PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tijdelijk zeven tot achthonderd Hongaren naar Zeeland Bouw van Amerikaanse geleide- projectielen in Engeland BILT HONDERDDUIZEND SUMATRANEN EISTEN AFTREDEN KABINET DUMPGOEDEREN WERDEN VOOR NIEUW AAN LEGER GELEVERD BERLIJN DUITSE HOOFDSTAD REPÜBLICA DOMINICANA DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 32 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f «.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 febr. 1957 bureau v. d. lentiea (max. regel») ;e» met een minimum ..Brieven of adrea blad" cent meer. 0 P.Z.C.. Middelburg Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 648 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Voratstr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43. tel. 20; Terneuren. Brouwerljstr. 2; z:c 24. tel. 34 BRITTEN VERWACHTEN NA REIS VAN SANDYS: Onmiddellijk herstel van nauwe betrekkingen wordt nagestreefd De Britse luchtvaartindustrie verwacht als uitvloeisel van de be sprekingen die de Britse minister van defensie, Sandys, vorige week te Washington heeft gevoerd, dat de Britse strijdkrachten binnen korte tijd met Amerikaanse bestuurbare projectielen zullen worden uitgerust, die in Groot-Brittannië in licentie zullen zijn vervaardigd. Verder wordt verwacht, dat de regeringsopdrachten voor bemande vliegtuigen, in het bijzonder voor straaljagers die nu in het tekenka merstadium zijn, in belangrijke mate zullen worden beperkt. Men zal door vervaardiging van de ze projectielen in Groot-Brittannië werkloosheid tengevolge van de be perking van de vliegtuigproduktie kunnen voorkomen, terwijl de wapens bovendien van het begin af kunnen worden aangepast bij het Britse stel sel van besturing. De Britse regering zal de ontwik keling van vliegtuigen, die geschikt worden geacht voor oorlogvoering met raketten, voortzetten. In de Verenigde Staten is woens dag bekendgemaakt dat Britse jachtbommenwerpers met een van de nieuwste Amerikaanse tactische wapens zullen worden uitgerust: een installatie, die het een laag vliegend straalvliegtuig mogelijk maakt een atoombom af te werpen en zelf veilig te ontkomen. Sandys heeft woensdag In het La gerhuis over zijn besprekingen te Washington gezegd, dat ny in de Ver enigde Staten een oprecht verlangen heeft gevonden naar een onmiddellijk herstel van de bijzondere en nauwe betrekkingen die lange tijd tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben bestaan. Bij de besprekingen met de Ameri kaanse minister van defensie, Wilson, bleek, dat er een volledige overeen stemming tussen de twee regeringen bestaat over de algemene doelen van het defensiebeleid. De ministers hebben eerder ge maakte afspraken over samenwer king op het gebied van militair speur- Speidel benoemd De Westduitse generaal Speidel is benoemd tot bevelhebber van de land strijdkrachten van de N.A.V.O. ïn de centrale sector van Europa, aldus is woensdag officieel te Parijs bekend gemaakt. In een bekendmaking van het hoofd kwartier van de N.A.V.O. wordt ge zegd, dat generaal Speidel op of om streek 1 april in functie zal treden. Nederland wil Amerikaans® deelneming aan S.U.N.F.E.D. De Nederlandse afgevaardigde naar de economische en financiële commis sie der Verenigde Naties, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft in een bijeenkomst van deze commissie een beroep op de Verenigde Staten gedaan hun beslissing te herzien en toch deel te nemen aan het ontwerpen van de statuten voor het speciale fonds der Verenigde Naties voor de economische ontwikkeling (S.U.NJT.E.D.Hij ver klaarde, dat de economische ongelijk heid tussen de landen een gevaar voor de vrede vormt en zeide ernstig ver ontrust te zijn over het feit, dat som mige der grote landen te kennen heb ben gegeven, dat zij geen bijdrage voor S.U.N.F.E.D. kunnen leveren. Prof. De Gaay Fortman gaf als zijn mening te kennen, dat het niet bijzon der moeilijk zal zijn het bedrag van 250 miljoen dollar bijeen te brengen, dat benodigd is om een begin te ma ken. Dit bedrag, zo zeide hij, is zeer klein in vergelijking met de bedragen, die voor de bewapening worden be steed. Als gasten van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben jour nalisten en cineasten een bezoek ge- brach t aan de drooggevallen gedeelten van Nederlands nieuwste polder, Oos telijk Flevoland, oni. een idee te krij gen van de moeilijkheden, die de ont- 'ginners hier nog te -wachten staat. Deze foto laat zien hoe de kleine ex peditie met jeeps de polder intrekt langs de plaats waar eerlang de plaats Roggebot zal komen. werk, in het bijzonder van bestuurba re projectielen, aan een onderzoek on derworpen. Er is besloten de samen werking uit te breiden, aldus minister Sandys. Ook zei Sandys, dat hy met Wilson heeft gesproken over de gevolgen van de Britse bezuinigingen voor de by- drage van Groot-Brittannië aan de Navo. Hy zei deze kwestie maandag aan staande te zullen bespreken met de opperbevelhebber van de Navo-stryd- krachten, generaal Norstad, die voor overleg hierover naar Londen komt. President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie meege deeld, dat zijn besprekingen met de Britse minister van defensie, Sandys, over eventuele beperking van de Brit se defensieuitgaven geheim moeten biyven. Belastingambtenaren achten zich onderbetaald. Op een gisteren in Utrecht gehouden buitengewone algemene ledenverga dering van de bond van personeel bij 's rijks belastingen, hebben de leden van deze bond hun grote ontevreden heid geuit over de salarisstatus van de belastingambtenaren. Diverse sprekers uitten felle kritiek op de salariëring van de (lagere) be lastingambtenaren. Men was van oordeel, dat de ambte naren van het ministerie van finan ciën ernstig worden tekort gedaan, dat de geest onder hen meer dan droe vig is, dat er van stelselmatige onder waardering sprake is. De salarisvoor- stellen van de regering voor de hogere ambtenaren werd willekeurige voor trekking genoemd. Ook was men van mening, dat door de gevolgde politiek veel jong intellect onbevrucht blijft. Kans op promotie is er vrijwel niet. Malysjew geheimzinnige patiënt van Moskou. Het Westberlijnse blad „B.Z." heeft woensdag verklaard, dat de mysteri euze zieke van het Kremlin de 54-ja rige vice-premier Malysjew is. STAKINCSVERBOD IN ZUID-SUMATRA I.M.F.: financiële positie van Indonesië ongunstig. Tijdens een dinsdag in Padang, de hoofdstad van de provincie midden- Sumatra, gehouden massabyeen- lvonist werd het aftreden van het kabinet Ali Sastroamidjojo geëist. Deze bijeenkomst werd, volgens ra dio Padang, door naar schatting 100.000 mensen bijgewoond. Ook werd een beroep gedaan op president Soekarno en oud-vice-president Mo hammed Hatta om zich te „hereni gen", in het belang van het land. In zuid-Sumatra hebben de mili taire autoriteiten een stakingsverbod ingesteld, in verband met berichten dat de communistische federatie van vakverenigingen „Sobsi" voornemens zou zijn in geheel Indonesië stakin gen uit te roepen, als protest tegen de arrestatie van een aantal commu nistische leiders door de Bantengraad die in midden-Sumatra het gezag uitoefent. Volgens legerkringen zal kolonel Simbolon, de opstandige territoriaal commandant van noord- en midden Sumatra, in de naaste toekomst naar Djakarta worden ontboden, om aan president Soekarno en de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasoetion verantwoording af te leg- fen voor zijn optreden in noord- umatra. Volgens deze kringen zou Simbo lon zich bereid hebben verklaard hieraan gehoor te geven, indien hem door Nasoétion een vrijgeleide wordt verstrekt. Volgens donderdag uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is de Nederlandse tabaksondeme- ming „Rotterdam" in noord-Su- matra jongstleden zaterdag door Verhoging maximumtarieven groepsvervoer autobussen In de Nederlandse staatscourant van gisteren is de vierde wijziging van de prijzenbeschikking vervoer met autobussen 1947 opgenomen. Deze wijziging houdt een verhoging in van de maximum tarieven voor het groepsvervoer met autobussen, in verband met de jongste stijging van de benzineprijs. De vergoeding per km voor dit vervoer zal mogen worden verhoogd met 2 cent voor autobussen tot en met 25 zitplaatsen en met 3 cent voor bussen van 26 tot en met 60 plaatsen. een gewapende bende overvallen. De bende drong bij vol daglicht het kantoor van de administra teur binnen en maakte zich mees ter van een bedrag van 60.000 rupiah, bestemd voor de uitbeta ling van de lonen der onderne mingsarbeiders. Een van de bandieten loste een aantal schoten op de Nederlandse employé, Van Eynsbergen, die twee maal getroffen werd. Hij werd nog dezelfde dag in een ziekenhuis in Medan opgenomen en zijn toestand was woensdag volgens de geneesheer „bevredigend Intussen maakt men zich in Dja karta bezorgd over het toenemen van de bende-activiteit in noord-Sumatra. Functionarissen van het interna tionale monetaire fonds bestuderen met aandacht de mogelijke gevolgen van de vermindering van de goud- en deviezen-reserves van Indonesië voor de financiële positie van het land. Dit naar aanleiding van het feit, dat de regering van Djakarta maan dag meedeelde, dat zij het wettelijke minimum aan goua- en deviezen- verlaagd. reserve van 20 tot 15 pet. van de to tale omloop van bankbiljetten had Functionarissen van het fonds, dat het verreken-kantoor is van de finan ciële wereld-politiek, hebben gezegd, dat hierdoor ongetwijfeldde geld voorraad geïnflationeerd zou worden en dat het een ongunstige economi sche situatie in de eiland-republiek aangaf. Een cilinder van ruim dertig meter is van de fabriek in Pa- he rijs onderweg naar de atoom. H centrale in Marcoule. Eet zes- M Us meter lange convooi, dat maar liefst 190 ton weegt doet i§ drie weken over de 12Ó0 kilo- l_ H meter lange reis. Drie huizen moesten afgebroken worden om doortocht te verlenen j= Op de foto een van de span- nendste toeren: een bocht. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Roofoverval te Deventer mislukte. Een gemaskerde jongeman van on geveer 20 jaar heeft woensdagmorgen getracht een roofoverval te plegen in het sigarenmagazijn van de heer M. aan de Eerste Weerdsweg te Deven ter. De echtgenote van de heer M. werd toen zij in de winkel kwam, door de indringer aangegrepen, die poogde haar in de kelder te duwen. Het gillen van de vrouw en haar ver zet noopten hem zich snel te verwij deren en op een fiets te vluchten. De politie zoekt nu naar een 20-jarige jongeman, ongeveer 1,80 meter lang. met naar blond zwemend, enigszins krullend achterover gekamd haar. Italië: Nenni breekt met communisten. De leider der linkssocialisten in Italië, Nenni, heeft tijdens het con gres van zijn partij in Venetië duide lijk verklaard, dat de breuk tussen de links-socialisten en de communisten in Italië definitief is. en dat niet al leen het jarenlang geldige program ma van eenheid van actie tot het ver leden behoort, maar ook het nadien tussen beide partijen gesloten ver drag van „consultatie" niet meer geldt. Uitvoerig keerde zich Nenni tegen het communisme, waarvan hij het Stalinisme een logisch gevolg noem de, dat niet aan één man te wijten LAND- EN LUCHTMACHT OPGELICHT? gulden gemoeid. De directeur van de N.V. „Europa op Wielen", de heer G. Transacties beliepen bedrag van 58 miljoen. De koninkiyke land- en luchtmacht hebben nagenoeg alle lopende leve ringscontracten, die waren gesloten met een Ilaagse firma, de N.V. „Eu ropa op Wielen", spare parts tra ders geannuleerd*. Dit Is geschied naar aanleiding van de eerste resul taten van een onderzoek, dut sinds mei van het vorige jaar door de koninkiyke marechaussee is inge steld, en dat nog steeds wordt voort gezet. Vast is komen te staan dat de firma „Europa op Wielen" in de af gelopen vyf jaren goederen mate riaal voor auto's, tanks e.d. aan land- en luchtmacht heeft geleverd, die niet voldeden aan de in de con tracten overeengekomen karakterise ring „fabrieksnieuw." Bij steekproeven bleek n.l. dat het in Nederland overgespoten ma teriaal afkomstig was uit buitenland-, se dumpvoorraden. By de reeds met de Haagse firma afgewikkelde trans acties zrjn voor de landmacht onge veer vijftig miljoen gulden voor de luchtmacht ongeveer acht miljoen van V. heeft inmiddels zijn functie neergelegd. Hij is al» manager ln dienst getreden bij een Rotterdamse N.V. Enige weken geleden is hy af getreden als directeur van de N.V. Auto Service te Den Haag. De N.V. „Europa op Wielen" le verde hoofdzakelijk onderdelen voor tanks en auto's die in het buitenland over het algemeen uit de bewapening genomen zyn. De fabrieken van her komst hebben reeds lange tijd de pro- duktie van onderdelen voor dit ma terieel gestaakt. De koninklijke marechaussee atelt op het ogenblik tevens een onderzoek in naar de leveranties van andere firma's, van wie wordt vermoed dat ook zy dump- in plaats van fabrieks- nieuwe goederen aan 't Nederlandse leger hebben verkocht. Ouders van Wilma Montesi nu overtuigd van misdaad. De advocaat van de familie Mon tesi heeft woensdag voor de rechtbank van Venetië verklaard, dat zijn cliën ten er thans van overtuigd zijn, dat de dood van de 21-jarige Wilma het gevolg is van een misdaad. De familie was tot nog toe van me ning, dat Wilma, wier lijk in 1953 op een eenzaam strand nabij Rome werd aangetroffen, door een ongeluk ora het leven was gekomen. Met zeer grote meerderheid heeft het Westduitse parlement woens dag Berlijn tot hoofdstad van Duitsland verklaard. De bouw van een parlementsgebouw in Berlijn zou onverwijld ter hand genomen moe ten worden. Het besluit is met slechts vier stemmen tegen genomen. Bovendien heeft het parlement de bondsregering aanbevolen, zo spoedig mogelijk met de verplaatsing van ministeries en bureaus naar Berlijn te beginnen. Ten slotte zouden gebouwen voor de hoge overheid in de bondsrepubliek niet meer in Bonn maar in Berlyn moeten verrijzen. Margarineprijs twee cent omhoog Na overleg met de minister van economische zaken rullen de fabri kanten van margarine met Ingang van donderdag 7 februari hun pry- zen van margarine met twee cent per pakje van 250 gram verhogen, waar door de consumentenprijs met een zelfde bedrag zal stijgen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zien gedurende de afgelopen maanden in de prijzen van de verschillende voor de fabricage van margarine benodig de buitenlandse grondstoffen heeft voorgedaan. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op. dat in de zo mer van 1956 in overleg tussen de minister van economische zaken en de margarinefabrikanten is besloten, bepaalde belangrijke stijgingen van de pryzen voor grondstoffen, welke zich in het begin van 1956 voordeden, niet aan de consument door te bere kenen. De laatste maanden van 1956 zijn evenwel de grondstoffenpryzen opnieuw in die mate gestegen, dat het niet mogelijk )s een prijsverho ging nog langer achterwege te laten. BIJEENKOMST IN MIDDELBURG Zeeuws comité organiseert thans hulpverlening De komende weken zullen zeven tot achthonderd Hongaren, die uiteinde lijk bestemd zijn voor Canada, voorlopig worden ondergebracht in Zeeuwse woonoorden. Hiervoor zijn aangewezen de kampen Stoofpolder (Bruinlsse), Oosterland. Zeikepolder (Zierikzee), Eikerzee, Haamstede, Aagtekerke en Biggekerke. Woensdagmorgen is deze aangelegenheid uitvoerig besproken tijdens een bijeenkomst van het Zeeuws comité voor hulp aan Hongarye on der leiding van de commissaris der koningin. Deze vergadering werd bijge woond door enkele hoofdambtenaren van het ministerie van sociale zaken. Na afloop verklaarde het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, ons, dat de leden van het Zeeuws comité zich ditmaal bijzonder erkenteiyk voelden voor de prettige wyze, waarop men door de vertegenwoordigers van het ministe rie was voorgelicht. hebben, zodat leden van het Zeeuws overkoepelend comité ook in deze plaatselijke organen de belangen der vluchtelingen kunnen behartigen. Al dus deelde ir. Krol van het departe ment van Sociale Zaken mede. Op 11 februari komt een groep van deze „doorgang.s-Hongaren" in Budel aan, waar zy vyf dagen zullen verblij ven. Het grootste deel van deze 500 Hongaren zal daarna naar Schouwen- Duivelandse kampen, Oude Tonge op Goeree, Aagtekerke en Biggekerke worden overgebracht. De gezinnen Besloten werd nu om voor elk kamp een „overleg-orgaan" in het leven te roepen, dat onder voorzitterschap zal staan van de burgemeester der be trokken gemeente. In dit plaatselijke comité zullen zitting nemen de kamp beheerder, de kamp-arts. de maat schappelijk werker, de sociale ambte naren, alsmede een vertegenwoordi ger van de regionale commissie cultu reel werk in de kampen. De mogelijk heid is opengelaten, dat in elk kamp- orgaan ook vertegenwoordigers van het particulier initiatief zitting zullen komen op Schouwen-Dniveland en de vrijgezellen gaan naar de woonoorden op Walcheren. Op 25 februari komt nog een groep uit Oostenrijk ln Budel aan, die ook weer gedeeltelijk naar Zeeland kan worden gebracht. Een klein deel gaat naar een woon oord in Noord-Holland, naar het z.g. „vliegtuigkamp", van waaruit zii wor den overgebracht naar Schiphol. De „Canadian Pacific Airlines" neeft na melijk de niet geboekte zitplaatsen in haar transatlantische vliegtuiglijnen voor deze vluchtelingen beschikbaar gesteld. Hiervoor worden Hongaren aangewezen, die in Canada direct aan de slag kunnen. Omdat een massale immigratie in Canada in dit deel van het jaar huis- vestingsmoeilijkheden zou kunnen veroorzaken is besloten dat de overi ge in Nederlandse woonoorden zullen wachten totdat men hen in Canada kan ontvangen. De eerste boot ver trekt echter al 11 maart, terwijl tot 7 juni voor een regelmatig transport wordt zorggedragen. H-t verblijf in Nederland zal dus maar van korte duur zijn. Niettemin wil men toch trachten de mensen op basis van vrywil ligheid in het Nederlandse ar beidsproces ln te schakelen. De hoofdinspecteur-directeur van de (Vervolg op pag. 8) ssseattfn istillld Deze postzegel, met de afbeelding van mevrouw Fanny Blankers-Koen erop is een tan een serie van acht zegels, die de Dominicaanse republiek vanaf vandaag zal uitgeven. De toe slag is bestemd voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen. OPKLARINGEN Opklaringen en byna overal droog weer. Wind tussen west en zuid. aan vankelijk overwegend matig, later nu en dan krachtig. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 8 februari Zon op 8.11 onder 17.42 Maan op 11.16 onder 2.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1