw, die in, 1950 op 94-jarige leeftijd stierf, liet bezittingen ter waarde van 716.000 pond *setrling (ruim 7,5 miljoen gulaen) na. „Verrijkt" uranium voor „Het Atoom" aangekomen. Gisterochtend kwart over tien is op Schiphol de eerste zending „verrijkt" uranium bestemd voor de kern reactor op de tentoonstelling „Het Atoom" aangekomen. Deze 620 gram radio-actieve substantie, verpakt in zware loden kisten blijven tot 15 april a.s. in het vrachtgebouw van de K.L. M. bewaard. ZETEL IN PALEIS VAN JUSTITIE TE NEURENBERG Duitse koekoeksklokken, gramofoon- platen en bierkannen zijn gewilde artikelen In het paleis van justitie te Neurenberg, waar indertijd de processen zyn gevoerd tegen de Nazi-oorlogsmisdadigers, zetelt sinds een achttal jaren het „European Exchange System", een grote organisatie, die de beschikking heeft over niet minder dan 390 warenhuizen en winkels, waarin de Ameri kaanse soldaten en hun familieleden alles kunnen kopen wat zij maar wen sen. De soldaten kunnen keus maken uit tienduizenden artikelen, van haarspelden tot complete woninginrichtingen. Behalve deze warenhuizen en winkels exploiteert het E.E.S. nog zeshonderd restaurants en lunch rooms. Per jaar worden, om slechts een voorbeeld te noemen, 48 miljoen koppen koffie verkocht. De totale omzet bedraagt jaarlijks 180 miljoen dollar. Om in deze welvoorziene warenhui zen en winkels te kunnen kopen moet de Amerikaanse soldaat zijn aan hem uitgereikte gele rantsoenkaart tonen. Aan toeristen of zakenlieden uit de Verenigde Staten worden deze kaar ten niet verstrekt. Uit het feit, dat het E.E.S. ruim 21000 mensen in West-Duitsland, Frankrijk en Italië in dienst heeft, blijkt wel de enorme omvang van de ze warenhuis-organisatie. Het „European Exchange System" werd in 1943 in Londen opgericht en vertrok, na eerst nog in Parijs werk zaam te zijn geweest, in 1949 naar Neux-enberg. Hoewel het E.E.S. on dergeschikt is aan het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Heidelberg, werkt het volkomen zelfstandig en onafhan kelijk. De Westduitse Bondsrepubliek staat als leverancier aan de spits van de drie en twintig landen, die aan het Koningin Juliana heeft woensdag op palets Soestdijk de lunch gebruikt met haar gasten, generaal en mevr. Norstad, in gezelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten, en mr. Van Klef fens. Op de foto ziet men van linies naar rechts ir. C. Staf, mevrouw Norstad. generaal B. R. P. F. Ilasselman, chef van de general staf, mevrouw Ilassel man, mr. E. N. van Klef fens, de per manente Nederlandse vertegenwoor diger bij de N.A.V.O., mevrouw Staf, H. M. de koningin en generaal L. Norstad. E.E3. artikelen leveren. Vooral het Duitse speelgoed vindt gretig aftrek. -Maar niet minder verzot is de Ameri kaanse soldaat op de Duitse koe koeksklokken en bierkannen, welke laatste bont beschilderd en met het embleem van zijn troepenónderdeel zijn voorzien. Ich habe mein Herz Deze en talloze andere artikelen worden in grote hoeveelheden ver vaardigd en als geschenken naar de Verenigde Staten meegenomen of verzonden. Enorm is de ver koop van grammofoonplaten. Veel gevraagde platen z\jn: „In Miln- ehen steht ein Hofbraühaus" „Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren". Enige maanden geleden werd een grammofoonplaat uitge bracht onder de titel „Musikali- sche Erinnerungen an Deutsland". Hiervan werden tot op heden niet minder dan vijftigduizend exem plaren verkocht Alle artikelen worden rechtstreeks betrokken van fabrieken. De fabri kanten krygen van het E.E.S. nauw keurige instructies over de gewenste soorten. Winst in fonds De zorg van het E.E.S., aldus de Frankfurter AUgemeine Zeitung, be perkt zich niet alleen tot de levering van de tienduizenden soorten artike len. De oi'ganisatie stort de winst in een soort Welzynfonds, waaruit o.m. de inrichting en het onderhoud van bibliotheken, bioscopen en theaters worden bekostigd. Ook worden uit dit fonds subsidies verstrekt voor het aanschaffen van voetbal- en baseball- uitrustingen. Onlangs berichtte het in Frankfort verschijnende Amerikaanse tijd schrift „The Overseas Weekly", dat .het „European Exchange System" verplaatst zal worden van Neuren berg naar Stuttgart. Naar verluidt, zou het Westduitse ministerie van verdediging het Neurenberger pa- leis van justitie en de omringende ka zernes nodig hebben voor de o-pbouw van het leger. De verhuiskosten, die een dikke vier miljoen mark bedra gen, zullen door de Bondsregering wórden vergoed. Helium uit waterstof bij normale temperaturen. Sowjet-geleerden zijn er in geslaagd by normale temperaturen waterstof om te zetten in helium dus zonder gebruik te maken van temperaturen van miljoenen graden celsius, zo heeft radio-Moskou bekendgemaakt. (De geleerden geloven, dat de ener gie van de zon ontstaat door de vor ming van helium uit waterstofato men). Bij de Russische proeven speelden nu-mesonen die ongeveer 200 maal zo zwaar zgn als elektro nen, een „beslissende rol". Aardolie aangetroffen te Marlot Naar wij van de Nederlandse Aardoliemaatschappij vernemen, hebben de produktiep roeven met de tweede boorput in de omgeving van Mariahoeve bij Marlot, positief resul taat opgeleverd. Deze put produceei't thans door middel van een putpomp. Er zijn thans door de Nederlandse Aardoliemaatschappij drie boringen verricht. De eerste boring leverde een spuitende producent op. De der de had geen resultaat. Een vierde en vijfde boring zijn voorbereid. Eden ziek op zee De voormalige Britse premier, sir Anthony Eden, heeft op zijn reis naar Nieuw Zeeland, twee koortsaanvallen gehad. Bij de tweede aanval, die ern stig wordt genoemd, liep zijn tempe ratuur plotseling hoog on. Eden zal worden onderzocht, zodra lxij per boot, 21 februari in Auckland aankomt. Sir. Anthony en lady Eden vertrok ken 18 januari j.l. uit Londen voor een lange vakantie in Nieuw-Zeeland. Zo als bekend was Eden om gezondheids redenen als premier afgetreden. Zeven Cypriotische priesters gearresteerd. Zeven Grieks-Orthodoxe priesters, afkomstig uit het Trodos-gebergte waar Engelse troepen de afgelopen da gen de operatie „black mac" hebben uitgevoerd, zijn verdacht van steun aan de Eoka gearresteerd. In een officiële verklaring werd ge zegd, dat de mannen door de Eoka werden gebruikt, omdat zij minder snel zouden worden verdacht. Door deze arrestaties is het aantal Grieks-Orthodoxe geestelijken, dat verdacht van Eoka activiteit in hech tenis is genomen, gestegen tot 35. Canada bereid tot uraniumleveranties. De Canadese regering is thans be reid met elk land, dat er om verzoekt, bilaterale overeenkomsten voor leve ring van natuurlijk uranium te slui ten, zo heeft de Canadese minister van handel, C. D. Howe, in het Lager huis medegedeeld. De Canadese rege ring verwacht, dat einde 1959 de Ca nadese uraniumproduktie 40 maal zo gi'oot zal zijn als aan het einde van de oorlog en dan een waarde van 250 miljoen dollar per jaar zal bereiken, zo voegde minister Howe hier aan toe. Groningen wil Van Gend en Loos' paarden niet kwijt Het voornemen van Van Gend en Loos. óver te gaan tot afschaffing van de paardentructie, gaat de bevolking van de stad Groningen nogal ter har te. Een comité, bestaande uit de bur gemeester van Groningen, de heer J. Tuin, de directeur vanv.V.V,, de heer H. Braber en de heren I. J. van Brug- fen, D. J. Mellema en mr. J. J. Linde oom, heeft een onderhoud aange vraagd met de directie van Van Gend en Loos te Utrecht, teneinde te be- spregen in hoeverre er mogelijkheden bestaan de paarden voor de stad Gro ningen te behouden. Henk de Nooijer scoorde gelijkmaker jeugdwedstrijd Op het S. E. C.-terrein in Soest speelden twee jeugdelftallen woens dagmiddag een wedstrijd, die was be doeld als een oefenduel voor de op 2 maart te spelen wedstrijd tegen de juniores van Engeland. De eindstand was 33, nadat de rust met een 10 voorsprong was ingegaan voor het in rood geklede b-elftal. Het duurde 26 min. voordat Westra van Ajax kans zag een uitstekende voorzet van rechtsbuiten Feldmann te benutten. Wegglijdend over de nat te sneeuw passeerde hij met een kop bal doelman Gijsel van Maurits. Na de rust scoorde het A-team driemaal. Voor het b-elftal scoorden Theunissen (Vitesse) en Henk de Nooyer (Vlissingen). De Vlissinger maakte de gelijkmaker. Samen met Westra en Karhof van 't Gooi vorm de brj het beste deel van de b-ploeg. Henk de Nooyer uit Vlissingen speel de uitstekend. Swift mag Zwaluwen zeker thuis niet onderschatten. Het is altijd gevaarlijk om een wedstriid tegen de hekkesluiter van de afdeling te gemakkelijk op te vat ten. Daarom dient Swift in de korf balcompetitie zaterdag a.s. te waken tegen onderschatting van het Rotter damse Zwaluwen. Onlangs behaalden de Rotterdammers op eigen teri-ein hun eerste overwinning en nu de strijd tegen Swift weer in eigen huis geschiedt, zullen zij zeker trachten ook Swift te verrassen. De Middel burgse ploeg gaat dus gewaarschuwd naar Rotterdam en daarom mogen we een Zeeuwse overwinning ver wachten. Voor Overkanters en T.O.V. is elk winstpuntje van het grootste belang. Beide ploegen staan er lang niet rooskleurig voor en daarom zal de strijd tussen deze rivalen fel zijn. We achten Oveanters iets sterker. Ook Succes kan wel een paar punten ge bruiken, maar het bezoekende Uni cum zal vast en zeker niet goedgeefs zijn. CharloisO.D O. kan een aan- trekkelijke wedstrijd woi-den tussen twee gelijkwaardige tegenstanders. Misschien kan Charlois beide punten aan de Dorpsweg houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6