PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko vervangt in Sowjet-Unie Sjepilow op buitenlandse zaken Neger-pelgrimstocht naar Washington Schouwen-Duiveland veranderde in enkele jaren ingrijpend BIL! Reacties DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 40 DagbUdultgav# van da firma Provincial# Zeeuws# Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteur: W. leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS M cent per WMk; f «80 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 febr. 1957 Bureau#: Vllsslngen. Walstr. 66-60, tel 2358 4 lijnen 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goee, Lang# Voretetr. 63. tel. 3475 (b.g.g. 2336); Oostburg. Nieuw» 43, teL 30: Terneuren. Brouwe: VERRASSING VOOR WESTELIJKE WAARNEMERS Voorbereiding tot een nieuw diplomatiek offensief Tot verrassing van westelijke waarnemers werd gisteren te Moskou bekendgemaakt, dat Dimitri Sjepilow (50) is ontheven van zijn functie als minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie. Hij wordt opge volgd door Andrei Gromyko (47). Sjepilow zal nu partijsecretaris wor den, een van de acht secretarissen uit het centrale comité. Dit secretariaat staat onder leiding van Nikita Kroesjtsjew. Een reden voor Sjepilows „overplaatsing" werd niet opgegeven. Sjepilow, tevoren hoofdredacteur van de Prawda werd In juni van het vorige jaar minister van buitenland se zaken, toen de Sowjet-Unie vaste voet trachtte te krijgen in het Mid den-Oosten. Men veronderstelde, Aan de kust Men praat in Nederland over de stichting van een nieuwe staal industrie en daarbij staat een ding reeds vooruit vast: die nieuwe industrie zal aan de kust komen. Nu is de kust van Nederland niet erg lang en de plekken, waar zo'n indus trie zich aan diep vaarwater kan vestigen, zijn niet talrijk. Zelfs een leek kan zo ongeveer vaststellen na bij welke rivier- of kanaalmonden nog ruimte is voor een grote staalin dustrie. Op het ogenblik wordt de mond van de Nieuwe Waterweg genoemd en dus heeft men in Rotterdam de grootste belangstelling voor dat reeds bekende project. Maar helemaal zeker is de keuze nog niet. Er bestaat nog een kleine kans, dat deze industrie aan een an der vaarwater dan de Nieuwe Water weg komt. Daarnaast echter speelt men met de vraag of er geen ruimere perspectieven zijn voor staalin dustrieën in Nederland en of er in de nabije toekomst niet méér dan een buitenlands staalbedrijf het oog op de Nederlandse kust zou slaan voor vestiging van een nevenbedrijf. Die belangstelling van de staalpro ducenten voor de Nederlandse en dus ook voor de Zeeuwse kust is niet nieuw. Zij bestond al vóór 1940, maar de internationale verhoudingen werkten toen belemmerend voor net vry-ontplooien van industrieën over de nationale grenzen en men bleef dus in eigen land. Thans liggen wat kolen en staal be treft de verhoudingen anders. Men heeft via de kolen- en staalgemeen schap een grote internationale markt geschapen en de grenzen tussen een aantal staten uitgewist. Het is nu mogelijk de vestiging van kolen- en staalbedrijven te zien in een groter verband en daarbij rekening te houden met internationale vervoers- belangen. Die laatste belangen brengen mee, dat men hoogovens vestigt aan de kust. Nederland kon dat jaren geleden al doen toen het bij IJmuiden zijn eerste hoogovenbedrijf stichtte. Thans bereidt men ook in omrin gende landen de stichting van Hoogovens aan de kust voor. Prof. A. Coppé, de ondervoorzitter van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap heeft kort geleden in een toespraak daarop de aandacht gevestigd. De Fransen richten nieuwe hoog ovens op nabij Duinkerken, de Italia nen werken aan een groot plan voor vestiging in de buurt van Genua. De Duitsers willen zich ook al naar de kust bewegen. Zij praten o.m. over Bremen. Dit zijn dan nog plannen binnen de eigen grenzen, maar men behoeft geenszins binnen de eigen grenzen te blijven. De structuur van de Kolen- en Staalgemeenschap brengt mee. dat men over de eigen grenzen kan gaan, wanneer het vervoersbelang dat zou eisen. Welnu wat het vervoersbelang be treft heeft de Nederlandse kust aan bepaalde buitenlandse industrieën aanwijsbare voordelen te bieden. Het ligt dus voor de hand, dat vroeg of laat die Nederlandse en bij voorbeeld ook de Westerscheldemond binnen de aandachtssfeer van gro te buitenlandse industrieën zal komen. Voor Zeeland zal dat dan een eerste confrontatie zijn met de nieuwe pers pectieven, welke door de groeiende in- ter-Europese samenwerking worden geschapen. Velen in deze provincie zullen het denkbeeld, dat er machtige, nieuwe industrieën kunnen verrijzen en dat de Westerscheldemond een belangrijk havengebied kan worden, nog vreemd vinden. De mogelijkheden zijn echter aan wezig en hoewel men de tastbare re sultaten van de nieuwe ontwikkeling niet over enkele jaren, maar over tien of twintig jaren kan verwachten, toch zal men met die mogelijkheden nu reeds rekening moeten nouden. Ook al omdat men er dan meer ver trouwd mee isen beter opgewas sen tegen de geestelijke klimaatsver andering, waarmee zulke vernieuwin gen gepaard gaan. dat hij reeds vóór zijn benoeming tot minister, en wel in 1955, de leve rantie van wapens van achter het IJzeren Gordijn aan de Egyptenaren had geregeld. De huidige spanning in het Midden- Oosten is voor een deel nog terug te brengen tot die verstoring in het machtsevenwicht, tussen Israël en zijn Arabische buren. Sjepilows laatste taak was dinsdag J.l. net uitbrengen van zijn rapport over de buitenlandse politiek in de Opperste Sowjet. Daar maakte hij de Russische „Handen thuis"-politiek voor het Midden-Oosten bekend. Met die politiek wilde hij ingaan tegen de Eisenhowerleer, welke voor de landen in 't midden-Oosten militaire garan ties tegen communistische agressie en economische steun inhoudt. Tfldens Sjepilows ambtsperiode ge beurden niet alleen belangrijke din gen in het Midden-Oosten, waar het gewapende conflict uitbrak tussen Egypte enerzijds en Israël, Frankrijk en Engeland aan de andere kant. Dra matisch waren de gebeurtenissen in Europa, waar Polen zich min of meer losmaakte uit het Russische dwang buis en waar de Russen op stalinistl- In politieke kringen buiten Rusland werden diverse commentaren geleverd op de vervanging van Sjepilow door Gromyko, Rome: Deze verandering zal weinig uitmaken. New York: (in kringen van de Ver. Naties): Vermoedelijk komt de koude oorlog terug. Gromyko kent men hier als „de njet-zegger". Parijs: Een terugkeer tot het stali nisme. Sjepilow was Kroesjtsjews be schermeling, Gromyko is Molotows man. Kopenhagen: Een Russische zet in de voorbereidingen tot een nieuwe vre descampagne, Washington: Een nieuw diplomatiek offensief van de Sowjet-Unie is nu te verwachten. Londen: Moskou wil meer invloed oefenen op de politiek van de commu nistische bondgenoten en zich onver- zoenlijker betonen ten opzichte van de niet-communistische wereld. Horeca: geen proces over het zondagsrijverbod. Het „Fonds ter behartiging van de belangen der door het zondagsrijver bod getroffen Horeca-ondernemers" heeft afgezien van een procesvoering waarin de staat een onrechtmatige I daad ten laste wordt gelegd. Dit wordt meegedeeld in net vakblad „Horeca". Het fonds is tot dit be sluit gekomen omdat minister Zijl stra zich bereid verklaard hoeft be gin maart in overleg met de organi saties van het bedrijfsleven de toe stand nader onder ogen te zien. Het fonds meent, dat het op de weg van het bedrijfschap Horeca ligt. bij do regering een verzoek tot schadever goeding in te dienen. Dit bedrijfschap zou naar de mening van het fonds de regering kunnen voorstellen het on derzoek naar de geleden schade op te dragen aan de schadc-enquétc-com- mi:-uio Rotterdam, die zowel de oor- logsgeweldschade als de watersnood- schade heeft onderzocht. Minister Staf heeft vrijdag. ochtend i>» Doorn de eerste steen gelegd voor het bunga- lowdorp voor ernstige oorlogs- m gewonden. In de inzet de mi- s nister tijdens de steenlegging sche manier de Hongaarse opstand onderdrukten. Sjepilows opvolger Gromyko Is ln 1999 geboren. Hy heeft economie ge studeerd en kwam in 1939 by het mi nisterie van buitenlandse zaken. Van 1943 tot 1946 wag hy ambassadeur ln Washington, vervolgens twee jaar lang afgevaardigde bij de Verenigde Naties en van 1952 tot 1953 ambassa deur in Engeland. Hy werd in 1953 naar Moskou teruggeroepen omdat de toenmalige minister van buiten landse zaken Molotow hem als mede werker wenste. Sinds 1947 is hy plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. De laatste twee jaar trad hg op als leider van de Sowjet-delegatie naar de sub commissie van de ontwapenings-com- missie der Verenigde Naties, die re gelmatig in Londen bijeenkwam. Een jaar geleden, tydens net twintigste partijcongres in Moskou, is Gromyko in het centrale partgcomité gekozen. ANDREI GROMYKO de komende man DIMITRI SJEPILOW de gaande Amsterdamse binnenstad zat drie kwartier stroomloos. Enkele minuten na vier nar is gis termiddag in grote gedeelten van de Amsterdamse binnenstad de elektri sche stroom uitgevallen. De stdvjng, die drie kwartier duurde en veroor zaakt werd door een schakelfout bil de bediening van een 50.000 volt schakelaar in het onderstation Hoog te Kadij, had dadelijk grote gevol gen. Vele trams stonden stil, draaiende krantenpersen kwamen tot stilstand, talloze fabrieken en kantoren onder vonden eveneens de gevolgen van de schakelfout. In filmzalen werd de vertoning plotseling onderbroken en moesten de bezoekers de zaal verla ten. Het publiek werd uiteraard fi nancieel schadeloos gesteld. Protest van drogisten tegen wetsontwerp. Meer dan 2000 drogisten hebben gis termiddag in de Haagse Dierentuin, in aanwezigheid van leden van de Tweede Kamer, vertegenwoordigers der regering, alsmede afgevaardig den van de middenstandsbonden en organisaties van leveranciers en fa- '"brikanten geprotesteerd tegen het wetsontwerp geneesmiddelen-voor ziening dat de verkoop van eenvou dige geneesmiddelen door de drogist dreigt te beperken. Aan het einde van de bijeenkomst werd een resolu tie aangenomen waarin de Federatie van Drogistenbonden en de Pharma- con pharmaceutische kleinhandels- conventie) er bij de regering op aan dringen het wetsontwerp te wijzigen. Schoonhovens wethouder bedankt na fatale brief. De heer C. P. heeft na een zit tingsperiode van ruim 20 jaar, be dankt als raadslid en daarmede te vens als wethouder van de gemeen te Schoonhoven. Dit bedanken vloeit voort uit de kwestie, die de vorige week is gerezen naar aanleiding van een anonieme brief, die een raadslid van Schoonhoven had ontvangen. Twee dagen later bekende wethou der P., dat hij de schrijver van da brief was. Duizenden blanken zullen meedoen - Duizenden negers zijn van plan een massale „pelgrimstocht" naar Washington te maken als president Eisenhower zich niet over de ras senkwestie tot het zuiden richt. De negerleider Martin Luther King heeft donderdagavond op een persconferentie verklaard, dat negerleiders in een telegram aan president Eisenhower de president verzocht hebben over het rassen vraagstuk te spreken. jniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiibi j Langzaam konder. =f (Van on?e weerkundige medewerker) H Gedurende het weekeinde f| H blijft oris land dicht bij een omvangrijk lagedrukgebied lig- gen. waarvan de kern bij Dene- g P marken ligt. Hierin komt on- stabiele lucht voor, welke met winden tussen noord-west en H p noord wordt aangevoerd, p In deze lucht zullen ook tij- dens het weekeinde nog en- M p kele buien, mogelijk met hagel p p en natte sneeuw voorkomen. H De temperatuur blijft nog een s langzame daling vertonen, met §f p in de nacht kans op lichte vorst. H Boven Groenland treffen wij s p een sterk hogedrukgebied aan, dat zich langzaam naar het zui- den uitbreidt. Dit zal tot gevolg s s hebben, dat het ook een groot ji p deel van de komende week be- langrijk kouder weer zal zijn, s H dan wij tot dusver van februari p gewoon zijn. lllllllllllllllllll!lll!lll!l!!lllllll!H Artsenvergaderingen over verhoging loongrens. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst zal zaterdagmiddag 23 februari in „Esplanade" te Utrecht een spoed vergadering houden, waar gesproken zal worden over de gang van zaken bij de verhoging van de loongrens der sociale verzekeringen. De lande lijke specialistenvereniging houdt vandaag reeds een spoedvergadering. Von Brentano nodigt Luns uit voor bezoek aan Bonn Van bevoegde zijde in Bonn Is ver nomen, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brenta no, zijn Nederlandse collega, mr. J. M. A. H. Luns, voor een bezoek aan Bonn heeft uitgenodigd. Er is echter nog geen juiste datum vastgesteld. In Bonn verklaarde men vrijdag, dat de ministers onder meer zullen spreken over de regeling van de Duits-Nederlandse grenskwesties. „Guys and dolls" opnieuw voor herkeuring De film „Gays and Dolls", die na keuring en herkeuring en ook na keu ring in gewijzigde versie door de commissie voor de filmkeuring tot driemaal toe voor openbare verto ningen is verboden wegens de kwa lificatie „in strijd met de goede ze den", zal opnieuw voor herkeuring worden aangeboden. Voorlopig vliegverbod voor „Firefly'Mesvliegtuigen Hangende het onderzoek naar de beide recente ongevallen met „Fire- fly"-opleidingstoestellen van de ma rineluchtvaartdienst is voorlopig voor dit vliegtuigtype een vliegverbod in gesteld. Tot voorzitter der Koninklijke Neder landse Jagersvereniging is benoemd mr. J. O. Tathe, burgemeester van Gorssel. Hij volgt mr. A. Hilding Prins op. BIJ HET VERTREK VAN IR. L. EELKEMA Immens cultuur-technisch project vermoedelijk in 1959 voltooid Tussen maart 1953, ioen het water tweemaal daags de uitgestrekte lan- deryen van Schouwen overspoelde en de zware klei meenam in de Noord zee, waarna dan een laagje zand achterbleef, en de eerste maanden van 1957, toen de boer het koren weer in z'n schuur bracht en het zwart-witte vee als vanouds de polders kleurt, ligt een tydperk van ingrijpende verka- \eling en drastische verandering van het wegen- en waterlopennet op Schouwen en Duiveland. Duizenden arbeiders hebben in de afgelopen vier jaren gewerkt aan een project dat z'n weerga in de Nederlandse cultuur technische geschiedenis niet heeft; een geheel eiland werd omgeploegd, wegen weredn verlegd, boerderyen verplaatst en rechtlijnige bezitsgrenzen getrokken; zo ingrijpend zelfs dat het duingebied in de Westhoek in z'n tegenwoordige vorm niet bestendigd zal worden. De man, die aan dit gigantische project leiding gaf, ir. L. Eelkema, gaat 1 maart net bureau in Zierik- zee verlaten om zich aan een nieu we regeringsopdracht te wyden in het kader van de Deltawerken n.l. de beheersing van de Biesbos de rond Dordt en de Werken 'n gebied dat na de bevrijding van Zuid-Ne- derland niemandsland werd en aan. honderden Nederlanders schuilgelegenheid bood. Dezer dagen hebben we de sinds kor te tyd bevorderde hoofdingenieur op gezocht. Dat de heer Eelkema een gezellig causeur is, blgkt wel uit de talrijke lezingen die hij met z'n col lectie dia's hield voor alle soorten ver enigingen en congressen. Het onder werp was altyd weer de herverkave ling van Schouwen-Duiveland, een werk dat, zoals gezegd, alle tot dus ver voltooide verkavelingen overtrof. Overigens is de ramp niet de reden van verkaveling op Schouwen-Duive land geweest; m 1952 was de van de ruilverkaveling al bezii 952 was de dienst jling al bezig in de folder Vierbannen en bg de Schelp- noek. Direct nadat het eerste contact tussen het verdronken eiland en het vasteland gelegd was, kwamen er plannen voor de dag. Er werd gespro ken over samenvoeging van polders, op hoog niveau kwam de gedachte aan samentrekking van burgerlgke gemeenten naar voren en ook de ver kaveling werd actueel. De tgd dat de volksvertegenwoordiging de speciale wet op de verkaveling aannpm, was bgzonder gunstig. Niet wat de ramp betreft natuurlijk, maar wel door de omstandigheid dat alle polders onder water stonden en de diepe ingreep met zo hevig gevoeld werd als b.v. in Walcheren na de inundatie van 1944 yjiuw begin Met de dienst Dgkherstel kwam ir. Eelkema naar Zierikzee en de eerste schetsen werden gemaakt. Er moest direct al ruw begonnen worden. Dwars door de zojuist drooggevallen polder Schouwen kwam een kruis van watergangen, dwars door landergen, onder bestaande wegen door, over brugd door baley-verbinding, maar noodzakelijk als begin voor oe verka veling. Nergens anders zou een dergelijke inkerving in het land zo maar z'n beslag gevonden hebben, maar en hierop legt ir. Elkema steeds de nadruk de streekbevolking aanvaardde niet alleen het onge mak, maar gaf alle medewerking. De bezoeken die de minister van landbouw verschillende malen aan het eiland bracht, vonden bij de bevolking veel waardering. Een nieuwe werkwijze vond in ir. Eelkema een dankbare promotor: de fehele uitvoering van het werk zou oor particuliere aannemers, dus na normale aanbesteding, gebeuren. Men had dus geen last van de gespannen arbeidsmarkt. In de eerste maanden van de verkaveling werkten soms 1500 man met 300 dragline's, wat het laatste betreft een aantal dat in 1946 nog niet in ons gehele land voorhan den was. Weliswaar is het tempo en de aanpak nu wat afgezwakt, maar (Vervolg op pag. 4) King zei nog niet precies te weten op welke witze de pelgrimstocht zou geschieden. Wel zouden duizenden blanken ln het noorden en zuiden er aan meedoen. De mars naar Wash ington zou geen politiek karakter hebben maar voortspruiten uit een diep godsdienstig geloof. Donderdagavond is een aanslag ge pleegd op een restaurant ln de neger- wijk van Clinton (Tennesee). Een vrouw en een kind van elf maanden werden gewond. De schade Is groot. Van een dertigtal huizen in de om trek zijn de ruiten vernield. Volgens de politie hebben de ple gers van de aanslag een valies met ontplofbare stoffen op een betonnen paal voor een restaurant geplaatst en zijn toen in een auto met grote snelheid weggereden. Deze aanslag Is de achtste In Clin ton sinds 26 september j.l. De span ning in de stad Is nagenoeg niet ver minderd na het besluit, de middel bare school ter plaatse voor negers open te stellen. 'KORTE PREDIKATIE. GOD VERZOEKEN. Wanneer het Joodse volk uit Bgx/p- te de woestijn is ingetrokken, kriigt het al spoedig watergebrek. liet volk geeft Mozes de schuld, dat het zover gekomen is. Of eigenlijk God. Als Hij hun God wil zijn, dan moet Hy hun ook zonder meer helpen. ,Js de'Here in ons midden of niet f" Zo verzoeken zij echter God en da gen zij Hem uit. Het gebod „Gli zult de Here, uw God, niet verzoeken" tDeuteronomium 6 16) zinspeelt hierop. Wanneer Jezus in de woestijn voor de keuze staat God te dienen bf Zijn eigen eer te zoeken, dan beroept Hfj zich op dit woord. Hij unl mens zijn zoals wij. Hij wil niet het lievelinge tje zijn van God. Gods hulp is niet vanzelfsprekend. De verzoekir.n God te verzoeken komt herhaaldelijk tot ons. W(f ver zoeken God, wanneer wij geloven, dat Hij in de bewapeningswedloop en blokvorming aan onze kant staat. Wjj verzoeken God, wanneer wij met ons leven spelen, onnodige risico's nemen, ons teveel inspan nen, ergens aan verslaafd zijn. Wj) verzoeken God, wanneer wij Zijn Naam ondoordacht gebruiken: wan neer wij altijd op Zijn vergeving blij ven rekenen: wanneer wy geen tijd voor Hem hebben en de beslissing tot later uitstellen; wanneer wij ge heel onze eigen gang gaan, maar Hem ter verantwoording roepen, wanneer het ons tegenloopt; wan neer wij Hem dwingen Zitn macht aan ons te openbaren. Maar wat God gete wil, dat laat Hij zich niet afdrcingen. Een huwelijk is kapot, n-anneèr men om berr^zen van de liefde van de ander gaat vragen. Wij sluiten onszelf buiten Gods liefde, wa- neer wij deze in twijfel gaan trekken. Jezus gaat een andere weg. Hij wil vertrouwen en gehoorzamen zon der betcijs. Het Inden wordt i niet bespaard. Maar Hij laat God niet los. Willen wij zo'n Heerf De verzoeking betekent, dat er om ons gestreden wordt. Aan welke zijde willen wij meestrijden T Jezus wil naast ons staan en ons de kracht tot overwinning over de boze schenken. Dreischor. G. H. Duyvendak. BUIIG. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele regen- of natte sneeuw buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak- noordwestelijk. In de ochtend plaatselijk lichte vorst en hier en daar wat mist. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iet* lagere. ZON EX MAAN 17_februari 7.54 onder 17.59 22.23 onder 8.38 Zon op Maan op 18 februari Zon op Maan op 7 52 23.41 onder 18j01 onder 9.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1