■jt Zeeuws-Vlaamse hengst Successeur provinciaal kampioen 1957 Zeeuwse Almanak Agrs-gola PHILIPS,Infraphil' ZEEUWSE SCHILDERSPATROONS BIJEEN IN GOES NIEUW KANTOOR VOOR HET BELGISCHE LOODSWEZEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 195? CENTRALE HENGST EN KEU RING TE GOES Goede kwaliteit in de kopgroepen Op de Grote Markt te Goes heeft donderdagmiddag het Wilhelmus uit de luidsprekers geklonken voor „Successeur", de kampioenhengst van Zeeland voor 1957. De Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke en de heer Adr. J. Catseman uit Biervliet behaalden hiermee hun zoveelste succes. De bijna zesjarige bruinschimmel, zoon van bekende ouders, na melijk de nationale kampioenen Nico van het Zwartewater en Jenny, gefokt in do eigen stallen van De Dobbelaere, trad ook op de „Natio nale" van vorig jaar september reeds op de voorgrond, toen hij als eerste in d© categorie van de 4- en 5-jarigen kleine maat eindigde. Overigens heeft „Successeur", die nog wel iets machtiger zou kunnen zijn, gisteren op de Zeeuwse kamploenskeuring toch een zware strijd te voeren gehad met twee andere serieuze kandidaten voor de eretitel, namelijk de 4-jarige „Costaud van de Heihof' van Mare- d'Hoore, Sluis, c.s. en de oudere „Sénateur d'Amice" van de coöperatieve hengsten- vereniging Eiland Tholen. Het was, zoals iere jaar, weer druk en gezellig. De kopstukken van de Nederlandse trekpaardenfokkerij wa ren zo ongeveer allemaal aanwezig en geen enkele Zeeutvse paardenliefheb ber, voor zover zijn werkzaamheden het maar even toelieten, liet verstek gaan. Rond de beide keuringsbanen was het zodoende reeds bij de aan vang om 10.30 uur des morgens een bedrijvigheid van belang. Met ken nersblikken lieten de mannen hun blikken over het voorgeleide mate riaal gaan, waarbij er buiten de ring al evenveel gewikt en gewogen werd, als door de juryleden. Het weer werk te ook uitstekend mee, zodat het op nieuw een centrale keuring vol sfeer werd. Over de kwaliteit van de paar den, met name de kopnummers kon men tevreden 'zijn. De spanning, zowel voor eigenaren als publiek, culmineerde zich weer in de kampioenskeuring na de middag. Advertentie) De zes eerstgeplaatsten van de cate gorieën vier jaar en ouder verschenen hiervoor stuk voor stuk in de baan, namelijk David, Costaud van de Hei hof, Unicum van Monnikenhof, Suc cesseur, Maurits van Geneind en Sé- nateur d'Amice. De bekende juryleden H. Boon en en D. J. den Hartog Jager verrichtten deze keuring. De drie reeds eerder genoemde meest serieuze kandidaten werden in de baan teruggeroepen en opnieuw werd er druk beraadslaagd. De span ning steeg ten top, men kon de spreek woordelijke speld horen vallen, totdat de juryleden op de heren De Dobbe laere en Catseman toestapten om hen geluk te wensen. „Successeur" had de hoogste Zeeuwse titel voor 1957 ver worven. Uit handen van dr. ir. B. J. B. Groe- neveld, de rijksconsulent voor de paardenfokkerij, ontvingen de eigena ren de plaquette van de afdeling Zee land van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", ter wijl de heer I. Groenewege de beker van de Goese Marktcommissie over handigde. De beker van de heer H. Huige voor de beste 3-jarige hengst werd toegekend aan Nico van 't Kerk je van W. de Feijter Johnzn. en R. J. de Milliano uit Oostburg. Vervolg op pag. 5) Kapt. s.s. „Blommersdijk" onschuldig aan aanvaring De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanva ring van het Nederlandse s.s. blom mersdijk" met het Turkse s.s. „Sa- panca" in het Nauw van Bath op 28 februari van het vorige jaar, waarbij laatstgenoemd schip is gezonken. De raad is van oordeel, dat deze aanva ring moet worden geweten aan on berekenbare stromingen, onder in vloed van wind en ty en wellicht ook van ijsgang ter plaatse in het vaai^- water, waardoor plotseling gevaarlij ke situaties kunnen ontstaan, die de scheepvaart meestal volkomen ver rassen. Op grond hiervan werd de kapitein van de „Blommersdijk" dan ook vrijgesproken. )e hoofdinspecteur heeft grote waardering voor de wijze waarop na de aanvaring de „Blommersdijk" en de „Osiris" de reddingsmanoeuvre hebben uitgevoerd, zodat alle opva renden van de „Sapanca" het schip hebben kunnen verlaten. Spit Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bcstra- lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. Amerikaanse kapitein wou zonder loods Wielingen in. Maar hij liep bij de Nolle aan de grond D© Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het Amerikaanse s.s. „Transunion" schuldig bevonden aan het aan de grond lopen van zyn schip by de Nolle (Vilssingen) op 29 de cember 1955. Het ongeval gebeurde tijdens storm weer. De kapitein wilde op zijn reis naar Baltimore de Belgische zeeloods, die bij Vilssingen aan boord gekomen was, niet meenemen, omdat de loods- dienst buitengaats gestaakt was en hij de loods dan aan boord zou moeten houden tot Engeland. Hij besloot zon der loods door de Wielingen naar bui ten te gaan. Door een samenloop van omstandigheden zag de kapitein zich evenwel genoodzaakt het Oostgat in te varen. Het schip wilde echter niet op de wind komen en liep op een klei ne strekdam nabij de Nolle aan de grond. De loods kwam toen weer aan boord en hij ried de gezagvoerder van de „Transunion" aan sleepboothulp in te roepen. Maar de kapitein wilde hier niets van weten. Nadat 't schip omstreeks middernacht was vlot ge komen en de kapitein de aanwijzin gen van de loods in de wind had ge slagen, liep het schip ter hoogte van de Zeevaartschool nog tweemaal vast. Tenslotte werd op de rede ge ankerd. Naar het oordeel van de raad moe ten deze- strandingen worden gewe ten aan het onvoorzichtig, onjuist, eigenwys cn koppig gedrag van de gezagvoerder der „Transunion" en kan aan de loods geen enkel verwijt worden gemaakt. Vermoedt wordt, dat de kapitein onder invloed van sterke drank verkeerde. Uitvoering Mattheus- Passion De jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-Passion in Hulst is vastge steld op zondag 31 maart a.s. Uitvoe renden zijn het Rotterdams Philhar- monisch orkest en koor, de jongens koren „De kleine stem West" uit Rotterdam en „Zingende jeugd" uit Hulst met de solisten Ernst Haflin- f er, evangelist, Bruno Müller, Chris- uspartij, Corry Bijster, sopraan, Aafje Heynis, alt, Leo Ketelaars, bas en Arjan Blanken, tenor. Het geheel zal onder leiding van Eduard Flipse staan. Tijdens de hengstenkeuringen, die donderdag te Goes werden gehouden, werd dit prachtige exemplaar, „Suc cesseur", eigenaars de Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke en de heer Adr. J. Catseman uit Biervliet, uit geroepen tot Zeeuws kampioen. (Foto P.Z.C BOOTTOCHT Vele chronische invaliden uit deze provincie zullen dit jaar een onver- getelyke vakantie krijgen! Want de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis organiseert weer een boottochtje voor deze zieken. De da tum van de scheepstocht is vastge steld op 15 tot en met 22 juni a.s. Ditmaal gaat dokter Stumphius uit Vlissingen mee als scheepsarts. NIET OUD.... In steeds meer Zeeuwse plaatsen ontdekken de ouden van dagen, dat het in een bejaardensociëteit bijzon der gezellig kan zijn. Het aantal so ciëteiten wordt dan ook steeds gro ter. Zo werd woensdagmiddag in zaal Martens de eerste sociëteit in Hoofd plaat gehouden. De opkomst van de oudjes was buiten verwachting, zo bericht men ons. Maar men verwacht dat op de volgende bijeenkomsten steeds de eerste woensdagmiddag van de maand de belangstelling nog groter zal zijn. En in Breskens wordt zaterdagmiddag om drie uur in het gebouw le Zandstraat 7 de nieuwe bejaardensociëlcit geopend. Ook daar kunnen de oudjes het zich dus gezel lig maken. Overigens voelen de be- OPOE De vróuw in Schoondijke, die on langs een ruim tachtigjarige buur vrouw door het venster een morgen groet wilde toeroepen, kreeg de schrik van haar leven. Want buur vrouw deed, in alle vroegte, op z'n minst genomen eigenaardig, 't Goeie mensje lag plat op de grond in haar kamertje, driftig bewegend met ar men en benen De Vrouw rende terug naar huis, belde de dokter op en snelde vervol gens, vergezeld van een inmiddels 'gealarmeerde tweede buurvrouw te rug naar het huisje van de tachtig jarige om zo mogelijk de eerste hulp te bieden. 't Was Hief meer nodig. Opoe wandelde de dames in de gang kwiek tegemoet en wenste bei de buren een opgewekt goedemor gen. Ze had meegedaan aan de och tendyymnastiek iaarden zich nog helemaal niet oud. Dat blijkt wel uit het „bondslied", dat geschreven is door de heer C. Bolle voor de sociëteit in Oosterland. Dit schone lied eindigt met de rege len: „We zijn nog lang niet levens moe. We zijn nog fris van geest. Soms denk je of we... af en toe, pas twintig zijn geweest...!" ONFORTUINLIJK Dc heer Henk Capelle uit Brui- nisse moet wel een bijzonder on fortuinlijke man zjjn. Nog niet zo 7 geledf ngeluk hij weer aan het werk. Maar lang geleden bralc hij by torongeluk zijn been en deze week ging hij weer aan het V in de Langeweg kwam hy, toen hij op weg was naar zijn werk, in botsing met mejuffrouw E. Ver kammen, die evenals de heer Ca- ontvellingen, maar de heer Capel le U raadt liet al brak een been! Ditmaal echter het andere.- GRATIS Mochten er lezers zyn, die op hun erf wel eens last hebben van ratten, dan komt er uit Sint-Philipsland een goed bericht. In het gemeentehuis van dit plaatsje beschikt men name lijk nog over wat rattenvergif, dat g-atis ter beschikking wordt gesteld. et is maar een weet! FEEST Tot slot weer een vijftig-jarige bruiloft. Ditmaal is liet feest bij het echtpaar Hendrikse-Tollens in dc Ro zenstraat (54) te Middelburg. VOORLICHTING OVER BEDRIJFSVOERING Organisatieproblemen eveneens besproken. De Provinciale Zeeuwse Schilders- patroonsvereniging heeft ongetwij feld een goede greep gedaan door op haar jaarvergadering, donderdag in „De Prins van Oranje" te Goes, als spreker uit te nodigen de heer G. S. Scheltema directeur van het Econo misch Instituut voor de Middenstand. Met als onderwerp „Hoe kan men de produktiviteit, en dus de rentabili teit van het schildersbedryf opvoe ren?" heeft deze spreker 's middags namelijk in een héldere en zakelijke causerie laten uitkomen, dat het te genwoordig meer schort aan de orga nisatie en de administratie van het bedryf, dan aan de techniek. Men dient nauwlettend toe te zien op de factoren, waardoor de winst weg vloeit", zo was de heer Scheltema van mening, terwijl hij zijn gehoor op het hart bond er vooraf voor te zorgen, dat men efficiënt biyft werken en woekert met zijn tijd. Slechts 20% van de als schilders in Nederland geregistreerde ambachts- bedrijven voert alleen het zuivere schilderwerk uit. Nauwkeurig ver gelijkbare cijfers, gegrond op een juistè administratie, was het punt waarop spreker tenslotte nog hamer de. land, de heer A. Korstanje aanwezig, die aan het begin van de bijeenkomst een uiteenzetting gaf van zijn taak. Tijdens de morgenvergadering wer den de huishoudelijke zaken afge daan, waarna de heer G. Albertsboer van het Algemeen Bondsbureau van de Nederlandse Schilderspatroons, de leden een indruk gaf van de interne zaken waarmee hun landelyke orga nisatie zich bezig houdt. De voorzitter, de heer C. Wisse uit Goes, gewaagde in zijn openings woord van een goed jaar in 1956, met voldoende werkgelegenheid. Ook ves tigde hij de aandacht op het Zeeüwse schildersmaandbal „Flits" en vroeg de leden kopij te leveren. Bij de in gekomen stukken was een verzoek van de studieclub voor schilders te Goes, „Luctor et Emergo" om een bijdrage voor de viering van hun tweede lustrum op 1 maart a.s. Een der leden kwam in dit verband met het voorstel om aan de in de provin cie aanwezige studieclubs op hun verzoek een jaarlijkse subsidie te verlenen. Dit vond de instemming van de vergadering en men besloot per jaar f 25 subsidie te verlenen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Weststrate uit Vlissingen, meldde een saldo van f 1.910,57. De secretaris, de heer J. A. van Pa- gee uit Middelburg vroeg in zijn over zicht over het afgelopen jaar, de me dewerking van de leden voor de uit bouw van de organisatie. Aanbesteding maken bouwput schutsluis in Zandkreek Dinsdag 19 februari aanstaande zal te 's-Gravenliage de aanbesteding geschieden voor liet maken van een bouwput voor een schutsluis en een gedeelte van de afsluitdijk en bijko mende werken in de Zandkreek on der de gemeenten Kortgene en Kat- tendijke. Het betreft hier het werk voor de zogenaamde secundaire dam voor het Drie Eilandenplan. Advertentie De kantoren van het Belgische Loodswezen in Vlissingen voor in specteur, chefloods en administratie zyn deze week overgebracht naar het nieuw gebouwde pand Boulevard de Ruyter 18, terwyi de dienstwo ning van de inspecteur thans geves tigd is in het pand 16. Men kan het nieuwe gebouw betre den by de trap boven de nieuwe pu blieke verbindingstrap Boulevard de RuyterBreewaterstraat. De inspecteur, de heer A. J. de Mul der was zo vriendelijk ons in zijn nieu we bureau te ontvangen. Wij hebben met hem deze aanwinst voor het Bel gische loodswezen in alle onderdelen bezichtigd. De architect M. J. J. van Beveren uit. Middelburg is tezamen met de aannemer S. A. Versluys, uit de Zeeuwse hoofdstad, in nauw over leg met de inspecteur er In geslaagd een zeer modern gebouw tot stand te doen komen dat door zyn practische, solide inrichting een voortreffelyke indruk maakt. Letterlijk aan alles is gedacht In dit nieuwe geheel dat straks als pand 22 gesloopt zal zijn, deel zal uitmaken van een complex gebouwen, waarop het Belgische loodswezen trots kan zijn. De totale verbouwing en nieuw bouw zal eerst volgend jaar gereed kunnen zijn; vandaar ook, dat men thans aan het betrekken van een deel van dit complex geen officieel tintje heeft willen geven. Onderin vindt men de ruimten voor de verwarming, de magazijnen en archieven, garage en wat dies meer zij, daarna komen de adminlstratievertrekken, nog enkele slaapgelegenheden voor de loodsen, de Inspecteur A. J. de Mulder van het Belgische Loodswezen aan de arbeid in zijn nieuwe bureau te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) Voor Zeeuws nieuws zie ook dé pagina's 5 en 8. v^wvwvv^v\wvw/vvw Ongeval op Spiegelglasfabriek te Sas van Gent Tydens het laden van kratten met glas op het terrein .van de Spiegel glasfabriek te Sas van Gent, geraak te de arbeider A. H. uit Sas van Gent met het hoofd tussen twee kratten bekneld. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht, waar een scheurtje in de schedel werd geconstateerd. Ongeveer een jaar geleden is dezelfde arbeider eveneens op zijn werk bij een ongeval betrokken geweest, waardoor hg ge ruime tyd voor het arbeidsproces werd uitgeschakeld, Het Belgische Loodswezen werd in Vlissingen verrijkt met een nieuw gebouw voor de in- specteur, chefloods en administratie. (Foto P.Z.C.) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bureaus voor de radiotelefonie en de andere moderne apparatur en 't kan toor voor de inspecteur zelf. Voorts omvat dit geheel de dienstwoning met nog verschillende andere dienstver trekken. Overal werd gebruik ge maakt van frisse, aantrekkelijke kleuren, isolerende lagen, waardoor elk lawaai In de kiem wordt gesmoord. Tijdens de bouw moesten natuurlijk de normale werkzaamheden doorgaan en dat valt in een dergelijk continu bedrijf niet mee. Maar de heer De Mulder heeft met zr|n staf al deze pro blemen weten op te vangen en wie thans in de dienstwoning of In het bu reau van de Inspecteur het prachtige panorama op de Schelde ziet, kan zich voorstellen, waarom ook de ambtena ren van het Belgische loodswezen hun hart verpand hebben aan Vlissingen. ///^///£T< me£ H&U, 6o Middelburg Electro: „Rock, roek, rock", (a.l.) 19 en 21.16 uur; Schouw burg: „Achter de schermen van Scotland Yard" (14 j.) 20 uur: Schut tershof: Uitvoering rijkskweekschóbl- vereniging „Concordia", 20 uur; Schuttershof: Openingsavond cursus „Vei'koopontwikkeling", 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „The Eddy Du- chin-story", (14 J.), 19 en 21 uur; Luxor: „Zwijgend heldendom", (14 J.) 20 uür. Goes Grand: „Botsende Jeugd", (18 J.)f 20 uur: De Prins van Oranje: eendaag se conferentie Zeeuwse C.B.T.B., 9.30 uur; Schuttershof: jaarvergadering gereformeerde meisjes- en Jongens clubs, 20 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2