PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILi Gebruikers Suezkanaal wensen compromis met Nasser Gevaar, dat „Vittangi" breekt, is niet één moment uitgesloten PREMIER VASTBESLOTEN OVEREENKOMST TE VINDEN HET WESTEN WENST NU GEEN MINISTERCONFERENTIE DE VERWACHT. 200e jaargang - no. 43 Dagblxdultgav* van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paster. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdredO. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS S3 cent per week; t «.50 p. kw.; fr. p.p. t 8.78 per kw. Losse nummers 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 febr. '57 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kielne advertenties (max. I regel») 23 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 18 cent meer. Giro no. 3S9300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 68-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. M« of 304): Middelburg, Markt 61, tel. 8041; Goes, Lange Voratater. «3, tel. 2476 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwetr. 43, tel. 20; Temeuzen, Brouwerlj-.tr. zicnk/ce: Bogerdsir. 14. '.el. V. ONDER LEIDING VAN ENGELAND... Ver. Staten overwegen steun aan sancties-tegen-Israël plannen In Londen is gisteren bekendgemaakt, dat spoedig aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties een voorstel zal worden overhan digd, dat bedoeld is als een soort compromis, dat de Suezkanaalge- bruikers met Nasser zouden willen sluiten. Het plan voorziet in de betaling van de doorvaartgelden aan de Wereldbank, die de helft daarvan aan Egypte zou moeten afdragen en de rest voorlopig zou moeten cdnserveren. Het plan is afkomstig van Engeland. Men is er over tot overeenstemming gekomen met de Verenigde Staten, Frank rijk en „de meerderheid van de Suezkanaalgebruikers". Egypte zou volgens deze interimregeling alle schepen, die aan de Wereldbank be taald hebben, moeten laten passeren door het Suezkanaal. De Amerikaanse minister Dulles heeft gisteren verklaard, dat van daag door de V.S. besloten zal worden, of mèn al of niet zal mee werken aan het treffen van sanc ties tegen Israël, omdat dit land nog altyd weigert geheel Egypte te ontruimen. De beslissing zal vallen in een be spreking tussen Eisenhower en de leiders van het congres. Dulles ver klaarde, dat Egypte volgens door haar aanvaarde principes Israëlische schepen niet meer de toegang tot het Suezkanaal kan ontzeggen en dat Egypte niet 't recht heeft de scheep vaart door de golf van Akaba te ver hinderen. De Amerikaanse democratische senator Mansfield heeft verklaard, dat de V.S. als alternatief voor mogelijke sancties steun moeten zien te verkrijgen voor legering van politietroepen tussen Israël en Egypte in. Deze legering zou Is raël zijn vrijheden moeten garan deren. Hij was het eens met wat senator Knowland eerder betoog de, namelijk, dat als er sancties tegen Israël worden genomen, ook Rusland, Egypte en India moeten worden gestraft, omdat ze de re soluties van de V.N—met voeten getreden hebben. s 9 De „New Times" in Washington meldde gisteren vernomen te hebben, dat Israël nog liever opnieuw ten strijde zal trekken, dan zonder ga ranties verkregen te hebben nu het veroverde op te geven. Fabriek te Hilversum door brand verwoest Een groot fabriekspand aan de Ruitersweg in Hilversum, waarin de N.V. Deco en enkele nevenbedrijven waren gevestigd, is gistermiddag om 4 uur door een hevige brand geheel verwoest. De brand ontstond in het benedengedeelte waar de oude arbei der V., samen met de jongere Van D. bezig was een partij was te smelten. Toen het tweetal de grote pot met smeltende was van het gasstel tilde, viel een groot brok was in de gaspit, met het gevolg dat onmiddellijk een hevige steekvlam ontstond. V. liep ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, evenals Van D., die een ruit insloeg, waardoor hij zijn polsslag ader openreet. Men schat de brandschade op ruim 150.000. Steeds benarder werd de situatie, waarin de Zweedse ertstanker „Vit- tangi" zich dinsdag bevond. Maandag avond strandde het schip op de rede van Vlissingen en maakte reeds direct water, maar dinsdag stroomden nog meer ballasttanks vol, zodat het schip gevaarlijk kapseisde. De drijvende kraan, die naast het schip ligt, heeft Inmiddels de werkzaamheden moeten staken, omdat de luiken niet langer open konden blijven. Rechts op de fo to ligt op een bak de hoop erts, die men uit het schip loste. (foto P.Z.C.). Naar alle waarschijnlijkheid, zo meldt TJnited Press, znllen de Jeme- nieten, die ln de afgelopen week her haaldelijk aanvallen hebben gedaan op het Britse protectoraat Aden, spoedig de beschikking krijgen over een luchtvloot van Russische make lij, hoewel In geheel Jemen geen pi loot is die een straaljager kan bestu ren en hoewel Jemen geen vliegvel den heeft waar ze op zouden kunnen landen. Een Franse woordvoerder heeft gisteren medegedeeld, dat Frank rijk samen met Engeland en de Verenigde Staten schepen naar de golf van Akaba wil sturen om het internationale karakter van deze waterweg duidelijk te markeren. In de verenigde Staten ls gis teren bekend geworden, dat ln de staat Texas de olieproduktie met 32-000 ton per dag zal worden ver hoogd. om Europa van voldoende olie te kunnen voorzien. Strausz: herenigd Duitsland zou neutraal kunnen zijn De Westduitse minister van defen sie Strausz heeft in een courantenar tikel geschreven, dat het heel goed mogelijk is. dat een verenigd Duits land neutraal zou zijn en geen deel zou uitmaken van een westelijk mi litair verbond. NOG GEEN ENKEL AKKOORD Vandaag oplossing van alle problemen? De conferentie der eerste ministers van de landen van Klein-Europa (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden), welke dinsdag in 't hotel Matignon, de ambtswoning van Guy Mollet, werd gehouden, ter be spreking van de problemen, welke verband houden met de opneming der overzeese gebiedsdelen in de ge meenschappelijke markt, was dins dagavond om ongeveer 22.00 uur ge ëindigd. Na afloop verklaarde de Franse premier, Guy Mollet: „Er is nog geen enkel akkoord op geen en kel punt bereikt. Evenmin kan men echter spreken van een onoverbrug bare tegenstelling. De conferentie van eerste minis ters, ministers van buitenlandse za ken en delegatiehoofden wordt woensdagochtend om half negen voortgezet, en wij zijn vastbesloten dan tot een algemene overeenkomst te komen". „Nog hedenavond cullen deskundi gen de conclusies, waartoe de eerste ministers en de ministers van buiten landse zaken zijn gekomen met be trekking tot de overzeese gebiedsde len en de Euratom in een aantal teksten neerleggen, die woensdag ochtend als basis zullen dienen voor de verdere discussies. Ik ben ervan overtuigd", zo besloot de Franse pre mier, „dat wij woensdag tot een be vredigende oplossing komen". Minister Spaak verklaarde na af loop van de conferentie: „Er zijn geen grote tegenstellingen meer, en ik geloof, dat wij woensdag tot een akkoord zullen komen. Het is met deze onderhandelingen echter zo, dat wanneer men het mondeling met elk ander eens is, dit nog niet wil zeg gen, dat men ook met elkaar akkoord is, wanneer de dingen op papier zijn gezet". Minister Drees zou voorne mens zijn hedenochtend met de trein van half twaalf naar Nederland te rug te keren. Broodoorlog in Ede is thans voorbij. De broodoorlog, die ruim een week in Ede woedde, behoort weer tot het verleden. De bakker, die gedwongen zeide te zijn door personeelsgebrek de bezor ging in te krimpen en om dat te be reiken de prijs van het aan zijn win kel afgehaalde brood met vijf cent per stuk verminderde, heeft deze af- naalprijs voorlopig weer afgeschaft De andere bakkers ongeveer 30 in getal brachten daarna de brood prijs ook weer op het normale peil. Twee arbeiders verdronken Roeihoot kapseisde Dinsdagavond zijn twee arbeiders werkzaam by de Zuiderzeewerken, naby Enkhuizen verdronken. Toen vijf mannen in een roeibootje naar de wal werden gebracht, passeer de een motorvlet. Tengevolge van de zware golfslag kapseisde de roeiboot, zodat alle vijf inzittenden te water ge raakten. Drie van hen konden worden gered, doch de 47-jarige heer J. Nieu- wenhuizen uit Venhuizen en de 54-ja- rige heer J. van Leyn uit Bovenkar- spei, vader van negen kinderen, kwa men door verdrinking om het leven. RUSSISCH PLAN WORDT AFGEWEZEN Kroesjtsjew wekt op tot meedogenloze strijd De Westerse grote drie zullen het Russische voorstel om van de Lon- dense ontwapeningsconferentie van volgende maand een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der vier mogendheden te maken, af wijzen, zo wordt door United Press in Londen vernomen. Het Westerse standpunt is dat de ontwapeningsbesprekingen die op 18 maart ln Londen zullen beginnen, on der leiding moeten staan van functi onarissen van hoge rang. maar niet van de ministers van buitenlandse za ken. De Russische partijsecretaris Nikita Kroesjtsew heeft opgeroe pen tot een „meedogenloze strijd" in de landen van Oost-Europa, om een „tweede Hongarye" te voor komen. ZWEEDS SCHIP NOG STEEDS MUURVAST IN SCHELDE Zelfs kapitein verliet het vaartuig - Nu zes balasttanken vol water Het reusachtige ertstankschip „Vittangi", dat maandagavond op de rede van Vlissingen ter hoogte van het „Leugenaarshoofd" aan de grond liep, ligt nog steeds machteloos in de kolkende en zuigende eb- en vloedstroom van de Westerschelde Als vastgenageld zit de enorme kolos met het voor schip diep weggedrukt in een zandbank juist naast het vaarwater, de „Sar- dyngeul". De positie van het schip is dinsdag steeds kritieker en hachelijker geworden. Niet één ogenblik was het gevaar van kapseizen of breken uitge sloten! Dit gevaar bleek zo groot, dat In de ochtenduren reeds een groot deel van de 47 koppen tellende bemanning het schip verliet, 's Middags werd ook de rest van de bemanning van boord gehaald. Alleen kapitein Maniette bleef met enkele stuurlieden achter. Maar in de avonduren verlieten zelfs de ge zagvoerder en zijn officieren het zwaar slagzy makende vaartuig, dat steeds meer water maakte. Het valt nu zeer te betwijfelen of men het schip nog kan redden. De mogelijkheid, dat het vaartuig inder daad doormidden zal knappen, wordt met het uur groter, want de gigan tische scheur in stuurboordzijde bene den de waterlijn, die aanvankelijk veertig meter breed was, wordt nog steeds breder. De voorsteven zit rots vast ln het zand genageld, terwijl het achterschip nog vry in het water zweeft. De bruisende en zuigende vloed- stroom oefent een enorme druk uit op het schip. Deze druk is zo mas saal en zo zwaar, dat het gat In het schip steeds verder uitscheurt. Met korte tussenpozen kan men onder in het gestrande schip doffe, roffelende klappen en een scherp krakend en schurend geluid horen, terwijl het dek siddert en trilt alsof men met te veel mensen op ijs staat, waarin barsten springen. „Bij iedere knal, die je hoort scheurt het gat nog wat verder uit", vertelde ons de 46-jarige Rotterdamse duiker Kees Zandberg, van het bergingsbe drijf Van der Tak. Overigens was het water gisteren te woelig om deze dui ker in de gelegenheid te stellen een onderzoek naar de schade in te stellen beneden de waterlijn. Kritieke momenten Maar niet alleen bij vloed z(jn er kritieke momenten, ook by eb is er bijna voortdurend gevaar, dat het schip in tweeën zal splyten. Het ruim 16.000 ton metende vaartuig zit van voren en gedeeltelijk ook nog in het midden zo stevig in het zuigende zand geklemd, dat bij de laagste water stand het achterschip zo ver uit de golven naar boven komt. dat het slechts weinig steun vindt in het wa ter. En juist in dit achterschip is het grootste deel van de lading 20.000 ton erts! opgeslagen. Het is be grijpelijk, dat bij laag water een enor me druk op het middenschip wordt uitgeoefend door dit gewicht! Al deze krachten eb- en vloed- stroom en bovendien het gewicht van de lading zyn er de oorzaak van, (Vervolg op pag, 2) „Wij moeten maatregelen ne men opdat zulke fouten als in Hongarye niet voor de tweede maal worden begaan, zo zeide hij. Kroesjtsjew legde zijn verkla ring af op een bijeenkomst, die ln Moskou ter gelegenheid van het bezoek van Bulgaarse staatslieden werd gegeven. ,.Wy moeten een meedogenloze strijd aanbinden tegen de opportu nisten en revisionisten, die de re actie helpen de geest der arbei ders té verduisteren". aldus Kroesjtsjew volgens radio Mos kou. De Russische partyleider waar schuwde tegen ..degenen, die zich Marxist-Leninist noemen, maar die in werkelijkheid liet Marxisme-Lenl- nisme aan de vijanden van de arbei dersklasse verraden." „Enkele revisionisten zijn zelfs zo ver gegaan te beweren dat in de Ver enigde Staten, een land van multi miljonairs, ook aan het socialisme wordt gebouwd." Hij zeide dat de Sowjet Unie alles in het werk zou stellen „hen, die on bewust van het juiste pad afwijken", te helpen. Kroesjtsjew besloot zijn rede met te zeggen, „dat de arbeiders van de gehele wereld met voldoening hebben gezien, dat de pogingen Hongarije te maken tot een broedplaats voor een nieuwe oorlog, op een fiasco zijn uit gelopen." De Britse premier Harold MacMIl- lan heeft geantwoord op de uitnodi ging voor een bezoek aan Möskou, die premier Boelganin van de Sowjet Unie hem onlangs heeft gezonden. In antwoord cp een vraag is aan de Russische ambassadeur in Londen medegedeeld, dat MaeMillan het Rus sische voorstel niet zal vergeten en zich opnieuw met de regering in Mos kou in verbinding zal stellen zo.\a 't mogelijk is een datum vast te stel len. Prins Bernhard stamt van Velasques af Uit de publikatie van de heer A. R. Kleyn in „Gens Nostra", het maand blad van de Nederlandse genealogi sche vereniging, blijkt dat prinses Beatrix haar artistieke aanleg niet slechts heeft van moederszijde (prin ses VVilhelmina. de grootmoeder en prinses Wilhelmlna van Pruisen, de eerste gemalin van koning Willem 11 Het blad heeft nl. in zijn laatste afle vering een stamboom opgenomen van de Spaanse schilder Velasquez. Deze stamboom eindigt bij de ouders van prins Bernhard. zodat prinses Beatrix dus van vaderskant van de beroemde Spaanse meester afstamt. ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak zuidelijk. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 februari Zon op 7.46 onder 18.07 Maan op 2.04 onder 10.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1