PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Zaak Nieuw-Guinea: bedreiging van Nederlanders in Indonesië Zeeuwse C. J.M.V.-ers trekken naar de Vlaamse Ardennen NEDERLAND KRIJGT GELEIDE PROJECTIELEN UIT V.S. MASSALE PROTESTEN TEGEN V.N.-BESLUITEN IN ISRAËL DE VERWACHT... 200e jaargang - no- 35 Dagbladultgave van <le firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.s fr. p.p. t 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie t In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 28 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsstngen, Walatr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 804); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Voratstr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwatr. 43. lel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogcrdstr. 24, tel. 28. DJAKARTA OPENT RECLAME-CAMPAGNE TEGEN NEDERLAND Indonesiërs verwachten: open inflatie en val van kabinet „De positie van de Nederlanders in Indonesië zal bijzonder zorg wekkend worden, wanneer niet spoedig een oplossing gevonden wordt voor de kwestie Nieuw-Guinea. U kunt vele dingen verwachten Dit zei zaterdag de Indonesische ambassadeur in Manilla, en als de dingen die men zou kunnen verwachten noemde hyalgemene staking en aanvallen op Nederlandse eigendommen. De Indonesische regering heeft een boekje het licht doen zien, ver lucht met foto's waarin de Nederlanders worden beticht van „sub versieve activiteiten in Indonesië. Nederland heeft het gedaan In het boekje, dat in het buitenland werd uitgedeeld op persconfe renties, wordt o.m. gezegd, dat een groot aantal Nederlanders, waar onder vooraanstaande autoriteiten, betrokken zijn bij dergelijke acti viteiten. Nederlanders worden ervan beschuldigd chaos te scheppen in Indonesië en het onmogelijk maken van een stabiele regering. Deze week wordt het begin ver wacht van het Nieuw-Guinca-debat in de Verenigde Naties. Senaat stelt vragen den deze week het bijltje er wel bij neerleggen. De communisten hebben reeds laten wten, dat ze bij de vor ming van een nieuwe regering mi nisterszetels willen hebben. Dage lijks komen in Djakarta eisen binnen van de delen van het eilandenrijk, die meer zelfbestuur wensen. Reserves wéér gedaald Financiële deskundigen hebben voorspeld, dat in Indonesië zich in de komende maanden c™ «"flati*" „open inflatie'' zal openbaren. In de vorige week zijn de goud-deviezenreserves, die reeds beneden het wettelijk voorgeschreven minimum van 20 van het geld in omloop en andere verplichtingen, nog verder gedaald. Zaterdag was dit percentage 19,57 tegen een week ge leden 19.86. De huidige toestand moet vooral worden geweten aan het voortdurend laten drukken van geld door de re gering. De voorschotten aan de rege ring vermeerderden in de afgelopen week met 111 'miljoen roepiah tot 7.3 miljard roepiah (een jaar geleden 4 miljard). In dezelfde periode steeg het totaal van het aantal bankbiljet ten van 10 miljard tot 11.5 miljard. Vorig jaar, toen eveneens inflatie dreigde is het internationale mone taire fonds bijgesprongen met een lening van 55 miljoen dollar. Nu is men weer even ver. Bezittingen erbij In een persconferentie bij het uit delen van de anti-Nederland-recla meboekjes in Canberra (Australië), zei de Indonesische ambassadeur, dat zijn land aanspraak maakt op Nieuw Guinea en alle Nederlandse bezittin gen daar. Hij deelde mee, dat Indo nesië nooit ermee accoord zal gaan, dat Nieuw-Guinea onder beheer van de V.N. zou worden gesteld of een Nederlands dominion zou worden. Met politieauto er vandoor In de nacht van zaterdag op m zondag zijn in Groningen twee jeugdige personen uit het pu- blielc er met een politieauto, M een „blauwe taxi", tussenuit ij getrokken, toen de chauffeur van de auto een politieagent hielp de gemoederen in een ca- fé aan de Herenstraat, waar een vechtpartij was ontstaan, H te kalmeren. p De auto werd later terugge- vonden in de Coehoornsingel. p p Naar de identiteit van de da- p ders wordt een onderzoek in- p gesteld. p Met de kwestie Nieuw-Guinea hield de Eerste Kamer zich bezig bij de besprekingen over de begroting van buitenlandse zaken. In het voor lopig verslag worden o.a. de vol gende vragen gesteld: „Is het belang van de bevolkfcig van Nieuw-Guinea vooalsnog niet het meeste gediend door erkenning bovenal van haar menselijke rechten in het algemeen, en is het niet beter haar „zelfbe schikkingsrecht" voorlopig te laten rusten totdat later de mogelijkheid van toepassing daarvan in het zicht is gekomen? Moet bij het zoeken van enige toe nadering tot Indonesië niet worden uitgegaan van artikel 74 van het handvest van de V.N., dat van Neder land bij het beheer over Nieuw-Gui nea verlangt een politiek van goede nabuurschap? Leidt dit niet tot de conclusie, dat de Nederlandse rege ring bereid moet zijn, in nauw over leg met voormannen van de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea, tezamen met Indonesië, Australië en de Philippijnen, te spreken over de belangen van dat gebiedsdeel en zijn nabuurland?" Admiraal Horthy in Portugal overleden. Admiraal Nikolaas Horthv, de vroe gere regent van Hongarije is zater dag in zijn woning in Estoril (de badplaats in de buurt van de Portu gese hoofdstad) op de leeftijd van 88 jaar overleden. Admiraal Nikolaas Horthy stierf ongeveer om 11.00 u., aan de gevol gen van 'n hevige astma-aanval, tien dagen geleden, die zijn hart ernstig had aangetast. Horthy heeft Hongarije van 1920 tot 1945 met een ijzeren hand gere geerd. Als regent maakte hij korte met ten met de Hongaarse communisten. Zijn levensdoel was de gebieden, die bij de scheiding van de Oosten rijks-Hongaarse monarchie verloren waren gegaan, terug te winnen. Hit- Ier paaide hem met beloften, dat al thans een gedeelte van deze territoia aan Hongarije zou worden terugge geven. Onder zijn bewind vocht Honga rije aan Duitse zijde tegen de Sow- jet-Unie. Toen Horthy de geallieer den in 1944 om wapenstilstand ver zocht, werd hij door de Duitsers ge vangen genomen en naar Duitsland gevoerd, waar hij in 1945 werd be vrijd. In Portugal leefde hij na de oorlog op bescheiden voet, namelijk van de opbrengst van zijn memoires. Zijn vrouw Magda en zijn zoon Nikolaas waren aan zijn sterfbed. Nenni's volgelingen keren communisten de rug toe. De Italiaanse linkse socialistische partij heeft zich zondagavond te Ve netië met overweldigende meerder heid uitgesproken tégen een politiek bondgenootschap over de gehele linie met de communisten. De nationale raad van de partij keurde een resolu tie goed, die de belangrijkste punten omvat van het beleid dat de leider van de partij, Nenni, vijf dagen eerder had geschetst. Nenni heeft aan het einde van de debatten verklaard, dat de Italiaanse socialisten vastbesloten zijn te voor komen, dat Italië beproevingen moet ondergaan als Polen en Hongarije. STAATSSECRETARIS MOORMAN: Zjoekow: Eisenhower-leer Zaterdag is op de scheepswerf „Wel gelegen" in het Friese Maklcum de 'daar voor een Delfzijlse firma in aan bouw zijnde kustvaarder Balticborg te water gelaten van een dwarshel- ling. Het schip meet 2350 ton. leidt tot oorlog. De Nederlandse staatssecretaris •an marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, op bezoek in de Ver enigde Staten, heeft zaterdag ver klaard, dat hij verwacht, dat de Ver enigde Staten Nederland „te zijner tijd geleide projectielen ter beschik king zullen stellen. Hij prees de goede samenwerking met de V.S. in de Na- vo. Hij zei van mening te zijn, dat „indien wij sterker worden, Rusland geen oorlog kan ontketenen". Hij was van mening, dat het ge beurde in Polen en Hongarije slechts het begin van de uiteindelijke ineen storting van het Sowjet-communis- me is. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, heeft gisteren verklaard, dat de Bondsre publiek de Navo niet kan gebruiken als ruilmiddel bij de besprekingen over herstel van de Duitse eenheid. De Russische maarschalk en mi nister Zjoekow, op bezoek bij Neh- roe in Nieuw Delhi, heeft gezegd, dat Eisenhowers programma voor het Midden-Oosten ongetwijfeld een stap is in de richting van oorlog. Hij zei: „De Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten heeft ten doel het de Verenigde Staten mogelijk te ma ken zich in te laten met de militaire en economische aangelegenheden van de landen van het Nabije- en Midden- Oosten. Daarom leidt deze leer niet tot vrede, maar tot oorlog". In het ,Krabbengat"de Bra- p bantse staddie buiten de tijd |f rondom carnaval gewoon Ber- gen op Zoom heetis zaterdag H ter inleiding van de carnavals- tijd het jaarlijkse euzenbal" p gehouden, waarop het nieuwe carnavalslied icerd bekend ge- maakt. De foto toont de Ber- p gense prins Carnaval tijdens m deze vrolijke bezigheid. Honderdtien meter lange loods in de as gelegd. In Zaandam Is zondagochtend vroeg een grote houten loods aan de Houthaven kade, waarin de N.V. Motnalcoating Mij. en de kunsthars- afdeling van het constructiebedrijf H'oestcnburg en Van der Meer wa ren gevestigd, in de as gelegd. Om kwart voor vier ontstond door onbekende oorzaak brand ln dc 110 meter lange loods. Toen de brand weer verscheen, viel er al niets meer te redden. Uit de vuurzee klonken zware knallen, veroorzaakt door liet ontploffen van acetyleenflesscn. Eén van deze vijftig kg zware flessen vloog door de lucht en kwam 150 m verder op de provinciale weg terecht. Vrilwel al het personeel van de Zaandamse brandweer was op het terrein van de brand aanwezig. Met het oog op de ontploffingen achtte men het echter raadzaam, het vuur niet te dicht te naderen. In het deel van do loods, waar het metaalbedrijf was gevestigd, werden vier auto's een prooi van de vlam men. Mr. Biesheuvel aanvaardt staatssecretarisambt niet Mr. B. W. Biesheuvel, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partjj, secretaris van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond en bestuurslid van het Landbouwschap, die door de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera aangezocht was staatssecretaris te worden van zijn departement, met als voornaam ste taak het internationale vervoer en de internationale scheepvaart, heeft zaterdag aan minister Algera medegedeeld, de functie niet te kun nen aanvaarden. 68.284 woningen voltooid. In het jaar 1956 zgn 68.284 wonin gen gereed gekomen. Dat zijn er 7465 meer dan in 1955, toen 60.819 wonin gen werden voltooid. Het cijfer van 1956 benadert dicht het recordcijfer van 1954, toen 68.487 woningen ge reed kwamen, zo deelt het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid mee. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! iiiiiiiiiiiiiiinii R.A.F.-officier verdween aan boord „Willem Ruys" De Engelse veiligheidspolitie stelt een onderzoek in naar de verdwijning van een luitenant-kolonel van de R.A. F., W. C. Chadwick, die met zijn vrouw en vijf jaar oude zoon met de „Willem Ruys" naar Singapore voer. Chadwick ls ongeveer vijfhonderd mijl buiten de Afrikaanse kust, in de omgeving van het eiland Mauritius, verdwenen. Aangenomen wordt, dat hij was be noemd als secretaris bij het hoofd kwartier van het Verre Oosten-com mando, in Singapore. Chadwick, die tijdens de oorlog als waarnemer werkzaam was, heeft vier jaar in een Duits krijgsgevangen kamp doorgebracht. Bij een ontploffing in een ijzerfa briek te Fueztoe in Hongarije zijn ne gen arbeiders om het leven gekomen en twee ernstig gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Scheepsbotsing in bijna opgeruimd Suezkanaal. In Jeruzalem. Haifa, Tel Aviv en andere grote steden in Israel hebben tienduizenden zaterdag geëmotio neerde protesten laten horen tegen de „worgingspolitiek van de Verenig de Naties", waarmee men doelde op de resoluties die werden aangenomen en waarin onmiddellijke terugtrek king van de Israëlische strijdkrach ten uit geheel Egypte werd geëist, zonder dat Israel garanties voor zijn veiligheid werden geboden. In Tel Aviv eisten honderdduizend betogers het aftreden van secretaris generaal Hammarskjöld. Spandoeken droegen leuzen als: ,,De moorde naarsbenden mogen niet naar Gaza terugkeren" en „Niet buigen voor dreiging met politieke en economi sche sancties". Er werd een resolutie aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen het toebrengen van een slag aan de vei ligheid van Israël door de V.N. De Israëlische minister van binnenland se zaken heeft in een rede verklaard, dat de overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en koning Saoed van Saoedi-Arabië voor Israël even ge- PROVINCIALE COMMISSIE BIJEEN Programma voor bondsdag 1957 thans definitief Ruim duizend C.J.M.V.-ers uit Zeeland, Noord-Brabant en België zullen op tweede Paasdag in de Vlaamse stad Ron.se, „de koningin der Vlaamse Ardennen", hun jaarlijkse bondsdag houden, die 's avonds zal worden be sloten met een grote mars door de stad en een bijeenkomst op de markt. In een zaterdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes gehouden vergadering van de Provinciale Commissie van het C.J.M.V., onder leiding van de voorzitter, de heer C. Leunis uit Terneuzen, werd het programma voor deze toogdag de finitief vastgesteld. Daar de Brabantse C-J.M.V.-ers door omstandigheden ditmaal geen eigen bondsdag organiseren, zullen zg thans eveneens naar Ronse trekken. De Zeeuwse deelnemers zullen van uit Perkpolder, Hoedekenskerke en Bres- kens met autobussen de tocht maken. De dag, die onder leiding zal staan van de Belgische veldprediker, ds. Couvreur, zal worden begonnen met een wydtngsdienst, waarin prof. dr. Bronkhorst uit Brussel zal voorgaan. Ds. J. Kwast uit Vlissingen zal ditmaal het bondsonderwerp behandelen. De mor genbijeenkomst zal verder worden afgewisseld met muziek, declamatie en samenzang. Ook het tamboers- en pijperskorps uit Terneuzen verleent zijn medewerking. predikant, ds. Beukenhorst, waarna de heer K. Kuyper, voorzitter van de Provinciale Commissie Noord Bra bant in het Nederlands zal spreken. De Provinciale commissie besloot verder bustochten te organiseren naar de nationale bondsdag op He- De middag zal aan ontspanning ge wijd zqn. Behalve het optreden van een goochelaar bevat het programma een Vlagmse vertelling door Jos De nijs en het toneelstuk, op te voeren door de afd. Westkapelle. De slottoespraak op de Markt zal voor de Frans sprekende toehoorders worden gehouden door de plaatselijke melvaartsdag in Arhem. Op dit i kus uit Breskens. „Lentefeest", dat in park Zijpen- daal wordt gegeven, zal ds. J. J. Buskes Jr., een hagepreek hou den, terwijl de bondsvoorzitter, ds. H. J. van Heerden de bondsrede uitspreekt. De dag wordt verder afgewisseld met wedstrijden en demonstraties terwijl ook duizend tamboers en pijpers luister aan dit festijn zullen bijzetten. De dag te voren wordt het bondscongres ge houden. Medegedeeld werd, dat de bespre kingen over een fusie van C-J.M.w en C.J/V.F. nog voortduren, doch slechts moeizaam vorderen. De Prov. Jongens Commissie zal dit jaar in 's Heer Arendskerke een weekend organiseren, waar o.m. ais onderwerp zullen worden behan deld: de viering van het jaarfeest, het beoefenen van handenarbeid en de kunst van vertellen. Met voldoening werd geconstateerd dat in Dreischor drie jongens- cn meisjesclubs konden worden opge richt. Op de 16 maart te Goes te houden voorjaarsvergadering van het C.J.M. V. zal een forum vragen over het ge mengd werk beantwoorden, en de heer C. Duvekot Lzn., zal zijn reisindruk ken over Amerika weergeven. Aan het op 2 en 3 maart op de Ernst Sillemhoeve te houden week end van de Zeeuwse C.J.M.V. en C.J. V.F. zullen ruim 100 jongens en meis jes deelnemen. Voorts werd in de P.C.-vergadering nog afscheid genomen van de schei dende aftredende P.C.-leden. de heren T Braber uit Renesse en L. Roo- vaarlijk is als het verdrag waarbij Tsjecho-Slowakije Egypte wapens leverde. Koning Saoed vertrok zaterdag, nagewuifd door een aantal zeer hoge Amerikaanse autoriteiten, in Eisenhowers persoonlijke vlieg tuig voor zijn bezoek aan Spanje, waar hij besprekingen zal voeren met Franco en de sultan van Ma rokko. die daar juist op bezoek is. Hij is inmiddels in Madrid pan- gekomen. Eisenhower is naar zijn vakantieverblijf in de Amerikaan se staat Georgia vertrokken. Hij blijft evenwel telefonisch contact houden met zijn minister Dulles over de kwestie Israël-Egyp- te. In Cairo verwacht men de volgen de week een bijeenkomst van de lei ders van Egypte, Saoedi-Arabië. Sy rië en Jordanië, waar koning Saoed verslag zal uitbrengen. De opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal blijven snel vorderen. Nederlanders hebben uan het zui delijk uiteinde van het kanaal weer een obstakel verwijderd. Drie Ne derlandse hergingsschepen maken zich reeds klaar voor vertrek naar huis. De Egyptenaren dachten In het weekend al een tanker door liet ka naal te kunnen sturen. De 1900 ton metende „Pianeta" kwam echter hal verwege, bij de tot zinken gebrachte „Akka" in (niet ernstige) botsing- met twee Egyptische mijnenvegers. Boelganin wil McMillan toch graa? ontmoeten. De Sow jet-premier Boelganin, heeft geantwoord op de brief van de Brit se premier MacMillan, waarin deze verklaarde dat hij dit voorjaar geen bezoek aan de Sowjet-Unie kan brengen. Boelganin verklaart in zijn ant woord. dat de uitnodiging van de Sowjet-regering nog van kracht is. ij twijfelen er niet aan", aldus de Sowjet-premier, „dat een bezoek van L' aan Moskou een gelegenheid zou bieden voor een vruchtbare gedach- tenwisseling over kwesties die direct verband houden met de Brits-Russi sche betrekkingen en andere vraag stukken die voor onze landen van be lang zijn". Boelganin zou MacMillan verzocht hebben een „gunstiger datum" voor een bezoek aan Moskou voor te stel len. LATER WAT REGEN. Geleidelijk weer toenemende be wolking, later gevolgd door wat re gen. Matige tot vrij krachtige naar zuidwest of zuid krimpende wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 8.04 onder 17.50 Maan op 15.21 onder 6.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1