PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Géén verlichting belastingdruk, ondanks meevaller van 1 miljard Moskou wil hervatting ontwapeningsgesprek Weer verdwijnt brokje spoorwegromantiek.. BILT ZWEED WALLENBERG IN 1947 „IN MOSKOU OVERLEDEN" 200e jaargang - no. 33 D»gbl*dultj?*ve v»n de firma Provincial# Zeeuw»# Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent per week; f 0.60 p. lew.; fr. p.p. t 6.75 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 februari 1957 NTIEPRUS a cent per n. p. advertentie f 6/—. lni Bureau»: Vliwlngen, Walatr. 68-00, teL 4 lijnen (b.g.g. 040 ol 204); Middelburg, Markt 01. teL JM1; Goes, Lange Voretetr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2226); Oostburg. Nleuwstr. 43. teL 20; Terneuzen. Brouwertjsir. 2; Zierlknee: N. BoCr. Kleine advertenties (max. S regels) 22 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" a cent meer. Giro no. 3S920O P Z C. Middelburg. 24. tel. 24 MINISTER HOFSTRA IN TWEEDE KAMER: Efficiëntie en doelmatigheid van uitgaven hebben volle aandacht „Operatie Goed Zo" overschrijdt miljoen Tot vandaag1 is voor de „Operatie Goed Zo" bijeengebracht een bedrag van f 1.202.918,54. Dit heeft Johan Bodegraven medegedeeld tijdens de donderdag^ gehouden steravond der N.C.R.V.Van dit bedrag kwam ruim f 196.000 ten goede aan het Hongaar se kind. Ruim een miljoen is dus thans beschikbaar voor lichamelijk zwaar getroffen kinderen. fillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil^ Kijkdozen op hoog niveau In het Dalton-lyceum in Den H Haag zal op de avonden van maandag 11 februari tot en met zondag 17 februari in de koffiekelder 'n tentoonstelling worden gehouden van histori- H sohe taferelen, vastgelegd in H diorama's door dr. W. G. L. H Wieringa, wiskundeleraar aan bet Lorentz-lyceum te Haar- lem. s Dr. Wieringa heeft van de vervaardiging van deze diora- p ma's een levenswerk gemaakt, ee ee Met behulp van tinnen figuur- tjes van historische personen, e= die in de handel verkrijgbaar zijn, stelde hij historische ta- ferelen samen, zoals „Napo- lepn op Elba", „Geboorte en kruisiging van Christus", „Po- ee lyk rates van Samos ontvangt 1= Egyptische gezanten" en der- §i =e gelijke. Hij verkreeg op deze ee wijze wetenschappelijk verant- ee woorde „kijkdozen". ee Karwei van 20 miljoen voor Hol!. Aannemingsmij. De Hollandsche Aannemings Maat schappij heeft zo vernemen wij van haar directie tezamen met de „Vetrap", een dochteronderneming van de maatschappij voor havenwer ken in Caracas, van de Venezolaanse regering de opdracht verkregen tot het uitbreiden van de haven Puerto Cabello in Venezuela. Dit is een werk van circa 20 miljoen gulden, dat naar wordt verwacht in twee jaar zal zijn voltooid. Bonn draagt voor 50 pet in bezettingskosten bij. De regering in Bonn heeft de wes telijke landen meegedeeld dat zij be reid is 50 procent van de kosten, ver bonden aan het legeren van buiten landse troepen in Duitsland, te beta len. Dat betekent 50 procent van het totale over het voorafgaande jaar (1956) bestede bedrag. hetzelfde bedrag gehandhaafd en meermalen toegelicht. De garantie voor de Herstelbank is een nieuwe post. Zij kan voor het rijk een wat nare zaak zijn, vooral als de bank de garantie nodig heeft op een (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft zich gistermiddag bij de verdediging van zjjn begroting in de Tweede Kamer gehaast toe te zeggen, dat hij aan efficiëntie van de staatsdienst en doelmatigheid van de over heidsuitgaven de volle aandacht zal schenken. Dit na de uitdrukkelijk heid waarmee de Kamerleden dit punt aan de orde hadden gesteld. De minister deelde mee, dat de belastingopbrengst over het jaar 1956 maar liefst één miljard gulden boven de ramingen is gekomen, vooral door inhaling van de achterstand in belastinginning en door de verhoogde werkgelegenheid. Hjj liet er echter geen twijfel over bestaan, dat er van hem geen belastingverlagingen in 1957 te ver wachten zijn. De minister waarschuwde voor op timisme. Hij was van mening, dat de overschrijding zich niet zal herhalen. Hij erkende, dat de verlaging van het ongehuwdentarief hem sympathiek is. Hij had er namelijk vroeger als Ka merlid meermalen over gesproken. De huidige situatie laat zo'n verlaging echter niet toe. Hij 'moest haar dan ook afwijzen. Voyr de positie van de werken de gehuwde vrouw, die voor extra onkosten staat, zonder dat zij daarvoor altijd belastingaf trek kan krijgen, zal naar het oordeel van de bewindsman, een oplossing gevonden moeten wor den bij de algehele belastingher ziening, waaraan in 1957 volgens de minister hard zal worden ge werkt. De rechtvaardigheid van de aan slagregeling, die door de anti revolutionaire heer Smallenbroek voor sommige gevallen in twijfel was getrokken, streeft men zo nauwkeurig mogelijk na, zei de heer Hofstra. De achterstand in de aanslagen is van 3,3 procent tot 1,2 procent teruggelopen. Bijzondere aandacht wijdde de mi nister aan de liquiditcitsgaranties, die aan de Herstelbank en de Export Fi- nancierings Maatschappij gegeven zul len worden. De garantie voor de E.F.M. verscheen met een post van 50 miljoen gulden reeds in 1952 op de begroting. Zij is daarna elk jaar op tijdstip, dat dit aan het rijk slecht uit komt, doch de minister meende hier overheen te moeten stappen. De Her stelbank loopt kans in een impasse te geraken als gevolg van een passieve financiering, die de eerstvolgende maanden kan optreden. Daarom kan met het verlenen van een garantie niet gewacht worden. De heer Hofstra deelde voorts mee. dat het wetsontwerp betreffende de herkapitalisatie voor N.V.'s zijn de partement verlaten heeft en dat er nauwkeurig op wordt gelet, dat za ken zoals café's en restaurants die tabaksartikelen verkopen uitslui tend ten gerieve van de bezoekers, niet aan passanten verkopen. Over de achterstand van het kadas ter zeide de minister, dat alles gepro beerd wordt om het weglopen van de ambtenaren tegen te gaan. Deson danks zet het proces zich door. Wat tenslotte de Domeinen aangaat, verklaarde de minister zich tegen de verkoop van boerderijen in de Zuider zeepolders, die niet erg rendabel zijn. De begroting van financiën nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening dat de c.p.n. tegen was, aan. De Sowjet-Unie heeft gisteren voorgesteld de volgende maand de vijf- mogendhedenbesprekingen over ontwapening door de ministers van bui tenlandse zaken in Londen te doen hervatten. De Russische afgevaardigde by de V.N. Koeznetsow, heeft in een brief aan Allan Noble, de Britse mi nister van staat, het onlangs door Noble in de politieke commissie geop perde denkbeeld om de subcommissie voor de ontwapening op 11 maart in Londen byeen te laten komen, aanvaard. Doch om „praktische resultaten" te bereiken, stelde de regering der Sowjet-Unie voor, deze bijeenkomst van de subcommissie te doen geschieden op het vlak van de ministers van bui tenlandse zaken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie op valse beschuldigingen opnieuw twee Amerikaanse diplomaten heeft uitgewezen. Deze uitwijzing en die van twee plaatsvervangende militaire atta chés in januari j.l. dient als dekman tel voor de Russische agressie in Hongarije en haar spionage in de Verenigde Staten, aldus de Ameri kaanse bekendmaking. De uitgewezenen zijn kapitein ter zee Pal Uffelman en luitenant ter zee eerste klasse William Lewis. De Amerikanen zeggen, dat de beide heren op 26 januari in Le ningrad door Russen zijn aange vallen. Een fototoestel werd hen afhandig gemaakt. Men noemt de Russische' beschuldiging, dat de beide mannen spionagedaden bedreven van a tot z verzonnen. -Pers, radio en televisie overstro men de inwoners van de Sowjet-Unie op het ogenblik met verhalen over de V „geheime spionage-oorlog" van de Amerikanen tegen de Russen. Politieke waarnemers zyn van me ning, dat het hier een grootscheepse reclamecampagne betreft voor het komende debat in de V.N., waar de Russische klacht zal worden behan deld, dat Amerika subversieve acti viteiten tegen de Sowjet-Unie en haar statellieten bedrijft. Men ver wacht, dat de frame-up zal worden voortgezet, tot het Russische volk doordrenkt is met verhalen over Amerikaanse spionage. Tunnel onder de grote Sint-Bernhardpas De Zwitserse regering heeft Italië voorgesteld onderhandelingen te be ginnen over de aanleg van een tunnel voor wegverkeer onder de grote Sint- Bernhardspas, aldus is donderdag te Bern bekendgemaakt. Woensdag heeft het vorstelijk paar van Monaco de door de heer J. A. Beersma uit Uithuizen gebakken krentenwegge in ontvangst genomen op de binnenplaats van het paleis. Amerikaanse geleide- projectielen voor Japan. De Verenigde Staten zullen Japan bepaalde wapens leveren, waaronder geleide projectielen, voor „onderzoek en ontwikkeling", aldus een woord voerder van het Amerikaanse Ministe rie van Defensie. De woordvoerder voegde eraan toe, dat het hier slechts een kleine hoe veelheid niet-geheime militaire uit rustingen betreft. Straks communistische ministers in Indonesië? De Indonesische communistische party, wat grootte betreft de vierde partij in het land, heeft donderdag bekendgemaakt, dat ook zij betrok ken wenst te worden in de vorming van een nieuw kabinet, als de huidige coalitie-regering onder leiding van premier Ali Sastroamidjojo mocht vallen. In politieke kringen in de hoofd rad is de verwachting uitgesproken ctat het parlement de volgende? week, na het regeringsantwoord op de al gemene beschouwingen in tweede termyn over de regeringsverklaring inzake Sumatra, over hot lot van de regering beslist wordt. Limonade negen cent per liter duurder. In december 1956 is de beschikking irysstop limonade en mineraalwater 956 afgekondigd, die onder meer de prijzen van limonadesiropen terug bracht tot het peil van 1 november 1956. Wegens de na 1 januari 1957 ge stegen prijzen van suiker en andere grondstoffen is in de staatscourant van heden een wijziging van deze be schikking gepubliceerd, als gevolg waarvan de prys van limonadesiroop met ingang van morgen met 9 cent ~er liter boven het peil van 1 novem- er 1956 mag worden verhoogd. RUSSEN GEVEN EINDELIJK TOE: Diplomaat door Sowjets in gevangenis geworpen. De Sowjet-Russlsche regering heeft In een memorandum, dat donderdag aan de Zweedse ambassadeur te Mos kou is overhandigd onthuld dat Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die na de verovering van Boedapest door de Sowjets in 1945 was verdwe nen, twee jaar later in een Moskouse gevangenis is omgekomen. De Zweed se regering had Rusland herhaaldelijk om bevestiging of tegenspraak van berichten gevraagd, volgens welke Mr. Biesheuvel aangezocht als staatssecretaris. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft het a.r.-lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, mr. B. W. Biesheuvel (36), aangezocht de functie van staatssecre taris voor het internationale wegver voer en de internationale scheepvaart op zich te nemen. Mr. Biesheuvel heeft dit verzoek in beraad gehouden en hoopt voor het einde van deze week zijn beslissing te kunnen nemen. Mr. Biesheuvel is een boerenzoon uit Haarlemmerlïede, Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en deed in september 1945 zijn doctoraal examen rechten. Van 1945 tot 1952 was mr. Biesheuvel verbonden aan het Minis terie van Landbouw. Per 1 januari 1952 trad hij in dienst als algemeen secretaris van de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dagelijks bestuur van het Landbouw schap en lid van de Stichting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen kwam mr. Biesheuvel in de Kamer. Donderdagmiddag om twee uur heeft overweg- wachter G. D. van de Broek (59 jaar) op zijn wachtpost aan de rijksweg tussen Krabbendijke en Rilland moeten wijken voor de automatiek. Bijna veertig jaren heeft deze spoorwegman bij dag en bij nacht, in weer en wind, op zijn post ge staan om de overwegbomen tijdig te sluiten voor de naderende treinen. In het belang van de vei ligheid van spoor- en wegverkeer. „En nooit geen ongelukken gehad", zegt Van de Broek met een gerechtvaardigde trots terugblikkend op zyn lan ge loopbaan, die nu zo vry abrupt een eind krijgt. Met de elektrificatie van het Zeeuwse baanvak is N.S. ook het gehele beveilingssysteem aan het moderniseren en automatiseren. En zo heeft de overweg in de rijksweg tussen Krabbendyke en Rilland, als eerste in Zeeland, een beveiliging ge kregen met automatische halve bomen en wisse lende rode lichten. Donderdagmiddag was het dan zover. Rond de overweg liepen de technici van het Seinwezen en Weg en Werken bedrijvig heen en weer. In een voor de leek geheimzinnig kastje met een massa knoppen en draadjes werd nog yverig gecontroleerd en behoudens dan een euvel, dat door verder afstellen spoedig kon worden ver holpen, liep alles prima. Zodra een trein in aantocht is, wordt via een contact aan de rails, by de spoorovergang een luid rinkelende schel in werking gebracht. Tege- lyk beginnen twee rode lichten alarmerend te knipperen. Bij de snelste trein, die straks na de elektrificatie met een vaart van 125 km. voorbij komt denderen, zal deze eerste waarschuwing voor het wegverkeer vijf seconden duren. Daarna dalen automatisch de halve bomen in twaalf se conden, waarop dertien seconden later de trein passeert. Het openen van de bomen vraagt 10 tot 15 seconden, zodat het wachten voor de overweg nog hoogstens 45 seconden duurt. Automobilisten en andere weggebruikers moeten er echter wel om denken, dat zij de overweg niet mogen passeren, voordat de rode knipperlichten helemaal gedoofd zyn, ook al gaan de bomen open. Het kan moge- lyk zyn, dat een moment later opnieuw een trein passeert, zodat de bomen zich eerst openen, maar dan weer onmiddellijk sluiten! Voorlopig zullen de overwegwachters nog enke- Spoorwegman G. D. van de Broek: t.i.13 seconden.... Ie weken dienst blyven doen en het wegverkeer zo nodig met een rode vlag waarschuwen, wanneer men geen voldoende acht mocht slaan op de nieu we situatie. x X x Intussen gaat weer een stukje spoorwegroman tiek verdwynen. Een stukje „gevaarlyke" roman tiek dan wel te verstaan, zeggen de heren van het Seinwezen. Want de praktyk in overig Neder land met deze automatische halve bomen heeft al bewezen, dat dit systeem veel veiliger is dan de met hand bediende overwegbomen. Daarmee ech ter helemaal niets ten nadele van de betrouwbaar heid van het wachtpersoneel gezegd. Verre van dat. Van de Broek weet er van mee te praten. Veertien jaar zat hy nu al aan de wachtpost on der Krabbendyke en in die tijd heeft hy zeker dertig keer een auto door de gesloten bomen zien ryden. Tydens de oorlog, toen er geen verlichting was, heeft hy het zelfs vier maal in één week meegemaakt. Vooral Duitse legerwagens bleken hier „sterk" in te zyn. Wat overigens voor Vau de Broek wel eens voordelen had. wanneer de be zetters een generatorwagen hadden en de turf voorraad juist by zyn wachthokje neerkieperde De techniek is niet tegen te houden, zoveel re aliteitszin heeft deze overwejwachter ook wel. Maar toch..., hij had graag de drie jaren welke hem nog van zyn pensioen scheiden, aan deze wachtpost uitgediend. Al is het dan ook een se cuur werkje, waarvoor je vroeg uit de veren moet of tot soms in de nacht op je post moet zyn. „Om op myn leeftyd nog aan ander werk te beginnen, dat is ook niks", verzucht Van de Broek. Dan rinkelt de telefoon weer: Een trein in aantocht. De overwegwachter gaat naar buiten, zoals hij veertig jaren deed. Zyn werk laat hem geen tijd voor verdere overpeinzingen. De bomen hebben echter zyn knuisten niet meer nodig, zij worden nu door een onzichtbare „hand", ergens in een van die geheimzinnige kastjes, gesloten. Maar Van de Broek houdt toch voorlopig nog een oogje in het zeil om onvoorzichtige weggebruikers te waarschuwen. Wallenberg doo - liet Sowjet-leger ge vangen wa<* genomen. Het memorandum onthult dat de diplomaat in de nacht van 17 juli 1947 in de Moskouse Ljubjanka-gevange- nis is gestorven. Wallenbergs verdwynen was een van de grootste naoorlogse mysteries. Naar verluidde hadden de Russen hem in 1945 in Boedapest gevangen geno men „om hem te beschermen", maar twee jaar later maakte de Sowjet- overheid bekend dat hij niet in Rus land gevangen werd gehouden. Men schrijft Wallenberg, een jonge welgestelde bankier, de redding van duizenden joden te Boedapest uit de handen van de Nazi's toe. De Zweedse koning kende hem bij afwezigheid ln 1952 voor zyn menslievend werk een onderscheiding toe, met opzet ge schiedde dit niet postuum. Wallen berg. die ten tijde van zyn verdwijning 33 jaar was, werkte op de Zweedse le gatie ln de Hongaarse hoofdstad als secretaris. Zweden had lol medio 1946 min stens twintig diplomatieke nota's over het geval-'.vallenberg aan de Sowjet-Unie gezonden, maar op elke nota antwoordde de Sowjet-Unie dat Wallenberg stellig door de Gestapo vermoord was. Op latere nota's ont ving men in het geheel geen antwoord meer. In december 1951 vertelden uit Rusland repatriërende Italianen dat zy in dezelfde gevagnenis als de Zweed hadden gezeten. Volgens de Russen is Wallenberg op last van „de misdadige Akaboemow" (voormalig minister van staatsveilig heid, een jaar na Beria's val geëxecu teerd) gevangen genomen en opge sloten. Van zijn dood (door hart-trom- bose) „wist niemand totdat de zaak dezer dagen in gevangenis-archieven werd ontdekt". De Russen „spreken hun medeleven uit". Het Zweedse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft onmiddellijk felle verwijten tot de Sowjet-regering gericht. De Zweden beschuldigen de Russen van valse berichtgeving. Men betreurt de weinig om het lijf heb bende Russische mededeling. Een woordvoerder wees er nog op, dat de genoemde doodsoorzaak bij een 37- jarige een zeer hoge uitzondering is. Russen bezig Egypte weer te bewapenen. Hooggeplaatste Amerikaanse func tionarissen hebben in Washington verklaard, dat de Russen ln de afge lopen weken de wapenleveranties aan Egypte hervat hebben, vermoedelyk om de Egyptische strijdkrachten na de Brits-Frans-Israëlische actie weer op te bouwen. De functionarissen wisten niet of de leveranties volgens een nieuwe overeenkomst geschieden of dat het aanvullende verschepingen zyn volgens het contract var." vorig jaar, dat wapens tot een bedrag van 250 miljoen dollar omvatte. Vergadering van Benelux- ministerscomité uitgesteld. Te Brussel is vernomen dat op ver zoek van minister Luns de vergade ring van het ministerscomité van Benelux, die 20 februari zou worden gehouden, tot een latere datum is uitgesteld. DE VERWACHT... OPNIEUW ZACHTER Zwaar bewolkt met tydelyk nog wat regen. Later ook opklaringen. Matige nu en dan krachtige zuidelij ke wind. Zacht voor de tjjd van het jaar. ZON EN MAAN februari Zon op 8.09 onder 17.44 Maan op 12.00 onder 3.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1