Bestedingsnota in het Landbouwschap Amerikaanse congresleden willen geen sancties tegen Israëli's STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ IN UTRECHT BIJEEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 PROVINOIALB ZKBUWBB COURANT Naast zekere waardering hadden alle woordvoerders kritiek Het Landbouwschap heeft gisteren met enige voldoening op de ach tergrond de bestedingsnota van de regering en wat daarin over de landbouw vernield is, aan kritische beschouwingen onderworpen. Voorzit ter Louwes was van mening, dat in elk geval moet worden aangedrongen op het alsnog tot stand komen van een subsidieregeling voor de stichting van gehouwen. Met betrekking tot de grondrente neemt de regering ander© besluiten dan in kringen van de landbouw gewenst wordt. Naar het oor deel van de heer Louwes wordt wel fors ingegrepen in de waardebepaling van de grond. De heer Haverkamp (C.B.T.B.) erkende, dat de landbouw iets meer ter hand wordt gesteld. Maar hij constateerde, dat de rege ring geen motivering geeft voor het rentetype. Hij becijferde voor gemeng de bedrijven in ons land een gemid delde grondrente van 13.voor ak kerbouwbedrijven 73.Tegen een bedrag van 13.had hij ernstige bezwaren. Hij concludeerde, dat de regering voorlopig niet van plan is bedragen voor verbetering van be drijfsgebouwen uit te geven. Ook stel de hij vast, dat het nog niet zover is, dat landarbeid en gewone arbeid ge lijk gesteld worden. De heer De Boer (K.N.L.C.) zei- de, dat er grote moeilijkheden zijn ontstaan omdat er welvaart is ver deeld, die er niet was. De welvaart die er wél was, was er mede door offers van de landbouw. De heer De Boer merkte op, dat het agra risch gebouwenkapitaal tot sluit post wordt gemaakt. De heer Mertens (K.N.B.T.B.) verklaarde er begrip voor te heb ben, dat de regering niet helemaal is tegemoet gekomen aan de eisen van het Landbouwschap, maar wel had hij er bezwaar tegen, dat men de zaak van de eigenaarslasten en van de grondrente als een afgeda ne zaak beschouwt. De heer Van der Ploeg stond wat soepeler tegenover het standpunt van de regering. Hij achtte het echter te leurstellend, dat de regering zich niet verwaardigd heeft de werkclassifica- tie ook maar te noemen. De heer Tiggelaar (A.N.A.B.) zei zich erover te verwonderen, dat in de nota niets gezegd wordt over de be- Op 12 maart begint proces-Adams Het proces tegen dr. John Bodkin Adams, de arts uit Eastbourne, die er van verdacht wordt welgestelde patiënten door toediening van over matige doses van verdovende midde len om het leven te hebben gebracht, zal waarschijnlijk in de loop van de volgende maand beginnen. De beklaagde is woensdag, verge zeld van zijn verdediger voor de rechter van de „Old Baily", de voornaamste Londense rechtbank, verschenen. De verdediger vroeg uit stel van het proces tegen zijn cliënt. De rechter stemde hiermede in en bepaalde dat het proces 12 maart zal beginnen. Holland-Amerika Lijn Zowel op het passagiers- als vracht- bedrijf heeft de politieke onrust van het afgelopen jaar haar invloed doen gelden, aldus het verslag over 1956 van de N.V. Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij Holland-Amerika Lijn te Rotterdam. Ondanks de goede bezetting in het passagiersbedrijf was het resultaat ongunstiger dan die van de voorgaan de jaren. Het vrachtbedrijf had een gunstig verloop. Het jaarverslag maakt ondermeer nog melding van het feit. dat de di rectie van de H.A.L. ernstig is te leurgesteld, dat de Nederlandse rege ring eerst na de Tweede Kamerverkie zingen begint te erkennen dat de eco nomische toestand in Nederland lang niet in elk opzicht rooskleurig is. njiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii|ui Bij hoog trater maakte het M voor Vlissingen gestrande II Zweedse erts-tankschip „Vit- tangi" woensdag weer zwaar slagzij. Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt, had M de vloed zijn hoogste punt nog M niet eens bereikt, maar toch bruiste het water al ver over de dekken. (FOTO P.Z.C.) loning van de boer. Sprekende over de grondrente wees hij erop, dat de waarde van de grond onaangetast wordt gelaten. Wat de blokkering be treft zei hij, dat deze dienstig was om het geld ten goede te laten komen aan de doelen waarvoor het bestemd was. Ir. Knottnerus (KU.L.C.) was het een raadsel hoe de regering wat be treft de beloning van de boer en de arbeider kan meten met twee maten. De gelijkstelling moet volgens hem geschieden op basis van werkclassifi- catie. Ook hij had kritiek op de ge temporiseerde besteding van de 50.000.000 voor bedrijfsgebouwenver betering, die thans „niet aanwezig" zouden zijn. De heer Stokman (N.C.L. B.) was ook van mening dat het ge stelde over eigenaarslasten en blokke ring moeilijk aanvaardbaar moet wor den geacht. Het Landbouwschap zal zich nog nader beraden in welke zin men zich tot de Tweede Kamer over het stuk zal wenden. Het Wereldgebeuren Keizerlijk alarm I i i EU Gisteravond, tijdens de inval lende duisternis, waagde bijna niemand zich meer op het voor Vlissingen gestrande schip „Vittangi". Licht kon er niet meer aan boord ontstoken wor den, omdat de motoren van het schip niet gebruikt konden worden. De verlaten dekken le verden een sombere, bijna spookachtige aanblik op. Naast het schip is wat licht te be speuren van de bergingsvaar- 1 tuigen. (FOTO P.Z.C.) Ds. Zandt laakt de regering Tijdens de woensdag te Utrecht gehouden algemene vergadering der Staatkundig Gereformeerde Partij heeft de voorzitter van de partij, ds. P. Zandt, in zijn openingsrede „de enige waarborg voor het welvaren van onfc volk", o.m. kritiek uitgeoe fend op de burgemeestersbenoemin gen in ons land. Ds. Zandt waarschuwde er ten scherpste tegen enige haat tegen een rooms-katholiek of socialist te koesteren of te betonen. Maar, zo zei hij, anderszijds is van een samengaan of een verbroedering met hen geen heil te verwachten. De uitkomst leert toch, aldus ds. Zandt, dat alle verbroedering en verzwage ring met rooms en rood ons steeds verder afvoert van de rotsvaste be ginselen van het woord van God. De laatste twee burgemeestersbenoemin gen, die van Amsterdam en Den Haag wijzen dit, volgens spreker, onbetwistbaar uit. De Haagse be noeming, aldus ds. Zandt, heeft sterk Menon zakte in elkaar in vergadering Veiligheidsraad beschouwen als een aanval op India en dienovereenkomstig handelen." Aldus de Indiase minister zonder portefeuille, Krisjna Menon. woens dag in zijn rede voor de Veiligheids raad van de V.N. Menon zei over de Amerikaanse militaire hulp aan Pakistan dat het niet mogelijk was de omvang daar van te berekenen, maar dat de hulp aanzienlijk was en voldoende om de veiligheid van India te tarten. Hij ontkende de Pakistaanse beschuldi ging van Indiase troepen-concentra ties en bestreed ook Pakistaanse be richten dat de pers in Kasjmir ge breideld is. Ivrisjna Menon is, na het uitspre ken van zijn twee uur durende rede voering in elkaar gezakt. Menon had zijn ziekbed verlaten om voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te kunnen spreken. Met spoed bracht men hem naar een ziekenka mer op de vijfde verdieping van het secretariaats-gebouw. de aandacht getrokken. Onder de protestanten heeft deze benoeming veel verontwaardiging en verontrusting verwekt, hetgeen, volgens spreker, niet te verwonderen is, gelet op de vervolging en onder drukking aer protestanten in Spanje en Columbia en op het feit, dat Rome de inquisitie nimmer heeft afge zworen, maar deze uitvoert waar het de macht er toe heeft. Het voor de anti-revolutionairen zo kenmerkende is, volgens ds. Zandt, dat hun leden in de Tweede Kamer met geen enkel woord de benoeming van een rooms-katholiek tot burge meester van Den Haag hebben af gekeurd. Sprekende over het materialisme, zei ds. Zandt tenslotte, dat de aard se gezindheid nog wordt bevorderd door de regeringsmaatregelen. De regering geeft kolossale sommen uit ter bevordering van sport en spel, van komedie en opera, aan danskunst en het dansen, waartegen alleen door de afgevaardigde der S.G.P. wordt opgekomen. Euromarkt en Euratom akkoord (Slot van pag. 1) veertig miljoen dollar de Belgen veertien miljoen doMar, Frankrijk, veertig miljoen dollar, Italië acht miljoen dollar en Luxemburg 0,25 miljoen dollar. Minister Drees verklaarde, dat dus ook de Nederlandse overzeese ge biedsdelen zullen profiteren van dit investeringsfonds. Suriname en de Antillen zullen zelf moeten beslissen of zij al dan niet willen deelnemen in het investeringsfonds. Minister Drees deelde verder mee, dat thans een tekst voor de tot stad gekomen conventie wordt uitgewerkt, die binnenkort aan de regering zal worden voorgelegd. Minister Drees meende, dat het niet noodzakelijk zou zijn een nieuwe mi nistersconferentie te beleggen, alvo rens tot ondertekening zou kunnen worden overgegaan van de conventie. Hij had er op aangedrongen de nieuwe tekst te mogen ontvangen veertien da- fen vóór de ondertekening ervan, zo- at de conventie allereerst ln het ka binet besproken zou kunnen worden. •Naar <lr. Drees verder mededeelde, zullen de Franse Invoercontingenten voor produkten, welke uit de gemeen- schappelnke markt ln de Franse over zeese gebiedsdelen worden geïmpor teerd, op grond van de zojuist tot stand gekomen conventie, wórden ver dubbeld. Nederland verplicht zich hiertegenover de tropische produkten nit. bet Frans overzeese gebiedsdeel in Nederland in te voeren. Deze Franse overzeese produkten krijgen door pre ferentiële rechten een voorsprong op de. produkten, die tot dusverre uit de itropische gebieden van andere landen werden ingevoerd. Met name, zo ver namen W(j, zou dit gelden voor koffie, die tot nu toe uit Brazilië werd Inge voerd. Ook bananen, oliehoudende za den en citrusvruchten zouden in de toekomst uit de Franse koloniën wor den geïmporteerd. Door gasverstikking omgekomen De 30-jarige T. V. is dinsdagavond in zijn woning te Almelo door gas verstikking om het leven gekomen. V. was bezig geweest met Het repa reren van een gaskachel, die in een douchecel stond. Toen zijn echtgeno te 's avonds laat thuis kwam vond zij haar man op de vloer van de douche cel liggen. Winter kwam dichtbij H (Van onze weerkundige H medewerker) m De depressie, die in de af- gelopen 24 uur van Noord- s Frankrijk langs Limburg naar Noord West-Dultsland is ge- trokken heeft de winter in de vorm van een pak sneeuw licht bij Zeeland gebracht. Sisteren viel er ook in onze provincie af en toe regen en natte sneeuw, maar het was s vooral het oostelijk deel van Noord-Brabant en Noord-Lim- H H ourg waar tot gisteravond 10 tot 13 cm sneeuw werd ge- he meten. Deze depressie met sneeuw en regen wordt van- ee daag gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die voor op- e= klaringen zorgt. De wind, die gisteravond naar het noorden draaide gaat geleidelijk door hh het westen naar zuidwest, dit M onder invloed van een nieuwe depressie, die bij Ierland na- M dert. Deze kan morgen boven West-Europa doordringen en de kans op regen en sneeuw opnieuw doen toenemen. Deze H laatste week van februari be- gint met enigszins kwakkel- ee weer, maar sneeuw en vorst van enige betekenis is echter de,eerstkomende dagen niet te Ij verwachten, al blijft de tempe- ratuur maar enkele graden M boven het vriespunt. iliiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiil RESOLUTIE WORDT WAARSCHIJNLIJK VANDAAG INGEDIEND Keizer Hallo pië houdt niet alleen van de films, die worden veitoond in de bioscoopzaal van zijn palcis in Addis Abeba maar bovendien heeft hij veel plezier in het beluisteren van muziek, en in het lezen van geschie denisboeken en levensbeschrijvingen. Zijn eigen biografie, die bij allerlei of ficiële gelegenheden, zoals staticbc- zoeken. in het buitenland wordt gepu bliceerd. is niet weinig spannend. Tot de hoofdstukken behoort de veldtocht waarin hij het waa 1928 de troe pen leidde die de echtgenoot van de keizerin, die niet van koninklijken bloede was. versloegen. Later, in 1936 werd het leger van Ethiopië versla gen door de Italianen, die op bevel van dictator Mussolini een jaar tevo ren in z(jn land waren binnengeval len. Tot in het begin van de tweede wereldoorlog, toen hij door de Engel sen op de troon werd hersteld, ver bleef de keizer daarna als balling In Engeland. Zijn kroon lag in die jaren in de kluis van een Londense bank. Dï keizer zou er weinig voor voe len, om zijn kroon opnieuw in een kluis te deponeren. Ook is hij vast voornemens om niet voor een tweede keer onvrijwillig zijn land te verlaten. Daarenboven leren de biogra fieën van machtswellustige dictators jiem, dat men zulke lieden nooit vroeg genoeg een halt kan toeroepen. Het is waarschijnlijk daarom, dat de keizer van Ethiopië nu alarm heeft geslagen: in het openbaar heeft hij Egypte er van beschuldigd, dat het pogingen doet om onrust te veroorzaken onder de mohammedaanse minderheid van zijn land. Het is niet de eerste keer, dat er tegenstellingen aan het licht komen tussen de Egyptische dictator Nasser en de Ethiopische keizer: in november jongstleden werd de Egyp tische militaire attaché uit Ethiopië gezet. Het wekte indertijd ook wrevei bij Haile Selassie, dat men hem niet raadpleegde toen er in Egypte ge praat werd over de bouw van een dam in de Nijl bij Assoean. Het is immers in zijn land. dat de Blauwe Nijl ont springt en die Blauwe Nijl levert ze ventig procent van het water, dat door de lagere delen van de Ni.il naar da Middellandse Zee stroomt. Niet alleen was de keizer in zijn wiek geschoten, wat het gedrag van de Egyptische dictator betreft, maar hij had ook gro te bezwaren tegen het optreden van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles, d:e in december 1955 aan Nasser steun toezegde voor de bouw van die As- soeandam, zonder eerst eens de „ko ning der koningen" van de Blauwe Nijl te raadplegen. Toen Dulles die steun voor de dambouw plotseling in trok, was de keizer weer tamelijk ia zijn nopjes. Hij werd nog wat minder ontevreden, toen hij van de Ameri kaanse regering de mededeling ont ving dat zij hem zou helpen met da bouw van een kleine vloot. En weder om is het Egypte's president Nasser, die hem, wat die vloot-opbouw hetreft dwars zit. Door de huidige blokkade van het Suezkanaal ïrfimers kan de onderzeebootjager, die de Amerikanen aan de keizer cadeau hebben gedaan, nog maar steeds niet uit Bremerhaveri (Duitsland) vertrekken naar de nieu we Ethiopische marinehaven Massa- Ook verder zal echter de goede verhouding tussen Ethiopië en de Verenigde Staten worden hersteld. Op 5 maart zai de Ameri kaanse vice-president Richard Nixon de plechtige afkondiging meemaken van Ghana. Ghana is de naam van een nieuwe natie in het Britse Geme nebest, die men tot nu toe kende als de kolonie „Goudkust". Van het feit dat hij dan tóch in Afrika moet zijn. zal de vice-president gebruik maken om zo omstreeks 10 maart op visite te gaan in Addis Abeba. Ongetwijfeld zal daar gesproken worden" over de :he betekenis van Ethiopië in verband met de crisis in het Mid- Cairo laat dreigementen horen De Verenigde Staten zullen, haar in betrouwbare kringen in Washing ton wordt vernomen, een neutraal standpunt innemen, wanneer het gaat om een resolutie in de Verenigde Naties, die sancties tegen Israël aanbe veelt omdat dit land Egypte met zjjn troepen nog niet verlaten heeft. Ei senhower heeft gisteren urenlang met twintig „kopstukken" uit het Con gres overlegd over eventuele steun aan een dergelijke resolutie, die naar men aanneemt vandaag door het Afro-Aziatisohe blok in de V.N. zal wor den ingediend. Volgens een enquête, die United Press onder de twintig ge raadpleegde congresleden instelde, waren er minstens 13 tegen het ne men van sancties. Officieel werd na de beraadslagingen meegedeeld, dat men niet tot o*...■eenstemming was gekomen. t De minister-president van Dene marken heeft gisteren laten weten, dat Denemarken aan eventuele I sancties tegen Israël niet zal mee doen. De Deense regering is name- I lijk van mening, dat de eisen van Is raël voor garanties redelijk zijn. President Eisenhower hield gister avond laat hedenmorgen vroeg Nederlandse tijd een televisietoe spraak over de toestand in het Mid den-Oosten. ïn Jeruzalem is het Is raëlische kabinet klaar, om onmid dellijk wanneer de gedelegeerde bij de V.N. en ambassadeur in de V. S. Abba Eban in de stad aankomt, in vergadering te gaan. Waarnemers zijn van oordeel, dat Israël ermee ak koord zou gaan. indien als onder deel van het V.N.-legertje een schip in de golf van Akaba zou worden ge stationeerd. President Nasser heeft een spoed- eigende kabinetsvergadering hijeen- I geroepen om de huidige situatie te betpreken. Een Egyptische woord- j voerder zei gisteren, dat ..de wereld- vrede in gevaar wordt gebracht door j imperialisten, die Israël garanties I willen geven." I Tegenover het Britse parlements- j 1 lid Banks z.on Nasser verklaard heb- j ben, dat hij hervatting T an de vijan- j deiykheden tegenover Israël over- weegt. den-Oosten. Wat president Nasser van Egypte betreft: die zal dat niet erg prettig vtnden. Die heeft de laat- ste weken nog meer redenen om pes simistisch te zijn. Zijn invloed taant. Men praat niet zozeer over het grote l Arabische imperium waarin hij de scepter zou zwaaien alswel over nau- were samenwerking tussen de huidige heersers die voor hem op zij zouden moeten gaan. De heersers versterken j zich ten koste van zijn illusies. En tot 1 overmaat van ramp wordt de vriend- schap hersteld tussen Amerika en de Ethiopische keizer, in wie hij ook een I tegenspeler jziet i ^Zo wisselen de kansen. En zowel Nasser als de keizer weten, dat later allerlei mensen, die van biografieën houden, met spanning de avonturen zullen lezen die zij beiden hebben be leefd en die nog voor hen in het ver schiet liggen. Dodelijke ongelukken Op de Nieuw Bussumerweg te Hui zen is woensdagochtend de 48-jarige J. W., werkmeester van het Blinden instituut te Huizen door een ongeval om het leven gekomen. W„ die een bromfiets bereed, heeft waarschijnlijk bij het passeren een klap van de N. B.M.-bus gekregen. Het 9-jarig zoontje van de heer J. van D. uit Oldebroek viel woensdag van zijn fiets en werd gegrepen door een passerende militaire vrachtauto. Het kind is overleden. Woensdagmiddag is de 7-jarige Th. R. uit Heerhugowaard van een rijden de aanhangwagen gevallen. Het jon getje kreeg de wielen van de achterste wagen over het hoofd én was op slag dood. KEIZER HAILE SELASSIE ...vrees voor veroveraars... Honderdduizend op 9429 In de 534ste staatsloterij is don derdag de honderdduizend gevallen op lot no. 9429. Dit lot is verkocht te sK«en>iond. Socstdijk. Arnhem. Leiden, Rotterdam en I'urmerentL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3