De ontwaarding van de gulden zet zich gestadig voort Wat is het bijzondere van deze RUN Filter King Size? LEZERS SCHRIJVEN ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER ERNSTIGE WATEROVERLAST VOOR BRABANTSE BOEREN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 VERGETEN GROEPEN IN HET NAUW Kosten van levensonderhoud sinds 1946 met 40 gestegen (Door onze economische medewerker) De stijging van de kosten van levensonderhoud ln ons land, zoals die uit de officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, heeft nog eens onderstreept dat aan de waardevermindering van de gulden nog steeds geen eind is gekomen. Was het Indexcijfer van het levensonder houd op 15 december 1955 gekomen op 105 (1951 100), zo was het op 15 december 1956 opgeklommen tot 110; een stijging dus van 41/2 procent In een jaar. En naarmate de kosten van levensonderhoud stijgen, wordt de waarde van de gulden voor de consument minder. Dit is overigens geen proces van alleen de laatste jaren. Al jaar en dag woekert dit proces voort. Door de gebeurtenissen op economisch terrein tijdens de oorlog kreeg de koopkracht van ons land een grote klap, waar door de waarde van de gulden zo ongeveer gehalveerd werd. Nadien is het verder bergafwaarts gegaan, doordat de kosten van levensonderhoud se dert 1946 ruwweg met 40 procent zijn gestegen. Globaal genomen is de waarde van de consumentengulden thans dan ook maar een-derde van die van de vooroorlogse gulden. Dat dit proces van geldontwaarding ook wetenschappelijke kringen ver ontrust, blijkt uit een bijzonder num mer van het maandblad „De naamlo ze vennootschap" over „geldontwaar ding", waarvoor economen van naam Interessante bijdragen hebben gele verd. Ons land neemt beslist geen uit zonderingspositie op dit hellende vlak in. In de westerse landen is het stijgen van de kosten van le vensonderhoud een gewoon ver schijnsel geworden en bijgevolg ook het steeds minder waard worden van het geld ook al is het tempo niet voor elk land ge lijk. In de Verenigde Staten bij voorbeeld zijn de kosten van le vensonderhoud sedert 1937 nog niet verdubbeld, in België daar entegen zijn zij sedert 1937 ver viervoudigt, terwijl zij in Frank rijk sedert dat jaar 24 maal zo hoog zijn geworden. Over de oorzaken van deze krui pende inflatie kruipend genoemd, omdat zij heel langzaam gaat en daar door lang niet zo in het oog valt als de berucnte inflatie in Duitsland in de twintiger jaren wordt verschil lend gedacht. Men geeft de overheid de schuld wegens de financiering van de begrotingstekorten met inflatoire middelen, men noemt de te grote winsten van de ondernemers, men wijst op het veel sterker stijgen van de lonen dan overeenkomt met de pro- duktiviteit, men beweert dat de be lastingverlaging een ongezonde koop kracht heeft geschapen. Wij zullen ons in die theorieën niet verdiepen doch alleen mededelen, dat velen de werkelijke oorzaak van de geldontwaarding niet meer zoeken bij de uitbreiding van de geldhoeveelheid. Die speelt bij dit proces geen actieve rol meer; zij volgt in feite allèen maar de ontwikkeling. Zo is er op te wijzen dat, terwijl in 1956 de kosten van levensonderhoud bij ons 41/2 procent hoger werden, de geldcirculatie (chartaal -f- giraal) Juist een procent of vier daalde. Dit ioudt weer verband met de daling van de deviezenreserves: voor het aankopen van deviezen vloeit er na^ melijk geld terug naar de circulatie bank. Men ziet dus in vele kringen niet meer de circulatie als de boeman maar men heeft die rol toebedeeld aan de loonsverhogingen, die boven de produktlviteit van de arbeid uitko men. Zij worden gegeven, omdat de on dernemingen volop werk hebben en zij er ln deze hausse weinig voor voe len tegen de machtige vakverenigin gen op te tornen. Is de bal eenmaal aan het rollen gebracht door hen die het ook inderdaad wel kunnen beta len, dan kunnen nog maar weinig be drijven zich verzetten, daar anders de arbeiders worden weggezogen. En wie wil dat riskeren. De daling van de koopkracht van het geld is voor onze gehele maat schappij schadelik, hoewel misschien niet ieder zich door het langzaam voortsluipen van het gevaar hiervan bewust is. Zij wier inkomen regel matig aan de stijging van de kosten van levensonderhoud wordt aange past, merken persoonlijk nog net minste van de geldontwaarding. Aan het eind van de lange rij staat echter de groep, die nooit aan de beurt is voor een verhoging van het inko men: da houders van verzekerings polissen, de pensioentrekkers zonder toeslagen en de kleine renteniers, die het moeten hebben van hun in de eer ste na-oorlogse jaren gekochte obli gaties, die thans nog steeds 3 procent reven en die in waarde zo ongeveer 150 zijn gedaald, zodat men bij ver koop van een stuk van f 1000 in elk geval dit geld kwijt is). Het Is schrijnend te zien met hoe veel gemak al die groepen, die aan het touwtrekken zijn om een groter deel van de nationale koek en om by te bleven by de styglng van de kosten van levensonderhoud, de steeds moel- lyker positie van de vergeten groepen veronachtzamen. Juist nu wy aan de vooravond staan van nieuwe ontwikkelingen en de vakbonden reeds een waarschuwend geluld hebben laten horen, dat zy de styging van de kosten van levenson derhoud maar tot een bepaald, tame- lyk nabij liggend niveau over hun kant zullen laten gaan, ls het goed de steeds verder kruipende inflatie te overdenken. Eis van twee en een half jaar tegen notarisklerk De officier van justitie by de Haag se rechtbank, mr. E. A. J. Hillen, heeft gistermorgen een gevangenis straf van twee en een half jaar ge- eist tegen Bernardus H. S., notaris klerk te Noordwyk, omdat deze onge veer 40.000 ten nadele van cliën ten van zijn werkgever had verduis terd. Aan S., die de verduisteringen bekende, was verduistering van onge veer twintig mille een kleine keus uit een overvloedig beschuldigend materiaal, zeide de officier van jus titie ten laste gelegd. Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer.. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt Nog kleiner U schryft in een van uw nummers, dat de lagere school te Serooskerke op Schouwen-Duiveland de kleinste school van Nederland is. Deze school telt namelgk veertien leerlingen. Op Walcheren is echter nog een kleinere en wel in Kleverskerke. De heer I. J. de Bert uit Vlissingen, die het hoofd van deze school is, heeft in totaal elf leerlingen en binnenkort slechts tien, daar er een naar elders vertrekt. Met dank voor de plaatsruimte. Koudekerke, J. Wisse, VERKEERSSLACHTOFFERS IN JANUARI Ondanks de autoloze zondagen is de lyst van plaatsen waar in de maand januari volgens de voorlopige bekende gegevens dodelijke ongevallen plaats vonden zeer groot. Bij het bekijken van deze kaart zult U zich moeten realiseren dat de werke- lykheid wellicht nog ernstiger is dan hier staat afgebeeld. Er is immers on der de zwaar gewonde slachtoffers nog een vry groot aantal dat enkele dagen of weken na het ongeval aan de gevolgen bezwijkt. Deze gevallen alsmede die waarvan het bericht niet tijdig genoeg bekend werd zyn in dit overzicht van januari dus nog niet opgenomen. Maar wy kunnen ons toch met reden afvragen of het er nu werkelijk iets toe doet dat het statistisch juiste getal in deze kaart voorkomt. Zoals het er nu uitziet is het al erg genoeg. Paraat zijn Onwillekeurig moest ik aan dit de vies denken, toen ik weer las van moordpartyen in Boedapest tegenover hen. die een heoische stryd om hun vryheid voeren tegen de Russische horden. Daarna gingen myn gedach ten uit naar de avond, waarop honder den zich in het Concertgebouw te Vlis singen bevonden en op niet mis te ver stane wijze uiting gaven van hun af schuw en van hun haat tegen de moor denaars van het dappere Hongaarse volk. En toch bleef er na afloop van deze vergadering een leegte, wy voel den ons machteloos om te doen, wat we zo graag zouden willen doen, n.1. deze vrgheidsstryders metterdaad bij staan in hun verzet, tegen de barbaar se onderdrukking. Toch kunnen wy wel wat doen om te voorkomen, dat wij hetzelfde lot on dergaan als de Hongaren. Het lijkt mg, gezien de moeite die de moorde naars, ondanks hun nummerieke meerderheid en de beschikking over tanks, kanonnen enz. hebben om een volk neer te slaan, dat praktisch met blote handen vecht, op zyn minst twy- felachthlg, of zy zien eraan zouden wagen, een Vry Europa, waarvan de bevolking paraat is, aan te vallen. Laat van ons uit de stoot gegeven worden, om te komen tot de vorming van een georganiseerd en op verzet gespecialiseerd volk. Dé tyd dringt! Vlissingen. Lezer. Deplorabele toestand weg Middelburg-Serooskerke Als dagelijks weggebruiker van het wegvak Serooskerke-Middelburg v.v. wil ik langs deze weg de aan dacht vragen van de provincie, het Wegschap Walcheren en de gemeen te Middelburg voor de deplorabele toestand van de Noordweg. Grote stukken van deze weg moet men als motorrijder zig-zag. rijden om zo doende de grootste gaten enigszins te kunnen vermijden. Bij een druk wegverkeer is dit natuurlijk onmo- felijk. Dan moet men maar zien zon- er ongelukken door alle putten en gaten te hobbelen. De schade, die hierdoor ontstaat voor berijder en voertuig kan groot zijn. Kunnen de diverse instanties er wellicht in de kortst mogelijke tijd voor zorgen, dat aan deze onhoud bare toestand een einde wordt ge maakt? Dit is mijn vraag en vele weggebruikers met mij. J. A. VAN HA VEREN, Serooskerke (W.), Noordweg 61. Britse miljoenenerfgename na vlucht getrouwd De Engelse miljoenenerfgename Fre- dericka Sigrist (17) is in de Domini caanse republiek in het huwelijk ge treden met een New Yorkse binnen huisarchitect. Gregg Juarez. Fredericka en haar moeder, de we duwe van de vliegtuigfabrikant Fre derick Sigrist, die zyn dochter elf mil. joen gulden naliet, hadden inch woens dagavond met elkaar verzoend, na dat de dochter haar moeder had op gebeld. Mrs. Sigrist had een „vliegtuigla ding" detectives er op uit gestuurd om haar dochter die met de New Yorkse architect op de loop was gegaan, op te sporen en het huwelyk te voorkomen. KAMERLID VAN MEEL STELT VRAGEN Het Tweede Kamerlid, de heer Van Meel heeft aan de ministers van ver keer en waterstaat, landbouw, visse rij en voedselvoorziening, buiten landse zaken en onderwijs, kunsten en wetenschappen een aantal vragen festeld over de waterstaatkundige oestand in enkele agrarische gebie den in Brabant. Hij stelt in de eerste plaats, dat er de laatste tijd in het bijzonder de nadruk wordt gelegd in de agrari sche sector op net „gezond bedrijf", waarop alleen economisch en ratio neel geproduceerd kan worden. Waterbeheersing is naar zijn me ning een voorwaarde voor gezond be drijf. De Mark en de Dintel moeten, volgens zijn vragen, het overtollige water afvoeren van 73.500 ha op Ne derlands gebied en 36.000 ha op Bel gisch grondgebied. In het heemraad schap Mark en Dintel is hierdoor een toestand ontstaan, die zeer veel te wensen overlaat, zodat van „gezonde bedrijven" geen sprake kan zijn. Het onopgelost blijven van het probleem Rijn-Schelde-kanaal zou de oorzaak zijn van het vruchteloos blijven van de pogingen (die reeds tientallen Ja ren in het werk worden gesteld) om de toestand te verbeteren. Ook in de poldergebieden bij Woensdrecht en Ossendrecht zou de waterstaatkundige toestand te wen sen overlaten. Verbetering zou vol gens de heer Van Meel hier mogelijk zijn door inpoldering van ca 250 ha aangrenzend schorrengebied, waar voor krachtens het Schelde-tractaat o.m. de medewerking nodig zou zijn van België. De vragensteller noemt ook de wateroverlast in de gebieden van de Beneden Donge, het Oude Maasje en de Brabantse Biesbosch. Normalisatie van de bovenloop van de Dommel noemt hij als een van de eerst nodige maatregelen. De he,er Van Meel vraagt tenslotte of de ministers bereid zijn te bevor deren, dat snel de nodige maatrege len worden genomen, om de boeren in de genoemde gebieden de mogelijk heid van werken op een „gezond be drijf" te verschaffen. Dit is Martin ÏVIatador, een nieuw geleid projectiel voor doelen op de grond van de Amerikaanse luchtmacht, waarvan de bijzonderheden juist aan de openbaarheid zyn prijsgegeven. Het gevaariyke wapen ligt hier op een mo biele lanceerinrichting. De vleugcis van de Matador kunnen tydens het transport worden ingeklapt. Het projectiel haalt een snelheid van meer dan 650 ragl per uur. In een ongewoon fel hoofdartikel brand merkte de „Sidney Telegraph" dezer dagen premier Nehroe van India ais „een huiche laar van de eerste soort op het internatio naal toneel". „De heer Nehroe paradeert als een man van de vrede en als de grote kampioen van de Verenigde Naties, lij) onderneemt „vre desmissies" naar Washington en naar Mos kou. Van Bandoeng tot Edinburg zyn de mensen onder de indruk gekomen van zyn meesterlijk spel. Kashmir evenwel heeft de heer Nehroe in zyn ware gedaante getoond. Toen zijn eigen belangen op het spel stonden was hy niet méér een vriend van de vrede dan zijn vriend-met-de-speknek Kroesjtsjew. Nehroe wil Kashmir en niets minder. De Internationale zedenmeester heeft zich in zyn spel laten zien." DONKERE HORIZON De crisis in de westeiyke alliantie begint pas. Groot-Brittanië vermindert zijn defen sie-inspanning aanzlenlyk; Frankryk heeft zijn beste troepen al naar Afrika overge bracht. Duitsland en Japan weigeren hun defensie op te bouwen tot de omvang, die Washington voor een minimum aan veilig heid nodig acht. De kleinere westelyke lan den en zelfs Canada hebben defensie-ver mindering op het oog, aldus James Reston in de „New York Times" Waar dit op uit loopt is gemakkelyk te zien: zelfs Eisen hower zal de stelling, dat de Verenigde Sta ten een kwart miljoen man in Europa moe ten houden niet met succes kunnen verde digen als de Europeanen zelf de grootste last van de defensie van het gebied tussen Elbe en Rijn niet op zich willen nemen. Tegen deze achtergrond gezien is het be zoek van de Britse minister van defensie Duncan Sandys een gebeurtenis van de eerste orde. Want de dèslntegratie van de Atlantische alliantie ls reeds begonnen, en trekken de Britten zich terug, de defensie- taak geheel aan Amerika overlatend, dan zal ook dit land zyn defensiebeleid grondig moeten herzien. Het Congres zal zich uit spreken voor het manifest van de president inzake het Midden-Oosten en nieuwe gelden voor buitenlandse hulp voteren, zy het onder de tegenwerking van binnenlandse belangen in de staten, die geregeld door droogten en overstromingen worden getroffen. Maar het is niet waarschyniyk dat het de defensie- lasten zal gaan opnemen die Groot-Brittan- nië en Frankryk hebben neergelegd. Volgens Reston is de Amerikaanse rege ring nogal ingenomen met haar nieuwe on- afhankelykheid tegenover het Verenigd Ko- ninkryk en Frankrijk. Sinds lang gaat zij haar eigen weg in het Verre Oosten en nu is zij „going it alone" in het Midden-Oosten. De missie van Sandys brengt de regering van het niveau der nobele proclamaties naar het niveau der praktische politiek. Terwyl de Amerikaanse regering „vast pronounce ments" doet, vloeit de kracht der Atlan tische alliantie weg en worden de lasten der defensie langzaam maar zeker overgedra gen op Uncle Sam. „To parahrase the remark of another famous man, mr. Eisenhower did not be come president of the United States to pre side over the liquidation of the allance he did so much to build. But that process is now going on apace". TERUGTREKKING MOGELIJK Daar onderhandeling per slot van reke ning de enige mogeiykheid biedt om het lot der Oosteuropese landen te verbeteren, dient het Westen zich af te vragen, wat zy de Sowjet-Unie kan aanbieden in ruil voor de ontruiming van Oost-Europa, aldus „Le Fi garo" in een hoofdartikel. De commentators geven op deze vraag twee, uiteenlopende, antwoorden. Ener zijds wordt het denkbeeld geopperd van een gordel van neutrale landen waartoe ook een verenigd Duitsland zou beho ren, anderzyds leeft de gedachte aan een totaal en gelyktydig terugtrekken van Russen zowel als Amerikanen als enige gedragsiyn, die het Kremlin zou kunnen interesseren. Dit laatste lykt een beter plan. Het is niet uitgesloten, dat de Sowjet-Unie eens van oordcel zal zijn, dat een geheel van blokken losgemaakt Europa beter voor haar is dan een Europa waarvan de ene helft ongeduldig een vreemde overheersing ondergaat en de andere helft gedwon gen is met de Verenigde Staten ver bonden te zyn. Zou het Westen de Sow jet-Unie nu bepaalde aanbiedingen doen, dan zouden deze in ieder geval diplomatieke en psychologische waarde bezitten in zoverre zy aan ieder zouden laten zien waar vrees voor de vryheid heerst. West-Europa zal zonder Amerikaanse strydkrachten op zyn bodem geen gevaar lopen. De Verenigde Staten liggen momen teel evenzeer in de voorste linie als West- Europa. Gisteren was dc veiligheid van Europa gebaseerd op de zekerheid van een riposte met atoomwapens op elke directe aanval van het Russische leger. Vandaag rust zy op de onzekerheid, die bij de Rus sische leiders inzake de Amerikaanse reac ties op bepaalde constellaties heerst. De vei ligheid van Europa is daarom niet extra in gevaar gebracht; een atoomoorlog zou zulk een catastrofe zijn, dat men zelfs geen zeer klein risico aanvaardt, dat hem zou kunnen ontketenen. Militaire voorwaarde voor een terugtrek king van de Amerikanen ep Russen is dat West-Europa over enige honderden atoom bommen beschikt. Dan zou het over de macht beschikken om eventuele agressors af te schrikken zonder dat het zelf een be dreiging kan vormen voor de Sowjet-Unie. Politieke voorwaarde zou zyn, dat er een FransDuits en een PoolsDuits pact tot stand kwam. Het eerste teneinde een onaf hankelijke Europese defensie-organisatie mogelijk te maken, het tweede om oude twisten uit de weg te ruimen. In de loop van de afgelopen tien jaren was het doel der westelyke politiek de door de laatste wereldoorlog geschapen deling te stabiliseren. De komende tien jaren moeten ln het teken staan van de schepping van een vreedzaam, ongedeeld Europa, van de Atlantische Oceaan tot de WeichseL PROBLEMEN OF HARTSTOCHTEN Reeds enige tijd dreigt een algemene ver kiezing in Ierland. Costello's coalitie-kabi net, dat tweeëneenhalf jaar geleden aan de regering kwam met een meerderheid van dertien zetels in de Dail, heeft onlangs ne derlagen geleden bij tussentydse verkiezin gen. De Republikeinse Partij, de kleinste van de coalitiepartijen, heeft nu aangekon digd, de regering haar steun te zullen ont zeggen, wanneer de Dail midden februari weer byeenkomt. Dit zou tot een nederlaag of een staken van stemmen kunnen leiden voor de regering. Met het oog op de her nieuwde ongeregeldheden aan de grens zou dit een zeer ongelukkig tydstip zyn voor het houden van verkiezingen. Costello heeft de nieuwe gewelddaden ronduit afgekeurd en ls er niet voor teruggeschrokken, enige van de ruime bevoegdheden te gebruiken, waarover de regering ter bestrijding van ge wapende benden beschikt. De Valera steun de dit bfeleid. Deze houding te handhaven ln ccn verkiezingscampagne, waar mogelyk de Sinn Fein aan zou deelnemen met een be roep op patriottische gevoelens, zou een on gewone zelfbeperking eisen. Deze moeilijkheden doen zich voor, terwyl Ierland met werkeiyk grote problemen te kampen heeft. Het aantal inwoners in de 26 graafschappen is op het laagste punt dat ooit werd opgetekend. De emigratie gaat voort en in 1955 werd een ernstig tekort op de betalingsbalans geboekt. Dit Is ten dele hersteld, maar de resulterende groei van de werkloosheid niet. De grote partyen zijn het erover eens dat slechts grote kapitaalinves teringen uitkomst kunnen brengen. De nieuwe schietpartijen en een eventuele nieu we verkiezing zyn dus weinig welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9