PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer verwacht: keerpunt in Russische buitenlandse politiek Openluchtspel voor De Ruyter- herdenking in Vlissingen gereed BILT VER. STATEN MOGEN BASIS DAHRAN BLIJVEN GEBRUIKEN NEDERLAND OFFERDE VIJFTIEN MILJOEN VOOR HONGAREN 200e jaargang - no. 34 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 1 6,50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummer» 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 februari '57 ADVERTEN Inf. IMS 25 cent i Kleine advertenties (max. S regelt) 23 cent p. regel roet een minimum van t 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Lange VorsUtr. 63, tel. 3475 (b.g.g. 3228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20;Tcrneuzen. Brouwcnjstr. 2; Zle.-ikree: N. Boge.-dstr. :i. t SCHRIJVEN VAN BOELGANIN AAN BONDSKANSELIER Falende economie, vrijheidsstrijd en atoomwapens de oorzaken De Russische minister-president Boelganin heeft in een uitvoerig persoon lijk schrijven aan bondskanselier Adenauer van West-Dultsland veelomvat tende voorstellen gedaan ter verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. In een persconferentie, die Adenauer na ontvangst van de brief gaf, ver klaarde de grijze bondskanselier, dat een keerpunt in de Russische politiek ten opzichte van het Westen aanstaande is. Smlrnow, de Russische ambassadeur ln Bonn, nog geen 24 uur tevoren uit de Russische hoofdstad teruggekeerd, bracht de bondskanselier by ver rassing een bezoek en overhandigde de brief. In een officiële verklaring werd ge zegd dat de nota bestudeerd wordt en dat de besprekingen voortgezet zullen worden. Adenauer zelf weigerde iets te zeg gen over de notmoeting of de nota toen de journalisten om inlichtingen vroegen op zijn gebruikelijke perscon ferentie die eens in de twee weken valt. „Al zet U mij op mijn hoofd, dan zeg ik nog niets", verklaarde de 81- jarige kanselier glimlachend, „dat is overeengekomen met de Russische ambassadeur". Maar Adenauer onderstreepte dat hij vast gelooft in een spoedig keer punt in de Russische buitenlandse po litiek. De redenen waarom Adenauer gelooft dat zulk een „keerpunt" misschien op handen is: 1. De ontwikkeling van moderne atoomwapens en de mogelijkheid van een vreselijke vergelding voor een onverwachte atoomaanval, vormen een belangrijke afschrik king. 2. De „geest van vrijheid" onder de satellieten, met name in Polen en Hongarije. 3. Het uitblijven van economi sche welvaart met het communis tische systeem, dat gebleken Is ook te falen. 4. De krachtige eenheidsacties ln West-Europa en de rest van de vrije wereld. Wat er precies ln de brief zes ge typte vellen vol staat wordt nog niet bekendgemaakt voordat hij ver taald en bestudeerd is. Doch van be trouwbare Russische zijde werd mee- gedeeld, dat er „concrete voorstellen" gedaan worden betreffende: 1) Het geheel der Duits-Russische betrekkingen. 2) Wereldontwaping. 3j Duitse hereniging. 4) Een Duits-Russisch handelsver drag. De brief zou vooral de nadruk leg gen op de wenselijkheid van het han delsverdrag als een „beslissende bij drage" tot een verbetering der be trekkingen. (Adenauer heeft zulk een verdrag steeds vermeden, betogend dat handelsverdrag en vriendschaps verdrag met Rusland niet mogelijk zy'n zolang Duitsland niet herenigd is doch dat er niets aan in de weg staat, de handel tussen beide landen te in tensiveren zónder een verdrag). Verder zou Boelganin in zijn brief betogen dat een verbetering van de Duits-Russische betrekkingen een al gehele ontspanning tussen Oost en West teweeg moet brengen. De Sow- jet-Unie staat een hereniging van Duitsland voor, doch daaraan moet een overeenkomst over de ontwape ning voorafgaan om de atmosfeer te scheppen, die de hereniging mogelijk maakt. Aldus volgens deze Russische zegslieden de brief van Boelganin. COMMUNIQUE E1SENHOWER-SAOED Bezuinigen De bevolking van Nederland zal dit jaar haar bestedingen moeten beperken. Dat zal de huisvrouw moeten doen, dat zal het bedrijfsleven moeten doen en dat zal de overheid moeten doen. Bestedingsbeperking is een pracht- woord voor een pijnlijke zaak. Voor 1940 noemde men dat bezuiniging, maar het woord bezuiniging heeft destijds een akelige klank gekregen. Men beschouwde het als de aandui ding van een soort financiële kiespijn en de lieden, die als maar op bezuini ging aandrongen werden uitgekreten voor aanbidders van de bezuinigings- ezel, welke de tragische tegenligger was van het gouden kalf. Thans praat men daarom liever semi-wetenschappelijk en quasi- neutraal van bestedingsbeper king. Dat is dan de vergulde pil, die het Nederlandse volk te slikken krijgt. Volgende week zullen ze waar schijnlijk weten, wat de regering op het stuk van de „bezuiniging" van plan is, want in die week komt de be stedingsnota gereed. Men behoeft geen profeet te zijn om nu reeds te voorzien, dat er na het verschijnen van die nota de ernstigste weeklachten zullen opstijgen. Nie mand ziet graag zijn schone toe komstplannen verstoord en dat er plannen verstoord worden, staat vast. Wanneer de gemeente Groningen straks geen toestemming krijgt om achttienduizend gul den te besteden voor aankoop van een standbeeld dat het „paard van ome Loeks" voorstelt, zullen er krachtige protesten opgaan. Hoewel het paard van ome Loeks volgens het merkwaardige Groningse liedje al geruime tijd „hardstikke dood" is, zal het springlevend in de bezuinigingsoorlog meehuppelen en men zal zeker aan de regering verwij ten, dat zij het eerst het mes van de bestedingsbeperking in het culturele leven zet. En toch zal men op het cul turele leven moeten bezuinigen. Als velerlei voortreffelijke sociale instituten het met wat minder subsi diegeld moeten doen, dan zullen onze sociaal-gevoelige medeburgers bitter ontgoocheld zyn. De overheden hetzij gemeente lijk, dan wel provinciaal of landelijk zullen met verwijten overstelpt worden. En toch zal men er niet aan ontkomen. Indien men dan ook nog besluit een aantal werken in de bouwsector en op waterstaatsgebied minder urgent te verklaren, zullen er eerst recht dui zenden bezwaarden opstaan. En toch zullen die offers gebracht moeten worden. Op vrijwel elk gebied zal men be perking moeten toepassen en dan zal het niet lang duren of het woord „bestedingsbeperking" krijgt dezelfde kiespijnachtige bij-be tekenis als het eenvoudige woord „be zuinigen". Het is van veel betekenis, wanneer een artikel onder een aardig etiket wordt aangeboden, maar men moet daarmee toch niet al te poeslief zijn. Dat is men stellig als men de ko mende bezuinigingsperiode zo maar ziet als een „vleugje" beperking van onze wat al te royale bestedingen. Het zal waarlijk geen „vleugje" blij ken te zyal Geld van wapens voor Saoedi-Arabië. President Eisenhower en koning Saoed van Saoedi-Arabië zeggen in een vrijdag uitgegeven, uit zes punten bestaand gemeenschappelijk communi qué, dat zij overeenstemming hebben bereikt over Amerikaanse militaire hulpverlening aan Saoedi-Arabië. Saoedi-Arabië heeft erin toegestemd de Verenigde Staten voor een nieuwe periode van vijf jaar bet gebruik van de luchtbasis te Dahran toe te staan. De Verenigde Staten zullen Saoedi- Arabië economische hulp verlenen, ter bevordering van de gemeenschappe lijke doeleinden en belangen der bei de landen. Deze doeleinden omvatten het op Bermuda-conferentie Ike- MacMillan op 21 maart? Naar verluidt zal de conferentie tussen president Eisenhower van de V. S. en de Britse premier, Harold MacMillan, op 21 maart in Bermuda worden gehouden, onvoorziene om standigheden voorbehouden. Uit diplomatieke bron wordt voorts vernomen dat de conferentie vooraf gegaan zal worden door een bijeen komst tussen de Amerikaanse presi dent en de Franse premier, Guy Mol- let, welke in Washington zal worden gehouden. Bij de nieuwe mode van kin- M derkleding in Engeland breekt de tendens door om tweelingen ieder een eigen persoonlijkheid te geven. Men wil afstappen n van het oude gebruik beide kinderen op dezelfde wijze te kleden en ook het haar eender f| te knippen. Op de foto ziet men een meisjestweeling. Het lin- ker meisje is gekleed in een vrolijk zomerjurkje en het §f haar is niet gekortioiekt zoals M bij het meisje rechts, dat een vrolijk speelschort draagt met s een geborduurd hartmoticf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii rechtvaardige wjjze regelen van de vraagstukken van het Midden-Oosten, zulks met vreedzame en wettelijke middelen, en in overeenstemming met het bepaalde in het handvest der Ver enigde Naties. „Aan elke aanval op de politieke onafhankelijkheid of de on schendbaarheid van het gebied van enige staat in het Midden- Oosten moet weerstand worden geboden in overeenstemming met de beginselen en het streven der internationale organisatie", aldus de bekendmaking. Koning Saoed heeft verklaard rfauw met de Verenigde Staten te willen blijven samenwerken. Hij heeft ook tegenover de Ame rikaanse president uiting gege ven aan de uitdrukkelijke wens der andere Arabische leiders, om hun betrekkingen met Amerika te verbeteren. Koning Saoed zal zaterdag a.s. In Eisenhowers vliegtuig uit Washington naar de Azoren vliegen. Daar zal hij overstappen in een Spaans vliegtuig, dat hem naar Madrid zal brengen, voor een bezoek aan Spanje. Duits vrachtschip vergaan 27 opvarenden gered. Het Duitse vrachtschip „Stralsund" (1100 brt.) is gisteravond voor de En- 1 gelse kust bij Flamborough gezonken. Alle 27 bemanningsleden, die in twee sloepen het schip hadden verlaten, werden door de trawler „Olvina" op gepikt. Enkele minuten nadat de kapitein de „Stralsund" had verlaten, kapsels- de het schip en zonk. Na de eerste noodseinen spoedden vijf schepen, waaronder twee redding boten, zich naar de plaats van het ongeluk. Onbestendig maar nog zacht. H (Van onze weerkundige M j= medewerker) H Op enkele dagen na is ook in Zeeland in de laatste 10 dagen de temperatuur boven de 10 graden Celsius gekomen. In De Bilt ligt het etmaalgemiddelde |j nog ruim 6 graden boven nor- maal. Nog steeds is er geen einde in zicht van deze belang- rijke bovennormale febru a ri ll temperatuur. Met een af en toe krachtige tot harde, zuidweste- lijke* wind blijft nog betrekke- s lijk zachte lucht naar ons land stromen. Met deze stroming be- weien enkele buienstoringen H van de oceaan naar de Britse p eilanden en de Noordzee, waar- li door het weer gedurende het weekeinde weliswaar nog vrij zacht, maar onbestendig blijft. iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiii Moordaanslag in fabriek te Harderwijk Dader sloeg hand aan zichzelf Gistermiddag omstreeks half één heeft de 30-jarige G. S. uit Putten, die werkzaam is in een kofferfabriele te Harderwijk, tijdens de middag pauze op de 28-jarige plakster, mej. A. H. uit Harderwijk geschoten, na een woordenwisseling. S. heeft zich daarna zelf met een schot van het leven beroofd. Tijdens het broodeten in de fabriek had het meisje het misnoegen van S. opgewekt, en hem, naar hij zeide, be ledigd in de liefde. Hij richtte een gistool op haar en schoot haar in de orst. Zij liep naar buiten en werd in een naburig huis opgenomen. Zij is daarna naar het Piusgesticht te Har derwijk vervoerd en later, omdat bleek dat het schot haar long heeft geraakt, naar het sanatorium „Son- r.evanck". Haar toestand is thans, na operatief ingrijpen, zodanig, dat zij wel zal herstellen. S-, die eveneens naar buiten was gelopen, werd gearresteerd, doch eer de dokter was gearriveerd, overleed hij. Achttienjarige Cyprioot ter dood veroordeeld In Nicosia is vrijdag een 18-jarige Griekse Cyprioot ter dood veroor deeld, die schuldig bevonden is aan het doodschieten van een Cyprische advocaat in november j.l. De jonge man verklaarde onschuldig te zijn. Op de girorekening van het natio naal comité hulpverlening Hongaarse volk is tot gisteren een bedrag van rond 4.800.000 gld. (inclusief 1.160.000 gld. van de uurloonactie) gestort. To taal is door alle in ons land gevoerde acties ten bate van de Hongaarse vluchtelingen een bedrag van circa 15 miljoen gld. bijeengebracht. Zo heeft de voorzitter van het nationaal comi té, de heer E. Kupers, medegedeeld. Als wij nagaan wat Nederland in vergelijking met de andere landen heeft gedaan, dan staat ons land aan de spits, aldus de heer Kupers. Het nationaal comité gaat echter met zijn actie door, want het heeft nog een aantal projecten in voorberei ding waarvan de verwezenlijking ten minste twee miljoen gld. zal vergen. Deze foto-combinatie heeft be trekking op 's werelds meest moderne vaartuig, de Ameri- i kaanse atoom-duikboot ,JJauti- lus", v:elke op februari 1.1. zijn 20.000ste mijl onder wa- ter voer zonder sinds de tewa- terlating van nieuwe brandstof j te zijn voorzien. Het verhaal van de beroemdeNautilus" uit het bekende boek van Jules I Verne, begint hiermee wel angstig v;erkelijk te worden. De bovenste foto toont de ech- te Nautilus'' by de terugkeer in een haven van de Ameri- kaanse staat Connecticut na de echte twintigduizend mijlen l onderzee". De boot heeft sinds het uitvaren op 1 januari 19*5, meer dan 5^00 uur gevaren en l 859 maal gedoken; er zal nu spoedig nieuwe atoombrand- stof worden geladen. I De onderste foto laat zien hoe de officieren en leden van de bemanning aan boord een taart I aansneden om de 20.000 mijlen te vieren. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiDiiBm Leefde Wallenberg in 1950 nog? Franco Trandafilo, een medewer ker van het te Rome verschijnende blad „II Tempo", heeft bekendge maakt, dat tój in april 1950 in een Moskouse gevangenis een cel heeft gedeeld met een man, wiens antece denten volledig overeenstemden met die van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die volgens de Sowjet- il in 1947 in gezangenscnap regering te Moskc :ou zou zijn overleden. „BESTEVAER DE RUYTER" Spectaculair schouwspel met rond 150 medewerkenden EEN SPECTACULAIR onderdeel van de De Ruvter-festiviteiten in Vlis singen beloven de opvoeringen te worden in juni en juli van het door drs. Louis Lockefeer in Hulst geschreven openluchtspel, dat vermoedelijk ais titel zal meekrijgen „Bestevaer De Ruyter." Als plaats van opvoering is de Oude Markt gekozen. De Jacobskerk zal In de opvoeringen betrokken worden en de auteur is voornemens om ook de huizen rond 't plein zoveel mogelijk in het spel op te nemen, zodat men als het ware met „natuurlijke" decors zal kunnen werken. Het stuk, dat rond twee uur zal duren, zal opgevoerd worden door leden van amateurto- neelverenigingen in Vlissingen. Het vergt een rolbezetting van rond 150 man, figuranten inbegrepen, van wie er rond 40 sprekende rollen zullen hebben. Jan Lemaire jr. zal in overleg met de schrijver de regie voe ren. Men zoekt nog naar een geschikte figuur om de rol van Michiel Adriaansz. de Ruyter te spelen. Er zijn voorlopig vier opvoeringen bepaald, die in de avonduren gegeven zullen worden en die naar schatting elk door 1500 tot 2000 toeschouwers bijgewoond zullen kunnen worden. Er zullen ook zitplaatsen worden aange bracht. Drs. Lockefeer heeft er by het schryven van zyn openluchtspel naar gestreefd de figuur van De Ruyter nader tot het volk te brengen en te vens diverse hoogtepunten uit de car rière van deze grote Nederlander to neelmatig te verwerken. Daarbij werd ook de relig'euze inslag van De Ruy ter tot uitdrukking gebracht. Het spel begint met het eerste hoogtepunt, uit net leven van De Ruy ter; een opdracht van de heren Lampsins om uit te varen tegen de Duinkerker kapers als kapitein op een van hun schepen. De Ruyter is dan dertig jaar oud en dat is dan eigenlijk voor het eerst, dal zijn bij zondere capaciteiten erkend worden. De schrijver Iaat mensen uit het volk onderling spreken over deze benoe ming van de jonge De Ruyter en voorts zullen er volksliedjes' ten ge hore worden gebracht over de typi sche schippersstad, die Vlissingen in die dagen was. Ongeveer de helft van de bevolking (zeven tot achtdui zend zielen) was zeevarend! In een volgend tafereel zal men o.m. de huldiging kunnen aanschou wen, die De Ruyter ten deel viel van de Zeeuwse Admiraliteit, na door hem behaalde successen in de Eerste Engelse Oorlog. Daar komen dan ook volksfees ten aan te pas en het optreden van „De Blauwe Acoleye", een Rederijkerskamer uit die dagen, die' in een wagenspel enkele frag menten uit het leven van De Ruyter zal opvoeren, zoals dat ook deslyds geschied zou kunnen zyn. (Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE. Gij zult volmaakt zyn. Mt. 5 :48. In de Bijbel staan veel mooie ge dachten. Woorden van troost cn wijs heid. Voor veel mensen zijn dat stra lende lichtpunten in de donkere ka mer van hun leven- Zulk ccn glan zend woord lijkt ook die opdracht van Jezus: „gij dan zult volmaakt zijn". Volmaakt zijn dat is een prachtig ding. Maar i? het ook niet een on wezenlijk dingt Zeggen we niet: geen mens is volmaakt" en verbergt zich juist niet bij de mensen die zo volmaakt proberen te worden, veel onwaarachtigs en veel huichelarij on der het schone vernis f Hoe moeten we dat toch doen volmaakt zijn midden in een we reld, die vol is van veinzerijen, ach terdocht en dreiging. Zal het ons niet vergaan als die kapel fin het verhaal van Multatuli), die steeds hoger en hoger stijgt boven de benauwde we reld, genietend van het uitzicht over het kleine bestaan, ademend de zui. verheid van de hoge lucht. Maar daarboven is geen honing en de kapel verzwakt en valt terug. Eindelijk ligt hij op de weg, volledig uitgeput, en er komt een ezel langs, die'hem ver trapt. Als we zo verder denken, blijft dat woord van Jezus over de volmaakt heid volledig gesloten voor ons. Elders in het levensbericht van Jezus duikt dat woord volmaakt nog maar éénmaal op: misschien kan d&t ons verder helpen. Het is in de bekende geschiedenis van de rijke jongeling, tot wie Jezus zegt: „i tuilen gij volmaakt wilt zijn; doe dan af stand van alles wat je in zijn macht hebt fzyn geld, zijn welvaarten „kom hier, volg mij". Jezus zelf geeft hier de sleutel aan, die onze gesloten tekst kan openen. Dat is dus volmaakt zyn": Jezus volgen, bij Christus komen! De weg die Hjj gaat voert naar de volmaaktheid. Zijn stijl van leven leidt tot de goddelijke volkomenheid. Hoe is dan die levensstijl" Dat is: geven, zonder terug te ontvangen; de minste willen zyn, ook als mén de meeste is; spot te kunnen verdragen; het lijden aanvaarden. Volmaakt zijn zó volmaakt be reid zijn, alles ten offer te brengen voor God en de mensen, als de Zoon Gods aan het kruis. Het wonder ge schiedt dan, dat het woord van Jezus niet meer een moeilijk gebod blijkt, want Hij staat dan riaast ons. Het klinkt dan zelfs als een belofte: „gij dan zult volmaakt zijn!" Gvoede. j. HAPPEE. DE VERWACHT... ENKELE BUIEN. Vrj| veel bewolking met enkele bul- en, Matige tot krachtige zuidwestelij ke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 10 februari Zon op Maan op 11 februari Zon op Maan cp 8.05 14.04 onder 17.46 onder 4.28 onder 17.48 onder 5.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1