PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Dijkverzwaring is in volle gang In oorlogstijdtachtig percent van onze vloot voor de Navo Mr. Helders minister van zaken overzee AFSCHAFFING DIENSTPLICHT IN GR00T-BRITTANIË? Minister Staf zal in Washington over geleide projectielen praten „Jullie zijn de enigen, die klaar zijn". „Dat appreciëren wy. Men kan Nederland ten voorbeeld stellen aan anderen". Dat waren zo de complimenten, die staatssecretaris van marine, vice-admiraal Moor man tijdens zijn recent bezoek aan de Verenigde Staten te horen kreeg. Er bestond daar zeer veel waardering voor de wijze waarop Nederland zijn Navo-verplichtingen nakomt. In deze dagen van poli tieke onzekerheid wilden de Amerikanen nog eens vaststellen, dat de Nederlanders degenen zijn, die hun beloften zijn nagekomen. Dit deel de de staatssecretaris gisteren tydens een persgesprek mee. Gisteren is ook bekend geworden, dat minister ir. Staf begin april naar de V.S. gaat om over geleide projectielen voor Nederland en waarschijnlijk ook over atoomwapens te spreken. De staatssecretaris zeide te heb- tijd nog een uitputtingsoorlog volgt, ben gesproken over de toekomst van waarvoor Europa is aangewezen op de vloot. Hij vertelde, dat de Ameri- J kanen bezig zijn het zwaartepunt te leggen op de grote drijvende vlieg velden. Zij besteden alle mogelijke aandacht aan de bescherming hier van. Zo bestaat er veel behoefte aan vliegdekschepen, maar dan niet aan de grote. In de toekomst zullen lan dingen door mariniers niet meer uit gevoerd wórden met landingsvaartui gen, maar met grote helikopters, waarvan ieder vliegdekschip er 25 aan boord krijgt. De heer Moorman zeide, dat 80 van onze vloot aan de Navo is toege wezen en dat voor de nationale taak slechts één vijfde deel overblijft. Hij legde er de nadruk op, dat in geval van een eventuele oorlog na de eerste „ruggegraat-brekerij" er al- Prijsstijging Minister Zijlstra kan wel eens een minder populair man worden. Velen begrijpen namelijk wei nig van zijn prijzenpolitiek en ze heb ben op die politiek en dus ook op de minister vrij felle kritiek. Enkele maanden geleden leek het er op alsof de gematigde vorm van prijs- beheersing, welke de minister toe paste, 't gewenste succes zou hebben. De minister kreeg de medewerking van bedrijfsleven en handel ook al ging dat gepaard met grote aarzeling en zware zuchten. Men wilde wel aan de verlangens van de minister tege moetkomen en de prijzen stabiel hou den, maar men voorzag, dat het geen échte stabiliteit kon zijn. Binnen af zienbare tijd zou het prijzenfront toch in beweging komen. Welnu, dat is thans gebeurd. De prijzen zijn op een onprettige manier in beweging. De dag bladen beijveren zich om op hun voor pagina's daarvan mededeling te doen en het moet voor de consumenten in het bijzonder voor vele huisvrou wen niet prettig zijn die berichten te lezen. Zelfs de overheid doet mee aan de prijsstijgingen door de tarieven van overheidsbedrijven aanzienlijk te ver hogen. Op zichzelf zijn de meeste prijsstij gingen wel verklaarbaar. Wanneer bijvoorbeeld de kolen, die Nederland in het buitenland koopt, duurder wor den dan kan het niet uitblijven of kolenverwerkende bedrijven in Ne derland moeten de prijzen van him produkt verhogen. Daaraan kan minister Zijlstra met alle goede wil niets veranderen. Maar hoe redelijk alle prijsstijgingen ook mogen zijn, die redelijkheid neemt niet de onaangename uitwerking weg. En deze uitwerking is, dat bij gelijk blijvende lonen de consumptie wordt beperkt en de welvaart verschraalt. Omdat het publiek weinig begrijpt van het systeem, dat de minister bij zijn prijsbeheersing toepast, ontstaat argwaan. Men neemt aan, dat er bedrijven en handelaren zijn die zonder de vereiste toestemming van de minister toch hun prijzen verho gen. Aangezien er geen uitgebreid mi nisterieel controle-apparaat is en het publiek overigens ook niet weet welke prijzen door de minister zijn goed gekeurd en welke niet, groeit de arg waan bij vele wantrouwenden wel haast tot zekerheid. Dit is te ernstiger, omdat er nog onvermijdelijke prijs stijgingen te wachten, staan, want er zijn bedrijven die de oplopende kos ten niet veel langer voor eigen reke ning kunnen nemen en een deel van die kosten moeten afwentelen op de verbruikers. Er zal dus iets gedaan moeten wor den om de argwaan bij het pu bliek weg te nemen en de im populariteit van minister Zijlstra's prijzenpolitiek te verhelpen. Dat zou kunnen gebeuren door het invoeren van een straffe prijsbewa- king via een kostbaar controle-appa raat. Niemand zal echter deze oplossing van harte toejuichen. Men zal er evenwel alleen aan kun nen ontkomen, wanneer het publiek uitvoeriger en met grote regelmaat wordt ingelicht over de toelaatbare prijzen en wanneer bedrijfsleven en handel de naleving van de prijsvoor- schriften steviger m de hand houden. Zoals de toestand op het ogenblik is, kan hij niet langer voortduren. De beweging op. het prijzenfront zou on vermijdelijk tot beweging op het loon- front leiden. Nederlandse vlooteenheden zullen daarbij dienst moeten doen als be- schreming voor de konvooien. Als men rekent, dat ons land in geval van oorlog 50.000 man voor de vloot inzet zullen 40.000 hiervan worden ingezet voor de directe bescherming van Amerikaanse levens.Wij doen op dit gebied percentsgewijze meer dan enig ander land. In radar vooraan De staatssecretaris merkte op, dat Nederland op radargebied alles over treft. We staan op ait punt ver voor aan en zullen goed kunnen helpen. Hij zeide, dat er geen sprake van was, dat Nederland zijn ra dar zal „Inruilen" tegen Ameri kaanse geleide projectielen. Over deze wapens zei de heer Moorman, dat de Amerikanen op de ontwikkeling ervan alles gezet hebben. Men vernacht in 1965 zo ver. te zijn. dat elk vliegtuig op 14.000 voet van een schip ver nietigd kan worden. De Amerikanen beschouwen ons als een volwaardige bondgenoot. Kennelijk doelende op de geleide projectielen zei de staatssecretaris, dat de Amerikanen zeker bereid zul len zijn ons op het juiste moment te helpen aan de zaken, die wij zelf niet kunnen vervaardigen. Er zou evenwel personeel in de V.S. getraind moeten worden in het gebruik van de wapens. Toekomstige lijn Over de toekomstige lijn van de marine kan worden opgemerkt, dat ovej enige jaren de bewapening van onze kruisers meer zal moeten wor den gericht op raketten. Onze onder zeeboten kunnen nog tot 1965 mee, de „Karei Doorman" in de huidige vorm nog acht jaar. Het eerst zullen onze zes fregatten op de helling moe ten. Gevraagd naar de temporisatie van het vlootplan deelde de heer Moorman mee, dat het hier een in dustriële kwestie geldt. De industrie kon de bouw en afwerking niet vlug ger doen geschieden. Ons vlootplan zal waarschijnlijk einde 1957 gereed zijn. Dan staat men voor het onder houd van 145 schepen Kind geboren in vliegtuig Boven Duits gebied in de buurt van de stad Limburg (Hessen) heeft de in Londen woonachtige Weense Fritzi Fangl in een vliegtuig van de Israëlische maatschappij „El Al", kort na een tussenlanding op Schip hol, het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Wenen. De ouders vragen zich af, of het kind nu de Duitse, Israëlische of Oostenrijkse nationaliteit heeft. Tweede chr. hist, bewindsman Naar het A.N.P. van bevoegde zyde verneemt, is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. G. Ph. Helders tot minister. Hy zal worden belast met het beheer van het departement van zaken overzee, zoals het departement van overzeese rijksdelen in de toekomst zal worden genoemd. Sedert het optreden van het huidige kabinet op 12 oktober 1956 heeft ir. C. Staf, de minister voor defensie, ad interim de portefeuille van over zeese rijksdelen beheerd. Nadat minister Staf de wens te kennen had gege ven van deze taak ontheven te worden, is overleg gepleegd met de rege ringen van Suriname en de Nederlandse Antillen, o.a. over de vraag, hoe voortaan de koninkryksaangelegenheden, die Suriname en de Nederlandse Antillen raken, zouden dienen te worden behandeld. De regering is van mening, dat het zeker in de eerste jaren van ontwikkeling van de koninkrijks structuur aanbeveling verdient, dat een minister belast blijft met de bevordering van een juiste interpre tatie en toepassing van het statuut voor het koninkrijk der Nederlan den. Het door hem beheerde depar tement zal medewerking kunnen verlenen bij de behandeling van die koninkrijksaangelegenheden die Su riname en de Nederlandse Antillen raken, en waarover de raad van mi nisters van het koninkryk moet be slissen. Voor zover in verband met interna tionale aspecten het beleid ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea in eerste instantie bij de minister van buitenlandse zaken berust, zal mi nister Helders tevens de verantwoör- woordelijkheid dragen voor het be stuur en de ontwikkeling van dat gebiedsdeel. Mr. Gerard Philippus Helders (Christelük Historische Unie) is ge boren te Botterdam 19 maart 1905. Hy is meester in de rechten (pri vaatrechtelijke richting). Hy was inspecteur van financiën in het voor malige Nederlandsch-Indië. Hij was daar voorts gemeenteraadslid van Batavia en Bandoeng. Hij vertoefde in Japanse krijgsgevangenschap. Na de oorlog was hij twee jaar werk zaam op het ministerie van financiën in Den Haag, daarna en ook zijn hui dige fuhetie is directeur van de Ne derlandse Trust Maatschappy in Am sterdam. Hij is woonachtig in Hilver sum. Deze tele foto geeft een beeld M van de enorme ravage, welke werd aangericht in de Jaguar- autofabrieken iu Coventry, =e vjaar dinsdagavond een felle H brand heeft gewoed. liiiiiiiiiiiHiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnininiinnnifniniiiiiiiiiiiiiiiiiiü Afrikaanse politieman doodde 32 mensen. Jacht op amokmaker Een Afrikaanse politieman, die maandagochtend in Tanganyika amok is gaan maken, heeft tot woensdag middag 32 mensen gedood, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, aldus is uit Dar-es-Salaam vernomen. Iedere beschikbare politieman is in geschakeld bij de jacht naar de ge vaarlijke amokmaker. In een uitge strekt gebied zoekt de politie met speurhonden het land af, terwijl met vliegtuigen verkenningsvluchten wor den ondernomen. Oostduitse perschef nam de wijk naar het Westen Gerd Schreiber, perschef van de Oostduitse vereniging van „vrienden van de Sowjet-Unie", is, blijkens een mededeling van het West-Berlnnse anticommunistische inlichtingenbu reau „West", om politieke redenen naar West-Berlyn gevlucht. Schreiber deelde mede opgemerkt te hebben, dat de opstand in Honga rije een wezenlijke „revolutie van het volk" was geweest. Hij had hieraan toegevoegd dat het nu ook zo langza merhand tijd werd voor de leider der Oost-Duitse communistische eenheids- party, Walter Ulbricht, om van het politieke toneel te verdwijnen. SANDYS IN HET LAGERHUIS Adenauer: „Er zijn geen twee Duitse staten". De Britse minister van defensie, Sandvs, heeft gisteravond in het La gerhuis meegedeeld, dat de eerste Britse kernbom bijna is voltooid. De productie van gewone atoombommen gaat gewoon door. Hij zei, dat Enge land niet langer een groter deel in de defenslelasten van het Westen kan dragen dan mogelijk is en kon digde aan, dat zodra dit praktisch uitvoerbaar Is, Engeland de dienst plicht zal afschaffen. Hij deelde mee, dat de Russen ge perfectioneerde V 2's bouwen, die van een atoomlading kunnen worden voorzien en met een snelheid van 8000 km naar hun doel worden ge zonden. Engeland kan er gemakke lijk mee bereikt worden. Sandys deelde mee. dat Engelands defensie-politiek in de eerste plaats gebaseerd is op het beginsel van pre ventie, het voorkomen van een aan val. inplaats van verdediging ertegen. „De vrede en de veiligheid in de we reld hangen af van de schrikwekken de kracht van de atoomwapens", al dus Sandys, die nog meedeelde, dat Engeland een beperking van het be lang en de bases overzee en hun be zetting in studie heeft. De marine zal kleine gevechtsgroepen moeten vormen. Het aantal jachtvliegtuigen van de luchmacht wordt ingekrom pen. MILJOENENWERK BIJ HANSWEERT Midden in het winterseizoen TUSSEN HANSWEERT EN BIEZELINGE, temidden van verla ten boomgaarden en akkers op wintervoor, is het aan de zeedijk op het ogenblik verre van rustig en stil. Uit klei en zand, vele honderddui zenden kubieke meters bij elkaar, wordt daar aan de landzijde een nieuwe dijklichaam tegen de bestaande dijk gevleid, zo machtig en groots, dat de huidige zeewering er bijna bij in het niet verzinkt. Voor we een jaar verder zijn, zullen het waterschap „De Brce- de Watering bewesten Yerseke" en het waterschap Kruiningen, be- Via een 60 cm brede pijpleiding lean per week rond 25000 mS zand op gespoten worden, dat nodig is voor de dijkverzwaring by Hansweert. (Foto P.Z.C.) westen het kanaal, hier achter een voor de zee onneembare „vesting" beveiligd liggen. Interessant bij dit waterbouwkundige miljoenen- werk is, dat in tegenstelling met andere dergelijke objecten aan open zee, dit karwei midden in het winter (dus storm-)seizoen is be gonnen en voortgang vindt, zon der dat de bestaande dijk ook maar iets wordt aangetast. Voor de verzwaring en verhoging van het 2600 meter lange dijkgedeelte is een slordige zevenhonderdduizend kubieke meter zand nodig, dat van de zandbanken uit de Westerschelde wordt gehaald. Om een dergelijke grote hoeveelheid tussen half april en begin oktober te verwerken, daar voor vonden de aannemers D. Blan kevoort Zn., de tijd wel wat te kort. Daarom hebben ze er iets an ders op gevonden, zij het dat deze methode voor hen wel kostbaarder is en grotere risico's voor zuigermate riaal e.d. inhoudt. De bestaande dijk mag nu een maal tijdens het stormseizoen niet worden aangetast, zodat men begon nen is om de klei voor het maken van de perskaden, waartussen het zand moet worden gespoten, alleen uit het maaiveld te halen. Pas na half april zal men de klei van de zee dijk aan de landzijde afgraven om hiermee het nieuw gespoten dijkli chaam te bekleden. Op 1 februari is de perszuiger „Biesbosch", die met zijn zestig centimeter brede pijpleiding onge veer vijf en twintig duizend kubie ke meter zand per week kan afle veren, met spuiten begonnen. Tot nu toe kon er reeds 45.000 niS worden verwerkt. De winzuiger „Hades" haalt het zand van de nlaat, waarna vier bakken voor net transport zorgen. Gelukkig heeft men tot dusver weinig slecht weer gehad, zodat er niet veel stagnatie is geweest. Om de klei van de bestaande dijk te kunnen afgraven, en de aansluiting met het achtergelegen zandlichaam te maken, zal er in april ruwweg vijftig duizend kubieke meter zand extra moeten worden verzet, maar het voordeel van een langere werk- (Vervolg op pag. 5) Bondskanselier Adenauer van Wcst-Duitsland heeft in een radiorede gereageerd op de van Moskou ont vangen nota, die volgens hem enkele punten bevat waarover een gesprek mogelijk zou zijn. Hij ontkende, dat Duitsland agressieve bedoelingen heeft. „Er zijn geen twee Duitse staten", zei Adenauer. „Er Is er maar één. Oost-Duitsland is een onder Russi sche heerschappij staand bezettings- gebied. Dat gebied moet de volledige vrijheid worden teruggegeven". Ade nauer herhaalde, dat ac enige moge lijkheid voor het wegnemen van de spanning in de wereld is het afschaf fen van de grote kernwapens en con trole daarop. „Statendam" (op maiden trip) heeft flinke vertraging. Het New Yorkse kantoor van de Holland Amerika Lfjn deelt mede. dat de Statendam op haar eerste reis naar New York te kampen heeft met zwaar weer. Op de Atlantische Oceaan waaien momenteel winden van meer dan 75 mijl per uur. Het schip, dat oorspronkelijk vrij dag 15 februari in New York werd verwacht, zal vermoedelijk zondag of maandag aankomen. Veel kouder. (Van onze weerkundige medewerker.) Met een harde zuid-westelijke wind stroomde gisteren nog zeer zachte lucht met een tem peratuur van 8 tot 10 graden C. over ons land. Het was ech ter de laatste stuiptrekking van deze periode van zeer zacht winterweer. Veertien da gen lang is de temperatuur zo hoog gebleven, dat de gemid delde etmaal-temperatuur nog steeds record hoog is voor fe bruari. Een zeer diepe depressie, die vandaag ten noorden van ons land naar Denemarken trekt en ook tot in onze omgeving een zeer lage barometerstand veroorzaakt, stroomt in de ko mende dagen koudere lucht uit noord-west tot noordelijke richting naar ons land. In deze van het poolgebied afkomstige luchtstroming zullen hagel- en later zelfs sneeuwbuien kunnen voorkomen. De temperatuur zal niet al leen 's nachts, maar ook over dag belangrijk lager blijven. Het ziet er naar uit. dat de ko mende tweede helft van deze sprokkelmaand belangrijk kouder zal worden dan het eerste gedeelte. VERWACHT... KOUDER. Nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Matige, af en toe krach tige vrind ruimend naar noordwest. Kouder. ZON EN MAAN 15 februari Zon op 7.58 onder 17.55 Maan op 19.37 onder 7.47 Directie: F. v. d. Velde en F. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. D,pfovJS'"VZ«uT» courLT' ■■■■■■UiMl IRISH f kiMl I lMf WBa I llllllflUI ADVERTlNT.BrRUS c,n. p«r Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. 21 cent p. regel met een minimum S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN cent mréV per kw. Losse nummer» 15 cent. Glr0 no. jsmqo p.z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. MS of J04); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Voretstr. 83, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuw»tr. 43. tel. 20; Terneuren, Brouwerljstr. 2; Zlerikzce: n. Hwitel. AMERIKAANSE COMPLIMENTEN VOOR ONZE MARINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1