Programma De Ruyter-herdenking werd nader toegelicht Zeeuwse Almanak TREK VAN GEBOORTEDORP NA HALVE EEUW AMERIKA MIDDENSTANDSCONSULENT SPRAK VOOR KNMB BRUINISSE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 BIJEENKOMST IN ZEEVAARTSCHOOL Blijvend aandenken voor Vlissingen Op een bijeenkomst van het werkcomité ter voorbereiding van de herden king van het 350ste geboortejaar van Mlchlel Adrlaansz. de Ruyter heeft de voorzitter, de heer G. W. Oskamp een overzicht gegeven van de stand van zaken. Voor deze bijeenkomst, die gehouden werd ln de bovenzaal van de zeevaartschool „De Ruyter" In Vlissingen bestond zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich het college van B. en W. van Vlissin gen, vertegenwoordigers van de marine, l.t.z. L. D. de Kroon, hoofd van de marine-voorlichtingsdienst, majoor De Jonge Oudraat, majoor van de mari niers, de leden van de verschillende subcomlté's, de commissaris van politie, de heer C. van der Mark met zijn staf, raadsleden en verschillende vertegen woordigers van verenigingen en organisaties. Het was goed gezien om de mede werkenden in de verschillende comi- té's en andere belangstellenden een overzicht te geven van hetgeen tot dusver reeds bereikt is. Daarbij kan vast gesteld worden, dat het aller grootste deel van de evenementen in het kader van deze De Ruyter-her denking in Vlissingen zal plaats vin den. De heer Oskamp deelde voorts mede, dat het tot de wensen van het werk-comlté behoort om een biyvend aandenken ln Missingen te verkrijgen als herinnering aan deze De Ruyter-herdenking. Men heeft daarbij het plan opgevat met medewerking van de bevol king f 40.000.bijeen te brengen ten einde hiervoor vaste tribunes te laten bouwen, die bij velerlei volgende evenementen gebruikt kunnen worden. Uit hetgeen de heer Oskamp naar vo ren bracht bleek, dat er veel belang stelling bestaat voor hetgeen op het programma staat. Radio Men heeft reeds veel kunnen lezen over de herdenking. Op indringende en overzichtelijke wijze gaf de heer Oskamp nog eens weer wat zo de plannen zijn. Vooral van de zijde van radio, pers en televisie zal veel aan dacht worden besteed aan de herden king. Op 1 maart a.s. zal de Neder landse Radio Unie het tienjarig be staan herdenken. In het gemeen schappelijk programma zal dan een hoorspel woraen uitgezonden over het leven van de grote vlootvoogd. Op 21 maart brengt de K.R.O. des mor gens in de schoolradio een hoorspel, in het bijzonder dus voor de jeugd; op 25 maart komt de N.C.R.V. met een hoorspel, waarin wordt beschreven hoe de zeeheld de Hongaarse predi kanten verloste uit de slavernij. Wereldomroep en televisie hebben reeds van hun belangstelling blijk ge geven. De herdenkingsdienst en de kranslegging bij het standbeeld van Micbiel de Ruyter op 22 maart zullen worden uitgezonden door de A.V.R.O. Zoals men weet, hoopt men dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard dit plechtige begin van de her denking in Vlissingen zullen bijwonen. Reeds zijn er enkele nieuwe boeken verschenen over het leven van Mi- chiel Adrlaansz. de Ruyter, o.a. bij Callenbach in Nijkerk een boekje voor de jeugd, terwijl de uitgeverij „Het Wereldvenster" in Zeist opdracht gaf om een boek voor de jeugd te schrij ven. De gemeente Vlissingen verleen de subsidie aan de uitgave van een boek over De Ruyter. De heer Oskamp liet zich geest driftig uit over het spel, dat drs. Lockefeer geschreven heeft, waarvan de opvoering zal plaats vinden op de Oude Markt. Medewerking bevolking Waar de overheid de bevolking voorging door het beschikbaar gestel de krediet van f 50.000.mag ver wacht worden, dat juist ook van deze zijde medewerking verleend zal wor den aan de plannen om een blijvend aandenken aan de De Ruyter-herden king te verkrijgen. Bij de discussie na de pauze werden hierover verschil lende denkbeelden geopperd, waar over men zich in klein comité nader zal beraden. Vóór de pauze heeft het hoofd van de marinevoorlichtings dienst de betekenis van de figuur van De Ruyter belicht. Hij was niet al leen een groot vlootvoogd maar ook als mens een zeer bijzondere figuur. Geheel zijn leven werd beheerst door de openbaring in de H.-Schrift, die als het ware ae grondslagen vormden voor zijn doen en laten. Trouw, plichts betrachting, gehoorzaamheid aan zijn lastgevers, waren de levenswaarden, die een figuur als De Ruyter ken merkten. Allen kregen tenslotte een uittreksel mee uit het boek van P. J. Blok „Michiel Adriaanszoon de Ruy ter". Voorts werd er een filmpje ver toond over de vlootschouw in 1953 in Amsterdam, waar Michiel Adrl aansz. de Ruyter inspectie hield. Deze avond werd door alle aanwe zigen gevoeld als een zeer nuttige bij eenkomst. waardoor het doel van de ze herdenking op goede wijze naar Voren kwam. Ir. J. H. Krietemeyer maakte zich terecht tot tolk van al len, toen hij de heer Oskamp en het werkcomité dank bracht voor dit ini tiatief. Aanbesteding onderdelen Drie Eilandenplan. Als onderdeel van het zgn. Dric- eilandenplan zal 19 febr. te 's-Gra- venhage worden aanbesteed 't maken van 'n secundaire dam, 'n halve ki lometer ten westen van Katseveer, bouw van de zogenaamde zanÜ- eksluis met afsluitdijk tussen de sluis en Noord-Beveland, het maken van een oprit in de Jonkvrouw Anna- polder. het uitbaggeren van de bouw- Sut tot zes en een halve meter bene en N.A.P. en het maken van de toe- lelclingsdammen naar de toekomstige sluis. By de werkzaamheden aan de dijk- bouw zal voor het eerst op uitgebreide schaal worden gewerkt met ae zoge naamde mijnsteen, de afvalsteen van de steenkolenmijnen. De dijk zal aan de zeezijde 'n hoogte krijgen van 7.87 meter boven N.A.F. Voor het voetveer zal een andere steiger moeten worden gebouwd, óm dat de huidige steiger in de weg staat. De bouwput zal circa vierhonderd meter lang en 140 meter breed wor den. Zonder W.A.-verzekering niet naar België Sinds 1 februari wordt er aan de grensposten in Zeeuwsch-Vlaanderen een nauwgezette controle uitgeoefend ln verband met de verplichte W.A.- verzekering. Zoals bekend, wordt een automobilist pas dan in België toe gelaten, als hij over de zogenaamde „groene kaart" beschikt. Velen zyn nog niet op de hoogte van de nieuwe regeling of zijn niet verzekerd voor wettelijke aansprakelijkheid. Het ge volg is, dat talrijke automobilisten worden teruggezonden. ONTMOETING IN KORTGENE GERRIT VAN GEMEKT geboortegrond trekt Beeld voor N.S. in Vlissings station. De Zeenwse gemeenten, die ge legen zijn aan de Zeeuwse spoorlijn, zijn van plan om ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe ge ëlektrificeerde lijn aan de Nederland se Spoorwegen een geschenk aan te bieden, dat een plaats zal krijgen in het station te Vlissingen. Reeds eerder is in dit verband een bijeenkomst gehouden met de ge meentebesturen van deze plaatsen om te beslissen over de aard van het ge schenk. De keuze is gevallen op een beeld, dat zal worden uitgevoerd door de Veerse beeldhouwer Ten Klooster, Wanneer het geschenk op 17 april ge reed is, zal het op die dag worden aangeboden. Wie dit zullen doen, is nog niet bekend, daar nog aan het pro gramma van die dag gewerkt wordt. Uiteraard zal het in overleg geschie den met de N.S. Spontane hulp De r.k. voetbalvereniging „Lewe- dorpse Boys" heeft met financiële moeilijkheden te kampen. Het toneel gezelschap uit 's Heerenhoek hoorde van die moeilijkheden. Spontaan werd aangeboden een uitvoering te geven in Lewedorp en de baten af te staan voor versteviging van de clubkas van „L.E.B.O. Dankbaar aanvaardde het bestuur dit voorstel. Zo zal zondag aanstaande, onder re gie van de heer P. Raas uit 's-Hee- renhoek, opgevoerd worden in de zaal van de heer J. H. v. d. Dries, het uit het Engels vertaalde blijspel „Patsy", waarmee het gezelschap reeds menig succes heeft geboekt. Gerrit van Gemert is weer eens „thuis" GEBOORTEGROND kan on weerstaanbaar hard trekken, krachtiger soms dan de sterkste magneet. Over oceanen en een hal ve mensenleeftijd heen. Gerrit van Gemert (66 jaar) uit Boston (V.S.) is er het levend bewijs van, want na 1947 is hij nu al voor de vierde keer in zijn geboortedorp Kortgene voor 'n klein jaartje op bezoek. Wanneer je Gerrit op z'n plat Noord-Bevelands hoort praten vrywel zonder Amerikaans accent alleen dan het stopwoordje „Well", waarmee hij vele zinnen begint dan zou je bijna denken, dat hy nooit van zyn eiland is weggeweest. Toch woonde Gerrit al acht en der tig jaar in Amerika, toen h(j voor de eerste maal terugkwam. Nu eenmaal epensioneerd „pendelt" hij, eigenlijk zo'n beetje heen en weer. Een bezig heid, die aanstekelijk heeft gewerkt op verschillende van zijn veertien broers en zusters, want de verrassing op Kortgene is al niet zo groot meer, als er ar en toe eens een van de Van Gemerts komt overwippen. Op 10 april 1909, juist op Goede Vrijdag, gingen vader en moeder Van Gemert met negen van hun veertien kinderen in Rotterdam aan boord van het s.s. „Rijndam" van de Holland- Amerikalrjn. Ze wisten wanneer er een schip vertrok en dan ging je maar een dag tevoren naar Rotterdam en het kwam voor elkaar. Met de roeiboot, die de enige verbinding tussen Kortgene en de vaste wal onderhield, begon de fa milie de grote reis. Paspoorten had je helemaal niet nodig, keuringen waren er niet en over emigratiepapieren werd al evenmin gepraat. Alleen moest je in het kantoor van de Holland-Amerikalijn alle maal gemeten worden. Waarvoor dat nu nodig was, daar heeft Ger rit nooit achter kunnen komen. „Misschien voor het geval dat er iets onderweg zou gebeuren. Dat ze dan wisten, dat Gerrit van Ge mert, lang één meter zoveel, ook aan boord was", zegt het korte, gezette mannetje lachend, terwijl zijn ogen wit spottend onder de zware wenkbrauwen schitteren. In Boston kwamen vader en zoons Van Gemert ln een boomkwekerij te recht. Vader bleef er zijn hele leven, maar de jongens gingen eens verder kijken. De achttienjarige Gerrit stap te over naar een machinefabriek. Drie VAN TOT CONTRIBUTIE. Het is altyd een nare gewaarwor ding als de bodem van de „schatkist" zichtbaar wordt. Dit was het geval bij de oud-strijders en dragers van het mobllisatlekruis van de afdeling Burgh-Haainstede, die op de algeme ne vergadering te horen kregen, dat er een nadelig saldo was. De aange wezen weg om de financiën te verster ken Is contributieverhoging, maar daar voelen de oud-strijders niets voor. Om toch enigszins uit de gelde lijke Impasse te geraken, zullen zy in de toekomst meer en meer hun gezel lige' avonden door eigen krachten op luisteren. ZU tenslotte nog vermeld, dat de aftredende bestuursleden, de heren L. C. van de Velde. A. Visser en H. S. Slager werden herkozen. SUCCESJE. Van tijd tot tijd dingen Zeeuwse ko nijnenfokkers mee naar prijzen op COMPLICATIE Een scheidsrechter zonder horloge is zo leerden toy van onze sport redactie als een schip zonder roer en daarom ging het niet best tü- dens de zaterdagmiddag gespeelde vedstrijd NigitwlandZeeland Sport VI. Weliswaar had de scheidsrechter van een welwillende man uit het pu bliek een uurwerk geleend, maar dat werd nu juist de oorzaak van de moeilijkheden. 't Ging een tikkeltje rumoerig toe tijdens die wedstrijd en op een ge geven ogenblik zag de scheidsrech ter zich genoodzaakt een speler van Nieuwlandhet veld uit te zenden. De man ging. Maar toen raakten de poppen eerst recht aan het dansen, want ogenblikkelijk snelde de man het veld op, van wie de scheidsrech ter een horloge had geleend. De welwillende supporter ontpopte zich als een broer van de terechtge wezen speler. Hij stelde onmiddellijk een ultimatum: M'n broer «peer in het veld, of m'n horloge terug"..... Deze complicatie had de scheids rechter echt niet voorzien, maar tia enig heen en weer gepraat is de zaak toch nog geregeld. Zonder broer en mét horloge is de wedstrijd beëindigd. tentoonstellingen buiten onze provin cie en in de meeste gevallen blijft suc ces niet uit. De heer C. J. Mollet te Hoofdplaat behaalde met een inzen ding op de nationale tentoonstelling ln Arnhem een fraai resultaat. Met Belgisch „haas-konijn" veroverde hij de één na hoogste onderschei ding, namelijk het predikaat Z.Z.G, KLOK WAARSCHUWT. „Als de klok waarschuwt" was de titel van een toneelspel, dat de Reciteerclub in Serooskerke (W) opvoerde. Het betrof hier een span nend verhaal over een oud Fries kasteel, waar een sinistere spook geschiedenis rond was geweven. Het décor was voortreffelijk ver zorgd door de heer J. L. Passenier. De technische leiding was in han den van de heren J. Willeboordse en M. Jongepier. De regie had de heer M. de Pagter. GOUD. Weer een gouden jubileum in deze kolommen, maar deze keer zijn het geen echtelieden. De christelijke fan fare „Hosanna" te Axel herdenkt dit jaar ln november het 50-jarig bestaan en reeds nu worden plannen gemaakt om het jubileum op passen de wyze te vieren. Er zal o.m. een to neelstuk worden opgevoerd getiteld „Grote Kinderen", waaruit moge biy- ken, dat de fanfare na een halve eeuw nog volop ln zyn „eerste" jeugd is...... GRIEP WEG GRIEP! De „TMT Carib Queen", de eerste transatlantische ferry- boot ter wereld, die gisteren in M de haven van Vlissingen kwam bunkeren, vervoert op de te- rugweg van haar eerste reis |j auto's van drie nationaliteiten. H M Over enkele jaren zal waar- H schijnlijk een vloot van tien H van zulke schepen, toebehoren- M de aan de TMT Trailer Ferry, M Inc." in Amerika eigen opleg- j§ gers met vracht uit een groot aantal landen in Europa naar de Ver. Staten vervoeren. (Foto P.Z.G.J Ill!llllllllllllllllllll!ll!lll!llllllllll!ll!lllll!!lllllllll!llll|llllllllllllllllllllllÜ Wèg keelpijn JlhmtieA keeitabl. helpen direct Wrak van de JFendei 134" wordt gelicht Reeds enkele weken is het ber gingsbedrijf Van der Tak uit Rotter dam bezig met de voorbereidingen voor het lichten van het Duitse sleepschip „Fendel 134", dat in het najaar van 1956 ter hoogte van Ril land Bath op de ankerketting van een Russische boot voer en vrijwel onmiddellijk zonk. De „Fendel 134", die 900 ton meet en geladen is met ijzererts is op drie plaatsen gebroken en ligt op een idiepte van 23 meter in de vaargeul, juist op een plaats waar een zeer sterke stroom staat. Men is nu zover gevorderd dat een deel der stroppen is bevestigd. Na dat het schip in drie stukken zal zijn gezaagd, zal men met de bokken „Colossus" en de „Meeuw", geza menlijk hefvermogen 280 ton, trach ten het schip met lading en al te lichten. Behalve de twee bokken zijn nog eeen sleepboot en twee bergings- vaartuigen bij hét werk ingescha keld. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog deze week met het lichten worden begonnen. MIDDENSTAND EN DELTAPLAN Zakenlieden werken mee aan documentatie De ryitsmidden standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes hield voor de plaatselyke afde ling van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond te Brnlnisse een rede, getiteld: „Middenstand en Del taplan". Na een openingswoord door de voorzitter, de neer A. de Koning, wees de heer Korstanje op de grote structurele wyzigingen, die zich nu reeds in verschillende gemeenschap- Bin voltrekken. Hy wees daarby op reskens, waar in 1958 grote veran deringen aan de dag zullen treden. Dit is uiteraard geen gevolg van het Del taplan. In Veere zullen omstreeks de jaren 19591960 de vissers naar een andere haven moeten gaan uitzien. Dit zal de handeldryvende en dienst verlenende middenstand aldaar ter dege gevoelen. Yerseke, waar men nu reeds de hand aan de ploeg heeft geslagen om de economische moeilijkheden zo moge lijk op te vangen, zal misschien het laatst worden getroffen, maar ook daar zullen de repercussies niet ge ring zijn. Volgens deskundigen zullen over tien jaar zoete waterstromen Bruinis- se gaan bereiken, waardoor de mos selvisserij, een belangrijke bestaans- bron in deze gemeente, niet goed uit voerbaar meer zal zijn. De schaduwen van dit alles werpen zich nu reeds vooruit; een negental families heeft deze plaats inmiddels verlaten. Voor de middenstand en eigenlijk voor de gehele dorpsgemeenschap kan dit na delen met zich meebrengen, die nog niet zijn te overzien. Oudere zaken mensen zullen in de toekomst niet ge makkelijk hun bedrijven van de hand kunnen doen en de bedrijfswaarde zal AAA* Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 10. Zeeuwse sociale werksters op beschutte werkplaats Dinsdagmiddag brachten de r.-k. maatschappelijk werksters uit geheel Zeeland een bezoek aan de beschutte werkplaats te Oostburg. Wethouder D. Geuze van Oostburg sprak een welkomstwoord tot de bezoeksters, waarna de werkplaats werd bezich tigd en waarbij verschillende dames vragen stelden. De bezoeksters spra ken zich vol enthousiasme uit over de inrichting van de werkplaats en over het werktempo van de tewerkgestel- den. Na afloop dankte de dislrlcts- leidster, mejuffrouw Van Waes, voor de gastvrije ontvangst en voor de bezichtiging. aanmerkelijk kunnen teruglopen. Dit is dan de pessimistische visie op het „deltaprobleem". Het is echter zeer goed mogelijk, dat plaatsen, waar momenteel de toekomst niet erg hoop vol en aanlokkelijk toeschijnt, iuist grote kansen krijgen om tot ontplooi ing te komen. De desbetreffende des kundigen zien op toeristisch gebied voor Bruintsse vry gTote mogelijkhe den. Zekerheid dienaangaande is in de schoot van de toekomst verborgen en om die reden stelde de heer Kor stanje de aanwezigen voor, de ge schetste problemen onder het oog te zien en zich daarover te beraden. Of de overheid een tegemoetkomen de houding tegenover de middenstand in deze gebieden zal aannemen is voorshands niet te zeggen, maar in dien op de departementen de mening zou rijpen, dat men ook de midden standers zo maar niet aan hun lot kan overlaten, dan zal te zijner tijd documentatie op tafel dienen te ko men. OMZETCÜRVE. Uit dit oogpunt bezien, meende de heer Korstanje op de noodzaak te moeten wijzen om te komen tot een omzetcurve van het gehele dorp. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand in Den Haag is op aan drang van de Rijksconsulent voor Zeeland bereid gevonden de daaruit voortvloeiende werkzaamheden gratis te verrichten. „Nu is dan ook het woord aan U", zo zei tenslotte spre ker tot de aanwezigen. „De Zeeuwse zakenmensen behoeven niet te versa gen; er is nog genoeg spirit en team geest in deze gewesten aanwezig om gezamenlijk iets tot stand te kunnen brengen". Na deze rede volgde een geani meerde gedachtenwisseiing, die tenslotte resulteerde om gemeen- schappelyk de door de consuleut voorgestelde documentatie moge lijk te maken. Alle zaken in Brui- nisse zullen hun medewerking gaan verlenen. De heer Korstanje werd tenslot- logeiyl een avond wordt georganiseerd, te verzocht mog maken, dat waar de directeur van de V.V.V. en enkele provinciale hoofdambtena ren hun visie op het Deltaplan zul len weergeven. (Advertentie) jaar later werd hij chauffeur-mon teur. De zwerver Gerrit trok verder. Hij werd onderhoudschef in een groot kantorencomplex en later tot aan zijn pensionering in 1946, stoker op een rubberfabriek. Ook zijn andere broers en zusters vonden hun weg. Zijn zusters Josephine en Janna hebben ieder een hotel in Bar Har bour (Maine), de jongste broer is chef over de verkeerslichten in Bos ton, drie andere waren bij de spoor wegen en van de twee van zijn broers, die intussen reeds zijn over leden, reisde er een voor de boom kwekerij heel Europa door en de an der bracht het van stoker tot inge nieur. Gerrit is nu gepensioneerd. „Van de „Social Security'1, dat is niet van Drees hoor. Ik heb er sinds 1936 voor betaald. Eerst één cent en later twee cent van elke dollar loon". MANNETJESPUTTER. In 1940 had hy al eens naar zyn ge boortedorp willen komen, maar toen kwam de oorlog. In 1947 is het er toch van gekomen. Tydens de febru- arlramp in 1953 was hy ook juist in Kortgene met een zuster en een nicht je. De kranten in Boston en verre om geving hebben er toen vol van ge staan, want Gerrit heeft zich ln die dagen danig geweerd. Met een vlot van twee oude deuren, redde hy zwemmend de familie Poortvliet aan de Spuidyk. Hem toen onbekende mensen, waar hy nü te gast is. Gerrit heeft trouwens toch altijd, so klein als hij was, zijn mannetje ge staan. In zijn monteurstijd is hg nog amateur-bokser geweest. Intussen Is Gerrit rijn wilde haren al een beetje kwyt, maar spirit zit er nog voldoende in zyn body. Het Is maar toeval, wanneer Je hem ln Kort gene aantreft. Het zwerven zit hem in het bloed, en daarom is hy bjjna altyd op pad. Wandelen is een van zijn gro te hobbies. In 1954 liep hy bijvoor beeld de Vierdaagse ln Nymegen mee. Wanneer bU zijn verhuisvergunning, die op 1 maart verloopt, verlengd kan krygen, denkt hy er sterk over, weer van de party te zyn...» Ook trekt hij er graag met een van zijn vrienden op uit, die als chauffeur op een vrachtwagen naar Frankrijk en België rijdt. „Eigenlijk was ik deze keer naar Noord-Beveland gekomen om over de nieuwe dijken van Kamperland naar Veere en van Kats naar Katse veer te lopen", zegt Gerrit, die vindt, dat ze hier wat langzaam zijn met zoiets. „Als ze bij ons wat willen doen, gaat dat veel vlugger. Je ziet een bos en een half jaar later staan er honderden woningen". Gerrit hoopt nog wel eens terug te komen als de dijken er liggen. Trouwens niet alleen déftr voor. Kortgene, zijn geboortedorp trekt hem. ,,'t Is er zo rustig hier en de mensen hebben het er nü zo veel be ter, dan een kleine vijftig jaar gele den KUNST „Frasquita" MIDDELBURG, SCHOUWBURG; CHARLOTTE KÖHLER. ENKELE UREN LANG heeft Char lotte Kohier gisteravond een stamp volle Middelburgse Schouwburgzaal gevangen gehouden in de ban van haar persoonlijkheid en haar talenten. Met schier onnavolgbare flair bracht zij het Spaanse volksverhaal „Fras quita" van Pedro Antonio de Alarcon over het voetlicht, in een onder aus piciën van de Z.V.U. gegeven voor stelling. Een kluchtig verhaal, soms geschreven in onverwacht bloemrijke taal, een andere maal zich verliezend in sterk uitgesponnen sentimenten, maar toch altijd weer boeiend, dank zij het vakmanschap van de auteur, maar vooral ook dank zij de gloed volle interpretatie, die de actrice Charlotte Kohier het weet te geven. Het gaat allemaal om de amoureuze avonturen van een bepaald weinig Adonis-achtige burgemeestersfiguur, die gecharmeerd raakt van een be koorlijke mol en aars vrouw en' die der mate zijn hoofd verliest, dat hij zich in een enorm wespennest steekt. Het geen naar hedendaagse begrippen zo nu en dan wel met enig „gooi- en smijtwerk" gepaard gaat, maar ander zijds bij een goede vertolking ruim schoots gelegenheid laat voor een overtuigende en onderhoudende voor dracht. De schrijver schiep immers tal van uitgesproken typen, werkte met sterke schakeringen en gebruikte een sterk beeldende taal. Het behoeft zo langzamerhand vrij wel geen betoog meer, dat Charlotte Kohier zulk een vertolking wel toe vertrouwd isMaar telkens opnieuw frappeert toch weer de wijze, waarop zij elke typering en in „Frasquita" volgen die elkaar vaak snel op even zorgvuldig en geïnspireerd weet te brengen met een maximum aan ex pressie en met een bewonderenswaar dig élan. Zo was het ook gisteravond en terecht brachten de toeschouwers haar een spontane, langdurige ovatie en bezorgde de Z.V.U. de voordrachts kunstenares een bloemenhulde. v.B. VANDAAG. Middelburg Electro: „The Ladykillers" (14 Jr.), 19 en 21.1S uur; Concertzaal: Filmavond chr. landarbeldersbond, !0 Vlissingen Luxor: „Blond wrakhout", (18 jaar), 20 uur; Alhambra: „The Eddy Duchln-story" (aJ.), 19 en 21 uur; Noorderkapel: wijkavond wijk- gemeente Noord, Julius Ingerman, over „Rome, vroeger en nu", 20 uur. Goes Grand: „Mijn man, de testplloot" (14 jaar), 20 uur; „De Prins van Oran je": familiedag chr. agrarisch Noord en Zuid-Beveland, 14 uur. Domburg: Badpaviljoen: „Rock, rock, rock", (aJ.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2