Documentatie van valse munterij wordt in Nederland uitgegeven Bommenwerpers dienst van de met camera s wereldvrede in MANUSJE-VAN-ALLES VOOR HET PLATTELAND BUNGALOWS IN DOORN VOOR ERNSTIGE OORLOGSGEWONDEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T IN DEN HAAG STAAT GEHEIMZINNIG HUIS Te Amsterdam werd in twintiger jaren belangrijke bende ontmaskerd (Van een speciale verslaggever) VrtJwel Iedere Nederlander vertrouwt er op, dat het door hem ontvangen geld echt is. En dat vertrouwen is gerechtvaardigd. Het komt in ons land maar uiterst relden voor, dat een valsemunter de Nederlandse Bank con currentie denkt te kunnen aandoen. En wanneer het gebeurt zoals on langs met muntbiljetten van een rijksdaalder dan duurt het meestal maar kort, of de vogel is geknipt. Daar zorgt de Nederlandse Valsgeldcen- trale wel voor, de in het begin van de twintiger jaren in Amsterdam in het leven geroepen organisatie, die na de jongste wereldoorlog zyn bureau naar Den Haag heeft overgebracht. De centrale is gevestigd in het grote wat villa-achtige kantoorgebouw van het Ministerie van Justitie aan de Raamweg. Ze deelt er de beschikbare ruimte vertrouwelijk met andere cen trale diensten van ons nationale op sporingsapparaat: de opiumcentrale, de centrale voor de bestrijding van de Vrouwenhandel, de internationale misdadigerscentrale, het gerechtelijk laboratorium, enz. Met elkaar vor men deze centrales het Nederlandse contactceutrum voor de te Parjis ge vestigde Internationale criminele po- litie-organisatie, die kortweg „In terpol" wordt genoemd. Óp de tweede étage van het vrien delijke gebouw aan de Raamweg, heeft commissaris J. W. Kallenborn zijn domein. In februari zal deze 59- iange politieman veertig dienstjaren bij de overheid tellen. Van die veertig overheidsjaren heeft hij er zo'n der tig bij de Valsgeldcentrale gewerkt. Onder wijlen commissaris Broekhoff, de befaamde Amsterdamse politie man, die de grondlegger was van de Nederlandse Valsgeldcentrale is hij zijn carrière bij deze centrale als diens naaste medewerker begonnen. Toen na de oorlog aan de activi teiten van Interpol nieuw leven werd ingeblazen, werd de docu mentatie van valse waardepapie ren aan een z.g. „Office délégué" toevertrouwd dat in Den Haag ge vestigd werd. In 1951 werd com missaris Kallenhorn met de lei ding van deze dienst belast, in verband met zijn kennis en erva ring van de valsemunterij. De gla- zen deur van zijn werkkamer in het Haagse gebouw draagt een j Frans opschrift: Service de docu mentation sur les contrefagons et falsifications. Het kantoor is een stukje Frans terrein en de enige 1 buitenlandse sectie van de ln de internationale misdadigerswereld zo gevreesde Interpol te Parijs met zijn vertakkingen en 56 na tionale bureaus over de gehele we reld. Voor de bestrijding van de interna tionale valsemunterij is een goede do cumentatie eerste vereiste. Zodra in enig land ter wereld de nationale valsgeldcentrale van het betreffende land een vals bankbiljet in de circula tie vindt, wordt het via Parijs naar Den Haag gestuurd. Hier wordt het door commissaris Kallenborn en zyn medewerkers aan alle kanten beke ken voor een expertise, die vervol gens gepubliceerd wordt in de uiter aard op onregelmatige tijden ver schijnende werelduitgave „Contrefa gons et falsifications Er zijn maar weinig mensen aan wie het bekend is, dat deze tweetalige uitgave, die abo- nees heeft op Haiti en m Bussum, in Tokio en het Zuid-Amerikaanse Ro- sario, hier in Nederland wordt sa mengesteld en gedrukt. De uitgever ervan is Keesing te Amsterdam, een bedrijf, dat zich gespecialiseerd heeft ln de documentatie en er wereldfaam mee heeft verworven in een veertig jarige praktijk, maar dat een enorm vertrouwen geschonken kreeg door ook nu al zo'n goede dertig jaar dit bijzondere „politieblad" te mogen uitgeven. Vermetel plan Het is ongetwijfeld boeiende lectuur om er eens even een onbe scheiden blik in te werpen. Er wordt de herinnering in levendig gehouden aan het vermetele plan uit de twinti- sche beweging, waarvan talloze oud officieren van het Hongaarse leger deel uitmaakten, de bij de vrede van St.-Germain en Trianon verloren Hongaarse gebieden weer terug te winnen Het was een militair plan; om de nodige wapenen te kunnen ko pen was er geld nodig. Dat had de groep niet. En daarom begon men met net te maken. Er werden Fran ce duizend francs-biljetten gefabri ceerd Duizenden stuks. Met de ver spreiding ervan werden de oud-offi cieren belast. Ze moesten er diaman ten voor kopen, die gemakkelijk als betalingsmiddel voor de wapens zou den kunnen worden aangewend. Am- De Willy's F.C. 150 met frontbesturing. Een manusje-van-al les in een on-Hötlands landschap, maar prima geschikt voor onze vet te klei. z sterdam, in die jaren nog zo'n belang rijk wereldcentrum voor de diamant industrie, was de twijfelachtige eer te beurt gevallen op een serie valse dui zend francs-biljetten getrakteerd te worden m ruil voor waardevolle dia manten. Het plan is niet doorgegaan, want op het moment, dat de heren op hun hotelkamer in de hoofdstad hun hele voorraad vals geld zaten te tellen, stapten de rechercheurs binnen. Of ze het complot hadden geroken? Welnee. Het paspoort van een van de officieren was niet helemaal in orde bevonden. Hjj was aan de grens door gelaten op voorwaarde, dat hij de zaak by de Rykspaspoortencentrale in orde zou laten maken. Tijdens die reis naar Den Haag was hy genood zaakt een vals bankbiljet te wisse len. Het leidde tot de ontdekking, dat het vals was en er kon dus alarm worden geslagen. Nog voordat er een cent uitgegeven was, had de Amster damse recherche de heren al by hun kuif. Deze gebeurtenis heeft destijds nog al wat opschudding gegeven in Frankrijk. Het was ook de grootste valsemunterij, die de wereld ooit te zien was gegeven. Slechts de valse munterij van Himmler is nadien van nog grotere allure geweest. Deze laatste heeft in de oorlog duizenden Engelse bankbiljetten laten namaken door de dwangarbeiders van het con centratiekamp Sachenhausen-Ora- nienburg. Het was de bedoeling van Himmler er de Britse economie mee te ontwrichten. De biljetten zouden boven Engeland worden uitgestrooid. Bovendien betaalde hij er z'n gehei me Duitse agenten mee. Nederland heeft na de bevrijding ook deze grootscheepse zwendel kunnen helpen oplossen, omdat zes Nederlandse dwangarbeider» die in de Himmlerfabriek te werk gesteld waren geweest, bij hun te rugkeer in het vaderland de vals geldcentrale kwamen inlichten en biljetten overhandigden. Het leid de tot een vruchtbare samenwer king met Scotland Yard, welk be faamd Engels politie-apparaat er ook al een spoor van in handen had gekregen. Duizenden van de ze biljetten waren in handen van de Amerikaanse soldaten geval len. De meeste konden worden achterhaald, maar nog jaren erna druppelde er af en toe nog zo n Himmler biljet ergens binnen. Dank zij de inmiddels echter zo hecht gefundeerde organisatie van Interpol is er echter weinig onheil mee aangericht. Als stil saluut voor de activitei ten van deze organisatie staat daar in Den Haag het gebouw met het „Franse" kamertje op de twééde étage, waar die vertrou welijke en uitzonderlijke wereld uitgave wordt samengesteld. Maar waar men tevens in een slechts voor geselecteerd publiek toegankelijk museum een uniek museum mogen we wel zeggen alle vervalsingen kan vinden, die de wereld de laatste vijfentwintig, dertig jaar in opschudding brach ten, nevens expositie-materiaal over de methodes en grondstoffen, die de valsemunters in de loop der tijden toepasten. Voorwaar een terrein, waar het voor snode lie den goed toeven zou zijn Stijgend aantal leerlingen op kweekscholen Blijken» de door het C.B.8. gepu bliceerde cijfer» steeg het aantal leerlingen bij de normale kweek schoolopleiding voor de onderwijzers akte van 13.478 in 1955 tot 14.140 ln 1956 (stijging 5 Er werden in 1955 ongc\'eer even veel leerlingen tot de kweekscholen toegelaten als ln 1954 (resp. 4264 en 4309). Het aantal uitgereikte onderwij zersakten aan de kweekscholen be droeg 4898 (w.o. 1823 van de in 1955 ingestelde spoedopleiding. Voor het staatsexamen slaagden, afgezien van de nog niet bekende aantallen ge slaagden voor het staats-herexa men, 312 personen. Van de geslaag den gingen 2048 de opleiding tot volledig onderwijzer in de 3e 1eer kring volgen, zodat ca 3200 geslaag den voor een functie bij het lager onderwijs beschikbaar kwamen. In Westerham Is mi Winston Churchill zijn te Chartwell ln Zuld-E Churchill kocht ze tien een boerderij woont z museum van de Interpol Scherpe koersdaling in Wallstreet. Als gevolg van een reeks pessi mistische berichten over de gang van zaken in het bedrijfsleven zijn de koersen op de effectenbeurs te New York dinsdag met 1 tot 5 dollar ge daald. Oud-president Hoover had gewaar schuwd, dat de staatsuitgaven en an dere inflatoire factoren tot een de pressie zouden kunnen lelden, indien er geen tegenmaatregelen worden ge nomen. De grootste koersdalingen vertoonden staalwaarden. Verder vonden omvangryke verkopen plaats In kof>«r-, auto-, spoorweg-, olie- en vliagtuigaandalcn. OOK OP DE R.AJ. (Van een speciale verslaggever) Men kan op de 37e RAI voor be- dryfsautomobielen enkele zeer impo sante kolossen aanschouwen, zoals bijvoorbeeld de gelede bus van Ver heul of - voor het eerst in ons land niet de dump" - een machtige Mack. Maar naar aantal winnen de klein tjes het toch. Er worden namelyk 26 verschillende merken combinatie auto's of stationcars geëxposeerd en zeven merken microbussen. De stationcar in de Europese merken veelal eenvoudig gehouden, in Ame rika dikwyls een luxe wagen, welke sterk beïnvloed is door de mode is afkomstig uit de nieuwe wereld evenals de daaraan verwante pick up. De landbouwer vraagt naar een wagen, waarmee hy naar de stad kan rijden en 's zondags met zyn gezin naar de kerk, waarin hij gereedschap en zaaigoed naar verafgelegen land kan brengen of de melkbussen naar de wei. De stationcar met zijn uit- neembare banken heeft hier in een behoefte voorzien. Het is de wagen waarmee je een tocht kan maken, die tegelijkertijd tegen een stootje kan en vuil mag worden, omdat zijn vlakke vloer gemakkelijk weer is te bezemen. En ditzelfde geldt voor de winkelier in de stad, die in de eerste plaats een bestelwagen nodig heeft, maar toch ook wel ook eens „uit rij den" wil met zyn gezin. Ook hij zal de stationcar kiezen. De pick-up is iets ander type. Hierbij heeft men een kleine open bestelwagen op het oog gehad, welke zuinig is, gewillig op slecht terrein en in de cabine vol doende comfort biedt voor een ple- zierrit. Ook zo'n pick-up is een ma nusje van alles en in vele gevallen de opvolger van een direct na de oorlog billijk op de kop getikte, maar tenslotte toch versleten jeep. Overigens behoeft men de jeep niet ontrouw te worden: de Kaiser- Frazer fabrieken in Rotterdam ver vaardigen een buitengewoon aan trekkelijke Willy's jeep pick-up, die tegen een stootje kan. Doordat front besturing is toegepast, kon een rui me cabine ontstaan zonder dat daar bij de laadbak er bekaaid afkwam. Ook Simca komt met een aardige pick-up, de „Aronda Interdante". Vele andere merken brengen soort gelijke typen, welke ongetwijfeld, vooral op het platteland, goed ont vangen zullen worden. Op het Amsterdamse Schelde- H plein nabij de R.A.I. exposeert Ford ziin personenwagens. Tot de nieuwe Amerikaanse j§ Fords 195 7 behoort deze Cus- torn „500" vierdeurs Sedan. Deze wagen heeft een 190 pk V-8 motor of de lJflf pk Milea- ge Maker Sxx. K.L.M. hervat dienst op Boedapest. Het is thans zeker, dat de K.L.M. de dienst op Boedapest, in oktober van het vorig jaar tijdens de opstand in de Hongaarse hoofdstad gestaakt, zal hervatten. Donderdag 7 februari vertrekt het eerste toestel van Schip hol via Frankfort naar Boedapest, met eindbestemming Cairo via Istan- boel. De volgende dag keert het vliegtuig langs dezelfde route terug. Deze dienst wordt eenmaal per week uitgevoerd. IR. STAF LEGT EERSTE STEEN Inrichting aangepast aan leefwijze. Op 15 februari a-s. zal de minister van defensie ir. C. Staf in Doom de eerste steen leggen van een bunga lowdorp dat bestemd is voor ernsti ge ooriogsgewonden. In deze bunga lows zullen in het bijzonder de z.g. dwarslaeses dat zyn zy die tenge volge van rugverwondingen gedeelte lijk verlamd z(jn een onderkomen vinden. De inrichting van deze huis jes is geheel aan de leefwyze van de ze invaliden aangepast. Daar zij zich in rolstoelen voortbewegen hebben deze verblijven geen drempels, zyn er geen scherpe hoeken en zijn de lichtschakelaars laag aangebracht. Het sanitair is bovendien zo ge plaatst dat hiervan gebruik gemaakt kan worden zonder de hulp van an deren. Daar verscheidenen van deze inva liden over een auto met handbedie ning beschikken, is bij elke bungalow een garage gebouwd, die van huis uit in de rolstoel gemakkelijk is te be reiken. Het dorp zal bestaan uit 14 bungalows voor gehuwden en een hoofdgebouw dat plaats zal bieden aan 17 alleenstaande invaliden. Aan 't hoofdgebouw zal tevens een werk plaats worden toegevoegd waar deze gehandicapten een hun passend be roep kunnen uitoefenen. Bovendien is er een afdeling voor het verplegend personeel. De kosten voor dit gehele project. Inclusief de inrichting van het hoofd- febouw en de werkplaats, worden op .5 miljoen gulden geraamd terwyl de jaarlijks terugkomende lasten op 250.000 zijn begroot. De minister van defensie heeft inmiddels reeds een bedrag van f 600.000 geschonken als bijdrage in de bouwkosten. De Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers die in samenwerking met de architect A. C. Cathier uit Oegstgeest dit zogenaamde „Plan Doorn" heeft ontwikkeld om de dwarslaeses on der de oorlogsinvaliden 'n mens waardig bestaan te geven, hoopt dat uit de actie die de bond voor nemens is te ondernemen zal blij ken dat het Nederlandse volk zijn militaire oorlogsslachtoffers niet heeft vergeten. Over enkele we ken zal de heer A. M. Bergers uit Rotterdam een oproep richten tot OPEN SKIES FOR PEACE het Nederlandse volk en zal de gelegenheid worden geopend deel te nemen aan een lotery waarvan de opbrengst zal dienen ter dek king van de bouwkosten van het bungalowdorp. De bond heeft ook de bouw van 'n vakantiehuis voor de weduwen en wezen van de gesneuvelde militairen op het oog, van wie velen sedert 1940 nimmer niet vakantie zyn geweest. Ook moet gezorgd worden voor de echtgenoten van de ernstige invali den, die naast haar gezin Tiaar inva lide man moeten verzorgen en die &rote behoefte aan ontspanning heh- en. De bond vertrouwt erop «lat de hiervoor benodigde gelden bijeenge bracht zullen worden door hen die voor de vrijheid vochten en deze met hun gezondheid of zelf» met hun le ven hebben gekocht. Prijzen kunstenaarsverzet prof. Esser en H. Hoekstra. De stichting Kunstenaarsverzet 19421945 heeft de prijzen voor 1956 toegekend. De prys voor beeldende kunst deze keer voor de penning kunst is toegekend aan prof. V. P. S. Esser. De jury bestond uit de he ren prof. F, A. Carasso. prof. J. Gregoire, dr. H. L. C. Jaffe en J. J. Voskuil (voorz.j De prys voor letterkunde deze keer voor jeugdliteratuur i» toege kend aan Han G. Hoekstra, op voor dracht van een jury, bestaande uit mevr. Henr. van Eyk (voorz.j, mej. Wim Hora Adema, mej. J. R. Wolif en de heer D. L. Daalder. De officiële prijsuitreiking zal gebeuren op zaterdag 16 februari om half vier in de aula van het Stedelijk Museum, waar een rede zal worden gehouden door dr. L. Neher. Australische duikers vonden koperschat Drie amateur-duikers uit de Zuid- Australische stad Mount Gabier heb ben voor de kust van Zuid-Austr&llë een gezonken schip met 'n schat aan boord ontdekt, een schat van koper, die 30.000 Australische ponden waard zou zijn. Het drietal deed deze ontdekking twee weken na het lezen van een re laas over het zinken van het stoomschip „Admelladat in een storm van het jaar 1859 met man en muis verging. Er kwamen daarbij 110 mensen om net leven. De drie duikers hebben een kleine hoeveelheid koper naar de oppervlak te van d zee gebracht, ter waarde van 50 pond. reosco;»!: trainde hoogte vai Vliegbases moeten al hun geheimen prijsgeven (Van onze Londense correspondent). In Londen wordt tot eind januari een tentoonstelling gehouden, die, hoewel sober-informatief van karakter tienduizenden bezoekers trekt. De naam: „Open skies for peace" (Het luchtruim vrü terwille van de vrede). De plaats: de Royal Exchange, de Londense Beurs, nog altijd een der be langrijkste centra der wereldeconomie. Dat de machtige Royal Exchange haar poorten voor deze Amerikaanse tentoonstelling heeft opengeworpen bewijst wel hoe belangrijk de Britten de boodschap achten, die door deze expositie wordt verkondigd. Deze boodschap: de fotografische luchtverken- ning is een machtig middel om«de wereldvrede te handhaven, zo het slechts door oost en w est, door de communistische en de democratische landen aan vaard wordt. En zover zijn we, helaas, nog lang niet. De idee van fotografische luchtver- kenning als middel om het bewape- ningspeil der grote mogendheden te controleren, werd tijdens de Geneefse conferentie van juli 1955 door presi dent Eisenhower aan een evenzeer verrukte als sceptische wereld ter overdenking voorgezet. Het bleek dat de Russen er niet veel voor voelden en de wereld vroeg zich af of de idee van fotografische luchtverkenning praktisch uitvoer baar was, en betwijfelde bovendien of van grote hoogte genomen foto's in derdaad alle geheimen van het bewa- peningspeil zouden openbaren. Fantastisch! Wat fotografische luchtverken ning vermag, dat willen de Ameri kanen met hun tentoonstelling „Open skies for peace" bewij zen. En er is slechts één kwalifi catie mogelykfantastisch, haast ongelooflik. ais de feiten niet be- bevinden, ja, zelfs wat voor soorten wasgoed er aan een uaslyn in de ach tertuin van een bepaald huls hangen. Vliegbases, vanuit de lucht gefoto grafeerd geven al hun geheimen prijs. Experts kunnen precies nagaan hoe groot hun capaciteit is. wat voor soort vliegtuigen er van de startbanen kun nen opstijgen, en waar zich onder grondse brandstoftanks of werkplaat sen bevinden. Concentraties van legereenheden, voertuigen en zware wapens blijven niet verborgen, ook a! zijn ze geca moufleerd. Men gebruikt een speciaal soort film, die het in alle natuurlijk groen aanwezige chlorofyl in rood doet uitkomen. Zyn er evenwel takken van de bomen gerukt en over tanks n komen zij op de film :n. Met behulp van ste- trumenten kunnen ge sten nauwkeurig de icuvels. huizen, schoor stenen, standbeelden, kortom, de hoogte van alle driedimensionale ob jecten bepalen. De Italiaanse luchtmacht heeft be- i wat luchtverkenning vermag: in één uur tyds heeft één straalvlieg tuig de hele oppervlakte van Italië, van .Sicilië tot de Povlakte, op de film- band vastgelegd. De Verenigde Staten zyn met hun oppervlakte van 8 mil joen km2 242 zo groot al» Nederland, Sowjet-Rosland is. met een opper vlakte van 22.3tm.OOD km2, 655 zo groot. Doch ook deze enorme gebieden kunnen binnen enkele dagen tot In hun verste uithoeken gefotografeerd worden! Inderdaad: fotografische luchtver kenning kan een machtig wapen in dienst van de vrede zijn indien de grote mogendheden dit middel slechts willen aanvaarden. wezen, wat er zoal bereikt kan worden. Bekijkt U eena bijgaande foto. U ziet een reliëfkaart van de Ver enigde Staten, en daarop een strook, zich uitstrekkend van Los Angeles tot New York. 4400 km lang en 790 km breed. Deze strook kan door één enkele straalbom- menwerper, vliegend op een hoog te vhn 13.000 meter, in minder dan vier uur tjjds gefotografserd worden. Het vliegtuig is „bewa pend' met 7 continu-werkende ca- mera's, die het voorbijtrekkende landschap vanuit verschillende hoeken fotograferen en op een I filmband vastleggen. Een geschoold analist kan uit de al- du» verkregen foto's allerlei belang rijke gegevens concluderen: het aan tal huizen van een stad, aard, omvang j en capaciteit van haar spoorwegem- j placement?», door hoeveel straatlan- taarn» zy bjj nacht verlinkt wordt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7