PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bestedingsnota: Duurder leven Verhoging van belastingtarieven; afschaffing consumentensubsidies Israël wenst thans betere garanties Notities uit de nota Fundamenten gelegd voor nieuw verpleegtehuis „Ter Poorte" DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 41 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. .p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Ml Mm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. t regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" SS cent meer. Giro no. 159300 P.Z.C.. Middelburg Bureaus: Vllssingen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 640 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 8841; Goes, Lange Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43. tel. 20;Temeuzen, Brouwerljatr. 2; Zlerlkiee: N. Bogerdstr. 24. teL 26. (Van onze parlementaire redacteur) De regeringsnota betreffende de beperking van de bestedingen is thans aan de Tweede Kamer aange boden. Aan de door de regering noodzakelijk geachte bestedingsbeperking zullen wij allen het onze moeten bijdragen. In de nota worden diverse punten nader onder de loep genomen: Herziening van het landbouwprijsbe- leld; beperking van de rijksuitgaven en van de uit gaven der lagere publiekrechtelijke lichamen; tariefs verhogingen van overheidsbedrijven; afschaffing van consumentensubsidies; verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting en verhoging van enkele tarieven van de omzetbelasting. In de kostprijsbere kening van landbouwprodukten zal in het vervolg worden uitgegaan van een beloning van de boer voor bedrijfsleiding en handenarbeid, die voor 1957 in to taal ongeveer gelijk zal worden gesteld aan die van de bedrijfsleiders op de staatslandbouwbedrijven van overeenkomstige grootte. Bij de prijsvaststelling voor oogst 1957 gaat de regering ervan uit, dat de land- arbeiderslonen zullen worden verhoogd met 5 procent. Aan hef slot van de nota geeft de regering een beeld van de invloed, welke het totaal van de reeds getrof fen en nog te treffen maatregelen uiteindelijk op jaar basis op de rijksbegroting zal hebben. Zij komt tot de conclusie, dat de uitwerking van het onderhavige programma overeenkomt met de doelstelling, name lijk het vinden van een totaal bedrag van 400 tot 500 miljoen gulden. Hogere prijzen voor melk, suiker, brood, bier, radiotoestellen enz. De maatregelen ten aanzien van de gewone borger liggen voornamelijk in de fiscale sfeer en wel op het terrein van de indirecte belastingen. Men heeft in dit verband gedacht aan tabaksartikelen. Doch ais gevolg van de stijging van de prijzen van de grondstoffen voor die goederen, zal toch reeds een prijsverhoging van sommige van die artikelen moeten in treden. Die prijsverhoging zal automatisch tot een niet te verwaarlozen meerop brengst van de belastingmiddelen leiden. Als uitgegaan wordt van enige verschuiving in de omzetten van die artikelen in de verschillende prijsklas sen, kan uit dezen hoofde, zonder verhoging van de percentages van heffing, rekening worden gehouden met een meerdere belastingopbrengst van rond 44 miljoen. Hoewel het in het algemeen niet mogelijk is bij het zoeken naar dek king het natuurlijke accres van de be lastingopbrengst zoals in dit ge val door de prijsverhoging ontstaat als zodanig' te aanvaarden, is de re gering in de gegeven omstandigheden bereid die meerdere belastingop brengst toe te rekenen aan het be drag van 75 miljoen, dat in totaal uit de indirecte belastingen dient te wor den gevonden. niiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiui Geen verhoging van directe belastingen op het inkomen g (Van onze parlementaire redacteur) M De regering heeft het, in het geheel van de door haar voor te stellen maatregelen ter beper- king van de bestedingen niet verantwoord geacht om direc- te belastingen in de sfeer van H het individuele inkomen en ver- mogen te verhogen. Een verzwaring van deze he- lastingen zou zo vreest zy g een ontmoedigend en conjunc- tureel ongunstig etfect hebben g op de voorkeur, die velen aan besparingen geven boven een verruiming van consumptieve g uitgaven. Daarbij komt nog, dat voor de zelfstandigen de invoering g van de algemene ouderdoms- verzekering, alsmede de voor- g genomen huurverhoging, een g belangrijke vergroting van uit- gaven ten laste van het inko- g men betekenen. De verhoging van de directe belasting is dan g ook beperkt gebleven tot de g vennootschapsbelasting. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Daardoor kan worden afgezien van het verhogen van de belasting voor de aan tabaksaccijns onderworpen ar tikelen. Indien een geringere stijging van de opbrengst van de tabaksfabri katen zou plaatsvinden dan waarme de rekening is gehouden, zou naar an dere compensaties moeten worden uitgezien. De overige 31 miljoen dient naar het oordeel van de regering onder meer te worden gevonden door het verhogen van het zogenaamde tussentarief en het zogenaamde weeldetarief van de omzetbelas ting en het in die tarieven betrek ken van enige thans niet daarme de belaste goederen. Zij is voorne mens voor te stellen het tussenta rief te verhogen van 8 pet. tot 10 pet., welke verhoging niet zal gel den voor het reeds door een ac cijnsverhoging getroffen gedistil leerd, en net weeldetarief van 15 pet. tot 18 pet., welke verhoging op haar beurt, met het oog op de verhoging van de belasting op ben- Acht man verdronken bij scheepsramp Het 1800 ton metende Duitse vrachtschip „Harburg" is zaterdag, na een botsing ter hoogte van eiland Lindingoe waarop zich een voor stad van Stockholm bevindt met de 16.450 ton metende Zweedse tankboot „Tinny", gezonken. Hierbij zijn acht van de dertien leden der bemanning verdronken, terwijl de gezagvoerder op weg naar het ziekenhuis overleed. Het terrein van ,^Der Boede" in Kou- dekerke is zeer groot en ruimschoots voldoende voor de bouw van het nieu we verpleegtehuis Ter Poorte". Zo als men op de foto ziet, zijn de fun damenten reeds gereed. (FOTO P.Z.C.) zine, niet zal gelden voor automo bielen en motorrijwielen. De nieu we banden voor personenauto's en motorrijwielen, welke tot dusverre aan het 5 pct.-tafief zijn onder worpen. zullen echter mede onder het voor die vervoermiddelen gel dende 15 pct.-tarief worden ge bracht. Voorts zullen in het nieu we tarief van 10 pet. worden be trokken radiotoestellen, televisie toestellen en bier. Het totaal van deze wijzigingen op het gebied van de bijzondere tarieven van de omzetbelasting zal omstreeks 24 miljoen opbrengen. Het dan nóg te dekken bedrag van omstreeks 7 miljoen kan, naar het (Vervolg op pag. 5) De nieuwe minister van zaken over zee. mr. G. P. Helders, is zaterdag ochtend door HM. de Koningin op het paleis te Soestdyk beëdigd. De nieuwe minister op het bordes van het paleis na de plechtigheid. Het Israëlische kabinet heeft zondag besloten aan te dringen om steviger Amerikaanse waarborgen of garanties der Verenigde Naties wat betreft het recht van Israël op de vaart in de Golf van Akaba, alvorens Israël zich uit Sharm es Sheikh zal terugtrekken. Hoewel de bijzonderheden betreffende het contact van Israël met de Verenigde Staten strikt geheim worden gehouden, hebben hoge officiële kringen het duidelyk gemaakt dat de jongste voorstellen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, onvoldoende z\jn. Een Israëlische woordvoerder noem de drie verschillende manieren waar op satisfactie gegeven kan worden aan de eisen van Israël: 1. Een besluit van de algemene ver gadering troepen der Verenigde Na ties aan de kust van Akaba te sta tioneren tot een regeling is bereikt wat betreft de door Israël gewenste vrijheid van doorvaart. 2. Een overeenkomst inzake de vrij heid van doorvaart tussen de vier sta ten die aan de Golf van Akaba gren zen: Egypte, Jordanië. Saoedi-Arabië en Israël. Een verklaring van de Verenigde Staten of enige andere grote mogend heid dat zij generlei inmenging in de scheepvaart op de internationale wa terwegen zal toestaan. De functionaris zeide, dat de Ame rikaanse voorstellen tot dusverre geen van deze oplossingen bieden. Israël wenst thans van Washington te vernemen of Dulles bereid is een van deze oplossingen voor te stellen. In grote trekken komt de investeringsnota van de regering neer op de volgende punten IHet landbouwprjjsbeleid zal worden herzien. Hiermee zal een bedrag van 200 miljoen gulden per Jaar zijn gemoeid. Zestig miljoen gulden daarvan zal vla prijsverhogingen aan de verbruikers worden doorberekend en 140 miljoen gul den zal ten laste van de schatkist biyven, met dien verstande, dat vijftig miljoen gulden van dit bedrag voorlopig op geblok keerde rekening komt. Een en ander brengt mee een betere beloning voor boer en tuinder. Verhoging van pachten is even eens in uitzicht gesteld. 2 De rijksuitgaven zullen worden verlaagd; voor de be groting 1957 met een bedrag van 197 miljoen gulden (waarvan 162 miljoen gulden op de Jopende en 35 miljoen gulden op de kapitaaldienst). Deze verminderingen betreffen o.m. deze posten: bijdragen aanvullende werken 20 miljoen; uitkering brj bevalling 6 miljoen; consumentensubsidie op sui ker en melk 43,5 miljoen; herstel oorlogsschade lagere publiek rechtelijke lichamen 10 miljoen; andere lopende uitgaven 40,5 miljoen; investeringen 57 miljoen. 3 Tarieven van overheidsbedrijven zullen worden verhoogd, met het doel een redelijk rendement te bevorderen. Deze verhogingen zullen geleidelijk worden ingevoerd: voor 1957 wordt daarom nog een exploitatieverlies van 17 miljoen gulden geraamd. Het nadelig saldo van de P.T.T. zal door tariefsverhoging met 19,5 miljoen kunnen worden verminderd. m Bij de lagere publiekrechtelijke lichamen moet een be- stedingsbeperking van ongeveer 100 miljoen gulden wor den tot stand gebracht. In de consumptieve sfeer der ge meenten wordt gehoopt op een beperking met 20 tot 25 mil joen gulden door het niet verder verhogen van het uitkerings percentage van de algemene uitkering uit het gemeentefonds; de rest, 75 miljoen gulden, zou door beperking van investe ringen dienen iworden bereikt. 5 Afschaffing van consumentensubsidies op melk en suiker. Met deze afschaffing is per Jaar 75 miljoen gulden ge moeid. De subsidie op suiker verviel reeds per 1 januari jl.; die op melk zal per 1 juli a.s. worden gestaakt. Consequen ties hiervan en van de herziening van het landbouwprijsbeleid voor de consument: melk wordt dit jaar 10 cent per liter duur der, suiker 3% cent per kg, brood 0,4 cent per brood. 6 De noodzakelijke vermindering van de particuliere in- vesteringen in gebouwen zal in hoofdzaak via globale maatregelen dienen te worden bewerkstelligd. Wel zal waar nodig een zekere verscherping van het goedkeurings- beleid worden toegepast. 7 Fiscale voorzieningen: Omtrent de opschorting van de investeringsaftrek wordt nader medegedeeld, dat deze volledig zal gelden ten aanzien van investeringen ln de periode van 6 november 1956 tot en met 31 december 1957. Dit betekent op jaarbasis een opbrengst aan inkomstenbelas ting en vennootschapsbelasting van 75 miljoen gulden. Boven dien wil de regering: a. het tarief van de vennootschapsbelasting met vier punten verhogen van 4043 procent tot 44—47 procent (100 miljoen gulden per jaar) b. het tussentarief van de omzetbelasting van 8 op 10 procent brengen en het weeldetarief van 15 op 18 procent (exclusief respectievelijk voor gedistilleerde dranken en voor personen auto's en motorrijwielen. In het nieuwe tarief van 10 procent worden betrokken radio's, televisietoestellen en bier; In het nieuwe tarief van 15 procent zullen worden ondergebracht nieuwe banden voor personen auto's en motorrijwielen (alles bij elkaar 24 miljoen gulden per jaar). De regering ziet dit alles als een minimumprogramma. Hore Belisha overleden Lord Hore Belisha, die de leiding had van een parlementaire delegatie welke een bezoek aan Frankrijk brengt, is zaterdag te Reims plotse ling aan een hersenbloeding overle den. Hij werd onwel toen hij op het punt stond in het raadhuis van Reims een rede uit te spreken. VOORJAAR 1958 GEREED? Groots werk op terrein van „Der Boede" Op het terrein van „Der Boede", een van tehuizen van de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Walcheren", zijn de fundamenten reeds gelegd voor een groots werk, de bouw van het verpleegtehuis „Ter Poorte". Oo!< in Noord-Bergum (Friesland) is men thans bezig met de bouw van een dergelijk tehuis en in medisch Nederland is de belangstelling groot voor de bouw en inrichting en de resultaten, die men er hoopt te bereiken b: de verpleging van geestelijk gestoorden (vooral bejaarden) Men dient „Ter Poorte" geheel onafhankelijk te zien van „Der Boede' De uitgestrektheid van het terrein laat inderdaad de bouw toe van een volkomen op zichzelf staand geheel, dat met zijn opzet van lage pavil joens, hoofdgebouw, flots voor directrices en hoofdverpleegsters en zus terhuis een mooie opgave vormde voor de architect, ir. A. Rothuizen. Hoog water in Engeland De bewoners van de kustplaat.sjes in het noorden van Devon en Somer set (Engeland), prijzen zich geluk kig dat er zo weinig wind staat. Een springvloed in het kanaal van Bristol heeft het water hoger opge stuwd dan het de laatste vijftig jaar ooit heeft gestaan. In Somerset patrouilleerden zon dagochtend meer dan honderd man langs de dijken. Vrachtwagens met zandzakken werden gereedgehou- den. Nationale lening voor opheffing woningnood? Rapport gezinsraad In het rapport van de gezinsraad voor de ministers van maatschappe lijk werk, bouwnijverheid en volks huisvesting, geeft deze raad als haar mening te kennen, dat de gevolgen van het woningtekort maatregelen tot vergroting van de voor de wo ningbouw en de noodzakelijke toe leveringsbedrijven beschikbare arbei derscapaciteit wettigt. De raad meent voorts, dat de bouw van du plex- en triplex-woningen met woon eenheden van minstens drie kamers zou kunnen bijdragen tot een spoe diger oplossing van de woningnood. De bureerliikc utiliteitsbouw zal stringenter dan tot nu toe beperkt dien°n t<* worden. De gezinsraad be veelt tpr overweging aan een natio nal '""ing in de vorm van een volks- ''.«ir.cr npt lage rentevoet. Dit acht •q Ar. „r>io*p mogelijkheid om de fi- middelen voor de bouw van "O 000 extra woningen binnen een pahr jaar tijds bijeen te krijgen. Men streeft er naar het totale bouw werk ,dat omstreeks 2'2 miljoen gulden zal kosten, in het voorjaar '58 gereed te hebben. Wil hebben ons over de organisatorische opzet laten voorlichten door de directeur van de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Walcheren", de heer M. L. Almekin- ders te Middelburg en over de bouw zelf door de architect, ir. Rothuizen, waarna wij bovendien nog een kijk je namen op het bouwterrein zelf. waarbij de heer De Boergraaf, hoofd opzichter en zïin medewerkers ons verschillende inlichtingen gaven. Aannemer is de heer W. F. Chris- tiaansen uit Vlissingen. Medisch aspect Op het derde landelijke ziekenhuis congres der stichting „Het Neder landse ziekenhuiswezen" in 1956 in Vllssingen gehouden heeft dr. R. Zijlstra, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „Beiler- oord" te Beilen ojn. gewezen op de wenselijkheid tot het stichting van kleinere, volledig toegeruste psychia- Vervolg op pag. 2) OPKLARINGEN. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien maar ook flinke opklaringen. In de ochtend bier en daar mist. Over het algemeen wei nig wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 7.50 onder 18.03 Maan op onder 9.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1