Tegen 20 Engelse „spionnen" in Egypte doodstraf geëist Felle protesten van Madrilenen KLANKBORD j ZAL NEDERLAND RUIM 100 MILJOEN GULDEN KRIJGEN? M VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 PROVINCIALB ZSEUWSB COURANT 8 AMERIKA ZET OLIEKRAAN WIJDER OPEN Londen wil betere betrekkingen met Egypte; Jemen vraagt gesprek Tegen de Engelse journalist James Swinburn (50) en drie andere Britten, alsmede zestien Egyptenaren is gisteren in Cairo de doodstraf geëist wegens spionage. Zij werden In augustus gearresteerd. Ze zouden voor Engeland gespioneerd hebben. De Britse regering heeft nog vorige maand de vrijla ting van de Engelsen gevraagd. Jemen heeft gisteren aan de Engelse regering verzocht vertegenwoordi gers aan te wijzen voor het voeren van onderhandelingen aan de Jemeni- tisch-Adense grens. Na onderhandelingen gisteren in Parijs is bekendgemaakt, dat de olie- voorziening van West-Europa vanuit de Verenigde Staten een aanmerkeiy- ke verbetering zal ondergaan. De besprekingen werden gevoerd tussen vertegenwoordigers van de in ternationale olie-industrie en van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking. Verwacht wordt, dat de olieleveringen zullen voorzien in tachtig procent van de Europese behoefte van vóór de stremming van de toevoer. „Het Midden-Oosten kan niet zonder Amerikaanse hulp tegen het commu nistische gevaar worden verdedigd", aldus de Iraakse kroonprins Abdoel Illah tijdens een lunch van de Natio nal Press Club, gisteravond in Wash ington. Prins Illah, een adviseur van koning Feisal, heeft de afgelopen week be sprekingen gevoerd met minister Dul les en president Eisenhower. De prins zeide, dat zijn besprekin gen hadden bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen beide landen en noemde het communisme een van de drie bedreigingen van de vrede in het Midden-Oosten. De andere twee waren volgens hem het Palestijnse Erobleem en het vasthouden door en- ele westelijke mogendheden aan de oude imperialistische politiek. De regering van Irak heeft in de strijd tegen het binnenlandse commu nisme goede resultaten behaald, zo zeide hij. „Er bestaat geen werkelijk com munistisch gevaar in het Midden- Oosten". aldus heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië donderdag op een persconferentie verklaard, die voor de Amerikaanse televisie werd uitgezonden. Niettemin be vestigde de vorst dat Eisenhowers programma voor bescherming van het Midden-Oosten tegen het com munisme „een voorstel is, waard overwogen te worden". Saoed zei te geloven, dat de Aan bestedingsnota wordt laatste hand gelegd. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat aan de langverwachte regeringsno ta over de beperking van de beste dingen de laatste hand wordt gelegd. Het is echter de vraag of men in de aanstaande maandag te houden ver gadering van de ministen-aad tot de definitieve vaststelling ervan kan komen. Mocht dit gelukken, dan zal zij spoedig na maandag gepubliceerd kunnen worden, tenzij nieuwe moei lijkheden rijzen. In dat laatste geval zal de nota nog een keer de vergade ring van de ministerraad moeten pas seren en wel op 18 februari a s. Kanselboodschap Hervormde Synode over verkeer. Het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk zal een commissie benoemen, die het verkeersvraagstuk zal bezien en een kanselboodschap daarover zal voorbereiden. De gene rale synode heeft in haar zitting van woensdag dit besluit genomen, na een discussie over een door de raad voor de herderlijke zorg opgesteld concept- schrijven aan de predikanten inzake het verkeersvraagstuk. Ds. J. J. Goorhuis uit Tilburg drong er in de synodevergadering met klem op aan, dat de gemeenten in het zui den des lands geestelijk en materieel zodanig worden toegerust, dat de Hervormde Kerk de toenemende af val van de Rooms-Katholieken zal kunnen tegemoettreden. DIKKERE MUREN NODIG. Een groep Engelse huisvrouwen uit New castle, die in gemeentewoningen woont, heeft bij de gemeenteraad een verzoekschrift ingediend voor dikke re muren, omdat de gehorigheid zo groot is, dat de bewoners eikaars ge sprekken en zelfs gefluisterde liefko zingen woordelijk kunnen verstaan. DURE TANDARTS. Een telegrafist op het Noorse eilandje Bjoernoev heeft last van een tandontsteking. Het waphten is nu op de per radio ontboden tandarts, die gisteravond Eer fregat van de Noorse marine uit [arstad is vertrokken en morgen hoopt aan te komen. Hij heeft dan een reis van zevenhonderd zeemijlen achter de rug. Deskundigen nemen aan dat nu wel binnenkort de hoogste rekening in de geschiedenis der Noor se tandheelkunde zal worden uitge schreven. NIET I. AD Y-LIK EDe vrouwelijke buschauffeur Lien Ma-ying in Taïpeh (Formosa) beet een gat in de hand van een passagier die probeerde in de bus te komen met een arm vol groenten. De rechter gaf haar de op dracht, twintig gulden schadevergoe ding te betalen. Hij merkte op: „Dit was niet wat men van een dame zou verwachten". Eisenhower-leer voor het Midden- Oosten door andere Arabische lan den aanvaard zou kunnen worden, omdat zij vrede aan de Arabieren beoogt te brengen. Engeland heeft door bemiddeling t, i -jegen Britse onderdanen of hun eigendom illng Zwitserland Egypte verzocht, al le maatregelen op te heffen die tej om militaire veiligheidsredenen of an derzins tijdens het gewapende con flict zyn genomen. Dit is donderdag verklaard door de Britse onderminis ter van buitenlandse zaken Harvey. Volgens de minister zou dit de eer ste stap zyn naar hervatting van nor male betrekkingen tussen Egypte en Engeland. Brits bankdisconto van 5y2 tot 5 percent verlaagd. Het officiële Britse disconto is heden verlaagd van 5»/i tot 5 procent. Naar aanleiding van deze disconto verlaging merkt Reuter'e financiële redacteur op, dat tot deze verlaging werd besloten omdat het vorige tarief ondoeltreffend was geworden en voor de Britse begrotingspositie onnodig kostbaar was. Deze verlaging wordt voornamelijk beschouwd als een tech nische verbetering wat de monetaire controle betreft en niet als een aan- economlsch-politiek gebied meer zou kunnen veroorloven. Man door trein gegrepen en gedood. Donderdagmorgen is tussen Leiden en Warmond een man, die daar op de spoorbaan liep, door de trein ge grepen en gedood. Woensdagavond is de 23-jarige Ma ria Winkels, verpleegster in de psy chiatrische inrichting te Franeker, toen zij uit de bus AlkmaarLeeu warden stapte en achter de bus om de Harlingerweg wilde oversteken ge grepen door een personenauto en ge dood. DE VORDERINGEN OP DUITSLAND Minister: gang van zaken betreurenswaardig. (Van onze parlementaire redacteur) Nederland heeft nog altijd afge zien van eventuele herstelbetalingen een vordering op Duitsland we géns de aflossing door dit land ge durende de bezetting van in Neder land gesloten leningen met waarde papier, dat later in Duitsland dat wil zeggen na de val van het Nazi- regiem niet invorderbaar bleek. Tijdens het bezoek van de staatsse cretaris van marine, vice-admiraal b/d H. C. W. Moorman, die onder meer begeleid wordt door de hoofd- vlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, is voor de eerste maal de „four chaplains award", die uitgereikt wordt tijdens het „four chaplains award dinner" in het hotel Waldorf Astoria, toegekend aan een niet Amerikaan: ds. Sillevis Smitt. Aanrijding op onbewaakte overweg bij Vroomshoop. Een vrachtwagen, geladen met bouwmaterialen en bestuurd door de heer L. W. uit Vroomshoop is giste ren door de trein die om negen minu ten over half acht uit Vroomshoop vertrok, op de overweg voor de brug over het Zwolsekanaal gegrepen. De wagen werd ongeveer 90 meter mee gesleurd en verwrongen tot een ver splinterde massa van staal en hout. De trein had de auto even achter de cabine gegrepen, waardoor deze nog enigszins intact bleef, zodat de heer W. slechts met enige lichte verwon dingen uit zijn benarde toestand kon worden bevrijd. Hij was even tevoren met zijn auto door de trein over de spoorbrug geschoven, om daarna voorbij het tweede bruggenhoofd be vrijd te kunnen worden. Het voorste treinstel is voorbij de brug ontspoord en had daarbij aan het baanvak ter plaatse grote schade aangericht. Het is een van de kwesties, die nog tussen Nederland en Diiitsland gere geld moeten worden. Bij de behandeling van de begro ting van financiën in de Tweede Ka mer heeft minister Hofstra op des betreffende vragen van het socialis tische lid, de heer Peschar o.a. mede- fedeeld, dat hij de gang van zaken etreurenswaardig acht. De aanspra ken van Nederland noemde hij ten volle gerechtvaardigd. Hij was toch niet geheel zonder hoop, dat er uitzicht op een regeling bestaat en dat Duitsland wel tot te- f:emoetkoming bereid is. Vooral de aat.ste tijd zijn in Duitsland stemmen opgegaan om ten aanzien van een aantal problemen met Nederland tot overeenstemming te komen. Daartoe behoort de kwestie van de zogenaam- desAuslandsbonds. Het blyft de vraag wat ervan terecht zal komen. De ont wikkeling van de laatste maanden geeft echter wat meer moed, dat aan cle gerechtvaardigde verlangens van ons land zal worden voldaan, Duitsland had 80 miljoen rijksmark aangeboden. De waarde van de vor deringen van Nederland was echter veel groter en beliep ongeveer 200 'ilioen gulden. Tenslotte is men te- ent gekomen op een bedrag van 1.13 miljoen gulden. 'Hierover is door de Nederlandse regering met de West- duitse minister Aan buitenlandse za ken Von Brentano gesproken, waarbij een iets lager bedrag genoemd is. Tot beslissingen Is het echter niet geko men. Burgemeester mr. G. van Hall opende 37ste R.A.I. De 37e R.A.I.-tentoonstelling in Am sterdam, waar bedrijfsauto's uit Ne derland en tal van andere landen wor den getoond, is gistermiddag officieel door de burgemeester var. Amster dam, mr. G. van Hall, geopend. De burgemeester hield hierbij een rede, waarin hij er bij de regering op aandrong niet langer belemmeringen in de weg te leggen aan de bouw van een nieuw R.A.I.-compIex. De R.A.I.- tentoonstelling is één van de grootste in zijn soort en heeft een goede naam verworven, die evenwel door de slech te huisvesting dreigt verloren te gaan, aldus mr. Van Hall. De voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, had tevoren in een rede een kritisch geluid laten horen ten aanzien van de jongste accijnsver hoging op benzine. De tentoonstelling blijft tot en met 17 februari geopend. Burgemeester J. Visser van Naarden overleden. Gisterochtend is op 57-jarige leef tijd vrij plotseling overleden de heer Jur Visser jr., burgemeester van Naarden. De heer Visser, die in Vlagtwedde werd geboren, kwam reeds op jeugdige leeftijd naar Bus- sum, waar zijn vader in dienst van de gemeente was. Na genoten onder-wijs in Bussum begon hg zijn loopbaan op de secretarie van Naarden, waar hij opklom tot hoofdcommies en in 1933 als secretaris werd aangesteld. In '47 volgde zijn benoeming tot burgemees ter. Johnny Jordaan moet maagoperatie ondergaan. Johnny Jordaan, woonachtig in Zandvoórt, heeft zich gistermiddag voor het ondergaan van een maag operatie naar het St.-Elisabethgast- huis te Haarlem begeven. Hij gevoel de zich de laatste dagen niet gezond, hoewel hij zijn normale werkzaamhe den voortzette. Een medisch onderzoek wees uit, dat de zanger een maagoperatie moest ondergaan. Daartoe is hij thans in het Haarlem se ziekenhuis opgenomen. H Donderdagmiddag heeft bur- gemeester Van Ilnll van Am- H sterdam de bedrijfsautolen- toonstelling de R.A.I. off i- H cieel geopend. Tijdens de rond- gang werd de burgemeester M H door een robot, een vuurtje voor sijn sigaret aangeboden. M iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiM Res.-kapitein verduisterde 27 duizend gulden. Voor de krHgsraad te velde-west zal op woensdag 13 februari terecht staan de 39-jange reserve-kapitein S. B. die er van verdacht wordt in de functie van administrateur te Den Helder op diverse tijdstippen in de periode tussen april 1953 en juli 1956 gelden te hebben verduisterd tot een totaal bedrag van 20.965.88, Voorts zou hij zich gelden hebben toege- eigend, die hij had ontvangen van ad ministrateurs van Belgische legeron derdelen voor betaling aan leveran ciers, die aan deze onderdelen tijdens oefeningen in Den Helder op krediet levensmiddelen hadden geleverd tot een gezamenlijk bedrag van 6.10523. Tenslotte wordt hem tenlaste ge legd, dat hij, om het in het kasboek van zijn administratie bestaande kas tekort verborgen te doen blijven, een gost burgerionen had geboekt tot een edrag van 16.152.06. De lonen wa ren echter reeds eerder uitbetaald en ook geboekt. Het Wereldgebeuren Straks het sein Generaal Raymond A. NVhecler (71) heeft al heel wat van de wereld gezien. En hj) kan zeg- gen, dai hij op de plaatsen waar hij kwam niet veracheen ais een Amen- j kaan die aan „sightseeing" deed. Hij bekeek het landschap niet alleen. I maar veranderde het menigmaal in grijpend in constructieve zin. Het b<-- gon al direct na zijn opleiding in west Point met medewerking aan de bouw van het PanamakanaaL Geoi- ge Washington Goethals. die de lei ding van dat karwei had, was zyn grote leermeester. Voor de eerste we reldoorlog voerde hij bovendien wer ken uit in Mexico; tijdens die oorlog in Frankrijk. Tussen de belde wereld oorlogen gaf hy als legcr-ingenieur leiding bij wet kzaamheden in de Ver enigde Staten. Maar in de tweede we reldoorlog aanvaardde hij weer verre reizen: hij ging naar het Midden oosten om spoor- en hoofdwegen in Irak en Perzlë te verbeteren. Daar door moesten de transporten van Amerikaanse munitie naar de Sou- tet-Unie mogelijk worden gemaakt, in vervolgens had men hem nodig in India, waar htf werd belast met het toezicht op de bouw van de Ledo-weg 200 m(jl door moeras en oerwoud, de eerste verbinding van dat land met China. Na de tweede wereldoorlog kreeg hij het commando over at Amerikaanse genie. In die functie ontwikkelde hij onder meer de Mis- sourivallel. In 1949 aanvaardde hij een benoeming tot adviserend inge nieur bij de Wereldbank. Een van de opdrachten die hij daar kreeg was een onderzoek naar de mogelijkheden die de rivier de Indus biedt. Dat on derzoek strekte zich uit over negen duizend mijlen :n kan dus zeggen, dat generaal Wheeler al voor hete vuren (en voor koude wateren) heeft ge- riliëre. Engeland stelt industrieel vrijhandelsgebied voor. De Britse regering heeft iti een gisteren gepubliceerd witboek een beroep gedaan op de in de O.E.E.S. samenwerkende Europese landen om zo snel mogelijk te komen tot de stichting van een Europees vrij handelsgebied, waarin na verloop van een periode van tien jaar alle beschermde rechten en tariefbepalin gen zouden moeten vervallen. De Britten spreken van een indus trieel vrijhandelsgebied. De land- bouwprodukten willen zij er. hoofd zakelijk om de bindingen met het Gemenebest, buiten houden. TEGEN STIJGING KOSTEN LEVENSONDERHOUD Boycot van duurderetrams De Madrileense politie heeft don-1 ze van de universiteit de stad in derdag tweemaal demonstrerende wilden marcheren onder het roe studenten uiteengedreven, toen de-1 pen van„Wij wensen vrijheid" Het woonhuis aan de Aldegondestraat no. 20 te Souburg is sinds donderdagmorgen 11 uur bewoond door het Hongaarse echtpaar Newman met het elf maanden oude jongetje Lajos Neuman. Burge meester A. H. S. Ste- merding heeft het huis donderdagmorgen offi cieel overgedragen aan 't overgelukkige echt paar, waarvan de man icerkt bij ,J)e Schelde Kort na de opstand is het tweetal met de ba- bu vanuit hun woon plaats Tukkei, onge veer 70 kilometer van de Oostenrijkse grens af, naar Nederland ge trokken. Daar de man in Hongarije als lasser werkzaam was, kon hij al spoedig geplaatst worden bij .De Schel de", waar hij nil in de bedrijfsschool opgeleid wordt tot metaalbe werker in de scheeps bouw. Burgemeester Stemerding, 'die verge zeld was van de ge meentesecretaris, de heer J. J. van Gin kei, feliciteerde het echt paar Neuman met de ze. door een drietal da mes keurig ingerichte woning. Hij voegde er aan toe, dat men ook in Souburg alles wil doenom 't leven voor de Hongaren dragelijk te maken. Hij sprak de hoop uit, dat het echt paar Neuman een ge lukkige tjjd sou mogen beleven met de kleine Lajos. In het nieuwe huis, dat een volledige en geheel nieuws i"«- rentaris heeft, waaron der ook een radiotoe stel. bevond zich ook koffie, melk en suiker, zodat mevrouw Neu man er maar dadelijk toe overging een kopje koffie te schenken. Op de foto zien we me vrouw Neuman, die de dames van het comité haar echtgenoot met de baby, burgemeester Stemerding en de heer Van Ginkel een kopje koffie aanbiedt. Foto P.Z.C.j en „Verlaag de kosten van levens onderhoud". De politie maakte ge bruik van brandslangen en gummi knuppels om de studenten te ver spreiden. Vele mensen liepen naar hun werk, gevolg gevend aan een op roep tot een boycot van de open bare vervoersmiddelen, welke twee dagen zou moeten duren om te j protesteren tegen de gestegen prij- I zen. De oproep was vervat in clande- rsiiene blaadjes. Een man werd gear- I resteerd, toen hij betogende studenten toesprak. Verscheidene personen zou den zijn aangehouden wegens het ver spreiden van de clandestiene blaadjes. Volgens de politie is ia een woning een clandestiene zender in beslag ge nomen en een man gearresteerd. Studenten hebben kort tevoren een bus, die leeg in de Gran Via reed, met stenen geworpen en de vensters ge broken. He; oude universiteitsgebouw is I door de politie gesloten. De studenten van de rechten-faculteit die daar col lege liepen zijn overgeplaatst naar de j buitenwijken. Een aantal studenten is t van de universiteit weggezonden. In gezaghebbende kringen wordt gezegd, dat de plannen voor de bus-boycot in Barcelona tevoren zijn beraamd en dat linkse en rechtse groeperingen aan de actie j deelnemen. Zoals bekend is enige weken geleden een dergelijke boycot in Barcelona gehouden uit protest tegen verhoging van de tarieven en tegen „de corruptie in overheidskringen". De actie in Madrid is bedoeld als een blijk van solidariteit met ce bewoners van Barcelona. 1 Spanje is de laatste tijd zeer onrus tig geworden. In verscheidene steden heeft men het voorbeeld van de ander- I half miljoen inwoners van Barcelona, I d® bus-staking en de betogingen tegen staan in de loop van zyn carrière. Voor hem is de nieuwe opdracht, j waarvoor hij op dit ogenblik ver van i zijn Amerikaanse huls vertoeft, dan ook helemaal niet sensationeel. Al zal hij 't wel op prjjs hebben gesteld, toen de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. hem ver zocht om de leiding te nemen van het opruimingswerk in het. Suezkanaal. Zonder veel tamtam gaat de Ameri kaanse generaal in nauw contact met de Nederlandse en Deense aannemers die weer collega's uit andere landen hebben aangetrokken, zijn gang. Hij heeft al lang geleden beloofd, dat op 1 maart het Suezkanaal weer bevaar baar zal zijn voor schepen tot 10.000 ton. Het Egyptische blad „Al Sjaab" berichtte woensdag, dat het kanaal al op vijftien februari kan worden ge opend voor kleine schenen. „Het ein de van de bergingswerkzaamheden is in 2icht", aldus het blad. Hierop heeft generaal Wheeler geen commentaar willen geven. Maar hij staat bekend om zyn optimisme. En men mag aan nemen, dat hij het bericht niet ont kende omdat hij ook zelf de toekomst wat het bergingswerk betreft, niet donker inziet. Wheeler kan echter goede rede nen hebben om zich niet al te gauw uit te laten over de da tum waarop de scheepvaart door het kanaal kan worden hen-at. Hij be vindt zich immers in de zone van het Suezkanaal als technicus van de Ver enigde Naties en hij wil vermijden dat hjj in politieke moeilijkheden ver zeild raakt. De vrije vaart door liet Suezkanaal is een vraag, die door de E&yptenaren in de politiek is getrok ken. De Egyptenaren hebben tot nu toe geweigerd, rechtstreeks met Frankrijk en Engeland over het ka naal te onderhandelen. Deze kwestie wordt door hen nog steeds gekoppeld aan de volledige ontruiming van het Egyptische gebied, ook door de Is raëli's. En het is nu in verband met het vergevorderde stadium van de technische werkzaamheden, dat de Engelsen en de Fransen ongeduldig wachten op een regeling voor de vaart dooi- het kanaal, het beheer, het onderhoud en de betalingen. Zij hebben Dag Hammarskjöld aan de jas getrokken met de mededeling, dat het voor zo'n regeling de hoogste tijd I is. I Technici als Wheeler kunnen dus tamelijk optimistisch zijn, maar veel politici kijken bezorgd, wanneer over net Suezkanaal gesproken wordt. Een troost is. dat de Egyptenaren ook zelf de inkomsten uit de kanaal- gelden goed kunnen gebruiken en dat zij misschien in hun hart even big zijn als de zeevarende westelijke mogend heden. wanneer straks Wheeler het sein „veilig" kan geven. GENERAAL WHEELER optimist de duurte, willen volgen. Slechts door krachtig optreden van de politie kon den ernstige onregelmatigheden wor den voorkomen. Er lopen :n Span ie geruchten over een op handen zijndr kabinetscrisis; enkele weker, geleden traden enige ministers af. De toene mende dreiging van de inflatie maakt er d® to®»tand niet beter op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9