PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT NIEUWE VOORZIENING VOOR WEDUWEN Inkomensgrens ongewenst geacht Abdoelgani op 1 maart voor Hooggerechtshof Opvallende „veerboot" deed Vlissingen aan HONDERDEN AUTO'S WERDEN DOOR BRAND VERNIELD 200e jaargang - no. 37 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6 75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 febr- '57 ADVERTENTIEPRIJS 2» van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 26 cent meer. Giro no. *JMOO P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, WaLstr. 58-60. tel. 2555 4 lijnen (b.g.g. 646 of 104); Middelburg. Markt 61, tel. *841; Goes, Lange Vorstslr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 222»; Oostburg, Nleuwslr. 43. teL 20;Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzce: N. B ■tr. 24. tel. 2s Sociaal-Economische Raad adviseert: De Sociaal-Economische Raad heeft thans een ad vies uitgebracht over herziening van de weduwen- en wezenverzekering, waarom hem door de staatsse cretaris van Sociale Zaken in juli 1952 werd verzocht. De S.E.R. zegt in zijn advies, dat de voorziening zich niet alleen dient uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verricht ten, doch ook tot de weduwen van degenen, die op an dere wijze een inkomen verwierven. De inkomens grens wordt ongewenst geacht op dezelfde gronden, als waarvoor een dergelijke grens voor de Algemene Ouderdomsverzekering is afgewezen. De raad acht het noodzakelijk, dat de uitkeringen nauw verband houden met de kosten van het minimale levensonder houd. Er wordt voorts een ander systeem voorgesteld, vol gens hetwelk de weduwen die, op het ogenblik, dat de gezinstaak eindigt nog niet een bepaalde leeftijd heb ben bereikt, een tijdelijke uitkering ontvangen. Indien de weduwen op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot vijftig jaar of ouder zijn, dient een uitke ring tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd te wor den verstrekt. Premie van 1 pet ter bestrijding van kosten (f 100 a 125 miljoen) De raad acht een zodanige beperking in de uitkeringen van de weduwen- en wezenvoorziening geboden, dat zj] het karakter krygt van een bodem voorziening, welke beoogt behoeftigheid te voorkomen en welke daarnaast ruimte laat voor andere regelingen en voor eigen zorg. Voorgesteld wordt drieërlei uitkering te geven, namelijk: een uitkering voor weduwen zonder kinderen, een hogere uitkering voor weduwen met kinderen en wezenuitkeringen. De raad is van mening, dat in een bodem voorziening de uitkeringen parallel dienen te lopen met de wijzigingen in de algemene welvaart. Voorgesteld wordt als maatstaf hiervoor de algemene loonindex te bezigen, op dezelfde wijze als voor de Algemene Ouderdoms voorziening is geschied. Een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient te worden verstrekt aan weduwen, die niet ge acht kunnen worden nog in staat te zijn op andere wijze een inkomen te verwerven. Dit is naar het oordeel van de raad het geval ten aanzien van weduwen, die 50 jaar of ouder zijn op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot. Indien de weduwe op dat tijdstip jonger is dan 50 jaar en zij nog kinderen te verzorgen heeft, dient eveneens recht te bestaan op een uitkering tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd, indien zij 50 jaar of ouder is op het tijdstip, waarop haar gezinstaak een einde neemt. Dit wordt geacht h^t geval te zijn op het tijd stip, waarop het jongste kind de maximum-leeftijd waarbij nog aan spraak op wezenuitkering kan wor den gemaakt, overschrijdt. Aan weduwen, die geen recht hebben op een blijvende uitkering, dient een tijdelijke uitkering te worden toegekend, ten einde haar financieel in staat te stellen zich te laten om- of herscholen. De kosten van de voorziening wor den geraamd op f 100 a f 125 miljoen per jaar. In beginsel beveelt de raad aan de weduwen- en wezenverzeke ring hetzelfde karakter te geven als de Algemene Ouderdomsverzekering. Zij wordt een volksverzekering, te financieren door premieheffing met een premie van ongeveer 10% van het premieplichtig inkomen. Aangezien een algemene kinder bijslagverzekering vanaf het derde kind in voorbereiding is, heeft de raad er zich over te beraden, of finan ciering van de ouderdoms-, de wedu wen- en wezen- en de algemene kin- derbijslagvoorziening door middel van premieheffing uitvoerbaar moet wor den geacht. Hij verwacht, dat de inning van de in totaal voor deze drie voorzieningen verschuldigde premie, welke ongeveer 10% van het premie plichtig inkomen zal bedragen, grote moeilijkheden zal opleveren bij de kleine zelfstandigen. Op grond daar van adviseert de raad de weduwen- en wezenverzekering in te voeren vóór de algemene kinderbijslagvoor ziening en het vraagstuk van de cu mulatie van premiebetaling voor de drie genoemde voorzieningen nader onder ogen te zien. Bij financiering door premiebetaling dient naar het oordeel van de raad de kring van pre- mieplichtigen gelijk te zijn aan die van de Algemene Ouderdomsverze kering. Overgangsregeling. Aan de op het tijdstip van in voering der verzekering aanwezige weduwen dienen aanspraken op uitkering te worden toegekend, voorzover zij aanspraken zouden hebben gehad, indien de wet reeds op het tijdstip van overlijden van de echtgenoot in werking was ge treden. Bij bepaling van hoogte en duur van de aanspraken zou dan kunnen worden uitgegaan van de veronderstelling, dat in de periode, gelegen tussen het overlijden van de echtgenoot en de inwerking treding van de voorziening, uit kering op de voet daarvan is ge noten. Wettelijke voorzieningen voor de aanpassing van privaatrechtelijke we duwen- en wezenvoorziening acht de raad niet nodig. Aan het voorkomen van aanspraken zowel krachtens be staande wetten als krachtens de nieu we weduwen- en wezenverzekering zal de raad in zijn advies inzake de overgangsregeling bij intrekking van de huidige invaliditeitswet aandacht schenken. Als de regering het advies van de raad volgt, dan mag worden verwacht, dat de raad een advies zal worden ge vraagd inzake de financiering van de kinderbijslagregeling. (Vervolg op pag. 11) Dansende majoor verdacht van samenzwering tegen Nasser In Londen wordt ln welingelichte kringen het bericht bevestigd, dat majoor Salah Salem, eens minister van nationale voorlichting in Egypte, in Cairo huisarrest heeft en verdacht wordt van een samenzwering tegen Nasser. Salem zou reeds enige dagen ge leden onder arrest gesteld zijn. Veel al werd Salem de laatste tijd aange duid als de „dansende majoor", een bijnaam die hij dankte aan het feit, dat hij eens in het openbaar in zijn onderbroek had deelgenomen aan een dans van Soedanese inboorlingen. Jaguar-fabrieken voor de helft verwoest. De jaguar-autofabrleken te Co ventry zijn dinsdagavond door een zware brand voor de helft verwoest. De schade wordt op verscheidene miljoenen ponden geschat. Volgens een woordvoerder van de maatschap- Eij zal de produktie maanden stil ggen. De brandweer, die versterkt was met materieel uit alle omliggende grote plaatsen, kon na drie uur het vuur meester worden. Honderden auto's, die gereed waren voor aflevering, gingen in vlammen op. Het personeel slaagde er echter in de prototypen van de nieuwe mo dellen te redden. De Jaguar-fabrieken, waar vier duizend arbeiders werken, produce ren ongeveer duizend auto's per week, waarvan minstens 75 procent voor de export is bestemd. De brandweer wist de brand onder controle te krijgen, voordat de vlam men een ondergrondse benzinetank bereikten. Verscheidee brandweerlie den kregen het tengevolge van de rookontwikkeling te kwaad, maar er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. In de atoomcentrale van Han- ford (V.S.) is een deskundige bezig met de installatie van een televisiecamera, die opge- steld is in de gevaarlgke sec- tor op een plaats waar men moeilijk bij kan konmen. Zon- H der dat er nu mensen gevaar lopen door straling, kan men toch weten, wat er zich b% de installatie afspeelt. Het toestel j= is geheel „op lange afstand" bedienbaar; zelfs is er een rui- he tenwisser op het glas voor de s camera aangebracht voor het s verwijderen van condens enz. lHIHIIIIII!lllllllllllll!llll!!lllll!!llltlllll!linil!llllllinilltllinni!lllllll Spoedig besprekingen over vrijhandelsgebied. Een meerderheid van landen der Organisatie van Europese Economi sche Samenwerking, heeft gisteren te Parijs de Engelse voorstellen geac cepteerd om binnen korte tijd onder handelingen te beginnen over een Eu ropees vrijhandelsgebied. Hierbii werd echter al direct het voorbehoud £emaakt, dat de landen van de O.E. .S. erop staan dat ook landbouw- produkten bij de dan te nemen maat regelen worden betrokken terwijl Engeland landbouwprodukten wil uit sluitend van de gevolgen der tariefs verminderingen en -afschaffingen. Namens de zes landen van „Klein Europa" (Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Benelux) zegde Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, steun toe aan de Engelse plannen. Sir David Eccles, de Engelse minister van handel, had het En gelse plan voor een Europees vrij handelsgebied voorgedragen en toegelicht. Het plan voorziet in de geleide lijke afschaffing van invoertarie ven en douanetarieven, af te wik kelen in een tijdsbestek van 10 tot 15 jaar. Weduwe zag inbreker naast haar bed staan. Gisternacht werd de weduwe Van der W.-van O. te Rotterdam met een schok wakker en toen zg de ogen op sloeg zag zij een inbreker naast haar bed staan. De man droeg een pet diep over de ogen en was gekleed in een donkere jekker. De vrouw begon te gillen' en ae onbekende ging er vandoor met achterlating van een houten knuppel. Het bleek dat hg een bedrag van f 80.had gestolen. De recherche heeft de zaak in onder zoek. Gemeentesecretaris van Heino gearresteerd. De gemeentesecretaris van Heino, de heer D. van der B., die verdacht wordt van het plegen van malversa ties, is gistermorgen in verzekerde be waring gesteld. Maandagavond was hij in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij sedert vorige week vrijdag uit Heino was weggeweest. De ge meentesecretaris is voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Zoals medegedeeld was aan de heer Van der B. ziekteverlof verleend. „Reorganisatie kabinet nodig" De zaak van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Koeslan Abdoelgani, zal op 1 maart voor het hooggerechtshof te Djakarta behandeld worden. Dit heeft de waarnemend procureur- generaal Zainal Abidin, die zal optreden als openbare aanklager, aan journalisten medegedeeld. Volgens Abidin wordt de minis ter ten laste gelegd het in bezit hebben van een gesloten enveloppe met Amerikaanse dollars toen hg vorig jaar president Soekarno ver gezelde op diens reis naar de Ver enigde Staten. Een woordvoerder van het Indone sische kabinet heeft dinsdagmiddag bekend gemaakt, dat de regerings partijen tijdens een gisteren gehou den bijeenkomst het eens zijn gewor den over een „totale reorganisatie" van het kabinet. De partijen zouden hun besluit vóór aanstaande donderdag met pre sident Soekarno bespreken. Het deelnemen aan het kabinet door de Masjoemi en de andere par tijen, die na de gebeurtenissen op Nieuwe vervoersmethoden van Amerikaanse maatschappij. Gisteren arriveerde een opval lend schip in de Vïïssingse buiten haven: het Amerikaanse stoom turbineschip „TMT Carib Queen". Het is een grote transatlantische veerboot van een vervoersmaat- en voorts is er nog plaats voor 200 schappij uit de Amerikaanse staat kleine auto's. In het midden van de Florida, die geheel nieuwe ver- foto is de rijbaan te ziendie naar de voersmethoden wil toepassen op bovenste drie dekken leidt. lange trajecten. Deze maatschap- (Foto P.Z.C.) PÜ. de „TMT Trailer Ferry" is Bij het bunkerstation van de S.H.V. meerde gisteren in de haven van Vlis singen het Amerikaanse stoomturbi neschip „TMT Carib Queen", een ferryboot van meer dan achtduizend ton, ingericht voor het vervoer van vrachtauto's van Amerika naar Eu ropa v.v. Benedendeks kunnen 98 lange opleggers worden meegenomen eerst kortgeleden opgericht en werkt met het volgende systeem: vrachtauto's van deze vennoot schap halen overal in Amerika la ding op, rijden in Miami geladen en wel de veerboot op, die vervol gens naar Europa koerst, een ha ven aandoet waar de auto's weer aan land rijden en de vracht ter bestemder plaats afleveren. De directeur van de TMT-Trialer Ferry", mr. Eric Rath, heeft thans contacten lopen met diverse haven plaatsen omdat hij over geheel Euro pa een net van aanloopnavens voor zijn maatschappij wil projecteren. Hij vertoeft in Duitsland om ver dere contacten te leggen, maar hij is voornemens binnenkort naar Vlis singen te komen om hier met de ha vendirectie besprekingen te voeren, teneinde na te gaan of ook de Schel- destad in zijn „haven-net" kan wor den opgenomen. De gezagvoerder van de „TMT Carib Queen" captain Carlton P. Hightower, die met zijn schip Vlissingen binnenliep om er te bunkeren, verzekerde ons dat hij zelf reeds van de gelegenheid ge bruik had gemaakt om eens poolshoogte te nemen. Vlissingen was hem niet tegengevallen en zo op het eerste gezicht zag hij er allerlei voordelen: direct Dij zee, en voor al ook de binnenhavens, waren hem bevallen. Dat laatste vond hij belangrijk, omdat hij dan lossen en laden kan, zonder dat hij reke ning Behoeft te houden met ver schillen tussen eb en vloed. In de binnenhavens immers is een con stant waterpeil. Een belangrijk punt echter is ook hoe de gesteldheid van de wegen van de haven naar het achterland is, want uit de „ferryboten" komen immers zware trucks, die aan de wegen hoge eisen stellen. Overigens: alleen de opleggers worden vervoerd. Het is de bedoeling, dat in elke aanloophaven de trucks uiteraard passend bij de opleggers gestationeerd blijven en dat zij worden bereden door Euro pese chauffeurs. „CARIB QUEEN". De „Carib Queen" is de eerste transatlantische ferryboot van een serie van tien. Het is een omge bouwd LSD-vaartuig, een „landing- ship-dock", zoals die door de gealli eerde landingslegers werden ge bruikt. Het schip heeft een eigen aardige vorm en is in felle kleuren combinaties van blauw en oranje ge schilderd. Twee stoomturbines met een gezamenlijke sterkte van 6100 Saardenkrachten geven het schip 350 br.reg.ton een snelheid van ruim 16 mijl per uur. Op 22 december jL vertrok de „Carib Queen" voor haar maiden trip. waarna begin januari met de eerste „werkelijke" reis werd begon nen. Met bestemming Saint-Nazaire in Frankrijk werden drie dekken vol gestouwd met auto's, die via de enorme „deur" in het achterschip naar binnen werden gereden. Behal ve de opleggers van de maatschappij bevonden zich voorts een groot aan tal wagens voor het Amer».<aanse le ger aan boord, bestemd voor bases in Frankrijk en Duitsland. Als re tourvracht werd ln St.-Nazaire een volledige lading Franse auto's Inge nomen, voornamelijk personenwa gens, terwijl verder nog een aantal oude GAÏ.C.'s meegingen. Na St.-Na zaire werd Bremershaven aange daan, waar eveneens vracht werd in genomen. Via Vlissingen keert men thans naar de Verenigde Staten te rug. Sumatra zich uit de regering hebben teruggetrokken, zou afhangen van De woordvoerder van de Indo nesische ambassade in Manilla heeft dinsdag ontkend, dat de am bassadeur ln de Phillppijnen, Na- zoer Pamoenthak. zaterdag tij dens zijn persconferentie bedekte dreigementen tegen de Nederlan ders in Indonesië zou hebben ge uit in het geval het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea niet tot oplossing wordt gebracht. Illllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllilllllllllll iiimiiiinn Dertien honden, een kat en witte muizen De politie van Bussum heeft bij een alleenwonende bejaar de vrouw dertien honden, waarvan de meesten waren besmet met schurft, een even eens aan schurft lijdende kat en een doos witte muizen in beslag genome*^ De politie was Dij de vra w gaan kijken naar aanleidin) van klachten .'an buren. Illlllli Bestedingsnota volgende week te verwachten. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, is men in de maandag j.l. gehouden vergadering van de ministerraad tot overeenstem ming gekomen over de bestedingsnota, die aan de Staten-Generaal zal wor den aangeboden. De regering heeft deze nota, waarin zij haar zienswijze geeft op het advies dat de Sociaal Economische Raad óver de beperking van de bestedingen uit gebracht heeft en de maatregelen aan kondigt. die naar haar oordeel in de naaste toekomst zullen moeten wor den getroffen, reeds geruime tijd ge leden toegezegd. De verschijning er van moest telkens worden uitgesteld, waaruit wel is geconcludeerd, dat men in het kabinet moeilijk tot de formu lering van de te treffen maatregelen kon komen. Het laat zich aanzien, dat de nota in het begin van de volgende week openbaar gemaakt zal worden. Rusland wenst U.N.O.-actie inzake Eisenhower-leer. De Soujet-T'nie heeft dinsdag avond verzocht om een debat in de Algemene Vergadering van de V.X., over de Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten en over andere ..agres sieve" acties door de Verenigde Sta ten. VERWACHT... PERIODEN MET REGEN Overwegend zwaar bewolkt en peri oden met regen. Matige tot krachtige aan de kust raogejyk harde wind, voornametgk tussen zuid en zuidwest. ZON EN MAAN 14 februari Zon op S 00 onder 17.54 Maan op 18.11 onder 7.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1