PAOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer stemde voor verbetering salarissen hogere ambtenaren Monument in Kruiningen onthuld door commissaris der koningin Resolutie van V.S.: Israël moet terug Vliegtuigramp bij New York VERWACHT... 200e jaargang - no. 28 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 febr. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. lng. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertenties (max. 6 regel*) 23 cent p. regel met een minimum van t 1.—. ..Brieven ol adres bureau v. d. bladj' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, teL 20; Terneuzen, Brouwenjstr. 2; Zterikzee: N. Bogerdstr 24. tel. NA VERWERPING AMENDEMENT-BLOM Ook voor lagere ambtenaren zal het een en ander worden gedaan (Van onze parlementaire redacteur). Na een middag van soms heftig debatteren heeft de Tweede Kamer vrijdag met 77 tegen 55 stemmen de post van tien miljoen gulden goedgekeurd, waaruit de salarissen der hogere rijksambtenaren verbe terd zullen worden. Er tegen verklaarden zich de socialisten en een aan tal leden van de christelijk-historische fractie. De hogere ambtenaren aan wie op het eind van het vorig jaar reeds een verhoging van hun bezoldiging was toegezegd en die, voor een deel althans, reeds een voorschot hadden ontvangen, kunnen dus gerust zijn. Zij zullen voortaan meer geld in handen krijgen. De regering was in december j.l. reeds op de beslissing van de Ka mer vooruitgelopen. Toen daarop, en terecht, van de zijde der Kamer leden aanmerking gemaakt werd, is zij ijlings met de uitbetaling van voorschotten opgehouden. Thans is de verhoging gesanctioneerd, zij hef, dat het in de Kamer toch wel enige tijd gespannen heeft. De minister van binnenlandse za ken, mr. Struijcken, had twee gewich tige argumenten voor de verhoging van de topsalarissen. In de' eërste plaats achtte hy het nodig de bezol digingen van de hogere ambtenaren meer in overeenstemming te brengen met de salarissen in het particuiere bedrijfsleven, tenebide te voorkomen, dat de particuliere ondernemingen goede krachten bij de overheid weg kopen. En in de tweede plaats meen de hy, dat er na de in het verleden ge dane toezegging moreel niet meer aan te ontkomen was. Aantrekkelijk Dat Engeland gebrek heeft aan verkeersvliegers en ook wel aan andere „luchtvaarttechnici" is op zichzelf geen verschijnsel, waar over men zich in het buitenland on gerust zal maken. Men moet dat pro bleem in Engeland zelf maar oplos sen en men zal die oplossing ook wel vinden. Toch is er aan dat vliegergebrek een algemeen kantje, waarover men in andere landen, zoals bijvoorbeeld Nederland, wel eens mag nadenken. Sir Thomas Sopwith, bekend presi dent-directeur in de luchtvaartwe reld, heeft er op gewezen, dat vele Engelse technici het land verlaten, omdat ze naar hun smaak veel te hoge belastingen moeten betalen. Vooral dè hoge inkomstenbelasting doet kwaad, in het bijzonder omdat men van over-uren, bijverdiensten en speciale gratificaties een zo groot percentage aan inkomstenbelasting vraagt, dat elke aantrekkelijkheid verloren gaat. „Juist in een tijd", aldus sir Tho mas, „waarin ons land zo'n gebrek heeft aan ervaren technici, moeten wij er zoveel verliezen omdat zij trékken naar landen waar een veel redelijker belastingpolitiek hun toe staat om voor zichzelf een veel gro ter deel te behouden van wat hun toe komt als beloning voor lange uren van 'studie en werk. Nu speelt dat vliegerprobleem ze ker niet voor Nederland. Het is echter wel zó, dat bij vele Ne derlanders, die naar het buitenland trekken het ontsnappen aan de be lastingdruk thans reeds een woordje meespreekt. Dat zal erger worden naarmate die belastingdruk toeneemt. Dan zal men met een zucht van verlichting het vaderlandse stof van de voeten schud den en men zal waarlijk niet in Ne derland blijven, omdat er in ons goe de land zo'n behoefte bestaat aan kundige en werklustige mensen. Overigens zijn er ook al voorbeel den te noemen van Nederlanders, die reeds in het buitenland werken en die wel naar Nederland willen terugke ren, maar die uitsluitend van die te rugkeer worden afgehouden door de vrees voor de zwarebelastingdruk. De vraag naar hogere en lagere technici is nog ultijd groot in tal van bedrijven. Dat is ze niet al leen in Engeland, Nederland en Bel gië, maar ook in vele andere landen. Bovendien zoeken behalve onze in dustrieën ook het leger, de vloot en de luchtmacht regelmatig naar tech nisch personeel. Niemand komt daarbij blijkbaar ge heel aan zijn trek, want de vraag duurt voort en er wordt regelmatig geklaagd over personeelsgebrek, betekenis zijn indien men naging in In dit verband zou het wellicht van betekenis zijn, indien men naging in hoeverre uit Nederland technici emi- freren, om dezelfde redenen als Sir homas Sopwith in Engeland op merkte. Er is wel eens aandrang op de Ne derlandse regering uitgeoefend om niet langer de emigratie te bevorde ren van mensen, die in Nederland no dig zijn. Dat zou men kunnen over wegen. maar beter zou het zijn, wan neer men de oorzaken kon wegnemen, die tot niet gewenste emigratie aan leiding geven. Die argumenten spraken de K.V.P. en de V.V.D. aan. Ook de C.P.N. was voor de votering te vinden, omdat, naar de heer Wagenaar verklaarde, die tien miljoen dan tenminste alweer binnengehaald zijn en omdat ze dan niet voor de bewapening gebruikt kunnen wordenOok het overgro te merendeel van de anti-revolutionai ren wenste de minister te steunen, al leen mr. Roosjen was er weinig mee ingenomen, dat er wel voor de hogere ambtenaren geld beschikbaar is en niet voor de leraren, wier salaris eveneens dringend verbetering be hoeft. De christelijk-historischen waren zeer verdeeld. Hun fractievoorzitter de heer Tilanus vreesde, dat grote on rust en ontevredenheid bij de lagere en middelbare ambtenaren zal ont staan. Daarom was hij tgen het rege ringsvoorstel. Voor de lagere ambtenaren zal echter ook het een en ander ge daan worden en zo mogelijk even eens voor de middelbare ambtena ren. De minister had dat reeds donderdag toegezegd en hij her haalde het vrijdagmiddag. De grote tegenstand kwam van de kant van de P.v.d.A., voor wel ke fractie de heer Blom een verde ling van het beschikbare bedrag over alle ambtenaren bepleitte. Hij vreesde namelijk, dat als de hoge re ambtenaren hun tien miljoen ontvangen, de lagere en de middel bare als gevolg van de bestedings beperking niet meer aan de beurt zullen komen. Hij had een amendement ingediend, dat de tien miljoen schrapte en een memoriepost op de begroting bracht om de bewindsman de gelegenheid in een salar geven alle ambtenaren in een salaris verhoging te doen delen. Zijn misver stand was, dat hij aannam, dat de 10 miljoen dan in elk geval ook aan de lagere ambtenaren ten goede komen. De minister verklaarde uitdrukkelijk, dat er niets gebeuren zou. als de tien miljoen voor de topsalarissen niet werden toegestaan. Nadat prof. Oud aan de heer Blom verweten had, dat hij met, zijn amen dement de regering in het hart trof, omdat het eigenlijk een votum van afkeuring was, verwierp de Kamer het amendement met 76 tegen 57 stemmen. Tegen waren de K.V.P. op één lid na, de A.R. op één lid na, de C.H. op zes leden na, de V.V.D. en de C.P.N. Toen was de weg voor aanne ming van de post van tien miljoen voor de hogere ambtenaren vrij. Een debatje over de benoeming van een r.-k. burgemeester in Den Haag, dat de standpunten niet nader tot elk aar bracht, ging aan het salarisdebat vooraf. Mr. Luns: garanties nodig voor Israël De Ver. Staten, India en nog vijf landen hebben vrydag besloten geza menlijk twee resoluties by de algeme ne vergadering in te dienen, waarin de els van onmiddellijke terugtrek king der Israëlische troepen uit Egyp te herhaald wordt. Na de terugtrek king der Israëliërs zouden de V.N.- troepen langs de bestandsgrenzen van 1949 gelegerd moeten worden. Egypte heeft naar verluidt beloofd zich niet tegen de resoluties te zullen verzetten. Een Israëlische reactie is nog niet békend. De vijf andere indieners van de re solutie zijn, naar verluidt: Noorwe gen, Indonesië, Joego-Slavië Brazilië en Columbia. Uit goedingelichte bron is verno men, dat Canada niet bereid is de tweede resolutie te steunen, omdat het, indien nodig, een amendement wil kunnen indienen. Canada zou zich bezorgd maken over het feit, dat de uitleg die aan de resolutie gegeven wordt, de Israëli's sterken kan in hun weigering om hun troepen terug te trekken. Canada zou alleen de re solutie willen steunen als Israël tij dens het debat zijn instemming met de besluiten betuigt.. Op vragen van 't Tweede-Kamer lid de heer Goedhart heeft de Ne derlandse minister van buiten landse zaken mr. Luns onder meer geantwoord, dat voortgaande druk op terugtrekking van de Israëli sche groepen niet verantwoord is, wanneer daarmee geen redelijke waarborgen aan Israël worden ge geven, dat de „status quo ante" niet zal terugkeren. Uit een tussentijds rapport aan de Verenigde Naties over het bergings werk in het Suezkanaal is gebleken, dat meer dan de helft van de obsta kels reeds verwijderd is. De Neder landse regering heeft in navolging van andere landen aan de secretaris- Eeneraal van de Verenigde Naties, ag Hammarskjöld. meegedeeld, dat zjj bereid is een voorschot van een half miljoen dollar te verstrekken voor de financiering van de bergings werkzaamheden. De Srltse afgevaardigde sir Pierson Dlxon heeft bij Hammarskjöld erop aangedrongen, de onderhandelingen over de vrije doorvaart in het Suez kanaal zo spoedig mogelijk te laten beginnen. Deze foto toont een dertig Ka- paukoeleiders, Berg-Papoea's, die betrokken waren bij de door onbekende oorzaak ont stane opstandige beweging rondom de Wisselmeren in Ne derlands Nieuw-Guinea, onder bewaking van een Papoea-po litieman in gevangenschap bij de politiepost te Enarotali. De mannen hebben zicli schuldig gemaakt aan moorden, wreed heden en brandstichting. Ruim 30 doden Bij het New Yorkse vliegveld La Guardia is vrijdagavond een viermo torig vliegtuig van de „Northeast Airlines" op de zuidelijke punt van Rikers Island in de East River ge sfort. Het toestel had 93 personen aan boord en was op weg naar Miami. Zestig inzittenden zijn gered. De 33 anderen worden vermist. Zij zijn, naar men vreest omgekomen. Het toestel was in een sneeuw storm van het vliegveld opgestegen. Twee mijnwerkers in België ingesloten In een schacht van de mijn te Fon- taine-l'Eveque in België (acht kilo meter van Charleroi) heeft zich een instorting voorgedaan, waardoor op een diepte van meer dan 1100 meter zeven mannen werden ingesloten. Vijf van de zeven (drie Italianen, een Pool en een Litauer) zijn later onge deerd uit dè mijn gebracht. Twee (een Duitser en een Italiaan) zijn nog niet gered. Tien „Friendships" voor Argentijnse maatschappij De Argentijnse luchtvaartmaat schappij „Aerolineas Argentinas" heeft, naar wij vernemen, tien Fok ker „Friendships" besteld, welke door de „Fairchild"-vliegtuigfabrie- ken in de Verenigde Staten in licen tie zullen worden gebouwd. De Ar gentijnse maatschappij zal deze vliegtuigen op de binnenlandse lijnen inzetten. Men is tot de aanschaffing van de „Friendships" overgegaan, omdat dit type vliegtuig ook uitste kend geschikt is voor landingen op en vertrek van de vliegvelden in de Argentijnse pampa. Vier Britse studenten door Hongaren vrijgelaten De Hongaarse regering heeft aan Groot-Brittannië medegedeeld dat de vier in Hongarije gearresteerde En gelse studenten vandaag uit het land zullen worden gezet. Volgens een be richt van het Hongaarse persbureau M.T.I. hebben de studenten bekend schuldig te zijn en spijt betuigd voor hun daden. Derhalve had de Hongaar se regering besloten hen vrij te laten. SLUITSTUK VAN HET HERSTEL In Kruiningen onthulde de commis saris der kóningin het monument, dat aan de februari-ramp herinnert. FOTO P.Z.C.) Indrukwekkende herdenkingsdienst ALS OP DIE RAMPZALIGE ZON DAG dreven in snelle jacht de laaghangende regenwolken over het nu herrezen Kruiningen, toen de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vrij dagmiddag om kwart over drie in de tuin van de hervormde kerk het bronzen monument onthulde, dat blijvend zal herinneren aan de on gelijke strijd tegen de woedende, kokende zee, waarin tweeënzes tig dorpelingen ten onder gingen. Honderden inwoners, jongeren en ouderen, evenals vele autoriteiten herdachten hier met enkele ogen blikken eerbiedige stilte de slacht offers, nadat eerst in een indruk wekkende kerkdienst de gedachten bij de ramp bepaald waren ge weest. Een plechtigheid, waarin naast diepe deernis met- de slachtoffers, ook de danktoon klonk over wat in drie en een half jaar tot stand kwam. Op de puinhopen verrees ccn nieuw Kruiningen, zodat de onthulling van het monument te vens mocht worden gezien als 'n waardig sluitstuk van de weder opbouwperiode. Kruiningen rouwde op deze eerste februari. Van alle openbare en ook vele particuliere woningen woei de driekleur halfstok. In dichte drom men trokken velen tegen twee uur naar de gerestaureerde hervormde kerk om met de zeer vele genodig den, die op enigerlei wijze aan de hulpverlening en de wederopbouw hadden meegewerkt, de officiële herdenkingsdienst bij te wonen. Ve len moesten met een staanplaats genoegen nemen. Burgemeester A. Schipper sprak eerst een begroetingswoord. Met de emmissaris der koningin waren alle leden van Ged. Staten met uitzon dering van ir. Dikötter, door ziekte verhinderd tegenwoordig. Voorts o.a. verschillende burgemeesters uit omliggende gemeenten en ambtena ren van Wederopbouw, Waterstaat en Landbouwberstel. Ook de burge meester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, gaf weer van zijn mede leven blijk. In bewogen woorden herinnerde burgemeester Schipper in dit kerk gebouw, „waar reeds eeuwenlang de bevolking haar vreugde en droefe nis bracht", aan de rampzondag van 1 februari 1953, toen deze gemeente in ellende werd gedompeld en 62 in- KORTE PREDIKATIE HET GEBED Hereleer ons bidden, zoals ook Johannes zijn discipelen geleerd heeft". Lukas 11 vers 1 (slot). Wat een van de discipelen van Jezus aan zijn Meester gevraagd heeft, moeten wij ook vragen, willen wij recht bidden. Wellicht bevredigen on ze eigen gebeden ons niet, omdat onder het bidden onze gedachten af zwerven vaar andere dingen dan naar het hoogste goed. God lijkt ons ver, en wij zuchten: O, Heer, die mij niet naar de ellendigheid van mijn gebeden,'maar naar de grootheid van Uw ontferming! En als we dan in het Evangelie lezen, hoe Jezus bad, wélk een ongebroken gemeenschap met de Vader Hij bezat, dan wordt het ons bang te moede en wij vragen ons af: Is mijn bidden eigenlijk wel echt bidden „Herc, leer ons bidden". Wat er aan het gebed van de discipelen ont breekt, staat er niet by. Misschien vinden wij dit jammer, 't Kan ook zijn, dat z{) dit niet precies zouden hebben kunnen zeggen. Zo ook wij niet. Maar dat er wat aan hapert, dat weten wij en daarom vragen wy: „Here, leer ons bidden". Dat houdt o.rn. in: Leer my op tijd bidden. Veel nederlagen in de gees telijke strijd worden geleden, omdat we te laat baden. Hadden wy, toen de verleiding tot zondigen zich voordeed, gebeden om kracht, dan zouden wij die zeker ontvangen en niet gezon digd hebben. Bidden om vergiffenis na bedreven kwaad is goed; bidden om standvastigheid by aanvechting is beter. „Leer ons bidden". Dit houdt ook in: Leer my volhardend bidden, Som. mige mensen bidden wel één-, twee- of driemaal, maar als er dan nog geen verhoring komt, houden zij er mee op. Dat heeft de profeet Elia ook niet gedaan, toen hij op de Kar- mél zich neerboog voor God tot zevenmaal toe. Alleen op het vol hardend gebed werkt Goa wonderen van genade. „Leer ons bidden". Het houdt ver der in: leer mij zó bidden, dat Gij, o neer, de eerste zijl in mign hart en dus ook in myn gebed: Uw Naam worde geheiligd, Uw Koninkryk ko- me, Uw wil geschiede en dan pas: Geef ons heden ons dagelijks brood. „Leer ons bidden". Tenslotte houdt het in: Leer mij vertrouwend bidden. Pleitend op Uw belofte: ,J3idt en U zal gegeven worden." Krdbbendijke. J. v. LÉEUWEN woners de dood in de golven vonden. Soms vechtend om behoud in weg zinkende huizen, maar ook velen m de slaap verrast. Dank bracht dc burgemeester aan de redders, die met hun boot jes het geweld der wateren trot seerden, dank ook aan de honder den die later te hulp kwamen. Het medeleven was ontzaglijk groot, in dc eerste plaats van de leden van de koninklijke familie, die te midden van de lijdenden troost volle woorden spraken. De perio- Vervolg op pag. 10) OPKLARINGEN Opklaringen en later op de dag en kele verspreide buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Minder zacht. ZON EN MAAN 3 februari. Zon op 8.19 onder 17.33 Maan op 9.08 onder 21.49 4 februari. Zon op 8.18 onder 17.35 Maan op 9.28 onder 22.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1