PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIL! Nasser zou opruimingswerk in Suezanaal doen stagneren Deskundigen belichtten facetten van suikerbietenprobleem IN HELDERSE HAVENTWEE MIJNENVEGERS IN BOTSING STUDENTE EN TIEN MANNEN BEKLAAGDEN IN BOEDAPEST 200e jaargang - no. 42 Dagbladultgav« van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per weelc; f 6 50 p. kw.i fr. p.p. f 8.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 febr. 1957 Ing. Klein 23 cent p. regel met een minimum van t 1.„Brieven of adree bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3SJ300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-90, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 ot 304); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Lange Voratatr. 83, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijatr. 2; Zlerlkzee: N. BogercH'.:. tel. 26 PRESIDENT EISENHOWER BREEKT ZIJN VAKANTIE AF Israël zwicht nog niet voor aandrang op terugtrekking President Eisenhower heeft gisteren besloten zijn vakantie saf te breken en naar Washington terug te keren in verband met de toe stand in het Midden-Oosten. Hij zal in Washington besprekingen over de laatste ontwikkelingen voeren. United Press vernam in Cairo, dat de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal vrijwel stil liggen. Velen twijfelen er niet aan of president Nasser van Egypte heeft hierin de hand en tracht de ont ruiming van zijn grondgebied door de Israëli's, die nog altijd eerst deugdelijke garanties voor hun veiligheid blijven eisen, af te dwingen. De Engelse regering heeft officieel bij het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties opheldering gevraagd over de berichten, die wij zen op stagnering van de opruimingswerkzaamheden in het Suezka naal. waar hij heeft verklaard, dat presi dent Nasser een grote held is, die het Egyptische volk uit de chaos en de ellende omhoog heft. Hij achtte 't gevaar voor communistische oorlogs dreiging of penetratie niet aanwezig. Volgens een Israëlisch blad zjjn in Egypte dertig officieren, die tijdens het offensief in de Sinaï-woestijn door de Israëliërs gevangen waren geno men en enkele weken geleden zijn De Israëlische premier David Ben Goerion heeft gisteren zijn kabinet in spoedzitting bijeen geroepen, om nogmaals over de zaak te overleggen. Binnen korte tijd kan een door Afri kaans-Aziatische landen ingediende resolutie in de V.N. worden inge diend, waarin politieke en economi sche sancties tegen Israël worden ge- eist. Israël zal er rekening mee moe ten houden, vooral nu de laatste gesprekken tussen de Amerikaan Dulles en de Israëlische ambassa deur in de V.S. en gedelegeerde bij de V.N. Abba Eban ook zon der resultaat zijn gebleven, dat een dergelijke resolutie weieens de steun van de Ver. Staten zou kunnen krijgen. Eban is intussen met spoed naar Jeruzalem ont boden voor nader overleg. De Amerikaanse generaal Van Pleet, die indertijd de Amerikaanse legers in Korea commandeerde, is dezer dagen in Caïro aangekomen, Bestedingsnota De bestedingsnota van de Neder landse regering zal zonder twij fel een stroom van kritiek en bezwaren ontlokken aan verscheide ne groepen van het Nederlandse volk. Het minst uiteraard uit land- bouwkringen, omdat aan de verlan gens van de landbouw ten dele wordt tegemoetgekomen, ook al zal men zich daar niet geheel bevredigd ge voelen. Het hoofdbezwaar van de landbouw zal wel zijn, dat men het nieuwe beleid niet voldoende kan overzien en dus te weinig weet waar men aan toe is. Dat zal straks wel nadrukkelijk aan de regering gezegd worden. Maar wat de andere groepen van de bevolking betreft zal de overheid zich ook sterk moeten inspannen om door brede voorlichting enige waar dering te wekken voor haar maat regelen. Die waardering zal namelijk niet voetstoots geschonken worden. Voorlopig volgen hier enkele korte kanttekeningen bij de bestedings nota. Als het in het huisgezin scheef gaat met het geld, dan zijn er twee wegen om uit de moei lijkheden te komen. Men kan minder consumeren en op die manier de eindjes aan elkaar knopen. Men kan ook zoeken naar verhoging van de inkomsten. Die eenvoudige grondregels gelden niet alleen voor het huisgezin, maar ook voor de Nederlandse samen leving. Dan moet men echter de uit drukking „verhoging van de inkom sten" vervangen door „verhoging van de produktiviteit". In de jongste bestedingsnota wordt wel veel gezegd over de beperkingen die de overheid, het bedrijfsleven en de particulieren zich moeten getroos ten nu Nederland boven zijn stand leeft, maar er wordt niet gesproken over verhoging van de produktiviteit. Blijkbaar is dat een te „teer" on derwerp. vooral nu de bestedingsno ta van de bedrijven eist, dat zij in aanzienlijke mate de investeringen zullen beperken. Wanneer het be drijfsleven investeert, dan gaat het meestal om modernisering of uit breiding en dus om opvoering van de produktiviteit. Die opvoering wordt thans af geremd. Dat betekent dus het af remmen van de mogelijkheid om tegen de versobering te strijden. Voor velen zal dat denkbeeld geheel onaanvaardbaar zijn en het ligt voor de hand, dat heel wat be zwaren aangevoerd zullen worden in de colleges, die straks de bestedings nota te behandelen krijgen. Wat nu de versobering in het regeringsapparaat zelve be treft, krijgt men de indruk, dat wel gepoogd is op de regerings uitgaven te bezuinigen, maar dat dit niet ingrijpend is gebeurd. Het enor me begrotingstekort blijft praktisch onveranderd, omdat de doorgevoerde besparing door stijging van andere uitgaven vrijwel wordt tenietgedaan. Er is dan ook al aangekondigd, dat de bezuiniging op de volgende be groting voortgezet zal worden. In dit verband is het ongewoon, dat bij de huidige versoberingsmaat regelen van de overheid de uitgaven voor de defensie geheel buiten be schouwing zijn gelaten. Terwijl men in de ons omringende landen Engeland, Frankrijk, enz. de besparingen op de defensie met (Vervolg op pagina 3j. •ijgelaten, doodgeschoten. Vandaag zal in Nederland de sleep boot Poolzee aankomen als eerste Nederlandse schip, dat na gedane ar beid in het Suezkaaaal op zftn ba sis terugkeert. In Amman, de hoofdstad van Jor danië, is gisteren officieel meege deeld, dat Jordanië stappen zal on dernemen om te geraken tot een sta tenbond tussen Syrië, Egypte, Saoe- di-Arabïë en Jordanië. Italiaanse alpenjagers door lawine overvallen Een compagnie Italiaanse alpenja gers op manoeuvre is maandag bij Bolzano in de noord-Italiaanse Alpen door een lawine overvallen. Het onge luk geschiedde op de hellingen van de Lavaredo, ongeveer twintig kilome ter ten noordoosten van het winter sport-centrum Cortina d'Ampezzo. Reddingsploegen hebben tot nu toe drie lijken ontdekt. Twee militairen omgekomen Auto reed tegen lichtmast In de nacht van zondag op maan dag zijn twee militairen van de ko ninklijke landmacht bij een auto-onge val op de Haarlemmerweg even voor bij tuindorp Geuzenveld om het le ven gekomen. Zij zaten in een personen-auto, die waarschijnlijk tengevolge van slippen tegen een lichtmast was opgereden. Het waren de 23-jarige kornet jhr. H. F. J. L. uit Velsen en de 24-jarige tweede luitenant J. L. M. F. B. uit Maastricht. Beiden waren ongehuwd en behoorden tot het 101e verken ningsbataljon der cavalerie. Engels koninklijk paar naar Verenigde Staten In doorgaans welingelichte kringen te Washington wordt aangenomen, dat president Eisenhower en premier MacMillan volgende maand te Ber muda zullen spreken over een bezoek van het Engels koninklijk paar aan de Verenigde Staten. Koningin Elisabeth en prins Philip zijn thans op bezoek in Portugal. Camera's persfotografen in beslag genomen Gistermiddag omstreeks drie uur zijn in de oude haven „Het Nieuwe Diep" te Den Helder twee mijnenve gers van de Koninklijke Marine met elkaar in aanvaring geweest. Ter hoogte van het havenkantoor lagen naast elkaar afgemeerd de mijnenve gers „Sittard" en „Gemert", beiden van de Dokkuraklasse. De „Sittard" Alle sigaretten 10 ct. duurder Naar het A.N.P. verneemt worden de sigaretten per 1 maart een dubbel tje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voorraden mogen voor de oude prjjs worden uitverkocht, zodat daar op de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de minister van economische zaken, sigarettenfabri- kanten en sigarettenimporteurs tot stand gekomen. De verhoging geldt alle prijsklassen. De prijsverhoging bleek een nood zakelijk gevolg van het voortdurend oplopen van de prijzen van ruwe ta bak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laatste maanden. Opge merkt zij, dat de prijzen van sigaret ten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. Reeds een week lang valt in 't Fran, se wintersportcentrum Val d'Isère ononderbroken de sneeuw, die op sommige plaatsen reeds een hoogte van anderhalf a. twee meter heeft be reikt. Een stormachtige wind blaast in korte tyd ieder voertuig onder de witte massa's. De foto toont een paar onfortuinlijke toeristen bezig een au to uit de sneeuw te graven. maakte aanstalten om via de nieuwe haven uit te varen, doch kwam door deze manoeuvre dwars op de „Ge mert" te liggen. Het schip draaide met zijn boeg in de richting van de nieuwe haven, liep daarbij iets achteruit, om daarna vooruit de nieuwe haven te kunnen invaren. Inplaats van vooruit, liep het schip achteruit en kwam met de „Ge mert" midscheeps in botsing. De af gemeerde „Gemert" kreeg hierby een gat van plm. 2 meter, vlak boven de waterlijn. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De marechaussee heeft de camera's van twee persfotografen, (van „Het Vrije Volk" en „Noordhollands Dag blad"), die de aanvaring wilden foto graferen. in beslag genomen, op grond van art. 431 wetboek van strafrecht. De officier van justitie te Alkmaar heeft op verzoek van de beide dag bladen de al of niet rechtmatigheid van deze inbeslagneming in onder zoek genomen. De pers beroept zich n.l. op een arrest van de hoge raad van 22 nov. 1955, waarin o.m. is be paald dat militaire voertuigen te land of te w-ater voortbewogen, niet vallen onder militaire werken als in art. 431 wetboek van strafrecht omschreven. Mejuffrouw Ine S. Hooftman, H stewardess van de K.L.M., i§ heeft maandagochtend op het paleis Soest dijk aan prinses |1 Marijke een pop in stewardess- M uniform aangeboden als ge- schenk op haar dertiende ver- f§ jaardag. De pop was een ca- deau van de vereniging van K. L.M.-stewardessen. De foto s toont het moment van de over- H handiging. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillii Zes premiers praten vandaag in Parijs De onderhandelingen tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van West-Duitsland, Frankryk, Italië, België, Nederland en Luxemburg over do vorming van Euromarkt en Euratoom zyn gisteren in Parijs her vat. Met name op het punt van de opne ming van de Franse overzeese ge biedsdelen in de markt wist men niet tot overeenstemming te komen. Vandaag komen de regeringsleiders van de zes landen in Parijs bijeen. Hun bijeenkomst wordt door waarne mers gezien als een afronding van de besprekingen, maar het wordt niet onmogelijk geacht, dat onoverkome lijke bezwaren de uiteindelijke vorm geving der plannen in de weg zullen Blijven staan. Generaal Norstad bezorgd over Britse plannen Navo-generaal Dauris Norstad, die voor een Kort bezoek aan ons land gis teren. samen met zijn echtgenote, is aangekomen, heeft op een bijeen komst voor de pers meegedeeld, dat hij zeer bezorgd is over het Britse voorstel 30.000 man aan troepen uit Europa terug te trekken. De generaal bracht Nederland lof voor de voorbeeldige wijze waarop men hier zijn Navo-verplichtingen na komt. Hij zag geen moeilijkheden in het verschiet voor de integratie van de Duitse eenheden in de Navo-leger- macht. BEKENTENIS VAN MOORD De 25-jarige medische studente Olina Toth heeft maandag in Boeda pest, waar zjj met tien mannen te rechtstaat op beschuldiging van moord, poging tot moord, ophitsing en het verbergen van wapens, be kend dat zy in november in een zie kenhuis in Boedapest een man ge dood heeft, van wie haar was meege deeld, dat hy tot de geheime politie behoorde. Zij had het eerst twee maal door middel van een Injectie geprobeerd. Toen dat niet afdoende was, had zij de man door liet hart ge stoken met een mes. „Ik vrfelde, dat ik hem moest doden", zei beklaagde. Later had zij veel berouw over haar daad gehad en had in een week niet geslapen. Zij gaf ook toe zich schuldig te hebben gemaakt aan op ruiing. Beklaagde zei dat er in het zieken huis waarvan zij aan het hoofd stond vlugschriften werden vermenigvul digd, die waren geschreven door twee medebeklaagden, de 30-jarige jour nalist Gyulo Obersovszkv en de 27- jarige toneelschrijver Jozsef Gali. Deze bekentenis werd afgelegd tij dens de eerste openbare behandeling van een rechtzaak tegen opstandelin gen die gisteren te Boedapest is be gonnen. Drie rechters, onder wie één vrouw, moeten oordelen over een vrouw en I tien mannen, die worden beschuldigd van moord, poging tot moord, op- I ruiing en het verbergen van wapens. I Ongeveer 300 belangstellenden werden in de rechtszaal toegelaten, onder wie Hongaarse en buitenlandse journalisten en fotografen. Rondom het gerechtsgebouw pa trouilleerden politiemannen met ma chine-pistolen. De vrouwelijke rechter, dr. Matild Toth. begon de verhoren met het FORUMMIDDAG TE KRUININGEN Onderzoek naar verwerking van ongekopte bieten De propvolle bovenzaal van „de Korenbeurs" te Kruiningen vormde maan dagmiddag wel een duidelijk bewys, dat de suikerbietenproblemen ook in vele Bevelandse boerenharten leven. De voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland, de heer C. van Gorsel, kon In zyn openingswoord voor de forumvergadering terecht constateren, dat met de organisatie van deze middag „in de roos" geschoten was. „Op welke manier kan een dreigende inkrimping van ons suikerbietenmateriaal voorkomen of althans beperkt worden", was de vraag waarvan men uitging. Hoewel hier op dan mogelijk niet in alle opzichten een concreet antwoord kon worden gegeven, de uiteenzettingen van tal van vooraanstaande deskundigen op het gebied van de suikerbietenteelt en -verwerking hebben In leder geval zeer verhelderend gewerkt. Met name het mondelinge contact dat op deze vergadering mogeljjk was met de directeur van de V.C.S.-fabrieken, de heer J. M. van Bommel van Vloten en enkele van zijn medewerkers, zal er zeker loe hebben bijgedra gen nog meer begrip te kweken voor de moeilijkheden zowel van fabriek als van teler. vragen naar gegevens over de per soon van de verdachten. Toen zij de 26-jarige slotenmaker Ferenc Goenczi vroeg of hij goed ge zond was, antwoordde hjj: „Neen, de Russen hebben mij hard geslagen". De rechter ontnam hem het woord en zei dat het nu niet het ogenblik was daarover te spreken. Twee Hongaarse soldaten, die zon dagavond om politiek asiel hebben verzocht, hebben meegedeeld te heb ben gezien, dat vijf Oosten rijkers naar een grenspost in Hongarije zyn opgebracht. Het gaat hier om de Oostenrij kers, die volgens de berichten van zondag, door hongaarse grenswach ters zjjn gevat, toen zij trachtten een paar uitgeputte Hongaarse vluchte lingen te helpen. Ooggetuigen deelden maandag mee, dat Hongaarse soldaten op de Oos tenrijkers hadden geschoten, van wie er één werd gewond. De Hongaren voerden de gewonde op een baar over de grens naar Hon gaars grondgebied, zo zeiden de oog getuigen. Teneinde nieuwe incidenten te voor komen, heeft het Oostenrijkse leger bevel gekregen de eenheden langs de grens te versterken, aldus is maan dag te Wenen bekendgemaakt. Autodieven kregen lift van politie De 22-jarige constructieschil- Jer H. F., de 13-jarige sjouwer f. van der H. en de 17-jarige fabrieksarbeider C. F., allen uit Oosterhout, hadden daar in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto gestolen, waarmee ze naar Rotterdam toerden. Politiemannen te Rot terdam zagen de auto en de mannen op de Stadionweg staan. Zij gingen erop af, maar de drie inzittenden namen de benen, de weilanden in. De agenten zetten per auto de achtervolging In en toen kwa men zij op het idee hun pet ten af te zetten. Na eerst het spoor bijster te zijn geraakt, zagen zij opeens de mannen langs de weg staan. Zij maak ten het bekende gebaar om een lift te krijgen, nog voordat de politieauto vaart had gemin derd. De agenten wilden ook niets liever dan de mannen gastvrijheid verlenen en stop ten. Het portier werd uitnodi gend opengedaan en twee man nen stapten in. Nummer drie had al te veel gezien, ging er van door, maar kwam in een sloot terecht. Weldra had men ook hem te pakken. I Zoals de voorzitter, de heer C. van Gorsel bij de aanvang opmerkte, vol- trekken er zich grote wijzigingen op de bedrijven. Een betere prijs zal de I sterkste stimulans zijn om daling van het bietenareaal te voorkomen, maar daarnaast vragen ook andere facto- 1 ren de aandacht. Wellicht zal het byv. in de richting van een verdere mecha nisatie van de bietencultuur moeten gaan. Het wilde de voorzitter ook voorkomen, dat de telers- en fabrleks- belangen nog beter op elkaar zouden kunnen zijn afgestemd. De voorzitter van het forum, dr. Ir. (Vervolg op pag. 7) DE VERWACHT... ONBESTENDIG Aanvankelijk opklaringen, maar vooral later plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 februari Zon op 7.48 onder 18.05 Maan op 0.56 onder 10.0Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1