C AMSTLEVEN levensverzekering Voorjaar laat zich reeds gelden VLISSINGS ECHTPAAR DOET HET GOED IN SYDNEY C hefarme 4 WALCHEREN J ZUID-BEVELAND 10 PROVINCIALE ZB BOW 8 E COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Mevr. Liplijn profiteerde van naaisteropleiding in Goes In „The Sydney Morning: Herald" werd kort geleden vermeld, dat Bar- berie Kater uit Gillavvarinln haar 21ste geboortedag vierde, waarvoor in Sydney een speciale party was aangericht en by de foto van Barberie werd een beschrijving gegeven van de Japon welke 7.y droeg. Dat die japon het handwerk was geweest van een Zeeuwse vond weliswaar geen aparte ver melding, doch het atelier dat het kunstprodukt leverde, is genoegzaam be kend in de soclcty-kringen van Sydney. De vrouw en haar beroep Mevrouw Liplijn voelde zich geluk kig in het nieuwe land, doch vond het eigeniyk jammer dat ze haar be roep niet meer kon uitoefenen. Ze had in vUssingen een en ander aan naai werk gedaan en zag ook mogelijkhe den ln dit land. Ze toog naar Sydney, kwam in contact met een atelier, dat werk voor beter gesitueerde klanten uitvoert. Daar raakte mevrouw Lip lijn in haar element, hetgeen haar enthousiasme over haar werk ver klaart. De goede verdiensten zijn uiteraard belangrijk, doch mevrouw Liplijn zegt dat eigenlhk niet eens het allerbelangrijkste te vinden. „Ik werk met plezier en het is iedere dag een genoegen om naar het atelier te gaan", betoogt ze. En daardoor was ze ook zo ingeno men het de japon voor Barberie, de dochter van een rijke schapenfarmer. Dat de japon bijna zeshonderd gul den kostte, was voor deze klant geen bezwaarIn elk geval, zowel man als vrouw zijn dankbaar voor hetgeen in de korte tijd reeds kon worden be reikt in dit land. „Tjjd om uit te gaan is er niet, maar we komen vooruit en hebben geen zorgen meer", verklaart de heer Lip lijn. „Ik had nooit gedacht, myn vakkennis hier zo goed te kunnen ge bruiken, de directrice van de mode vakschool in Goes waar ik myn oplei ding kreeg, zou er trots op zün", al- is mevrouw Liplijn. Het zyn de mogelijkheden voor een immigrant, welke het leven in nieuwe richting leidt. Mevrouw W. Liplijn-Schryver ver telt my enthousiast over haar werk. 't Deert haar niet dat zij des morgens al vroeg op moet; zij heeft ongeveer een uur te reizen om het atelier te bereiken en des avonds haar extra werk thuis wacht. Zij accepteerd dat alles met genoegen, omdat ze de kans heeft haar liefde voor naaldwerk tot ontplooiing te brengen. Barberie Kater droeg daarvan het bewijs; mevrouw Liplijn was er te recht trots op, evenals de eigenaar van het atelier, die haar volle vrijheid in ontwerp en afwerking had gelaten. Gezondheid, zon en geld De heer Lipiyn somt als drie rede- z'n emigratie op: gezondheid Wat het eerste betreft, nen voor zon en g het jongste zoontje was heel vaak ziek in Holland; in Australië is dat alles voorby. Mogelyk als gevolg ook van de tweede emigratie-factor: de zon! En het echtpaar Lipiyn houdt van de zon. De derde factor: het geld, verdient meer toelichting. De neer Lipiyn vertelt over de financiële zor gen die er waren, toen hy in de Pre sident Rooseveltstraat te Vlissingen woonde. Hij werkte als schilder, doch mede vanwege de ziekte waarmee men te kampen kreeg, zag de finan ciële situatie er niet erg rooskleurig uit. Nu werd dit besluit al veel verge makkelijkt, doordat een broer van mevrouw Liplijn reeds enige jaren in Australië woonachtig is en hy een goed voorbeeld was van hetgeen kon worden bereikt. De heer Schryver was nl. „van onderop" begonnen; had gewerkt in het achterland van Au stralië terwijl vrouw en kinderen in een tijdelijke woning verblijven dich ter in de buurt van Sydney. Het was een harde aanpak, doch de heer Schryver, die uit Goes afkomstig is, wist zijn doel te bereiken; hy is nu een zelfstandig aannemer, die in de bouwerij zich een toekomst heeft op gebouwd. De tydelijke woning is verlaten en een ruime, moderne woning betrok ken. Het is die tydelijke woning, wel ke het echtpaar Lipiyn alle narighe den van het kamp etc. deed ontgaan, want de heer Schrijver had dat huisje meteen beschikbaar gesteld voor zwager en gezin. „Wij hadden het daardoor al heel wat- gemakkelijker dan de meeste immigranten", erkent de heer Lipiyn. Intussen heeft men een redelijk huis kunnen huren. Een ander voordeel was, dat hem een baan reeds by aankomst in Australië wachtte. Daarvoor had de heer Schrijver gezorgd, zodat reeds de dag na kennismaking met het nieuwe land, de heer Lipiyn de verfkwast hanteerde engeld verdiende. Hij is nog steeds by dezelfde werk gever met wie hij op goede voet staat, evenals met zijn medearbeiders in het schildersbedrijf. „Je hebt hier in elk geval met zo veel regendagen als in Holland lacht de heer Lipiyn, hetgeen finan cieel een van de grote voordelen van dit land is. Voorts was er de „overtime welke hem extra inkomsten bezorgt wat be tekent, dat de geldzorgen tot het ver leden behoren. Alles bijeen was het echtpaar Lipiyn meer dan tevreden over de resultaten van de emigratie. „Het heeft ons méér gegeven dan wc hadden verwacht", erkent de heer Lipiyn. kAMPERLAND Zangavond Dezer dagen werd door een 5-tal zangverenigingen uit Noord-Beve land een zangavond gehouden in de gereformeerde kerk te Kamperland. Na een openingswoord door de heer P. Leendertse traden op de christelijke gemengde zangvereni ging „Soli Deo Gloria" te Kamper land. de christelijke gemengde zang vereniging „Hosanna" te Wisseker- ke, het hervormd kerkkoor „Harpe Davids" uit Coiynsplaat, het her vormd kerkkoor te Kats en het her vormd kerkkoor van Kotrgene. Onder leiding van de heer M. de Mol werden twee stukken door de koren gezamenlijk uitgevoerd. De avond werd verder gevuld met sa menzang door de aanwezigen en de koren. Advert entte) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Oe kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij Hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. legen pijnen en griep. 6e«tiiVt *oor ie gevoeligste Mag, >*ei it wwA besckenod ioot ket keslaniieel CWwflX. Het echtpaar W. LipiynSchryver weet de kansen in Australië te be nutten. BORSSELE Jaarvergadering V.V.F.O. De Borsselse korfbalclub V.V.T.O. hield haar jaarvergadering onder lei ding van de vice-voorzitter de heer J. Westerweele. In de vacature van voorzitter werd voorzien door de be noeming van de heer J. Westerweele. Tot vice-voorzitter werd gekozen, mejuffrouw H. Krijger Gd. Tot bestuurslid mejuffrouw R. de Krij ger Cd. en de heer A. J. Rottier. In de kascontrolecommissie koos men de heer en mevrouw Huizen. Dit jaar hoopt men met twee senio ren en één adspiranten-twaalftal aan de competitie van de Z.K.B. deel te nemen. Op de Tweede Paasdag zal worden deelgenomen aan de serie wedstrijden van Mercedes te Arnhem en op 'Hemelvaartsdag zal men de gast zijn van Swift te Middelburg. Als trainer werden benoemd de he ren J. Ars en Jac. Paauwe. Vergadering Z.L.M.-afdeling Vorige week vergaderde de afde ling Borssele van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij onder voor zitterschap van dhr. W. P. Nieuwen- huize. De penningmeester meldde een goed slot van 97,16. Voor de jaar lijkse 'koeienkeuring werd 10 be schikbaar gesteld. De heren W. P. Nieuwenhuize en J. Rottier werden in het bestuur herbenoemd. Daarna werd nog een praatmiddag onder leiding van mr. J. F. G. Schlingeman gehouden. Tot slot werd een film vertoond. OOSTKAPELLE Jaarvergadering „Mooi Oostkapelle" De vereniging van Vreemdelingen verkeer „Mooi Oostkapelle" kwam in jaarvergadering byeen onder lei ding van dokter P. J. Bom. Uti het jaarverslag van de secretaris, de heer A. de Visser, bleek o.a. dat on danks het buitengewoon slechte zo merweer, het aantal gasten nog was toegenomen. Ook de aanvragen van V.V.V. bureaus om folders van Oost kapelle neemt steeds toe. In het afgelopen seizoen waren on geveer 21000 overnachtingen ge boekt. De uitvoeringen van diverse verenig, benevens het strandfeest waren uit stekend geslaagd. Door het initia tief van V.V.V. en met medewerking van B. en W. van Oostkapelle en Vrouwenpolder, is er by de zoge naamde „lage duintjes" een goede toegangsweg; geschapen naar het strand. Deze is niet toegankelijk voor auto's. Er is evenwel hoop, dat hier een goede parkeerstrook zal komen. Dit alles Kostte veel geld, de kas gaf een klein tekort aan van 7,31. Getracht zal worden een ho gere subsidie van de gemeente te krijgen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen en in de vacature, ontstaan door emigra tie van de heer Homburg gekozen de heer C. van Sluijs. De voorzitter dankte met harte lijke woorden de heer A. de Visser, die juist 20 jaar het secretariaat verzorgde. Hy prees hem voor het zeer vele werk door hem belangeloos verricht en bood hem 'n fraaei kist sigaren aan. Zowel de voorzitter als burgemeester Sprenger deden een dringend beroep op alle leden mede te werken aan de vreemdelingen- statistiek en alle hiervoor gevraagde inlichtingen te verstrekken. De be langen der leden worden daarmede ten zeerste gediend. Dokter Bom sloot de vergadering met de hoop uit te spreken op een goed seizoen. Melkcontrolevereniging De melkcontroleveren. te Oostkapel le kwam in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen bleek dat onge veer 170 koeien regelmatig worden gecontroleerd. Ir. Harmsen sprak over de moge lijkheid om te komen tot oprichting van een provinciale bond voor melkcontrole. In beginsel werd be sloten hieraan mee te werken. De voorzitter, de heer J. Coppool- se, werd aangewezen als stemgerech tigd afgevaardigde. De hoofdcontro leur de heer Stroo wees er op dat er nu volledige produktiebewijzen verkrijgbaar zijn bij verkoop van vee. Er was voor deze vergadering gro te belangstelling. (Advertentie) Met aandacht volgen wij de bij de almanakschrijver binnen druppelende berichtjes over het snelle ontluiken van de natuur in dit wel zéér vroege voorjaar. Ze zijn met de vele andere, die wijzelf ontvingen, er getuigen van, dat in elk mens via of ondanks het meer en meer om zich heengrijpen van de natuurvernietigende cultuur, de verbondenheid blijft met al wat leeft en groeit. Toch eigeniyk heel wonderlyk, dat zich zo druk maken om één mug, een akelig beest, dat je nog kan steken ook. Ja, waarvan de steek je met ge volgen opscheept, die je lange tijd als een onaangenaam gevoel met je mee BAREND ZWERFMANS moet dragen en die soms zelfs niet eens ongevaarlijk blijken te zijn. Van uit eigen omgeving zouden we daar over uit ervaring kunnen spreken. Eén zwaluw, maakt nog geen zo mer en dail gaan berichten over één mug? Het is een verblijdend symp toom. het verlangen naar wat we zo lange" tijd hebben moeten missen. Warmte, zonneschijn, de gelegenheid om met een gevoel van blydschap bui ten te kunnen vertoeven, op ons de schoonheid der natuur in te laten werken. Jammer, dat die muggenhistorie nu niet direct met de lente in verband staat. Ook op mooie winterse dagen kan men mugjes zien dansen. Er zijn veel soorten van muggen en daaron der ook wintermuggen. evenals win- tervllegen. die zich by mooi weer al gauw vertonen. Zo'n winterse vlieg liep ons vandaag bijna onder de voe ten. Wat verder komen we met de vlie gende vleermuizen, hoewel deze, als ze in onze eigen omgeving (vaak in schoorstenen, spouwmuren en onder dakpannen) wonen, hun winterslaap bij een overdag stralend zonnetje en een heerlijke dagscheiding al gauw even onderbreken. Maar het meest hebben we toch aan de planten. En inderdaad de paarde bloem heeft zich daarbij van de goede kant laten zien. Op onze tochtjes zyn we ze al enkele keren bloeiend tegen- i )c pc) g.iiiüümtjv'-.. i gekomen, de eerste juist met Drieko ningen. Voor wie 't niet geloven kan, het is onder getuigen geconstateerd. Op dezelfde dag, dat de sneeuw klokjes hun eerste vermelding konden lezen, waren ze ook elders reeds in bossen bloeiend aanwezig, d.w.z., zo als ze zolang kunnen staan, de witte knopjes nog gesloten. Maar als de temperatuur gunstig is, zoals vele da gen daarna het geval was. ontplooien ze zich snel en bengelen zé naar har telust het voorjaar (nog niet de len te) in. Maar 't was nog mooier. Weer op diezelfde dag van de sneeuw klokjes stonden ergens de speenkruidbloempjes wijd open en dat hebben wy nog niet eerder geza- menlyk zo gezien. En het was nog we ze anders graag zoe] waar ze zo onwaarschijnlijk vroeg konden bloeien, dat de redactie een opmerking over deze onwaarschijn lijkheid moest krijgen. Dit jaar waren wij er volkomen door verrast. Ook de kornoelje begint de gele knoppen, die ze al enige weken heeft. volop in bloei te zetten en er zyn zelfs al elzenkatjes, die hun taak volledig hebben volbracht; ze hangen er nu Het peperboompje, dat paars (of wit) op kale takken bloeit, is ook reeds lang present met z'n bloemen; de toverhazelaar, die, in de verte ge zien, zo veel op Chinees klokje kan lijken, staat reeds te verschrompelen na uitbundige bloei. De „bakkruid- jes". de primula's, zijn niet de enige planten, die nu in de rotstuintjes op vallen, we zouden er al een heel lystje van moeten maken,, indien we ze alle wilden opnoemen. Een uitzondering maken we voor de prachtige gele winteraconiet die soms. evenals de sneeuwklokjes onder de sneeuw bedolven, haar gele scho teltjes opheft. O.- EN W.-SOUBURG Uitvoering „Animo" Voor de tweede achtereenvolgende maal gaf de korfbalvereniging „Ani mo" te Souburg een zeer geslaagde cabaretavond. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester en me vrouw Stemerding. Door de heer Van Baaien was speciaal voor deze avond een liedje geschreven. Mej. R. Bras ser te vlissingen had dit op aardige wijze het karakter gegeven van een oorkonde, waarna het door enkele jeugdleden aan de burgemeester werd aangeboden. De burgemeester beloofde het in het Souburgs gemeen tehuis een eervolle plaats te zullen geven. De burgemeester verzekerde dat de sport de volle belangstelling van de gemeenteraad genoot. Hy hoopte, dat de jeugd gediend zou zijn beschikking zullen staan. De uitvoe- met de korfbalvelden. die spoedig ter ring werd met een bal besloten. Wandelactie Om de wandelafdeling van de gym nastiekvereniging „Astrow" nieuw leven in te blazen heeft het bestuur besloten een propaganda-actie op touw te zetten. Er werd reeds voor verschillende, dit iaar te houden wan deltochten ingeschreven. Leider van de wandelafdeling is de heer Landré. VROUWENPOLDER Jaarvergadering De gereformeerde meisjes- en kna- penverenigingen te Vrouwenpolder hielden een gecombineerde jaarver gadering onder leiding van de heer J. Langeleeke. Het jaarverslag van de meisjesvereniging en dat van de kna- penvereniging werd voorgelezen, waarna een afwisselend programma van voordrachtjes en zang ten geho re gebracht werd. Het toneelstuk „De V.N. 27" werd voorts op verdienstelij- ke wijze uitgevoerd. Ds. van de Wal sloot de bijeenkomst met dankgebed. Officiële publikaties MIDDELBURG. OPENBARE KENNISGEVING. B. en W. van Middelburg maken be kend dat het aanbrengen van de straat naamborden. Nassaulaan. de Driehoek en Sportlaan heeft plaatsgevonden en is ge controleerd. Met ingang van heden moeten deze na men op poststukken e.d. worden vermeld Middelburg, 11 februari 1957. Maar we moeten niet alleen naar de bloeiende planten kijken. Vooral de hellingen van de slo ten, die weinig van de wind te lijden hebben en vaak veel zon genieten, vertonen al een keur van met jong groen uitlopende plantjes, en ook de waterplanten, bijna nog beter be schermd daar beneden, laten zich niet onbetuigd. Ergens zagen we in een stilstaand poeltje een beweging, die we niet an ders Konden uitleggen, dan dat er mo gelyk reeds een kikker zyn winter slaap had vaarwel gezegd. Of we het zo mogen nouden? Tja. het is in ons klimaat nogal riskant daaromtrent voorspellingen te doen. Zo dikwyls spelen de hoge luchtdruk- gebieden krijgertje met de depressies en ze treden daarby net op als kwa jongens, die zich niet in hun wilde spel laten weerhouden door een schut ting of een heg. Ofwel als de Hoeksen en Kabeljauwen uit de geschiedenis, die niet schroomden elkaar dwars door de korenvelden achterna te zit ten. Ons klimaat heeft evenzeer zyn heftige schommelingen als zyn rusti ge overgangen. Laten we maar hopen, dat het ditmaal een rustige overgang mag zyn, terwijl we daarby tevens zorgen, dat de overjas in de buurt blijft, zodat de teleurstelling niet kan wegvagen, wat we nu aan schoons en heerlijks genieten. Een kleine vraag nog. Zou de be richtgever uit Hulst, die een bloeiende margriet zag. ons de vindplaats willen melden? We hebben zo'n klein vermoeden, dat hier een vergissing in het spel moet zyn. Want als net werkelijk een margriet be treft is het de moeite waard er naar te gaan kijken en dat zouden we dan ook inderdaad proberen. Natuurlijk zullen we de plant rus tig laten staan, en we raden dat in het algemeen aan voor bijzondere plan ten, die men ziet bloeien, ook nog eens en in het byzonder voor knoppen van bomen en struiken Indien ze tot de eigendommen van een ander behoren. Steeds meer gaat het gelden voor het afnemend natuurbezit: wees een heer (of dame) ln de natuur, ook ln een op windend schoon voorjaar. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: E. C. de Baare—Huijsman, d.; C. S. Osinga—Adrlaanse, z.; P. J. Moorman—v. d. Munckhof, d.; E. Blan- kenburgh—Kooman, d.; J. van de Wie- Ie—Mesu, d.; M. J. L. Boone—Hunders- marek, d. Ondertrouwd: P. Burgs, 25 j. en A. M. Laroes, 20 j. Getrouwd: J. Sturm, 23 en M. J. Huijbregtse, 22 j.; J. B. C. Oldeman, 26 J. en J. J. Ruijtenburg, 21 W. Maljaars, 32 J. en J. Vermeule. 32 J. Overleden: J. J. Houterman, 64 J., wede. v. D. Coppoolse; L. F. v. Dixhoorn, 77 j., Wedn. van S. M. de Pauw: J. de Graaf, 76 j., geh. met B. Lokerse: P. M. Hei boer, 6 j.; G. de Hamer, 67 j„ geh. met J. G. van Langeraad; J. L. Buising, 75 wedn. v. M. J. C. Aspeslagh; J. M. Dijkhoff, 66 j., wede. v. F. P. Kraus. GOES Jaarvergadering tennisclub „Het Halve Maantje" De Goese tennisclub „Het halve maantje" heeft maandagavond op de algemene jaarvergadering in hotel „Centraal" besloten dit jaar voor het eerst met een heren-team uit te ko men in de Zeeuwse competitie. In de landelijke competitie zal één team in. de tweede klas de stryd aanbinden en een tweede groep in de vyfde klas. Er zal dit jaar in Goes geen toernooi De vereniging heeft deneer C. P. van Vliet te ScHi dam weer bereid gevonden om de training te leiden. Bij de bestuursver kiezing werden de heren G. J. Scherphuis, voorzitter, en ir. J. J. Westerhof, secretaris, herkozen in de ze functies. In de vacature van me vrouw C. Noordlohne-de Looze werd voorzien door de verkiezing van me vrouw Hoogendoorn-Baljé. De reke ning over 1956 eindigde met een klein voordelig slot. De begroting voor het komende seizoen is ongeveer sluitend. WAARDE Vergadering landbouwvereniging Tijdens de jaarvergadering van de landbouwvereniging te Waarde is af scheid genomen van de heer J. J. van Maldegcm, bestuurslid der vereni ging, wegens zijn vertrek naar Kort- gene. De voorzitter der vereniging, de heer C. Mol, bracht de heer Van Maldegem dank voör zijn grote acti viteit in het belang van de vereniging. Als blijk van waardering bood hij hem een zilveren sigarettenetui met inscriptie aan. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, de heer J. J. Pieper, bleek dat 1956 voor de vereniging gunstig verliep. De heer A. J. Dees werd als bestuurslid her benoemd. De heer L. Ruissen. een vroegere inwoner der gemeente, thans wonend in de Noordoostpolder, hield een causerie over het ontstaan van de polder en het leven der bewoners. RIILAND-BATH Uitvoering „Willen is Kunnen" De gymnastiekvereniging „W.I.K." te Rilland Bath gaf haar jaarlijkse uitvoering in de zaal ,,'t Wapen van Rilland". De voorzitter, de heer C. van Gorsel. heette alle aanwezigen van harte welkom in het byzonder de oud-leden, burgemeester J. C. W. Job- se en de heer en mevrouw Kanters- Van Kervinck. de oprichters van de vereniging. Hierna werd 't program ma afgewerkt, dat uit niet minder dan 14 nummers bestond, waaronder knotsoefeningen, b: voor dames en heren nummer de slotstand, die byzonder goed werd uitgevoerd. Vervolgens sprak de voorzitter nog een kort slot woord. waarin hij alle medewerken den dankte voor het gebodene. In het bijzonder richtte hij zich tot de leider, de heer F. Klasen uit Bergen op Zoom, die hij dankte voor zijn bekwa me leiding in het afgelopen jaar en tot de heer en mevrouw Kanters Van Kervinck, die vorig jaar hier lei ding gaven toen de heer Klasen in militaire dienst moest. Mejuffrouw M. de Bruyn dankte hij voor haar be kwame leiding by de adspirantleden. Zij allen ontvingen van de voorzitter een aandenken. Tot slot riep de voor zitter de jeugd van Rilland op toe te treden tot de gymnastiekvereniging. Het geheel werd afgewisseld door enige geestige schetsjes, waarin zoals elk jaar het wel en wee der gemeente Rilland de revue passeerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12