KAPPIE VOORSTELLEN VOOR B.L.O.- SCHOOL TE VERWACHTEN WALCHEREN AFSCHEID BIJ HET GASTHUIS IN VLISSINGEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN en de geheime vlootmanoeuvre MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLKSONDERWIJS OOSTBURG BIJEEN Te stichten christelijke huishoudschool ter sprake In de onder voorzitterschap van de heer M. L Hoste te Oostburg gehou den vergadering van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs, heeft de heer A. Vermeulen uit Goes, voor zitter van het Kringbestuur, gespro ken over het stichten van een b.l.o.- school in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker memoreerde de gehele voor geschiedenis van deze voor de streek zo belangrijke kwestie, waarbij hij wees op het streven van Volksonder wijs voor een openbare school. De vereniging had oa, vergaderd met het Breed Moderamen der Kerken, maar tot overeenstemming kon men niet ko men. Vervolgens heeft Volksonderwijs de vereniging van b.s. en o. in het gewest gevraagd het initiatief te ne men tot het stichten van een b.l.o.- school. Naar aanleiding van dit ver zoek is er een commissie gevormd. Verwacht wordt, dat de voorstellen van deze commissie spoedig ter tafel zullen komen. De heer Vermeulen sprak de hoop uit. dat met medewerking van alle af delingen van Volksonderwijs, hoofden van scholen en oudercommissies spoe dig een b.l.o.-school in West Zeeuwsch Vlaanderen zal komen. Voorts sprak de heer Vermeulen over stichting van een christelijke huishoudschool in Oostburg. Spreker zeide het te betreuren, dat hij juist op deze vergadering moest zeggen, dat Oostburg zoveel scholen binnen de gemeente wil hebben. Vooral de voor de totstandkoming van de school ge voerde acties in de diverse gemeen- Ds. Van Houte sprak over het Vrijz. Protestantisme. Voor Herv. mannenvereniging „In dienst der kerk" Tijdens een vergadering van d Herv. Mannenvereniging „In Dienst der kerk" te Middelburg, die onder leiding stond van de heer H. J. Ik- kink, heeft ds. H. I. van Houte ge sproken over „Het Vrijzinnig Pro testantisme". Ds. Van Houte merkte op, dat prof. Lindeboom in zyn ge schiedenis over het vrijz. prot. over drie typen spreekt: hét latyns-mid- deleeuwse type (het rooms-katholi- cisme), het bijbels-confessionele type (liet calvinisme) en het anti-confes sionele type (het vryz.-prot.) Dit laatste type, aldus ds. Van Houte, had een huivering voor de belijdenis, was wars van de bevoogding door de geestelijkheid en was een reactie op de oordeelsprediking uit die dagen. Als voorlopers van het vryz.-prot. kuimen uit die tyd beschouwd wor den mannen als Erasmus, Geert Groo- te, Thomas a Kempis, Hugo de Groot, Coornhert e.a., terwijl ook Van Ol- denbarnevelt en Arminius bekend zijn. Voorts wees spreker er op, dat het viijz.-prot. zich in elke cultuurpe riode wijzigt. De afscheiding en doleantie waren de reacties op toen in de kerk heersende liberale dachte. Het neemt een vrije gestalte aan en is niet-dogmatisch in het denken. Uitvoerig ging ds. Van Hou te in op enkele trekken van dit mo dernisme. Gedurende de laatste tientallen jaren is dit beeld zowel aan de recht zinnige- als aan de vrijzinnige kant belangrijk gewijzigd. Spr. noemde hier de invloed van de professoren Barth, Brunner, Roessingh, Herins e.a. Ook van rechtzinnige zijde wordl thans grote aandacht besteed aan de vragen van de cultuur. Voorts is er de gemeenschappelijke strijd tegen de ontkerstening van het volk Denk voorts aan het standpunt, aldus ds. Van Houte, van de Synode t.a.v. de schoolkeuze, hèt I.K.O.R., de oecumene, de politie ke partij, enz. Er is een gezamenlijk besef van verantwoordelijkheid aar het groeien en ér is toenadering ont staan. In de 19e eeuw meende men de mens, zijn natuur en zijn zedelijke plichten uit de rede te kunnen ver klaren. Dit optimisme is stuk gebro ken op de ruines van de le en de 2e Wereldoorlog. De menselijke geest was, zo dacht men, deel van Gods geest, hetwelk culmineerde in woorden van Kloos: „Ik ben een God in het midden mijner gedachten". Restanten van dit denken vindt men nog steeds terug. Jezus zag men als een mens, terwijl alles wat bovenna tuurlijk aandeed als legendevorming werd gezien. Dat Jezus Christus de gans andere is, heeft men eerst later leren ontdekken. Albert Schweitzer zei terecht: de Christus Gods laat zich niet in een (menselijke) biogra fie vangen. Wij zullen, aldus ds. Van Houte. bij onze beschouwing van Je zus Christus er niet vanuit moeten gaan hoe wij over Jezus denken, maar hoe hij ons in het evangelie verschijnt van het zijn. Jezus Christus was ook voluit mens. De vrijzinnige is veelal principieel verdraagzaam t.a.v. godsdiensten. Dit heeft veelal een andere visie tenge volge op de zending. De hervormd- vrijzmnige vindt zich soms ook be ter thuis in een kring van vrijzinnig denkenden, afkomstig uit de Her vormde, de Doopsgezinde, de Re monstrantse en de Lutherse kerk, dan in de eigen Hervormde Kerk. Wij zijn, zo eindigde ds. Van Houte zijn rede. vele leden van het éne li chaam van Christus, waarin elk lid zijn eigen taak heeft. De heer Ik- kink dankt ds. Van Houte voor zijn belangwekkende rede. ten, waarbij een onluiste voorstelling van de gang van zaken zou zijn gege ven, werden door spreker gelaakt. Een der aanwezigen wees er voorts op, dat het type van de in Oostburg te stichten huishoud school geheel anders is dan de landbouwhuishoudschool te Schoon dijke. Als zulks inderdaad het ge val is, komt de zaak anders te hg- gen, aldus deelde het kringbe stuur mede. Voorts werd nog ge sproken over de vraag of het wel licht beter zou zijn om de land bouwhuishoudschool naar Oost burg over te brengen. Deze vergadering werd geopend door voorzitter Hoste, die mededeel de dat de openbare scholen Ln Oost burg niet met een tekort aan leer krachten te kampen hebben. Tot lid van de commissie voor het nazien der rekeningen werden benoemd de heren M. J. A. Bil en H. J. ten Broe- ke. Van het bestuur, dat in zijn ge heel aftrad, werden herkozen de he ren M. I. Hoste, A. W. Gossye en L. Schippers. In de plaats van de heren Iz, Brevet en A. P. de Groote werden benoemd de heren M. J. Moens en P. I. Simpelaar. Ds. en mevrouw Siskesz naar „Lindenheuvel" Ds. J. C. Sickecz, predikant bij het Haagse diaconessenhuis en mevrouw SickeszSnijders, zijn tot leider be noemd van het hervormde centrum „Lindenheuvel" te Bloem endaal. Het echtpaar SickeBZ zal de leiding van „Lindenheuvel" eerst na 1 juli a.s. kunnen aanvaarden. Ds. Sickesz was tevoren hervormd predikant te Vlissingen en daarvoor te Terneuzen en Rilland en nam een vooraanstaande positie in in de her vormde kerk in Zeeland. Ook me vrouw Sickesz bekleedde verschillen de functies op hervormd kerkelijk en op maatschappelijk gebied. Afscheid ds. Kouwenhoven Voor een volle kerk hield ds. H. Kouwenhoven, gereformeerd predi kant te Heinkenszand zondag zijn afscheidspreek in verband met zijn vertrek naar Rotterdam. De tekst van ds. Kouwenhoven was 1 Corin- the 2 2. Na de dienst werd hij toegespro ken door de heer W. van Baaien, na mens de kerkeraad, door ds. Oege- ma te Lewedorp als afgevaardigde van de classis, door ds. C. J. Amesz namens de hervormde gemeente en door wethouder C. Nijsse namens de gemeente Heinkenszand. Tenslotte dankte ds. Kouwenhoven alle "spre kers, gemeenteleden en catechisan ten voor de goede woorden en voor de vriendschap, die hij had mogen ondervinden. LAATSTE NIEUWS MIDDELBURG Vrijzinnig Hervormden hielden jeugddag De traditionele vrijzinnig-protestant se jeugddag op de tweede zondag in februari werd door de vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Mid delburg gevierd met een bijzondere kerkdienst voor ouderen en jongeren boven de twaalf jaar. Ds. I. J. van Houte sprak over het thema „Gods liefde". Nadrukkelijk werd beklem toond, dat de jeugd, hoewel vaak me nende het te kunnen stellen zonder een hogere leiding toch altijd eens tot de ontdekking komt, dat men deze lei ding niet missen kan. Zowel de mens als de wereld zijn geborgen in de hol te van Gods hand. Na de preek werd het lekespel „Vuur op Ninevé" opgevoerd een liturgisch spel door ds. J. M. Lindemans. Dit spel heeft als plaats van handeling het huis van een joods gezin in de om geving van Ninevé, op het moment, dat de profeet Jona de boodschap van de vernietiging der stad brengt. Men verwacht elk ogenblik het vuur, dat het lot van de stad zal bezegelen, te zien uitbreken, maar Gods liefde spaart ook hier stad en inwoners. De uitvoerenden, leden van de Vrij zinnige Lekespelgroep Middelburg, hebben dit spel ongetwijfeld met veel zorg ingestudeerd, want zij brachten het geheel met veel overtuiging en overgave. Dat deze moderne wijze van evangelie-verkondiging de toehoorders weet te boeien, bleek wel uit het feit, dat het grote aantal aanwezigen het kerkgebouw was geheel bezet met grote aandacht en onder doodse stil te het spel volgde. VLISSINGEN Jaarvergadering A.R. kiesvereniging De a.r. kiesvereniging1 „Nederland en Oranje" te Vlissingen hield vrij dagavond in het jeugdgebouw dér geref. kerk haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Harinck, open de op de gebruikelijke wijze. Hij deelde mede, dat de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, op donderdag 21 maart voor de vereniging zal spre ken over het Deltaplan. Er bestaan voorts plannen de ledenwerfactie in tensief voort te zetten en hij sprak zijn blijdschap erover uit, dat weer een Arjos-club is opgericht. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer C. van Veenendaal, bleek dat in het afgelopen jaar het ledental steeg tot 268 leden, w.o. 7 vrouwelijke. Het bezoek aan de ver gaderingen was bevredigend. De penningmeester, de heer G. A. de Rijke, sloot zijn jaarverslag met eeii batig saldo van 261,15 en uitfe zijn grote tevredenheid over de nieu we contributie-regeling. 'Tot lid der kascommissie werd be noemd de heer J. van Sorgen. De aftredende bestuursleden, de heren G. A. de Rijke en C. I. Stroo, werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens hield de heer J. B. Eb- ling een inleiding over „Het ontwerp Beginselprogram", waarop een druk ke bespreking volgde. De bijeen komst werd daarna door de heer Ebling met gebed besloten. Filmavond C.B.C. De christelijke bedrijfsgroepen cen trale hield in het verenigingsgebouw aan de Noordstraat te Vlissingen een filmmiddag voor kinderen en een pro pagandafilmavond voor ouderen. De districtsbestuurder C. Braspenning opendp de avondbijeenkomst, waarna als eerste film een rolprent over het vakantiecentrum van de C. B. C.- in Vrouwenbond N.V.V. bijeen De afdeling Vlissingen van de Vrouwenbond N.V.V. en de vrouwen groep van de P.v.d.A. hielden in het A.N.M-B.-gebouw aan de Beurs straat haar periodieke vergadering onder leiding van mevrouw De Pries ter. Mevrouw Wilze Bruins sprak tijdens deze vergadering over het kopen op postorder. Driebergen vertoond werd. De heer Braspenning sprak vervolgens over vakantiebesteding. Hierna werd de hoofdfilm „De onvoltooide opdracht" vertoond. De heer H. Engeberts sprak een slotwoord. Openbare leeszaal en bibliotheek Het boekenbezit van de openbare lees zaal in Vlissingen werd uitgebreid met de volgende werken: Le Breton: Sloppen; Colette, Schimmen op de wolken; Cor- sari: Charles en Chalrotte; Cronin: Op standig Ideaal; Gordon: Daar ls de dok ter; Llewellyn: De grote verleiding; Roe: Erfdeel der goden: Söderholm: Kerstmis op Hellesta; Nossack: Spütestens lm No vember; Bates: The sleepless moon; Schreiber en Schreiber: Glorie en onder gang; Aatjes: Logboek voor „Dolle Dins dag"; Tadema-Sporry: Gelukkig Libië; Schouten: Chemie in dienst der mens heid; Bovens: Lijnvaart; Latll: De ver overing van de diepzee; Lange en Hlr- mer: De cultuur van Egypte; van Tus senbroek: Wonen, werken, rusten. In de maand januari werden uitge leend 2865 romans, 212 romans in vreem de talen en 1045 studieboeken. In de jeugdleeszaal werden 2163 boeken uit geleend (totaal 6265). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 141 mannen en 29 vrouwen. De jeugdleeszaal door 131 meisjes en 43 jongens (totaal 344). VROUWENPOLDER Melkcontrolevereniging hield jaarvergadering De melkcontrolevereniging „Voor uitgang zij ons doel" te Vrouwenpol der hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. Me- su.Czn. De heren A. Mesu en H. van Tatenhove werden herkozen. Ir. W. L. Harmsen wekte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de provinciale vereniging voor melkcontrole, waar toe werd besloten. Als afgevaardigde werd de heer M. J. de Vlieger geko zen en als plaatsvervanger de heer S. de Bruyn. Hierna gaf de heer J. Stroo een overzicht over de produk- tieresultaten van het afgelopen jaar. Bedrijfsvoorlichting De vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Walcheren" te Vrouwenpol der hield onder leiding van de heer H. Maljaars haar praatmiddag. De heer R. Krijger, rayon-assistent, sprak over „Rationele bedrilfsopvoe- ring". Hierop volgde een uitgebreide discussie. Vervolgens werden films vertoond o.a. over onderhoud van drainage. VEERE Actie instrumentenfonds afgesloten De avond, georganiseerd ten bate van het instrumentenfonds van het fanfarecorps „Veere's Genoegen" is een groot succes geworden. Deze avond was een herhaling van de voorstelling, die 's middags voor de jeugd was gegeven. Het publiek moest raden hoeveel het gewicht van het bestuur en de oude instrumenten bedroeg. Het 7 man sterke bestuur woog 564,255 kilo. Het dichtst hierbij was mejuffrouw Truus Van de Velde, die 564.250 kilogram raadde. Zij won met deze opgave een mooie fruit mand. De instrumenten wogen 9630 kg, het dichtst benaderd door Jaap Rottier met 9650 kg. Verder traden op een goochelaar en het muziekensemble „De Noten krakers". De opbrengst van deze drieweekse actie bedraagt 3373. Vader slaat zijn zoon dood Een vechtpartij te Oss tussen vader en zoon heeft er zondagavond toe ge leid dat de 22-jarige W. S. door zijn 47-jarige vader is doodgeslagen. De onenigheid was ontstaan doordat de zoon, uit een café thuiskomend, zijn moeder om meer geld vroeg. Zij wei gerde, waarop de zoon enig huisraad vernielde. De vader ontstak hierover dusdanig in woede, dat hij zijn zoon met een eind hout te lijf ging. De va der raakte zijn zoon daarmee zo hard, dat deze kort daarna op het erf van de boerderij overleed. ZUID-BEVELAND GOES District Zuid-Beveland N.C.L.B. 25 jaar Het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond was zaterdagmiddag in restaurant „De Opril" te Goes bijeen, ter herden king van het vijfentwintigjarig be staan van dit district. De voorzitter van het district, de heer Chr. Maas. herinnerde m zijn openingswoord aan de afgelopen pe riode. Ondanks de moeilijkheden van de dertiger jaren, werd er toen in deze streek een districtsbestuur van de N.C.L.B. gevormd. In dit verband richtte spreker zich tot de drie aan wezige mede-oprichters, de heren Luikenaar, v. d. Weele en De BeL De laatste maakt nog deel uit van het bestuur. Deze mannen hebben een moeilijke strijd om het bestaans recht van de organisatie moeten voe ren. Op hun beurt spraken de oud voorzitter, de heer Luikenaar en de oud-secretaris, de heer v. d. Weele, om het districtsbestuur met dit zil veren jubileum geluk te wensen. De heer M. D. den Hollander, uit Goes, deed dit namens het hoofdbestuur. Hij wees daarbij op de betekenis van het district, maar tevens op de dankbaarheid jegens God. Het dis trict Zuid-Beveland telt thans 22 afdelingen, met plm. 900 leden. Naast bezinning op de taak en de hoge betekenis van de Chr. organi satie, zal er ook moeten worden ge werkt voor de verdere uitbouw van deze bond. Voorts sprak de vergadering nog als haar mening uit, dat het door het Landbouwschap gedane voorstel inzake de beloning, dient te worden verwezenlijkt, evenals C- andere on derdelen van het voorstel. Popering, voorts de wethouder Post, do gemeente-ontvanger R. J. Zjjl»tra. Veel waardering voor de heer J. van der Hof De secretaris-rentmeester van het Gasthuis in Vlissingen, de heer J. van der Hof, heeft zaterdagmiddag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid geno men. Kuim 21 jaar heeft h(j het Gast huis in deze functie gediend. H|j deed dit tot grote tevredenheid van het gemeentebestuur, het college van ro genten en regentessen, zoals bleek uit de grote belangstelling op de af scheidsbijeenkomst In het tehuis voor de r.k. militairen In de Hellebar- dierstruat. Onder de belangstellenden bevon den zich de waarnemend burgemees ter van Vlissingen, wethouder Van KAMPERLAND Vergadering „Landbouwbelang" In het café „Havenzicht" in Kam perland hield de Coöperatieve Ver eniging Landbouwbelang een leden vergadering onder voorzitterschap van de heer G. de Jonge. In zijn openingswoord heette ae voorzitter alle aanwezigen van harte welkom in het bijzonder ir. D. J. V. d. Have en twee vertegenwoordigers van deze firma en de pas benoemde secretaris de heer J. Balkenende. Hierna hield ir. Van der Have een interessante lezing over de export en de teelt van landbouwzaden in bin nen- en buitenland, waarin hjj de as pecten breedvoerig besprak, in het bijzonder de zaadteelt van de suiker bieten. haar ziekten en haar rassen. die hij aan de hand van lichtbeelden it<- lij zijn weer over Rusland, hierbij maakte hjj verduidelijkte. Tenslotte gaf hij reisindrukken eveneens gebruik van lichtbeelden. Door spreker werden nog enkele vragen beantwoord. Vergadering „Ons Genoegen" De muziekvereniging „Ons Genoe gen" in Kamperland hield een leden vergadering in café Wirtz onder voorzitterschap van de heer M. Leen- poel, die in zyn openingswoord me dedeelde dat de nieuwe uniformen in de loop van het voorjaar klaar zul len komen. Uit de boeken van de secretaris en de penningmeester bleek dat, er 25 werkende leden en 7 leerlingen zyn, en dat de kas een goed slot vertoon de. In de vacature van het bestuurs lid W. Goossen werd gekozen de heer S. J. van Langeraad. GEMEENTERAAD ST. JANSTEEN Besloten tot aanleg rolschaatsbaan. Vorige week kwam de gemeenteraad van Sint Jansteen onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. I. M. Reuser bijeen. Besloten werd van ge meentewege een rolschaatsbaan aan te leggen aan de Van Hovestraat. Wat betreft de oprichting van een speeltuin was men van mening dat daarvoor het initiatief van particu liere zjjde zal moeten komen. Conform het voorstel werd besloten over te gaan tot aankoop van en kele percelen grond, gelegen in het uitbreidingsplan Heikant, benodigd voor de realisering van het exploita tieplan Heikant. Verder besloot de raad een perceel grond met de daarop staande wo ning Heerstraat 8 te kopen voor een bedrag gelyk aan de tegenwaarde in Nederlands geld van 30.000 Belgische francs. Het voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekeningen over de dienstjaren 1952, 1953 en 1954 werd aangehouden. Besloten werd tot handhaving van het besluit van 24 januari, waarbij werd besloten tot G.S. een gemoti veerd verzoek te richten om de be zoldiging van de wethouders dezer femeente. met ingang van 1 januari 957 te stellen op 1000 per jaar. De heer Roelands, directeur van de centrale dienst voor bouw. en wo ningtoezicht en van gemeentewerken, gaf een interessante uiteenzetting over het uitbreidingsplan, onderdeel Heikant, speciaal in verband met de bouw van woningen aldaar. TERNEUZEN Aanrijding Op de markt te Terneuzen ont stond vrijdag een aanrijding tussen een wegrijdende autobus bestuurd door H. E. uit Axel en een juist pas serende personenauto, bestuurd door mevrouw A. de A.B. uit Sluiskil. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar de personenauto werd beschadigd. Aantal baden De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd in de maand janua- ari door 3110 personen bezocht. Contactavond gerepatrieerden In het Torenlokaal der Nederlands hervormde kerk te Axel werd een contactavond gehouden voor gerepa trieerden. De bijeenkomst, die was georganiseerd op initiatief van ds. P. J. Pennings had tot doel een beter irizicht te geven aan de gerepatri eerden over de in Nederland heersen de toestanden op sociaal en kerke lijk gebied. Aanwinsten christelijke openbare bibliotheek Heieen van Gelder: Dingena, je vader: E. Wiechert: De geschiedenis van het ge slacht Jeromin; Maria Mathl: Als de sperwer maar niet komt: G. Cor$ao: Cursus van de dood; H. J. Baden: De grenzen van de vermoeidheid; M. J. El- zinga; Geloof en geneeskunde; P. Jullen: Pygmeeën, De Spyeghel der Sallcheyt van Elckerlyc; A. Noordtzl): Korte ver klaringen Ezechiël. Jeugdboeken. J. ter Haar: Sa&kla en Jeroen doen domme dingen: C. Butner: Aan de rand van het Surinaamse oer woud: Netty Streef: Boendermartjes ideaal; C. Dickens: Olivier Twist; Riet Chardon: Toen Trlac veertien was. VOGELWAARDE Industrie in Vogelwaarde Op maandag 11 februari a.s. zal het voor de gemeente Vogelwaarde een grote dag zijn. Op die dag be gint naar gemeld de confectie-fabriek van ae verenigde Nederlandse tex tielbedrijven J. W. Meyerink en Co. uit Winterswijk in deze gemeente een nevenbedrijf. In afwachting van het gereedkomen van het nog niet vol tooide bedrijfspand, wordt de produk- tie begonnen in het parochiehuis. Een vijftiental meisjes zal voorlopig hier aan het werk kunnen. In de toe komst hoopt men dit aantal te ver dubbelen. 17. De brave Maat kon er geen touw aan vastkno pen. Ten aanschouwe van de Lutjewierse bevolking werd hij als een misdadiger door de politie opgebracht. Tevergeefs herhaalde hij. dat dit een misverstand moest zijn. dat hij de mari ne een fijne zaak vond maar dat hij zich toch niet vrijwillig had gemeld. De harde knuisten hielden hem stevig in hun greep. Hun eigenaars kenden die praat jes! Het drietal was nu bij de valreep aangeland waar de schildwacht, verheugd om de afleiding, de gebeurte nissen van verre had ge volgd. „Arrestant Duizendschoon, Tjeerd," meldde een der ordebewakers kort. „Deser teur". De echlldwacht fronste moeilijk het voorhoofd. De naam Duizendschoon kwam hem bekend voor. „Da's vreemd", merkte hij op. „Ik meende nog zo, dat ik daarnet ook al een Duizendschoon Tjeerd had doorgelaten, "t Kan toch geen abuis zijn, wel?" „Sta niet te leuteren, man", antwoordde de poli- gemcenU-ontva het college van regenten en regen tessen van het Gasthuis, de directri ce. zuster Byi, de oud-directrice, zus ter Goedbloed. en vele anderen. Dit afscheid, dat ln verband met het gebrek aan ruimte plaats vond in het tehuis voor de r.k. militairen, nJfc mede werking van het bestuur van dit te huis, werd een indrukwekkende bui de aan de scheldende functionaris. Namens het college van* regenten en regentessen zeide de voorzitter, de heer W. de Ridder, dat de beer Van der Hof zich al die jaren zeer ver dienstelijk heeft gemaakt voor het Gasthuis, in het byzonder in de perio de van de Tweede Wereldoorlog. Zich verdiepend In persoonlijke herinne ringen noemde de heer De Ridder tal van namen, bekend uit de periode van de samenwerking tussen nem en de heer Van der Hof. HH prees het in de heer Van der Hof. dat hij altHd open stond voor de klachten en de wensen van de bejaarden, die h(j met raad en daad bijstond in hun moei lijkheden. Namens allen wenste spreker hem 'n reeks van goede en gelukkige jaren toe. waarin hij kan genieten van zijn welverdiende rust. L>e heer Do Ridder bood tenslotte de typemachine aan, waarmede de heer Van der Hof werkte, alsmede ©en ge schenk onder couvert. Ook mevrouw Van der Hof betrok spreker in zijn waarderende woorden. Mevr. Gcldof bood haar als blhk van erkentelijk heid een boeket bloemen aan. Ontroerd door deze biyken van er kentelijkheid sprak de heer Van der Hof een kort woord van dank in het bijzonder tot het college van regenten en regentessen. De oudste van de inwoners van het Gasthuis, de 92-jarige heer Wagen- dijk, gaf daarna uiting aan de waar dering van de inwoners door het voorlezen van een lofwoord op rijm. HIJ bobd de heer Van der Hof vervol gens een origineel geschenk aan. De directrice, zuster Bijl. had haar af scheidswoord eveneens op rym ge steld. Zij verdiepte zich daarin in net byzonder in de oorlogsherinneringen en in de wyze, waarop de heer Van der Hof steeds weer de financiële en administratieve moeilijkheden wist op te lossen. Zuster BUI bood tenslotte enkele boekwerken als herinnering aan. Wethouder Van Popering vertolkte de waardering van het Vlissingse ge meentebestuur voor hetgeen de heer Van der Hof deed in het belang van het Gasthuis. De opvolger van de scheidende functionaris, de heer B. G. de Graaf, dankte de heer Van der Hof voor de wijze, waarop hy hem ontving en wilde inleiden ln de ad ministratieve problemen van het Gasthuis. Alle sprekers verzekerden, dat de heer Van der Hof uiteraard van harte welkom za! zrjn bij de ope ning van het nieuwe tenuis voor bc- iaarden bij de officiële opening. )aarna volgde een gezellig samen- zyn. Gymnasium Middelburg bijna schoolschaakkampioen. Voor de eindronde van het schaakkam pioenschap der Zeeuwse middelbare scholen kreeg de lagere technische school Terneuzen bezoek van de r.h.b.s. Mid delburg. De hoofdstcdelingen behaalden een 2—4 overwinning en schakelden daar door de technici uit. Het Middelburgse gymnasium heeft nu ln haar laatste wed strijd genoeg aan een gelijk spel om de titel te behalen, zoals uit de stand blijkt: gymnasium Middelburg 2—4. r.h.b.s. Vlissingen 2—2, r.h.b.s. Middelburg 2—2, lagere technische school Terneuzen 2—0. De gedetailleerde uitslagen lulden: Lammens Louws 0—1. v. d. Berge Vaandrager O—I, Verhaar Mallpaard 1—0. Lentze Van Wijnen 0—1, Dekker Funcke 10, Meulenberg Donze 0—1. tie korzelig. „Dacht je soms dat wij onze arrestan ten niet kenden? Ga opzy. dat we dit heerschap aan boord zetten." Met een fors gebaar werd de ma troos opzoj geschoven. De heer Justus Iks. verdekt opgesteld aan boord van de kruiser had het gesprek nauwlettend ge volgd. Op zijn gezicht verscheen nu een grimmige uitdrukking. WESTDORPE Raad sfelt winkelsluiting vast De gemeenteraad van Westdorpe kwam onder voorzitterschap van burgemeester G. H. E. M. van Waes byeen. Het voorstel tot vaststelling van de verordening op de winkel sluiting, die er tof nu toe niet was voor de gemeente Westdorpe werd door de raad aangenomen. Voortaan zal de winkelsluiting voor deze ge meente als volgt worden geregeld: gedurende het tijdvak van 1 april tot 1 oktober mogen de winkels open zyn tot 19 uur en gedurende het tijdvak van 1 oktober tot 1 april tot 18 uur. 's Zondags zullen de winkels geopend mogen zj|n van 8 uur tot 12 uur, hetgeen de grootste verandering voor Westdorpe betekent. De koopavond is op vrjjdag gesteld tot 22 uur. By de ingekomen stukken werd gunstig beschikt over een verzoek van P.ZJ3.M. om in Stroodorpe ge lyk met de verkaveling straatver- hchtingsaders op te nemen zodat dit by eventuele latere aansluiting niet meer nodig ls. Hiervoor wordt gere kend een totaal bedrag van 1170. Goedgekeurd werd de regeling be treffende de bezoldiging; van het ge- meentepcrsoneel. waarin is opgeno men 6 en 5 6:10 in verband met de algemene ouderdomswet. Aan het seminarie van Wernhoutsburg werd een subsidie verleend van 80 per leerling. Het honorarium van lijk schouwers werd vastgesteld op 10 per lijkschouwing. De heer Klaassen wees by de rond vraag op een stuk grond te Stroodor pe, aat door afgraving geschikt ge worden is voor bouwterrein. De voorzitter antwoordde dat het uitbreidingsplan voor Stroodorpe nog steeds in bewerking is. Een voorstel van de heer Van Acker om het gras plein aan de heer R. Remerij te be stemmen voor parkeerterrein, werd verworpen. De heer E. de Maertelacre infor meerde of er ai iets bekend was van de levering van straatklinkers voor het werk in de nieuwe wijk. De voor zitter antwoordde hierop dat afge sproken was deze per 1 december 956 te leveren doch tot nu toe hiervan niets is gehoord. Hierover zal met de leverancier worden gesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3