PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Afro-Aziatische landen willen Israël straffen met boycot Zondagsrijverbod van de baan Spoorwegtarieven per 1 april 9 pet omhoog Aantal studenten uit Zeeland zal in de toekomst sterk toenemen D D OVER TWEE JAAR HEEFT ONS LAND 2 PARATE DIVISIES DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 31 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 febr. *57 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlntm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. a regel») 22 cent p. regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" ZS cent meer. Giro no. 359J00 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerij »U\ 2; Zlertkzce: N. Bogerdstr. 24. EGYPTE VRAAGT NIEUWE BIJEENKOMST ASSEMBLEE Tass door Jordaniërs verboden Egypte heeft gisteren een officieel verzoek ingediend voor een nieuwe bijeenkomst van de algemene vergadering van de Ver. Naties ter bespreking van de Israëlische weigering om het Egyptische grondgebied geheel te verlaten. De Aziatisch-Afrikaanse landen zou den van plan zijn een resolutie in te dienen om Israël financieel te boycotten. De Israëlische afgevaardigde bij de V.N. heeft in een onderhoud van twee en een kwart uur secretaris- feneraal Hammarskjöld officieel op e hoogte gebracht van het Israëli sche standpunt, dat de stroken van Gaza en Akaba niet ontruimd zullen worden voor deugdelijke garanties zijn verkregen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft gisteren verklaard, dat hij ge looft, dat Israël alsnog de resolu ties van de algemene vergadering zal gehoorzamen, waarin algehe le terugtrekking wordt geëist. Overigens merkte hij op, dat men van Egypte mag verwachten, dat het de wensen van de V.N. zal resepecteren en Israël vrije scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba zal laten. Irak wil een eind maken aan de ge spannen verhoudingen met Egypte, die zijn onstaan na Iraks toetreden tot het Pact van Bagdad. De Iraak- se ambassadeur in Cairo heeft Nas ser voorgesteld besprekingen met Dulles denkt niet aan aftreden De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd niet van plan te zijn ontslag te nemen of zich terug te trekken. Hij antwoordde dit op vragen over de democratische aanvallen van het Congres op zijn politiek voor het Mid den-Oosten. Hij verklaarde voorts dat de olie verschepingen naar Europa iet wat beneden de verwachting waren gebleven, maar niet in verontrusten de mate. Dulles achtte de toestand niet ernstig genoeg voor een persoon lijk ingrijpen van president Eisen hower. Jeugdige Nederlander spoorloos in Zwitserland. De Zwitserse politie zoekt op het ogenblik naar de 17-jarige Neder lander J. J. Ligthart, een opvarende van het Rijnmotorschip „Prinses Ire ne", die vorige week vrijdag het schip verliet om een wandeling te !;aan maken en die sedertdien spoor- oos is. De kranten van Bazel publiceerden gisteren een foto van Ligthart en zijn signalement is door de Zwitser se radio uitgezonden. Rijverbod Het zondagsrijverbod voor auto's en motorrijwielen is plotseling opgeheven. Dat is wel een zon derling geval.' Men ontkomt niet aan de indruk, dat het verbod is opgelegd zonder dat daarvoor een dwingende noodzaak be stond. De nadelen, die uit het verbod voortvloeiden moeten als nodeloze of fers beschouwd worden. Reeds direct bij de invoering van het verbod werd in kringen van des kundigen twijfel geopperd aan de noodzaak van deze maatregel. Men meende dat benzinevoorraden in Ne derland voorlopig wel toereikend wa ren om een afwachtende houding te mogen aannemen. Het kon immers meevallen met de aanvoer uit het bui tenland en met de hervatting van de tankvaart door het Suezkanaal. wars tegen dit gematigd optimis me in neeft de Nederlandse re gering tezamen met andere Westeuropese landen beperkings maatregelen voor het benzinegebruik afgekondigd. Daarmee werd door Ne derland een welwillend gebaar ge maakt jegens landen, die de gevolgen van hun handelspolitiek (het aanhou den van uiterst beperkte voorraden) moesten dragen. Nauwelijks veertien dagen geleden hield minister Zijlstra niet minder dan een radiorede tot het Nederlandse volk, opdat men in alle huiskamers zon weten, dat het rijverbod slechts voor twee zondagen zou worden opge heven en dat voor het overige de moeilijkheden nog groot waren. Zo groot, dat men slechts stap voor stap via meer ontheffingszondagen tot een beëindiging van het rijverbod zou komen. En nu is het rijverbod plotseling op geheven. it is bepaaldelijk geen compli- zich een al te zwaartillend man heeft getoond. Hij was zelfs niet tot optimisme te bewegen toen België het goede voorbeeld gaf door het rij verbod op korte termijn af te schaf fen. Blijkbaar is hij thans gezwicht voor de druk, die van vele zijden op hem werd uitgeoefend. Zou men zo iets in een vroegere parlementaire periode niet een neder laag genoemd hebben vertegenwoordigers van zijn land te openen over de geschilpunten tussen beide landen. Het gratis bulletin van het Russi sche persagentschap Tass, dat in Damaslcus gedrukt wordt, zal niet meer in Jordanië worden toegelaten Dit is de eerste maatregel van de Jordaanse regering tegen communis tische infiltratie in het land. Een doel van de bergingsvloot, die in het Suezkanaal werkzaam is, waaronder het Nederlandse bergings vaartuig Poolzee, heeft maandag de terugweg naar huis kunnen aanvan gen. De bergingswerkzaamheden zijn nu zo ver gevorderd, dat de lei der van de werkzaamheden, gene raal Wheeler, niet alle materiaal meer nodig heeft. Bij de strijd tussen Jemen en Aden zijn dinsdag twee Schotse hooglanders om het leven ge komen, toen een patrouille in een hin- j derlaag liep, die door de Jemenieten i was opgezet. Het zondagsrijverbod is van de baan. En als de benzineaanvoer niet slechter wordt zal het niet meer terugkeren ook. Minister Zijlstra heeft meegedeeld, dat hij van plan is het rijverbod voorlopig buiten wer king te stellen, omdat de huidige benzine-positie handhaving niet langer noodzakelijk maakt. De minister brengt in herinnering, dat de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten aanleiding waren voor de bezuiniging. Het zondagsrij verbod werd als maatregel inge voerd, omdat hierdoor het norma le leven zo min mogelijk ontwricht werd. Hij ontveinsde zich daarbij niet,'dat de maatregel voor enkele groepen zeer nadelig was, maar van enkele kwaden moest de beste worden gekozen. Een invoering van een maximumsnelheid is over wogen en weer verworpen. Geïn spireerd op 'zeer sombere verwach tingen bereidde men volledige dis tributie voor. De aanvoer ontwik kelde zich echter gunstiger dan verwacht werd, zodat eerst ver zachting en nu voorlopige afschaf - zijn. De O.E.E.S. heeft in verband hiermee een verdelingsschema in overweging, waarbij de Nederland se toewijzing weer lager zou zijn. Hierin zijn echter nog geen beslis singen genomen. Waakzaamheid blijft dan ook vooralsnog geboden en de minister kan een zekere ma te van onzekerheid voor de toe komst dan ook niet wegnemen. De minister, die nog zei, dat de positie wat betreft gas- en stook olie aanmerkelijk ongunstiger is, deed deze mededelingen in ant woord op vragen gesteld door het kamerlid de heer Burger. De Ho- rëca-bedrijven hadden gisteren nog weer de aandacht erop gevestigd, dat met name het toeristenver keer door het rijverbod ernstige schade zou ondervinden. Op 1 fing van het verbod mogelijk is. Overigens deelt de minister mee, voer voor de tweede helft van het maart zal de situatie opnieuw be- dat de vooruitzichten voor de aan- eerste kwartaal minder gunstig zien worden. Alles wordt afgestemd op atoomoorlogvoering Op verzoek van het N.A.V.O.-opper- bevel is thans een complete reorgani satie van het Nederlandse leger aan de gang, waarbij uitgegaan wordt van de eisen die een atoomoorlogvoering stelt. De minister van defensie heeft hierover thans een aantal inlichtingen verstrekt. De Nederlandse strijdmacht zal voortaan bestaan uit twee leger korpsen. Op 1 februari 1958 zal ons land beschikken over één parate di visie. Op die datum zal de vorming van een tweede divisie een aanvang nemen. Een jaar later zal deze vol tooid zijn en heeft Nederland twee parate divisies. De N.A.V.O.-bijdrage van Nederland Op het ogenblik bevindt zich op Schiphol een grote verzameling vreemdsoortige hoofddeksels, die te zijner tijd naar New York zullen ver trekken voor een tentoonstelling, welke zal worden georganiseerd door een Amerikaanse firma en de K.L.M. Een aantal meisjes op Schiphol heb ben ten behoeve van de fotografen hun werk verlaten en zich getooid met de merkwaardige hoofddeksels. zal volgens de plannen bestaan uit een actief legerkorps een staf, twee divisies en een beperkt aantal leger korpstroepen, terwijl de ontbrekende snel oproepbaar zijn. Ten aanzien van het beschikken over projectielen met atoomla ding moeten de onderhandelin gen met de Verenigde Staten nog een aanvang nemen. Wat de fi nanciële consequenties aangaat zal men hierbij moeten uitgaan van het defensieplafond 1957 1960. De gevechtseenheden, die afgestemd zullen worden op atoomoorlogvoering Goemoelka en Cyrankiewicz naar Parijs? De Franse en de Poolse regering be studeren thans een voorstel, dat de Poolse premier, Josef Cyrankiewicz, en de eerste secretaris der communis tische partij, Wladislaw Gomoelka, een bezoek aan Parijs zullen brengen. zullen een grotere verspreiding moe ten hebben, ter mindere kwetsbaar heid. De gevechtstroepen worden op gesteld met onderlinge tussenruimten van vier kilometer. Er moet gestreefd worden naar een grote soepelheid, die een gemakkelijke troepenconcentratie mogelijk zal maken. De marsvaardig heid te yoet is in dit verband even zeer noodzakelijk als eenvoud van be velvoering en organisatie. Een divisie-nienwe-stijl zal een sterkte hebben van 15.100 man, tegen vroeger 18.000 man. De vier Engelse studenten die op 17 januari in Hongarije zijn gearres teerd en sindsdien op beschuldiging van spionage zijn vastgehouden,' z\jn vrijgelaten en bij Nickelsdorf de Oos tenrijksHongaarse grens overgeko men. V.l.n.r.: Roger Cooper, Basil Lord, Christopher Lord en Judith Cripps, een kleindochter van de En. gelse diplomaat sir Stafford Cripps, bekijken de brief uit Engeland, die Judith ontving bij haar aankomst op Oostenrijks gebied te Nickelsdorf. „Neergestorte straaljager" bleek napalmbom te zijn In het IJselmeer tussen Enkhui zen «n Hoorn is gisteren intensief gezocht naar overblijfselen van een ..straaljager", die daar volgens mel dingen omstreek» tien uur zou ziin neergestort. Boten van de rijkspoli tie en een vliegtuig en een helikopter van de marineluchtvaartdienst wer den bfj de reddingspogingen inge schakeld; zonder succes evenwel. Gebleken is. dat van de Neder landse vliegbascs geen toestellen worden vermist en ook de vliegbascs ln het buitenland meldden geen ver miste vliegtuigen. Men neemt nu aan. dat net vallende voorwerp een napalmbom is geweest, die voor zo ver met heeft kunnen nagaan, onge veer ten tijde van de waarneming in het IJselmeer moet zjjn geworpen. Waarschuwing van Norstad tegen militaire beperking Generaal Lauris Norstad heeft gis teren op een lunch van corresponden ten in het hoofdkwartier van de N'.A. V.O. te Parijs ervoor gewaarschuwd dat de westelijke wereld geen beper kingen in de gewapende macht kan invoeren, op grond van de veronder stelling dat deze beperkingen gewet tigd zouden zijn door de toename in vuurkracht van de nieuwe atoom wapens. Deze beperkingen brengen de veiligheid in gevaar, aldus generaal Norstad. Norstad verklaarde, dat hij verwacht tegen december van dit jaar te kun nen beschikken over een Westduitse bijdrage bestaande uit drie gemotori seerde infanterie-divisies, twee pant serdivisies. de kern van een lucht landingsdivisie en een divisie berg troepen. De tarieven enkele reis en retour voor het reizigersverkeer van de Neder landse Spoorwegen zullen 9 omhoog gaan. De nieuwe tarieven gaan ln op 1 april aanstaande. Niet verhoogd worden de prijzen voor algemene maand abonnementen, achtdaagse algemene abonnementen, vastrechtkaarten, maand- en weektrajectkaarten. jeiigdkaarten en weekkaarten. De Nederlandse Spoorwegen hebben toestemming gekregen tot verhoging van een aantal tarieven ln verband met de financiële situatie van het bedrjjf. Wat het goederenvervoer betreft zullen de volgende tarieven wijzigin gen ondergaan: Het tarief voor het vervoer van stukgoederen zal worden verhoogd. terwijl daarnaast de structuur van dit tarief ingrijpend wordt gewijzigd. Ook de structuur van het algemeen tarief voor het vervoer van wagenla dingen zal worden gewijzigd. Deze structuurwijziging heeft betrekking zowel op een herziening van de tot nu toe zeer sterke degressie op de lange afstanden als op een verhoging van de vrachtprijzen voor kleine partijen. Daartegenover wordt voor een aantal Lassers bij Wilton- Feyenoord ontslagen. Op de werf van Wilton Feijenoord te Schiedam zijn maandag 240 las sers onstlagen. Dit is een uitvloeisel van het conflict dat enkele weken geleden uitbrak en waarbij de lassers verschillende eisen stelden inzake de loonregeling. Dit conflict duurde slechts kort, maar nadat de lassers aan het werk waren gegaan, begonnen zij een langzaamaan-actle. Deze heeft ge- lei<f tot het besluit van de directie, hen te ontslaan. RAPPORT STICHTING ZEELAND Door groei van het V.H.M.O. kan de achterstand ingehaald worden Uit een door de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk samengesteld rapport „Zeeland en het Hoger Onderwijs" Is gebleken, dat van diegenen, die in deze provincie hun eindexamen hebben afgelegd, een minstens even groot percentage is gaan studeren als In de rest van het land het geval is. Het moeilijkste probleem ls echter gelegen In het feit, dat men van oordeel is, dat slechts een gering aantal van de In Zeeland geboren stu denten na hun studie naar deze provincie terugkeren. Er zijn helaas geen meer recente gegevens ter beschikking dan die van de volkstelling van 31 mei 1947. By het onderzoek is gebleken, dat men niet zonder meer spreken kan van een vlucht uit de provincie, maar dat dit probleem grotendeels moet gezien worden in het licht van de beperkte mogelijkheden, die Zeeland thans voor de academici biedt. Een voortschrijdende industrialisatie kan vermoedelijk hierin verandering brengen. De aanleiding tot dit onderzoek vormde de van vele zijden vernomen uitspraak, dat Zeeland relatief te wei nig studenten levert. Het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs heeft echter in Zeeland sinds 1940 een fjrote evolutie doorgemaakt. Niet al- een is het aantal leerlingen in deze vijftien jaar verdubbeld (van 1114 tot 2453), maar ondanks de stijging bij het gehele Nederlandse V.H.M.O. heeft Zeeland de achterstand inge haald. Dit is het gevolg geweest van de grotere geografische en levensbe schouwelijke spreiding van de scholen en de oprichting van gymnasium-af delingen aan h.bj.'en. Voor de oorlog heeft Zeeland een. gezien zijn bevolkingsaantal, niet on redelijk aantal academici voortge bracht. Slechts vijftien pet. van hen keerde na afloop van de academische De speciale tarieven voor het ver voer van wagenladingen ondergaan naast een structuurwijziging in de meeste gevallen een verhoging. Tenslotte zullen zowel in het goede ren- als in het reizigersvervoer een aantal tarieven van beperkte beteke nis, in hoofdzaak betrekking hebben de op bijkomende prestaties, worden herzien. O.E.E.S.-deskundigen achten vrijhandelsgebied mogelijk. Deskundigen van de organisatie voor Europese economische samenwer king hebben verklaard, dal de vor ming van een „vrijhandelsgebied" van de 17 Westeuropese landen, die van de zes van de Europese douane-unie inbegrepen, „mogelijk" is. Zij gingen zelfs verder en zeiden, dat de regeringen-leden bij monde van hun ministers van financiën, die van 1214 februari in Parijs bijeen komen dit waarschijnlijk „gewenst" zullen vinden. De deskundigen publiceerden een rapport, waarin hun conclusies na maanden van studie, waartoe de raad van ministers van de O.E.E.S. :n juli j.l. de opdracht had gegeven, zijn neergelegd. studie terug naar Zeeland (slechts een andere provincie, namelijk Dren te, had nog een lager percentage). Zeeland telde in 1947 een relatief laag aantal academici onder zijn inwoners. Theologen en veeartsen waren er meer dan statistisch te verwachten was. In Zeeuwsch-Vlaanderen woonden rela tief minder academici dan op de Zeeuwse eilanden. Zeeland levert tot nu toe na de oorlog slecht» ongeveer 60 pet. van de studenten, die men op grond van het bevolkingsaantal zou ver wachten. Van het totaal aantal als student ingeschreven is na 1945 gemiddeld 400 h 450 uit Zee land afkomstig. Absoluut genomen ls er onder hen een grote voorkeur voor de Technische Hogeschool te Delft, de Rijksuniversiteit in Utrecht en de Stedelijke Universi teit te Amsterdam. Relatief stude- Vervolg op pag. 2) AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking en op vele plaatsen droog weer. Matige tot krach tige zuidelijke wind. Aanhondend zacht. ZON EN MAAN 7 februari Zon op 8.13 onder 17.41 Maan op 10.41 onder 1.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1