„Geen socialistische escapades", waarschuwt A.R.-woordvoerder „In maart beginnen we opnieuw" SUEZKANAAL VOLGENDE WEEK VRIJ VOOR KLEINE SCHEPEN? KLANKBORD DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 PROVINCIALS ZBBUWSB COURANT MINISTER HOFSTRA'S BELEID ONDER DE LOEP Grote achterstand bij kadasters. Geeft staat wel efficient uit? (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe kapitein van „financiën" heeft r-Un «chip niet op het allerge lukkigste ogenblik beklommen. Over zijn voorganger was men in het alge meen niet zo erg te spreken. Er viel dus het een en het ander te beredderen en bovendien is hij uitgevaren op het ogenblik, dat de barometer wel niet op storm, maar dan toch op slecht weer stond. Minister Hofstra heeft, met andere woorden, onmiddellijk rijn handen vol gekregen. Wellicht om deze reden, maar ook omdat de Tweede Kamer ver trouwen in deze bewindsman heeft, Is men hem woensdagmiddag ln de ver gadering van dit hoge college welwillend tegemoet getreden. Aan de orde was zijn begroting voor 1957, de eigenlijke financiële beschou wingen waren al gehouden. De geldelijke situatie van ons land was al uit voerig onder de loep genomen. Men bleef vriendelijk. Voor zover kritiek ultgeeofend werd, gold zjj door gaans niet speciaal minister Hofstra, maar het gehele kabinet. En de uit spraak van de heer Smallenbroek (a.r.), dat de antirevolutionaire fractie er streng op zal letten, dat de beleidslijn niet in socialistische richting zal worden omgebogen, was meer als een waarschuwing dan als afkeuring be doeld. Achtereenvolgens voerden het woord de heren Van de Wetering (c. h.), Janssen (k.v.p.), Engelbertink (k.v.p.), Van Leeuwen (v.v.d.), Rit meester (v.v.d.), Gortzak (c.p.n.), Smallenbroek (a.r.), Vondeling (p.v. d.a.), Van Koeverden (k.v.p.), Van Eysden (a.r.) enPeschar (p.v.d.a.), een lange rjj sprekers, waaruit tel kens weer de klacht vernomen werd, dat het kadaster, ondanks de verhoog de produktiviteit, nog weer meer ach terstand heeft gekregen dan verleden jaar en dat het verloop van het perso neel zeer groot blijft. Niet ten onrech te wees men een beroep op „hoogcon- Ïunctuur" om de moeilijkheden te ver jaren, van de hand. Ook andere be drijven en ondernemingen werken on der de huidige hoogconjunctuur en zij bereiken topprestaties. Mankeert er misschien wat aan de salarissen Men drong aan op beperking van het aantal ambtenaren. De heer Van de Wetering kwam met de suggestie het op 1 januari 1957 in dienst zijnde aantal ambtenaren niet meer te over schrijden. Dat zal de overspannen ar beidsmarkt en de schatkist ten goede komen, voegde hij eraan toe. Er is een algehele belastingherzie ning in de pen. Enkele afgevaardigden drongen op spoed aan, doch mr, van Leeuwen zat er niet op te wachten. Zij zal veeleer neerkomen op een verho ging dan op een verlaging van belas tingen, vreesde hij. De inkomsten uit de belastingen dienen uiteraard zo efficiënt mogelijk besteed te worden. Men was er niet gerust op dat dit altijd geschiedt. De heer Smallenbroek maakte zich enigszins bezorgd over de rechtvaardigheid ln de belasting heffing. Hij dacht, dat zy in het gedrang gekomen was door gehei me instructies voor het opleggen van de aanslag en door het tekort aan aanslagregelende ambtenaren. Van rechtvaardigheid was volgens de communistische heer Gortzak in het geheel geen sprake. De be lastingdruk stijgt en de prhzen lo pen op, waardoor „werkers" dub bel getroffen worden. Bijzondere belangstelling legden enkele afgevaardigden aan de dag voor het uitgiftebeleid voor het land in de Zuiderzeepolders en voor de huren van de bedrijfspanden in de Noord-Oostpolder. Zo noopte de heer Engelbertink, dat de uitgifte in 1957 onder nieuwe voorwaarden zou kunnen geschieden. In elk ge val verlangde hij een spoedige be slissing over het uitgiftebeleid. De heer Vondeling wenste inlichtin- fen over de afschrijving op staatsbe- rijven en hij verzocht de minister aandacht te wijden aan de zeer grote verschillen in uitkomsten van de staatslandbouwbedrlj ven. De huren van de bedrijfspanden in de N.O.-polder zyn verhoogd of wor den verhoogd. De leden vreeaden, dat daaruit moeilijkheden voor de minst rendabele bedrijven voortvloeien. Z(J vonden dat onbillijk, ook tegenover de huurders van bedrijfspanden op het oude land. De heer Van Koeverden betuigde zijn tevredenheid over de afwikkeling van de oorlogsschade. HU hoopte op een spoedige voltooiing ervan en vroeg speciale aandacht voor het gro te aantal beroepschriften, dat nog moet worden afgewerkt. I>e heer Peschar tenslotte verzocht de bewindsman zyn visie te geven op de herkapitalisatie met fiscale facili teiten voor de naamloze vennoot schappen. JORDANIË BANT COMMUNISME UIT Negen maanden geëist tegen veelzijdig delinquent. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek en een jaar intrekking vair rijbewijs en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring eiste gisteren de officier van justitie te Arnhem, mr. W. Ellens, tegen de 49-jarige Arnhemse koop man II. K. Deze stond voor de recht bank terecht wegens een verschei denheid van delicten. Hij zou getracht hebben te Dinx- perlo de familie van de hoofdpersoon van de geruchtmakende zaak van de gesmokkelde, in Duitsland gestolen auto's, de nog steeds gedetineerde E. op te lichten. Hij zou voorts een hor loge van de pols van een beschonken man hebben gestolen, een lap stof hebben geheeld en te Doetinchem een caféhouder hebben opgelicht voor sterke drank. Hij had in dat café zo veel drank tot zich genomen, dat hij in Arnhem werd aangehouden we- fens het besturen van zijn auto on er de invloed van sterke drank. Hij kon aanvankelijk de politie ontvluch ten. maar na een wilde jacht kon hij, nadat de politie zijn banden had stukgeschoten, toch worden gevat. De Arnhemmer, die een lange straf lijst heeft en verminderd toere keningsvatbaar is verklaard, had dit p^ro|ramma afgewerkt in de loop van De raadsman, mr. A. E. J. Kuhl- mann, was het niet met de offi cier van justitie eens over de be wijsgronden van het voornaam ste delict, de poging tot oplich ting van de familie E. te Dinx- perlo. Hiervan vroeg pleiter vrij spraak. Aangezien verdachte al zes maanden in voorarrest zit, vroeg de verdediger, die het ove rige ten laste gelegde hiermede voldoende gestraft achtte, on middellijke invrijheidsstelling van de verdachte. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen. ronde te Limoges klaagde by haar arts over het feit dat er een naainaald uit haar dijbeen stak. Zij was uiterma te verbaasd toen de dokter, die de naald verwijderde, met nadruk de ver onderstelling opperde dat die naald er al vijftien jaar in gezeten had. De naald werd verwijderd. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse vlieger Charles Lindberg: „Wij leven in een merkwaardige tijd. De vlucht over de oceaan wordt steeds korter, maar onze rit naar kantoor duurt steeds langer. De Franse toneel speelster Michèle Morgan: „Ik ben niet zo jong als ik er uit zie maar ook niet zo oud, als U nu denkt". De Berlijnse filmproducer Arthur Brau- ner: „Spaarzaamheid is de gave om geld zo uit te geven, dat men er geen plezier van heeft". SELECTIE. Op een der Paryse spoor wegstations zijn twee brievenbussen opgesteld. Op de ene staat „Binnen land", op de andere „Buitenland". Ieder houdt zich braaf aan de voor schriften, behalve de postbeambte die de lichting verricht: hij doet de in houd van beide bussen in een en de zelfde postzak. Zelfbeschikkingsrecht voor Algerije geëist. Men verwacht, dat het Suezkanaal op 15 februari voor schepen van be paalde tonnage zal kunnen worden opengesteld, zo meldde gisteren het Egyptische blad „Al Sjaab" uit of ficiële bron. Het einde van de oprui mingswerkzaamheden zou in zicht gekomen zijn. Israël heeft gisteren aan secretaris-generaal Hammars- kjöld gevraagd te proberen van Egypte de verzekering los te krijgen, dat net bereid is tot een „zich weder zijds van vijandelijkheden onthouden" in het gebied van de Golf van Akaba. Een positief antwoord zou volgens 'n Israëlische woordvoerder de gang van zaken zeer vergemakkelijken. Hammarskjöld werkt intussen aan een nieuw rapport over de situatie in het Midden-Oosten. Men verwacht Eigen zendtijd voor kerkgenootschappen. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft in afwachting van het tijdstip, waarop de nieuwe wettelijke regeling van het radiobestel in werking zal treden, met ingang van 1 januari 1957 aan het convent van kerken inzake radiodien sten zendtijd toegekend voor radio uitzendingen van kerkdiensten. Bij dit convent zijn aangesloten: de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Gereformeerde Kerken in Neder land, vertegenwoordigd in de gene rale synode van Enschede 1955, de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Baptisten Gemeenten en het Leger des Heils. De radio-uitzendingen van deze ker ken vonden tot nu toe plaats in de aan de N.C.R.V. toegewezen zendtijd. Hierin zal nu in zoverre wijziging ko men, dat de bij het convent aangeslo ten kerken in staat worden gesteld zelfstandig uitzendingen te doen, zo als nu de bij het I.K.O.R. aangesloten kerken al doen. dat na het indienen onmiddellijk de algemene vergadering van de V.N. weer in vergadering zal bijeenkomen. De Jordaanse regering heeft giste ren besloten in het geheel geen Russische publikaties. bla den, boekhandels en films meer ln 't land toe te staan, om de infiltratie der communisten tot staan te bren gen. Koning Saoed heeft in Washington verklaard, dat hij verwacht, dat de Elannen van president Eisenhower in et Midden-Oosten welwillend zullen worden ontvangen. Hy was zeer te vreden over zijn besprekingen met de Amerikaanse regeerders. Syriërs hebben volgens berichten vanaf de kust gisteren Israëlische visserboten beschoten, overigens zon der succes. Adense troepen sloegen een aanval van 150 Jemenieten af. Drie Jemenieten sneuvelden. Achttien Afrikaans-Aziatische lan den hebben gisteren in de politieke commissie van de VN., tijdens de de batten over Algerije een resolutie in gediend, waarin zelfbeschikkings recht voor de Algerijnen wordt geëist De Engelse woordvoerder in deze commissie stelde zich gisteren achter het Franse standpunt, dat Algerije geen kwestie is waar de V.N. zich in tens mee moet bemoeien. De Amerikaanse rock 'n roll-koning Bill Haley, zijn vrouw en zijn „Có- mets" zijn in Engeland aangekomen voor een tournee door dit land. Met het passagiersschip „Queen Eliza beth" amveerden zij (n Southampton vanwaar zij met. de trein naar Lon den reisden. Bij het Waterloo station werd de gevierde bandleider door een enorme menigte verwelkomd en zo als de foto laat zien, had de politie de handen vol met het banen van een weg voor de auto van het echtpaar Haley. Lente duurt nog voort. §j (Van onze weerkundige medewerker) Het voorjaarsachtige weer van j§ deze februarimaand duurt nog voort. De temperatuur komt op jj§ een na nog alle dagen boven de ff 10 graden Celsius, hetgeen wij zo langzamerhand al normaal gaan vinden. In feite is dit een grote bijzonderheid. De gemiddelde temperatuur ligt ook in Zeeland tot nu toe in februari nog ruim 6 graden ff Celsius boven normaal. Ook vandaag zal het een groot deel van de dag weer enigszins voorjaarsachtig zijn dank zij ff een rug van hoge luchtdruk welke zonnige perioden brengt. Een nieuwe depressie die van ff de Golf van Biscaye naderbij komt doet de zuidelijke wind in kracht toenemen waardoor de aanvoer van zachte lucht nog onverminderd voortduurt. Tegen de aVoöd gaat de bewol- king weer toenemen, later hier ff en daar gevolgd door een wat ett lichte regen. Ook elders in Europa is koning winter zoek, want zelfs in Rusland komt geen vorst van betekenis voor. jifiiiiniiiiiininiiiiiiiinnifmnniiiniiiiiiiiiiininiiiiniiiiniiiiiniiiiiuiiunü De laboratoria van het Amerikaanse leger hebben een elektronisch apparaat geconstrueerd, waarmee men direct de plaats van een vijandelijke mortier kan vaststellen. Op een radarscherm is de val van de granaten te zien. Met behulp van een rekenmachine, die aan het radarap paraat is gekoppeld, kan onmiddellijk de plaats van het geschut worden bepaald. Dr. Lucas uit Tweede Kamer naar ziekenhuis gebracht Tegen personenwagen opgereden. (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag Is in de vergader zaal van dc Tweede Kamer achter het zogenaamde groene gordijn, waar de afgevaardigden, die even een sigaret willen roken en toch de debatten niet wensen te missen, zich plegen op te houden, het lid van de fractie van de k.v.p., de 64-jarige dr. A. M. Lucas, in elkaar gezakt. Dr. Lucas had twee dagen geleden in Amsterdam een lezing gehouden. Hij is toen van een trap gevallen. On danks veel pijn, bleef hij doorwerken met dit gevolg. Onmiddellijk schoot de arts, die de kamer rijk is. dr. J. II. Lamterts (p.v.d.a.) tc hulp. Het bleek, dat één van de zwevende ribben van de heer Lucas, die door de val nagenoeg ge broken geweest moet zijn, geheel ge broken was. De heer Lucas is uit de vergaderzaal weggedragen en vervol gens naar het ziekenhuis „St.-Joannes de Deo" in het Westeinde in Den Haag gebracht. Synode: verklaring over' atoomproeven aan kabinet- Vanwege de generale synode van de Hervormde Kerk zal aan de minis terraad de verklaring over atoom- proeven worden gezonden, die is op gesteld door het centrale comité van de wereldraad van kerken. In deze verklaring wordt er bij de regeringen en de Ver. Naties op aan gedrongen. zorg te dragen voor op schorting of vermindering van atoomwapenen en controlerir.g van het gebruik. Het Wereldgebeuren Niet te kerkeren Walter Ulbricht, de eerste secre taris van de Oostduitse com munistische party, heeft dezer dagen weer een van zijn felle rede voeringen gehouden. Ulbricht, die 1 van '32 tot '45 in Moskou woonde, is 'n stalinist in hart en nieren. Vorig jaar heeft hij 'n tijdlang in 'n benarde i positie verkeerdtoen werden j immers in het kader van de „destali nisatie" allerlei grootheden van soort afgezet en in hun plaats wei - den mannen gesteld, die in het veile- den als „titolaten" waren gebrand merkt. Maar sedert do Russen wreed ingrepen tegen het vrtyheldaile- vende Hongaarse volk. dat van de gelegenheid gebruik wilde maken om nu de communistische dictatuur maar helemaal overboord te werpen. heeft Ulbricht de wind weer mee. De harde manier van „voortzetten der revolutie", waarvan Stalln een hand- je had, wordt nu weer als een ge- schikt recept beschouwd voor het af- takelende communisme. Welnu, op een vergadering van het centrale comité der Russische com munistische partij heeft Ulbricht aangekondigd, dat de partijleiding 'n tegenaanval zal doen op alle „revi- i sionisten" oftewel hervormers onder 1 de partijfunctionarissen, studenten. 1 docenten, geleerden en kunstenaars. Hij betoogde, dal tjjdens de Hon- 1 gaarde revolutie in Midden-Dultaland een sterke oppositionele beweging gaande was. Aan de „groep-Hanch' I die begin december 1956 ln arrest werd gesteld, verweet Ulbricht dat de leiding van de Icommunistische „Eenheidspartij" op zij heeft willen zetten en dat zij bovendien van plan was, Oost-Duitsland los te maken van de Sow jet-Unie. Wolfgang Harich. dc arrestant die in Walter Ulbricht* rede bil name werd genoemd, is 'n niet-alledaagse politicus. Hy is pas 32 jaar. maar al sinds 1945 tamelijk be kend in Beriyn. Vóór die tyd was hy. als student in de filosofie aan de Bei - lijnse universiteit, een actief lid van een ondergrondse beweging tegen het Hitlerregime. In 1944 werd hy in ver- De synode heeft dit in haar ver gadering van dinsdag beslist. Ook kwamen de kwesties van zwijgplicht en ambtsgeheim aan de orde. In gro te trekken was men het over deze materie wel eens. De synode besloot een commissie ln te stéllen, die de codificatie der zwijgplicht moet for muleren. DE HONGAREN FLUISTEREN ELKAAR TOE band daarmee een tydje „Wehrmachf'-gevangenis van Toi- gau opgesloten. Maar na de oorlog kwam hy meer en meer naar voren. Hij was een der sprekers op de stich tingsvergadering (in 3945» van de „Cultuurbond voor de democratische .Vernieuwing van Duitsland". Die bond was al gauw helemaal in han den van de communisten. Harich was. toen hy tydens de oprichtingsverga dering achter de lessenaar stond, nog geen communist. Na een uitstapje naar het boeddhisme was hij rooms- katholiek geworden. Maar het duur de niet lang. of hij zei tot een beken de filmster, met wie hii korte tijd ver loofd was: „Ik leef alleen maar voor Stalin en voor jou. Op na-oorlogse partijtjes van kun stenaars, geleerden en zakenlieden was hy overigens een graag geziene gast. over wiens geestige invallen nog lang na afloop werd gepraat. Hij beperkte zich niet tot de filosofische studies, maar schreef in diverse bla den toneelkritieken. Maar steeds meer betroffen zijn gesprekken en zijn artikelen 't communisme, waar over hij niets dan gunstigs te berde wist te brengen. Na een spoedcursus van drie maanden werd hij in 1948 benoemd tot lector aan de Oost ber lijnse universiteit Zijn vak werd: het marxisme. Campagne tegen Mindszenty In Boedapest worden op het ogenblik voorzichtig woorden ge fluisterd. Die woorden zijn: „In maart beginnen we opnieuw". De Sowjet-stroman Janos Kadar en zijn trawanten nemen dit dreige ment serieus, maar de Hongaren lachen in stilte om de aankondi ging van de vorming van een „on feilbare politiemacht" United Press meldt, dat de kritieke datum waarschijnlijk de vijftiende maart zal zijn: een herdenkingsdag van vroegere vryheidsstrijd voor de Hongaren. In ,,'t Blokhuis" te Kattendijke zullen in het vervolg de ouden van dagen van het dorp om de veertien dagen een middag bn elkaar kunnen komen. De plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft hier namelijk woensdag middag in samenwerking met de ge meente, een bejaardensociëteit ge opend. die al dadelijk door ongeveer de helft van de in Kattendijke aan wezige oudjes werd bezocht. „We zijn dus met flink enthousiasme be gonnen" zo zei burgemeester P. J. Evers, „en als we maar eerder een geschikte gelegenheid hadden gehad was de „soos" er al lang geweest". Bovendien hoopte hij. dat men bin nen niet al te lange tijd, wanneer ook de thuisblijvers de kat uit de boom hebben gekeken, eenmaal per wéék kan samenkomen. De stemming zat er deze eerste middag al best in. en terwijl aan de andere kant van het gebouw de kleu ters zich vermaakten, legden de be jaarden in de toneelzaal van ..'t Blok huis" een kaartje. Een bijzonderheid is wel. dat ook de dames goed ver tegenwoordigd waren. Met een gulle lach speelden zij om te beginnen „Mens erger je niet" en beproefden F") maal op in de communistisch'! theorièn, zo ver zelfs dat hij van de staat eiste, dat deze zich i:i het hele vormings- en opvoedingswe zen zou mengen, ..zodat geen de cadente letterkundige of individua listische kunstenaar zich aan de ont moeting met de waarheid van het marxisme-leninisme kan onttrek ken." Maar deze houding heeft hij niet kunnen volhouden. Na de juni- opstand van 1953 in Oost-Berlijn gin gen zijn ogen een beetje open. Toen vertolkte hij de mening van de kun stenaars, dat het met de aanmatiging en de onwetendheid van de cultuur- ambtenaren uit moest zyn. In de Oostduitse republiek is, zo betoogde hij toen, een onverdraaglyke, geest dodende atmosfeer ontstaan En het was deze protesthouding, overeenkomend met die van veel Hongaarse intellectuelen, welke in De Hongaarse machthebbers heb- december 1956 tot Hartchs gevan- ben gisteren beschuldigingen ge- genneming heeft geleid. De geest, uit aan het adres van de primaat ook die van een meeloper als Harich van Hongarije, kardinaal Mids- j aanvankelijk was. laat zich niet kei- zenty, die indertijd voor het com- keren in de straffe schema's van het munisten-geweld de wijk nam in Russische systeem. Datzelfde stel de Amerikaanse ambassade. Ze sel moet dan ook vroeg of laat aan zeggen, dat hij dreigend met i zijn strafheid ondergaan, dwangmaatregelen instructies vanuit de ambassade geeft. In werkelijkheid leeft de kardinaal te ruggetrokken. De Amerikanen hebben de verzekering gegeven, dat zij van hem geen politieke ac tiviteit zullen toestaan. In een gisteren uitgegeven decreet van het Vaticaan worden Rooms- Katholieke priesters in Hongarije, die niet naar hun eigen parochies of in stellingen terugkeren, of van wie ge bleken is, dat zij de kerkelijke wet overtreden, gewaarschuwd, dat ze zich aan excommunicatie bloot stel len. Een Hongaarse repatriëringscom- sie, die gisteren aankwam bij een vluchtelingekamp in Oostenrijk om vluchtelingen die wensen te repa triëren te horen, werd door de vluch telingen bij aankomst met stenen be kogeld. De Amerikaanse Ford-stichting heeft één miljoen dollar beschikbaar gesteld voor vluchtelingen, die hun studie willen voltooien. De Hongaarse regering heeft bij de 5 .X. „Radio Vrij Europa" ervan be schuldigd opdrachten door te geven aan verzetsstrijders in het land. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Boe dapest wordt vernomen, dat in Hon garije overal op last van de politie weer rode vlaggen met de Russische ster zijn gehesen... Far ben, de vroegere Duitse nitot" later hun krachten op de sjoelbak, waarvan de foto een beeld geeft, ter wijl ze met een kritisch oog worden gadegeslagen door de 72-jarige C. Quinten. De eerste consumptie die de bejaarden gebruiken komt voor re- degemeente Ook de chemische trust in liqul&tie, ïs be- i kl. y.Ztfland' voor Maatschap- reld 27 miljoen mark beschikbaar te 1 areP^r^?ntj^far stel,en voor schadevergoeding aan VOOr Kattendykse Joodse „slavenarbeiders" uit de oor- om een tafejbil- logstijd en 3 miljoen mark voor niet- kan misschien bm- Joodse dwangarbeiders, meest ex-ge- yerTulhD5 vangenen uit het concentratiekamp er ®us..w«f'r. een Auschwitz. De bedragen moeten nog voor zyn bejaar- door de aandeelhouders worden goed- d®a b3- (Foto P.Z.C.) I gekeurd. H ALTER ULBRICHT de tegenaanval komt Gemeenschappelijke markt in Bonn goedgekeurd. Het Westduit se kabinet heeft gis'e- ren in Bonn het plan voor de gemeen schappelijke markt goedgekeurd. Het kabinet heeft nu de Westduitse delegatie bij de ministerraad van ce O.E-E.S. welke op 12 en 13 februar te Parijs gehouden wordt opdrach: gegeven het plan te ateuaen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5