KAPPIE GESLAAGDE FORUMAVOND VOOR ZEEUWSE MIDDENSTANDERS WALCHEREN BAARLANDS RAADSLID KEERT ZICH TEGEN BURGEMEESTER Als U keelpijn hebt... DE PENSIONTEHUIZEN VOOR BEJAARDEN IN ZEELAND en de geheime vlootmonoeuvre DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 6 VOORLICHTINGSDAG IN BRESKENS Vrije veren in de belangstelling. De tweede en laatste voorlichtings dag voor de middenstand is woens dagavond in hotel Valk te Breskens besloten met een in alle opzichten ge slaagde forumavond. Talrijke vragen over sociale en economische proble men werd behandeld, waarbij het ge varieerd forum de vragenstellers van antwoord diende. Deze bijeenkomst, die matig was bezocht, werd onder andere bijgewoond door de burge meester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, en de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren. Het forum voor deze avond bestond uit de dames H. de Mul en P. Loose uit Oostburg van de vereniging „Ce res", mr. F. Portheine, directeur van het bondsbureau van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, te vens voorzitter van het forum, de heer M. Grevestuk, bondssecretaris van de K.N.M.B., de heer P. G. van de Weele, lid van het hoofdbestuur, burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg, lid van de Twee de Kamer, de heer A. Hendrikse, se cretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, en de heer T. A. van Laarhoven, voorzitter van de Bres- kense winkeliersvereniging. Eén van de belangrijkste vragen, die aan de orde kwam, was de kwes tie van de vrije veren over de Wes- terschelde. „Wat denkt het forum over vrije veren?", zo werd gevraagd. Op deze voor Zeeuwsch-Vlaanderen zo belangrijke kwestie werd uitvoerig ingegaan, waarbij de meerderheid van het forum zich uitsprak voor vrije veren. Met name burgemeester Van Dongen toonde zich een groot voor stander. „Wij hebben recht op vrije veren", zo zeide deze spreker, „en er zijn talrijke motieven om dat te sta ven." Overigens had hij een open oog voor de vele kosten, die de Zeeuws-Vlaam- se veerdiensten met zich meebrengen. Het bleek voorts, dat het forum een matig tarief kan billijken, maar dan moeten de diensten ook perfect func tioneren en daar ontbreekt het soms wel aan Uit de vele vragen, die werden ge steld, en de antwoorden kwam wel sterk naar voren, dat de middenstan ders zich moeilijk aaneen willen slui ten om een hechte organisatie te vor men. Niet alle vragenstellers bewogen zich op het terrein van de midden stand, want een winkelier uit Oost- burg vroeg aandacht voor de slechte staat, waarin de weg OostburgSt.- Margriete verkeert. „Deze weg is der mate slecht", aldus de vragensteller, „dat ik het alleen maar humoristisch kan zien!" Burgemeester Van Dongen liet ook nu het forum niet in de steek, want de wijze waarop hij van ant woord diende, was even deskundig als origineel! Middagbijeenkomst In de middagvergadering had mr. F. Portheine, directeur van het bonds bureau van de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond, na een wel komstwoord door de heer D. Kotvis, voorzitter van de afdeling Breskens een instructieve causerie gehouden over de problemen van de midden stand in het kader van de huidige prijsstabilisatiepolitiek. In onze editie van woensdag hebben wij reeds aandacht besteed aan deze rede, die mr. Portheine eveneens heeft uitgesproken tijdens de voor lichtingsdag voor de middenstand te Zierikzee. Op deze causerie volgde een inte ressante gedachtenwlsseling, waarbij diverse problemen aan de orde kwa men. Tevoren was er in het gemeente huis een officiële ontvangst door B. en W. van Breskens. Burgemeester J. A. Eekhout verwelkomde het gezelschap, waarna hij een uitvoerig overzicht gaf van de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen na 1839. Burge meester Eekhout herinnerde eraan, dat Zeeuwsch-Vlaanderen pas in en na de eerste wereldoorlog uit zijn isole ment werd verlost. Om het contact .met overig Nederland goed te onder houden, pleitte spreker voor vrije ve ren. Sprekende over de verlegging van de veerhaven, zelde hij, dat dit voor de Breskense midden stand een zware slag betekent. Omschakeling op een intensief vreemdelingenverkeer, achtte hij van groot belang. De heer P. G. van der Weele te Colijnsplaat, lid van het hoofdbestuur van de K.N.M.B., dankte de voorzit ter voor zijn uiteenzetting. Hij gaf de verzekering, dat de K.N.M.B. alles in het werk zal stellen de Breskense mid denstand te helpen. Scholingsdag bestuursleden vrouwenbond P.v.d.A. Mevrouw B. Ras-Heerema uit Den Haag heeft dinsdag met een interes sante inleiding de bestuursfuncties in de Vrouwenbond van de P.v.d.A. toe gelicht. Zij deed dit op de tweede scliolingsdag voor de Zeeuwse be stuursleden van deze vrouwenbond, •p)e...prins van Oranje" te Goes. Duidelijk liet zg de verschillende ta ken voor het bestuur in haar lezing uitkomen. Aan de hand van tal van voorbeelden kregen de aanwezigen een helder inzicht in de diverse werk methodes. Toen dit alles in discussie groepen was besproken konden de da mes na de lunch hun krachten be proeven op aan hen uitgedeelde op drachten, welke later met elkaar werden vergeleken. Onder de ingekomen stukken, die de vice-presidente, mevrouw A. J. p. C. de Vliegerde Vlieger behandel de, was de mededeling dat de Zeeuw se contactdag op 16 mei in Zelzate zal worden gehouden, Hiervoor zgn reeds 60 deelneemsters. Verder ves tigde zij nog de aandacht op het vor mingswerk van het instituut „De Vonk" in Noordwijkerhout, naar aan leiding van een circulaire over het „Zonnebloem"-werk. „Reinaert"-plannen in 1957. Het Hulsterse Reinaert-comité on der voorzitterschap van de heer J. H. Stolte heeft de tweede Frans-Vlaam- se dag in het kader van Reinaertda- gen 1957 bepaald op 27 april aan staande. Op deze dag zullen als spre kers optreden de neren André De- medts uit Kortrijk (B.) en dr. H. P. Schaap uit Assen. Het Cecilia-koor uit Sint-Jansteen zal wederom muzi kale medewerking verlenen. Tijdens de jaarlijkse academische Reinaert- zitting, die op 8 juni gehouden zal worden, zullen als sprekers optreden dr. W. A. F. Jansen en J. F. Flinn uit Canada. Het Hulsters Dameskoor verzorgt de muzikale omlijsting. De letterkundige dag op 15 juni a.s. hoopt men uit te breiden met een boeken tentoonstelling van Nederlandse en Vlaamse werken. Van 13 juli tot 10 Circuit-schema van de NJLVJL In het voorjaar 1956 gaf het N.I. v.E., afdeling Zeeland, een cur sus voor leiders van kleine ondernemingen. Ook dit jaar or ganiseert het secretariaat van de af deling een dergelijke cursus en wel over de psychologische aspecten van het bedrijfsbeheer. De cursus, die woensdag 30 januari is aangevan- Sen, duurt ongeveer vier maanden. ïleider in beide cursussen is de heer. H. E. W. Baak uit Helmond, die «en specialist is op het gebied van „per- sonel engineering". Als cursusleider treedt op drs. G. J. Baarspul, be drijfseconoom bij het E.T.L Als gevolg van de december-bij- eenkomst van het N.ï.v.E., die was gewijd aan de ideeënbus, «Un de ideeënbus-commissies van de P.Z.E. M., Vitrite Works, Spiegeigiasfabriek en de „Schelde" bijeengekomen om nader over dit onderwerp van ge dachten te wisselen. Dit overleg duurt voort. In de loop van dit jaar organiseert de afdeling een z.g. „circuit-schema" waaraan de Vitrite Works. Schelde, Spiegeigiasfabriek en „De Hoop" (Terneuzen) deelnemen. Hieraan ne men van deze bedrijven de chefs ad ministratie personeelsopleiding, plan ning en produktie deel. Over en weer ontvangen deze teams college-teams uit de andere bedrijven, teneinde door kennisneming van eikaars werk methoden tot een verhoogde effi ciency te komen. Assuranties naar Tubantia. In verband met de samenwerking van de Koole Bank in Zierikzee met de Twentsche Bank zullen de assuran tiezaken van de heer C. van der Vliet worden ondergebracht bij het assu- rantiebedrijf Tubantia N.V., een doch teronderneming van de Twentsche Bank. MIDDELBURG Propaganda- en film- bijeenkomst C.BC. De christelijke bedrijfsgroepencen- trale te Middelburg hield woensdag avond in de grote zaal van het Schut tershof een propaganda-filmbijeen- komst. Nadat de voorzitter van de C.B.C., de heer J. Joziasse uit Middel burg, een kort inleidend woord ge sproken had, werd de film over het vakantie- en conferentiecentrum van het C.B.C. te Driebergen vertoond. De heer C. Braspenning, districtsbe stuurder, sprak vervolgens over: „Wat is eigenlijk christelijke vakbeweging in Nederland". De heer Braspenning wees erop, dat veertig jaar geleden een derge lijke „beweging" nog niet bestond, evenmin als men het waagde om een filmavond te houden. Van de vroege morgen tot de late avond moest men werken. Maar door de sociale strijd gedurende die veertig jaar is het thans mogelijk geworden om derge lijke ontspanning te houden, aldus de heer Braspenning. „En wij zijn er nog lang niet; er moet nog steeds door gestreden worden", zo merkte de spre ker op. Dankbaar wilde de heer Bras penning de zegeningen herdenken, die God de mensen geschonken heeft. Voor de arbeiders zijn er thans so ciale voorzieningen en er is een c.a.o., zo vervolgde de heer Braspenning, die betoogde, dat men in Nederland ver heugd moet zijn in een vrij land te mogen leven. Voorts merkte hij op, dat het thans de taak van de aanwezigen is om mee te bouwen aan de christelijke vakbe weging in Nederland. Hierbij herin nerde de heer Braspenning aan het woord van Abraham Kuijper, dat wij als kerk, staat en maatschappij Hem moeten dienen. Tot slot riep de heer Braspenning zijn toehoorders op om hen, die nog geen lid zijn, dit te ma ken en zelf op de bres te staan voor een sterke C.N.V. De heer Joziasse deelde vervolgens nog mee, dat woensdag 13 februari a.s. in de zaal Montaan een bijeenkomst zal worden gehouden, waarin getracht zal worden een jeugdclub van de C.B.C. pp te richten. Na de pauze werd deze geslaagde bijeenkomst be sloten met het draaien van de film „De onvoltooide opdracht". Benoemd bij gerechtshof. Mr. A. J. van der Weel, advocaat en procureur, tevens voorzitter van de raad van beroep te Middelburg;, werd bij koninklijk besluit benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Toneel „De Volksstem". Zaterdag 16 februari a.s. des avonds om 8 uur geeft de afdeling toneel van de zangvereniging „De Volksstem" te Middelburg in het Schuttershof een uitvoering van het blijspel in drie be drijven van P. L. van Prooijen-Bo- gaerds „De nieuwe .veearts". Organisatie van Opticiens. Woensdagmiddag heeft de afd. Zee land van de Nederl. Organisatie van Opticiens in hotel „Centraal" te Goes haar jaarvergadering gehouden, die dit keer hoofdzakelijk in het teken van de reclame stond. Over dit onder werp vertelde de heer M. Meerens, reclame-consulent te Nijmegen, tal van wetenswaardigheden. Hij nam daarbij in het bijzonder de toepassing in het opticiensbedrijf onder ae loep. „Want", aldus de heer Meerens, „het vakmanschap van onze bedrijfstak dient in de reclame goed tot uiting te komen". Met de opmerking dat er in Nederland per jaar f280 miljoen aan reclame wordt uitgegeven, onder streepte hij zijn opvatting, dat men op verantwoorde wijze bekendheid moet geven aan zijn bedrijf. Hierna kwam mr. H. D. M. Dolk uit Rotterdam aan het woord, die de in terne organisatie van de N.O.V.O, aan de leden duidelijk maakte. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. H. Schroote uit Vlissingen, voorzitter en J. A. van Willegen van Kapelle, penningmeester, in hun func ties herbenoemd. Ongeveer half april wil men weer een vergadering In Goes organiseren, waar dan met film ambachtsvoorlich ting zal worden gegeven. Propaangas in 's-Gravenpolder. De gemeenteraad van 's-Gravenpol- der heeft woensdag ln principe beslo ten over te gaan tot oprichting van een propaangasdistributiebedryf. Toe lichtingen hierop werden gegeven door de heren W. M. Snoep, directeur van gemeentewerken van Rheden en J. D. Sneep uit Doorwerth. B. en W. werden gemachtigd aan de inwoners inzake de tarieven en aansulitingsmo- geljjkheden nadere mededelingen te doen en te trachten b!J de bevoegde instanties de nodige toestemming te verkrijgen. Marktberichten VISMIJN VEERE. 6 febr. Aangevoerd: 70 kg exportgar nalen 423; 2193 kg sehardljn 18. Verhoging hoofdelijke omslag De kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Middelburg besloot in verband met de stijging van de uitga ven, de hoofdelijke omslag met 25 te verhogen en alzo deze voor 1957 te verhogen van 1 tot 1% van het inkomen. De begroting van de kerkvoogdij voor het jaar 1957 sluit in ontvang sten en uitgaven met een bedrag groot 112.466.waaronder een bedrag groot 65.548,aan verhoogde voor de predikan- VLISSINGEN Viissingse sociëteit. In het bericht over de Viissingse sociëteit in onze editie van woensdag 6 februari werd abusievelijk een batig saldo- van f 2748 vermeld. Dit moet evenwel zijn f27,48. AFTREDEN GEMOTIVEERD Tydens de rondvraag in de dinsdagavond gehouden vergadering van de Baarlandse raad, heeft de lieer H. de Vriend in bewogen en felle bewoordin gen zjjn aftreden als raadslid gemotiveerd. Hg richtte daarbij ernstige ver wijten aan het adres van burgemeester VV. N. van Liere, met wien hjj meen de niet langer te kunnen samenwerken. „De verhouding tussen de voorzit ter en mjj is van dien aard. dat het m aar beter is dat ik heenga", zo ver klaarde de heer De Vriend. Burgemeester Van Liere wilde in antwoord hierop slechts volstaan met de opmerking, dat hij wel geslagen, maar niet verslagen was. De heer De Vriend, die ruim 30 ja ren raadslid is geweest, verklaarde dat hg steeds naar beste weten en kunnen de belangen van de gemeente heeft helpen behartigen. Met de bur- Advertentie ren. Brabant en Zeeland. De Reinaert- optocht is gepland op 14 september 1957. De datum van ae Reinaert-ral- ly is nog niet bepaald. Universitair examen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats examen voor scheikundig ingenieur de heer A. Francke te Oostkapelle (met lof). Voor het doctoraal examen pharma- cie slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden mej. J. W. Brevet, vroeger te Middelburg. 8 februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+NAJ?. U.+N.A.P. U.N.A.P. 7.05 1.57 7.29 1.75 7.52 1.9. 8.12 1.16 8.31 1.35 19.42 20.05 20.29 20.47 21.06 1.42 1.60 1.76 1.24 1.43 0.55 1.15 1.46 1.51 1.56 1.22 1.39 13.37 13.56 14.24 14.18 14.27 2.05 1,50 femeesters Ermerins en Vogelaar ad hij prettig samengewerkt, doch burgem. Van Liere had volgens spreker van het begin af een gereser veerde houding tegen hem aangeno men. Spreker zei van alles te hebben geprobeerd in het belang van een goede samenwerking. „De burgerij wil U ook niet alleen zien als burge meester, maar vooral als burgerva der". Hg verweet de burgemeester verder by de ramp een gift van f 25.000, ingezameld door oud-burge meester Vogelaar, thans burgemees ter aan Nieuwerker a..d. IJsel, te hebben afgewezen. Spreker was bij 't bewuste telefoongesprek aanwezig. Verder vond hij dat de voorzitter te weinig de ronde doet door de ge meente. „De burgerij vraagt mij steeds of de burgemeester met groot verlof is". Er was volgens spreker geen raadsvergadering, waarin hij niet op een of meerdere dingen attent had gemaakt. Hg had zich ook weer boos gemaakt over het plan tot aan koop van het pand B 11, dat overi gens in deze vergadering met 52 stemmen werd verworpen. De heer De Vriend meende nu maar te moe ten heengaan en hoopte dat dit „de voorzitter zal aansporen zijn leven te beteren. Het is nog niet verloren". Hg herinnerde daarbij aan de herbenoe ming van de burgemeester over an derhalf jaar. een bepaald kerk; cis van toelating tehuis kwam (Slot van pag. 2) kerkgenootschap als een Jng. Zich Inkopen in een vrywel niet meer voor. Moderniseringen Uit het rapport biykt, dat ook vele moderniseringen op het programma staan. Zo zullen op verschillende plaatsen de zalen tot kamertjes omge bouwd worden wastafels worden aan gebracht keukens verbeterd en zie kenzalen'ingericht. Nieuwe tehuizen verrijzen op enige plaatsen in Zuid- Bevelund, zodat hier aan de achter stand binnen afzienbare tyd wel een eind komen zal. Op Walcheren is het voornaamste, dat In Vlissingen over een Jaar een groot tehuis van 130 bed den staat met daarbg 48 huisjes. In Middelburg bestaan plannen voor een hervormd en een geref. Waar zijn onze schepen? Alphard 190 m. w. St.-P#ulsrock. Abbekerk 5 v. A'dom n. Oost-Azlë. Alcor 8 te Hamburg. Axeldljk p. 5 Key West n. New Orleans. Alblreo 5 Bremen n. Antwerpen. Almkerk 6 v. Bremen n. MarselUe. Alamak 4 350 m n.o, Flores. Annenkerk 4 Manilla n. Hongkong. Blltar 4 140 m n.o. Mozambique. Bloemfontein 8 te Kaapstad. Blommersdijk 4 400 m w. Azoren. Benlnkust 4 130 m w.z.w. Lissabon. Caltex „The Hague" 4 130 m. w.z.w. Bermuda. Calamares 6 te Cristobal. Charis 4 Caracal n. Baltimore. Cistula 4 Houston n. R'dam. Cottlca 4 150 m z.w. Ushaut. Delfshaven 4 Dakar n. Durban. Drente 8 te Cheribon. Esso Den Haag p. 5 Durban n. Mena al Ahmadi. Friesland 4 190 m z.o. Fayal. Gaasterland 4 180 ra z.z.o. Fernando Noronha. Gaasterkerk 6 te Rotterdam. Garoet 3 460 m n.o. Bermuda. Grootekerk p. 5 Gibriltar n. Dakar. Groote Beer 5 R'dam. Gulnee kust 4 Dakar n. Havre. Harold 4 Moltusstrand voor anker. Hera 4 Demara n. San Fellz. Hersllla 5 Paramaribo n. Semarang. Haulerwljk 4 360 m w.t.z. Floret. Houtman 6 te Soerabaja. Ivoorkust 4 Hamburg n. Antwerpen. Jagersfontein 4 120 m n. Dakar. Kabylia 5 P. Cardon n. Norfolk. Kalydon 5 P. Cardon. Kara 4 450 m z.w. Bermuda. Katelysla 5 v. Philadelphia n. P. Cardon Kenia 5 1070 m n.w.t.w. Fremantle. Kermia 5 te Frederlkstad. Kinderdijk 6 v. Norfolk n. New York. Korenla p. 5 Majorca n. Curasao. Koslca 4 400 m o.z.o. Bermuda. Kryptos 5 v. P. Everglades n. P. Cardon. Lekkerkerk 7 Damman n. Mombasa. Leersum 4 750 m o. Bermuda. Limburg 6 te Dakar. Llssekerk 5 Havre n. Antwerpen. Lombok 6 te Baboa. Maashaven 6 te Antwerpen. Markab N. p. 4 Kp. Esptchel. Mijdrecht 4 450 m o. Mombasa. Molenkerk 5 v. Rotterdam n. Bombay. Nestor 5 Paramaribo n. A'dam. Nleuw-Amsterdam 5 v. Curacao fl. San Bias. Ondlna 4 1530 m z.w. Azoren. Ootmarsum 5 Jacksville n. A'dam. Oranje 4 550 m z.z.o. Kp. Palmas. Oranjefontein 5 te Amsterdam. Oranjestad 5 v. Aruba n. Puerto Llmon. Orestes 7 te San Juan. Ouwerkerk 4 Kaapstad n. Fremantle. Parkhaven 4 270 m z. Santos. Pendrecht 5 Gibraltar gepass. Prins Frederik Willem p. 5 Kp. Blanco n. Cotonu. Rijndam 5 200 m n. Sombrero elL Rijnkerk 6 Bremen n. Hamburg. Rotula 4 100 m n.n.w. Lands End. Roepat 5 v. Belawan n. Colombo. Ridderkerk 6 te Nacala. Scherpendrecht 6 te Cyprus. Senegalkust 5 Freetown n. Monrovia. Schie p. 5 Ouessant. Slbajak 5 Melbourne. Silvretta 4 aanvaring ln Kieler Kanaal. Sliedrecht 6 v. Dakar n. Mena al Ahmadi Stad Alkmaar 4 380 m w.z.w. Finlsterre. stad Schiedam 7 Rotterdam. Stad Lelden 3 Montevideo n. Antw. Straat Torres 4 Djakarta n. Singapore. Sumatra 4 510 m o.n.o. Diego Garcia. Tegelberg 4 Penang n. Mauritius. Tabinta 2 Kuweit. Theobaldius S v. Mena al Ahmadi n. Kaapstad. Tjlluwah 2 Prlok. TJlnegara 6 te Durban. Tjltjalengka 4 300 m o. Diego Garcia. Triton 4 Turkse ell. Tyro 4 R'dam. Uranus B 5 VUsslngen. Van Noort 4 Hongkong, w. Alton Jones 4 30 m zm. Las Palmas Wleldrecht 5 540 m z.z.o. Freetown. Willem Ruys 5 v. Colombo n. Belawan Waterman 4 Las Palmas n. Walvisbaai. Zuiderkruis 6 Halifax. Zeeland 4 230 m n.o. Fayal. 14. „Wel, alle met-goud-be- stikte kapltelns-ter-zee." tierde Kapple, toen de twee militairen de Maat vastgre pen. „Wat ls dit ja voor een militaire staatsgreep? Blijf met Je grove grijpers van mijn stuurman af, ver sta ja? Laat hem los, of ik roep de politie!" De mariniers keken de woedende gezagvoerder on bewogen aao. „Windt U niet op, kapi tein", maande een van hen beleefd doch beslist. „Wij hebben orders, deze ontdui ker van de wet aan te hou den en voor te geleiden." „Ontduiker van de wet?" raasde Kapple voort. „Wel ke wet?! Belachelijk, man! Praatjesl Deze klont ls een eerzaam burger en jullie hebben Je militaire handen van hem af te houdenl" „Oh ja?" antwoordde de politieman, enigszins sma lend nu. „Een eerzaam burger, he? Luister eens even. kapitein. Deze figuur heeft zich vandaag ge meld als vrijwilliger voor de dienst. Hij heeft toen een oproep gekregen, uiterlijk om vier uur aan boord te zijn van de „Zlelerest n". Het is nu tegen tehuis. Op Sehouucn-Dulveland zal de capaciteit wel niet in grote mate worden uitgebreid. Op Sint- I'hiUpsland, dat uiteraard te klein In voor een eigen l>cjsuirdcntchui">, worden echter wel hejaardenwo- ningen gebouwd. Ook op Noord- Beveland. waar de toestand quan- tttatlef gunstig te noemen 1», be staan eveneens plannen. Zo r.al on der meer in Rortgene een tehuis met een capaciteit van 40 k 50 per sonen verryzen. Bij In-nadering «tonden ln Z«>eland 150 personen op wachtlijsten om opgenomen te worden; ruim een-derde van hen waren echtparen. By de kleinere tehuizen berustte de leiding in de meeste gevallen by een echtpaar, dat meestal geen diploma's bezat. De meeste grotere stonden on der een directrice, die vaak een diplo ma ziekenverpleging A en of B had behaald. Gemiddeld stond er op 5 6 Inwoners dén personeelslid ter be schikking. Klachten over moeilijkhe den by het aantrekken van personeel waren er wel. maar minder dan was verwacht. De Jaartarieven voor een persoon varieerden van 800 tot 2600. Hier- by dient men wel te bedenken, dat verschillende hulzen andere Inkom sten hadden, dat er grote verschillen waren in woonruimte (zaal. kamer of flat) en dat er verschillen waren ln het al dan niet Inbegrepen zjjn van be- wassing, geneeskundige verzorging, kleding en zakgeld. De grote meerderheid der tehuizen had centrale verwarming (cokes). Uit het onderzoek bleek voorts, dat de be woner» In de praktyk weinig In hun bewegingen werden beperkt. In som mig© tehuizen kunnen de wouwen desgewenst wat huishoudelijk werk doen. terwijl de mannen bulten kun nen werken. Boeken zjjn meestal aan wezig, maar de leesantmo is gering. Verder heeft een deel der tehuizen een knutselkainer, hoewel er weinig ge bruik van gemaakt wordt. De voorra den gezelschapsspelen bleken sterk tegen te vallen, waarbij soms door de leiding ook weinig aandacht steed aan de ontspanning. t werd be- EITDE ETIIER VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 HILVERSUM I. «02 m. 748 kc/s. T.H VARA. 10.00 VPRO. 10.28 VARA. 12.00 AVRO. 16.08 VARA. 19.30 VPRO. 21.08 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.03 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel en zang. 10.45 V. d. kleuters. 11.05 Cello en plano, n.35 't Hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12.00 Orgel en pianospel. 1240 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en alt viool. 14.30 Literair progr. 1440 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 18.20 Muzikale caus. 17.00 V. d. Jeugd. 1740 Dansmuz. 18-00 Nws. 18.15 Act. 18-20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de l. caus. 19.00 V. d kleuters. 19.1® Meisjeskoor. VPRO: 19.10 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19.50 Ber. 19.55 Idem. 20.00 Nws. 20.05 Fllmrubriek. 20.15 Zang en piano. 20.35 Europa één, caus. 20.45 Het gezin als levenscentrum, caus. VARA: 21.00 Dans muziek. 2140 Etherforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Lichte muz. VPRO: 22.«o Zorg om de mens. caus. 22.50 Avond- wljding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kcs. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8J5 Gram. 840 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 1040 Franse lied jes. 1045 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Planoduo. 12J» Angelus. 12.03 Radiofil- harm. kwintet en sol. 1240 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.39 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.09 Franse muz. 14.30 Zang en plano. 1445 Gram. 15.00 Schoolradio. 1540 Gram. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Koersen. 17.45 viool, fluit en spinet. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragen- beantw. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws. 19.10 Regc- rlngsultz.: Rubriek Verklaring en toe lichting; w, R. van der Bern: „Onze zee havens en hun intern, functies. 19.20 Re- genngsultz.: Emigratierubriek: Het Emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. v. d. militairen. 20.» Act. 20.45 De gewone man. 2040 De spring plank. 21.15 ,.De Manke", hoorspel. 2140 Gram. 22 05 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. (Nagekomen advertentie) vijven, kapitein! Dat betekent dat volgens onze marine-wetten deze man een deserteur ls. En Ik raad U aan, kalm te blijven, anders zouden wij ons genoodzaakt zien, de hulp van de gemeentepolitie in te roepen. Goede vaart!" Met deze woorden draaide het tweetal zich ata en liep weg, de Maat met zich meevoerend.... Heden overleed, nog onverwachts, op de leeftijd van 92 Jaar. on ze beste broeder, be- huwdbroeder. oom en oud-oom de weledele heer JOHANNES LETZER, weduwnaar van mevrouw ELISABETH SANDERS. Uit aller naam: P. E. J. MALIEPAARD— VENDEVTLLE. Oude Haven 52. Oostburg. Bergen op Zoom. 5 febr. 1957. Huize „Avo'ndvrede". De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 8 februari a.s. op de Protestantse Be graafplaats te Bergen op Zoom. Vertrek van Huize „Avondvrede" om 1 uur n.m. De rouw dienst vindt plaats om 12.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3