PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer maakt het mr. Struycken moeilijk met salariskwesties Bezwaren tegen plan voor Europese markt Berekeningen in waren in feite rapport-Haccou té voorzichtig BRANDEND VLIEGTUIG KWAM OP SCHOOLPLEIN TERECHT 200e jaargang - no. 27 Dagbladuitga v« van de Urm* Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: "W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer, Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 0.50 p. kw.; fr. p.p. f 8,75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 februari 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 35 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Mtddelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2356 4 lijnen Cb.g.g. M of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. «3, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, teL 20: Terneuzen, Brouwenjstr. 2; Zlenkzee: N. Bogerdstr. 24. tel. 2 PLEIDOOI VOOR PRO MEMORIE-POST Blom (P.v.d.A.) dient amendement in tegen „automatisme" (Van onze parlementaire redacteur) Als we de minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, die donderdagmiddag in de Tweede Kamer zijn begroting voor 1957 ver dedigde, mogen geloven, dan is hjj bereid het een en ander aan de sa larissen van het rijkspersoneel te doen. Op de aandrang, die in deze richting van verschillende kanten op hem was uitgeoefend, gaf hij al thans te kennen, dat hij, wat de lagere ambtenaren en de rjjkswerk- lieden betreft overleg wil openen over de gelijktrekking met overeen komstig personeel bij particuliere ondernemingen; tot invoering van de werkclassificatie met ingang van 1 januari 1958 en tot afschaffing van de periodieke verhogingen. Dat zou dan in enige fasen moeten geschieden. De bewindsman achtte het niet mogelijk op dit ogenblik voor de middelbare ambtenaren tot een verbetering der salarissen te ko men. Wel, zo vond hij, was er be hoefte aan herziening van de af stand tussen de salarisschalen van de verschillende groepen. De mi nister was bereid hieromtrent over leg te plegen zodra hij financieel wat meer licht heeft gekregen. De verhogingen van de salarissen der topfunctionarissen besprekend, betoogde mr. Struycken, dat de nood zaak van verhoging voor bepaalde groepen gebleken was, omdat er een te groot verschil is met het particu liere bedrijfsleven en da.t het aantal groepen zich steeds heeft-uit- gebreid. Hij achtte het vrijwel onmo gelijk uitzonderingen te maken. Lezen tv T ij lezen veel in Nederland...... W Een detectiveromannetje In v v de trein, en thuis een tijd schriftof een krantje...... We pakken ook wel een studieboek of een gedegen roman, die we meestal geleend hebben van een kennis of ge haald hebben uit een bibliotheek. We lezen dus veel, jong en oud leest, ge zond en ziek leest. Nu heeft men zich de laatste tijd wel ongerust gemaakt over onze le zende oudjes. Niet omdat ze een voor liefde hadden voor slechte lectuur, want zulke stouterds waren het ook weer niet. Maar de zorg voor de ouden van dagen is heel erg in de mode en daarom wordt er ook gepraat over de lectuurvoorziening voor de oudjes. Er zijn al een soort richtlijnen uitge- knobbeld door deskundigen. Deskun digen zijn in dit geval mensen, die al tijd in de boekuitlenerij zitten, die tijdschriften vol boekbeoordelingen lezen, die voordrachten over boekbe oordeling volgen en die dan aan elk aar doorgeven wat „je van het" is op het gebied van de lectuur voor onze oudere dames en heren. Het klinkt allemaal erg gewichtig en ook een beetje overdreven. Meestal weten onze oudere da mes en heren heel goed wat ze willen lezen en een handige leeszaal-juf ont dekt na een week al, dat ze aan die klantjes waarlijk niet alles kan slij ten. Dat schikt bijna altijd vanzelf en als het een keer mis is, dan komt men werkelijk wel het verkeerd gekozen boek ruilen. Het ging dus vrij goed met de boekuitlenerij aan de oudjes. En wat de boekverkopers betreftdie wisten waarlijk wel wat ze konden verkopen aan hun oudere cliëntèle. Behalve de deskundigen, zat er dus eigenlijk niemand te snakken naar voorlichting over lectuur voor ouden van dagen. Alleendit lectuurge- not was niet officieel geordend. Het ging zo maar vanzelf vrij goed!! Maar daarmee neenit men in de kringen van de deskundigen geen ge noegen. Voor deskundigen moet alles geordend zijnMen heeft maatsta ven of men heeft ze niet! En als ze er zijn, dan zullen ze er even goed zijn voor ouden van dagen als voor jeug dige spring-in-'t-velds! Dus zijn er deskundigen in .Neder land, die thans voorlichterfj plegen over de boeken, welke men kan slijten aan oudere dames en heren. Ze doen dat zo maar. Alleen om dat het hun vak is en zonder dat er uit de kringen van de oudjes noodkre ten zijn geslaakt. Wat moeten die oudjes zich nu toch wel verzorgd ge voelen!! Ze zouden echter geen goede des kundigen zijn als ze ook niet ontdekt hadden, dat er nog an dere terreinen braak lagen voor de voorlichterij. Zo is men er in Amster dam achter gekomen dat vriendelijke dames in de ziekenhuizen rondgaan en daar niet alleen gezellige babbeltjes maken met de zieken, maar ook vra gen of ze behulpzaam kunnen zijn bij het aanbrengen van lectuur. Vanzelfsprekend deden die dames dat werk tactvol en ze luisterden naar de wensen van de patiënten. Van dit geliefhebber moest men echter bij de officiële boekuitlenerij dat was de dienst der openbare lees zalen niets hebben. Hier moest in- (Vervolg op pag. 3) De kwalificatie „automatisme", die de socialistische afgevaardigde, de heer Blom, voor deze salarisverho ging had gebruikt, wees de minister af, evenals trouwens diens denkbeeld om een pro memorie-post op de be groting te brengen voor de verbete ring van de salarissen en een com missie van drie deskundige mannen te benoemen die de zaak zal dienen te bestuderen. MINISTER STRUYCKEN ....nog niet zeker van zijn zaak. Als geen sprake is van automatis me, waarvan dan wel? vroeg de heer Blom, die allerminst overtuigd was bij de replieken. Zo weinig was dit lid overtuigd, dat hij van pseudo-toe- zeggingen van de bewindsman ge waagde. De afschaffing van de perio dieke verhogingen, aldus verduidelijk te hij, is een wassen neus, aangezien verreweg de meeste rijkswerklieden op hun maximum staan. En de invoe ring van de werkclassificatie Zes jaar geleden had men hem reeds ge zegd, dat zij een kwestie van enkele maanden, hoogstens van een jaar zou zjjn. De heer Blom diende een amende ment in om voor de salariëring van de ambtenaren een pro memorie-post in de begroting op te nemen. Zijn be doeling was de regering gelegenheid te bieden tot een salarisverbetering van het rijkspersoneel, die niet ge kenmerkt wordt door automatisme, dus zich niet beperkt tot de groep van de hogere ambtenaren. Misschien zou de minister het met de fractie van de Partij van de Arbeid nog wel klaarspelen, maar het minder aangename voor hem was, dat .het amendement onderte kend was door afgevaardigden van de C.H.U. De christelijk historische heer Bernink zeide na de rede van de minister gesterkt te zijn in zijn overtuiging, dat de verhoging van de topsalarissen aangenomen dient te worden, maar, zoals de heer Beernink denkt niet zijn gehele fractie er" over. De heer Van der Zande van de K.VP. deelde mee, dat de grote meerderheid van zijn fractie met de minister meegaat. De liberale heer Van Dijk verklaarde zich te gen het amendement. Niettemin hoopte hij, dat op zo kort mogelij ke termijn Iets voor de middelbare en lagere ambtenaren gedaan zal worden. De vraag is nu wat de Antl-RcvoJu- tionairen doen en hoe de lijn tussen voor- en tegenstanders door enkele andere fracties loopt. In elk geval is mr. Struycken nog niet volkomeu ze ker van zijn zaak. In het verv olg van zijn rede erkende de minister, spre kend over het rijkspersoneel, dat het georganiseerd overleg niet bevredi gend rolt. Hy kondigde verder aan, dat het de bedoeling is spoed te be trachten met de aanpassing van een aantal wetten aan de opheffing van het arbeidsverbod voor de gehuwde ambtenares. BOTSING IN DE LUCHT BOVEN CALIFORNIË Vier kinderen gedood, vele gewonden Een straaljager van de Amerikaan se luchtmacht is tijdens een vlucht boven het dal van San Fernando in Californië in botsing gekomen met een viermotorige DC-7B. De straalja ger stortte in een diep ravijn; het transporttoestel kwam brandend op een schoolplein terecht, waar kinde ren aan het spelen waren. De gevol gen waren ontzettend. Volgens de eerste berichten werden vier kinderen gedood en twintig gewond. Het transporttoestel had vier man aan boord. De laatste woorden, die men opving waren: „Mijn God, zeg tegen mijn vrouw De piloten van de straaljager, een 1-33 trainer, wisten zich door hun parachutes in veiligheid te stellen. Omtrent het lot van de bemanning van het transporttoestel is tot dusver niets bekend. Auto op onbewaakte overweg gegrepen: 2 doden. Donderdagmorgen is op de onbe waakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek bij Breda een personen auto door de elektrische trein Breda- Rotterdam, gegrepen. De beide inzit tenden van de auto werden gedood. Het waren twee assistenten van een veearts uit Breda. De slachtoffers zijn de 62-jarige heer D. uit Breda en de 25-jarige heer M. uit Utrecht. De overweg is niet beveiligd door een knipperinstallatie, Eisenhower verklaart Kentucky tot rampgebied President Eisenhower heeft de overstroomde gebieden in Kentucky tot rampgebied verklaard, nadat ten gevolge van de overstromingen tien personen om het leven kwamen. Kentucky dat het zwaarst getrof fen is zal federale bijstand krijgen. West-Virginia heeft ook om hulp ge vraagd. Virginia en Tennessee hadden da genlang regens te verduren, welke de kleine bergbeekjes in woedende stromen hebben veranderd. Verschillende steden raakten geïso leerd en zelfs helikopters zijn met in staat met hun lading voedsel en me dicijnen te landen. De schade wordt geschat op 15 miljoen dollar. Het grote viermotorige vliegtuig kwam dwars door hoogspanningska bels naar beneden en sloeg door twee muren van de speelplaats heen. Van alle kanten kwamen de ouders van de kinderen naar de school toe, waar zich onbeschrijfelijke tonelen afspeel den. Te Palermo zijn in de TJcciardone- gevangenis tweehonderd gevangenen in opstand gekomen omdat de nieu we directeur de gevangenisvoor schriften had verscherpt. Op de tele- foto ziet men op de achtergrond de gevangenis met de opsta/ndelingen op het dak. (voor verslag zie pagina 3) Bij burgemeestersbenoeming gaf geschiktheid doorslag Minister Struycken gaf uitleg in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). Over de benoeming van een rooms- katholieke burgemeester, mr. Kolf schoten in Den Haag, zei minister Struycken gisteren in de Tweede Ka mer, dat in een gemeente waar hoge eisen aan de burgemeester moeten worden gesteld niet primair gelet mag worden op zijn politieke richting. Hy verzekerde, dat hij niet zelf be gonnen was te zoeken naar 'n rooms- katholieke kandidaat en dat ook de Commissaris van de koningin in Zuid- Holland deze opdracht niet had. Doch ook heeft de minister niet by voorbaat een r,-k.-burgemeester wil len uitsluiten. Hij heeft de nieuwe ambtsdrager alleen willen beoordelen naar zijn geschiktheid en bekwaam heid en hij meende in mr. Kolfschoten een goede burgemeester gevonden te hebben. Er was één kandidaat van niet-katholieke huize, die in alle opzichten aanvaardbaar voor hem was, maar deze was niet bereid de functie te aanvaarden. De minister gaf toe, dat er in Den Haag geen r.-k. meerderheid is, maar daar staat tegenover, dat er ook geen andere meerderheid is. Hij verzekerde, dat geen nieu we koers ten aanzien van de be noemingen is ingeslagen en hij weigerde aan de communistische heer Wagenaar mede te delen hoe de stemming in de ministerraad geweest is. zo er al een stemming geweest is. Eeuwenoud anker werd opgevist bij Zeebrugge Ten noordwesten van Zeebrugge is een groot anker opgevist dat ver- moedelij'k uit de 16e of 17de eeuw dateert. Het-ding is vervaardigd uit hout en ijzer en weegt 800 kilo. Nederlanders voor vrijhandelsgebied Een groep vooraanstaande perso nen uit het Nederlandse bedrijfsleven heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij een aantal elementen van het project voor een gemeenschappe lijke Europese markt voor Nederland onaanvaardbaar noemt. Indien voor deze punten geen aanvaardbare rege ling meer kan worden getroffen, dan menen de ondertekenaren dat er voor Nederland welhaast geen andere mo gelijkheid, meer zal bestaan, dan zich van deelneming aan de gemeenschap pelijke markt te onthouden en dat Ne derland zich slechts zou kunnen scha ren bij die landen, welke nauwe rela ties met de gemeenschappelijke Euro pese markt wensen te onderhouden in de vorm van deelneming aan het in te stellen vrijhandelsgebied. De verklaring is ondertekend door prof. dr. J. R. M. van den Brink, H. van Heek Hzn., dr. H. M. Hirschfeld, E. Kupers, mr. J. Meynen, dr. P. Ri.i- kens, mr. M. P. L. Steenberghe en P. F. Zimmerman. In het bijzonder voor het kleine, dichtbevolkte Nederland, is economi sche integratie der voornaamste han delspartners, op langer zicht be schouwd, een levensvoorwaarde. De slagaders der Nederlandse economie liggen niet binnen de enge landsgren zen, maar zijn onverbrekelijk verbon den met het wereldverkeer. Als er één land is, dat behoefte heeft aan een zo vrij mogelijke internationale han del, welke niet wordt bedreigd door ingrepen der nationale overheden, met name in tijden van tegenspoed, dan is het wel Nederland. Vandaar, dat de ondertekenaars een gemeen schappelijke Europese markt, gegrond- IR. C. A. L. HORSTMANN VERKLAARDE Veruoer over Westerschelde nam al weer toe; vaste verbinding nodig Ten aanzien van de vaste verbinding heeft het jaar 1956 ons een heel stuk verder gebracht, zo verklaarde de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, ir. C. A. L. Horstmann, tijdens zijn gisteren uitgesproken jaarrede. Het rapport van prof. Haccou, dat het vraagstuk in cijfers uitdrukte, heeft ver helderend gewerkt, ofschoon de ontwikkeling tijdens het afgelopen jaar, waarin het vervoer over de Westerschelde wederom met 9 is toegenomen, de vaste overtuiging heeft geschonken, dat de bereke ningen té voorzichtig zijn geweest. Neemt men aan, dat de jaarlijkse toename lineair is en ook dat is weer zeer voorzichtig dan komt men voor het veer PerkpolderKruiningen voor 1970 uit op een aantal auto's van 730.000. Werd een jaar geleden een vas te verbinding een utopie genoemd en zei een hooggeplaatst Zeeuws politicus, dat men geen hersen schim moest najagen, thans, aldus ir. Horstmann, kan men zelfs zeggen, dat een vaste verbinding over de Schelde als een noodza kelijkheid wordt beschouwd. Het college van Gedeputeerde Staten gaf dit vraagstuk de hoogste prioriteit. Beter begrip in Zeeland voor deze kwestie is de winst, die 1956 heeft gebracht. Dat de minister van Verkeer en Waterstaat een hard „neen" ove rigens zonder argumenten heeft laten horen, moet men niet zo zwaar nemen. Er is weinig tijdelijker dan een ministerieel woord. In dit ver band wees spreker op het ministe riële optimisme vóór de verkiezingen en de malaise-stemming erna. En om bij het ministerie van Verkeer en Waterstaa tte blijven, op de toezeg ging voor vrije veren, door de minis ter-president bekrachtigd. Een vaste verbinding is niet alleen nu, maar nog veel meer in de toe komst nodig en de heer Horstmann heeft het volste vertrouwen, dat het „neen" van vandaag spoedig zal zijn verklonken. Waar het om gaat, is dat men elkaar gaat begrijpen en hoe moeilijk dit is, wanneer het ministe rie van Verkeer en Waterstaat niet antwoordt, zal ieder duidelijk zijn. Zo werd nog steeds geen antwoord ont vangen op het adres der samenwer kende Zeeuwse Kamers over de veer diensten en heeft ir. Maris, op een herhaald verzoek om een onderhoud te mogen hehhe.n over het rapport- Haccou, nog steeds niet geantwoord. Vaste verbinding Ir. Horstmann zeide vervolgens dat het een ieder duidelijk zal zijn, dat een vaste verbinding naar Zeeuwsch-Vlaanderen nooit rendabel zal kunnen zijn voor 90.000 inwoners, waarvan dan nog een gedeelte direct georiënteerd is op Walcheren. Doch ook hier moet men, over de grenzen heen, verder zien. De rechte verbinding van Rotterdam de grootste Euro pese haven naar het Franse in dustriegebied is even lang als van Rotterdam naar het Roergebied. En niet alleen het gebied van Lille en Valenciennes, maar ook Kortrijk en Gent zullen belang hebben bij een korte, goede ver binding met deze haven. En dat zelfde geldt voor Rotterdam. En deze kortste weg loopt over Gent vest op de principes van internationa le vrijhandel, onvoorwaardelijk toe juichen. Wat nu echter het algemene ka rakter van de thans in concept ge reedgekomen voorstellen voor een gemeenschappelijke Europese markt en daarop aansluitend vrij handelsgebied betreft, gevoelen de ondertekenaars zich echter in ge nen dele gerust. Het ware onjuist te verlangen, dat het zogenaamde gemeenschappelijke builentarief nagenoeg gelijk zal zijn aan het lage Benelux-tarief. Even onjuist is het echter, indien aan de landen met een protectionistisch tarief bij de vaststelling van het gemeen schappelijk buitentarief teveel con cessies worden gedaan. De ondertekenaars menen, dat van een dergelijk tevee! sprake is in de huidige voorsteilen. Voorts zal juist naar hun mening de optrekking der sociale voorzie ningen tot een voor alle deelne mers gelijk niveau de concurren tieverhoudingen op onaanvaardba re wijze verstoren. Als derde belangrijke punt wordt het geheel van regelingen ten aanzien van de landbouw genoemd. De schrij vers van de brief kunnen zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat de beoogde regeling op landbouwgebied verder gaat en derhalve blijvende zui ver protectionistische elementen op dit gebied bevat. Een door het produktschap voor margarine, vetten en oliën ingestelde bestuurscommissie voor de Westeuro- pese integratie, heeft namens het be stuur van het produktschap in een brief aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening even eens bezwaren kenbaar gemaakt. Verhoging gastarieven wordt toegestaan De minister van economische za ken heeft, naar „Het Parool" meldt, geen aanleiding gevonden om de ver zoeken tot verhoging van gastarieven, die door een vijftigtal gasfabrieken over het gehele land verspreid waren ingediend, af te wijzen. Prinses Beatrix' verjaardag wordt morgen gevierd De negentiende verjaardag van prinses Beatrix verliep op het paleis Soestdijk in alle stilte. De prinses was gisteren niet ten paleize aanwe zig. Zij zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, het feest eerst zater dag aanstaande in de familiekring vieren, tezamen met de verjaardag van prinses Margriet. Kroesjtsjew en Boelganin in lente naar Finland De leider van de communistische party in de Sowjet-Unie, Kroesjtsjew en premier Boelganin hebben een uit nodiging aangenomen van de Finse premier, Fagerholm, voor een bezoek aan Finland. Waarschijnlijk zal de reis worden gemaakt in de komende lente. (Vervolg op pag. 8) DE VERWACHT... ZACHT. Over het algemeen zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 2 februari. Zon op 8.21 onder 17.31 Maan op 8.49 onder 20.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1