ZIERIKZEE INVESTEERDE IN VIJF JAAR VOOR 4,5 MIUOEN WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 31 JANUARI 1957 PROV1N01ALE ZEEUWSE COURANT 5 NIEUWJAARSREDE MR. DIJCKMEESTER In zijn dinsdagmiddag: in dc raad van Zierikzee uitgesproken nieuw jaarsrede, wees burgemeester mr. F. T. Dijckmeester op 't indrukwekkende programma van kapitaalwerken, dat in de afgelopen jaren is uitgevoerd. Van 1952 tot en met 1956 dus in 5 jaar is voor bijna 4'A miljoen gul den geïnvesteerd in openbare werken, woningbouw, gasfabriek, waterleiding, onderwijs, restauraties, uitbreidings plan, industrieterrein, herstel waters nood enz. Inkomsten vanwege de ramp en even tuele andere kapitaalinkomsten zijn in deze 4% miljoen niet begrepen. In 1956 werd voor bijna 2 miljoen ge ïnvesteerd. De beëindiging van het rioleringsplan, inclusief rioolwater zuiveringsinstallatie, dient men als ur gentie nummer één te zien. Men zal zich wellicht grote offers moeten ge troosten om dit plan tot een goed ein de te brengen. De bestedingsbeperking zal geen onoverkomelijk beletsel mo gen zijn, waar het gaat om zulke es sentiële voorzieningen. De financiële positie van de ge meente is niet gemakkelijk. Met grot- te moeite is het gelukt de begroting voor 1957 sluitend te maken, maar zij biedt dan ook nauwelijks nog ruimte. Zierikzee kan moeilijk worden ver geleken met gemeenten van dezelfde grootte. Waar treft men een naar ver houding zo groot aantal monumenten aan, welker instandhouding kapitalen verslindt? In welke andere centrumgemeente vindt men naar verhouding een zo rijk geschakeerd onderwijsapparaat en staat de bouw van vijf nieuwe scho len op stapel? Zijn er veel andere ge meenten, aldus de burgemeester, die zich voor de uitermate kostbare taak gesteld zien van het op peil brengen èn houden van een alweer naar ver houding zo grote lengte aan kade muren als in Zierikzee? oude stad zijn aantrekkelijkheid gaat verliezen. Het wegennet rondom Zierikzee werd verrijkt met de Laan van Sint- Hilaire, die m samenwerking met de herverkaveling kon worden aange legd. Met de aanleg van toegangswe gen tot het Rode Kruis-ziekenhuis, te weten de Koning Gustavweg en de Emil Sandströmweg wordt een aan vang gemaakt. Intussen is het wach ten nog op definitieve mededelingen inzake de grote verkeersweg langs Zierikzee. Overleg met de Rijkswater staat is hierover nog gaande. Keersluis Burgemeester Dijckmeester betreurde bet in hoge mate, dat bij nog steeds niet kon mededelen, dat de plannen voor de keersluis de vereiste goed keuring hebben verworven. Verheu gend is anderzijds, dat zojuist de de finitieve mededeling werd ontvangen, dat het Rijk 95 procent van de kos ten voor zijn rekening zal nemen. De rest zal naar bekend uit de gemeente kas moeten komen. Middelburgse dame helpt Hongaarse vluchtelingen Een Middelburgse dame (die verder onbekend wenst te blij ven) is momenteel druk bezig om het hare bij te dragen tot het lenigen van de nood der Hongaarse vluchtelingen. Zij verkoopt namelijk lootjes. Maar alvorens deze dame de lootjes ging verkopen, is zij vele uren bezig geweest met het vervaar digen van de hoofdprijs voor deze verloting. Het resultaat van die lange arbeid mag er echter zijn: drie poppen, voor zien van een prachtige garde robe. Toen de poppen gereed waren heeft haar echtgenoot er een keurig „huis" voor gemaakt. Na de vergunning van B. en W. te hebben verkregen, is de da me enkele dagen geleden be gonnen met de verkoop van haar lootjes, voor een kwartje per stuk. Het gehele bedrag zal afgedragen worden aan de Hon gaarse vluchtelingen. Notaris R. Batten te Middelburg zal op 4 maart de trekking verrichten. De drie poppen zijn te bezich tigen in een winkel in de Lan- geviele. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP^ Woningzoekenden De burgemeester wees vervolgens op de lange lijst van woningzoeken den. Vele woningen beantwoorden niet aan moderne minimumeisen van bewoning. Onderzocht dient te wor den of samenwoning in grote wonin gen hier tijdelijk verlichting kan brengen. Daarnaast dient er tegen ge waakt te worden, dat het wonen in de VUSSINGEN Van onze adverteerders. Nieuwe zaken van de firma Te Roller en Co. De firma Te Roller en Co. in Mid delburg heeft haar zaken opnieuw uitgebreid, ditmaal met de opening van twee slagerijen in de Walstraat 46 en Hobeinstraat 2 te Vlissingen. Vorig jaar kon een nieuwe zaak in Arnemuiden worden geopend en thans bezit de firma Te Roller en Co. dus vier zaken en wel te Mid delburg, Vlissingen (2), en Arnemui den. De heer Te Roller heeft woens dagmorgen met een speechje tot het personeel de zaken voor geopend verklaard en onmiddellijk daarna was het bezoek zo druk, dat men de handen vol had om de klanten te bedienen. Beide Vlissingse zaken zijn zeer modern ingericht met een bediening, waarbij men kan profite ren van de laatste snufjes op dit ge bied. De grote sortering van fijne vleeswaren en de goede kwaliteit van het vlees waarborgen de firma een grote omzet, zoals in het verleden reeds werd bewezen en waardoor ook deze uitbreiding alleszins ver antwoord zal zijn. De aandacht zij er nog op gevestigd, dat de verkoop van paardevlees thans geschiedt in de zaak aan de Walstraat 46. Vergadering Christelijke Besturenbond Dinsdagavond vergaderde de Chris telijke Besturenbond te Vlissingen in het gebouw Noordstraat 34, onder voorzitterschap van de heer J. Lodder. Op deze eerste vergadering in 1957 was mede aanwezig de heer A. Borst lap te Utrecht, hoofdbestuurder van het Christ. Nationaal Vakverbond. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een openingswoord en wekte, naar aanleiding van het gele zen Schriftgedeelte, op tot getrouw werken voor de uitbreiding van de Christ, vakbeweging. Na afdoening van de huishoudelijke zaken werd breedvoerig gesproken over verschil lende suggesties van het C.N.V. aan de Besturenbonden om de invloed van de Christ, vakbeweging nog meer te versterken, door middel van huisbe zoek, propaganda enz. Medegedeeld werd dat door het zelf standig worden van vele afdelingen, op plaatsen in Walcheren, de Chr.""Be sturenbond te Vlissingen talrijke ge- organiseerden heeft moeten over schrijven, hetgeen echter het werk van de Besturenbonden ten goede komt. De propaganda-avonden van de Be sturenbond, die door omstandigheden in november niet konden worden ge houden zullen thans op 28 en 29 maart plaatsvinden; in maart wordt voorts dc gewone kaderdag van het C.N.V. te Middelburg gehouden. Besloten werd dat de Besturenbond liet. initiatief zal nemen om te trachten hier ter stede wederom een Christelijke Culturele Vereniging op tc richten. De geanimeerde vergadering werd tenslotte door de heer Borstlap met gebed besloten. N.C.V.B.-vergadering De afdeling Vlissingen van de Ne- w un?se Christen Vrouwenbond meid haar maandelijkse ledenverga dering onder leiding van de vice-pre- sidente mevrouw P. van Noppen-Duy- vekot. De heer Neeser van de Spaanse evangelisatie zending hield tijdens de ze vergadering een lezing over de groei van het protestantisme in Span je ondanks do moderne inquisitie. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd mevrouw G. H. Holthuis-v. d Broek tot presidente gekozen en mevrouw M. de Leeuw-Brasser tot penning- meesteresse. MIDDELBURG Voordrachtsavond met Jac. van Elsacker voor S.A.K. Waarschijnlijk zal niemand van het talrijke publiek, dat woensdagavond in het Middelburgse Schuttershof ademloos luisterde naar de voor drachtskunstenaar Jac. van Elsacker ook maar even vermoed hebbèn, dat deze met een temperatuur van veer tig graden op het toneel stond. Maar Van Elsaacker is niet voor een klein tje vervaard en daarom verrichtte hij zijn werk, koorts en dokter trotse rend, alsof zhn temperatuur normaal was. Dat betekent in feite, dat onze lof voor zy'n kunst ook met enige graden omhoog dient te gaan: normaliter is Van Elsacker reeds voortreffelijk, maar wanneer men zijn fysieke toe stand van woensdagavond in aanmer king neemt, dan moet hier in superla tieven worden gesproken. Voor de pauze vertolkte hij Alfred Polgar's „De dood van Talma" in een eigen vertaling. Deze voordracht be woog zich op de grens van het solo-to neel, een kunstvorm, die van nature beter aanspreekt in een kleinere ruim. te, dan de grote zaal van het Schut tershof. Doch Van Elsacker wist met zijn voordracht zijn vele toehoorders van het begin tot het einde te boeien. En dat was geen geringe verdienste. Het betekende, dat een bijzonder moeilijke en delicate taak van het be gin tot het einde op de enig juiste wij ze werd uitgevoerd; expressief, maar zonder te zware accenten. Na de pauze was het programma lichter van toets, Van Schagen, Tsje- chow („De dood van een ambtenaar") Ina v. d. Beugel, en Simon Carmig- felt. En ook in dit genre was Van Isacker een meester. Het is opval lend, dat deze in Westkapelle geboren kunstenaar, hoewel niet meer tot de jongsten behorend, zijn werk nog al tijd met een frisheid verricht als stond hij pas op de planken. Het is jammer, dat Nederland zo weinig voordrachts kunstenaars heeft van zijn formaat. Deze avond werd gegeven door de Middelburgse Arbeiderskunstkring. De voorzitter van deze instelling, de heer M. A. L. Hubregtse, deelde Dij de aanvang mede, dat op 13 maart het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap een opvoering zal geven van de thril ler „De vrouw met Tiet rode haar". Chr. ulo-dammers wonnen herkansingstoernooi Met overtuigende meerderheid heeft het damteam van de chr. u.l.o. te Mid delburg het herkansingstoernooi voor het schooldammen gewonnen. Deze school was reeds winnaar van het kerstdamtoernooi voor de scholen ge worden en na afloop hiervan werd be sloten, dat de teams van groep I een herkansingstoernooi zouden spelen met als inzet dezelfde prijzen. In eigen „huis" (de school in de Singelstraat) verloren de u.l.o.-dam- mers slechts vier bordpunten. Met maar liefst 191 ging de chr. h.b.s. (die de eerste wedstrijd met 119 won...) in deze ontmoeting ten onder. De rijkskweekschool bood nog iets sterkere tegenstand, maar moest toch wel zeer duidelijk de vlag strijken met 173. Dc titelhouder mocht dus de in de kerstvakantie veroverde beker in eigen huis houden. Muziekschool-leraren boden instructief concert Wanneer men eens een onderzoek instelde in de rijen der Middelburgse muziekbeoefenaren, dan zou men on getwijfeld vele violisten, pianisten, fluitisten, accordeonisten, hoornisten, tamboers, noemt U maar op, tegenko men (en niet alleen heren natuurlijk Maar men zal het beroemde ^.haasje tevoorschijn moeten halen om 'er een hoboïst of een fagottist te kun nen vinden. Om die vele Middelburgse mu ziekliefhebbers en -beoefenaren in de gelegenheid te stellen eens nader ken nis te maken met deze in geheel Zee land \yeinig bespeelde blaasinstrumen ten, bood de plaatselijke afdeling van de Zeeuwse Muziekschool woensdag avond in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal een instructief muziek- school-jeugdconcert aan, waarop niet alleen de jeugd, maar ook vele ouders aanwezig waren. Dit concert werd verzorgd door de hoboïst Cees van den Berg en de fagottist*Henk de Wit, leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, en beiden leraar aan de Zeeuwse Muziekschool. Deze beide musici toonden zich wa re meesters op hun „wapen". Na een inleidend woord van Henk Stam, de directeur der muziekschool, die onder meer iets vertelde over de componis ten en de te spelen werken, brachten zij een voortreffelijk uitgevoerd pro gramma, dat volop gelegenheid bood om de bespeelde instrumenten nader te leren kennen. Het hoogtepunt van deze avond was ongetwijfeld een so nate van Mozart, die oorspronkelijk geschreven was voor fagot en cello, maar door Cees van den Berg omge werkt was. Naast een humoristische Serenade van pianist Cor de Groot, waren er verder werkjes van Orlando di Lasso, Naumann, Dall'ABaco, Alf. Sangiorgi. Niet alleen toonden beiden zich uit stekende musici, maar tevens bleken zij bekwame vertellers. Zij vertelden onder meer wat over hun instrumen ten (de fagot kost momenteel f 3500) en aan het eind van het concert lie ten zij de techniek van het rieten ma ken zien. Het behoeft geen betoog, dat dit concert bijzonder op prijs ge steld werd. Jaarvergaa'ering Walcherse geitenfokkers. Negen afdelingen van de kring Wal cheren van de geitenfokvereniging hielden in café de Eendracht te Mid delburg hun jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. M. Ce- vaal. In 1956 telde de kring 266 leden, houders van in totaal 414 geiten. In het jaar 1955 waren die getallen res pectievelijk 291 en 453. Op 11 plaatsen werden in het afgelopen jaar keurin gen gehouden, waarbij 119 dieren wer den aangevoerd. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jac. Wisse te Se- rooskerke. Verder werd nog besloten 4 bokjes te fokken voor de heer Boone en de contributie vast te stellen op 0.60. De bok van de kring werd voor 70.te koop aangeboden. Secretaris huur-adviescommissie Als opvolger van mr. L. A. Kalce- beeke als secretaris van de huur- adviescommissie te Middelburg is benoemd de heer A. W. Krljgel', werkzaam bij de directie Zeeland van de Wederopbouw en Volkshuis vesting. Grondverkoop B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om over te gaan tot de ver koop van enkele percelen bouwterrein, groot ongeveer 943 vierkante meter, gelegen aan de Koudekerkseweg aan de heer L. de Rijk te Middelburg. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Middelburg zijn Inlichtingen te bekomen over iri het tijdvak van 21 tot 28 jan. '57 gevonden voorwerpen: verschillende handschoenen en wanten, huissleu tels, rijwielen, 15 potloden, leesboek je, goudkleurig kettinkje, rode da mes portemonnee, liniaal, nylonkous, parkiet, bruine portemonnee, m. inh., lipssleutel, bedelarmbandje, gelds bedrag. zwart vulpotlood, vulpen, boodschappentas, kist appels, kope ren gewicht, kindersjaal, zakmes, kinderleesboek, geruite kindersjaal, kolenschop, bruine portemonnee met inhoud. O.- EN W.-SOUBURG Jaarvergadering P.v.d.A. De afdeling Souburg van de P.v.d. A. kwam dezer dagen in jaarverga dering bijeen in De Zwaan. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, W. de Wolf, een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in het afge lopen jaar en kenschetste de huidige politieke situatie in ons land en op internationaal terrein. Voorstel nieuw sportveld in 's-Heer Arendskerke. B. en W. van 's-Heer Arendskerke hebben aan de raad, dio maandagmid dag 2 uur in vergadering bijeenkomt, een voorstel gedaan tot aanleg in D.A.C.\V.-verband van een nieuw sportveld in het dorp 's-Ileer Arends kerke, op dezelfde plaats als van bet huidige voetbalveld. Er moet een uit breiding In westelijke richting komen waardoor het noodzakelijk wordt, dat van de Instelling voor Maatschappe lijke Zorg plm. 8100 m2 van de als volkstuintjes In gebruik zijnde grond wordt aangekocht. De grpotte van het nieuwe terrein wordt ca 1.80 ha en omvat een voetbalveld en een oefen- c.q. korfbalveld. De Grontmij. heeft voor een en an der een plan opgemaakt. Het oneffen terrein zal worden geëgaliseerd en ge draineerd. Met het aanbrengen van 'n afrastering en een beplanting rond het terrein, worden de aanlegkosten be groot op f 50.715.57. Aangezien ver wacht wordt, dat bjj uitvoering in D.A.C.W.-verband de arbeidslonen volledig ten laste van het rijk zullen worden genomen, komt hiervan f 17.510 ten laste van de gemeente. De gemeente moet dan nog de grond van Maatschappelijke Zorg aankopen (f 4050), zodat men met een post on voorzien van f 2440 aan een uitgaaf van f 24.000 voor de gemeente komt. Verder is er een voorstel om in ver band met de bouw van 8 woningwet woningen te Nieuwdorp, de Beatrix- straat met 60 meter te verlengen. De kosten van riolering en beklinkering worden begroot op f 10.000. Daar de verhoging van de rijksweg onder 's-Heer Hendrinkskinderen tot gevolg had, dat de oprit van de Vel- luweweg buitengewoon steil is gewor den en zeer gevaarlijk voor het ver keer, deed men het verzoek aan rijks waterstaat om hierin verbetering te brengen. Waterstaat blijkt hiertoe be reid, mits de gemeente de grond aan koopt en de nodige klinkers beschik baar stelt. De kosten hiervan worden geraamd op f 4000. B. en W. stellen voor in principe hiermee akkoord te gaan. Ook is er een voorstel om in de femeentewoningen in het bouwplan 951 de reeds aanwezige doucheruim ten in te richten. De huurprijs zal hier door vermoedelijk 15 20 ct per week hoger worden. Op verzoek van de winkeliers te Le- wedorp, wordt voorgesteld een koop avond in te voeren en hiervoor vrij dagavond aan te wijzen. Autobotsing in Rilland-Bath Woensdagmiddag had in Rilland- Bath een botsing plaats tussen een zware vrachtauto bestuurd door de heer K. K. uit Hulst en een luxe wa- f en, bestuurd door de heer F. D. uit Jzendijke op de rijksweg nabij het Vinkenissegat, waar de weg een bocht maakt. In deze bocht wilde de heer K. K. met zijn vrachtwagen, afgeladen met stenen een voor hem uit rijdende tractor met wagen passeren. Juist toen hij aan het passeren was, nader de de heer F. D. met zijn luxe wagen uit de richting Bergen op Zoom. Deze trachte door geheel naar links uit te wijken een aanrijding te vermijden, waardoor hij met de rechterwielen ge heel naast het wegdeft in het zand te rechtkwam. Hij kon niet voorkomen dat hij met de linkerzijde van zijn wagen met de vrachtwagen in botsing kwam, zodat zijn auto beschadigd werd. De vrachtwagen werd niet be schadigd. Nadat door de rijks- en ver keerspolitie een oriderzoek was inge steld, kon men de reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het jaarverslag van de secretaris, dat blijk gaf van een gestadige groei van het ledental, benevens dat van de penningmeester, werden on veranderd goedgekeurd. Tot voorzit ter en penningmeester werden herko zen, resp. W. de Wolf en A. W. Bouff, terwijl de aftredende be stuursleden S. de Potter en mevr. van SoelenBeun eveneens werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de gewes telijke vergadering te Goes en naar het op 7, 8 en 9 maart in Den Haag te houden congres werd aangewezen W. de Wolf. Daarna werden de voor stellen voor dit congres besproken. Nadat door de secretaris van de raadsfractie nog een overzicht van het raadswerk over de afgelopen pe riode was gegeven, sloot de voorzit ter deze goed bezochte ledenverga dering. Iets levendiger fruithandel Op de Beveiandse fruitveilingen heerst deze week in tegenstelling tot vorige week een iets levendiger fruit handel. De prijzen ziin Iets aangetrok ken tegenover een ruim aanbod. Deze verbetering in prijs is echter alleen van toepassing voor de goede kwali teiten Goudreinette en Jonathan. De hoofdrassen beperken zich nu slechts alleen nog tot Goudreinette, Jonathan eii Golden Delicious. De goede kwali teiten Goudreinette noteerden van 30 tot 48 cent, en voor Jonathan van 35 tot 54 cent per kilo. Golden Delicious noteerde van 60 tot 80 cent. De aan voer kwam deze week nog in hoofd zaak uit de bewaarplaatsen, doch langzamerhand zal ook wel met rui ming uit de koelhuizen een aanvang worden gemaakt. Van de stoofperen was het Saint Remy die gevraagd was rond 30 cent per kilo. VEILING „KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING" KAPELLE 30 januari. Export en industrie: Goud reinette H 85 48, H 75-85 46. H 65-75 28.90— 31.70, II exp. 20.55—22, II 12—18, K 24—28, fabr. 14—19. Jonathan H 75-80 51—54. H 70- 75 46-52, H 65-70 34—41, H 60-65 25—29, II exp. 15—21, II 10—16, K 15=30, fabr. 6—18. Golden Delicious H 75-80 73—83, H 70-75 71—82. H 65-70 58—64. H 60-65 38—47, II exp. 24—27. II 1317. K 33—56. fabr. 13—28. Cox Orange Pippin H 70-75 112, H 65-70 115, H 60-G5 96, H 55-60 51—57, II 28, K 38—57, la ta rieks 23—32. L. Calville H 75 38—47. H 60-70 22, K 26—29. fabr. 9. Winter Banana I grof 44. I 31, K 20, fabr. 12. Zoete Erm- gaard I 74, II 50. Keulemans K 11, fabr. 6)i. Br. Bellefleur I 27, II 11, fabr. 6>,è. Pomme d'Orange I 57. II 41, fabr. 26^ Campagnezoet II 30. Doyenne du Com. H* 75-80 122, H 70-75 126, H 05-70 122, K 80— 104, fabr. 68, II 89. St. Remy I grof 30—33, I 31—33, II 24—20, K 20. fabr. 21—22. Klei- peer I grof 31. I 19—28. II 13—15, fabr. 8Vb. Gieser Wildeman K 35, fabr. 22. I 35. II 21. Pondspeer II 24. K 20, fabr. 19. Bre- derode I grof 34. I 35, K 28. fabr. 20—24. Souv. de Vacheur I grof 23. I 21. II 17. Kroetappelen 4.40. Verpakt fruit: Winston H 70-75 61. H 65-70 58, H 60-65 48. Goudreinette ST 80-85 58. ST 75-80 56. ST 70-75 52. Groenten: Rodekool 7—11. Sprultkool 16 —41. Boerenkool 10—13. Prei 17—21. Knol selderij 28. Savoyekool 15—16. Breekpeen 2li7. Uien 21—25. stek 4li. wittekool 9. Witlof 26—35. VEILING V.V.Z.B. GOES 30 januari. Groenten: Spruiten A II 38 —44, B I 18. afw. 17—30. Witlof A I 3510. A II 25—36, B 1 23—33. afw. 15—20. Groene savoyekool 14—29. Gele savoyekool 18—19. Rodekool 7—8. Boerenkool 14. Peen 3—11. Uien 3—5. Prei 17—25. Kroten 16. Knolsel derij 11. VISMIJN VBERE 30 januari. 258 kg. Exportgarnalen 5.15. 8329 kg. Schardijn 18—23. 20 kg. Ongesor teerde vis 44—52, K.N.V.B.-bekerwedstrijden zaterdagvoetbal Dit seizoen zullen weer wedstrijden worden gespeeld om de K.N.V.B.-be- ker voor zaterdagvoetbal. De voor ronden daarvan worden gespeeld ais halve competitie in groepen van maximaal vier elftallen. De indeling dezer groepen is regionaal De groeps winnaars spelen daarna volgens afval- systeem. De inschrijving staat open voor al le in de K.N.VJS. spelende stand aardelftallen, alsmede voor de stand aardelftallen van de in de eerste klas der afdelingen spelende vereni gingen. Schooljeugd kan weer plantjes verzorgen De afdeling Walcheren van de Kon, Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde, die in samenwerking met de Kon. vereniging „Uit het Volk-voor het Volk"" te Middelburg reeds ver scheidene jaren het floralia-werk op Walcheren verzorgt, zal ook dit jaar jonge plantjes aan de schooljeugd uit reiken. Omdat in de grote vakantie de kwaliteit van de plantjes dikwijls ach teruit gaat, is besloten om de tentoon stelling te houden voor de aanvang van deze vakantie. De floralia-commissie heeft aan alle schoolhoofden op Walcheren met uitzondering van Vlissingen, waar een permanent comité dit werk doet een circulaire gezonden. Wanneer al le scholen nu een antwoord inzenden en de plantjes een goede verzorging krijgen, kan deze tentoonstelling een groot succes worden. Allen, die deelnemen, ontvangen fratis een extra plantje, dat op de ten- oonstelling moet worden ingezonden, Tevens zuilen de patiëntjes van het zeehospitium „Zonneveld" kosteloos een „pleegkind in pot" ontvangen. VEERE Wat is het gewicht van bestuur Veere's Genoegen De laatste week van de actie voor nieuwe instrumenten voor „Veere's Genoegen", het muziekkorps van Vee- re, is ingezet. Er zijn twee aantrekke lijke opgaven samengesteld voor oud en jong. De eerste is een niet alledaag se, want die luidt: „Schat het totaal gewicht van alle zeven bestuursleden van „Veere's Genoegen...." De tweede opgave is wat gemakkelijker. Op een formulier vinden de deelnemers een verhaaltje afgedrukt, waarin een slag zin verborgen is. Tijdens de slotavond op 9 februari a.s. die zoals bekend in het Schotse Huis gehouden wordt zal men de vier instrumenten, waarvan reeds vo rige week het gewicht geschat moest worden, plus de zeven bestuursleden officieel wegen, op het toneel. Voor het wegen bestaat nof de kans om formulieren in te leveren. GRIJPSKERKE Simultaanwedstrijd dammen. Deze week werd te Grijpskerke een simultaanwedstrijd dammen gespeeld door de heren L. Goedbloed en J. C. Nijssen te Vlissingen. De heer Goed bloed speelde aan 12 borden, waarvan hij 8 partijen wist te winnen. De heer J. van de Broeke speelde remise en de heren Adr. de Wolf, A. Geldof en J. Dommissie wonnen hun partijen. Vooral laatstgenoemde speelde een uitsteknde wedstrijd. De heer Nijssen bond de strijd aan tegen de jeugdafdeling, bestaande uit 11 spelers tussen 11 en 14 jaar. Ver schillende van deze jongens hebben een zeer goede wedstrijd gespeeld in de eerste plaats de 8 winnaars: Jan Rotte. Piet Sinke en Krijn Dekker. Eén van de iongste deelnemers, Ar nold Boogaard, presteerde het om re mise te spelen. De overige zeven ver loren hun partijen, waarbij nog opge merkt wordt, dat van die verliezers vooral Jan Cevaal en Izak Verkeste lang en goed tegenstand hebben ge boden. GAPINGE Raadsvergadering. De raad van de gemeente Gapinge zal in haar vergadering van heden middag vier uur een voorstel van B. en W. bespreken tot het intrekken van een raadsbesluit, waarbij aan de he ren J. Olijslager te Middelburg en J. de Visser te Vrouwenpolder een per ceel bouwgrond op het zomerwoning- terrein in erfpacht werd uitgegeven. Voorts zullen een aantal percelen op het zomerwoningenterrein in erfpacht worden uitgegeven, waarna de herzie ning van het streekplan Walcheren ter tafel zal komen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 29 januari: Sparta. Fram, Antwerpen. 30 januari: Taums, Rotterdam, binnendoor. Vlissingen vertrokken op 29 januari: Deni, Antwerpen. 30 januari: Sparta, Wa terford. Caltex Nederland, Curacao. Gepaseerd naar Antwerpen op 29 janua ri: Calllsto, Houston. Almkerk, Bremen. Wim, Casablanca. Elisabeth Roorda, Rot terdam. Sagitta, Rotterdam. Alge, Kings Lijnn. Peperkust, Freetown. 30 januari: Appingedam, Lissabon. Mak- kum, Colchester. Tjoba, Londen. Cita del, Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 29 janua ri: Roelof Buisman, Rotterdam/Gent. Ja- to. Cherbourg. Flardmga, Londen. Ame land, Londen. Prins Frederik Hendrik. Hamburg. Konny M, Genua. Aries. Zee. Heemraadsingel, Helsinki. 30 januari: Spora, Santander. Aldert L, Swansea. Gramsbergen. Goole/Gent. Oleum, Rot terdam/Gent. Bloemgracht, Londen Brln- da, Casablanca. Libra, Dakar. Albion. Poole. L G. Hermans in K.N.V.B.- distrietsbestuur Zuid I Met vrij grote meerderheid van stemmen is de heer L. G. Hermans te Hengstdijk gekozen in het districtsbe- stuur van Zuid I (amateurs) der K.N. V.B„ Door het bedanken van de heer A. Imanse moest namelijk in diens vacature worden voorzien. De heer Hermans werd door zes verenigingen als zodanig kandidaat gesteld. Hij behaalde bij de verkiezing in totaal 99 stemmen. Op de heer I. W. Bakker te Nieuwdorp, die door 41 ver enigingen was voorgedragen, werden in totaal 63 stemmen uitgebracht. Zeeuwse successen bij schietwedstrij den Op de tweede dag van de nationale schietwedstrijden voor reserve-, rijks- en gemeentepolitie, die momenteel in Zutphen worden gehouden, behaalden woensdagavond twee leden van de Goese reservegemeentepolitie. de he ren N. Vierloos en A. Koster de eni ge Zeeuwse deelnemers enkele zeer goede resultaten. De heer Vierloos eindigde als eerste op de personele baan met 94-98. Verder eindigde hij als eerste op de vrije baan roet 29-29 en ook op de erebaan met 694-696. Voorts legde hij beslag op de dagprijs. De heer Koster werd tweede op de vrije baan met 27-26 en werd vierde op de personele baan met 83-85. Middelburgs Rode Kruis „won" lectuurinzameling De afdeling Middelburg van het Rode Kruis, dat de laatste maanden vrij sterk op de voorgrond getreden is, beeft er weer een „kampioenschap" bij behaald. In de lectuurinzameling, die voor het grootste gedeelte bestaat uit de opbrengst van het lectuurhuis- je op de Markt, heeft de hoofdstad van Zeeland voor de grootste op brengst gezorgd. Dit resultaat dankt men echter niet alleen aan de hoofdstedelijke milde gevers. Ook de afdelingen in Aroe- muiden en Veere brachten een grote hoeveelheid lectuur binnen, terwijl ook door middel van telefonische op gaven en dergelijke de grootste op brengst bereikt werd. Wat de cijfers voor Middelburg en omstreken betreft, werd aan tijd schriften 3575 kg. ingezameld en aan boeken 675 exemplaren. In vergelij king met 1953 betekent dit een vrij grote vooruitgang, toen namelijk aan tijdschriften 1152 kg. binnenkwam en aan boeken 212 exemplaren. Ook landelijk blijft deze inzameling een stijgende lijn vertonen. Totaal werd in 1956 aan tijdschriften ontvan gen in het lectuurdepot te Den Haag 312.354 kg. tijdschriften, terwijl 43.372 boeken ontvangen werden. Eerste optreden van ,,d' Oprechte Amateur" De onlangs opgerichte afdeling Zee land van de Stichting „d'Oprechte Amateur" zal op woensdag 26 februa ri a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes haar eerste grote avond organi seren. Reeds een veertiental amateurs heeft zich aangemeld, terwfll alsnog voor meerderen gelegenheid bestaat om deel te nemen. De baten van deze avond zullen be stemd worden voor het Nationaal Fonds ter bestrijding van de kinder verlamming, daar zoals bekend, de Stichting dit jaar haar gehele actie in dienst van dit fonds stelt. Het is de bedoeling dat iedere ama teur of groep de kans krijgt om tijdens een openbare avond op te treden. Hij zal door een jury worden beoordeeld, die aan het eind kritiek geeft op de geleverde prestaties. Een 7-tal. dat bij de eindselectie wordt aangewezen, zal Zeeland vertegenwoordigen in een competitie om het kampioenschap van Nederland. Ook zal de A.V.R.O. in haar maandelijkse programma's ,,d' Oprechte Amateur" 'n uitzending uit sluitend aan de afdeling Zeeland gaan wijden, terwijl er tevens een kans be staat om op te treden ln een televisie programma. Verkeersmoeilijkheden bij Bagijnepoort te Hulst .Op verzoek van de gemeente Hulst heeft de A.N.W.B. zijn mening ken baar gemaakt over het voornemen om het verkeer bij de smalle Bagij nepoort te Hulst met verkeerslichten te regelen. De Bagijnepoort ligt oa. in de route van de grens naar het veer Perkpolder-Kruiningcn in de vestingwallen van het stadje. De A.N.W.B. heeft opgemerkt, dat verkeerslichten hier zeker de afwik keling van het verkeer zullen bevor deren. Voor het voctgangersvraag- stuk op dit punt, dat door het plaat sen van verkeerslichten niet wordt opgelost, zal de gemeente naar de mening van de A.N.W.B. eveneens een oplossing moeten vinden. KERKNIEUWS GEREF. KERK (art. 31). Beroepen te Katwijk C. J. Breen te Terneuzen. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor NieuwerkcrkOos- terland H. Rijksen te Vlaardingen. DS. P. G. DE VEV MESTDAGH. In de rubriek Nieuws uit de Kerken werd abusievelijk vermeld, dat ds. P. G. de Vey Mestdagh. die 45 jaar gele den als predikant in de Ned. Herv. Kerk werd bevestigd, het stedelijk museum in de Zeeuwse hoofdstad be zocht. Dit moet zijn zoals de lezer begrepen zal hebben het stedelijk gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad. 1 februari Vlissingen Terneuzeji Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 2.52 2,10 15.16 2,12 3.23 2,24 15.44 2,26 4.02 2,37 16,28 2,41 4.28 1,32 16.53 1,48 4.44 1,§0 17.03 1,75 9.28 2,15 9.58 2,28 10.32 2,45 10.06 1,77 10,17 2,04 21.28 1,80 21.57 1.93 22.34 2,10 22.12 1,42 22.29 1,66

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7