Klachten in Eerste Kamer over onduidelijk subsidiebeleid Foster Dulles wil tegemoetkomen aan Israëlische eisen KLANKBORD 1 HAGENAAR WORDT VERDACHT VAN HUWELIJKSZWENDEL HARTELIJKE HULDIGING VOOR AGRARIËR CHR. V. D. HEUVEL WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 PROV1M OlALB ZBBÜWBB OOCRANT t BEGROTING VAN MAATSCHAPPELIJK WERK „Ambonezen in Westkapelle tot beter inzicht brengen" (Van onze parlementaire redacteur) De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé heeft gis teren rustig achter de regeringstafel gezeten, een eindeloze woordenstroom over zich heen laten gaan. Een woordenstroom, die ten dele diende om om standig overbekende dingen nog eens opnieuw te zeggen en vage opvattin gen in een schoon lijkend kleed te hullen en ten dele om allerlei futiliteiten met veel gewicht aan de bewindsvrouwe voor te leggen. Ook de Ambonezen zijn uiteraard ter sprake gekomen. Zo drong de heer Schipper (a.r.) erop aan, dat de bewoners van het Ambonezenkamp !n West kapelle tot beter Inzicht zullen worden gebracht al ls daarvoor veel ge duid nodig en dat men de kinderen niet de dupe laat worden van de fou ten der ouders. De heer Van Hulst (cJi.) vestigde er de aandacht op, dat de Ambonezen zich in ons land eenzaam voelen en dat z|j de ondervonden bejegening als verraad ervaren. "Als er nu nog recalcïtranten in de kampen zijn, zo vond baron De Vos van Steenwijk (wd), dan moet de l egering daaraan een einde maken, zo nodig door verspreiding van de betrokkenen over de andere kampen. Overigens informeerde hij, hoe het staat met de zelfverzorgingsmaatre- geling en waarom er nog niets ge komen is van de opneming van jon- {!To Ambonezen in het Nederlandse eger. Enkele leden drongen aan op een ruime steun aan de gevluchte Honga ren. Aan de heer Van Hulst viel eigenlijk tegen, wat ons land als na tie voor deze mensen heeft gedaan. Voorts is enige aandacht besteed door de heren Schipper (ar) en Schuurmans (kvp) aan de bejaarden zorg en de bejaardentehuizen. Laatst genoemde wilde de bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen milieu laten. Vooral waarschuwde hij tegen ver eenzaming. Lof en vragen In vele toonaarden is de lof van het maatschappelijk werk gezongen. Dat betekende voor de heer Schuurmans tevens de lof van mejuffrouw Klom pé en van haar departement. Voor andere afgevaardigden waren de richtlijnen van het beleid van de mi nister onduidelijk. De heer Schipper vroeg daar althans nadere inlichtin gen over. De onzekerheden over het beleid van de minister lagen vooral op het gebied van de subsidie-politiek. -En kele leden vestigden er de aandacht op, dat over 1957 aan sommige in stellingen meer subsidie is toegestaan dan over 1956, hoewel zij het hun over laatstgenoemoe jaar verleende bedrag niet eens hebben opgenomen. Begrijpelijk was, dat men wilde we ten, welke de criteria van de subsidie verlening zijn. Geruchten over Engelse vorsten: uit 1 Een betrouwbare zegsman met con necties in het Britse koninklijke pa leis verklaarde gisteren aan een re dacteur van United Press dat een deel van de onlangs in Amerikaanse bla den gepubliceerde geruchten over het Engelse vorstenhuis opgespoord zrjn en verspreid waren door leden van de hofhouding die met de huidige gang van zaken onvrede hebben. Deze hoffunctionarissen zijn bijzon der tegen de hertog van Edinburgh ingenomen daar deze het traditionele systeem wenste af te schaffen waarbij een aanzienlijke hoeveelheid personen eten. slapen en soms wonen op kosten van het paleis. Om deze reden, daar de hertog voor uitstrevend en modern is en in vele opzichten een frisse wind door het pa leis heeft laten waaien, ls er door be paalde hofdignitarissen op onvoor zichtige en onverstandige wijze voed sel gegeven aan geruchten als zouden er moeilijkheden in het koninklijk ge zin zijn ontstaan, aldus de betrouwba re zegsman. Dodelijke ongelukken. De 72-jarige slager H. uit Elburg, is dinsdag in Doornspijk om het le ven gekomen. Toen hij op zijn brom fiets de weg overstak, werd hij door een personenauto aangereden en op slag gedood. Op de rijksstraatweg Arnhem Dieren is dinsdagmorgen de Elle- komse industrie^ J J. D. bfj een verkeersongeval om het leven ge komen. De auto van de heer D. werd door een autobus van de Gelderse tramwegen aangereden. JAGER. De Amerikaan William Negley (42) heeft een weddenschap gesloten met zijn landgenoot William Carpenter. De heer Carpenter zal de heer Negley 1000 dollar betalen wan neer die erin slaagt een olifant te do den. Mocht het de heer Negley niet gelukken, dan zal hij 10.000 dollar moeten „dokken". De beide heren heb ben beloofd, dat ze het geld dat ze eventueel ontvangen zullen storten voor een liefdadig doel. De enige voor waarde bij de weddenschap is, dat de olifant moet worden neergelegd met pijl en boog. SCHILDER. Het kantongerecht in Birmingham heeft Kenneth Clark en zijn vrouw Nellie tot betaling van 380 gulden schadevergoeding veroordeeld omdat zij de auto van een politieman bruin en wit hadden geschilderd Wijl deze auto altijd voor hun huis stond. Clark zeide dat bij het incident be treurde. maar dat de auto, die eigen dom van zijn'buurman, agent John Tory is. zo vaak voor zijn raam stond dat hij zich op zeker moment niet meer bedwingen kon en de auto met verf had besmeurd. De beide liberale afgevaardigden, mevrouw Schouwenaar-Franssen en de heer De Vos van Steenwijk, had den weinig of geen behoefte aan een apart departement van maatschap pelijk werk. Het liefst hadden zij de arbeid van minister Klompé bij het departement van sociale zaken en volksgezondheid ondergebracht ge zien. Dat wilde echter niet zeggen, dat zij mejuffrouw Klompé, nu zij er eenmaal zat, niet met welwillend heid tegemoet traden. Voor de gerepatrieerdenzorg verklaarde de heer Schipper ln grote lijn waardering te hebben. Hij informeerde, hoeveel repatri- erenden er in 1957 worden ver- i wacht en hoeveel er hulp van het Rijk nodig zullen hebben. Voorts maakte hij zich min of meer on gerust over de benodigde acheeps- ruimte en hii vroeg, of Amerika bereid zou zijn een contingent In dische Nederlanders op te nemen. Ook de heC? De Vos van Steen wijk trok zich het lot van de re- patrlërenden aan. Hij klaagde er o.a. over, dat de houding van de Indonesische autoriteiten onwel willend is en dat de repatriëren- den zoveel formaliteiten moeten vervullen, voor zij Indonesië mo gen verlaten. Tijdens de avondvergadering bracht mevrouw VerweyJonker (p.v.d.a.) I een interessante /.aak ter sprake. Zij vestigde de aandacht op de isolering van de Ambonezen in de Nederlandse samenleving en op de gevaren, die daaruit kunnen voortvloeien. Zij vreesde namelijk, dat de groep, als geen assimilatie plaats heeft, zich snel zal uitbreiden. Er zijn 17000 Ambonezen in ons land. Door de leeftijdsopbouw zijn er veel geboorten en wast het aantal in vlug tempo. Op het ogenblik zijn er nog meer mannen dan vrouwen, doch in een volgend geslacht zal zich dit hebben geredresseerd. Op dat ogen blik zal ook de binding aan Indonesië verzwakt zijn. Mevrouw VerweyJonker drong aan op het instellen van een onder zoek met medewerking van de Am bonezen naar de mogelijkheden om de dreigende moeilijkheden te voor komen. Minister Klompé antwoordt vandaag. HIJ WILDE HANDEN VRIJ HEBBEN Weduwe verkocht op zijn verzoek een villa. De Hilversumse recherche heeft een 57-jarige inwoner van Den Haag ge arresteerd en deze vervolgens ter be schikking van de officier van justitie te Amsterdam gesteld, omdat deze man verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichtingen, waarvan inwoonsters van Den Haag en Hilversum de dupe zouden zijn ge worden. De Hagenaar moet geraffi neerd te werk zijn gegaan: hij be weert zelf, dat „hem wettelijk niets kan worden gemaakt." De man, die driemaal gehuwd Is ge weest, leefde de laatste tijd met zijn laatste echtgenote van wie hij of ficieel wel gescheiden is samen om „de handen vrij te hebben." Hij was „vrij" toen hij in oktober j.l. via een advertentie in contact kwam met een Hilversumse weduwe van middelbare leeftijd, met wie hij tot huwelijksplannen kwam. Voordat dit huwelijk (in gemeenschap van goederen) werd gesloten, zou de man op schuldbekentenis bedragen van enige tienduizenden guldens hebben geleend voor „zaken", die hij niet bleek te hebben. Na het huwelijk zou hij een werk kring in Nice hebben verzonnen, waar het „beter wonen" was. Het zou op zijn voorstel zijn geweest, dat de Hil versumse villa werd verkocht. De tienduizenden, die deze transactie op leverde, zouden in de zak van de Ha genaar zijn gegleden. Daarbij was ook een erfdeel van de dochter der Hilversumse. Het huis werd vervolgens in verband met het vertrek naar Nice „opgebroken" en de kostbare meu bels, die de man zogenaamd „op sloeg" bij een verhuisinrichting, verdwenen naar... de woning van de vroegere echtgenote, met wie de man samenleeft. Inderdaad zag de Hilversumse, nadat een korte reis naar Zuid-Frankrijk in een grote teleurstelling was geëindigd, de man nog maar weinig. Zij had echter ook geen bezittingen meer. Onlangs werd de Hilversumse ge waarschuwd. dat haar meubels hele maal niet waren opgeslagen. Daarop ging zij naar de politie. Deze arres teerde de Hagenaar, die aanvankelijk als beroep opgaf „smokkelaar in goud en zilver", maar dit later weer in trok. De man blijft nog in arrest, mede op grond van de aangifte door een inwoonster van de residentie, die de Haagse politie kwam vertellen, dat dezelfde man „onder huwelijks beloften een bedrag van f 7000 van haar heeft geleend." Handelsverdrag tussen Frankrijk en Sowjet-Unie. Op het Franse ministerie van eco nomische zaken is een handelsverdrag van Frankrijk met de Sowjet-Unie ge tekend, dat betrekking heeft op een periode van drie jaar en dat voorziet in een goederenruil ter waarde van 96 miljard frank in beide richtingen, welke van Jaar tot jaar een verdere stijging te zien zal geven. De Sowjet-Unie zal Frankrijk o.m. leveren 2 miljoen ton antraciet, 1.8 miljoen ton olie en 475.000 ton man- gaanerts, terwijl Frankrijk aan da Sowjet-Unie o.m. zal leveren kapitaal goederen t.w.v. 35 miljard frank en 550.000 ton aan ijzer- en staalproduk- ten. Vliegverbod Thunderstreaks gedeeltelijk opgeheven Onlangs heeft de chef van de lucht machtstaf het besluit genomen tot 't aan de grond houden van een aantal vliegtuigen van het type Republic F 84 f (Thundersteak). Naar aanlei ding van het onderzoek naar de tech nische storingen, welke zich hebben voorgedaan in de motoren op de vlieg basis Eindhoven, kan thans worden medegedeeld dat dit onderzoek nu zover gevorderd is, dat er voldoende gronden bestaan, de primaire oor zaak te zoeken in een afwijking bij een kleine groep motoren. Binnen 6 weken zullen ook deze motoren na een grote onderhoudsbeurt, weer voor normaal gebruik kunnen worden vrij gegeven, voor de vliegtuigen welke niet met de hfervoor bedoelde moto ren zijn uitgerust, is het vliegverbod opgeheven. |H De Atlantische opperbevelheb- ber, generaal LauriNorstad s I M middenin gesprek* met de g H Britse premier Harold Mac- Millon flinks) en de vroegere Labourpremxer, Earl Clement g Attlee tijdens een diner, dat ter n g ere van de generaal en zijn H echtgenote in het Dorchester g Hotel in Londen tcerd gegeven, g iiiiiiiiiiraninninitiiiiiinimiiiiHiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiTinnniiiimiiüür Identiteit slachtoffer Huizense moord bekend. De officier van justitie ie Amster dam maakt bekend, dat het stoffelijk overschot, op 25 januari jl. in Huizen (N<-H.) gevonden, thans is geïdentifi ceerd. Het slachtoffer is de 32-jarige Hans Schreuder, die ontvlucht was uit de Sint-W'illebrordus-stichting te Heiloo, waar hij als ter beschikking van de regering gestelde was opge nomen. Hij is met messteken om het leven gebracht en beroofd van een bedrag van ongeveer f 1000. Voorts is vastgesteld, dat hij na zijn ontvluchting veelal verbleef in de om geving van de Geldersekade te Am sterdam. Hij werd onder meer ver dacht van rijwiel- en bromfietsdief stallen. Iedereen, die inlichtingen over Schreuder meent te kunnen geven, wordt verzocht zich tot de Amster damse recherche te wenden. Derde televisiestudio te Bussum Op 1 januari hoopt de Nederland se Televisiestichting als derde tele visie-studio definitief het gebovf.v „Eltheto" van de Ned. Herv. kerk aan de Hulzerweg te Bussum ln ge bruik te Runnen nemen. Dit gebouw is reeds tijdelijk gebruikt na de brand in de „Irene-studlo". DE CRISIS IN HET MIDDEN-OOSTEN Russen stellen een verklaring van non-interventie voor De Verenigde Staten hebben beloofd, dat zij hun best zullen doen voor de vryheid van doorvaart door de Golf van Akaba en voor het legeren van troepen der Ver. Naties langs de Gaza-strook, als Israël zich van Egyptisch grondgebied terugtrekt. De minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dit voorstel gisteren voorgelegd aan de ambassadeur van Israël, Abba Eban. De regering is van mening, dat Egypte genoegen zou- nemen met een Amerikaanse verklaring, dat de Golf van Akaba een internationale waterweg is, die voor alle landen open zou moeten liggen. Onder die ver onderstelling zouden de Ver. Staten van plan zijn er schepen naar toe te zenden. In de jongste nota van de Sowjet- Unie aan de Grote Drie de Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland wordt een viermogendhedenverkla- ring van non-interventie in het Mid den-Oosten voorgesteld. Deze verklaring zou moeten in houden 1. Een belofte de vrede in het Mid den-Oosten te handhaven; 2. Een politiek van non-interventie in dat gebied; 3. Een overeenkomst geen militaire blokken in dat gebied te organi seren 4. De liquidatie van militaire bases en terugtrekking van alle troepen 5. Een overeenkomst om geen enkel land in het Midden-Oosten van wapens te voorzien; 6. Wederzijdse economische bijstand aan de landen van het Midden- Oosten. Deze punten waren ook vervat in een rede van twee uur. die Sjepilow gisteren voor de Opperste Sowjet hield. Hij legde de gehele verantwoor delijkheid voor de tegenwoordige spanning op de schouders van 't Wes ten, maar merkte op, dat Rusland be reid is, over alle bestaande problemen met de Westelijke mogendheden te onderhandelen. De Russische nota In zake het Midden-Oosten werd in Washington beschouwd als een poging om de Eisenhower-leer in discrediet te brengen. Het Wereldgebeuren Taalleraar Monsieur Guy MoUct gaat du* naar Washington. In gesprek ken met Amerlka's president Dwight D- Elsenhower zal hij een nieuwe gelegenheid krfjgen. om te de monstreren dat hij niet ten onrechte leraar Engels is geweest, voordat hij helemaal opging in de politiek van zijn Franse vaderland. Maar, wat veel belangrijker is: hij zal met Eisenho- I wer de moeilijkheden nog eens door praten, die ontstonden na de nationa lisatie van het Suczkanaal door pre*- dent Nasser van Egypte. Die nationa lisatie was Nassers reactie op de Amerikaanse weigering, om hem met dollars te helpen ny de bouw van de Assoeandam. De Engelsen en de Fran sen. voor wie het Suezkanaal een le vensader ls, werden echter door Nas sers maatregel het meest getroffen Onderhandelingen, zowel binnen als huiten de Verenigde Naties, leverden niet het gewenste resultaat ondat het kanaal werd onttrokken aan Nas sers dictatoriale grillen. Vandaar, dat de Engelsen en de Fransen op het eind van vorig Jaar, toen de Israëliërs j Nassers land binnenvielen, een Inva sie ondernamen ln de zone van het Suezkanaal. Zij riskeerden daarmee een derde wereldoorlog, zonder dat hun Amerikaanse bondgenoten tevo ren in het plan waren gekend. De breuk, die zo in het geallieerde kamp ontstond, was zo groot, dat het veel moeite zou kosten om de oude vriend schap helemaal te herstellen. Elsen hower en Mollet zullen op 26 en 27 fe bruari ln Washington die moeite ne men. Op Bermuda zal Eisenhower van 21 tot 24 maart een dergelijke confe rentie houden met de Britse premier Harold MacMillan. Het za! niet de eerste keer zijn dat Mollet zijn Engela in praktijk brengt. Vele malen heeft hij in de afgelopen maanden een vliegtocht- je ParijsLonden gemaakt en Britse ministers maakten dezelfde reis in omgekeerde richting: Engeland en Frankrijk waren bij nun actie tegen Nasser hechter aaneengesmeed dan ooit tevoren. Ook vroeger, als leraar, en toen hij in de na-ooriogse jaren se cretaris-generaal was van de Franse socialistische partij, had Guy Mollet zich overigens «I ontpopt als een vriend van de Engelsen. Die vriend schap houdt min of meer verband met de mening, dat zijn familie afkomstig Is van een Engelse dominee Mollett die vroeg in de negentiende eeuw naar Frankrijk verhuisde. En die sympa thie werd nog groter tijdens de wteede wereldoorlog, toen hy, na terugkeer uit een Duits gevangenkamp, opging jn de verzetsbeweging en nauw con tact onderhield met Britse geheime agenten. Dit alles maakt, dat hy het in Washington zo nodig best zou wil len opnemen voor zijn Britse collega's, wier band met Amerika vóór „Suez" hechter was dan die der Fransen, maar die de verwijdering des te erger hebben gevoeld. Tot de kwesties, die in Washington aan de orde worden gesteld, be hoort ongetwijfeld de Algerijnse. En wat dit Algerijnse probleem be treft, is het pad eigenlijk al geëffend door de houding, die de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge heeft in genomen. toen die kwestie dezer da gen in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties aan de orde was. Lodge be toogde, dat de Verenigde Naties zich niet met de binnenlandse aangelegen heden van leden-staten mogen Inla ten. Het Franse plan voor een staken der vijandelijkheden, gevolgd door verkiezingen en onderhandelineen, beschouwde hij als een aanzienlijke stap vooruit In het streven naar een oplossing van het Algerijnse vraag stuk. Tegen elk ingrijpen van buiten af. aldus Lodge, is Amerika gekant. Elke regeling moet terplaatse tot stand komen. Tevoren nad Jacques Soustelle, oud-resident-generaal van Algerije, uiteengezet dat de kwestie ingewikkelder is dan velen menen. In Algerye wonen ruim twee miljoen Berbers de oorspronkelijke bewo ners van het land zes miljoen Ara-* bieren en 3.200.006 European en. „Die groep Europeanen", zo sprak Soustel le. ..woont vaak al sinds generaties in Algerije en men kan deze mensen niet als vreemdelingen in dit gebied be schouwen. Zij moeten dezelfde rech ten hebben als de andere Algerij nen Intussen is het echter nog zo. dat die Europeanen méér rechten hebben dan die Algerijnen. Er is dan ook voor dat gebied een vooruitstrevend her vormingsprogramma nodig, waarbij echter zowel de Europeanen als de Al gerijnen zelfbeheersing moeten oefe nen. De uitbarstingen van woede, waartoe^beide groepen zich laten ver leiden. bederven uiteraard de atmos feer en maken dat de oplossingen die Mollet en diens ministers voor de geest staan telkens weer op de lange baan worden geschoven. Ook dit alles zal Mollet nog wei eens willen uitleg- gen aan president Eisenhower. Hij kan daarbii profijt trekken van de om standigheid. dat hii als geen andere Franse minister de Engelse taal meester ls. Met aan boord ca. 1^50 emigranten vertrok dinsdag uit Amsterdam het door de Nederlandse regering ge charterde emigrantenschip ,Johan van Oldenbarnevelt" naar Australië. Onder de emigranten bevond zich een groep van 170 Hongaarse vluchtelin gen, die per trein van Salzburg naar Nederland waren gekomen om de grote reis te ondernemen. Foto: kapi tein D. J. Lapdie by deze gelegen heid aan zijn laatste uit-en-thuisreis als gezagvoerder begon, omdat hij bij terugkeer in Nederland met pen sioen hoopt te gaan, begroette aan boord enige jeugdige Hongaarse passagiers. Vele Kamerleden en boeren op receptie. (Van onze parlementaire redacteur) Het oud-Tweede Kamerlid, de heer Chr. van den Heuvel, die vele jaren lang een sieraad is geweest van de anti-revolutionaire fractie in deze Ka mer. is dinsdag zeventig jaar ge worden en bij die gelegenheid is hij gisteren op een door de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond aangeboden receptie in De Haag hartelijk gehul digd. De heer Van den Heuvel, die tijdens zijn Kamerlidmaatschap hij stelde zich bij de laatstgehouden verkiezin gen voor de Tweede Kamer wegenr zijn hoge leeftijd niet weer beschik baar vooral agrarische vraagstuk ken voor sijn fractie behandelde, was een hooggeacht man ia ons parlement. Het iag voor de hand, dat op zijn receptie vele Eerste- en Tweede Ka merleden hem zouden complimente ren. Ook en vooral uit agrarische kring waren tal van gasten naar ho tel „Centraal" in Den Haag gekomen. De heer Van den Heuvel is voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond. Wel heel duidelijk heeft men hem laten blijken welk een grote verering en hoogachting men hem toe draagt en hoe groot de waardering :s voor alles wat hij in het belang van zijn organisatie en voor de boeren stand in het aigemeen heeft gepres teerd. Onder de gasten bevonden zich de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. Mans- holt en de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera. Van verschillende kanten, o.a. door minister Manshol: :s de jubi laris hartelijk toegesproken. PREMIER GUY MOLLET beter begrip Bij koninklijk is bepaald, dat de wet administratieve rechtspraak be lastingzeken (Stb. 1956, ars) ta werking zaj veden me» Ingang van i maart ij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5