PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Maatregelen tegen Israël zouden nieuwe conflictstof scheppen" Indonesië: samenkomst revolutionaire raden Amerikaans schip strandde bij Leugenaarshoofd in Vlissingen B0ELGANIN WIL DUITSERS AFHOUDEN VAN BEWAPENING DE BI L I VERWACHT... 200e jaargang - no. 36 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: T. v. d. Velde en T. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5Ï cent per week; f 6.50 p. lew.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Minim, p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regels) 23 cent p. regel met een minimum van f L—„Brieven of adres v. d. meer. Giro no. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, teL 3353 4 lijnen (b.g.g. M6 of 304); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Lange Vonutr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2226); Oostburg. Nleuwstr. 42. teL 30; Temeuien. Brouwerijstr. 2; Zlertkiee: n. Bogerdstr. 24. te'.. HAMMARSKJOLD AAN VERENIGDE NATIES Russische nota's aan westelijke mogendheden over Midden-Oosten De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft gisteren in een verslag aan de algemene vergadering van de Ver enigde Naties betoogd, dat collectieve maatregelen tegen Israël wegens de weigering van dat land, zich geheel uit Egypte terug te trekken, moge lijk „nieuwe conflictstof" zullen scheppen. Israël is van gevoelen dat het niet billijk is, op ontruiming van Gaza en het gebied aan de Golf van Akaba aan te dringen, zolang Israël niet weet of Egypte oorlog of vrede wil, aldus het rapport. De Russische minister van buiten landse zaken Sjepilow heeft gisteren de Franse, Amerikaanse en Engelse ambassadeurs op zijn ministerie ont boden en hun nota's overhandigd, die, naar verluidt, betrekking heb ben op de situatie in het Midden- Oosten. Politieke waarnemers in Moskou veronderstellen, dat de no ta's, welker inhoud niet openbaar werd gemaakt, betrekking hadden op de situatie welke is ontstaan door de Israëlische weigering, Egyptisch gebied te ontruimen zolang geen in ternationale garanties worden ver kregen. De Israëlische ambassadeur in Wash ington, Abba Eban, heeft gisteren na een gesprek van zeventig minuten met de Amerikaans minister van bui tenlandse zaken Dulles tegenover de pers verklaard, dat Israël op zijn stuk blijft staan wat Gaza en Akaba be treft. Eban wilde zich niet uitlaten over het Amerikaanse standpunt in deze. Er zouden deze week op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken vergaderingen op aller lei niveau worden gehouden over het Midden-Oosten. De Britse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat zijn regering niet zal stemmen voor een resolutie, waar- In wordt aangedrongen op sancties tegen Israël zonder dat een vrije vaart door de Golf van Akaba ge waarborgd is. De Egyptische minister van binnen landse zaken heeft maatregelen ge nomen om te komen tot onmiddellijke bouw van schuilkelders en posten voor de luchtbescherming in de zone van Naar de haaien Initiatiefnemer P. Drijver zet zijn plannen met de Neder landse haaienvissersclub, die onlangs is opgericht door. In Engeland is een voormalig ma- rinescheepie gekocht, dat ruimte zal bieden aan 10 tot 15 sportvissers. De club wil uiterlijk in juli met driedaagse tochten op de Noordzee begin nen. Men vermoedt na de zach te winter op veertig mijl uit de kust goed viswater aan te tref fen. Voorts wordt overwogen na afloop van het haaiensei- zoen het avontuur verder óp te zoeken, door in de omgeving van de Doggersbank jacht op tonijnen te gaan maken. Aan de voorbereiding van een proefreis wordt gewerkt. het Suezkanaal. zo meldt de corre spondent van Belga uit Cairo. Er is geen reden voor dit besluit genoemd. President Nasser van Egypte heeft maandag tot een groep Syrische stu denten te Cairo onder meer gezegd: „Wij zijn vastbesloten op onze manier door te gaan om te komen tot de overwinning van het Arabische natio nalisme". De imperialistische landen zullen er niet in slagen, deze een heid ongedaan te maken. Het Arabi sche nationalisme strekt zich uit van de Atlantische Oceaan tot de Perzi sche Golf van Aan het rapport van Hammars kjöld aan de Verenigde Naties over de toestand wordt nog ontleend, dat de secretaris-generaal nog geen ant woord heeft ontvangen op de vragen, die hy aan Israël met betrekking tot de huidige toestand heeft gesteld. Pas na ontvangst van een antwoord op de ze vragen zou ti(| Egypte vragen om een verklaring van non-belligerentie in de Golf van Akaba, waarom Israël heeft verzocht. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag-Egyp te beschuldigd van schending van on geveer twintig artikelen van het Handvest en achttien resoluties van de Verenigde Naties. Terugslag voor Nenni bij verkiezing in zijn partij. Functionarissen van de Italiaanse links-socialistische partij hebben maandagavond door middel van een „paleis-revolutie" een einde gemaakt 3an de alleenheerschappij van secre taris Pictro Nenni over deze partij. Bij dc stemming voor het nieuw centraal comité van de partij kregen de volgelingen van Nenni slechts 27 van de 81 zetels. Een groep, die voor het grootste deel bestond uit partijfunctionarissen, die bang was, dat zij van Nenni ont slag zouden krijgen, behaalde 30 ze tels. Een andere groep, onder leiding van de voormalige partijsecretaris Lelio Basso, kreeg 15 zetels en een groep, onder leiding van Sandro Pier- tini, die zich verzet tegen de voor gestelde breuk tussen socialisten en communisten, kreeg 9 zetels. Deze nederlaag zal wel uitdraaien op een vertraging in de uitvoering van het nieuwe beleid van Nenni, dat zondag bijna eenstemmig is goedgekeurd door het partijcon gres en dat gebaseerd was op een duidelijke afscheiding van de com munisten, een fusie met de sociaal democraten van plaatsvervangend premier Giuseppe Saragat en een poging regeringsmacht te ver werven. Tramboycot in Madrid is geëindigd De boycot van de trams, autobus sen en ondergrondse in Madrid uit protest tegen de hoge kosten van le vensonderhoud en een verhoging der vervoerstarieven. is geëindigd. Zater dagochtend was de toestand weer nor maal. De boycot heeft twee dagen ge duurd. „Drastische maatregelen Luitenant-kolonel Ahmad Hoes sein, de voorzitter van de Bang- tengraad", die zich in dec. van de macht over Midden-Sumatra heeft meester gemaakt, heeft be kend gemaakt, dat een bijeenkomst zal worden gehouden van alle „re volutionaire raden", welke in Indo nesië naar het voorbeeld van de „Bantengraad" werden ingesteld. Volgens overste Hoessein hebben zeven dergelijke raden, die in Zuid- Sumatra, Borneo, Celebes en Bali werden gevormd, reeds te kennen gegeven aan deze gemeenschappe lijke bijeenkomst, die in Padang zal worden gehouden, te zullen deelnemen. Deze conferentie zal onder meer de middelen bespreken om het hoofd te bieden aan de „zwakheden" van de centrale rege ring en haar falen om de huidige binnenlandse crisis op te lossen. Hoessein waarschuwde dat de revo lutionaire raden „meer drastische en radicale maatregelen zullen nemen", als de huidige regering voortgaat met de wensen van de gebieden bui ten Java naast zich neer te leggen. In politieke kringen in de hoofd stad is nog geen commentaar gele verd op deze nieuwe uitdaging van Hoessein aan het gezag der regering. In verband met de zo pas versche nen brochure betreffende subversie ve activiteit in Indonesië heeft een woordvoerder der Indonesische rege ring verklaard, dat „vele Nederlan ders terecht zullen staan" wegens subversieve bezigheden, en dat men voorshands daarover geen bijzonder heden, ook geen namen, kan meede len „om reden van staatsveiligheid". Kou blijfl nog op afstand. §E Vandaag viert. H.K.H. Prinses ff H Astrid Maud Ingeborg van §e Noorwegen haar 25ste verjaar- dag. Deze foto werd gemaakt f| =g in de kroonprinselijke residen- tie Skaugumeven buiten H Oslo. EE Russen laten gedeporteerde volken terugkeren. De Opperste Sowjet heeft maandag besloten de twee republieken en au tonome gebieden Kaukasus en Wol- ga te herstellen. Zij zijn in de oorlog opgeheven. De bevolking, die gede porteerd werd, zal gerepatrieerd wor den. De volken, die naar hun vroegere woonplaatsen zullen mogen terugke ren zijn de Tsjetsjens, Ingoesjen, Balkaren, Karatsjais en de Karabar- dinjans, die uit de Kaukasus af komstig zijn, en de Kalmukken, die aan de benedenloop van de Wolga gevestigd waren. Stalin liet deze volken wegvoeren, omdat hij hen verdacht van samen werking met de Duitsers. lucht binnenstroomde. Door deze opklaringen kunnen van daag weer temperaturen van 9 a 10 graden Celsius voorkomen. Nog «teeds blijft februari uit zonderlijk zacht. En het ziet er nog niet naar uit. dat hierin de eerstkomende twee dagen ver andering zal komen. Ken nieu we oceaandepressie maakt zich op om naar de richting van Schotland te trekken, waardoor er morgen weer meer wind en ook enige regen mogelijk is. Veel kouder is het in een groot deel van Scandinavië gewor den. Bij de oostkust van Groen land heeft zich een krachtig hogedrukgebied ontwikkeld, waardoor met noordelijke win den koudere lucht over Lap land en Groenland, waar het 's-nachts twee graden vriest, naar Ket zuiden wordt getrans porteerd. Deze koudere vorst- lucht kan de komende dagen tot dicht bij Denemarken en Noord-Duitsland doordringen. Het is echter niet te verwach ten. dat ook onze omgeving de eerste drie dagen in de koudere lucht terecht zal komen. Gemeentesecretaris zou malversaties hebben gepleegd. De burgemeester van Heino (O.), drs. J. W. J. M. van Bemmel, heeft maandag in een bijzondere vergade ring van de raad der gemeente mee gedeeld. dat de gemeentesecretaris, D. van der B., naar bij een onderzoek is gebleken, zich heeft schuldig ge maakt aan ongeoorloofde financiële manipulaties. De thans met ziekteverlof gezonden secretaris wordt er van verdacht zich wederrechtelijk geldbedragen te heb ben toegeëigend en valse handtekenin gen te hebben gezet. I BRIEF ZONDER LICHTPUNTEN „Wellicht hereniging na erkenning Oost-Duitsland". De minister-president van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelga- nin, zegt in zijn vorige week aan de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, overhandigde nota, dat de bewapening van de Duitse Bondsrepubliek de mogelijkheid van een herstel van de Duitse een heid aanzienlijk verkleint. Radio- Moskou heeft de inhoud van de nota maandag bekendgemaakt. IN PLOTSELING OPKOMENDE MIST Vlot losgesleept door de „Scaldis" Nauwere betrekkingen tussen de Sowjet-ünie en de Bondsrepubliek kunnen met zich meebrengen, aldus de nota, dat de Sowjet-Unie belang rijke orders plaatst bij de Duitse industrie. Verder wordt gesproken over een handelsverdrag, een consulair ak koord en een cultureel verdrag. De Sowjet-Unie is bereid mee te werken tot herstel van de eenheid van Duitsland, maar er kunnen geen vorderingen in deze richting worden femaakt, zolang de Bondsrepubliek et bestaan van twee Duitse staten niet erkent, aldus Boelganin. In politieke kringen te Bonn is maandagavond vernomen, dat men met teleurstelling heeft ge constateerd, dat Boelganins nota geen nieuwe vooruitzichten biedt op een spoedig herstel van de Duitse eenheid. Het blijft kennelijk de bedoe ling van de regering te Moskou, dat de bondsregering onderhande lingen begint met de Oostduitse regering over een toenadering; zo werd in deze kringen gezegd. Een verraderlijke, plotseling opkomende mist deed het Amerikaanse sa. „American Trapper" maandagmorgen omstreeks 8 uur stranden bij het Leugenaarshoofd in Vlissingen. Dit 8.453 br. reg. ton metende Victory schip van de United States Line was met stukgoederen op weg van Rotterdam naar Antwerpen Kapitein J. L. Habbard heeft eerst nog getracht op eigen kracht vlot te komen maar het werd weldra duidelijk dat dit niet zou lukken. Daarom aanvaardde de Amerikaan tenslotte de hulp van de sleepboot „Scaldis", die al spoedig langszij lag. Het was voor deze Belgische sle per maar een klein karwei om de „American Trapper", die met de voor steven over deze zeewering schuurde, vlot tc trekken en in veiliger vaar water te trekken. De mist was inmid dels opgetrokken en omstreeks tien uur w as het schip midden op de rede van Vlissingen. Hierna werd nog even het anker uit-1 :eworpen maar al gauw kon de reis j aar Antwerpen hervat worden, in 'elke haven men vermoedelijk een I odemonderzoek zal laten instellen. Agent van de United States Line is '.e fa. W. M. Müller en Code heer V. Maquelin, vertegenwoordiger van lit agentschap in Vlissingen. heeft net zijn staf de nodige bemiddeling erricht. Er moest een borgtocht wor- len gestort voor de schade aan de zee wering. Rijkswaterstaat zal een onder zoek instellen naar de gevolgen van deze stranding en later hoort de maat- Dorpje in Aden door R.A.F. verwoest. Het dorp Danoeba In West-Aden is maandag door de Britse lucht macht met bommen en raketten ver woest na het verstrijken van een ul timatum, dat 48 uur tevoren aan de bewoners was gesteld. De Britten eisten, dat opstandige stamleden aan de autoriteiten zouden worden uitge- leverd. Ambtenaren te Aden hadden eer- 1 der medegedeeld, dat opstandige stamleden Danoeba hadden gebruikt 1 als basis voor overvallen. In het bij- zonder zouden de leiders van een aanval op een Britse patrouille, i waarbij vorige week twee militairen j omkwamen, in het dorp onderdak hebben gevonden. De R.A.F. had de bewoners vooraf I gewaarschuwd, dat het dorp zou schappij dan wel hoe groot de schade worden vernietigd en dat het moest 3S- worden ontruimd. Vliegers zelden Gelukkig had dr „American Trap-dat het dorP verlaten leek. per" niet veel vaart, want het wach-1 ten was op de komst van de rivier- loods, waarvoor reeds gewaarschuwd 1 was. Hierdoor w erd voorkomen, dat het schip te vast op de zeewering kwam te zitten. Buitenkansje Voor de Vlissingse schooljeugd bete kende deze stranding, zo vlak voor schooltijd, natuurlijk een buitenkans je. In grote getale kwamen de jon gens en meisjes kijken en één van hen vertolkte aller mening, toen hij zei: „Nu kunnen we het eens lek ker van dichtbij zien". Maar toen zij om twaaif uur weer uit school kwa men, was het pleit al lang beslist en de „American Trapper" bevond zich j reeds op doorreis naar Antwerpen. AAN HOUDEND ZACHT. Aanvankelijk hier en daar regen, later enkele verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 13 februari Zon op 8.02 onder 17.52 Maan op 16.45 onder 6.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1