PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EUR0MARKT EN EURATOM AKKOORD Nederlands overzeese gebieden profiteren van verdragen mee Middelburgse zakenwereld wil de woningnood krachtig aanpakken BILI B He NEDERLANDSE ONDERWIJZERES IN FRANKRIJK VERMOORD 200e jaargang - no. 44 DagbUdultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adjuact-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 51 cent per week; f «.bo p. kw.; fr. p.p. t 8.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 febr. '57 van i 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 34SSOO P.Z.C., Middelburg. 11 Vllselngen, walstr. 58-80, tel. *355 4 lijnen (b.g.g. 548 of XH); Middelburg, Markt «1, tel. SM1; Ooee, Lange Voratatr. M, tel. 1475 b.g.g2228); Oostburg, Nleuwatr. 43, tel. 20; Terneuien, Brouwerij»tr. 2; Zlerlkzce: N. Bogerdatr. 24. tel. 28. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlan- den hebben gisteren officieel besloten tot de instelling van een gemeenschappelijke markt en een atoomener giegemeenschap. Voorts hebben zij besloten de ge meenschappelijke markt te verbinden met de Franse en Belgische gebieden in Afrika onder een gemeenschap pelijk investerings- en handelsprogramma. De verdragen zullen op of omstreeks 10 maart In Rome worden getekend. In het slotcommuniqué van de Ondertekening op of omstreeks 10 maart in Italiaanse hoofdstad In een eerste conventie, die voor de dunr van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voorwaarden voor de toepassing van deze begin selen nader uiteen worden gezet. In deze conventie zal de bijdrage der deelnemende landen in de investeringen In de overzeese gebiedsdelen worden vastgelegd. Na afloop van deze periode van vijf jaar zal een nieuwe conventie worden gesloten. Wat de atoomenergiegemeenschap betreft wordt in het communi qué medegedeeld, dat de splijtbare stoffen eigendom zullen zijn van de hiervoor op te richten Europese organisatie. In de conventie zullen voorts de regelingen worden vastgelegd, onder welke de markten van de deelnemende landen en de overzeese gebiedsdelen geleidelyk zullen worden geopend voor de wederzijdse handel. conferentie der 6 landen wordt medegedeeld, dat de ministers zijn overeengekomen in het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt de beginselen op te nemen, waarin de zes landen uitdrukking geven aan hun be reidheid hun overzeese gebiedsdelen te associëren met de gemeenschappelijke markt en bij te dragen tot de economische en sociale investeringen, die de ont wikkeling van deze gebieden vereist. De Franse premier Guy Mollet, ver klaarde na afloop van de conferentie der premiers dat de thans bereikte overeenkomsten „een bevredigende etappe" vormen, maar, zo zelde hij, de premiers en ministers van buitenland se zaken znn het er over eens, dat dit niet meer aan een etappe is. Spaak noemde de bereikte overeen komsten een zeer goed begin. In de eerste vijf jaar zullen de zes landen tezamen In totaal het equiva lent van 581.250.000 dollar storten ln het gemeenschappelijke investerings fonds voor de overzeese gebiedsdelen. Van dit bedrag zal ongeveer 80 worden besteed ln de Franse gebieden in Afrika. De bijdragen der onder scheidene landen zijn als volgt: Frankrjjk 200 miljoen, West-Duits land 200 miljoen dollar. België 70 mil- Euromarkt etekent het besluit om een Euro pese markt en een Europese atoomgemeenschap op te richten een mijlpaal op weg naar grotere Eu ropese eenheid? Heeft zich gisteren in Parijs toen de minister-presidenten van zes landen het eens werden over de Euromarkt en Euratom een histo rische gebeurtenis afgespeeld? Wij we ten het niet! Eerstens omdat er nog veel van het verhandelde niet gepu bliceerd werd en daarnaast omdat men met zulke verdragen als gisteren in principe gesloten werden, vele kan ten uit kan. Die verdragen kunnen geactiveerd worden, maar ook in de ijskast ge zet. Men kan ze tot wasdom brengen en men kan ze daarentegen ook uit hollen. Erg enthousiast zijn de Nederlandse pers en het Nederlandse bedrijfs leven over de voorbereiding voor de Euromarkt- en de Euratom-over- eenkomsten niet geweest. Nederland had vele bezwaren, die vermoedelijk bij de laatste besprekingen te Parijs niet geheel zijn weggenomen. Het zal wel zo geweest zijn, dat de Nederland se regeping slechts schoorvoetend met de andere vijf landen is meegegaan. Niet omdat het zo heel erg is als het Nederlandse volk straks koffie drinkt uit de Franse koloniën in plaats van koffie uit Brazilië, maar omdat die Europese markt op den duur de struc tuur van de Nederlandse im- en ex port ingrijpend en ten nadele van Nederland kan wijzigen. Alles zal daarbij afhangen van de wijze waarop men de nieuwe verdra gen toepast en regelmatig aanvult aan de hand van de praktijk. f et kan niet ontkend worden dat men in Nederlandse kringen die verdere ontwikkeling met een zekere argwaan afwacht. Dat is wel jammer. Zulke interna tionale verdragen als dat van de Eu romarkt en Euratom moest men met blijde fanfares kunnen begroeten als het gloren van de ochtendstond der Europese eenwording. Dat zou moed hebben gegeven voor de toekomst. Die moed krijgt Neder land nu niet! In plaats daarvan koes tert het een gematigd pessimisme. Zo ongeveer in de trant van het spreek woord: ,,'t Kan vriezen en 't kan dooi en". Dit neemt niet weg, dat dinsdag te Parijs overeenkomsten zijn gesloten, die van grote betekenis kunnen wor den voor ons land en voor Europa. Men moet bewondering hebben voor een Europees-denkende figuur als de Belgische minister Spaak, die toch wel de drijvende kracht is geweest achter de Euromarkt- en Euratom-bespre- kmgen. Voor hem is in elk geval dins dag 19 februari een grote dag ge weest. ioen dollar, Nederland 70 miljoen dol lar, Italië-40 miljoen en Luxemburg 1.250.000 dollar. Met inbegTip van Frankrttks eigen bijdrage van 200 miljoen dollar zullen de Franse gebieden blijkens medede ling van een Franse woordvoerder iets meer dan 511 miljoen dollar uit het investeringsfonds ontvangen. De Ne derlandse overzeese gebiedsdelen zul len 35 miljoen dollar ontvangen, de Belgische gebieden 30 miljoen dollar en de Italiaanse gebieden 5 miljoen dollar. De douanetarieven der Franse over zeese gebiedsdelen zullen ln dezelfde mate worden verlaagd als die der zes Europese landen. Deze verlaging be draagt 30 procent ln de eerste vier jaar, te beginnen met een eerste ver laging van 10 procent in de eerste achttien maanden na de Instelling van de gemeenschappelijke markt. wanneer de parlementen der zes landen de overeenkomst hebben gera tificeerd, zal een raad van ministers van buitenlandse zaken worden inge steld, die de gemeenschappelijke markt zal besturen. Voorts zullen er een parlement, een economische en sociale raad en een hof van justitie komen. Dit hof van justitie zal ook dienst doen voor Euratom. Tenslotte zullen er afzonderlijke uitvoerende organen komen voor de markt en Euratom. Na afloop van de conferentie deelde de Nederlandse minister- Eresident, dr. W. Drees, mede, dat Tederland in het investeringsfonds voor de overzeese gebiedsdelen de eerste vijf jaar gemiddeld een be drag van veertien miljoen dollar Ser jaar zal bijdragen, waarvan Tederland zelf dan zeven miljoen dollar gemiddeld per jaar zal terugontvangen voor investering in zijn eigen overzeese gebiedsde len. Het bedrag dat Nederland uit het investeringsfonds ontvangt be loopt voor het eerste jaar 3,4 mil joen dollar en dit bedrag loopt op tot zjj in het laatste jaar 13,5 mil joen dollar bedraagt. In totaal zal Nederland ln de eerste vqf jaar een totaal bedrag van 70 miljoen dol lar in dit investeringsfonds stor ten. De Duitsers zullen in dit fonds gedurende vjjf jaar per jaar een gemiddeld bedrag storten van (Vervolg op pagina 3). DRAMA IN FONTAINEBLEAU Vader doodde zijn kind in Leeuwarden De Nederlandse onderwijzeres mej. M. C. van Steyn is woensdagmiddag te Fontainebleau, terwijl zij voor de klas stond, door de 28-jarige Comlan, een inwoner van Togoland, neerge stoken. Engelse, Amerikaanse en Neder landse kinderen die op dat moment les hadden van mej. Van Steyn schreeuwden angstig toen Goka met zijn mes de onderwijzeres neerstak. De dader heeft zich later bij dc po litie gemeld en een volledige beken tenis afgelegd. Het „Lycee Internationale de Fon tainebleau" is een internationale school, waar op het ogenblik de kin deren van talloze officieren, die bij de Navo werkzaam zijn, geplaatst zijn. Mej. Van Steyn overleed tengevolge van een messteek, die haar in het hart raakte. De politie heeft reden om aan te nemen dat er een bepaal de liefdesverhouding heeft bestaan tussen de 28-jarige leraar en de 38- jarige onderwijzeres. Men spreekt daarom van een „crime passionel", ontstaan door het plotseling verbre ken van deze verhouding. Toen Comlan de moord gepleegd had het slachtoffer had geen enkele maal om hulp geroepen of zich ver zet liep hij als in trance de school uit. Toen de politie naderde stak hij De postadministratie van de Neder landse Antillen mal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de pad- vinderij en ter herdenking van het feit, dat de oprichter daarvan, lord Baden Powell of Gilwcll 100 jaar ge leden werd geboren, een serie bijzon dere postzegels met toeslag uitgeven. De foto toont een exemplaar uit deze serie, dat de beeltenis van Baden Po well draagt zijn handen uit voor de boeien. Hij heeft wel een bekentenis afgelegd, maar geen verklaring gegeven voor zijn daad. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft de 31-jarige veehou der H. A. te Leeuwarden woensdag morgen zijn zoontje van elf dagen verdronken, gepoogd zijn vrouw met een mes van het leven te beroven en daarna de hand aan zichzelf gesla gen. De vrouw en de veehouder zijn in leven gebleven. Het drama werd ontdekt door een postbode. De man is overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Groningen. De vrouw is opgenomen in het Bonifaciuszie- kenhuis te Leeuwarden. Beneluxraad bijeen Op 22 en 23 februari in Brussel (Van onze parlementarie redacteur) Op vrijdag 22 en zaterdag 23 fe bruari komt. in Brussel voor het eerst de raadgevende interparlementaire Beneluxraad bijeen. Een belangrijke gebeurtenis ln het nog jonge leven van Benelux, omdat dan Belgische, Nederlandse en Luxemburgse parle mentsleden verenigd zullen zijn In een nieuw lichaam, dat geroepen is de eco nomische, de sociale en culturele be langen van de drie landen gezamen lijk te behartigen. Het spreekt dus welhaast vanzelf, dat voor de eerste vergadering van deze Beneluxraad een grote belang stelling bestaat. Koningin Wilhelmina wilde bemiddelen vóór Duitsland Polen aanviel Twee dagen voor met de invasie van Polen de Tweede Wereldoorlog begon wees Duitsland een aanbod van koningin Wilhelmina en koning Leo pold af om te bemiddelen met het doel vijandelijkheden te verhinderen, zo blijkt uit deze week gepubliceerde Britse documenten. Het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken liet toen weten, dat bet misschien od later datum van dit aanbod gebruik zou maken. Het aanbod, od 28 augustus gedaan, werd door Duitsland een dag later afgewezen. Schatten bij de Tower De Britse regering heeft toestem ming verleend om schatgravers te la ten zoeken naar een fortuin men zegt wel 40.000 pond dat vlak bij de Tower begraven zou moeten liggen. Onder ae klokketoren van het oude gebouw zou volgens vele geschiedkun digen, een man die Barksted heette, zijn fortuin hebben verstopt toen h(j na de onthoofding van Karei I naar Holland vluchtte. Hij werd echter te ruggebracht en ln 1662 veroordeeld en het geheim van de plaats waar hij de schat begroef ging met hem het graf in. Karei de II heeft indertijd reeds te vergeefs naar dezelfde schat gegra ven. De moderne schatgravers zijn ma- jooi- Charles A. Pogsbn en drié leden van/3e speleologiscne vereniging. LAATSTE NIEUWS Eisenhower: druk van V.N. op Israël President Eisenhower heeft gis terenavond verklaard, dat de Vere nigde Naties geen andere keus is ge laten dan druk op Israël uit te oefe nen zich te houden aan de resoluties van de Verenigde Naties inzake de terugtrekking der Israëlische troepen uit Egyptisch grondgebied. „Ik ben het er niet mee eens. dat Israels verzuim moet worden toege laten omdat de Verenigde Naties niet in staat zijn geweest op doel treffende wijze hun resoluties tegen de Russische gewapende onderdruk king van het volk van Hongarqe ten uitvoer te brengen", zeide Eisenho wer. De president sprak via televisie en radio tot het Amerikaanse volk over de situatie in het Midden-Oos ten. Hij verklaarde dat men een natie als Israël niet kan vergelijken met de Sowjet-Unie. daar Israël gevoel heeft voor morele waarden en een re ligieus geloof. ee Deze foto's geven een beeld van H terugkerende Hongaarse vluch telingen uit JoegoSlavië. Zij behoren tot het tweede contin gent van een groep van Jj59 vluchtelingen, die de grens bij Baranjsko Petrovo Selo in Hongarije, 200 kilometer ten noordwesten van Belgrado, passeerden. Voordat zij 'terug, keerden, werden zij gehoord door een gemengde commissie, bestaande uit Joegoslaven, Hongaren en vertegenwoordi gers van de V.N., waarbij zij te kennen gaven zo snel moge lijk naar Hongarije te willen repatriëren. Slechts één van deze mensen heeftop weg naar de Hongaarse grens, de groep verlaten en te kennen gegeven in Joego-Slavië te wil len blijven. Auto in het water: drie doden Bij een auto-ongeval nabij Beek en Donk zijn woensdagmiddag drie per sonen verdronken. Omstreeks één uur woensdagmiddag slipte een personenauto met vier in zittenden komende uit de richting Hel mond, bij de fabrieken van Van Tiel te Beek en Donk, waardoor de auto in het kanaal tercht kwam. Omgekomen zijn mevrouw P.—C. en de ouders van mevrouw P., het echtpaar C. De fami lie was op weg naar Amsterdam om daar een banketbakkerij te openen. De bestuurder van de auto, de heer P., was afkomstig uit Helden-Pannin- gen. VERGADERING HANDELSBELANG" Telegram naar minister voor bouw tweede veerboot Vlissingen-Breskens DE 31IDDELBURGSE ZAKENWERELD maakt zich momenteel grote zorgen over de situatie aangaande de woningvoorziening in de Zeeuwse hoofdstad. Duidelijk kwam dit woensdagavond naar voren tijdens de alge mene vergadering van de middenstandsvereniging „Handelsbelang" in café- restaurant W'öhler. Het \jas in de rondvraag dezer vergadering, dat de heer B. P. Carrière het woord vroeg om zjjn bezorgdheid uit te spreken over het in Middelbiflg steeds afnemende inwoneraantal. In dit verband kon de heer Carrière zich niet voorstellen, dat men In de Zeeuwse stad er niet in zou sla gen om meer woningen te bouwen. „Waarom krijgen Vlissingen en Souburg geregeld contingenten woningen toegewezen, vroeg deze spreker zich af, hierbij wijzend op het vertrek van hoofdstedelijke ingezetenen naar Vlissin gen. „Wat doet Middelburg hiertegen?", wilde de heer Carrière weten. Hij had niet de indruk, dat het Middelburgs woningbureau alles in het werk ge steld heeft om de ingezetenen vast te houden. „Wat Vlissingen en Souburg kunnen krijgen", zo stelde de heer Carrière het, „kan Middelburg ook"! Ik meen dat aannemers, handel en industrie hier zeker meer kunnen doen". toekenning van woningen. 2. Via een Middelburgse vertegen woordiger een interpellatie aanvragen aan de Tweede Kamer. 3. Tezamen met de gemeente een onderzoek instellen in hoeverre de be drijven en de bevolking mee kunnen doen aan particuliere woningbouw, waarbij tevens duidelijk gemaakt moet De voornaamste programmapunten van het betoog van de heer Carrière kwamen samengevat op het volgende neer 1. Het zenden van een Middelburgse afvaardiging naar de betreffende in stantie in Den Haag om uiting te ge ven aan de bezorgdheid van de Mid delburgse bevolking over de geringe worden hoe dit kan. 4. Een schrijven te richten naar de Middelburgse aannemers om te gera ken tot grotere bouwactiviteiten. 5. Van deze activiteiten kennis ge ven aan de leden der Provinciale Sta ten. 6. Om dit alles te bereiken zal het noodzakelijk zijn, dat de Middelburgse middenstandsverenigingen tot een hechte eenheid en samenwerking ko men. GEEN VOORTVARENDHEID. In aansluiting hieron merkte de voorzitter van „Handelsbelang" mr, M. A. Terwoert op, dat men het Mid delburgse gemeentebestuur wel eens verwyt gebrek aan voortvarendheid te bezitten. Spreker wees er op, dat het gemeentebestuur ditzelfde verwijt kan richten tot dc middenstand in de Zeeuwse hoofdstad. Daarom noemde de heer Terwoert het verheugend, dat het initiatief om te trachten uit de impasse te geraken thans gekomen is van de middenstanders. Mr. Terwoert was er van overtuigd, dat door het enthousiasme van de zakenwereld het gemeentebestuur ongetwijfeld meege sleept zal worden. De heer W. P. J. Baars, gemeente raadslid wees er vervolgens op. dat de toewijzing van woningen een materie (Vervolg op pag, 2) Sigaren niet duurder Bij het ministerie van economische zaken I* geen aanvraag ingediend om de prijs van sigaren te mogen verhogen. Van de zijde van het «I- garenkartel vernemen wij. dat het niet in het voornemen ligt de siga ren in urijs te verhogen. Het is wel mogelijk, dat de kerftabak duurder wordt. „Geheimzinnige patient" (Malysjew) overleden Wjatsjeslaw Aleksandrowitsj Ma lysjew, Sowjet-Ruslar.ds eerste des kundige op net gebied van industriële techniek, is woensdagavond na een ziekbed van een maand te Moskou gestorven, meldt Tass. Algemeen werd in het Westen aan genomen. dat hij de leiding had van ae produktie van atoomkracht. vroeger is Malysjef vice-premier geweest. Onlangs werd hij benoemd tot eerste ondervoorzitter van de eco nomische staatscommissie. Hij was de „geheimzinnige zieke van Moskou", die ook door de Duitse professor Schuiten is behandeld. Prins Bernhard bezocht vice-president Nixon Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan vice-president Richard Nixon, maar hij weigerde na afloop daarvan het verloop van zijn bezoek met de journalisten te bespre ken. HH!llIillllllilin!Ill!lllll!llllIiIifflllllllI!ilI!iilliBlIIUIDRRlllillilll!DBl H De "liddenstandsvereniging s „Ham belang" te Miadel- |1 burg l.sloot in baar vergade- ring van woensdag inzake de afwijzing van de bouw van een tweede veerboot voor het veer VlissingenBreskens een tele- M gram te zenden aan de minis- ter van Verkeer en Water- staat, mr. J. Algera, met de M volgende inhoud: M „De vereniging „Handelsbe- lang" te Middelburg, in verga- dering bijeen, kennis genomen hebbend van de beslissing, dat de bouw van de tweede boot voor het veer Vlissingen Breskens voorlopig is uitge- steld, voorziende dat dit be- s sluit zal leiden tot funeste ge il volgen voor de Middelburgse zakenwereld omdat het ver- keer hierdoor zeer ernstig zal stagneren, verzoekt uwe Excel- lentie dringend het daarheen te lelden, dat de bouw van deze boot zeer spoedig kan aanvan- gen." iliiniiMiiHiiiiiiniiiainninuiiiiunD^uiiRniHiaionm DE VERWACHT... OPKLARINGEN Aanvankelijk hier of daar mist. Overdag opklaringen, maar ook enke le verspreide buien. Overwegend ma tige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Iets hogere middagtempe- raturen, ZON EN MAAN 22 februari Zon op 7.44 onder 38.08 Maan op 3.05 onder 3.1.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1