Vernieuwde openbare leeszaal in Vlissingen geopend Zeeuwse Almanak <3jui in HONGAREN OP DOORREIS IN ZIERIKZEE GEHUISVEST DOUANEKANTOREN IN CLINGE NU 00K SAMENGEVOEGD Agenda 2 P R O V 1N 1 A L B>2,B-BhUW B E O OU RANT ZATERDAG 2 FEDKUAiU lVoi ONDER GROTE BELANGSTELLING Bestuur heeft nog vele wensen Groot was de belangstelling voor de opening vrijdagavond van de gerestau reerde zalen van do openbare leeszaal en bibliotheek In Vlissingen aan het Bellnmypark. Zoals men weet stond de raad van Missingen een krediet van 4000 gulden toe om deze restauratie te bewerkstelligen. Architect W. Mes- ser Is er met de hem geboden mogeljj kheden voortreffelijk in geslaagd deze openbare leeszaak te herschapen ln 'n modern Ingerichte ultleenblbliotheek \vaarb|j alleen valt op te merken, dat de afdeling voor de eigenlijke leeszaal nog niet die rust verkreeg als wel wenselijk ls. Vandaar ook dat de voorzit ter, de heer John P. Ventevogel er van gewaagde, dat men nog allerminst tevreden kan z|jn. Tot de wensen van het bestuur be horen een gebouw waarin een aparte gelegenheid ls voor de uitlening van de jeugdbibliotheek, leeszaal, kamer directeur, zaaltje voor lezingen, in het bijzonder over literaire onderwerpen enz. Thans is deze jeugdbibliotheek nog elders ondergebracht. Terecht zeide de heer Ventevogel, dat ook een open bare leeszaal aan de weg behoort te timmeren. Bij al hetgeen de gemeente doet om de sportbelangen te bevorde ren, dient de geestelijke ontspanning niet vergeten te worden. In een uit- Belangwekkende expositie in Prov. Bibliotheek Boekwerken over Italië In de leeszaal van de Provinciale Bibliotheek hoeft de heer H. Pieters, de bibliothecaris, een unieke collec tie geïllustreerde boekwerken over Italië geëxposeerd. Naast zeer kost bare plaatwerken over kerkebouw en Italiaanse paleizen, is er voorts een collectie plaatwerken te vinden, die zeer zeker do aandacht zal trek ken van diegenen, die dit land be zocht hebben en er voor de zomerva kantie een bezoek gepland hebben, vooral nu de belangstelling in meer dere mate naar Italië uitgaat. De opzet van deze expositie is van een nog grotere allure geweest, maar door gebrek aan ruimte heeft men het geheel in tweeën moeten Split sen. Deze tentoonstelling zal duren tot 23 februari, waarna er op 25 fe bruari een tentoonstelling begint, die Speciaal aan de stad Rome gewijd zal zijn. Deze (eerste) expositie van Italië toont enkele werken over de bouw kunst ih de Baroktiid ln Italië. Obk zijn er werken te vinden uit de Re naissance. Een voortreffelijk deel ls het boek over de Romaanse bouw kunst, waarin een aantal unieke fo to's te zien is. Alle fotoreproduktles ln de boeken zijn overigens zeer fraai. Een lijvig maar belangwek kend 'werk is dat over de kerkelijke bouwkunst van de tijd van Constan- tijn de-Grote tot de 15e eeuw. Vermelding verdienen verder een boek over de kathedraal van Or- viete, drie prachtige delen over de paleisarchitectuur van de steden Ve netië, Vicenza en Ferrara en twee delen over de kathedraal van Assi- si. Een zeer groot aantal voortref felijke afbeeldingen vindt men ook in een groot aantal delen van de Touring Club Italiani, waarmee deze toeristenclub een uitstekende indruk maakt. Men vindt er afbeeldingen in van monumenten in de grote Itali aanse steden. De expositie is eèh be zoek zeep zeker waard. Herstel O. L. school Daar de muren der schoollokalen veel hebben te lijden gehad van het zoute water, is men thans In Stave- nisse bezig deze af te kappen en te voorzien van een nieuwe pleisterlaag. In verband hiermede is klasse 6 on dergebracht in de raadzaal van het oude gemeentehuis en klasse 1 en 2 in een lokaal van de kleuterschool. voerlg overzicht was spreker eerst In gegaan op de wederwaardigheden van de openbare leeszaal gedurende de oorlogsjaren ln het Burger Weeshuls, de ontruiming en de verhuizing naar het Bellamypark. Dank bracht de heer Ventevogel aan B. en W. en de raad voor de verleende steun inzake de herbouw en de vernieuwing van de openbare leeszaal. Ook werd door spreker dank ge bracht aan het bestuur en de leiding van het Chr. militair tehuis, die zo veel gastvrijheid betoonden. Burge meester mr. B. Kolff betoogde de noodzakelijkheid voor eeh stad als Vlissingen van een welingerichte openbare leeszaal en blblotheek. Hij stemde volkomen in met de wensen van het bestuur Inzake de Ide ale inrichting van deze leeszaal en bibliotheek. Daarna verrichtte burgemeester Kolff de officiële opening en werden alle aanwezigen, o.w. verschillende autoriteiten uit de onderwijswereld en van het provinciaal bestuur met zijn diensten ln de gelegenheid gesteld de vernieuwing zélf in ogenschouw te nemen. De trouwe bezoekers zullen vandaag verrast opzien en volkomen instemmen met de wijze, waarop men van deze oude donkere vertrekken iets geheel nieuws wist te maken. Vooral de zoekers naar een hoek zul len van deze verandering kunnen pro fiteren, daar alles veel overzichtelij ker is geworden. ||lllllllllll!lllllllllllllllllll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllip De heer D. Baarslag, biblio- M thecaris van de openbare- lees- H zaal en bibliotheek in VTissin- genomringd door zijn assis- tenten bij de officiële opening, s H na de zo geslaagde verbou- n wing. (FOTO P.Z.C.) Oud-wethouder J, den Hamer ten grave gedragen Verlies voor Terneuzen Onder buitengewoon grote belang stelling werd vrijdagmiddag op de al gemene begraafplaats te Terneuzen het stoffelijk overschot ter aarde be steld van wijlen de heer J. den Ha mer, in leven raadslid en tot in het begin van dit jaar wethouder van Terneuzen. Aanwezig waren o.a. het college van burgemeester en wethou ders, vrijwel alle raadsleden, de bur gemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens. de hoofden van dienst en personeelsleden van gemeentelijke diensten, vertegenwoordigers van di verse organisaties, scholen enz. Nadat de kist door raadsleden Aen grave was gedragen, voerde burge meester mr. P. H. W. F. Tellegen aan de groeve het woord. Mr. Tellegen noemde daarbij de ontslapen wethou-^ der een man die zichzelf nooit rust heeft gegeven en die steeds gewerkt heeft voor Terneuzen en zijn gezin. De overledene was meer dan 20 jaar raadslid en na de tweede wereldoor log ruim tien jaar wethouder van fi nanciën. Voor een groot deel is de bloei van Terneuzen aan hem te dan ken. De gemeente is dankbaar voor alles, wat wethouder Den Hamer voor haar heeft gedaan en een ieder is doordrongen van het groot gemis en verlies, dat door diE overlijden is ontstaan. Dankbaar zal men blijven voor de vele gaven van hoofd en vooral van hart, welke hij schonk. Tenslotte wees burgemeester Tellegen de familie op de troost, gelegen in het feit, dat men weet, dat man en vader nu veilig geborgen is bij God. Ds. H. Pestman richtte hierna even eens woorden van troost tot weduwe en kinderen van de heer Den Hamer, die een voortreffelijk huisvader was en in brede kring werd geëerd. Bo venal kan men dankbaar zijn, dat hij zich kind van God wist. Hij,'die in tens met de kerk meeleefde, heeft 'n goede strijd gestreden. Ds. Pestman zei hierna de geloofs belijdenis, waarna een zoon van de overledene dankte voof de gróte be langstelling én wees op het rotsvaste Godsvertrouwen van zijn vadèr. Aan het slot van de sobere, maar indrukwekkende plechtigheid, werd het-lievelingslied van de ontslapene, psalm 89 vers 7 en 8 gezamenlijk ge zongen. VAN TOT REDDER ONDERSCHEIDEN. „Voor moedig gedrag te Hoofdplaat op 23 juni 19oo". Zo luidt de inscriptie op de bronzen medaille van het Car negie Heldenfonds, die de heer Willy Prenen uit handen van de burgemees ter van Hoofdplaat, de heer J. F. C. Temmerman, ontving. Dit gebeurde tijdens een korte plechtigheid ln het gemeentehuis van Hoofdplaat, die ook werd bijgewoond door de belde wethouders. De onderscheiding werd aan de heer Prenen toegekend voor het feit, dat h|j op genoemde datum op moedige wijze twee zusjes van de verdrinkingsdood redde. BEZIGHEID 't Was dntk in die kapperszaak in Vlissingen, bijzonder druk zelfs. Het bejaarde mannetje, zo op het oog al klant sinds Napoleon, aarzelde in de deuropening en de barbier, die z'n pappenheimers in een lang leven wel na'd leren kennen, sprak dan ook: ,Jk zou morgen maar komen, opa, dan ben je de hele zondag ook netjes". Want 't was vrijdag. Opa dacht er over na. Toen schudde hy afwijzend het hoofd. ,jNee, dat gaat niet", ant woordde hij behoedzaam, „dat gaat niet. Morge moet ik om me rente". De barbier keek een ogenblik of hij dat probleem ten volle kon vatten maar toen sprak hji in opperste ver bazing: Maar man: Dat hoeft toch niet de hele dag te duren f" Opa dacht weer va. „Nee, da's eigenlijk waar ook" zei opa toen opgelucht. Noutot mor gen dan maar". Waarop hij tevreden wegschuif el- de, met weer een zorg minder. GEVAARLIJK SPELLETJE. Op het weiland van de landbouwer De Z. in Schoondrjke staan nog enke le bunkers en één van deze bouwwer ken vereerde hij deze week met een bezoek. Tot zijn grote ontsteltenis ontdekte hij toen een granaat, die nog niet ontploft was! Een normale reac tie is in zo'n geval de politie waar schuwen en dat deed De Z. dan ook. De politie zorgde er op haar beurt voor, dat de M.O.D. een seintje kreeg. Maar toen de mensen van deze dienst zich naar de bunker bega ven. was tot hun verbazing de gra naat verdwenen. Men sloeg aan het speuren en t|jdens dit onder zoek kwam vast te staan, dat schooljongens het projectiel had den bultengemaaktf Terwyl zy het voortrolden en het af en toe ook een eind verder gooiden, hadden zij een afstand van ongeveer 200 meter afgelegd! De jongens deponeerden hun vondst hierna in een kolenhok van een huis, dat momenteel niet bewoond wordt. Dat het projectiel niet ontplofte, is voor insiders een vraagteken. ZEEUWEN IN HOLLAND. Leiden herbergt binnen zijn wallen heel wat Zeeuwen en onze provincie genoten in de SleutelBtad hebben zich verbonden in een vereniging met de bekende naam „Luctor et Emergo". Dezer dagen gaven zij hun jaarlijk se toneeluitvoering, waarvoor het stuk van Hans Esna „Naebie te die re" gekozen was, een stuk, dat op Zeeuwse grond speelt. De leiding van de avond berustte bij de heer J. H. Bromelow. Het Leids Kamerorkest zorgde onder leiding van de heer J. Trouwe voor de muzikale omlijs ting. De grote zaal van „De Burcht" was tot de laatste plaats met ruim 800 bezoekers bezet. De prrjzenverlo- ting van Zeeuwse lekkernijen beteken de weer een versteviging van de kas. Middelburgse AFS-student vertelde van zijn ervaringen In het gebouw van de r.h.b.s. te Middelburg hield de oud h.b.s.'er Pini de Pagter uit Middelburg een lezing over zijn ervaringen in Amerika. Dank zij een beurs van de American Field Service for International Scho larships had hij het geluk om een jaar door te brengen bij een Amerikaanse familie en het onderwijs te volgen aan een High School. Spreker voelde zich zeer vereerd door de aanwezigheid van mej. A. de Gardeyn, officieel secretaresse van de A.F.S. in Nederland. Hij begon zijn lezing met een uiteenzetting tegen over net werk van de A.F.S. Momen teel bevinden zich een kleine 800 jon gens en meisjes uit 25 verschillende landen, waaronder 28 uit Nederland, in Amerika. Een even groot aantal ge selecteerde Amerikaanse jongens en meisjes zal de komende zomermaan den in Europese gezinnen komen door brengen. Dit alles noemde deze A.F. S-student een zeer verheugend feit, vooral als men nagaat dat dit uit een organisatie is gegroeid, die zich pas na de oorlog op dit beurzenprogram ma is gaan toeleggen met het doel een beter begrip tussen de ver schillende volkeren op de wereld tot stand te brengen. Hrj haalde het motto van de A.F.S. aan dat luidt: „Ga tezamen, spreek tezamen, o. gij volkeren der aarde; dan en dan alleen zult gij vrede kennen". Voor inlichtingen voor het zomer- programma, zowel als voor het win- terprogramma beurzen zijn be schikbaar voor elke Nederlands jon gen of meisje van 16 tot 18 jaar in het jaar dat zij hun middelbare schoolop leiding voltooien kan men zich wen den tot het Nederlands comité Ame rican Field Service, Moreeisestraat 10 bv., Amsterdam-Z. Spreker vervolgde zijn verhaal met iets over de organisatie van de Public Highschool te vertellen en over zijn eigen ervaringen als 'n Field Service- student. Tot slot van de avond wer den enige films vertoond, o.a. een zeer kleurrijke film over de hoofdstad van de Verenigde Staten, Washington D.C. Charmant en populair in hoge mate populair, zowel bij haar volk, als buiten de grenzen ▼an haar land, dat is koningin Frederika van Griekenland stellig. De Oostenrijkse journaliste Inge Santner, die in het gevolg van de vorstin een reis door Griekenland maakte, heeft dat ervaren. Zij was van zeer nabij getuige van de liefde die vootal de arbeiders en de boeren hun koningin toedragen. Beter dan door een kort gesprek heeft zij gedurende die reis de char mante, populaire Frederika in de geliefd» vorstin omgang met haar volk leren kennen. Uit de onvergetelijke indrukken wel ke zij tijdens de tocht opdeed, stelde zij een uitermate boeiende levens schets op, waarvan Libelle de exclu sieve publikatierechten voor Neder land heeft kunnen verwerven. In het nummer van 9 februari verschijnt reeds de eerste aflevering van dit rijk geïllustreerde relaas, dat onder de titel .Frederika, een populaire koningin" in de komende weken sterk de aandacht zal trekken. Libelle Nassauplein 7 - Haarlem „Holnis" nog steeds aan Banj aard gekluisterd Vier sleepboten „Scaldis" uit Vlissingen, „Jean Cl. Gerling" uit Antwerpen en „Maas" en „Oceaan" uit Rotterdam hebben het afgelo pen etmaal getracht het Dnitse s.s. „Holnis", dat donderdagochtend vroeg op de zuidelijke Banjaard, een zand bank ten westen van Schouwen, om hoog voer, vlot te trekken. Deze po gingen bleven tot nu toe zonder re sultaat. Wel slaagden de slepers „Scaldis" en „Maas" er donderdagmiddag in het schip te keren en ook in de nacht van donderdag op vrijdag, toen dit twee tal gezelschap kreeg van „Jean Cl. Gerling" en „Oceaan", veranderde de plaats van de „Holnis", die met ijzer erts geladen is, maar verder kwam het dan ook niet. De werkzaamheden worden be moeilijkt door het ruwe weer; de „Scaldis", een reus onder de sleepbo ten, had een deining van anderhalve meter! De kapitein van de „Jean Cl. Gerling" zag zich zelfs genoodzaakt de haven van Vlissingen op te zoeken. De afgelopen nacht zouden bij hoog water opnieuw pogingen in het werk worden gesteld om de „Holnis" vlot te krijgen. Vuur op Ninevé Op zondag 10 februari a.s., de vrij zinnig protestantse jeugddag, zal tij dens de in de Koorkerk te Middelburg te houden kerkdienst, waarin ds. I. J. van Houte zal voorgaan, de vrijzinni ge lekespelgroep een opvoering geven van het spel „Vuur op Ninevé finiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii „Joy-riding".... j op de fiets j Bij de Vlissïngse politie werd fl herhaaldelijk aangifte gedaan van diefstal van rijwielen, het- geen onrustbarende vormen aannam, toen bleek, dat cr in één week zeben damesrijwielen en één herenrijwiel waren ver- dwenen. Geleidelijk aan werden deze m fietsen evenwel terug gevonden in greppels, sloten of brandgan- gen. Na enig speurwerk kwam n de politie er achter, dat de da- m der een negen-jarig meisje uit|§ Vlissingen was, dat pas had le-= ren fietsen en daarom deze ede-s le kunst uitoefende op ieder on- beheerd rijwiel, dat zij maar te§| pakken kon krijgen. Toen zij eenmaal „betrapt" was, ging zy zelf met de politie mee om de plaatsen aan te wijzen, waar zij achtereenvolgens drie rijwielen had achtergelaten. n Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prov. bestuursvergadering Bond van Plattelandsvrouwen Het provinciaal bestuur van de af deling Zeeland van de Bond van Plat telandsvrouwen kwam donderdag ip „Öe Prins van Oranje" te Goes bijeen'. De presidente, mevr. L. N. Huysman— Griep, deed verschillende medede lingen uit de hoofdbestuursvergade ring. Vóór het winterseizoen 1957'58 hoopt men het flanelbord gereed te hebben. Het hoofdbestuur heeft zijn medewerking toegezegd. Mevr. Meijer Die&huis stelde voor een bondsreis naar Duitsland te maken, ter her nieuwing van het contact en ter ver ruiming van de blik. Ook werd de na druk gelegd op provinciale uitwisse lingen. Er is echter reeds zoveel, dat gevaar van overbelasting niet denk beeldig is. De bond tracht ook een zangbundel samen te stellen. Hiervoor is contact opgenomen met de Volks hogeschool. Mevr. Stam wil dit jaar weer een tuincursus organiseren, ter wijl óok gedacht wordt aan een cursus voor het houden van kippen. Het zal van de reacties der afdelingen afhan gen of dit plan zal slagen. Uit de provinciale vergadering kwam nog de vraag naar voren of leden van de Chr. Plattelandsvrou wenbond ook lid van deze bond kun nen zijn. Opgemerkt werd dat het wel mag, maar dat het geen prettige situatie is. Besloten werd op 5 maart a.s. in Goes een kaderdag te houden. Aan het eind nam mevr. Huysman Griep afscheid van de dames Vos en De Feijter, die de» vergadering voor de laatste maal bijwoonden. STRAKS NAAR CANADA Hartelijke ontvangst voor vijf gezinnen In do barak van de Internationale Vrijwillige Hulpverlening op het terrein van het Zelkepolderkannp te Zierikzee ziju na de februari-ranip van 1953 al heel wat verschillende talen gesproken. Ook nu zal er gedurende enkele weken een vreemde taal klinken: het Hongaars. Vrijdagmiddag ar riveerden er namelijk vijf vluchtelingengezinnen, die hier, op doorreis naar Canada, voorlopig een veilig thuis gevonden hebben. Het bericht dat deze Hongaren naar Zierikzee zouden komen, kreeg dë heer Haverman, de contactman van het ministerie van Sociale Zaken, pas donderdagavond. De ontvangst was er echter niet minder spontaan en hartelijk om. Met man en macht is het actie comité direct aan de nodige voor bereidingen begonnen, met als re sultaat, dat men in een sober maar keurig ingericht conversatiezaal tje zelfs de bloemetjes ontbra ken niet achttien oprecht dank-, bare Hongaren kon ontvangen. Met een speechje dat door de tolk in het Hongaars werd ver taald heeft de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijck- meester zijn gasten begroet. Hét was bijtm half vier, toén de vluchtelingen arriveerden. Even later zat de hele ploeg, druk pratend aan de thee, die ih een oogwenk de conver satiezaal was binnengebracht. Trots Personenauto's vernield bij botsing te Kruiningen Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur zijn op de rijksweg bij Kruiningen twee personenwagens tegen elkaar ge botst, waardoor één der inzittenden, de heer F. J. I. uit Kruiningen, ern stig, maar niet levensgevaarlijk aan het hoofd werd gewond. De taxi-on dernemer I. reed met zijn wagen in de richting Goes. Uit de tegenoverge stelde richting naderde een personen auto, bestuurd door de 45-jarige P. C. K. uit Dordrecht. Deze chauffeur moet de taxi niet gezien hebben, want vlak voor de wagen van de heer I. sloeg hij linksaf en reed de Zanddijk naar Yerseke op. In volle vaart bots ten de beide wagens tegen elkaar op. De auto's werden zodanig beschadigd, dat ze door een kraanwagen moesten worden weggesleept. Waarschijnlijk zullen de wagens voor de sloper be stemd zijn. Nadat de heer I., die een ruim tien centimeter lange wonde had opgelo pen, door een dokter behandeld was, kon hij naar huis worden vervoerd. DERDE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gezamenlijke controle Het was vrijdag een belangrijk ogenblik voor de douaniers van het Belgische plaatsje De Klinge en de Nederlandse gemeente Clinge, toen na het hijsen van de Belgische cn Ne derlandse driekleur, de Benelux-sa- menwerking in douaneverband ook een feit was geworden. Na de samen voeging van de grenskantoren Retran- chement-Knokke cn Sluis-Westkapelle, beschikt thans ook Clinge-De Klinge over een internationaal douanekan toor. Dit betekent, dat de reizigers vanaf gisteren slechts éénmaal tot stoppen worden gedwongen aan de grens. De nieuwe vorm van samen werking tussen de beide korpsen maakt het namelijk mogelijk, dat con trole tegelijkertijd geschiedt. De hoofdinspecteur titulair van 's rijksbelastingen, hoofd van de inspec tie L en A. te Terneuzen, mr. L. W. van Oss, vestigde in zijn toespraak speciaal de aandacht op de Benelux- gedachte. Spreker herinnerde er aan, dat na Retranchement in 1953 en Sluis in 1956 Clinge het derde Zeeuwsoh-Vlaamse douanekantoor is, dat in nauwe samenwerking met de Belgische collega's een internationaal grenskantoor vormt,. Spreker wees er voorts op, dat 't internationaal grens- kantoor Clinge-De Klinge het 15e kan toor in Nederland is, dat is samenge voegd. Tevoren sprak de heer L. Lambil- lotte, controleur der douanen en ac cijnzen in België. Hij heette in het bijzonder welkom de burgemeester van Clinge, de heer P. V. M. Vercau- teren, de beide schepenen van De Klinge (B.), de kapitein der mare chaussee Spronk uit Terneuzen, mr. Van Oss en de heer P. J. van Soest, inspecteur der I. en A. te Terneuzen. De heer Lambillotte sprak er zijn vol doening over uit, dat de Nederlandse en Belgische douaniers in de toekomst nauw kunnen samenwerken. Spreker herinnerde er daarbij aan, dat de bei de korpsen niet in één gebouw wor den samengebracht, maar beide over een eigen lokaliteit beschikken. Even als mr. Van Oss, sprak hij de hoop uit, dat de samenwerking niets te wensen zou overlaten en dat de on derlinge vriendschap zowel in Neder land als in België navolging zou vin den ter bestendiging van de Benelux- gedachte. Na afloop van de korte plechtig heid, was er een gezellig samenzijn in 't gemeentehuis van De Klinge, waar o.m. nog het woord werd gevoerd door burgemeester Vercauteren. Deze spreker zag het liefst helemaal geen grenzen, maar het samenbrengen van de Nederlandse en Belgische douane noemde hij reeds een stap in de goe de riohting. Tenslotte toog het gezel schap naar het Hollandse Clinge, waar men eveneens nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. zette een klein meisje haar pop op tafel en dadelijk begon een van de Hongaren in het Duits zijn dankbaar heid voor de warme en hartelijke ont vangst onder woorden te brengen. Be scheiden sprak hy de hoop uit dat de kampbeheerder, de heer G. G. Blauw, geen last van hen zou ondervinden. Sigaren, bonbons, sigaretten ston den voor de gasteen op tafel en als te genprestatie boden de vluchtelingen hun gastheren sigaretten uit Boeda pest aan. Toen allen hun nieuwe „home" 'n beetje hadden verkend en -in de conversatiezaal een plaatsje hadden gevonden, heette burgemeestre Dijckmeestpr hen met enkele harte lijke woorden welkom. Meegeleefd „Wij hebben met U meegeleefd in de afschuwelijke jaren, die U in Hongarije hebt doorgemaakt. Op 't ogenblik is de toekomst voor U nog wat onzeker, maar wij wensen toe, dat U in Canada een nieuw le ven kunt opbouwen." Nadat hij nog op de eenvoudige Inrichting van het kampement had gewezen, zei de burgemeester ten slotte, dat Zierikzee bereid was om de Hongaren zo hartelijk mogelijk tegemoet te treden." Een dankbaar applaus was het antwoord op deze woorden. De groep was oorspronkelijk niet voor Zeeland bestemd, maar behoor de tot het restant van een ge deelte, dat in Brabant is gehuisvest. Begin maart vertrekt het eerste van vier transporten naar Canada, terwijl ook de open plaatsen in de vliegtuigen voor het overbrengen van de vluchtelingen zullen worden benut. De Hongaren in het Zeikepol- derkamp zullen zelf hun maaltijden verzorgen in de keuken, welke hen daartoe ter beschikking staat. „Wanneer wij in Canada zijn, zul len wij nog lang terugdenken aan de spontane hulpvaardigheid en har telijk van de Koningin, de rege ring en het volk van Nederland was nog het commentaar van een Duits sprekende Hongaar. VANDAAG.: Middelburg Electro: „Het misdaad syndicaat", (18 j.), 19 en 31.15 uur: Schouwburg: „Carla, de zondares van het eiland". (18 jr.), 20 uur: Schut tershof: uitvoering „Juliana", 19J0 uur. Vlissingen Alhambra: „Paris Canaille", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Briga dier Borck", (14 jr.), 19 en 21 uur; Sc'neldekwartier: receptie t.g.v. 10-ja- rlg bestaan personeelsver. „De Schel de", 15 uur. Domburg Badpaviljoen: „Wegplraat no. l", (a l.), 20 uur. Goes Grand: „Paris Canaille", (18 jr.). 19 en 21 uur: „De Prins van Oranje": feestavond bromfietsclub „De Brom vlieg", 20 uur; Schuttershof: uitvoe ring toneelclub „Kunstvrienden": „Het Straatje", 20 uur; Geref. Ooster- kerk: „Youth for Christ"-rally, aan vang samenzang 19 uur, aanvang ral ly, 19.45 uur. MORGEN. Middelburg Electro: „Wegplraat no. 1", (a.l.), 15.30 uur; als vandaag, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Ik was vriendin van een gangster", (18 jr.), 15 uur; als van daag, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2