Kritiek op benoeming van een r.k. burgemeester in Den Haag Meer dan vijfduizend mijl over de oceaan met een half schip KLANKBORD j VADER VAN WILMA MONTESI ONGELUK WAS DOODSOORZAAK Tweehonderd smullende dames DONDERDAG 81 JANUARI 1987 PROVINCIALE ZBEÜWSB COURANT MENINGEN BOTSTEN IN TWEEDE KAMER J. H. Scheps: Stadskarakter genegeerd Prof. Oud: Bekwaamheid gaat voor (Van onze parlementaire redacteur) Over de benoeming van de rooms-katholieke burgemeester rar. Kolfschoten in Den Haag is woensdagmidag in de Tweede Kamer door enkele afgevaardigden uitvoerig gesproken, waarbij de verschillende standpunten duidelijk tegenover elkaar kwamen te staan. De liberale fractievoorziter, professor Oud, feliciteerde de regering met deze be noeming en zeide overtuigd te zijn dat zij een goede keus heeft ge daan. De staatkundig-gereformeerde ds. Zandt kwam echter zoals hij zei uit zijn reformatorisch beginsel tegen de benoeming op en waar schuwde tegen de toenemende „verroomslng" van ons land. En de socialistische heer Scheps hield de boot af door de benoeming niet onomwonden af te keuren maar toch ook niet zijn instemming ermede te betuigen. Hij constateerde dat zij niet past op het Haagse geestes leven de stad is veel meer protestants-christetyk dan rooms-katho- liek en ook niet op de politieke verhoudingen, aangezien de K.V.P. er ver bij de P.v.d.A. achterblijft. Professor Oud was allang tot deze overtuiging gekomen. We hebben een ongelukkig stelsel van benoe mingen, zo zei hij. In plaats van de regering zou de gemeente haar bur gervader moeten kunnen aanwijzen. Een progressieve gedachte, waarme de hxj bij dit kabinet wel geen in steming zou vinden, vreesde nij. Het feit, dat meestal een burgemeester uit een andere gemeente benoemd wordt, achtte hij al eveneens onjuist. De laatste tijd is bij dit alles nog het politieke touwtrekken in het kabinet gekomen. Minister Struycken, die eenzaam achter de regeringstafel zat te luisteren, trok de schouders op. „Jazeker", voegde professor Oud hem toe, „de minister zit nog zo kort in het kabinet, hij heeft het blijkbaar nog niet gemerkt!" Deze uitlating verwekte veel vrolijkheid, evenals een flitsende woordenwisseling tus sen profesor Oud en de heer Scheps van de P.v.d.A. Professor Oud con stateerde, dat de kleine groepen bij de burgemeestersbenoemingen in het gedrang komen. Daarover klaagt de A.R.P. en daarover klaagt de CJ-Ï.U. Over de V.V.D. wilde hij maar niet eens spreken. Nu claimde de christelijk-his- torisch afgevaardigde, de heer Beemink het burgemeestersschap in Den Haag voor de C.H. Dat vond prof. Oud fout. De V.V.D. kan dan evengoed Den Haag clai men. Trouwens, zo merkte hij ter loops op, een liberaal was de laat ste burgemeester van Den Haag, waarmede geen narigheid is ge beurd. De Kamer nam deze van zelfbewustzijn getuigende uitla ting vrolijk op. De C.H. wenste, dat de nieuwe commissaris van de Koningin in Gelderland een chris- teliik-histoirsche functionaris wordt. „Hij moet niet christeliik- historisch worden, hij moet net zijn!", interrumpeerde de heer Scheps snedig. Professor Oud ant woordde onmiddellijk, dat sommi- fen waarschijnlijk wel lid van de .v.d.A. worden om burgemeester te kunnen zijn. BEKWAAMHEID VOOROP. Overigens vond hij het christelijk- historische verlangen voor Gelder land gerechtvaardigd. Aangezien echter voor hem bekwaamheid voor op stond wenste hij de regering ge luk met de benoeming van mr. Kolf schoten in Den Haag. Professor Oud was er zeker van, dat de heer Kolf schoten zijn ambt voortreffelijk zal vervullen. Er is van sommige zijden gezegd, dat de beide anti-revolutio- nalre ministers in het kabinet met de K.V.P.-ministers hebben meege- stemd vóór de benoeming van mr. Kolfschoten en dat dus de A.R.P. er verantwoordelijk voor is, dat Den Haag een r.-k. burgemeester krijgt. Professor Oiul wilde niet van een stemmenverhouding in liet kabinet weten, omdat volgens hem de gehele WEER MIS. Kunt U zich nog herin neren dat James Coles, van de Ame rikaanse luchtmacht." zaterdag in Warrington, Noord-Engeland, gearres teerd werd toen hij voor de ambtenaar van de burgerlijke sstand stond? Hij zou toen trouwen met. de 17-jarige Pauline Kinsey, en Cole's comman dant vond dat hij niet genoeg verdien de. Twee minuten voordat het huwelijk een feit zou zijn werd Coles door twee mannen van de militaire politie in de kraag gepakt. Juist. Wel, op de basis stopte men James Coles in de cel. Maar blijkbaar kon hij Pauline toch niet vergeten, want hij zag kans te ontsnappen. Drie dagen bleef hij voortvluchtig. En gisteren is hij weer gepakt, on dervoed en uitgeput. Hij had blijkbaar fezworven, of zwervend potmeht 'auline te benaderen. Enfin, nu zit liy weer in de cel.. FASCISTEN. Dit is de dialoog, die men thans kan horen in een fabrieks- lift: „Welke verdieping, heer graaf?" „Tweede graag, baron". Die fabriek staat dan iri Boedapest. Vanwaar deze plotselinge hausse in voorname afkomst, zult ge vragen. Want het zijn niet alleen de liftknecht en een toevallige passagier die elkaar zo eerbiedig betitelen, in heel het be drijf is het thans goede toon, elkaar met graaf, baron, markies en hertog aan te spreken. Het is eenvoudig het antwoord der arbeiders op de bewering der regering, dat slechts de reactionairen en fascis ten onrust zaaien. ministerraad voor deze benoeming verantwoordelijkheid draagt. Ds. Zandt constateerde ln overeenstem ming met een Haags Christelijk dagblad, dat in het college van B. en W. nu twee r.-k. wethouders, een r.-k. burgemeester en een r.-lc. ge meentesecretaris zitten en dat net college daardoor overwegend r.-k. is. In het zuiden van het land, zo merk te hij op, hebben in sommige plaat sen niet-r.-k. ambtenaren nog niet eens een kans op een benoeming, om dat ln de advertenties voor sollici tanten als voorwaarde gesteld wordt, dat zij rooms-katholiek moeten zijn. De socialistische heer Scheps wenste over het benoemingsbeleid nadere in lichtingen van de regering. De minister antwoordt vandaag. Opening Boekenweek met declamatie en ballet. De Boekenweek 1957, die zal wor den gehouden van 30 maart tot 6 april a.s., zal op vrydag 29 maart worden geopend met de traditionele gala avond in de Stadsschouwburg te Am sterdam, gevolgd door het schryvers- bal. Het programma dat zal worden uit gevoerd bestaat voor de pauze uit het optreden van Nel Oosthout, die ver halen van Louis Couperus en Harry Mulisch zal voordragen, waarna het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell „Dessins pour les six" ten tonele zal brengen, op muziek van Peter Tsjaikofsky, choreografie; John Taras. Na de pauze verzorgt het ballet, be geleid door het Amsterdams Kunst- maand Orkest onder leiding van An ton Kersjes, de premire van „Gradua tion Ball", muziek Johann Strauss, choreografie: David Lichine. In een graftombe op een kerkhof bil Genua is een geheime wapenopslagplaats ontdekt, die vijf machinegeweren en 62 geweren bevatte. In Ancona zijn tn een verborgen opslagplaat» 4000 mortier- en handgranaten gevonden. Het Wereldgebeuren I Weer een idee Canada's minister van buitenland se Zaken Lester B. Pearson staat erom bekend, dat hij niet van plechtstatigheid houdt. Wanneer hij iets ln het midden te brengen heeft, HET PROCES IN ITALIË Koning Saoed van Saoedl-Ara- bië is in New York aangeko- he men, waar hij verwelkomd werd door mr. Cabot Lodge, de Amerikaanse vertegenwoordig he ger in de V.N. I De dood op de weg Op de rijksweg Enschede-Glanerbrug is woensdagavond een in de richting van de grens rijdende motorrijder te gen een boerenwagen, die de weg overstak, opgereden. De motorrijder en zijn duopassagier, beiden Duitsers, werden op slag gedood. De slachtof fers zijn F. Reck en W. Broek uit Gro- nau. beiden 20 jaar oud. Woensdagmiddag is het 12-jarige meisje H. de R. uit Haarlem-Noord, dat met een vriendinnetje op de rijks straatweg in zuidelijke richting fiet ste, gevallen en door een autobus van de N.Z.H.V.M. overreden. Kort daarop is het kind overleden. In Rome draait film met „Zwarte Zwaan" De vader van Wilma Montesi beeft voor de rechtbank in Venetië ver klaard, dat de familie ervan overtuigd is geraakt dat zijn dochter op de 9e april 1955 door een ongeluk om het leven is gekomen bij het nemen van een voetbad in zee. Vader Montesi zei dat Wilma vóór Angelo Giuliani geen vrienden had gehad en dat ze slechts zelden met hem alleen was uitgeweest. „Wilma ging bijna altijd met haar zuster uit, zodat men hen zelfs de „Siamese zus jes" noemde". Voor zover Montesi wist, ging Wilma nooit met haar van de familie vervreemde oom Giuseppe uit en was ze ook niet „het type meis je" om een heimelijk afspraakje met iemand op de bewuste avond gehad te hebben. Volgens de moeder had Wilma wel eens last van'flauwtes gehad. Anna Maria Caglio (de Zwarte Zwaan), de voornaamste getuige a charge in 't proces-Montesi, speelt de hoofdrol in een Italiaanse film, ..Het meisje van de Venetostraat", die thans te Rome draait. Vermoe delijk zal zij de volgende week in het proces worden gehoord. Italiaanse bladen hebben de veron derstelling geopperd, dat deze film geproduceerd en gefinancierd is door de onechte markies Ugo Montagna, één van de drie voornaamste beklaag den in het proces, maar dat lijkt niet erg te kloppen met de felle aanvallen, •die de „Zwart© Zwaan" da eerste da gen van het proces op haar vroegere geliefde, Montagna, heeft gedaan. Maria Caglio speelt in de film de rol van een Romeins meisje, dat veel van partijtjes houdt en dat een leven zou leiden gelijk aan dat, wat in het algemeen aan het meisje wordt toe geschreven, dat dood op het strand werd gevonden op een middag in april 1955. Wanneer we mogen geloven wat het spreekwoord zegt, dat de liefde van de man door de maag leidt er zit in ieder geval wel 'n kern van waar heid in dan behoren de Beveland. se plattelandsvrouwen zeker tot de meest ideale levensgezellinnen. Want als de afdeling Zuid-Beveland West van hun bond 'n rijsttafeldemonstra tie organiseert, zoals woensdag in „de Prins van Oranje" te Goes, en er komen dan meer dan tweehonderd dames, dan blijkt hieruit toch wel een ernstig streven zich de liefde van man en verdere gezinsleden ook waardig te tonen. Omringd door een batterijvan elektrische kooktoestellen, en een reeks potten en pannen, waaruit heerlijke geuren opstegen, vertelde mevrouw Mary Brückel—Beiten uit Den Haag de dames hoe zij met al lerhande hier voorradige groenten heerlijke Hollandse'rijsttafels kun nen bereiden. Het bleef echter niet 1 bij praten alleen, want er werd ook aanschouwelijk onderwijs gegeven, Mevrouw BrückelBeiten demon streerde uitvoerig hoe de rijsttafels, waarvan het nuttigen voor zeer ve len een culinair festijn vormt, moe ten worden bereid. Tot slot van deze leerzame middag moest er vanzelf sprekend ook worden geproefd. By. na alle dames namen een bordje rijst met toebehorenom met verhitte ge zichten vanwege de sterk gekruide lekkernijen en voorzien van 'heel wat nuttige wenken, huiswaarts te ke ren. Bij de aanvang van de bijeenkomst kon de presidente, mevrouw J, van WilligenE verse, de prettige mede deling doen, dat het ledental zodanig is gegroeid, dat de afdeling thans S01 leden telt. Het SOOste lid, mevrouw J. BalNoteboom van Wilhelmbiadorp, kreeg een bondslepeltje. (FOTO P.Z.C.) P.v.d.A.: Proefproces nodig over voetbalpools (Van onze parlementaire redacteur) Opnieuw vroegen woensdagmiddag bij de behandeling van de begroting van justitie deze twee onderwerpen de aandacht: de bloedproef voor de automobilisten, die onder invloed gereden hebben en de voetbalpool. Mejuffrouw Zeelenberg, juridisch expert van de P.v.d.A. vreesde, dat van de toelating van de bloedproef als bewijsmiddel niet veel zal komen, nu de medici zich ertegen verzetten. Tegenover de voetbalpool bleek zij niet afwijzend te staan, doch zij ver langde klaarheid. Nu glipt men door de mazen van de loterijwet heen. Het minste, waarmede de P.v.d.A. genoe gen kan nemen, zo zeide zij, is een proefproces en de benoeming van een staatscommissie, die de zaak van al le kanten zal bekijken. Ds. Zandt (s.g.p.) verklaarde zich krachtens zijn beginsel tegen voetbalpools. Hij vond, dat ze verboden moeten wor den. Ook voor aan winkelweken ver bonden loterijen verlangde hij een verbod. Auto van Prins Bernhard door het oog van een naald. Tankauto blokkeerde plotseling verkeersweg Van bevoegde zyde wordt het vol gende medegedeeld: „Toen dinsdag avond Z.K.H. prins Bernhard ln de door zijn chauffeur bestuurde auto uit de richting Apeldoorn kwam, reed bij Voorthuizen een tankauto zonder sein te geven uit een benzinestation de ver keersweg op, waardoor deze weg ge heel geblokkeerd werd. De chauffeur van de anto van de prins kon alleen een aanrijding voor komen door tussen het benzinestation en de tankauto In uit te wyken. De tankauto, die door was gereden, werd door de auto van de prins in gehaald en, zij het niet dan na enige moeite, tot stilstand gebracht. Desgevraagd heeft daarop de chauf feur van de tankauto zrjn rijbewijs af gegeven waarna dit aan de politie ter hand is gesteld. Een paar jaar geleden was een auto van de prins bij een verkeersongeval betrokken doordat een voorbijrijdende vrachtwagen, zonder reden plotseling naar de linkerkant van de weg reed, terwijl de auto van de prins passeerde. De bestuurder van die vrachtwagen is, hoewel hij het ongeval ongetwijfeld gemerkt heeft, zonder meer doorge reden en kon met opgespoord worden. Door deze ervaring geleerd is nu onmiddellijk nagegaan wie de berijder van de tankauto was." Showboatgezagvoerder Prior naar de Avro. Karei Prior, de man die zater dagsavonds met kundige hand de VARA-showboat op zijn plezierreis leidt, zal binnenkort op de brug door een ander vervangen moeten worden. Prior heeft namelijk de functie aanvaard van hoofd van de afdeling lichte muziek bij de AVRO. Prior, die waarschijnlijk in april aanstaande reeds zal overgaan, krijgt bij de AVRO ook vooral werk in de amusementssector. De AVRO heeft ook Gijshert Nieuwland, dirigent van de mari nierskapel aangetrokken. Nieuwland zal speciaal worden belast met za ken van orkesten en ensembles. Wij vernemen nog, dat deze mu taties bij de AVRO onderdelen zijn van een grotere interne reorganisa tie. doet hij dat zo eenvoudig mogelijk, liefst „langs zijn neus weg" en niet zelden wekt hij de indruk dat hij zjjn eigen belangrijkheid wil kleineren. Zijn gevoel voor de betrekkelijkheid aller dingen is een van de eigenschap- Ken, waaraan hij de roep te danken eeft, een humorist te zijn. Als een voorbeeld is wel eens te berde gc- bracht, wat hij zei over zijn werk als een der „drie wijzen" van de Navo: „Op mijn rc-is langs de hoofdsteden heb ik niet veel meer vernomen dan de gemeenplaatsen, die ik ook zelf ge bruikte Maar Lester B. Pearson, die een sportsman is (trainde hij in zijn jonge jaren niet voetbal- en hockeyploegen en maakte hij niet naam als baseballspeler zal spor tief moeten toegeven, dat hij wel eens wat al te bescheiden over zichzelf praat. Het valt op. dat hij vooral wan neer hij praat over problemen die de Verenigde Naties bezighouden, blijk geeft van een grote vindingrijkheid. Dat er ln november van het vorige jaar een internationale politiemacht van de Verenigde Naties in het leven werd geroepen die naar het Midden- Oosten werd gestuurd, was in eerste Instantie aan Lester Pearson te dan ken. Het was bij die gelegenheid, dat de volkerenorganisatie eindelijk de nodige „tanden" kreeg. Hierbij moet worden aangetekend dat deze tanden. vergeleken met die van de grote mo gendheden. nog niet veel meer vormen aan een melkgebit. En deze week is Lester Pearson iri de algemene vergadering der Verenigde Naties wederom met een idee op de proppen gekomen. Aan de orde is het rapport, dat de secreta ris-generaal, Dag Hammarskjöld, over de huidige toestand in het Mid den-Oosten heeft opgesteld. De En gelsen en de Fransen nebben de Suez- zone al ontruimd, zoals de Verenigde Naties indertijd eisten en Israël heeft zijn troepen teruggetrokken uit een groot deel van de Sinaï-woestyn. maar nog niet uit de kuststrook van Gaza. Die strook werd in 1948 door Egypte militair bezet na deel te hebben uitge maakt van het mandaatgebied Pales tina. Van de Gaza-strook uit opereer den in de afgelopen jaren de zelf- moordcommando's die de veiligheid van Israël bedreigden. Vandaar dat de Israëlische actie van herfst 1956 voor al ook op die Gazastrook was gericht. De Israëli's hebben nu te verstaan ge geven. dat zij zich niet zullen terug trekken voordat zij waarborgen heb ben tegen hervatting van die ,.fe- dayeen-activiteiten". Bovendien hou den de Israëli's stand in de strook langs de Golf van Akaba, van waaruit Egyptisch© vuurmonden de scheep vaart naar de Israëlische haven Eilath onmogelijk maakten. Ook voor de vrije vaart in die waterweg eist Is raël blijkens Hammarskjölds rap port, garanties. Hammarskjöld rap port kwam neer op verwerping van die Israëlische eisen. Het is immers de opdracht van de secretaris-generaal, de resoluties van de V.N. zo stipt mo gelijk uit te voeren. En in die resolu ties kwam tot dusver niets voor over een tegemoetkoming aan de wensen van de Israëli's. Wel kwamen in Hammarskjölds rapport een paar voorzichtige zinspelingen voor: de Verenig de Naties Zouden kunnen overwegen, de internationale politiemacht grotere bevoegdheden te geven, een V.N.-be- stuur in het leven te roepen voor de kuststrook van Gaza en internationale troepen te stationeren aan de Golf van Akaba om de scheepvaart naar Eilath voor Egyptisch geschut te vrijwaren. En het is nu aan deze ideeën, dat Lester Pearson heeft aangehaakt, toen hij dinsdag in de algemene ver gadering der V.N. een pleidooi hield om de terugtrekking van Israëlische troepen te laten volgen door een actie om te komen tot vreedzame verhou dingen in het Midden-Oosten. Er zou den in een resolutie regelingen kunnen worden getroffen om het politieleger aan weerskanten van de bestandslijn en in de strook van Gaza te gebruiken om infiltraties te voorkomen. Ook de kwestie van de scheepvaart in de Golf van Akaba zou door de Ver. Na ties geregeld moeten worden. Daar lag vols-ons hem eveneens een taak voor de V.N.-politiemacht. Afgevaardigden van verscheidene landen zijn onmid dellijk aan de slag gegaan, om die ideeën uit té werken in 'n ontwerp-re- solutie. Het is te hopen, dat deze reso lutie evenveel succes heeft als Pear sons eerste tips voor de politiemacht. Het gaat er immers om, niet alleen de Israëlische „agressie" teniet te doen. maar vooral ook om verdere Egypti sche gewelddaden te voorkomen. Want uiteindelijk is Egyte's houding de oorzaak van de spanningen in het gebied, waar de Verenigde Naties hun eerste tanden laten zien. En onderweg een incident Schepen komen er elke dag bij tientallen de Nieuwe Waterweg binnen, maar.... een half schip, is dat voor wat de Rotterdamse ha ven betreft, ooit gebeurd? Kapitein L. Westdyk (de oude) heeft, het met de „Thames" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst klaargespeeld om meer dan 5000 mijlen met dit wrakstuk want meer was het niet af te leggen, van Rio de Janeiro over de oceaan, bij storm en ontij en met ee^ on verwacht intermezzo bij Lissabon. Twee maanden geleden begon de reis. Een Franse sleepdienst had voor het karwei bedankt. Het be trof de resten van het vrachtschip „Farrapo" van de Braziliaanse „Lloyd", dat op de Braziliaanse kust op de rotsen was gelopen en door de elementen vernield. Het halve schip moest naar Eu ropa worden gesleept, want al was een deel naar de bodem van de zee verhuisd, het restant werd nog wel een nieuwe andere helft waardig- gekeurd. Boele in Bolnes zou er weer een heel schip van moeten maken en daarom werd alles wat nodig was dichtgetimmerd. Men was al onder de kust van Por tugal gekomen, toen kapitein West- dijlc een noodsein opving van het Noorse tankschip „Janina", dat in brand stond. Hij legde zijn sleep voor een poosje in de naven van Lis sabon neer en stoomde op naar de brandende „Janina". Doch daar aan gekomen, mocht hij er niet aan te pas komen, omdat een Pool reeds had vastgemaakt en zijn „buit" niet wilde afstaan. Niettemin verdween de „Janina" in de diepte en het wran ge resultaat voor de Pool was, dat enige leden van zijn bemanning ver dronken. De halve „Farrapo" is thans op de werf in Bolnes gearriveerd. Nadat de „Thames" voor het binnenbren gen in de Nieuwe Waterweg had ge zorgd, namen havensleepboten de taak over. Maar al is liet reeds tweemaal j voorgekomen dat sleepboten van L. Smit en Co een half schip op sleep touw namen en veilig overbrachten, deze reis van twee maanden over ruim 5000 zeemijlen zal toch lang in de geschiedenis van de zeesleepvaart blijven voortleven.... LESTER B. PEARSON ..vindingrijk VAVman De „Radio Corporation of America" heeft bijzonderheden bekendgemaakt van een. draagbaar apparaat, waarmee men langs elektronische weg tot op iso meter onder het zeeoppervlak vissen ka-> opsporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9