Ook op Walcheren permanente rattenbestrijding NIEUWS UIT DE KERKEN WALCHEREN IR. DIKÓTTER OPENDE NIEUWE WEG GRAAUW-DE PAAL MARKTBERICHTEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZE EU XV BB COURANT 1 GEMEENTEPERSONEEL KREEG „LES" Preventiemaatregelen belangrijker dan gebruik bestrijdingsmiddelen De rattenbestrijding in Nederland vormt nog allerwege één van de groot ste problemen, waarmee de betreffende autoriteiten te maken hebben. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat men de bes.rijding niet in handen moet geven of laten van leken, daar dan veel te zware vergiften worden ge bruikt met alle mogelijk nadelige gevolgen voor andere dieren, planten tn ook mensen in de omgeving. Daarom houdt de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen in het gehele land cursussen, waarop onderricht ge geven wordt hoe men op de meest verantwoorde wijze van deze dieren kan afkomen zonder het risico te lopen van de dood van andere dieren. Zo wa ren woensdag een groot aantal gemeentepersoneelsleden van de Walcherse plattelandsgemeenten naar de „Gouden Poorte" te Middelburg gekomen, waar de heer D. VV. Langeveld van de Plantenziektekundige Dienst hen een opleiding gaf om tot een permanente rattenbestrijding te komen. Wtanneer men weet dat ieder paar ratten per jaar 800 nakomelingen kan produceren, dan kan ook de leek de ontzettende omvang van dit probleem bevatten. Het is toch nog altijd zo, dat deze onmetelijke ratten- familie per jaar een schade veroor zaakt van zo om en nabij de 50 mil joen, waarbij men dan nog aan de la ge kant is. Ziekten, die de ratten on der meer kunnen veroorzaken, zijn mond- en klauwzeer, de varkenspest en de vogelpest. Een grondige be strijding en wat nog belangrijker is: grondige voorzorgsmaatregelen, zijn dan ook een eerste vereiste om de schade en ziekten te voorkomen. Op leerzame wijze behandelde de heer Langeveld allereerst allerlei vormen van schade, die de ratten kunnen veroorzaken. En dat zijn er heel veel. Vervolgens ging hij nader in op de levenswijze van deze dieren. Belangwekkend en tevens leerzaam waren de behandelingen van de ver gifpreparaten en de rattenwering, de voorzorgsmaatregelen dus. Ter verdeling van de ratten zijn er uiteraard ontzettend veel soorten vergif in de handel. In zijn bespre king beperkte de heer Langeveld zich voornamelijk tot de behandeling van cumarine, dat in strooivorm en meng vorm te verkrijgen is. Bij strooipoe- der heeft men rekening te houden met een groot vergiftigingsrisico terwijl het bovendien geen grote le vensvatbaarheid op de dieren heeft. Men moet het uitstrooien op vaste Schooldamkampioenschap. De wedstrijden om het Middelburgs damkampioenschap voor scholieren zijn weer voortgezet met de vierde ronde. De uitslagen hiervan zijn: Schroevers (u.l.o. Nieuwe Haven)— Lawalata (chr. h.b.s.) 11; Walra ven (u.l.o. Singelstraat)Osté (chr. h.b.s.) 20; Slootmans (u.l.o. Dwars- kaai)—J. Sinke (chr. h.b.s.) 02; F. Sinke (u.l.o. Nieuwe Haven)N. van Eenennaam (u.l.o. Sipgelstraat) 0 2; Van Rijswijk (u.l.o. Dwarskaai) K. van Eenennaam (u.l.o. Singelstr.) 02. Walraven heeft de leiding be houden. Gereformeerde jeugdleiders en -leidsters bijeen In het gereformeerd jeugdgebouw aan de Singelstraat te Middelburg be legde het rayon Walcheren van de Bond van Gereformeerde Jeugdorga nisaties woensdagavond een vergade ring, die gepresideerd werd door de heer J. P. Wattel uit Middelburg. Op deze vergadering waren een aantal leidsters en leiders van jeugdclubs op gereformeerde grondslag aanwezig en men heeft deze avond getracht 'n antwoord te vinden op de vraag: „Wat betekent de leider voor de club?", een onderwerp, dat overal in den lande door de verschillende ray ons wordt behandeld. Nadat de heer Wattel een inleiding had gehouden, werden verschillende vragen in afzonderlijke groepen be sproken. Op de vraag wat de leider voor de club betekenen moet, werd als antwoord gevonden, dat deze een vertrouwensman dient te zijn, die zijn pupillen alle kinderen van 8 tot 16 jaar in piincipe gereed maakt voor kerk, staat en maat schappij. rattenpaden, zodat men er vanzelf sprekend grote hoeveelheden voor nodig heeft. Voor een normale boer derij beloopt dit reeds een vaatje van 5 kg (dat is 30). Bovendien wordt het strooipoeder uitgelopen op de paadjes, hetgeen weer dode varkens tengevolge kan hebben. Daarom Is het mengpoeder in hoofdzaak aan te bevelen. Het lokaas voor de ratten, gemengd met cumarine-mengpoeder wordt volkomen benut. Bovendien is dit mengpoeder veel goedkoper en 't wordt niet uitgelopen. Ook het vergiftigingsrisico is veel en veel kleiner. Voor lokaas binnenshuis kan men het beste haver gebrui ken, dat aangemengd met wat slaolie tot een kleverige massa gemaakt en uitgelegd wordt in voerhokjes. Het klinkt misschien wat gek, maar de ratten moeten steeds gevoerd wor den by deze methode van bestrijding Want van eenmaal eten gaat de rat niet dood. Na vpf tot acht maal ge bruik van deze „mengmaaltyd" ge beurt dit echter wel. Het beest gaat absoluut dood! VLEES AFVAL. Op de vuilnisbelt moet er met dit mengpoeder gewerkt worden met vleesafval. Belangrijk is hier de wijze waarop het voedsel uitgelegd wordt. Rond de storthoop moet een ring van voerplaatsen aangebracht worden, want de ratten trekken in het alge meen eerst naar de verse afvalho pen. Op zjjn tocht hierheen ruikt hij vanzelf eerst de voerplaatsen, zodat hier in hoofdzaak geldt: Het gemak gaat voor de voorzichtigheid. De be strijding op de vuilnisbelten is dan ook geen groot probleem, wanneer de juiste methode maar opgevolgd wordt. In dit verband moet er nog op gewezen worden, dat het gebruik van grote hoeveelheden mengpoeder ook grotere risico's voor de omgeving met zich brengt. Büna nog belangrijker dan de be strijding zjjn de preventieve maatre gelen, want de hoeveelheid aanwezi ge ratten is terug te brengen tot de mate van slordigheid van de mensen. De rat consumeert een flinke hoeveel heid vuil, maar als de mens een over maat aan vuil gaat veroorzaken, komt er vanzelf een overmaat aan ratten. De heer Langeveld gaf een Saar voorbeelden, hoe men vooral op e boerderijen deze rommel maakt, waarbij wél duidelijk aan het licht kwam, dat de mensen hun eigen ver driet kweken. Het uitkloppen van kleden (voor de vogeltjes), open keldervensters (een rooster kost slechts twee kwartjes), zelfs klimop (waar de ratten inklimmen), het zijn allemaal trekpleisters voor deze die ren. In dit verband noemde de heer Langeveld tenslotte nog de voorbe reidingen voor de bouw van ratvrije boerderijen, woonhuizen en dieren verblijven. MIDDELBURG Vergadering vrouwenvereniging „In dienst der kerk". De afdeling Middelburg van de hervormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk", kwam in de Bo- gardzaal in vergadering bijeen. De foed bezochte bijeenkomst stond on er leiding van mevrouw Groene- wold-Smit, die mededeling deed van de te Koudekerke op 20 februari a.s. te houden vergadering van de ring Walcheren, waarin gesproken zal worden over „De vrouw in het ambt". Besloten werd de jaarvergadering na Pasen te houden. De interkerkelijke bijeenkomst in verband met de Vrouwenwereldge bedsdag zal dit jaar, zo deelde de presidente mede, op vrijdag 8 maart a.s. in de Hofpleinkerk, worden ge houden. De aanwezigen verdeelden zich vervolgens in groepen, in welke aan de hand van een vragenformu lier verschillende vragen over het verenigingswerk moesten worden be antwoord. De bedoeling van deze dis cussiegroepen was middels een en quête, de wensen en de bezwaren van de leden te doen kennen, waarna het bestuur zich hierover een oordeel zal vormen. Lezing Willem G. van Maanen .Het leesgezelschap „Moderne Ne derlandse Literatuur" hield dinsdag in samenwerking met boekhandel Van Benthem en Jutting, te Middel burg, een lezing voor haar leden en genodigden, waarbij sprak de auteur Willem G. van Maanen, winnaar van de Van der Hoogtprijs van de Maat schappij der Nederlandse Letter kunde. Spreker besprak voor de pauze uitvoerig het verschil tussen de ro man in de 19de en 20ste eeuw, waar bij Dickens en Kafka als voorbeelden genomen werden. Na de pauze las de auteur uit eigen werk voor. Dr. K. Kooiman bedankte de spre ker voor zijn interessant betoog, nadat de auteur eerst nog, enige vra gen had beantwoord. Ds. A. Burger zestig jaar predikant. Vandaag (donderdag) herdenkt ds A. Burger, emeritus-predikant der Ned. Herv, Kerk, woonachtig te Soest zijn 60-jarig predikamenjubileum. Ds. Burger werd op 27 juli 1871 te Warnsveld geboren, bezocht het gym nasium te 's-Gravenhage en studeerde aan de R.U. te Leiden. Hij heeft ach tereenvolgens geprediKt te Dreischor en Eek en Wiel. In 1920 ontving hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot directeur van het internaat van de Nederlandse Zendingschool te Oegst- geést. In 1923 keerde ds. Burger weer als dienstdoende predikant terug en deed hij intrede te Oosterbierum. In 1930 verwisselde hij deze gemeente met zijn laatste, te Nieuw- en St.-Joos- land, waar hij Werkzaam is geweest t0!Laan z,in emeritaat op 4 november 1939, waarna hij zich te Soest vestigde NED. HERV. KERK. Beroepen te Leusden A. Vink te Vriezen veen; te Waarder J. C. Stel wagen te Hillegersberg. Aangeno men naar Santpoort (2e pred. pi.) G. H. van Willenswaard te Domburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Ens (N.O.P.) A. Grif fioen te Zoutkamp. Tweetal te Brui- nisse P. van Breugel kand. te Heer- Hugowaard en C. A. Wielemaker kand. te Silvolde. GEREF. KERKEN art. 81. Beroepen te Winnipeg (Canada) (Can. Ref. Church) C. Stam te Gro ningen; te Bussum. K. Brüning te Rrjnsburg. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal C. Zijl stra te Franeker. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht K. de Gier te •s-Gravenhage en W. Hage te Nun- speet. Beroepen te Barneveld (2de maal) W. C. Lamain te Grand-Ra- Êlds (U.S.A.). Bedankt voor Nieuw- eijerland J. B. Bel te Krabbendijke. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Rijssen T. Dorre- steijn te Opheusden. Scheepvaartberichten Vllssingen aangekomen op 20 februari! Nautic. Newport News; Caland, Antwer pen; Ador, zee. Gepasseerd van Antwerpen op 19 febr.: Alphard, Montevideo; Ariadne. Algiers; Kinderdijk, New York; Gaasterkerk, Hamburg; Frans van Seumeren, Rotter dam; Rini. Londen; Jakarama, Lelxoes Gent; 20 febr.: Borneo, Rotterdam; Bre da, Le Havre: Larenberg, Hamburg; Eibergen, zee/Gent; Malta, zee/Gent; Bet ty, Rotterdam; Dirikel, Yarmouth; John ny, Londen. Gepasseerd van Antwerpen op 19 fabr.: Reliable, Waterford; Marie Christine, Du blin; Malckum, Goole: Merak N, Robter- dam: Lotus, Zweden; Bernina. Rotter dam; Orion. Amsterdam; 20 febr.: Anna B, Londen; Spora, Goole: Quo Vadis, Rot terdam. Agamemnon, Amsterdam; Dubhe, Gothenburg. „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet In de Schouwburg te Middelburg gaf de toneelclub van de personeels vereniging der N.V. Philips-Roxane te Weesp woensdagavond een opvoe ring van Noel Coward's toneelspel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" voor de personeelsvereniging van de Vi- trite Fabriek N.V. Nadat de voorzitter van de sport vereniging der Vitrite Fabriek, de heer H. de Vries een kort openings woord had gesproken, werd een aan vang gemaakt met het toneelstuk, waarvan de gebeurtenissen zich af spelen in de zitkamer van het echt paar Condomines. De heer des huizes, Charles, schrij ver van beroep, treedt na de dood van zijn eerste vrouw, in het huwelijk met een zekere Ruth. Het is noodza kelijk dat hij voor een nieuw boek dat hij wil schrijven iets meer te we ten komt van het spiritisme. Hij organiseert dan een spiritistische sé ance bjj hem thuis en zodra daar het medium, madame Arcati ten tonele is verschenen, beginnen de verwikke lingen, die tenslotte resulteren in een voor Charles aanvaardbare oplossing. Alle tonelisten, die aan dit vrolftke, luchtige stuk medewerkten gaven uitstekend spel te zien en het pleit voor deze amateurs, dat gedurende de gehele avond geen enkele zwakke plek viel te bespeuren. Henk Dirkze als Charles Condomines eh Margreet de VriesRiphagen als madame Ar cati, dienen met name genoemd te worden. De regisseur, Ellis Hertzber ger, kan hoogst tevreden zijn over de verrichtingen van zijn spelers. Deze avond werd onder meer bijge woond door de heren B. A. Hesselink en ir. J. P. Berdenis van Berlekom, directeuren van de Vitrite Fabriek N.V. Eerstgenoemde richtte 'n woord van dank tot de organisatoren en de leden van de toneelgroep, die als blijk van waardering een kleine attentie ontvingen. VLISSINGEN Winkeliers in Havendorp Een aantal van de in het Havendorp in Vlissingen gevestigde winkeliers heeft gevraagd om toewijzing van gronden in het nieuw te bouwen stadsgedeelte ter vervanging van de reeds gevestigde bedrijven. B. en W. delen mede aan de raad, dat er geen positieve toezeggingen worden gedaan. Zij w(jzen op de ruim te, welke in plan-Oost beschikbaar is. voor 5 winkels. Iedere gegadigde kan zich tot het college wenden. Ook voör de andere plannen in het uitbreidings plan „Paauwenburg" zal grond wor den bestemd voor de bouw van een aantal winkels. Voorts vestigen B. en W. nog de aandacht op de sanering van de oude stad. Wijziging winkelsluiting Het is B. en W. van Vlissingen ge bleken, dat in het vroege voor- en late najaar tjidens zonnige zondagen vele Belgische toeristen de Boulevards be zoeken, zodat het gewenst voorkomt dat enige uitbreiding aan de afwijkin gen van de winkelsluiting gedurende net zomerseizoen wordt gegeven. Het tijdvak wordt thans volgens het voor stel ruimd (van 15 mei tot en met 15 september) tot 30 april tot met 30 september. De Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden kan zich met de wijziging der verordening verenigen; het wachten is op goedkeuring van de Kroon. Onderwijzersbenoeming. Tot onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool te Vlissingen werd benoemd de heer J. C. Spoor te Hoofdplaat. Examen Geslaagd voor scheepswerktulgkundlge. diploma B 1, de heer A. Abrahamse, leer ling van de „De Ruyterschool", Ijsvermaak op de Spuikom Teneinde het Ijsvermaak op de Spul- kom ln Vllssingen in goede banen te leiden achten B. en W. het gewenst dat de Spuikom van het waterschap „Polder Walcheren" wordt gehuurd. Dit waterschap heeft bezwaren tegen het verhuren van de gehele Spuikom. Wel is men bereid het noord-oostelHk deel te verhuren. B. en W. willen dit nu doen, met Ingang van 1 novem ber 1956, telkens gedurende de perio de van november tot en met maart, tegen een huurprijs van ƒ1.per jaar. Het ligt in de bedoeling voor noemd deel van de Spirikom te verhu ren aan de IJsclub Vlissingen tegen hetzelfde bedrag; het n.w. deel-blijft .blijft ,.vrye dan beschikbaar voor de z.g. schaatssport." ZOUTELANDE Hervormde mannenvereniging bestaat 10 jaar. De hervormde mannehvereniglng „In dienst der kerk" te Zoutelande hield dezer dagen haar tiende jaar vergadering. De voorzitter, ds. J. F. Wagener mocht voor zijn vereniging felicitaties in ontvangst nemen van de heren C. Dronkers namens de ring Walcheren, C. Schipper, namens de afdeling Koudekerke, en de heer Dekker, namens de afdeling 't Zand De oprichter van de mannenvereni ging ds. W. Oosthoek sprak over het zelfde onderwerp als op de oprich tingsvergadering, nameltjk „Wat doen wij met de bijbel?". SINT-LAURENS Vergadering Z.L.M. In de vergadering van de afdeling Sint-Laurens van ae Z.L.M., die on der leiding stond van de voorzitter, de heer Joh. Marinissen, sprak ir. W. L. Harmsen over „Rundveefok kerij", toegelicht met lichtbeelden. Uit het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester, de heer P. Dek ker, bleek dat het aantal leden con stant bleef, namelijk 40 en dat het batig saldo 1068,07 bedroeg. De bestuursleden, de heren Joh. Marinissen en A. Francke, werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werd geko zen de heer F. J. Castel en tot lid van de financiële commissie de heren P. Rooze en J. Koole Jz. Getracht zal worden excursies te organiseren naar het stierenstation en de proefboerderij in de Wilhelmi- napolder. KOUDEKERKE Ledenvergadering „Couburg". Op het gemeentehuis te Koudeker ke werd een dezer dagen een alge mene ledenvergadering gehouden van de woningbouwvereniging „Cou burg", onder leiding van de voorzit ter, burgemeester J. L. Dregmans. Volgens het verslag van de secre taris-penningmeester, de heer L. A. van Splunder, werd verlies geleden op alle 22 woningen, die de vereni ging exploiteert. Tot commissaris werd herkozen de heer C. van Nop pen en als bestuurslid de heer A. M. Brouwer. Tot slot vande-yergadering. deel de de voorzitter medé,' dat binnen kort zal worden begonnen met de bouw van 6 woningwetwoningen aan de Weststraat, waarvan de kosten f70.000 zullen bedragen. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: E. D. M. v. d. Velde—Rosen- dahl, z.; J. C. de Zeeuw—Loekemeijer, z.; H. C. DeijnenElsiander, z.: H M. A. Vos—Bax, d.; M. de Nooijer—Van Belzen, d.; D. E. M. Stok—Kolb, d.: L. L. Bou- wenseWiskerke, z.; J. P. GUijt—De Rij ke, d.: D. Versteeg—Beekma, d.; L. S. de Ridder—Walbroek, d.; C. J. Samuel— Marinissen, d. Getrouwd: Ji Guijt. 22 j. en J. P. de Rijke, 26 j.; A. Carbaat, 25 j. en A. Schip per, 23 j. Overleden: W. Bouwman, 45 j„ e v. A. C. dè Vin; K. C. Groen, 88 j., wedn. v. L. C. Ooms. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen; L. M. de Vlieger—Boerman, d.j G. C. SteketeeVan Dalen, d.; J. S. de Kam—KorneliS, d.; C. Barentsen—La- bruijère, z.; W. F. de PréDen Broeder, z.; J. C. Soumokil—De Wolf, z.; H. Brug- ghe—Strobos, z.; L. Groeneweg—Clarisse, z.; J. W. Reijnierse—Lobbezoo, z.; M. van SchalkMesu, d. Ondertrouwd; H. Seitte, 29 j. en M. Taüran, 29 j.; J. P. Karreman, 26 J. en L. Joosse, 22 j.; P. G. A. Bleijenberg, 23 j. en C. J. Arnoldus, 22 J. Getrouwd: J. Bakker, 36 J. en A. J. de Visser, 36 j.; P. J. Schou, 27 j. en E. J. L. Bal jeu, 22 j.; W. J. de Bree, 20 J. en J. Alma, 19 j.; J. Meerman, 22 j. en A. D. van Eenennaam, 24 j.; J. W. Oranje, 22 j. en M. C. Hubregtse, 18 j. Overleden: J. Bostelaar, 69 J. e. v. W. den Engelsman. DOORGAANDE VERBINDING Weg Hulst-Duivenhoek kostte één miljoen galden In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten opemlc Ir. G. M. Dlkütter te TefiiCUZcn, lid van Geflcpoteeröe Staten van Zeeland, woensdagmiddag de nieuwe met subsidie van de provincie aangelegde weg (Anm Graauw e*i Dniveahock bjj De Paal. Hierdoor heeft Graatnv thans atR doorgaande verbinding naar Kloentereande en naar Perlqioldér (veer). Verscheidene sprekers, die in het gemecatdmrs van Graauw aan het woord kwamen, legden er de nadruk op, dat de re gemeente thans een goede noord-znld ver binding beeft. De burgemeester van Graauw Langcndam, mr. F. J. Schlüter, kon In zijn openingswoord behalve Ir. Diköttcr o.a. verwelkomen burge meester J. M. A. <2. van Dongen, lid van de Tweede Kamer, Ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat. Ir. C. Koning, hoofdingenieur van de pró- ZUID-BEVELAND GOES Bevelondse pkrttekmdsvrouwen leerden vlees klaarmaken „En nu moet U goed opletten", klonk het herhaaldelijk uit de mond van de heer J. Eksteen uit Utrecht, die de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zuid- Beveland west, woensdagavond het braden en bakken van de heerlijkste vleesgerechten demonstreerde. De dames hebben zijn methodes dan ook goed afgekeken. Er hingen lekkere geuren ln Schouwburgzaal van ae „Prins van Oranje" te Goes en bovendien moch ten de in grote getale opgekomen le den telkens meeproeven van al de smakelijke produkten van deze keur slager. Een uitgebreid menu met vele vari aties kregen de dames niet alleen voorgeschoteld, maar hun werd van rauw vlees af tot het fijnste uit de keuken toe voor de ogen klaarge- Met kruiden en allerhande onmis bare ingrediënten toverde de heer Eksteen de meest uiteenlopende soor ten gerechten en bewees ermee, dat men met weinig geld toch eenzijdig heid bij de maaltijd kan tegengaan. Hoe men het uiterlijk van het vlees zo aantrekkelijk mogelijk kan maken, liet de heer W. B. Majoor uit Zwolle zien, die een paar knappe staaltjes op het gebied van „vleesschotels op maken" op het podium bracht. Tenslotte was er nog de heer J. H. Schweitz uit Amsterdam, die liet zien en proeven wat zijn fabriek aan zoutloze vleeswaren in de hahdel brengt. De organisatie van deze demon stratie was in handen van de heer J. P. van Sabben uit Goes. In de pau ze werden hartige versnaperingen aangeboden en kregen de aanwezigen gelegenheid de stand met keurig op gemaakte, verpakte en ingeblikte produkten uit ae slagerij te bezichti gen. Aan het begin van de avond deed de presidente, mevr. J. C. v&n Wil- legenEverse nog enkele mededelin gen. Zo zal er op 12 maart a.s. weer een middag worden georganiseerd, waarop de provinciale presidente, mevrouw L. N. HuysmanGriep een boekbespreking: zal houden, toege licht met fraaie kleurendia's. KRUININGEN Jaarvergadering christelijke school. De school met de Bijbel hield haar jaarvergadering in het schoolgebouw onder leiding van de voorzitter, de heer C. van Iwaarden. In de vacatu res M. C. van Hoepen, A. Verhage en J. A. Poleij werden gekozen de he ren L. Wiskerke, J. Flipse en J. Maartense. Met een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter zich tot de heer A. Verhage, die 29 laar zitting in het bestuur heeft gehad. Na de pauze sprak de heer H. Don hoofd van de chr. muloschool te Krabbendijke. In een boeiend betoog wees hij op het grote belang van christelijk onderwijs, ook na de lage re school. Tenslotte werd een aardi ge onderwijsfilm over de haring vangst vertoond. HEINKENSZAND Jaarvergadering „Samenwerking". Onder voorzitterschap van de heer S. Dekker hield de kolen vereniging „Samenwerking" in café J Hoondert te Heinkeüszand een jaarvergadering. De vereniging beschikt over een voor delig saldo. Het afgelopen jaar gaf een omzet van 348 bruto ton brandstoffen. VEILING „KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING" 20 februari, industrie- eii exportvei ling: Goudreinette B 75-85 35to, H 65-70 23—30. H 60-65 19—18. II 17, K 21—29. fabr. 18—19. Jonathan H 75-80 50, H 70-75 38—55, H 65-70 33—48, H 60r65 21—32, H 55-60- 14— 17, li in—ie, K 12—27, fabr, 6—15. Golden Delicious H 75-80 78—82, H 70-75 72—81. H 65-70 54—73. H 60-65 38- 51, H 55-60 29—30. II 1725, K 3253, fabr. 1325. Lombard Calville H 70-80 49-r-öl, H 60-70 40—42, II 15—18, K 25—32, fabr. 11—20. Winston H 65-70 53—59, H 60-65 32—44, H 55-60 22—24. 11 8—10, K 16—21. fabr. 7',2. Saint Remy H 75 33—35, H 65-75 32—34, II 26—30, K 31— 32, fabr. 18—27. Gieser Wildeman H 60 48 —49. H 50-60 40—41, II 24—25. K 31—36, fa- brieks 21—24. Klèlpeer I 25—26, II 13. fa- brieks 6. Zoete Ermgaard II 58. Baldwin I gr. 22 I 16. Pomme de Oranje I 56. II 42 Cox Orange Pippin I 64. K 41 Com- tesse de Paris K 22. Conferense fabr. SI. IJsboutperen K 1821, fabr. 16. Doyenne du Cornice H 65-70 107, fabr. 46. Kroetap- pelen 312. Groenten: Rodekool 8—15. Boerenkool 17. Spruitkool 22—35. Wlttekooi 6!,i—12. Savoyekool 28. Prei 28—32. Witlof 31—35. Uien 12—21. Sjalotten 20. Aardappelen 9. VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TERNEUZEN Groenten: Boerenkool 1016. Rodekool —8.10. Breekpeen 10. Spruiten 38—58. Uien 12—17. Witlof 32-46. afw. 11—31. Sjalotten 16—28. Stoofsla 1.61. Fruit: Goudreinette huishoud 75-85 43. 65-75 25—26, 60-65 12—IT, II 10. keuken 24. fabr. 15—17. Jonathan fabr. 10—11. Zoete appelen 16. Golden Delicious H 75-80 91. 70-75 90. 65-70 71. 60-65 54 55-60 37, II 16, keuken 2952, fabr. 10—27, EIERMIJN BERGEN OP ZOOM Elernoterlng van de Coöp. Wouwte Melkinrichting Bergen op Zoom. Con sumptieprijs Ingaande donderdag 21 fe bruari 1957. Klasse 0 16; klasse I 15; klas se II 13; klasse III 12: klasse IV tl. VEILING BERGEN OP ZOOM 20 februari. Rodekool 7—15 Wlttekooi 5',è—61j. Savoyekool 8—39. Waspeen 36— 42. Prei 11—36. Spruiten 15—64. W:t!of 12 —42 Boerenkool 1914. Rabarber 52—66. Raapstelen 811 per bosje. Appelen: Jonathan t—55. Golden Deli cious 24—70. Lombart Calville 3211. Winston 17—64. Zoet 33. Peren: Comtesse de Paris 12—25. Saint Remy 30—34. VISMIJN VEERE 1135 kg. Exportgarnalen 1.07—3.64. 59 kg. Ongesorteerde vis 21—22. 4 kg Tong 1.90-2.82. 15 kg. Kabeljauw 15. 71 kg. vinclale waterstaat, teven» waarne mend voor de dienatkring Terncuzen. burgemeester A. L. S. Lockefeer, wet- houaerB en raadsleden van Hulst, burgemeester P. W M. Vercautcrcn van Cllnge en burgemeester C. J. van Hootegem van Hontcnisne. Voorts waren aanwezig de voltallige ge meenteraad van Graauw, verscheide ne polderbestuurders en het bestuur van het waterschap Hulst-De Paai. Burgemeester Schlüter toonde zich zeer verheugd over de tot standkoming van deze bijna drie kilometer lange weg, die als een verlengstuk beschouwd kan wor den van de weg Hulst-Graauw. Spreker wees er voorts op, dat de gemeente nu goede verbindingen heeft met Huist en Perkpolder. De totale kosten van de weg Hulst- Graauw-Dulvenhoek bedroegen ruim 1.000 000. De heer A. Staal, voorzitter van 't waterschap Hulst-De Paal. bracht allen dank die hadden medegewerkt aan de uitvoering van dit project. Jarenlang hebben wij gedroomd dat wil een goede verbinding met Perk polder zouden krijgen, aldus de voor zitter. Thans is deze droom verwe zenlijkt. Hij vestigde er de aandacht op. aat men thans zowel naar het noorden als naar het zuiden een goe de weg hoeft. De hoer Staal sprak tenslotte de hoop uit, dat Graauw mettertijd ook over gbede wegen naar Terhole en Nieuw Namen zal beschikken. In de rede van Ir. Dlkütter kwam tot uiting, dat hot provinciaal be stuur groto belangstelling hooft voor de verbetering van hot wegennet in Soeland en in hot bijzonder in Z. Vlaanderen. Hij gaf voorts een kort overzicht van de geschiedenis van het waterschap weg Hulst-De Paal, waarbij hij erop wees. dat dit het eerste waterschap waa in Nederland, dat statuten kreeg. Nadat ir. Dikötter hulde had ge bracht aan de initiatiefnemers, sprak hij de hoop uit, dat de weg nog eens toegang zal geven tot het eventueel in te polderen gebied van het Ver dronken Land van Saeftlnge. Vervol gens verklaarde hij dc weg voor ge opend. Hierna reed men over de nieuwe geasfalteerde weg, die werd gelegd aoor de firma J. en K. T. de Oude te Biervliet, naar Duivenhoek en terug naar Hulst. In de laatste gemeente volgde in de Burgerzaal van het ge meentehuis een ontvangst door bur gemeester Lockefeer. Deze wees er o.m. op, dat Hulst als streekcentrum thans twee goede verbindingen met Perkpolder heeft. Tenslotte was er 'n bijeenkomst in hotel D$ Koning van Engeland, waar de genodigden een diner werd aangeboden. 7&—8!<>. Savoyekool 16—34. \frlttekool S'/a Schar 21—23. 15 kg. Wijting 22—23. Opening gascellen Golden Delicious De eerste gascellen met Golden De licious op de veiling te Kapelle zul len worden geopend. Dit besluit werd genomen op de ten kantore gehouden bijeenkomst van kwekers die Golden Delicious in gasbewaring bij deze veiling hebben. Deze week zal de eerste cel met een inhoud van 85 ton worden overgebracht naar de be waarplaats om bij te kleuren, ter- wiil over veertien dagen wederom 'n cef zal worden geopend. Zeeuwse muziekschool Nieuwe regeling voorgesteld Over de Stichting Zeeuwse Muziek school berichtten B. en W. van Vlls singen, dat er een nieuwe gemeen schappelijke regeling moet komen. Als voornaamste wüzlging moet worden gezien de bepaling, dat niet meer de centrumgemeenten maar het stichtingsbestuur voor de lesruimten, muziekinstrumenten, inrichting der lokalen enz. zorg draagt, hetgeen tot gevolg zal hebben dat zodra de nieuwe regeling tot stand is gekomen dit bestuur met de verschillende centrumgemeenten overleg zal gaan plegen over eventuele overname In eigendom of huur van de tot dusver gebruikte lokalen. Men stelt zich voor een contact commissie in elke kring ln te stellen, waardoor alle deelnemende buitenge meenten regelmatig op de hoogte blijven van en medezeggingschap krjjgen bij de inrichting van de school. Het is beter de heffing van de schoolgelden aan de stichting over te laten. B. en W. stellen voor de ge meenschappelijke regeling met Goes, Middelbu -g, Tholen en Zierlkzee In te trekken. B en W. stellen verder voor met de raden der gemeenten Goes. Hulst. Middelburg Oostburg. Tholen en Zierikzce een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake de verde ling van de kosten en de uitvoering van deze regeling op te dragen aan het bestuur van de stichting Zeeuwse Mu ziekschool. Abirtus-Ranff-bestriidmg Verordening bekrachtigd Op 1 maart aanstaande zal de ver ordening inzake dc bestrijding van Abortus Bang van kracht worden voorlopig echter slechts voor Wal cheren en Tholen. In de woensdag in pen Haag gehouden vergadering van het bestuur van het Landbouwschap is medegedeeld, dat de minister var. landbouw, visserij en voedsetvoorzie- ning zijn goedkeuring aan deze ver ordening heeft gehecht. Men is nog doende met een landelijk plan tot be strijding van de Abortus Bang onder het rundvee, dat op 1 mei 1958 zal ingaan. Getracht zal worden om de ontwerp-heffingsverordening. Waarin het plan geheel kan worden verwerkt, zo spoedig mogelijk vast te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15