PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland wil 27.000 militairen terugtrekken van het vasteland Kon. Mij De Schelde bereikte in 1956 bevredigende resultaten BILT EGYPTE EIST BESLISSING OVER VLUCHTELINGEN RUSSISCHE VOORSTEL OVER EISENHOWERLEER VERWORPEN 200e jaargang - no. 39 Dagbledultgeve van de firma Provincial® Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pegter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS S3 cent per week: f 6.60 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 26 cent per mm. Mlrtlm. p. advertentie t 4.—. In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. read») 13 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adree bureau v. d. blad" 35 cent meer. Olro no. 369)00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 66-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 61, tel. 3641; Goes, Lange Voratstr. 63, tel. 1475 (b.g.g. 3228); Ooetburg, Nieuwitr. 43. tel. 20: Terneuzen, Brouwertjatr. 2; Zlerlkr.eeN. Bogerdstr. 24. tel. 36. PLANNEN GEPUBLICEERD IN PARIJS EN LONDEN. Bourges-Maunoury stelt voor: Brits-Franse rakettenpool Groof-Brittannië heeft donderdag bij de permanente raad van de Na- vo en de raad van de West-Europese Unie plannen ingediend tot beper king van het aantal Britse militairen op het vasteland van Europa met 27.000 man en tot uitrusting van eenheden met bestuurbare projectielen, aldus is donderdag in gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verno men. Deze Britse plannen heeft de minister van defensie, Sandys, te Wash ington reeds uiteengezet. De opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad, Is te Londen ervan op de hoogte gesteld. Uitvoering van deze plannen zal, aldus werd in genoemde kringen vernomen, de vuurkracht van de Britse eenheden op het vasteland op het zelfde peil handhaven of vergroten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdagmiddag op een persconferentie meegedeeld, dat „zekere voorstellen met betrekking tot de toekomstige opzet" van de Britse strijdkrachten donderdag zijn ingediend op een vergadering van de Navo-raad In Parijs en op een bijeenkomst van de W.E.U.-raad te Londen. Deze woordvoerder wil de verder geen bijzonderheden over de plannen meedelen. Groot-Brlttannlë heeft thans 77.000 man in vier divisies, gesteund door een tactische luchtvloot, in West- Duitsland. Er zullen, aldus werd in de gewoonlijk welingelichte kringen te Londen vernomen, waarschijnlijk voor het einde van het jaar geen troepen uit West-Duitsland worden terugge trokken. Tegen die tijd zal de Duitse bondsrepubliek reeds een aanzienlijke strijdmacht op de been hebben. Bloemenhulde voor Johan Bodegraven. Gisteravond heeft de voor- i zitter van de Nederlandse ver- i eniging „De Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, tijdens de uit- i zending van de N.C.R.V. „Goed i zo"-actie in de N.C.R.V.-studio te Hilversum een Valentijn- i bloemenhulde overhandigd aan i de geestelijke vader en leider van de actie, de heer Johan i Bodegraven. „U bent", aldus de heer Ver- I hagen „op verscheidene voor- drachten geplaatst om een i bloemenhulde te ontvangen, en de jury heeft deze voordrach- j ten als volgt samengevat: op i Valentijndag bloemen voor Jo- i han Bodegraven voor de men- senliefde die de achtergrond j vormde van de activiteiten voor de radio-omroep met de inzamelingsactie ten bate van de lijdenaen aan kinderver lamming en de Hongaarse vluchtelingen". Onder bijval van het publiek overhandigde hij vervolgens het bloemstuk aan de neer Bodegraven. Twaalf leden van het korps Wegenwacht van de A.N.W.B. zijn gisteren eveneens in de bloemetjes gezet. Tegelijker tijd ontvingen hun vrouwen thuis ook een bloemenhulde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir, Kleermakerswerkplaats in Groningen uitgebrand. Woensdagnacht omstreeks twaalf uur werd de Groninger brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in het perceel Meeuwerderweg 103b hoek Jacobstraat. Het bleek dat een kleermakerswerkplaats in lich terlaaie stond. De bewoners, de fa milie W. Harings, zouden juist naar bed g&an toen ze door buurtbewo ners werden gealarmeerd omdat de vlammen uit het dak sloegen. De brandweer was binnen het halve uur de vlammenzee meester, maar er kon niet verhinderd worden, dat de werk plaats geheel werd verwoest, ook de vrij kostbare inventaris ging daarbij verloren. De schade wordt geraamd op ongeveer 10.000. Men vermoedt dat de brand is ontstaan, doordat persijzer is blijven branden. Voor Pasen weer normale benzinesituatie in België De Belgische minister van econo mische zaken, Jean Key, heeft don derdag verklaard te hopen, dat alle beperkingen die zijn ingevoerd om benzine te sparen, voor Pasen, waar schijnlijk tegen het einde van maart, zullen zijn afgeschaft. De Franse minister van defensie Bourges-Maunoury, ls gisteren in Londen aangekomen voor overleg met zijn Britse ambtgenoot Dun can Sandys. Hij heeft voorgesteld een Frans- Britse combinatie samen te stellen van raket-deskundigen, met het doel de ontwikkeling en bouw van raket ten te bespoedigen. Twee weken ge leden is een dergelijke BritsAme rikaanse pool in het leven geroepen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van defensie heeft naar aanleiding van dit voorstel verklaard, dat deskundigen van de Franse en de Engelse regering de voorstellen nader zullen uitwerken en dat Dun can Sandys met het resultaat van dit overleg waarschijnlijk een tegenbe zoek aan Bourges Maunoury sal brengen. Hoe de verhouding Frankrijk Engeland Amerika zal worden is op dit moment nog niet duide lijk. Bourges Manoury richtte zijn formeel voorstel uitsluitend tot Duncan Sandys. Het is echter waarschijnlijk, dat de Amerikaan se regering van de ontwikkelingen in deze op de hoogte is gesteld, en zal worden gehouden. Ein,d februari brengt de Franse premier Mollet een bezoek aan Eisenhower, en dan zal deze aan gelegenheid hoogstwaarschijnlijk te berde worden gebracht. Egypte stelt ultimatum Egypte heeft donderdagavond de eis gesteld dat Israël voor vrijdagmorgen v(jf uur akkoord zou gaan met de te rugtrekking van zijn troepen van Egyptisch grondgebied. Aldus is In gewoonlijk betrouwbare kringen van de V.N. vernomen. In deze kringen werd gezegd dat de Egyptische minister van buitenland se zaken, Mohammed Fawzl, tegen over de secretaris-generaal van ile V.N. heeft verklaard dat de Algeme ne Vergadering bijeengeroepen moet worden om toepassing van sancties tegen Israël te overwegen. Indien Is raël niet aan de gestelde eis voldoet. Intellectuelen stichten comité van waakzaamheid. Twintig intellectuelen en kunsten- naars hebben deier dagen het „Comité van waakzaamheid 1956" opgericht. Zij zijn van oordeel, dat in Nederland onvoldoende het gevaar wordt beseft van de openlijke of bedekte verdedi ging onder intellectuelen en kunste naars van ideologieën die elementaire rechten aantasten zoals vrijheid van godsdienst, van wereld- en maat schappijbeschouwing en van menings uiting. Na de Sowjet-Russische onderdruk king van de opstand in Hongarije in november j.l. is daarom dit comité :n het leven geroepen voor allen die dit gevaar willen bestrijden. Zij hopen dat velen zich zullen opgeven als do nateur of begunstiger. Deze oproep ls daartoe ondertekend door: mr. F. Bordewijk, J. B. Broeksz, S. Carmiggelt, prof. mr. J. Drion, prof. dr. H. Dooyeweerd, prof. dr. P. Geyl, H. A. Gomperts, prof. dr. S. R. de Groot, J. J. Klant, R. Kuipers, prof. dr. G. E. Langemeijer, prof. dr. R. A. J, van Lier. Max Nord, prof. dr. V' Pompe, prof! 'dr. L. J. Rogier, M|t- thieu Smedts, Paul Steenbergen, mr. A. Stempels, mr. A. H. van de Veen, prof. dr. N. R. A. Vroom. Voorzitter van het comité is prof. dr. H. Dooye weerd, vice-voorzitter prof. dr. P. Geyl, secretaris Max Nord. Melk binnenkort 36 of 40 cent? In landbouwkrlngen wordt ver wacht, dat de garantieprijs voor melk (het bedrag dat de veehouder dus minstens moet ontvangen) voor het „melkjaar" november 1956—no vember 1957 op 28 per 100 kilogram van 3.7 of 3,8 percent vetgehalte ral komen te liggen. Voorts wordt ver wacht, dat de toeslag voor melk van de lichte gronden, gebaseerd op kost- prijsverschillen, op 1.70 per 100 kilo gram zal worden gehandhaafd. Verwacht wordt, dat de algemene verrekenprijs met de consumptie melkfabrieken, zoals gewoonlijk 2 hoger zal liggen en dus tot 30 per 100 kilogram melk van gefixeerde zuivelwaarde zal stijgen. Hoe hoog daardoor precies de straatprlls voor losse, gestandaardiseerde drinkmelk (thans 31 cent per liter) zal worden, is nog niet geheel duidelijk. Indien de regering tegen het S. E.R.-advies ln het subsidie van ge middeld vier cent per liter op drinkmelk handhaaft, wordt een straatprlls van 36 cent tot 37 cent de laagst mogelijke geacht. Indien ook het subsidie vervalt, zal de drlnkmelkprljs vermoede lijk stijgen tot 40 k 41 cent per liter. Interpellatie over de lerarensalarissen (Van onze parlementaire redacteur) In de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft mevrouw Fortanier De Wit van de V.V.D. verlof gevraagd de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Cals, te interpelleren over „het salarisbeleid ten opzichte van de leraren in verband met de verhoging van de salarissen der ho gere rijksambtenaren." De Kamer zal in haar eerstvolgende openbare vergadering over dit ver zoek beslissen. Een recente opname ran H.K. H. Prinses Marijke, die maan- dag a.s. haar tiende verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom) iiuniinmiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiniiinnnii NIEUWE MOEILIJKHEDEN Pas daarna vrije vaart door Golf van Akaba. Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft gisteren naar United Press meldt te Cairo ver- I klaard dat een beslissing over de toe komst van het miljoen Palestijnse vluchtelingen voorwaarde ls voor het aan Israël verlenen van vrye door vaart door de Golf van Akaba. Een verklaring hierover werd gis teravond verstrekt door de Egypti sche minister van voorlichting, Ab- del Kader Hatem, kort nadat de Ame rikaanse ambassadeur Raymond Hare zijn eerste bezoek aan president Nas ser bracht sinds zijn terugkeer uit Washington. Luitenant-generaal Raymond Whee ler, die het toezicht heeft op de ber gingswerkzaamheden in het Suezka- naal, heeft donderdagavond meege deeld, dat de verwijdering van het wrak van het drieduizend ton meten de tanklandingsvaartuig „Akka" dat het kanaal blokkeerde, thans is vol tooid. Het kanaal is nu bevaarbaar voor schepen tot 3000 ton. Generaal Dit is mr. G. Ph. Helders, wiens be noeming tot minister binnenkort te verwachten is. Hij zal worden belast met het beheer van het departement van zaken overzee, zoals het depar tement van overzeese rijksdelen in de toekomst zal worden genoemd, Wheeler zei, dat de Akka naar het Grote Bittermeer zal worden gesleept. Wanneer de sleepboot „Edgar Bonnet", die bij Suez tot zinken is gebracht, geborgen zal zijn kun nen schepen tot 10.000 ton door 't kanaal varen (vermoedelijk op 10 maart a.s.). Deze laatste berging zal geschieden door de Nederland se sleepboten „Walrus" en „Zee hond" men kan ermee beginnen, zodra de Egyptische autoriteiten toestemming geven. Het bergings werk is vertraagd door het feit, dat de mijnen en ontplofbare stof fen in het wrak nog niet zijn ver wijderd. Firefly neergestort: vlieger omgekomen. Op een weiland bij de rijksweg Den Haag Amsterdam onder Wassenaar, tussen Den Deijl en de Haagse Schouw, is donderdagmiddag om streeks half twee een Firefly van de marinevliegbasis Valkenburg brand- dend neergestort. De vlieger, de 29-jar:ge luitenant ter zee der tweede klasse K. den Hamer uit Leiden, is omgekomen. Hij was gehuwd en vader van een kind. Bestedingsbeperking op 26 februari in Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) De regeringsnota betreffende de beperking van de bestedingen zal maandag 18 februari aan de leden der Tweede Kamer worden aangebo den, zo heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, donderdagmiddag in de vergadering van dit college meegedeeld. Aangezien de leden voldoende ge legenheid dienen te hebben deze be langrijke nota nauwkeurig te bestu deren, zal mr. Kortenhorst de Tweede Kamer volgende week niet in verga dering bijeenroepen. Het is de bedoeling de nota op dinsdag 26 februari a.s. in openbare behandeling te nemen AMERIKA STEMDE VOOR Cabot Lodge in Ver. Naties: leder mag belachelijk doen. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der Verenig de Naties heeft gisteren met acht tegen zes stemmen, by één onthou ding, het voorstel van de Sowjet- Unie verworpen -om in de assem blee een debat te houden over de „Eisenhower-leer" voor het Mid den-Oosten „en andere agressieve acties" van de Verenigde Staten. De Russische afgevaardigde Koez- netsow zei, dat het plan van Eisen hower rechtstreekse interventie in de interne aangelegenheden van de lan den van het Midden-Oosten ten doel heeft en de politieke en economische onderwerping van deze volken. De Amerikaan Henry Cabot Lodge noemde deze beschuldiging vals. Hij zei dat Amerika akkoord zou gaan met een debat in de Algemene ver gadering, opdat de Russische aantij- .ging aan de kaak kon worden ge steld: „Ieder land heeft het recht zich belachelijk te maken indien het dat wenst". Tegen het Sowjet-voorstel stemden tenslotte nationalistisch China, Dene marken, de Dominicaanse republiek, INVESTERING STELT ZWARE EISEN Plannen om bouw van belangrijk grotere schepen mogelijk te maken De Kon. Mij. „De Schelde" heeft aan de goede gewoonte vastgehouden haar jaarverslag ditmaal over 1956 reeds in de maand februari te laten verschijnen. Directie en commissarissen stellen aan aandeelhouders voor, het dividend over 1956 te bepalen op 9 (voor Schelde-Nationaal Bezit op 9/2 en bovendien ten laste van de agioreserve een uitkering te doen van 10 in aandelen, zodat een nieuw aandeel wordt uitgereikt op elke tien oude aandelen. Deze agio-uitkering is belastingvrij. De agioreserve ad 860.000 is ontstaan by het omzetten van de converteerbare obligaties in gewone aaimelen. In het jaar 1956 werden te water felaten vier schepen, namelijk de on- erzeeboot jager Utrecht en de vrachtschepen Indigirka, Angara en Melbury Beacon. Afgeleverd werden drie schepen, te weten de onderzeebootjager Limburg, het vrachtschip Kinderdijk en het vracht- en passagiersschip Tampo- mas. Voorts werden afgeleverd een ketel voor de Amercentrale, een aantal tandwielkasten, turbinegroepen, twee Schelde-Sulzer dieselmotoren, een aantal torpedolanceerbuizen, omkeer bare scheepsschroefinstallaties enz. Het gelukte in 1956 de orderporte feuille aanmerkelijk uit te breiden, waardoor het bedrag van de nog af te leveren orders steeg tot 400 miljoen gulden (eind 1955: 330 miljoen). Het bedrijf is daardoor tot 1961 ruim van werk voorzien. De opdrach ten omvatten 23 schepen, 9 dieselmo toren. 8 scheepsketels, 6 landketels, 4 turbine-installaties en 22 tandwiel kasten. Met enige Nederlandse redery en werd een overeenkomst aange gaan inzake reservering voor nieuwbouw. El Salvador, Frankrijk, Italië, Peru en Turkije. Vóór stemden: de Sow jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Egypte. India, de Verenigde Staten en Engeland. Pakistan onthield zich. De commissie van buitenlandse zaken en de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat hebben woensdag een „herziene en verbe terde" tekst van Eisenhowers re solutie inzake het Midden-Oosten goedgekeurd. Volgens de .New York Times" betekent de wijzi ging die in de tekst werd aange bracht een weigering om de pre sident onbeperkte macht te geven voor het gebruik van Amerikaan se strijdkrachten tegen commu nistische agressie in het Midden- Oosten. Hoewel de directie verheugd is over het produktieprogram, is zij bezorgd over de stijging van het kostenniveau. Zij schrijft daarover: .,In ons verslag over 1955 consta- 1 teerden wij reeds een voortdurend stijgend kostenniveau; in 1956 heeft zich deze tendentie in versterkte ma- te voortgezet en verdere stijgingen, zowel door binnenlandse als door bui tenlandse factoren, zijn nog in het vooruitzicht. Deze stijgingen vervul len ons met grote zorg". „De resultaten van de huidige or derportefeuille zullen door deze kos tenstijgingen in ongunstige zin wor den beïnvloed, daar uiteraard een vol ledige afwenteling van de gestegen kosten niet mogelyk is. Deze omstan digheden onderstrepen nogmaals dui delijk de dwingende noodzaak tot ver dere opvoering van de produktiviteit, o.a. door een voortdurende verbete ring van de organisatie, verdere be- stud r ng en doorvoering van verbe terde v -rkmethoden en doorvoering van :hanisatiemogelijkheden, zulks om 1" wedloop tussen kostenstijgin gen 1 rentabiliteit niet te verliezen". Da directie nierkt voorts op, dat de investeringsnoodzaak in ver hand met de snel vooruitgaande techniek, zware eisen stelt aan de (Vervolg op pag. sj Prins Bernhard: interesse in ons land voor Spanje. Toenemende belangstelling voor taal en cultuur Prins Bomhard heeft enige dagen geleden blijkens een publikatie in het Spaanse blad „A.B.C." een interview- verstrekt aan de Nederlandse corres pondent Jose Olmo y Losadoa van dit blad. De prins drukte er zijn spijt over uit dat het hem onmogelijk zou zijn dit jaar een bezoek aan Spanje te brengen. Hij vertelde de correspon dent dat hij sinds 1929 zich voor de Spaanse taal had geïnteresseerd, maar dat hij pas sinds 1950 onder leiding van professor dr. C. F. A. van Dam van de universiteit van Utrecht, een studie van de taal gemaakt had. De prins voegde er aan toe dat er een toenemende belangstelling voor de Spaanse cultuur en taal ln Neder land aanwezig was. Als president van de „Institute de Estudio Hispanicos Portugese e Ibero Americanas" van de Utrechtse universiteit was de firins in de gelegenheid geweest waar e nemen dat steeds meer Nederlan ders Spaanse en Spaans-Amerikaan se boeken lezen. De prins zei dat hij in de jarey 1927. 1934. 1950. 1952 en 1955 met veel vreugde bezoeken aan Spanje gebracht nad, en hij hoopte dit op nieuw te kunnen doen. Voor 1957 had hij echter een zeer druk bezet programma dat hem de tijd daar voor niet liet. DE VERWACHT... WEER IETS KOLDER Tijdelijk regen of buien, maar ook enkele verspreid optredende opkla ringen. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen, maar tijdelijk zwakke veranderlijke wind. Iets lagere temperaturen. ZON EN" MAAN" 16 februari Zon op 7.56 onder 17.57 Maan op 21X11 onder 8.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1