Ir. L. Appelman aanvaardt gelijke functie in Noord-Brabant PHILIPS Zeeuwse Almanak >Photoflux< DRS. G. J. VERLINDE SPRAK OVER MARKTONDERZOEK beschermt Uw huid NIVEA 1 msmema r dag in - dag uit VOORJAARSMODE IN ZEELAND RAPPORT OVER HET AANTAL STUDENTEN UIT ZEELAND SANOSTOL beroemde geneesmiddelen in tablet doen wonderen! Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE O OURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 MUTATIES BIJ CULTUURTECHNISCHE DIENST Ir. D. van der Zaken (Arnhem) opvolger in Zeeland Per 1 maart a.s. zullen weer enkele belangrijke mutaties In de leiding van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland plaatsvinden. Precies een jaar nadat ir. Appelman te Goes, Ir. J. Post opvolgde als hoofdingenieur- directeur van de provinciale Directie Zeeland en secretaris van de Her- verkavelingscommissie Zeeland, gaat hij deze provincie verlaten. Ir. Ap pelman werd namelijk benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Directie Noord-Brabant, met standplaats Tilburg. Hij zal daar ir. J. F. I~ Krugers opvolgen, die onlangs benoemd werd tot wethouder van leze gemeente. Met de leiding liij deze provincie verlaten. Ir. Ap- lofdingemeur-directeur van de Pro vinciale Directie Noord-Brabant, met standplaats Tilburg. Hij zal daar ir. deze gemeent< ng i van der Zaken te Arnhem, momenteel plaatsvervangend hoofdingenieur directeur voor de provincie Gelderland. worden betreurd. Niet alleen omdat mutaties in topfuncties binnen zo betrekkelijk korte tijd, mogelijk niet bevorderlijk zijn voor de continuïteit van het werk, doch vooral daar ir. Appelman in de vier jaren dat hij in deze provincie werkte, zich heeft doen kennen als een deskundig en vriendelijk persoon. Ir. Appelman, die 8 november 1924 te Schermerhorn werd geboren, studeerde in septem ber 1951 af aan de landbouwnoge- Tegelijkertijd zal ir. L. Eel- kema te Zierikzee, thans hoofd van het Bureau van Uitvoering van de Herverkaveling Schouwen- Dulveland worden belast met de voorbereiding en uitvoering van de Biesboschplannen. Hil zal op uveland worde Schouwen-Dui worden op gevolgd door ir. W. van Wijnkoop, die thans reeds hoofd is van_de bureaus van Uitvoering voor Tho- len, Waarde en Zuid-Beveland. Deze zal de werkzaamheden, ver bonden aan de herverkaveling Tholen, blijven verrichten, doen de Herverkaveling Waarde en Zuld-Beveland zullen worden uit gevoerd door ir. G. Frieling, plaatsvervangend hoofdingenieur- directeur voor Zeeland en tevens secretaris van de Herverkave- llngscommlssie Walcheren Ongetwijfeld zal het vertrek van ir. Appelman uit Zeeland door velen (Advertentie) „BINNENHUISJE (Frits Flits:) Wij zijn bij Oma op bezoek En die bedisselt als een kloek Over haar man en nageslacht. Kijk, zoiets dient in beeld gebracht Gewoon in huis. Dat gaat patent Ais je maar zo verstandig bent Dat in het flitslichtapparaat De „Photoflux" van Philips gaat. B (Allemóól Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuksl Het feilloze flltslompje AD CT school en werd toen adj.-ingenieur van de Cultuurtechnische Dienst in Roermond. Na de ramp van 1953 kwam hij naar Zeeuwsch Vlaanderen voor Landbouwherstel. Van septem ber 1953 tot maart 1956 was hij ver volgens hoofd van het Bureau van Uitvoering van de Herverkaveling Waarde en Zuid-Beveland en na fe bruari 1955 tevens voor de Herverka veling Tholen. Per 1 maart van vorig jaar werd hij vervolgens hoofdinge nieur-directeur voor zeeland en se cretaris van de Herverkavelingscom missie Zeeland. Ir, D. van der Zaken De nieuwbenoemde hoofdingenieur- Directeur voor Zeeland, ir. D. van der Zaken, werd in 1920 te Alkmaar geboren. Na de r.h.b.s. in zijn ge boortestad te hebben doorlopen, stu deerde hij tot 1947 aan de land bouwhogeschool te Wageningen. Hij werd toen geplaatst bij de Provin ciale Directie Friesland van de Cul tuurtechnische Dienst te Leeuwarden, waarop in 1955 de benoeming volgde tot plaats directeur functie was hij o.a. belast met de voorbereiding en uitvoering van de grote cultuurtechnische werken in de Komgronden en Tielerwaard. BIJEENKOMST AFD. ZEELAND N.l.v.E. In do onder voorzitterschap van de heer G. N. van Ginkel, directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" gehouden vergadering van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency te Hulst, sprak drs. C. J. Verlinde, hoofd van het Bureau Bevordering Marktonder zoek van het N.Lv.E. over het onderwerp „Marktonderzoek". Spreker wees er op, dat vroeger de ambachtsman direct op bestelling A an de consument produceerde en dus geen moeilijkheden liad om de wensen van de afnemers te leren kennen en eventuele wijzigingen in de vraag_ te kunnen volgen. Als gevolg van technische veranderingen op het gebied van produktie, transport, enz. is men echter „voor de markt" gaan produ ceren, waardoor de afstand van producent tot consument steeds groter werd.' Tussen producent en consument nestelde zich het distributie-appa raat, dat als taak kreeg deze afstand te overbruggen. schat van gegevens, welk ein prak- Door deze ontwikkeling werden de risico's voor de ondernemer bij het nemen van beslissingen aanmerkelijk vergroot -en ontstond met name het gevaar, dat hij de toestand op de markt onjuist beooi'deelde en daar door een verkeerde beslissing nam. Dit leidde tot stagnaties in de afzet waardoor in sommige gevallen het bestaan van de onderneming werd bedreigd. Het doel van. het marktonderzoek is nu om systematisch en regelmatig de factoren te onderzoeken, welke van invloed zijn op de omzet van de onderneming. Hierdoor ontstaat een groter en meer nauwkeurig inzicht, waardoor het mogelijk wordt een meer betrouwbaar richtsnoer te vin den voor het commercieel beleid en de daaraan verbonden risico's aan merkelijk te verkleinen. Aan de hand van diverse voor beelden rekende de heer Verlinde af met de veel gehoorde argumenten als „Marktonderzoek is In mijn bran che niet mogelijk" of „Marktonder zoek is in mijn branche niet nodig" en „De vraag is toch groter dan mijn produktie", waarbij hij tevens deed uitkomen langs welke wegen een dergelijk onderzoek mogelijk is. Ook wees de heer Verlinde op de VAN in TOT Er kan nog geen victorie geroeperi worden de kalender wijst nog be gin februari aan maar het ziet er, voorzichtig gesproken, naar uit dat we deze winter zonder strenge vorst zullen doorkomen. Werd er maandag j.l. gesproken over één mug, een le zeres, die in een zomerhuisje in Oost- kapelle vertoefde, merkte een hele zwerm muggen op, die in het zonlicht voor het raam danste. Uit velerlei berichtenwelke ons uit Zeeland bereiken, blijkt dat er van een vroegtijdig ontwaken der na tuur sprake is. TAFELTJE In een van de gemeenten op Noord- Beveland zou de amateur-toneelvere niging een opvoering geven, maar men kampte op de dag van de voor stelling nog met een kleine moeilijk heid. Èr ontbrak een tafeltje, dat als requisiet waarlijk onmisbaar was. Een klein, laag tafeltje moest het zijn, maar nergens kon men het ver eiste meubelstuk bemachtigen. Er dreigde al een klein paniekje, toen een der tonelisten uitkomst bracht, ,JHaak je niet ongerust", sprak hij. „Ik zal zorgen dat er van avond een mooi, laag tafeltje is. Laat dat maar aan mij over.'* De situatie was gered. Vol vertrou wen wachtte men de avond af en -Ie amateurs werden niet in hun ver wachtingen beschaamd. De man hééft voor een tafeltje gezorgd. Voo" een mooi, laag tafeltje. Hij had een zaag meegebracht. En zonder veel omslag maakte hij de po ten van een tafeltje uit de zaal kor ter. De voorstelling was gered In de weilanden schieten de mei bloempjes als paddestoelen uit de grond; "ook de paardeblommen verto nen zich reeds en alsof het nog niet mooi genoeg is, vernemen wij uit Axel, dat daar de margrieten al in volle bloei staan! Wilgekatjes zijn er in overvloed en de kastanjeknoppen zwellen reeds vervaarlijk. Het wintertje van 1956-1957 maakt de barre zomer van 1956 weer goed. PRESTATIE In Kloetinge moeten wel heel goede konijnenfokkers wonen, gezien de re sultaten, die de gebroeders H. en T. van Sabben uit deze plaats op de kampioenstentoonstelling voor het zuiden van de Nederlandse Konijnen- fokkersbond in het Brabantse Ter- heijden behaalden. Zij zonden drie die ren in en alle werden kampioen! In de eerste plaats in de afdeling „klein zilvers" en verder bij de jonge ram men der „midden zilvers" en de jon ge rammen „midden bruin". In de klas „midden zilvers" werd hun oude ram kampioen. Dit konijn kreeg bo vendien het predicaat „Beste dier van de tentoonstelling bij de „klein zil vers". Voor al deze zilvers dus een gouden plak! tisch iedere onderneming aanwezig zijn doch waarmede men helaas niet werkt zodat men niet in staat is een eventuele gunstige positie in een voorsprong om te zetten. Tenslotte zette de heer Verlinde in het kort het doel en de werkwijze uiteen van het Bureau Bevordering Marktonderzoek van het N.I.V.E., waarbij hij er de nadruk op lqgde, dat de kleine en middelgrote bedrij ven hier adviezen kunnen inwinnen bij het invoeren en inrichten van de methode van marktonderzoek. Tijdens deze bijeenkomst deelde de voorzitter mede, dat de volgende vergadering zal worden gehouden te Goes op 27 februari a.s. In deze ver gadering zal de heer Schrobbe van de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven spre ken over het daadwerkelijk bevorde ren van de gemeenschapszin in de onderneming. Ook in Zeeland actie voor polio-bestrijding Amateurs tonen talenten op 26 februari in Goes. Dit jaar moet het nationaal fonds ter bestrijding van de kinderverlam ming minstens over 3 miljoen golden kunnen beschikken, om de medische wereld de gelegenheid te geven de oorzaken en de middelen van bestrij ding van deze gevreesde ziekte te be studeren. Dinsdag 26 februari a.s. zal de stich ting „d'Oprechte Amateur" in Goes starten met een grote culturele avond in „De Prins van Oranje", waaraan een groot aantal Zeeuwse amateurs op het gebied van muziek, zang, to neel en volksdans hun belangeloze medewerking zullen geven, ten bate van dit grote doel. Hiermee zal Zee land de spits afbijten voor de groot scheepse actie, die straks in het gehele l3nd zal worden ontketend, alles in het belang van de bestrijding van de kinderverlamming. De vice-voorzitter van de stichting „d'Oprechte Amateur", mr. H. Sme- des, tevens lid van de raad van ad vies van het nationaal fonds ter be strijding van de kinderverlamming, die met de heren G. W. Westering en H. A. van Horssen van het Haags co mité, dinsdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes met een aantal toe komstige medewerkers bijeen was, deed in een gloedvol betoog mede delingen over deze actie. Men begint in Goes maar men hoopt daarna te komen in andere Zeeuwse gemeenten als Middelburg, Vlissingen enz. Er wordt aan gedacht, j het thans gevormde comité van aan- J beveling te doen uitgroeien tot een permanent provinicaal comité, dat al-1 lerlei inzamelingsacties kan organise ren. Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor dt buid Bouw postkantoor in Wemeldinge aanbesteed. Namens het gemeentebestuur van Wemeldinge heeft architect ir. F. H. Klokke dinsdagmorgen in het ge meentehuis aanbesteed het bouwen van een postkantoor met dienstwo ning in het uitbreidingsplan van We meldinge. Er waren zes inschrijvers: Fa. J. J. Marteyn te Yerseke 42.995; fa. M. Verburg te Wol- faartsdijk 43.333; J. P. v. d. Linde te Kattendijke 44.100; Bouwbedr. J. de Kok en Zn. te Goes 44.250; fa. A. Kosten te Wemeldinge 44.250; fa. H. J. Meyaard te Wemeldinge Bijna 60 zondaren tegen motorrijtuigenbelasting Voor politierechter Middelburg. Jaarlijks rijn er nog altijd veel Ne derlanders die het aan de stok krijgen met de motorrijtuigenbelastingwet, omdat zij verzuimen de papieren voor hun auto's en motoren te vervangen door nieuwe. Zo rijden zij net zo lang met ongeldige papieren tot een bekeu ring van politionele zijde volgt. Zij kunnen dit voorkomen door niet enkele minuten, maar enkele dagen of desnoods een dag van tevoren naar de betreffende instanties te stappen om hun papieren opnieuw in te laten vullen. Nu moeten vele politierechters in Nederland tweemaal of zelfs meer dere malen per jaar „drommen" van deze vergeetachtigen een boete op leggen. Ook tijdens de „voorjaarszitting" van de Middelburgse politierechter was er dinsdag een groot aantal „klanten". Zo was er een inwoner uit een Brabants dorpje, die in Vlissingen tegen de lamp gelopen was. Hij had geen gelegenheid meer om zijn wegen kaart die dag te laten overschrijven. „Dan moet U het een dagje eerder doen", aldus sprak de politierechter. Nu moest hij een tientje ervoor be talen. Een andere „zondaar" stond al voor de ambtenaar om zijn kaart over te laten schrijven, maar kwam tot de ontdekking, dat hij niet genoeg geld bij zich had. Op weg naar huis om. het ontbrekende geld te halen, was hij echter zo ongelukkig om een kommies tegen te komen. Met de minimum boete van f5 kwam deze chauffeur er van af. Voor hen hadden er reeds velen voor de groene tafel gestaan en er na kwamen er nog bijna zoveel, in totaal negenenvijftig. De boeten, die opge legd werden varieerden zo van f5 tot f 75, al naar gelang hun vergeetachtig heid groter of kleiner was. Voorlichtingsavond over emigratie naar Canada. De Zeeuwse afdeling van de Chris telijke Emegratie Centrale belegt de ze week in de provincie een drietal Voorlichtingsavonden, waarvan de eerste, dinsdag in „De Prins van Oranje" te Goes, een groot aantal be langstellenden trok. In een lezing, doorspekt met diverse anekdotes, vertelde de heer J. Abma, hoofdvoorlichter van de centrale te Den Haag, over de mogelijkheden en moeilijkheden, die er voor de emi grant in Canada liggen. De moeilijk heden noemde hij veelal een gevolg van te weinig voorbereiding, waarbij in het bijzonder de eenzaamheid te wijten is aan een gebrek aan kennis van de Engelse taal. Met sprekende cijferas gaf hij een indruk van de geografische uitgestrektheid van dit emigratieland, waarvan de bevolking een geheel ander karakter heeft dan de Nederlandse. „Wilt U slagen?", zo betoogde spre ker tenslotte, „dan moet U zich een goed burger tonen, in deze zin, dat U niet alles voor het geld doet. Want de Canadese gemeenschap is opge bouwd uit hulp aan elkaar." Na de pauze kreeg men gelegenheid om vragen te stellen. De heer Abma had een uur voor de aanvang van de bijeenkomst ook reeds voor een per soonlijk onderhoud gereed gestaan. De film „People of Canada" bracht tenslotte het land van de toekomst voor de talrijke aanwezigen tot leven. Eerste lenteshow in Middelburgs Schuttershof (Van onze redactrice) De organisator van de Llbelle-modeshow hebben hun tournee voor dit voorjaar kennelijk onder een goed gesternte uitgestippeld, want welke vrouw denkt in deze milde februaridagen niet aan haar lentegarderobe? Het zullen er maar weinig zyn, getuige de enorme belangstelling voor de gisteren in het Schuttershof te Middelburg gehouden show van voor- jaars- en zomerkleding. Men verwachte op deze voorjaarsmodeshow 1957 door het damesweek blad „Libelle" georgani seerd in samenwerking met de Koninklijke Stoomweverij „Nijver- dal" en het Stofrenpaleis te Goes en Terneuzen geen flitsen van de nieu we mode zoals ze zo juist in Parijs gelan ceerd is. Wat men er wel vindt: dezelfde details die de mode van vorige zomer kenmerkten, zo als de verhoogde taille- lijn en daarnaast (nog altijd!' de laagaangezet- te rok; de combinatie van hoge halslijn met V-vormig rugdécolleté; de kostuums-met-cape die verleden jaar plotse ling zo gewild waren. En verder (gelukkig) ook veel jurkjes, waarbij de taille op de normale plaats zit, zoals de mees te Nederlandse vrouwen ze eigenlijk toch maar het liefst dragen. De stoffen zijn heel mooi, vooral de als satijn glan zende katoenen waarin de kleuren op vaak ver rassende wijze zijn ge combineerd: lila met 'n vleug groen bijvoorbeeld Bijzonder aardig zijn de uit Amerika overgewaai de fantasiedessins waar mee sommige katoenen zijn bedrukt; zo'n stof met kruikjes of met complete landschapjes wordt - bij voorkeur ver werkt tot een wilde rok, die. dan natuurlijk wel fereserveerd dient te lijven voor jonge èn heel jonge (bij voorkeur slanke) vrouwen. Voor die jonge vrouwen is er overigens veel aan trekkelijks in deze show: fleurige en originele pyama's met bijpassen de korte peignoirs, strandpakjes (waarbij een grappig bermuda-pakje van dieprode tinneroy met een gerui te rok) en heel wat „separates", de gemakkelijke en altijd moderne rok- en-blouses. En maak U niet onge rust: de grote maten zijn evenmin vergeten. Voor haar zijn er mantel pakken, deux-pièces en mouwloze Japonnen met jasje. Bij de tweedeli ge kledingstukken is een heel fijn jurkje in pied-de-poule waarvan de korte cape met cognackleuri- ge stof is gevoerd. Eveneens in cog- nackleurige stof is er hetzelfde grap je dat vorig jaar op bijna iedere mo deshow te zien was: de japon met de losse overrok, welke ook als ca pe gebruikt kan worden. Er is een mooie zachtrode mantel met aange knipte mouwen, en een bijzonder spectaculair ensemble vormt een oranje-geel bedrukte mouwloze ja- Een model uit de Libelle-mode- show: rok met „kruiken-des- sin", waarbij een V-vormig decolleté wordt gedragen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Legaat van 10.000 voor Herv. kerk te Yerseke. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Yerseke heeft bericht ontvangen, dat zij een legaat van 2700 dollar (f 10.260) heeft gekregen van wijlen mevrouw Van der Burght- Plansoen uit Upper Monclair (U.S.A.), die vroeger in Yerseke woonachtig was. Met de nabestaanden van me vrouw Van der Burght zal overleg worden gepleegd over de aanwending van dit bedrag. Het is de bedoeling het bedrag voor een kerkelijk doel te bestemmen. (Slot van pag. 1) ren er ook veel Zeeuwen aan de Landbouwhogeschool te Wagenin gen. Groei V.H.MO, Het aantal Zeeuwse studenten aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen en aan de Vrije Universiteit te Amster dam neemt sterk toe. dank zij de groei van het V.H.M.O. op het gebied van het prot. chr. en het r.-k. onderwijs. Van deze toeneming zijn de eerste te kenen aan deze universiteiten al zicht baar. Juist ook door de groei van het aantal Zeeuwse studenten te Nijme gen en het kleine aantal te Leuven wordt eens te meer bewezen, hoe zeer Zeeuwsch-Vlaanderen (waar 72 der Zeeuwen r.-k. is) op Nederland georiënteerd is Naar de telling van 1947 was het aantal academici, dat in Zeeland geboren was, volkomen evenredig met het bevolkingsaantal. Het stond gelijk aan het gemiddelde voor Nederland en was het vijfde in de ry der provincies. Van de Ne derlandse bevolking was in 1947 3.3 pet. in Zeeland geboren; van de academici eveneens 3.3 pet. Voor 19541955 is een nauwkeurige (Advertentie) Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers splitsing aan te geven naar man nelijke en vrouwelyke studenten uit Zeeland afkomstig. Er bleken in dat studiejaar tegenover 372 man nen slechts 39 vrouwen te staan, dat is 9.5 pet. van het totaal aan tal; voor geheel Nederland is dit 15.4, dus aanzienlijk hoger By de verdeling over de verscfiillende studierichtingen der Zeeuwse stu denten vallen vooral op de genees kunde en de technische weten schappen, die elk een vierde deel van de studenten voor hun reke ning nemen. Onder de jongere jaars studenten uit Zeeland znn de r.-k. sterker ver tegenwoordigd dan op grond van het r.-k. aandeel in de bevolking te ver wachten zou zijn. Onder de Zeeuwse oudere jaars komen (ten koste van de Ned. herv.) veel onkerkelijken voor een vercshijnsel, dat geldt voor het gehele Nederlandse H.O. In het alge H'°' In heLalge I Ie9en P'inen en griep. Geschikt voor ie ge»oeli9ile m»ag. i Vr aan?len"J- «n» ioohel bestanddeel Cbel^o.. «e verschillen zyn In het aantal stu denten, dat door de hogere, de middel- bare en de lagere milieu's wordt gele pon, met de bijpasende zwarte man tel, die met dezelfde stof gevoerd is. Een serie cocktail- en avondjaponnen waarbij een koninklijke hardblau we strapless besluit de show, te zamen met een eenvoudig wit bruids toiletje. Alles bijeen: een collectie goede en gangbare modellen die haar weg wel zal vinden naar vrouwen, die gewend zijn haar eigen garderobe te vervaardigen. Vandaag is de show te zien in het Grand Hotel Rotterdam te Terneuzen, morgen in hotel-restau rant „De Korenbeurs" te Goes. verd. Dit maakt voor Zeeland echter geen verschil, daar de Zeeuwse bevol king hierin quantitatief nauwelyks van de die van geheel Nederland ver schilt. Een tweede constatering is, dat de grote steden veel meer studenten leveren dan het platteland. Veel fac toren werken hiertoe samen. Voor Zeeland is de verwachting echter, dat het aantal gediplomeerden van het V.HJVÏ.O. voorlopig nog sterk zal blijven groeien (Immers de nieuwe scholen zyn grotendeels van zeer jon ge datum. Gedeeltelijk hebben ze nog freen eindexamenklassen en gedeelte- ijk neemt hun gemiddeld aantal leer lingen per klas nog sterk toe) en zo ook het aantal studenten uit Zeeland, zodat de relatieve achterstand op dit gebied ingehaald kan worden. Middelburg Electro: „Sabu zet de stad op stelten", (a.l.) 19 en 21.15 uur. Schouwburg: „Sauerbruch (CFA) (a. 1.) 20 uur; Gouden Poorte: Vergade ring A.B.V.A., 20 uur; Wöhler: Tuin bouw en Plantkunde, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Blake helpt een handje" (18 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „De veriaten. wigwam", (a.l.) 20-uur. Goes Grand: „Ik was de vriendin van een gangster", (18 j,), 20 uur. „De Prins van Oranje". Praatmiddag (veren, oud-leerltngen R.L.W.S., 14 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2