EED WYBERT PERCEEL WEILAND VERKOCHT VOOR j 1200 BOVEN DE WAARDE A/ICKS [m LANDBOUWER IN TERNEUZEN OVERTRAD ZONDAGSRIJVERBOD o Waaraan dankt o Aspirin o zijn reputatie! o ZEEUWSE MELKFEDERATIE OVER OVERHEIDSSUBSIDIE 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Grondkamer taxeerde bedrag echter zonder specificatie Voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, stond dinsdagmorgen terecht de slager-veehouder G. J. H. uit Krulningcn, die In het voorjaar van 1955 een stuk grond voor een te hoge prijs verkocht had. In het begin van 1955 had verdachte van mevrouw V. gehoord, dat zij een stuk grond bij de dijk onder Krabbendijke wilde verkopen. Hij voelde daar wel iets voor. De prijs was f3000 en wat hij verder met de grond wilde doen. bleef de verkoopster onverschillig. Wel moest hij bij de koop ineens f 1000 betalen, daar mevrouw V. in geldnood zat. Aldus ge beurde en tot dusver was alles wat de koop betreft in orde. Later verkocht hij dit stuk weiland (ongeveer 2'A ha groot) aan W. C. L. L. voor de prijs van f5000, terwijl de grondkamer het perceel op f3800 getaxeerd had. Het meerdere bedrag van f1200 zou H. berekend hebben als zijnde de waarde van de omrastering, die echter maar circa f200 waard was. Een ambtenaar van de economische controledienst, die als getuige optrad, verklaarde, dat L. reeds een deel van het perceel in onderpacht had. Om dit perceel had de koper zelf een omhei ning laten plaatsen, zodat hij nu deze moest terugkopen voor een veel te hoog bedrag, De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, splitste deze transactie in twee delen. Ten eer ste de verkoop van het perceel van mevrouw V. aan H., waarbij de laat ste dus voordelig aan zijn grond kwam, maar volkomen volgens de re gels. Wanneer hij nu de grond legaal had doorverkocht voor f 3800, dan nog zou hij een flinke winst gemaakt heb ben, aldus merkte de officier op. Ver der verklaarde mr. Schenkenberg van Mierop. dat de afrastering kennelijk veel later naar voren gekomen is als motief voor het verschil, zodat de f 1200 zuiver als winst beschouwd kun nen worden. De officier achtte dan ook geen enkele reden aanwezig om verdachte in het bezit te laten van het „zwartverdiende" geld en eiste een boete van f 1500 subs. 5 maanden. VERGISSING? De raadsman van H., mr. P. C. Adriaanse, verklaarde, dat zijn cliënt formeel in overtreding ge weest was. Niettemin meende mr. Adriaanse, dat er een vergissing gemaakt moet zijn. Wanneer dc prijs berekend zou zijn naar de pachtprijs, die op het land drukt, aldus de raadsman, dan zou het perceel zelfs meer dan f 5000 op gebracht hebben. Bij een nieuwe berekening is het bedrag zonder specificatie vastgesteld 'op f3900. De raadsman vroeg dan ook om deze zaak aan te houden, zodat een nadere gespecificeerde reke ning opgemaakt zou kunnen wor den. Aldus werd dan ook be sloten. De melkbezorgers A. H. de B. en M. O., beiden uit Axel, waren op 13 oktober van het vorige jaar geverba liseerd, omdat zij in strijd geweest waren met de zuiververordening. Bei den betrekken hun melk van een fa briek van melkprodukten te Vlissin- gen, die zijn produkten des morgens vroeg naar Axel laat vervoeren. Een controleur constateerde echter, dat flessenmelk, yoghurt en pap e.d. van de beide verdachten bewaard werden in een daarvoor niet geschikte ruimte. De controleur verklaarde ter rit ting, dat de beide melkbezor gers legaal de melkhandelniet kunnen uitoefenen. Willen zij dit wel, dan moeten zij naast de be zorgersvergunning ook een melk- handelaarsvergunning hebben. Dit brengt uiteraard met zich mee. dat men over een geschikte ruimte de beschikking moet heb ben, om de melkprodukten te bewaren. Op een vraag van de officier of deze bewaring een „vuile boel" betrof, merkte de controleur op, dat het er om gaat de betreffende regeling na te leven. Verder verklaarde deze getuige, dat zeker 95 procent van de handelaren een bewaarvergunning heeft. „Kan de fabriek daar iets tegen doen wilde de officier weten. Hier op verklaarde de controleur, dat deze fabriek in Axel zelf een bewaarplaats wil oprichten. De officier stelde vast, dat een fout gemaakt was en dat de zaken in orde gebracht moeten wor den. Hij eiste een boete van f50 of 10 dagpn met de bepaling, dat er dan ook serieus aan gewerkt moet wor- deiT. Met de bepaling van de officier meegaand, veroordeelde de politie rechter beide melkbezorgers tot een boete van f 40. Het geval van de broodbakker C. B. te Sint-Jansteen was van hetzelfde laken een pak. De bakker zou zijn brood bewaard hebben in een ruimte, die niet zindelijk was. Er stonden ta fels en stoelen, fietsen en andere win kelgoederen. Daar de getuige in deze zaak echtet niersteen had, kon' hij niet verschijnen. De politierechter achtte het daarom beter, vooral omdat Advertentie) Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! W VapoRu» de verdachte overtuigd was van zijn goed recht, de zaak aan te houden, tot de getuige beter zou zijn. Mevrouw C. A. M. van der H-van der E. was op 28 november 1956 in overtreding geweest tegen de winkel sluitingswet, daar haar winkel nog om ongeveer 7.30 uur geopend was. Mevrouw Van der H. verklaarde, dat enkele personen uit Middelburg om deze tijd een bestelling kwamen doen voor een gedetineerde in Middelburg. Zij hadden de bestelling op een brief staan, welk epistel zij aan de ver koopster overhandigden. Even daarna kwam een andere klant de winkel binnen, waaraan echter niet verkocht werd omdat de sluitingstijd reeds lang ingegaan was. Hierop arriveerde een wacht meester der rijkspolitie aan de winkelingang, die beroepshalve constateerde, dat de winkel ge opend was, ergo dat er klanten aanwezig waren. „Maar ik ver koop niet", antwoordde de ver koopster. „U mag in elk geval de winkeldeur niet openlaten", ant woordde de wachtmeester. „Maar U ziet toch, dat de werk ster bezig is en ik heb maar één ingang", was het bescheid van mevrouw Van der H. De officier kon echter niet toelaten, dat de deur geopend was en dat er klan ten in de winkel aanwezig waren. De eis was deswegen een boete van 115 of 3 dagen. De raadsman van mevrouw Van der H., mr. W. F. P. Kurtz, verklaar de, dat hij in zekere zin medeplichtig was aan deze zaak, omdat hij de schrijver was van de brief-met-bestel- ling. Iemand had hem namelijk ver zocht zorg te dragen voor een Sinter klaaspakketje, dat besteld moest wor den bij mevrouw Van der H. Mr. Kurtz geloofde niet, dat men dit ge val de winkel als geopend kon be schouwen voor het publiek. Men had net zo goed kunnen bellen, telefone ren of het briefje in de bus stoppen, zo meende de raadsman, die vrij- praak vroeg of uiterste clementie. De politierechter veroordeelde ten slotte tot een boete van f 10 of 2 da gen- sL Zuigelingensterfte in 1956 beneden de twee procent. Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit ogenblik be schikbare voorlopige cijfers over het afgelopen jaar blijkt voor de zuige lingensterfte, dat is de sterfte van kinderen beneden 1 jaar, een onge kend laag niveau van 18,9 per 1000 levendgeborenen te zijn bereikt. Wel ke vooruitgang zich in de loop der jaren in dit opzicht heeft voltrokken komt duidelijke naar voren bij verge lijking met vroegere jaren. In 1870 stierven van elke 1000 le vendgeborenen in het eerste levens jaar 211 kinderen (dat is ruim 20 pro cent),' in 1900 155 (15 procent) in'1925 58 (6 procent), in 1955 zijn van elke 1000 levendgeboren kinderen 19 (d.i. nog 2 procent) voor het bereiken van het eerste levensjaar overleden. Het teruglopen der zuigelingensterf te was vooral het gevolg van de da ling van het sterftecijfer van oudere zuigelingen. Het zwaartepunt bij de zuige lingensterfte ligt tegenwoordig bij de sterfte in de eerste levens week. In 1956 stierven van de 100 overleden zuigelingen 60 in de eerste levensweek, waarvan de helft op de eerste levensdag. Ten einde zuigelingensterfte verder omlaag te brengen wordt dan ook de aandacht meer en meer geconcentreerd op de zorg voor moeder en kind gedurende de periode voor, tijdens en direct na de geboorte. Zeventien gevallen van paratyfus te Hardenberg. Zeventien mensen uit Hardenberg en omgeving zijn verleden week ziek geworden na het eten van worst, be reid uit het vlees van een aan huis geslacht varken. Zeven hunner, win kelier K. M. uit Hardenberg met zijn vrouw en drie kinderen, en twee in woners van Bergentheim, werden in het ziekenhuis opgenomen. Zij zullen binnenkort naar huis terug kunnen gaan. In de worst zijn paratyfusbacillen gevonden van een soort, die vrij vaak bij ratten en muizén voorkomt. De worst en andere van het desbetreffen de varken afkomstige vleesprodukten zijn in beslag genomen er, voor on derzoek naar het rijksinstituut voor de gezondheid te Utrecht doorge stuurd. Het staat volgens de veeart- senijkundige dienst te Zwolle nog niet vast of het varken, waarvan het vlees was goedgekeurd, bacillendrager was of dat bacillen bij of na de slachting in het vlees zijn gekomen. (Advertentie) Bescherm l Uw keel en voorkom verkoudheid met POLITIERECHTER MIDDELBURG Arbeiders verdwenen zonder toestemming Hoewel minister Zijlstra het zon dagsrijverbod sinds zondag weer in getrokken heeft, kreeg de politierech ter te Middelburg, mr. P. van Empel, toch gisteren nog een overtredings- gevai te behandelen. De landbouwer A. R. te Terneuzen had het verbod overtreden op zondag 26 november 1956 des morgens om ongeveer tien minuten voor half twaalf. „U had niet eens een vergunning", zei de politie rechter, „waarom hebt li het dan toch gedaan." „Ik moet toch naar de kerk kunnen", antwoordde verdachte. Wel had R. een vergunning aange vraagd om des zondags ouden van da gen naar de kerk te mogen rijden. Dit zou toegestaan worden, maar aange zien de vergunning op de 2Ge nog niet gereed was, was hij toch maar gaan rijden. Echter niet met ouden van da gen, maar met een viertal kleine kin deren. Zoals hij dus die zondag in zijn auto reed, viel hij niet onder de be palingen, die uit zijn vergunning zou den blijken. „U wist dus, dat U in overtreding was", aldus mr. Van Empel. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, merkte voorts nog op, dat ver dachte zich tegenover de politie bijzonder „uitzonderlijk" gedra? gen had. De officier eiste medé daarom een boete van f 100 of 20 dagen. De veroordeling van de politierechter luidde conform. De twee broers H. C., (opperman) en J. F. C., (metselaar) uit Hoofd plaat, hadden achtereenvolgens op 9 en 16 november van het vorige jaar hun dienstbetrekking bij hun werk- gerver V. beëindigd, zonder daarvoor toestemming te hebben van de direc teur van het arbeidsbureau. Beiden merkten ter zitting op, dat de werk gever zijn verplichtingen niet was na gekomen. Hij zou onder meer de va kantiebonnen van de beide broers niet uitbetaald hebben. „Ja, maar de feiten staan vast; jul lie hadden niet weg mogen loperv zonder toestemming", aldus de offi cier, die voor beiden een boete eiste van f 40 of 8 dagen. De politierechter vonniste conform de eis en gaf de beide jongelui nog de raad mee om een volgende maal de zaken officieel te beëindigen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O o o o O O O o U zult zien dat een ASPlRlN*j-tablet on- o middellijk ïn een glas water uiteenvalt. o o o De kleine Aspirin*j-deeltjes. die onontleed o de maag passeren, beginnen eerst vanuit o o o de darm hun heilzame werking. De maag- 0 wand wordt dus niet aangetast. Dit snelle o o o uiteenvallen is één van de kenmerken van 0 Aspirin*)- Neem daarom tegen hoofdpijn. o o 0 griep, verkoudheid en reumatische p0nen 0 het beproefde onschadelijke Aspirin*). o o 0 Elk buisje en elk tablet is voorzien van het Q o Baqerkruis. het garantiemerk voor hoog- o o Q waardigeenbetrouwbaregeneesmiddelen. Q o o o wettig gedeponeerd, o o O oooooooooooooooooooooooo Hongaren opgeroepen tot nieuwe demonstraties Door geheel Hongarije circuleren momenteel brieven, waarin wordt op geroepen op 15 maart en 4 april in groten getale tegen het communisme te demonstreren. „M.U.K." zijn de eerste letters van de Hongaarse slo gan: „In maart beginnen wy op nieuw". In de brieven wordt e>en be roep gedaan op de patriottische ge voelens der Hongaren. Tevens wordt gevraagd een kopje van de brief naar tien vrienden of bekenden te sturen. „Duizenden dappere Hongaarse man nen en vrouwen zijn niet voor niets tegen de Russische overmacht ge sneuveld", zo wordt gezegd. Eind februari Europese conferentie in Londen De ministers van buitenlandse za ken van de Westeuropese Unie zul len op 26 en 27 februari in Londen bij eenkomen voor een onderzoek naar de veranderingen in de Europese ver dedigingsstrategie, zo werd gisteren door betrouwbare welingelichte krin gen te Londen medegedeeld. De vergadering, welke op initiatief van Engeland wordt belegd, zal de Britse plannen voor troepenreducties en de ommezwaai naar geleide pro jectielen bespreken. De mogelijkheid een Europees politiek directoraat op te zetten, zal eveneens worden over wogen. Bijna 658.000 motor rijtuigen in Nederland Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedroeg het totaal aantal mo torrijtuigen in Nederland op 1 Janu ari jl. 657.680, dat is bijna 16 pet. meer dan een jaar tevoren. De brom fietsen zijn hier nog niet bijgerekend. Zeer opvallend is, aldus de K.N.A. C., dat het aantal ingevoerde en in Nederland gefabriceerde motorrijwie len en scooters de eerste zeven maanden van 1956 in totaal 26.900 bedroeg, in de laatste vijf maanden slechts 2133. Commissie verontreiniging van de zee door olie Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat zijn in de commissie van onderzoek verontrei niging van de zee door olie W. R. van der Ben, dr. B. Havinga en prof. dr. ir. C. P. Mom op hun desbe treffend verzoek ontheven van het lidmaatschap, onder dankzegging voor de door hen aan de commissie bewezen diensten. In de commissie zijn benoemd: mr. S. Glazenburg, hoofd afdeling zeehavens van het directoraat-generaal van scheep vaart, te 's-Gravenhage; ir. J. J. Hopmans, hoofdingenieur-directeur van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, te 's-Gravenhage; dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserijonderzoek, te Amsterdam, vertegenwoordiger van de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening. Scheep vrachten Europa- Midden-Amerika duurder De vrachttarieven voor scheeps ladingen van Europa naar Midden- Amerika en het Caraïbische gebied worden met ingang van 1 mei a.s. verhoogd met ca. 12% Voor eni- e goederen gelden uitzonderingen, 'oor afronding bij omrekening van munt en maat en uit anderen hoofde ontstaan voorts enkele afwijkingen. Het besluit hiertoe is genomen door „The Association of West India Trans-Atlantic Steam Shïplines" op ""•ond van de sterke stijging der be- jfskosten. )ver een verhoging der tarieven voor vrachten van de genoemde ge bieden naar Europa zyn de bespre kingen nog gaande. Bij de associatie zyn twee Neder landse rederijen aangesloten de K. N. S. M. (Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij) en de Holland-Amerika Lijn. (Advertentie) IN PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL Consument moet afschaffing betalen In het produktschap voor zuivel heeft de Zeeuwse melkfederatle een rap port uitgebracht over de gevolgen van het eventueel niet meer verstrekken van overheidssubsidie op volle consumptiemelk voor de melkveehouders, melkverwerkende fabrieken, melksl(jters en consumenten in Zeeland. De conclusie luidt: Wordt deze subsidie afgeschaft en treedt geen veran dering op in alle andere melkprysbepalende factoren, dan moet de consu mentenprijs met eenzelfde bedrag per liter, als de grootte van de afge schafte overheidssubsidie verhoogd worden. Dit betekent voor de consumen ten In Zeeland voor melk met 3,70 vet een verhoging van 9 cent van de fabrieksconsumptiemelk en van 5 of 6 cent per liter van de boerenconsumptlemelk. Het is onverantwoord twee ver- schillénde prijzen voor losse melk voor de consumenten, namelijk één voor fabrieksconsumptiemelk (bijv. 40 cent per liter) en éen voor boeren- consumptiemelk (36 of 37 cent per liter) in te voeren. Het rapport omvat voorts een ken schetsing van de te overwegen maat regelen. Daarin wordt genoemd een prijsverhoging van 12 cent per liter voor de consument, maar tegelijker tijd wordt opgemerkt, dat een derge lijke verhoging in één keer onverant woord moet worden geacht. Prijsver hoging dient in enige etappes van en kele centen per liter plaats te vinden. Een andere maatregel is melkprijs- egalisatie voor Zeeland; handhaving van Zeeland als volle melk-gebied be tekent dat bij afschaffing van de overheidssubsidies de consument het meerdere vet in de melk boven de 2,5 moet betalen. Wil het bedrijfsleven Zeeland aJs volle melk-gebied hanha ven, dan zal op de boerenconsumptle melk een heffing ten bate van de door de fabriek en in consumptie gebrach- De haven van Antwerpen In januari van dit jaar zijn te Ant werpen 1378 zeeschepen van samen 3.286.547 Belgische netto ton aange komen. Dat is 48 schepen en 46.364 ton meer dan in december 1956. Verleden jaar zyn in de Verenigde Staten meer dan 12000 verschillende boeken romans en andere werken verschenen. FEUILLETON uiïqejonderd! Prins Bernliard (anderhalf uur te vroeg) in New York. Om 6.41 uur plaatselijke tijd gister morgen (12.41 uur Nederlandse tijd) is prins Bernhard in New York gearri veerd voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. De prins arriveerde anderhalf uur te vroeg, door de sterke winden die het toestel aanzienlijk tijd deden win- 11 De prins ging onmiddellijk naar zijn suite in de Waldorf Towers, een ex clusief deel van het Waldorf Astoria Hotel. Ze had kort, bijna alsof 't haar niet persoonlijk gold, gesproken, maar de enkele zinnetjes zeiden vrij wat meer dan de grootste welsprekendheid zou hebben gedaan. Na een ogenblik te hebben gezwegen, ging ze voort: „Het ergste was wel, toen ik met Jeremy kennismaakte en 't ons beiden duide lijk werd wat we voor elkaar voel den". Erica wist niet goed wat te zeggen. Troostwoorden waren hier niet op hun plaats en mevrouw Trentoul ont nam haar trouwens de mogelijkheid, die te uiten. „Nu Jeremy en ik niet kunnen trouwen", zo besloot ze, „heb ik mijn kliniek opgericht, zodat we althans in staat zijn samen te wer ken". De vertrouwelijke mededelingen van haar werkgeefster hadden Erica diep geschokt. Ze begreep nu, dat er mensen waren, die met nog veel ernstiger problemen moesten worste len dan zy en dat het zaak was, niet steeds maar over Oliver te piekeren. dooi MARY BURCHF.LL „Ik zal", nam ze zich voor, „alleen maar denken aan 't feit, dat ik met myn kind, mijn eigen kind, heel ge lukkig zal zijn". Intussen bieck het niet gemakke lijk. die redenering in de praktijk waar te maken. En toen Carol de vol gende avond thuiskwam, vond ze dan ook een ongeduldig naar nieuws ha kende Erica, die eigenlijk zelf niet wist, waaruit dat nieuws zou kunnqn bestaan. Carol toonde zich volkomen bereid om een nogal amusante en tot in bij zonderheden afdalende beschrijving van haar reis. het verhuizen van de meubelen en zoal meer te geven, maar maakte geen gewag van 't enige dat Erica wenste te horen. Toen haar vriendin zowat uitgepraat scheen, kon Erica zich dan ook niet langer bedwingen. „Dusdus ie hebt Oliver toevallig niet ontmoet? hakkelde ze, terwijl ze Carol's blik zoveel mogelijk trachtte te ontwijken. Carol zweeg even en vroeg toen aarzelend: „Geloof je heus, kindlief, dat praten over Oliver ergens toe dient? Het brengt je alleen maar van streek". Erica ging daar niet op in: „Je wilt zeggen, dat je hem wél hebt ont moet!" riep ze bijna heftig. „Nu ja, dat heb ik ook". „Maar Carol! Waar dan? Heeft hij met je gesproken O, waarom heb je met dat niet dadelijk verteld Ik heb ik heb zo lang gewacht op enig bericht van hem". Carol stond op en liep naar haar vriendin toe. „Ik heb het je niet verteld, omdat ik hoopte, dat je er niet naar zou vra gen en dan hadden we totaal over hem kunnen zwijgen", zei ze, terwijl ze een arm om Erica heensloeg. „Vol gens mij was dat het beste. Maar nu je er om gevraagd hebtja, ik héb hem ontmoet heel toevallig op straat enik heb met hem ge sproken". „Wat zei hij?" klonk het byna fluis terend. „Hg vroeg of ik ook wist waar jy was gebleven". „O, Carol! en wat heb je hem geantwoord?" „Dat ik er geen flauw idee van had", zei Carol bedaard. „Heb je dat gezegd? Hem voorge logen?" „Zeker. Dat was verreweg het ge makkelijkste en ik verzeker Je, dat een leugen aan 't adres van Oliver Leyne miin geweten heel weinig verontrust". „Maar hij zal begrepen hebben, dat je onwaarheid sprak. „Dat vermoed ik ook", hernam Ca rol schouderophalend. „Inderdaad zei hij iets in die geest". „Carol! En wat antwoordde jij toen?" „Ik keek hem natuurlijk recht in zijn gezicht en zei. dat ik beter kon beoordelen of ik de waarheid sprak dan hij. Vervolgens herinnerde ik hem er beleefd aan, dat hij niet lan- fer mijn baas was, wenste hem goe- enmiddag en liet hem staan". „Hoe zag hy er uit, Carol? Hoe zag hy er uit? „O, zowat als gewoonlijk. Een beet je nors", antwoordde Carol zakelyk. „Je bedoelt, dat hy er ongelukkig uitzag?" vroeg Erica scherp. „Och, hy kykt nooit bepaald vrolijk wel? „Ik heb hem een paar maal vrolijk zien knken", zei Erica zachtjes. Jon gensachtig vrolijk en gelukkig. Op onze huwelijksreis". Carol zweeg, maar sloeg haar vrien din medelijdend gade. „Ik vind", hernam Erica, „dat je... dat je iets had moeten zeggen, Carol, iets dat hem een kans zou hebben ge geven „Hoor eens, beste kind", viel Carol haar op besliste toon in de rede „als jy je weer in verbinding met Oliver wilt stellen, kun je dat desverklezend elke dag doen door hem eenvoudig een telegram te sturen. Wanneer je dat niét wilt, is het beter, de breuk volkomen te maken dan altjjd op twee gedachten te hinken, niet waar (Wordt vervoidj te losse melk dienen te worden ge- ^enslotte wordt genoemd: stand aardisatie der melk. Invoering hier van hèeft tot gevolg: a. het stilleggen van de melkverkoop aan consumenten van 458 bedrijven, die melkkoeien houden. Hierdoor zal de melkvoorzie- ning der bevolking in sterke mate worden ontwricht; 313 melkslrjters kunnen geheel Zeeland niet van melk voorzien; b. moeilijkheden door klan- destien melkverkopen in de platte landsgemeenten tengevolge van het prijsverschil tussen de consumenten prijs der gestandaardiseerde melk en de veehoudersprijs der melk; c. verla ging van de consumentenprijs der melk, wanneer deze melk op 2,5 vet gestandaardiseerd wordt in ver gelijking met de consumentenprijs der volle melk. Deze verlaging kan onge veer gelijk gesteld worden aan de waarde van net melkvet, dat boven 2,5 in de volle consumptiemelk voorkomt. „VOLLE MELK-GEBIED" In een voorafgaande beschouwing wordt er voorts op gewezen, dat men Zeeland ter onderscheiding van ove rig Nederland volle melk-gebied noemt. De melkveestapel in Zeeland houdt verband met de conjunctuur. Zodra de melk-, vee- en vleespryzen rendabel zijn en in opbrengst kunnen concurreren met andere belangrijke agrarische produkten, dan wordt er meer rundvee gehouden, vooral op de kleine en middelgrote bedrijven, waar het vee met eigen personeel kan wor den verzorgd. In 1866 hielden de boeren ln Zee land ongeveer 15 meer melkkoeien dan thans, terwyl ln overig Neder land het aantal melkkoeien In het zelfde tijdvak met 70 toenam. Vastgesteld kan dus worden, dat de fabrieksmatige verwerking der melk in Zeeland geen stimulans Is geweest voor het houden van meer melk koeien. De omstandigheden in Zeeland heb ben in het verleden de liquidatie van 14 melkverwerkende fabriekjes be vorderd, namelijk 3 op Schouwen en Duiveland, 2 op Tholen, 3 op Zuid-Be veland en 6 in Zeeuwsch-Vlaanderen. Walcheren neemt in Zeeland een bij zondere plaats in. De bevolkings dichtheid is ruim 3 maal zo groot als in overig Zeeland. De melk wordt overwegend door melkslijters zonder koeien gedistribueerd. Het grootste deel der consumptiemelk circuleert via een fabriek. Vandaag zal het produktschap voor zuivel zijn opnieuw over deze zaken beraden. (Advertentie) de warmste nalras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8