Jaarverslag over 1956 Wegschap Walcheren verschenen Zeeuwse Almanak SNELPON lijmt koppensneller VOORZITTER CHR. BESTUREN BOND LEGDE TAAK NEER van ^tvin TOT LASS!L-* HAVERMOUT „VITTANGI" NOG LANG NIET REDDELOOS VERLOREN MIDDELBURGSE ZAKENWERELD BESPRAK DE WONINGNOOD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 NOODTOESTAND BESTAAT NIET LANGER Jaarlijks budget van ruim f300.000 wordt toereikend geacht Verschenen is het jaarverslag: over 1956 van het Waterschap Wegschap Walcheren. Hierin is opgenomen üe rekening over 1955, (lie voor wat be treft de gewone dienst aan uitgaven een bedrag laat zien van 355.132,36 en aan inkomsten 337.706,36. De begroting van de gewone dienst voor '57 vermeldt aan inkomsten en uitgaven: een bedrag van 837.200. Volgens het verslag kan na afloop van het dienstjaar 1950 geconstateerd worden, dat een jaarlijkse budget van ruim 300.000 waarschijnlijk toereikend Is voor het voeren van een doeltreffend beheer. Verder wordt opgemerkt, dat de fi nanciële toestand van het Wegschap er niet al te somber uitziet, vooral in verband met het wetsontwerp van de commissie-Oud, waarin een regeling ls opgenomen voor de financiering van de onderhoudskosten van wegen, ook voor de zogenaamde nlet-plan wegen. Het verslag geeft een overzicht van een aantal werkzaamheden, die het Wegschap in het afgelopen jaar heeft verricht. Een kleine vijftig wegen werden schoongemaakt en voorzien van een oppervlaktebehandeling met vloelbitumen of wegenteer, afgedekt met grint. Hiervan kwamen vijftien wegen niet op de begroting voor, maar de kosten van het hierdoor ont stane meerwerk werden in de begro ting ste< ting. De totaal behandelde oppervl te was 154.549 vlerkante meter en de kosten van dit werk bedroegen 104.515,69. De vernielde gedeelten uit een twee tal wegen werden behandeld met koudasfalt. Koudasfaltbeton werd ook aangewend voor het wegwerken van de voor het verkeer gevaarlijke opstaande verhardingsrand van de weg Middelburg-Grjjpskerke. In to taal werd een oppervlakte van 8659 vierkante meter Koudasfaltbeton ver werkt, waarvan de kosten 18.295 bedroegen. Aan verschillende wegen werden herbestratingswerken uitgevoerd en te hoge wegbermen werden hier en daar door afsteken verlaagd. De be planting van de tussen-berm langs de weg Middelburg-Grijpskerke-Aagte- kerke werd overeenkomstig de door het Staatsbosbeheer gegeven advie zen door de Nederlandse Heide maatschappij aangebracht. De totaal- kosten bedroegen f 2952,52. Opbergloods In Grijpskerke werd op het mate- rlalenplein een opbergloods gebouwd voor het Wegschap, die 5 december 1L definitief werd opgeleverd. Deze loods, die reeds geheel is ingericht, ls voor de kantonniers toegankelijk. De bouwkosten bedroegen 11.675.34. Het maaien van het niet verpachte deel der grasbermen werd weer uit besteed. Het afkomende gras, dat door de kantonniers tot hooi werd verwerkt, werd afgenomen door de coöperatieve 1 andbouwvereniging „Eiland Walcheren". De distels op de bermen en in de bermsloten werden volgens de bestaande overeenkomst bespoten en de Nederlandse Heide maatschappij onderhield de bermbe plantingen. De kantonniers verricht ten de normale onderhoudswerk zaamheden. Voorts werden zij inge schakeld bij de gladheidsbestrijding, die door verschillende gemeentebe sturen werd uitgevoerd. Het verslag maakt verder melding van het feit, dat niet werd gewerkt aan het schoonmaken en/of delven van wegsloten en aan het onderhoud van bruggen. Het geld, dat hierdoor vrijkwam werd gebruikt voor het uit voeren van wegverhardingen. Deze werkzaamheden hadden een vlot verloop omdat met de uitvoering er van zo vroeg mogelijk in het jaar werd begonnen en de slechte weers omstandigheden van het tweede half jaar er dus weinig invloed op hadden en bovendien grote medewerking van de aannemers werd ondervonden. Achterstand ebt weg Met het aanbrengen van de voor do dienst 1957 geraamde opper vlaktebehandelingen zal de ach terstand in onderhoud, die bij dit soort werken bestond, geheel zyn weggewerkt. Bij de nu nog te be handelen wegen is geen sprake meer van een noodtoestand, zoals voorgaande jaren vaak het geval was. De asfaltbetonverhardingen geven geen reden tot bijzondere opmerkingen. Wel baren een aan tal wegen zorgen, waar het de draagkracht van de fundering be treft. Ten aanzien van deze wegen wordt een afwachtende houding ook in 1957 verantwoord geacht. De klinkerwegen verkeren in redelij ke staat, met uitzondering van de Oude Vlissingseweg en de Grijps- kerkseweg. voor herstelwerkzaamhe den aan de Oude Vlissingseweg is op de begroting voor 1957 een yrü be langrijke post uitgetrokken. Voor de Grijpskerkseweg zal, in afwachting van een definitieve verbetering door verbreding van de verharding, met de meest noodzakelijke herstelwerk zaamheden moeten worden volstaan. Tijdens het afgelopen verslagjaar zijn weer enkele wegen aan het Weg schap overgedragen; voor zeventien wegen is dit nu nog niet het geval. Ér wordt nog opgemerkt, dat voor wat de bedragen aangaat, die de ge meenten en de Polder Walcheren aan het Wegschap verschuldigd zijn, .er naar gestreefd wordt in deze bedra gen ene constant evenwicht te bren- Ilerke schommelingen ln deze bedra gen zouden kunnen leiden tot de ont wrichting van de financiën dezer lichamen. In het slot van het verslag wordt een woord van dank gericht tot het personeel van het Wegschap „dat in het afgelopen Jaar wederom met ijver en voortvarendheid zjjn taak heeft verricht, hetgeen het voeren van een verantwoord beleid in belangrijke mate heeft vergemakkelijkt". In het jaaroverzicht wordt ook nog het ernstige verlies gememoreerd, dat de vergadering leed door het overlij den van de heer P. Dregmans, burge meester van Serooskerke, die ln 1954 tot lid van het college van beheer werd benoemd. AFSCHEID IN MIDDELBURG Veel waardering voor de heer P. Meliefste De Christelijke Besturenbond te Middelburg heeft gisteravond ln res taurant „Suisse" op hartelijke wijze afscheid genomen van zijn voorzit ter, de heer P. Meliefste, die na een tijd van 28 jaar als zodanig te heb ben gefungeerd, meende de voorzit tershamer te moeten neerleggen. Na schriftlezing en gebed gaf de voorzitter in zijn openingsrede een terugblik over het afgelopen laar. Spreker betreurde de geestelijke lauwheid ook onder de christelijke arbeiders en waarschuwde er voor. om niet voor maatschappelijke wel vaart de christelijke beginselen te verloochenen. Spreker verwelkomde vertegen woordigers van de Christelijk-Histo- rlsche en Anti-Rev. partilen ln Mid delburg en van Christelijke Bestu renbonden op Walcheren, afdeling Middelburg K.A.B., en de heer P. Tjeersma van het Chr. Nat. Vakver bond te Utreeht. Hierna bracht de secretaris, de heer A. Maas, een gedetailleerd jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het ledental op 31 december 1955 1381 en WIJKGEBOUW De wHkgebouwen zijn zo langzamer hand behoorlijk dik gezaaid in Zee land en er komt weer een nieuw ge bouw bjj, in Koudekerke! Daar zal binnenkort „Het Groene Kruis" over gaan tot de aanbesteding van zo'n gebouw, dat behalve voor Koudeker ke ook in de behoeften van de ge meenten Zoutelande, Biggekerke en Meliskerke zal voorzien. De aanne mers uit deze vier plaatsen kunnen aan de inschrijving deelnemen. Het gebouw zal een oppervlakte beslaan van 295 vierkante meter. AANBOD Het aangezicht van Zierikzee, dat in 1953 zo deerlijk werd geschonden is de laatste tijd zeer ten gunste aan het veranderen, vooral nu de beplan- HUISSPREUK Achter de tapkast in dat café op Tholen hing al sinds jaar en dag een soort huisspreuk, die de stamgasten altgd maar op de koop toe hadden genomen. In fraaie sierletters stond er: Vandaag betalen, morgen voor niets". De kastelein had er al veel plezier van gehad. Want van tijd tot tijd was er altijd wel iemand, die de volgende dag terug kwam om een gratis consumptie. Hetgeen hem dan 'de gelegenheid bood om er grinne- kend op te wijzen, dat er vandaag betaald moest worden en dat men daar uitsluitend „morgen" vrij van was. Geen wonder van sprankelende humor, maar toch teel dwaas genoeg om enige weerklank te wekken. Onlangs is er een grapjas wat die- Ser op dit mopje ingegaan. Bij z'n innenkomst wenste hij de waard na drukkelijk een „goede morgen", waarop de eigenaar van het etablis sement wat verwonderd een „goede morgen" terug gaf. ,£o", sprak de klant tevreden, „en geef nou maar een borrel weg. Want nou heb je zelf toegegeven, dat het vandaag morgen is..." De waard toonde zich een goed verliezer. Of hy de spreuk heeft ver wijderd, is ons niet bekend. ting van de voormalige stadswande ling haar voltooiing nadert. Het ge vogelte ontbreekt hier echter nog en zodoende kwam de heer L. C. Krepel, een inwoner van de stad, op het idee de gemeente een koppel tamme een den aan te bieden. B. en W. stellen de raad voor deze schenking dankbaar te aanvaarden! LOOS ALARM De bevolking van Bruinisse werd dinsdagavond opgeschrikt door het loeien van de brandweersirene. Wie zich naar buiten spoedde, zag dat zware rookwolken opstegen uit de ventilatoren op het dak van de droog- inrichting. De bedrijfsleider hiervan is blijkbaar niet voor een kleintje ver vaard, want hij drong het gebouw, dat vol rook stond, binnen en con stateerde, dat er eigenlijk niet veel aan de hand was. Alleen de oliekachel produceerde meer rook dan men van het apparaat gewend is en deze was dus de oorzaak van de schrik. Toen de brandweerlieden arriveerden, ver namen zij, dat er niets te blussen viel VONDST Adjudant L. Kouwen van de rijks politie te Renesse heeft een zeldzame penning gevonden op het kerkplein van Renesse. Het betreft hier een ge denkpenning, die in 1619 in Neuren berg is uitgegeven ter herdenking van de stichting van Rome door de tweeling Romulus en Remus. Beide namen en de wolvin die lien, volgens de legende, gezoogd zou hebben, staan op de penning, die nog vrij gaaf is. Met is onbegrypeiyk hoe de penning enkele eeuwen geleden vanuit de Duitse stad naar Renesse kwam. Een verklaring is misschien het feit dat gedurende het bestaan van Renesse de grote markten op het kerkplein gehouden zyn en kooplui uit den vreemde wellicht de penning hebben laten vallen, die later in de grond verdwenen is. op 31 december j.l. 1426 bedroeg. Met voldoening werd vernomen, dat het Chr. Nat. vakverbond weldra 'n distrïctsbestuurder voor Zeeland zal aanstellen. Uit het fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd aan 16 patiënten hulp verleend. Voor extra voeding, reis kosten enz. werd via de plaatselijke commissie 1834.uitbetaald. Na de pauze nam de heer Meliefste officieel afscheid als voorzitter *an de besturenbond. Hij wees op het grote verschil tussen het jaar 1928, toen hij als voorzitter optrad, en de^ tijd van heden. De destijds bestaande vijf Chr. Besturenbonden óp Walche-' ren ijverden voor chr. organisatie onder de landarbeiders. Ontzaglijk veel werk is toen door de bestuurders verzet. Er zat spanning en. ook ro mantiek in en het was een prachtige tijd, vol van teleurstelling en zegen. In tegenstelling met die tijd, heerst er nu slapheid, stabiliteit en er moet een frisse geest komen en veel meer activiteit. De chr. organisaties moe ten worden versterkt en ook de so ciale scholing der leden ter hand worden genomen, wat van het groot ste belang is voor de werknemers. Spreker dankte voor de grote steun en hartelijkheid gedurende deze 28 jaren ondervonden. Spreker felici teerde de nieuwe voorzitter, de heer A. Maas, met zijn benoeming. Hierna overhandigde hij aan de heer Maas de voorzittershamer. De tweede voorzitter, de heer A. Jeras, sprak namens de Chr. Bestu renbond hartelijke woorden van af scheid- Ook mevrouw Meliefste werd nog door de tweede voorzitter toege sproken, waarna hij tot slot aan de scheidende voorzitter een polshorlo ge en aan mevrouw Meliefste een prachtige mand met fruit overhan digde. 'Hierna volgden nog verschillende toespraken, o.a. door de heer P. Tieersma namens het C N.V., de heer J. Hoek namens de Chr.-Hist. en A. R.-partïjen, de heer J. Lodder uit Vlissingen namens de Chr. Besturen bonden op Walcheren. Verschillende geschenken werden hem nog over handigd door de sprekers. Tenslotte beantwoordde de heer Meliefste alle sprekers. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door mevrouw Zee en haar me dewerksters. Hogere bustarieven in de Bevelanden De Auto Maatschappij Zeeland heeft thans ook toestemming verkregen om tot verhoging van de tarieven op de verschillende bij haar in exploitatie zijnde lijndiensten over te gaan. De verhoogde tarieven, die nog moeten worden vastgesteld, zullen waarschijn lijk in maart van kracht worden. Voor Zeeuws Landjuweel. De Rooms-katholieke toneelvereni ging „Crescendo" te Terneuzen zal Hel beste ontbijt In de kortste Benoeming bij rijkspolitie Als wachtmeester hij de groep Brui nisse der rijkspolitie is benoemd wachtmeester G. J. Helinendncti te Kruin ingen. Archivaris Vlissingen B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor over te gaan tot de be noeming van een gemeente-archiva ris voor Vlissingen in do vacature, ontstaan door het vertrek van mr. W. D. de Bruine naar Middelburg. Voor- Êesteld wordt te benoemen: 1 J. den óed. adjunct-commies bij het ge meente-archief te Dordrecht; 2 J. P. Rogier, adjunct-archivist by het ge meente-archief te Delft. Belastingverhoging in Zierikzee B. en W. achten financiële positie zorgelijk Burgemeester en wethouders van Zierikzee hebben zich in een uitge breid schrijven tot de raad gericht over de financiële positie van de ge meente, die zorgelijk is. Naar de over tuiging van B. en W. moeten de ver dere voltooiing van de rioleringswer ken en de bouw van een rioolzuive- ringsinstalltale binnen de kortst moge lijke tijd verwezenlijkt worden. Hier toe is het noodzakelijk dat de gemeen te naar middelen omziet om zulks mo gelijk te maken. In het verleden was het nog wel mogelijk door een ver hoogde subjectieve uitkering uit het gemeentefonds het fiuanciële draag vlak der gemeente te verbreden. Deze mogelijkheid is in het huidige sta dium niet meer aanwezig. Er moeten, zo vervolgen B„ en W., dus andere wegen gezocht worden om tot de noodzakelijke uitvoering van kapitaalswerken te komen. Slechts twee wegen staan open t.w. bezuini ging van uitgaven of het vergroten van eigen inkomstenbronnen. Bezui niging behoort niet meer tot de reële mogelijkheden, zodat er geen andere uitweg is dan het verhogen van be staande belastingen. B. en W. stellen voor tot verhoging van de tarieven voor heffing van straatbelasting over te gaan o.l, door het heffingspercentage voor de ge bouwde eigendommen te brengen van 6 pet. op 8 pet. van de belastbare huurwaarde en door het heffingsper centage voor de ongebouwde eigen dommen te brengen van 3 pet. op 4 pet. van de belastbare huurwaarde. Uit deze verhoging zal ongeveer 5000 gulden per jaar meer te verwachten zijn. Verder stelt het dagelijks bestuur voor de belasting op het bioscoopbe zoek te wijzigen. Voorgesteld wordt dit te brengen op 30 Dit zal even eens 5000 meer opbrengen dan voor heen, waarin het te verwachten da lende bioscoopbezoek is vercalculeerd. Verhoging van de overige percentages achten B. en W. niet aan te bevelen. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens een opgave van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland stond bij de onder de ze dienst ressorterende G.A.B.'s per 15 februari j.l. een totaal aantal van 2669 Zeeuwse werkzoekenden rage- schreven tegen 2439 per 15 januari 1957. Het totaal aantal ingeschreven man nen bedroeg per genoemde datum 2301 (2082), waarvan er 1068 geheel werkloos waren, 863 werkzaam op ob jecten voor aanvullende werkgelegen heid en 370 te werk gesteld op G.S.W.- objecten. Voor mannelijk personeel waren op die datum 520 aanvragen ge daan. Wat de vrouwelijke werkzoekenden betreft, hiervan stonden er per 15 fe bruari in totaal 368 (357) ingeschre ven. Van hen waren 199 geheel werk loos en 169 niet werkloos. Het aan tal aanvragen van werkgevers, dat op die datum voor vrouwen genoteerd stond, bedroeg 249. NAAR VLISS1NGSE BUITENHAVEN Vijf compressors persten lucht in zes volgestroomde ballasttanks De kolkende en zuigende stromingen van eb en vloed hebben de strijd met het enorme Zweedse ertstankschip „Vittangi", dat woensdagavond laat nog als een gevelde reus dwars ln de Westerschelde lag, nog steeds niet gewon nen! Gister bleek zelfs, dat het kolossale stalen gevaarte niet reddeloos ver loren ls. VUf machtige compressors persten woensdagmiddag lucht in de volgestroomde ballasttanks, waardoor het schip aan stuurboordzyde veel lichter werd. Zoveel lichter, dat er gisteravond een weinig beweging was te bespeuren in de machteloze kolos. In de afgelopen nacht werden alle krach ten gemobiliseerd en vanochtend tussen half vijf en vijf uur zouden vele sleepboten hun duizenden P.K.'s Inzetten om de „Vittangi" vlot te trekken. Scheepvaartdeskundigen achtten gisteravond de kans, dat dit zou gelukken zeer reëel der vertrok gisteren uit Maassluis het bergingsvaartuig „Buffel" naar Vlis singen. De kans, dat het schip zal zinken Het heeft er aanvankelijk niet naar uitgezien, dat de toekomst van dit Zweedse vaartuig nog zulke gunstige perspectieven zou krijgen. Want woensdagmorgen moesten de drijven de kranen, die de lading zouden los sen, werkeloos blijven! Zelfs bij be trekkelijk laag water stond het dek onder water, waardoor de luiken niet geopend konden worden. Maar ook al zouden de dekken niet gedeeltelijk onder water hebben ge staan dan nog zou het niet mogelijk zrjn geweest de luiken te openen. Deze luiken worden namelijk met oliedruk omhooggebracht, maar doordat de motoren van de „Vittangi" niet meer gebruikt konden worden, was het on mogelijk de luiken omhoog te bren gen. Succes had men echter wel met het persen van lucht In de zes vol gestroomde ballasttanks. Twee compressors van' „De Schelde", twee van het bergingsbedrijf Van der Tak en één van net bergtngs- vaartuig „Salvor 10" der Union de Remorquage et Sauvage S.A. uit Antwerpen spoten samengeperste lucht ln de ballasttanks, die door hun waterlast het schip aan stuur boordzyde uit zyn balans trokken. Een deskundige van de firma Van der Tak kon ons woensdagavond omstreeks half zeven vertellen, dat het water in de ballasttanks door de ingeblazen lucht naar schatting vjjf meter omlaag was geperst! Hierdoor werd het schip aan stuur boordzyde ettelijke tonnen lichter. Gisteravond werd bekend, dat heel wat sleepboten hun krachten zullen beproeven bij het vlot trekken van de „Vittangi". Natuurlijk zullen de „Scaldis" uit Vlissingen en de „Pool- zee" uit Maassluis, die ook woensdag middag weer op volle kracht draaiden om het schip In een goede positie hou den, hierbij zijn. Verder werden ook de sleepboten „John P. Best" uit Vlissin gen en Maas uit Maassluis ingezet. De sleepboot „Gele Zee" uit Rotterdam, die juist op weg is van Port Said naar Rotterdam, moet evenals de „Pool- zee" de reis naar de thuishaven onder breken, want ook dit schip is inmid dels naar Vlissingen gedirigeerd. Ver- (Slot van pag. 1) is geweest, waarop de Middelburgse raad zich bijna elke vergadering heeft beraden. Volgens de vroeger geldende formule heeft Middelburg niet meer woningen kunnen bouwen, dan er ge bouwd zijn, aldus de heer Baars, die voorts aanstipte, dat na de afschaf fing van deze formule het gemeente bestuur het bewijs geleverd heeft in hoge mate diligent te zijn voor dit Erobleem. Want dadelijk kwam het estuur met ruim 300 woningen uit de bus. De heer Baars was verder van mening, dat niet Vlissingen of Sou burg de contingenten woningen in Den Haag hebben „losgepeuterd", maar de directie van de N.V. Kon. Mij „De Schelde". Met de leden van „Han delsbelang" was de heer Baars ten slotte van mening, dat deze kwestie door het bestuur diepgaand onder zocht zal moeten worden. Tenslotte stelde de heer A. Iman- se, bestuurslid, voor, dat de heer Carrière tydens een volgende be stuursvergadering zyn visie over dit probleem nader uiteen zal zet ten, zodat het bestuur een schema kan opstellen hoe deze materie het beste aangepakt kan worden. TWEEDE VEERBOOT. Voorts kwam in deze vergadering ook dit jaar weer mededingen naar n0o; een zeer* belangrijk punt aan de het Zeeuwse Landjuweel. Onder re- orrio Tilden* non tórt n,L,inv,f gie van de bekende Belgische regis seur Herman Bruggen wordt daar voor thans ingestudeerd het blijspel „Huwelijksreis zonder man". Het ligt in de bedoeling een tweetal opvoe ringen te Terneuzen te geven. De eerste daarvan zal zyn op woensdag 10 april aanstaande. De baten zulleti ten goede komen van de jaarlijkse reis van de Terneuzense ouden van dagen. orde Tijdens een kort overzicht over het afgelopen jaar wees de heer Ter- woert op de zware klap. die de Zeeuw se en natuurlijk ook de Middelburgse zakenwereld aan het einde van 'het jaar moest incasseren: De mededeling van de minister van verkeer en wa terstaat. dat de bouw van de tweede boot Vlissingen-Breskens voorlopig geen doorgang zal vinden. „Wij moe ten Onszelf niet wijs maken, dat het met de verkeerssituatie nog wel los f Advertentie) en schotels ook De snelste VELPON zal lopen, want men kan het verkeer in de naaste toekomst niet meer aani", aldus betoogde mr. Terwoert. Vele busondernemers en automobilis ten. die anders een bezoek zouden brengen aan Middelburg, zullen af schrikken door de lange wachttijden, die er in dé toekomst absoluut zullen komen. En hoe lang zullen deze moei lijkheden met name voor de zakenwe reld duren zo vroeg spreker zich af. Staande de vergadering stelde mr. Terwoert dan ook voor om een tele gram aan de minister te zenden om de bewindsman nogmaals de moeilijk heden onder ogen te brengen en hem te bewegen over te gaan tot bouw van de tweede veerboot. Dit voorstel kreeg de volledige instemming der vergade ring. Tevens wees de voorzitter van „Han delsbelang" er op, dat de Middelburg se zakenwereld ondanks de slechte zomer tevreden kan zyn. Het vreem delingenverkeer is toegenomen, even als de greep van de hoofdstad op het platteland. Een der bezwaren is, aldus mr. Terwoert, dat in vele bedrijven de toppen in donderdag en zaterdag een belemmering vormen voor de goede bediening. Hierby wees nir. Terwoert on de mogelijkheden voor spreiding, die helaas tot nu toe nog niet verwe zenlijkt konden worden, hoewel hier wel aan gewerkt wordt. NIEUWE VOORZITTER. Op deze vergadering werd voorts een nieuwe voorzitter gekozen, daar de heer Terwoert zich als zodanig niet meer herkiesbaar stélde, dit na een „ambtsperiode" van zeven jaar. Als nieuwe „beleldsman" werd met alge mene stemmen gekozen de heer W, de Boer, de directeur van de Rotterdam se Bank. De aftredende voorzitter ging in één belangwekkend betoog nog dieper in op de toekomstmoge lijkheden voor Middelburg, en sprak hierbij tevens over zijn afgelopen be stuursperiode. Wij komen op deze ver gadering, waarin de heer R. A. Rene- man, commissaris van politie te Mid delburg, voorts een intéressante cau serie hield over „Het stadsverkeer en de middenstand" in een volgend num mer nog nader terug. wel uitgesloten geacht. Indien de f tuatie zich inderdaad niet kritiek laat aanzien, wordt de „Vittangi" naar de Vllsslngse buitenhaven gesleept. Zo spoedig mogelijk zal daar de lading erts ruim 22.000 ton uit het schip gelost worden. Is dit gebeurd, dan ls er geen gevaar meer voor het Zweedse vaartuig, want de ruimen, waarin geen water staat, honden de „Vittangi'' dan gemakkelijk drijvende. Het spreekt vanzelf, dat het voor velen van het grootste belang is, dat hét schip vlot getrokken wordt. L. Smit en Co. doet het werk op basis van „no cure no pay", hetgeen dan wil zeggen, dat er met betaald behoefd te worden als de werkzaamheden geen resultaat opleveren. Voor de werk zaamheden heeft de N.V. Scaldis het agentschap. Ondertussen wordt algemeen aangenomen, dat het schip het al leen aan zijn bijzondere bouw te danken heeft, dat het nog niet doormidden geknapt is. De „Vit tangi" ls min of meer „twee-sche- pen-in*êén". In het midden zijn de ruimen aangebracht, terwijl zowel aan stuurboord- als aan bakboord zijde de ballasttanks langs de ge hele lengte van het schip zyn ge bouwd. In deze tanks kan ook olie vervoerd worden. De buitenwand aan stuur boordzijde is reeds over een lengte van vyftig meter gescheurd, maar toch staan alleen zes ballasttanks en dus niet één ruim onder water. In de loop van woensdag heeft de heer Swen Brusewitz uit Stockholm, één van de eigenaren van het schip, in Vlissingen de situatie ln ogen schouw genomen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. ¥»<A*WVWWVV vvwwvwww Visserij-weekeinde te Vlissingen Op 8 en 9 maart a.s. Naar wij vernemen zal „Zevibel", de Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangcn, in samen werking met de Zeeuwse Volkshoge school op vrijdag en zaterdag 8 en 9 maart a.s. een visserij-bijeenkomst or ganiseren in de jeugdherberg te Vlis singen. Nadat de voorzitter van „Zevibel burgemeester A. L. S. Lockefeer, de bijeenkomst zal hebben geopend, spreekt vrijdagavonds de directeur van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek, dr. P. Korringa over het onderwerp: „Welke mogelijkheden resten nog voor de oester- en mossel cultuur bij voltooiing van het Delta plan". Hij zal hierbij de Zandkreek- proef bespreken. Na een discussie over deze inleiding, zullen lichtbeelden over de oester- en mosselcultuur in Frankrijk en de film: „En de zee was niet meer" over het verdwijnen van de Zuiderzeè, worden vertoond. In de zaterdagmorgen-bijeenkomst zal de heer H. S. Drost, inspecteur der visserijen in het le district, het woord voeren over: „De harde noodzaak van visserijonderwijs". waarna de heer C. Varkevisser, directeur van de visse- rijschool te Katwijk zal vertellen hoe een dergelijke school werkt. Na de gezamenlijke maaltijd zal de secretaris van „Zevibel", drs. R. Cam- bier, des middags een nabeschouwing geven en de bijeenkomst sluiten. De leiding berust bij de heer H. He ringa, hoofdcursus'.eider van de volks hogeschool „Olartsduyn" te Rockanje. VANDAAG - Electro: „De zeven hoofd eis jaar), aanvang 7 en 9.15 Middelburg zonden", uur. Vlissingen Alhambra: „Nlght and day" (18 Jaar), aanvang 7 en 9 uur; Luxor: „Spel me' de dood (14 jaar), aan vang 8 uur. Goes Grand: „My sister Eileen", (alle leeftijden), aanvang 8 uur; „Prins van Oranje": Bijeenkomst Friese vereni ging, aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2