PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Legering V.N.-troepen tussen Israëli's en Egyptenaren in Duitse s.s. „Holnis" zit zo vast als een muur op de Baniaard BILT Nederland onthield zijn stem MEER OVEREENSTEMMING TUSSEN SPAAK EN LUNS HAAGSE AGENT SCHOOT ZIJN VROUW MET PISTOOL DOOD DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 29 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f «-50 P- kw.i P-P- 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. M. tel.' 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, teL 20; Temeuzen, BrouwerijStr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 2' ALGEMENE VERGADERING BESLISTE Vuurgevecht tussen Israëlische patrouille en Zweedse soldaten Zaterdag, even voor middernacht, heeft de algemene vergadering van de Ver. Naties een tweetal resoluties aangenomen in de kwestie IsraëlEgypte. In de eerste Tesolutie wordt andermaal een beroep op Israël gedaan om Egypte geheel te ontruimen. De tweede behelsde het legeren van V.N.-troepen langs de grens tussen Israël en Egypte. Nederland onthield zich beide malen van stemming. De Nederland se afgevaardigde betoogde, dat geen betrouwbare garanties worden geboden, die botsingen tussen Israël en Egypte in de toekomst on mogelijk zullen maken. In het omstreden gebied zelf, de Sinai-woestijn is zaterdag voor het eerst een incident voorgekomen tussen Israëlische soldaten en (Zweed se) mannen van het UNO-politieleger. Het staat vast, dat Israëlische sol daten (een vijftal) enkele honderden meters in het niemandsland waren doorgedrongen. Het kwam hierop tot een vuurgevecht met de Zweden. Bei de partijen beweren slechts „terug geschoten" te hebben. V.N.-bevel- hebber Burns heeft bij Israël een protest ingediend. Zaterdag zijn nog 480 man Brazi liaanse troepen in Port Said aange komen. De sterkte van de V.N .-po litiemacht is hierdoor op haar (maxi male) sterkte van 6000 man gekomen. Wapens voor Saoed Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft tijdens zijn besprekingen in de Amerikaanse hoofdstad Washington successen geboekt. Het staat vast, dat zijn leger zal worden opgebouwd en dat de V.S. hem daartoe belangrijke hoeveel heden wapens zal verschaffen. De koning zelf zou voor een waar de van een kwart miljard dollar willen hebben. Amerikaanse krin gen hebben hem echter te kennen gegeven, dat 40 miljoen dollar ge noeg is om Saoed een modern le- ger( met tanks en straaljagers) te verschaffen. Waarnemers hebben de indruk, dat de Amerikanen het gezag ep aanzien van Saoed wil len vergroten om hem In de Ara bische wereld als tegenwicht van Nasser te doen optreden. Tegemoetkoming aan boeren (voor f 200 miljoen) legt consument nieuwe last op Naar wij vernemen bestaat er thans overeenstemming in het kabinet over de mate waarin men tegemoet zal ko men aan de door de landbouw gestel de eisen. Er zouden maatregelen ten behoeve van de landbouw genomen worden, die ongeveer 200 miljoen gulden zouden moeten kosten. Een kwart hi ervan'zou bestemd zijn voor een loonsverhoging van drie pro cent en een verdubbeling van de va kantietoeslag voor landbouwarbei- ders. Door doorberekening in de prijzen zal een groot gedeelte van deze f 200 miljoen voor ae boeren door de con- sument> moeten worden opgebracht. De melkprijs zal op korte termijn met waarschijnlijk vijf centen per liter moeten omhooggaan. In de loop van deze week kan de indiening van de bestedingsnota van de regering in de Tweede Kamer wor den tegemoet gezien. Eén van de maatregelen in het kader van de be stedingsbeperking zal naar wij ver nemen, zijn een verhoging van de ta- baksprijs door accijnsverhoging. Minister Luns heeft zaterdag in Den Haag minister H. Spaak (met bril) ontvangen. 'Links staatssecretaris drs. E. H. v. d. Beugel. Voor Nehroe In Londen is zondag meegedeeld, dat de regering van India voor de luchtmacht 66 Britse Canberra-hom- menwerpers heeft besteld. Nehroe zal hier ongeveer f 212 miljoen voor moeten neertellen. Nehroe heeft gis teren in een toespraak gezegd, dat India nooit zal tolereren, dat het om streden gebied Kashmir door V.N.- troepen bezet wordt. Voor Irak United Press vernam uit Wash ington. dat dezer dagen aan Irak zal worden meegedeeld, dat de wapens, waarom Irak gevraagd heeft het gaat in het bijzonder om straaljagers geleverd zullen worden. De Ame rikanen zijn van oordeel, dat Iraks verzoek om wapens gerechtvaardigd en voor Engeland Volgens berichten uit Washington zou de missie van de Britse minister van defensie Duncan Sandys naar de Verenigde Staten, waarbij het er om ging bijzondere Amerikaanse wapen- leveringen te verkrijgen (atoom wapens en geleide projectielen), die Engeland in staat zouden stellen de conventionele bewapening te vermin deren en zodoende het defensiebudget omlaag te brengen, succes hebben gehad, met dien verstande, dat de V.S. aan Engeland geleide projectie len zullen leveren. De wapens zijn er op ingericht dat er in Engeland gefabriceerde atoomladïngen in kun nen worden gemonteerd. Minister Sandys is intussen in Londen terug gekeerd. Over en weer was er veel voldoening over de bereikte resulta ten, die zullen uitmonden in nauwere samenwerknig. NA HAAGSE CONFERENTIE „Mjjn Belgische collega en ikzelf komen zojuist van een belangrijke, zakelijk goed verlopen conferentie, tijdens welke de verschillende problemen die speciaal de Benelux betreffen en die overmorgen opnieuw te Brussel zullen worden bsproken, in een openhartig onderhoud de revue zijn gepas seerd". Dit verklaarde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Luns, zaterdagmiddag op een persconferentie in Den Haag. Spaak was naar Den Haag gekomen voor een nadere gedachtenwIbsellng over de Europese markt en de Euratom. Hij voegde daaraan toe: „Deze besprekingen hebben een goed verloop gehad en wij hebben ons nog eens kunnen realiseren hoe parallel onze belangen lopen." Minister Luns verklaarde te ver wachten dat na de conferentie die overmorgen in Brussel wordt gehou den aan de onderscheidene regeringen een tekst kan worden voorgelegd waarover zij zich zullen moeten uit spreken. Wat de gemeenschappelijke tarie ven betreft, verklaarde minister Spaak, dat dit vraagstuk vrijdag avond nog eens door de delegaties In Brussel is behandeld, waarbij een vooruitgang geboekt werd. Minister Luns deelde nog mede dat op het gebied van het landbouwpro bleem een grote stap voorwaarts Is gedaan en de Nederlandse regering niet ontevreden is over hetgeen zater dag is bereikt. In Brussel wordt vandaag voortgebouwd Minister Spaak onderstreepte, dat de gevoerde conferentie vruchtbaar is geweest en veel verheldering heeft gebracht. Hierdoor zal de bijeenkomst die vandaag in Brussel op ministerieel niveau zal worden gehouden gemak kelijker verlopen, zo zeide hij. De Belgische minister van bui tenlandse zaken zeide verder, dat heden alle moeilijkheden bespro ken zijn en dat hij van oordeel: was, dat maandag zeker een op lossing gevonden zou' worden voor de meeste problemen. „Wij hebben een nieuwe etappe afgelegd die van belang zal zijn bij de komende discussies in Brussel", aldus de Belgische mi nister. In het bijzonder werd in Den Haag gesproken over de landbouw, de tarieven, de export, de instellingen en de Euratom. Het moeilijkste probleem is dat der overzeese gebiedsdelen en Spaak was van oordeel dat daar voor ook a.s. maandag nog niet een volledige oplossing gevonden zal kunnen worden. Op de vraag of verwacht kan wor den dat de Benelux eenzelfde stand punt zal innemen bij de komende be sprekingen in Brussel, antwoordde Spaak dat hierop moeilijk bevestigend geantwoord kan worden. Het is nu eenmaal uitgesloten dat wanneer het om een Europese markt gaat drie ministers van verschillende Tanden, al vormen deze ook de Benelux, het ge heel met elkaar eens zouden zijn. Burgemeester Van Hall en zijn echtgenote hebben zaterdag in het stedelijk museum te Am- M sterdam een receptie gehouden ter kennismaking met de burgerij. Op deze receptie was ook oud- M burgemeester d'Aïllij met zijn echtgenote aanwezig om de nieuwe burgervader te jj§ begroeten. M lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DADER BELDE ZELF BUREAU OP Dode en twee zwaar gewonden bij verkeers ongeval Te Rijsbergen (N.B.) is zaterdag avond een auto, bestuurd door de heer De Nijs uit Oosterhout, tegen de achterkant van een stilstaande Deense visauto opgereden. De heer De Nijs werd op slag gedood, zijn echtgenote en zijn zoon, die bij hem in de wagen zaten, werden zwaar ge wond. Op de President Rooseveltweg te Utrecht, is zaterdagmiddag de acht jarige A. V. Stormbroek door een auto gegrepen en gedood toen hij plotseling de weg overstak. Kaganovitch neergeschoten in Kremlin? Het te New Vork verschijnende dagblad „New Vork Daily News" heeft vandaag „uit kringen van de in lichtingendienst" gemeld dat tüdens een gevecht in hét Kremlin Lazar Kaganovitch, plaatsvervangend pre mier van de Sowjet-Unie, neergescho ten en ernstig gewond is. Een arts uit Keulen, dr. Schuiten, specialist in bloedziekten, is naar het Kremlin ont boden per vliegtuig en heeft daar een hem onbekende patiënt be handeld. Kroestsjew en Boelganin, die wis ten dat de stalinist Kaganovitch te gen hen samenzweerde, zouden bevel gegeven hebben Kaganovitch neer te schieten. De correspondent van Uni ted Press in Moskou berichtte even eens dat dr. Schuiten naar Moskou gehaald; was om „een onbekende pa tiënt" te behandelen. Kinderpolitie verzorgt achtergebleven kinderen De 46-jarige Haagse agent van poli tie D. J. de B. heeft zaterdagmiddag om kwart voor vier in de achterkamer van zijn woning aan de Puttensestraat zijn 42-jarige vrouw, A. J. de B.O., doodgeschoten. Hij schoot alle zeven kogels uit zijn revolver op haar af. Daarna belde hij zelf de politie op om aangifte van zijn daad te doen. Hij is nu in het hoofdbureau van politie op gesloten. Het echtpaar had vier kinderen. Het oudste is zeventien, het jongste vijf jaar. De agent heeft later verklaard, dat zijn huwelijk al jaren niet meer goed was. Woensdag is hij uit zijn woning aan de Puttensestraat weggegaan en heeft hij zijn intrek genomen in een pension in de buurt van de Markt bij de Herman Costerstraat. Hij had aan zijn 17-jarige doch ter gevraagd of zij zijn 13-jarig zoontje zaterdagmiddag naar de Markt wilde sturen, omdat hij met de jongen wilde wandelen. Zijn echtgenote vond dit echter niet goed. Een broer van de agent ging hierop zaterdagmiddag naar de Markt. Hij heeft enige tijd met De B., die zeer boos was omdat Generaal Von Paulus overleden De vroegere Duitse veldmaarschalk Friedrich von Paulus, is vrijdag in Dresden op 60-jarige leeftijd overle den. Generaal-veldmaarschalk von Paulus is 60 jaar oud geworden. Hij leidde in de Tweede Wereldoorlog de vergeefs gebleven aanval van het zes de Duitse leger op Stalingrad. Hij keerde eind 1953 uit Sowjetrussische gevangenschap naar Duitsland terug en bleef in de oostelijke zone ofschoon zijn naaste familie in West-Duitsland woonde. AVONTUUR OP DE NOORDZEE Drie sleepboten poogden vergeefs het schip vlot te trekken VIJF KWARTIER. LANG hebben zaterdagmiddag drie sleepboten met een gezamenlijke sterkte van drieënveertighonderd paardekrachten getrok ken aan het Duitse s.s. „Holnis" (4426 ton), dat donderdagochtend vroeg op de Midden-Banjaard ongeveer 15 kilometer ten westen van Schouwen gestrand is. Vergeleken met vorige dagen waren de omstandigheden ideaal: het water was kalm en het was springvloed. Velen waren dan ook van oordeel, dat het wel lukken zou de Duitser weer in het vaarwater te brengen. Maar terwyl de motoren van de slepers „Oceaan", „Maas" (beide van L. Smit en Co. te Rotterdam) en „Jean Claude Gerling" (eigendom van de Union Remorquage te Antwerpen) op volle toeren draaiden en het schroefwater in een wilde warreling van draaikolken onder de achter stevens „wegschoof", week de „Holnis" geen centimeter; de tijd verstreek 'en het getij verliep! Toen om ongeveer kwart over vyf de tros van de „Oceaan" brak, werd het sein gegeven het trekken te stoppen. Andermaal waren de pogingen om de „Holnis" vlot te trekken mislukt. ven uit en toen een half uur later de Vlissingse loods J. Harent aan boord was gekomen zette de sleper koers naar net Oostgat. Het weer was goed, de wind was sterk afgenomen en het water was zodoende vrijwel tot rust gekomen. Captain Van der Poel had zijn colle ga op de „Scaldis" (een schip van de zelfde maatschappij, dat in de nabij heid van de gestrande Duitser was gebleven) radiografisch van zijn komst op de hoogte gesteld. Nadat om kwart voor twaalf West- kapelle was gepasseerd, verdween de Walcherse kust in de nevelige verte. De deining werd nu iets sterker on der invloed van de Noordzee. Bij de Het was voorlopig althans de laatste poging geweest om de „Holnis" vlot te trekken. Men heeft inmiddels besloten eerst een gedeelte van de lading, die uit yzererts bestaat, te lossen. Het schip komt dan hoger op het water te liggen en daardoor wordt ook de kans vergroot, dat het vlotgetrokken kan worden. Aan boord van de „Jean Claude Gerling", die vrijdagavond wegens het slechte weer de haven van Vlissingen opgezocht had, gaf de 57-iarige ka pitein, Henri van der Poel uit Ant werpen. zaterdagmorgen om half elf het sein van vertrek. Met een wijde boog draaide het schip de buitenha- boci van dc Zuid-Banjaard kwam de „Holnis" in zicht. Zwaar weer De bemanning van de „Scaldis" be groette de komst van de „Jean Clau de" met zichtbare ingenomenheid. Geen wonder ook, als men bedenkt, dat laatstgenoemd schip proviand aan boord had voor de „Scaldis". die al sinds donderdagmorgen bij het ge strande schip was onder ongunstige omstandigheden. In de loop van donderdag nam de wind in kracht toe en vrydag woei het hard uit het zuid-wes ten. De golven werden opge zweept en de ranke sleepboten dansten op het water in een woest en onregelmatig ritme. Het zilte nat sloeg In grote hoe veelheden over de achterschepen en op het moment, dat er getrok ken moest worden, deden de mannen juist op deze plaatsen hun werk aan de trossen. Op de „Holnis" zal de bemanning zich ook verre van op haar gemak ge voeld hebben. Zij was geheel wergeleverd aan de woedende dementen, die alles In het werk .telden hun prooi te vernietigen. Dat dit niet gelukt Is, schryft. men toe aan het feit, dat de „Holnis" een oud schip is het werd in 1913 gebouwd waar van do onderdelen aan elkaar zijn geklonken. Een gelast schip zou het, zo meende men, onge twijfeld begeven hebben. (Vervolg op pag. 2) zijn zoontje niet mocht komen, zitten praten. Toen zij weggingen nam De B., zonder dat zijn broer het zag, zijn dienstpistool mee. De B. ging naar zijn echtgenote. Zijn 42-jarige vrouw zat in een leunstoel in de voorkamer. Na een kort gesprek ging de vrouw naar de keuken. Toen zij terugkwam schoot de politieman zijn pistool op de vrouw leeg. Van een telefooncel op het Tes- selseplein uit meldde De B. zijn-daad aan het hoofdbureau. De B. kwam in 1945 bij de gemeeh- tepolitie in Den Haag. Na enige jaren in uniform straatdienst te hebben ge daan werd hij overgeplaatst naar de adeling „gevonden voorwerpen" aan het hoofdbureau. Naar verluidt zou hij zijn overgeplaatst, omdat hij een zenuwinzinking zou hebben gebad en enige tijd verpleegd zou zijn ge weest in een inrichting. De kinderpolitie is ingeschakeld voor de verzorging van de vier kin- deren van De B. Zij zullen waarschijn lijk bij familie worden ondergebracht. Gevangengenomen studenten door Hongaren uitgewezen Zes studenten vier Britten, een Noor en een Amerikaan zijn zater dag in Oostenrijk aangekomen na hun uitwijzing uit Hongarije. Door de Hongaarse autoriteiten is hun spionage of het smokkelen van men sen uit Hongarije ten laste gelegd. De vier Britten kwamen met nun eigen wagen de grens over. Zij zijn daarmee op 14 januari van Zuia- Slavïë uit Hongarije binnengereden. De Noor en de Amerikaan vertel den bil aankomst in Oostenrijk, dat zij zien hebben beziggehouden met het overzetten van Hongaarse vluch telingen over het Neusiedlermeer. De vier Britse studenten hebben in Wenen verklaard, dat zij in gevan- fenschap vrij goed zijn behandeld, ij ontkenden echter, dat zij iets zou den hebben bekend, zoals 'van Hon gaarse zijde is gezegd. Een 20-jarig meisje en een leger officier zijn zaterdag in Hongarije Gyolavari, op 1. december, ten laste gelegd. Twaalf andere beschuldigden kregen gevan genisstraffen van 5 tot 15 jaar. Voor het eerst sedert op 23 okto ber de anti-communistiscne opstand begon, zal vandaag aan de universi teit van Boedapest weer gedoceerd worden. Het regime-Kadar heeft deze heropening een dramatisch voorspel gegeven. Het regeringsorgaan Neps- zabadsag meldde gisteren namelijk, dat de politie invallen heeft gedaan in studententehuizen en daar tommy- guns, pistolen en contra-revolutio naire pamfletten in beslag genomen heeft. „Verscheidene" studenten wor den als resultaat van deze nachte lijke invallen vastgehouden. Britse premier niet naar Moskou Premier Harold MacMillan van Engeland heeft zijn Russische ambt genoot Boelganin meegedeeld, dat hii in mei geen bezoek aan Moskou zal kunnen brengen. Als reden geeft MacMillan op. dat hij het te druk heeft. Hij heeft de hoop uitgesproken dat er zich een toestand zal ontwikkelen, waarin een bezoek van deze aard zowel voor Boelganin als van internationaal standpunt be zien welkom zal zrjn. AANHOUDEND ZACHT Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 5 februari. Zon op 8.16 onder 17.37 Maan op 9.49 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1